Rentetarief niet omlaag Trek euwe vuilverbranding gelijk in Roomburg Rel over Britse spionagesatelliet CENTRALE BANK VAART EIGEN KOERS Aquino bedroefd over bloedbad Nederlandse vlag oef vaker wapperen abant en Limburg: lat de auto thuis Amnesty: leger Suriname doodde 250 bosnegers £eidócGou/io/nt HET WEER ,R] J Vrijdag 23 januari 1937 H jtf jcrc*^^7^^aaraan^no^3^3 BB Uilgdve Westerpers, behorende tot SijlhoK Pers, Apolhekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus i 12300 AA, iel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071-313677, Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. 7,!r leur, dC,eur "d"eWdS-Chef-redacleur Wim Buijteweg. Abonnemen!en(incl.6%BTW)oermaand f. 23,04(aut. betaling), kwartaal 1.68,93,jaarI. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14 00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties:, (excl. 6% BTW)|. 0,64 per mm, kleintjes I. 0,45permm.Losse nummers 1.1,10. N Het bedrijfsterrein Roomburg in Leiden en de ling van het bedrijfsterrein Groenendijk in Hazers- zijn kandidaat voor de bouw van een nieuwe vuilver- igsinstallatie in Zuid-Holland. Behalve deze twee lo komen ook nog enkele andere plaatsen in Zuid-Hol- aanmerking voor de bouw van een nieuwe installa- als Ypenburg bij Den Haag en de gemeente Zoeter- Dat is de conclusie in een nota, die is opgesteld door erkgroep bestaande uit vertegenwoordigers van de en de Haagse vuilverbranding en van de provincie, dse en de Haagse installaties zijn verouderd en de be is, dat voor dit deel van Zuid-Holland één nieuwe Tebouwd. Volgens de nota moet nu worden onderzocht lokatie het beste is. Prins Claus opent bridge-toernooi Prins Claus en film acteur/profbridger Omar Sharif vorm den gisteren een paar tijdens de openingspartij van het Statenbank Wereldtop Bridge- toernooi in hotel Des Indes te Den Haag. De junioren Leufkens en Westra fungeerden als te- Gezin omgekomen door koolmonoxide vergiftiging HOOFDDORP Door een koolmonoxidevergiftiging zijn gisteren drie mensen in Hoofddorp om het leven geko men. Het betreft het gezin Vente, bestaande uit vader (29), moeder (27) en een ander- halfjarig zoontje. De vergifti ging is waarschijnlijk ontstaan door de centrale-verwar mingsinstallatie. De bewoners van het pand in de nieuw bouwwijk Overbos hadden in verband met de kou een ont- luchtingsrooster afgesloten. Hierdoor kreeg de cv-installa- tie geen luchtverversing meer. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Groot- Brittannië is een schan daal ontstaan nadat be kend werd dat binnen en kele jaren een Britse spio nagesatelliet boven de Sovjet-Unie wordt gehan gen. Het linkse blad New Statesman schreef gisteren dat de satelliet, die de co- )UWNA LF JAAR iRGEN gevallen laat I lang op zich n Tub bergen zaakte twaalf in auto. Pas dagen gele ier informe- stijds en leg- wpt 3000 gul tafel. Uit eg bleek, dat d gekregen ijzelt op een lijke manier ongeval was AMSTERDAM De geldmarkt heeft gisteren verbijsterd gereageerd op het besluit van De Neder- landsche Bank om niet in navolging van de Duitse centrale bank, het officië le disconto te verlagen. Eerder op de dag verlaagde de Duitse centrale bank, de Bun desbank, haar disconto met een half procent tot 3 procent. Oostenrijk en Zwitserland volgden dat voorbeeld. De Nederlandsche Bank be sloot daarop tot het intrekken van de renteopslag van een kwart procent voor de banken en het verlagen van de rente voor speciale leningen voor de banken met een half procent tot 5,4%. Het disconto werd ge handhaafd op 4,5 procent. President-directeur W. Dui- senberg van DNB verklaarde gisteren dat de verlaging van het Duitse disconto kwam op het uitzonderlijke moment dat in Nederland de banken nog steeds een opslagrente van een half procent leggen op de ta rieven voor leningen in reke ning-courant. Het volgen van de Duitse maatregel zou een merkwaardige toestand heb ben veroorzaakt. De algemene banken hebben daarna de nog resterende op slagrente van een half procent ingetrokken. Volgens bronnen in de geld markt bestaat de indruk dat de centrale bank de banken min of meer wil dwingen de nog bestaande opslagrente te laten verdwijnen. Door het nu ver grote renteverschil tussen Duitsland en Nederland zou de gulden sterker kunnen wor den ten koste van de mark. Dit zou zelfs kunnen leiden tot interventies in de munt van onze oosterburen, waarna een echte discontoverlaging in het verschiet komt, zo filosofeert denaam Zircon draagt, 1,5 miljard gulden kost. Ze is gebouwd door British Aerospace en GEC-Marconi en bestemd om telefoon-, radio- en computerverbindingen af te luisteren in de Sovjet-Unie, Europa en het Midden-Oosten. De affaire heeft inmiddels tot botsingen geleid tussen pre mier Thatcher en oppositielei der Kinnock en tussen het La gerhuis en de Britse omroep BBC, die in eerste instantie een documentaire had willen uitzenden over de spionagesa telliet. Noch de BBC, noch het Lagerhuis gaven echter toe stemming tot bezichtiging. De zaak is voor Thatcher extra pijnlijk omdat zij eind maart een bezoek aan Moskou gaat brengen. Pag.7: BBC legt zich zelfcen suur op Explosiegevaar na aanvaring HAALDEREN Op de Waal bij Haalderen is vanmorgen rond tien uur door nog onbe kende oorzaak een tanker, ge vuld met het licht ontvlamba re nafta, in aanvaring geko men met een ander schip. Vol gens een woordvoerder van de rijkspolitie te water in Nijme gen bestaat er geen gevaar dat de schepen zinken. De rijkspo litie Nijmegen verzocht de om wonenden met behulp van ge luidswagens binnen te blijven in verband met het explosiege- ssim MANILA In een televisietoe spraak heeft de Filipijnse president Corazon Aquino haar bedroefdheid geuit over „het bloedige incident" dat gisteren plaatsvond in de hoofd stad Manila. Zij maande tot kalmte. Het was de eerste keer dat militairen op demonstranten hebben geschoten sinds mevrouw Aquino elf maanden geleden de macht overnam van dic tator Marcos. Opperbevelhebber Ra mos heeft de betrokken militairen inmiddels openlijk de mantel uitge veegd. Leger en politie dreven gisteren een beto ging uiteen van boeren en linkse activisten die op wilden marcheren naar de ambtswo ning van president Corazon Aquino om af schaffing van het grootgrondbezit te beplei ten. Op e demonstranten werd met scherp geschoten en ziekenhuizen bevestigden dat tenminste twaalf doden en 94 gewonden waren gevallen. De onderhandelingen tus sen de regering en het communistische ver zet op de Filipijnen zijn stopgezet omdat beide partijen dreigementen hebben ont vangen uit niet nader aangeduide kringen die uit zijn op omverwerping van de rege- ring-Aquino. Satur Ocampo, de delegatie leider van de rebellen, zei dat het besluit om de besprekingen op te schorten alleen daarom was genomen en geen verband hield met het nieuwe geweld in Manila. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Bewolking, op veel plaatsen mist en motregen. Minimum temperatuur rond 2 graden, middagtemperatuur van 2 gra den in het zuidoosten tot 6 aan de kust. Zwakke wind uit west tot noordwest. Na het week einde sneeuw en nachtvorst. Zon op: 08.34; onder: 17.11; Scheveningen hoog water: 09.30 en 22.11; laag water: 04.42 en 17.18. IOONHOVEN De Federatie van Oranjeverenigin- in Nederland wil dat de plaatselijke verenigingen dit bewerkstelliggen dat meer Nederlanders op Koningin- ag de vlag uitsteken. Uit onderzoek vorig jaar bleek dat maar ongeveer een derde van de Nederlandse bevol- g, met name de oudere generatie, een vlag in huis heeft, ederatie doet in een brief die deze week aan de plaat- ke Oranjeverenigingen is gestuurd de suggestie om met e in nieuwbouwwijken op zaterdagen huis-aan-huis te bellen en voor een rond bedrag een vlag aan te bie- compleet met stok. De vlaggestokhouder moet gratis snteerd worden, zo stelt de federatie voor. 6 uit bemerkeh hoeveel feestelijker ook uw Koningin- igviering er uitziet als er op ruime schèal gevlagd It", aldus de federatie in de brief. 1AAG Hoewel de luchtverontreiniging door zwavel- gisteren is afgenomen is diezelfde dag in Noord-Bra mburg en Gelderland de concentratie stikstofdioxyde in t gestegen. Voor de provinciebesturen van Brabant en •g was dat reden de bevolking dringend te verzoeken zo logelijk de auto te gebruiken. In Noord-Brabant is de 'luwingsfase voor verhoogde luchtverontreiniging uitge- n Limburg bleek het noodzakelijk de smogalarmfase af ligen. De commissaris van de koningin in Limburg, dr. J. 's, adviseerde lijders aan hart- en vaatziekten of aan aan- jen van de luchtwegen zoveel mogelijk thuis te blijven. Iderland handhaaft de waarschuwingsfase voor verhoog- itvervuiling. In het Rijnmondgebied is code 2 van kracht. ien algemene waarschuwing aan de industrie en een ver- 'OSOCP1 stankverwekkende werkzaamheden te vermijden. Een deel van de circa tienduizend demonstrerende boeren duikt weg, wanneer de politie het vuur opent. -213f ee petjes en f enpaar 's uit J PAAG Twee alleen ïjnde broertjes (8 en 10 d) hebben het gisteren ieven, een Haagse man vrouw (23), zo moei- iaakt ze het hazepad Op aanwijzingen van ns kon het dievenpaar 's worden aangehou- istreeks vier uur gis- lag wist het tweetal de 5 in de Van der Helst- i0-j finnen te dringen, toen __Jrtjes op hun aanbellen opengedaan. De twee en werden in een ka- pgesloten, maar wisten i enige tijd te bevrijden, gde een worsteling met ren, waarbij een van de een sjaal die de het gezicht droeg De jongste wist de te rennen en de buur- i' l waarschuwen, waarop I1, !t dievenpaar de benen A jmet medeneming van 'jntal sieraden. Op ver- LT^ien van de broertjes kon '^Hgse politie het koppel 3ekters 'n de Jan van Uo- at aanhouden. alscT" ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR PRANGERS r van luxe auto'* en per busjes vanaf 30.- p.dag. Scholieren staken Een demonstrerende scholier wordt aangehouden door twee politiemannen, wanneer ze hem in oö straten van het Spaanse Palma te pakken krijgen. In meerdere plaatsen in Spanje is voor de derde achtereen volgende dag actie gevoerd voor verlaging van het schoolgeld en afschaffing van toela tingsexamens voor het voortgezet onderwijs. DEN HAAG Volgens meldingen die de mensen rechtenorganisatie Am nesty International heeft ontvangen zijn het laatste half jaar minstens 250 bos negers gedood door het Surinaamse leger. Amnes ty kreeg ook berichten over massale arrestaties, marteling van gevange nen en gevangenschap zonder vorm van proces. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken verklaar de een paar weken geleden dat het totaal aantal slachtof fers in Oost-Suriname voornamelijk burgers en mi litairen van het Surinaamse leger op 200 lag. Dit cijfer werd in december ook door de Franse autoritei ten in Frans Guyana ge noemd. Het dodental aan de zijde van het Jungle Com mando bleef beperkt en ligt voor zover bekend onder de tien. Amnesty roept de moordpar tij in het Oostsurinaamse Mooi Wana in herinnering, waarbij begin december tus sen dertien en achttien bos negers werden omgebracht door een legercommando. De slachtoffers waren voor namelijk vrouwen en. kinde ren. Ooggetuigen verklaar den dat uit de verminkingen van de lijken bleek dat som mige slachtoffers op korte af stand waren doodgeschoten. Amnesty drong in december al bij de Verenigde Naties aan op een onafhankelijk on derzoek naar de moorden in Oost-Suriname. De regering in Paramaribo vroeg de secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, onlangs twee waarnemers te sturen om zich op de hoogte te stellen van de situatie in het strijdgebied. De speciale rapporteur van de VN, de Kenyase iurist Amos Wako, toonde zich be reid een onderzoek te doen naar de schending van de mensenrechten in Suriname. Wako, die aan de VN-com- missie mensenrechten ver slag uitbrengt over executies, heeft al eerder onderzoek ge daan in Suriname. Naar aan leiding van de december moorden in 1982 bracht Wako een bezoek aan Para maribo. Wako veroordeelde het mensenrechtenbeleid in Suriname. Pag.7: Nederland wil ga ranties voor nieuwe am bassadeur. Wie nu gewend is regelmatig aubergines, ijsbergs la, Chinese kool, courgettes, broccoli, knolvenkel en meer van dat heerlijks op zijn bordje aan te treffen, staat er niet bij stil, dat twintig jaar gele den het assortiment bij de groenteman nog niet veel verder ging dan de gewone Hollandse sla, de komkommer en de ronde tomaat. In onze rubriek „In en om de Kas" vandaag meer over deze veran deringen en wel in het kader van het honderdjarig bestaan van de groenteveilingen in Nederland dit jaar. Door uit heel de wereld produkten te verza melen en hier te gaan telen is deze variatie ont staan. Net als het aanbod van groenten en fruit bij de veilingen neemt ook de verscheidenheid van het nieuws in de Leidse Courant nog dagelijks toe. Zo blijf je er ook trek in houden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1