oortbestaan slot Teylingen edreigd door bezuinigingen Gezocht: schilderijen van bloeiende bollenvelden Camping Zuidduinen krijgt opknapbeurt 'oonwagen- ntrum in §>orhout leeg KATWIJKERS WILLEN HOMEOPATISCHE ARTS Bewoners Saneta Maria naar Heemstede 'oog' vissen in school lïr de Zeevisvaart h OEN& OMGEVING £etdóc6outtMit VRIJDAG 23 JANUARI 1987PAGINA 15 ZZlid reddingsbrigade |WIJK De heer Th. van den Berg uit t is op de algemene ledenver- Noordwijkse Reddingsbrigade Vijftig jaar was hij actief Eerst voor het opknappen »rïei kleine karweitjes, daarna als in- Ir, standwachtcommandant, bonds-offi- |ok nog als bestuurslid. j Dorus" werd hij een begrip bij de j. Een centrale figuur was hij ook voor Lieden in Noordwijkerhout. De eervolle jheiding ging gepaard met een cadeau- ïvrouw Van den Berg, werd door voor- de Jong in de bloemen gezet. Het bri- |C. Peeters werd benoemd tot lid van te. In de plaats van Th. van den Berg, estuurslid terug trad, werd P. Heems- ikozen. De contributie blijft gehand- p een tientje per jaar. Politie breekt in OEGSTGEEST De politie heeft gisteren ingebro ken in een woning aan de Van Assen- delftstraat. Men deed dit omdat het huis door een ge sprongen waterlei ding helemaal blank stond en de bewoner niet te bereiken was. De Kolitie heeft de oofdkraan dicht gedraaid. POELHUYS IN POELPOLDER LISSE Het nieuwe sociaal cul tureel centrum van Lisse moet worden gebouwd aan de Ruishorn- laan in de Poelpolder. Het nieuwe gebouw moet verrijzen op de plaats waar nu het Poelhuys staat. Voor dit project is 1,5 miljoen gul den beschikbaar. B en W van Lisse stellen dit voor aan de gemeente raad. Deze moet op 29 januari over de plannen beslissen. Ben W heb ben gekozen voor deze lokatie na een vorig jaar gehouden hoorzit ting over het centrum. Met de bouw van het nieuwe Poelhuys (waarin een grote zaal wordt opge nomen) kan nog dit jaar worden begonnen. Jaar cel voor heroïneroof DEN HAAG/LEIDEN Een 27-jarige inwoner van Aalsmeer is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Aalsmeerder had vorig jaar op 4 september een dealer in een woning aan de Van 's Gravensande- straat in Leiden beroofd van een kleine hoeveelheid heroïne onder bedreiging van een pistool. De Aalsmeerder ver klaarde twee weken geleden voor de rechtbank dat hij zich van de roof niets meer kon herinneren omdat hij onder invloed was van heroïne en methadon. Het pistool was volgens hem antiek en onbruikbaar. De man is al twaalf jaar verslaafd. De officier van justitie had 15 maanden gevangenisstraf geëist. Jaarvergadering Jeanne d'Arc ZOETERWOUDE De Zoeterwoud- se ruitervereniging Jeanne d'Arc houdt maandagavond in „Don Bosco" de algemene vergadering. De bijeen komst begint om 20.00 uur en de agenda vermeldt onder meer de be leidsvisie voor de nabije toekomst. Ruitervereniging Jeanne d'Arc kan in ieder geval terugzien op een goed jaar. Nadat de manege aan het Molen pad al eerder in gebruik genomen was, kwam in 1986 het (bescheiden) clublokaal gereed en beschikken de pony- en paardenliefhebbers over een goede akkommodatie. MI ryrHOUT/SASSEN- De ruïne van >Tlot Teylingen in Mut wordt bedreigd l> slopershamer van binet. Minister L.C. mipan moet voor 1 ojeslissen of de res- van de voormalige ilaats van Jacoba «.ieren met steun overheid in stand gehouden, of dat er zijn handen ikt en de ruïne dat geval is het zeker dat de voor- verblijfplaats van be!) van Beieren bin- rte tijd in verval fienjnoment is de ruïne in ovejbij het bureau rijks- in Den D^faet onderhoud komt u^vlkening van de rijks- ^"Widienst in Leiden. Karreman van de toonde e^teren zeer verbaasd ijdel mogelijke sluiting en i eerste reactie dat doelt daarbij op het mogelij ke ontslag van mevrouw P. van Klaveren, de beheerder. „Zij zou in geval van ontslag in de WW terecht komen en die in 1975 is opgericht, zou volgens hem het beheer kun nen overnemen met subsidie van de overheid. „Maar eerst zal ik er alles aan doen om de huidige situatie te hand dat kost ook geld. Voor dat- haven, dat wil zeggen: voor zelfde bedrag kan zij haar komen dat mevrouw Van werk gewoon blijven doen" Het lijkt Karreman een beter Klaveren wordt ontslagen' Probleem voor Heuff is wel, idee om Teylingen niet te dat dat ten koste zou gaan sluiten, maar in stand te hou- van het beroep dat hij op sei- den tegen minimale kosten. Hij schat dat de rijksgebou wendienst voor een paar dui zend gulden per jaar de ruï ne minimaal kan blijven on derhouden. Nu geeft de zoen medewerkers bij andere (ruïnes van) sloten en kaste len kan doen. Die kunnen dan minder vaak open wor den gesteld voor het publiek. Aan de andere kant zou hij het erg jammer vinden, als dienst er jaarlijks „enkele Teylingen dicht zou gaan. tipnHiii7pnHpn oulHpnc" aar» r. ..„l„ J jj. tienduizenden guldens' uit Het slot Teylingen. hij die zou betreuren. „Tey lingen is uit bouwkundig oogpunt heel bijzonder. Als het wordt gesloten, wordt een unieke ruïne aan de tand „Er is voor vele honderddui zenden guldens aan opge knapt. Dat is dan allemaal voor niets geweest". Dë heer P.F. de Baan, secre taris van de stichting Vrien- het bureau rijksdienst kaste- den van het Slot Teylingen, lenbeheer, sluit niet uit dat wilde nog geen commentaar Voor niets Ook G. Heuff, directeur van des tijds overgeleverd. Dat zou werkelijk zonde zijn". Karreman vraagt zich bo vendien af, of de overheid door de sluiting wel zoveel geld bespaart' als zij zelf wel licht denkt. „Het lijkt mij meer een vestzak-broekzak kwestie. Want geld kost die ruïne de overheid toch. Ook Teylingen in geval van slui- geven oj ting toch behouden kan blij- overhei* ven. Hij dacht daarbij aan overheveling van het beheer door het rijk naar de stich- de plannen van de „Eerst moeten we maar eens kijken wat er werkelijk gaat gebeuren. Daarna zullen we ons bera ting Vrienden van het Slot den over mogelijke oplossin- Teylingen. Deze stichting, gen". KOSTEN 1,6 MILJOEN KATWIJK Het kampeerterrein De Zuidduinen in Katwijk moet worden opgeknapt. B en W van het vis sersdorp willen 1,6 miljoen gulden in dit project steken. Na deze opknapbeurt worden de tarieven voor de kam peerders met negen procent verhoogd. De gemeente raad moet zich nog over deze plannen uitspreken. Met deze renovatie is nog eens overduidelijk aangetoond dat de camping aan de zuidgrens van de badplaats, grenzend aan het duingebied, in de toekomst niet zal verdwijnen. Enige jaren ge leden vond Staatsbosbeheer, de beheerder van het duingebied tussen Katwijk en Wassenaar, dat de camping moest sluiten. De circa 400 kampeerplaatsen zouden namelijk voor een te grote belasting van het duingebied zorgen. Katwijk toonde zich steeds een tegenstander van deze plannen. De gemeente Katwijk is twee campings rijk, die beide direct aan zee liggen. De oudste van de twee is de camping in de Zuiddui nen. In "Vergelijking met de eind zeventiger jaren aangelegde camping De Noordduinen, is het voorzieningenpakket uiterst pover. Gedeeltelijk komt dit doordat de camping De Noorddui nen voor meerdere miljoenen ruim en modern aangelegd en in gericht werd. De gemeente ontving daarvoor van het rijk een stevige subsidie. Met de komst van de nieuwe camping aan de noordkant van het dorp groeide echter de onzekerheid over het voortbestaan van de camping De Zuidduinen. Vooral van de kant van Staatsbos beheer, maar ook de Leidsche Duinwatermaatschappij, was er aandrang om het kampeerterrein op te heffen. Van de kant van de campingbewoners stuitte dat op veel protesten. De zomergas ten zijn bijzonder aan hun voornamelijk houten huisjes gehecht Het kampeerterrein ademt in de zomermaanden de sfeer uit van een eigen dorpje met op vaste plaatsen families die er al genera ties lang komen. Voor hen was het dan ook een grote opluchting toen de gemeente Katwijk het contract voor de huur van het perceel duingrond wist te verlengen. Inmiddels heeft de gemeente Katwijk plannen uitgewerkt om de camping te moderniseren. De grote zandvlakte wordt voor het grootste deel bedekt met een graslaag, terwijl de douche- en toiletruimten drastisch verbeterd gaan worden. Op deze manier moet er straks ruimte zijn voor 350 seizoenplaatsen en 50 kort- kampeerplaatsen. Behalve de houten zomerverblijven zullen ook veel caravans in de komende jaren de seizoenplaatsen gaan bezetten. NOORDWIJK Met de verhuizing van zwakzinnige bewoners van het psychiatrisch ziekenhuis Saneta Maria wordt volgend jaar begonnen. In totaal moeten 82 bewoners naar het instituut De Hartekamp in Heemstede verhuizen. Deze operatie moet in 1989 zijn afgerond. Volgend jaar vertrekken de eerste 25. Deze week hebben de heren T.J.M. van der Zanden (directeur Saneta Maria) en A.T.J. Krol (directeur De Hartekamp) over de verhui zing een officiële overeenkomst gesloten. De zwakzinnigenafde ling Norseduin van Saneta Maria moet dicht omdat psychiatri sche patiënten en zwakzinnigen niet meer op één instituut mo gen wonen. De verhuizing heeft geen gevolgen voor de werkge legenheid van de 50 personeelsleden die werkzaam zijn op Nor seduin. Zij mogen mee naar Heemstede. De gebouwen van de Norseduin worden na de verhuizing gesloopt. Bini) >w HOUT Het klei- 3jelijke woonwagen- Tei.jn aan Voorhout's ligt er sinds week verlaten ch a bewoners zijn met ?éfagens vertrokken u et tot dan toe leeg- terrein in Oegst- de gemeente is de familie wof een verhuiskos- leoeding uitbetaald. 1 enFhuizing is erg vlot ivLE werk gegaan. Te!. 'Jjfcsprek met B en W pe de woonwagenbewó- nbaar gemaakt dat er l -g wel een aantal wen- |kefén die zij graag ver gilden zien: meer com- het tijdelijke kamp. lidiifle gelegenheid tot dou- 5did huishoudelijke voor- £P4n zoals aansluitingen asmachines. Twee we- eden werd door B en suggestie geopperd te en naar Oegstgeest. jein daar zou alle wen- ïomfort bieden en nog iiemand worden be ft 1 door de familie Hul- intaan op deze hint ge il. Er werd een kijkje jrt en hun reacties wa litief. De woonwagen stacaravans werden overge bracht. In de commissie financiën werden gisteravond naar aan leiding van hun vertrek vra gen gesteld over de gemaakte kosten aan het tijdelijke kampje aan de Sportlaan. Bij voorbeeld die voor een wagen welke de gemeente in het na- {aar van 1985 voor 40 mille ïad gekocht. „We zijn daar over nog aan het onderhande len. De bedoeling is dat de wa gen door de gemeente Oegst geest wordt overgenomen", al dus voorzitter van deze verga dering burgemeester M. Th. van de Wouw. Voorhout heeft in het nieuwbouwplan Oost hout een plaats gereserveerd voor een definitief kamp. „Dat staat op de rol voor 1988", al dus Van de Wouw. Directeur gemeentewerken dhr. H. G. Phiiipsen beaamde dat wel maar wilde wat het tijdstip van voltooiing van het kamp betreft nog een slag om de arm houden. „Het hangt helemaal af van de verdere ontwikke lingen van het bouwplan. Het kamp komt in deelplan B3 en grenst aan deelplan C." Burgemeester Van de Wouw is tevreden over de manier waarop het vertrek van de fa milie heeft plaatsgevonden. „Het is in overeenstemming met het voorstel van college gebeurd." I 9 IJK De School voor de Zeevisvaart aan de Sluisweg latwijk heeft in het nieuwe cursusjaar de beschikking B visserijsimulator. Hierop kunnen de leerlingen „droog" ssen. Deze simulator is èen van de zaken die aan de orde op de open dag van de school. Deze wordt morgen van vijf uur gehouden. »1 voor de Zeevisvaart is in Katwijk de enige onderwijs baar in hetzelfde gebouw lager- en middelbaar onderwijs Egeven. Het zeevisvaartonderwijs behoort tot het nau- erwijs. Dit houdt in dat leerlingen kunnen doorstromen roepen binnen de Zeevaart. instantie echter leidt deze echte Katwijkse vorm van ijs op voor de diploma's binnen de visserij. Morgen wordt neer getoond hoe de computer ook in het onderwijs zijn doet. Er is overigens niet alleen aandacht voor het on- maar ook voor de bedrijfstak. Zo geven de praktijklera- I de visfileercursus een demonstratie fileren, ïle dag is er een diaserie over het onderwijs te zien. Om half twee en drie uur draait de heer Jan Schadde van ^en half uur durende film over de boomkorvisserij. Tus- is er een videofilm over het onderwijs op de school en ktijkweek op het schip de Koningin Juliana te zien. twaalf en éen uur is de school gesloten. LISSE De precieze plaats en het juiste tijdstip zijn nog niet bekend, maar zekér is wel dat er in het vooijaar in Lisse een grote tentoonstel ling van schilderijen van lou ter bloeiende bollenvelden wordt gehouden. Tegelijker tijd wordt dan het boek „Schilders van de bloembol lenstreek" gepresenteerd. Schrijver is Herman van Amsterdam. De initiatiefnemers Herman van Amsterdam, P. van der Voort en Rob Beelen, de laat ste is eigenaar van kunsthan del Het Grachthuisje in Lisse, beschikken momenteel over zo'n 50 schilderijen die bloei ende bollenvelden als onder werp hebben. Aangezien het drietal denkt aan een exposi tie van minstens 100 schilde rijen, wordt naarstig ge speurd naar aanvulling. Wie een schilderij, pastel of aqua rel van een bloeiend bollen veld heeft en dat in eigen dom of bruikleen wil afstaan, kan contact opnemen met Rob Beelen, telefoon 02521- 12950. Volgens Beelen gaat het niet alleen om produkten van „erkende" kunstenaars. „Het mogen ook werken van zon- dagschildere zijn", benadrukt hij. De kunsthandelaar heeft er alle vertrouwen in. „We zijn ervan overtuigd dat er meer schilderijen van de bol lenstreek zijnzo zegt hij. Schilderijen van grootheden als Monet, Van Gogh en Toorop (zij brachten ook bloeiende bollenvelden in beeld) worden in het voor jaar niet vertoond. Wel zijn er schilderijen van de beken de A.L. Koster te zien. „Kos ter is een hele grote", legt Beelen uit. De genoemde drie grote kunstenaars komen in het boek van Herman van Am sterdam overigens wel aan bod. De schrijver van „In de bollen" en „Corso" heeft in binnen- en buitenland studie verricht naar kunstschilders die zich lieten inspireren door de in bloei staande bol lenstreek. Het boek ver schijnt bij uitgeverij REBO- productions in Sassenheim en komt ten tijde van de exposi tie op de markt. Rob Beelen toont een schilderij van Daniël Noteboom (1877-1943). Dit werk, bloembollenvelden op Noordwijk, is ook op de tentoonstelling in Lisse te zien. De in Rotterdam geboren Noteboom woonde vanat 1910 in Noordwijk. De speurtocht beperkt zich niet tot schilderijen, ook het zoeken naar een goede expo sitieruimte is in volle gang. Rob Beelen verklapt dat kas teel Keukenhof het verlang- met glans aanvoert. „Een wordt gezocht naar een stijl tentoonstelling in het kas- volle entourage die zich bij teeltje zou het mooiste zijn", voorkeur in Lisse bevindt, mijmert Beelen. Ook 't Huys „Een dergelijke expositie kun Dever in Lisse wordt door je nu eenmaal niet in een hem als mogelijke lokatie ge- cultureel centrum als Artopa lijstje van de organisatoren noemd. Duidelijk is wel dat houden", legt Beelen uit. Een andere onzekere factor is het tijdstip. Volgens Rob Beelen wordt ernaar ge streefd de tentoonstelling eind maart of begin april te houden. Lange Voort wordt opgeknapt OEGSTGEEST De Lange Voort wordt opge knapt en dat gaat de ge meente 320.000 gulden kosten. De gemeenteraad stelde gisteravond 15.000 gulden beschikbaar om de plannen verder uit te werken. Veel lovende woorden in ge meenteraad van Oegstgeest gisteravond over de totstand koming van een basisplan voor De Kempenaerstraat en omstreken. De raadsleden toonden zich verheugd dat er thans bekend is wat men wiL De Rijkspolitie heeft laten we ten dat men het voorgestelde eenrichtingsverkeer op de Terweeweg, tussen De Kem penaerstraat en Duivenvoor destraat, afraadt. Aangezien het eenrichtingsverkeer uit in spraakrondes naar voren is ge komen, vonden de leden van de raad echter dat het niet uit gesteld mocht worden. De raad kwam overeen dat een richtingsverkeer ter plekke zal worden ingevoerd voor een proefperiode van drie maan den. De CDA'er Hellinga ver zocht tijdens die periode tellin gen te houden om te zien of er sprake zal zijn van sluipver- keer door de Spaargarenstarat en de Duivenvoordestraat. Een ander belangrijk punt was gisteravond dat B en W hun voorstel om dubbelzijdig par keren op de Terweeweg, tus sen Terweeplein en Evere straat, hebben laten vallen. De radicaal van Eisen stelde het belangrijk te vinden als het eerste deel van de De Kempe naerstraat zou worden afgeslo ten voor alle verkeer. Boven dien pleitte hij nogmaals voor eenrichtingsverkeer in de tweede helft van genoemde winkelstraat Punten die tij dens de inspraak al van de ta fel waren geveegd. Maar Van Eisen stelde dat men als raads lid daar best een andere me ning over mag hebben... Waarna zijn D66 collega Poel mans liet weten dit min of meer als een ontkrachting van de inspraak te zien. De raad stemde uiteindelijk in met het voorstel van B en W. KATWIJK Er bestaat in Katwijk grote be hoefte aan een homeopatische arts. Dat is de mening van mevrouw M. Vooijs-Kuyt, Kat- wijks tussenpersoon van de Haagse afdeling van de Koninklijke Vereniging Homeopatie Nederland (KVHN). Zij vindt dat een van de drie nieuwe huisartsen die zich in Katwijk mo gen vestigen een homeopaat moet zijn. Deze arts zou zijn praktijk kunnen openstellen voor alle geïnteresseerde patiënten die nu nog bij een andere huisarts zijn. Sinds in Katwijk bekend geworden is, dat drie of vier huisartsen zich in deze gemeente mogen vestigen, is een groep Katwijkers een handte keningenactie gestart om een homeopatisch arts binnen de gemeentegrenzen te krijgen. De actie leverde in nog geen twee weken al meer dan driehonderd handtekeningen op. Om de homeopatische geneeswijze meer be kendheid te geven in Katwijk organiseren de Katwijkse leden van de KVHN op 9 februari aanstaande een lezing in Cleyn Duin. De lezing wordt gehouden door de homeopatische arts A. van Beelen. Voor de aanwijzing van de drie artsen in Kat wijk wordt een speciale commissie in het leven geroepen, de commissie huisvestingsbeleid huisartsen. De door het college van burgemees ter en wethouders voorgestelde commissie werd zwaar bekritiseerd door de raadscommissie van zorg, vorming en economische zaken. Het door de commissieleden aangebrachte aantal veran deringen van de diverse regels en bepalingen was zo groot, dat wethouder Hietkamp aankon digde moeite te hebben om het nieuwe brouw sel te verdedigen in het college. Pas halverwege februari wil zij de betreffende raadscommissie daarvan op de hoogte stellen. Met het doorvoeren van de vele veranderingen- komen de commissieleden voornamelijk tege moet aan de eisen van de plaatselijke huisart sen. Behalve een drietal huisartsen die zitting krijgen in de nieuwe commissie komen er ook drie leden in die de patiënten vertegenwoordi gen. Katwijkse afgevaardigden van de KVHN verzochten ook zitting te krijgen in de nieuwe commissie. Dit laatste werd op voorhand door de gemeente geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15