De Mors eist nieuw onderzoek ^ïaar geluidshinder spoorlijn 1 STAD OMGEVING Leiden gaat homofiele onderwijzers werven Een cadeau van formaat ER WORDT GESJOEMELD MET GEGEVENS' ilden Earring Nieuwe folder zomerkampen EBR voelt zich niet verantwoordelijk voor ijskwaliteit Overvallers supermarkt Stationsweg gegrepen Ceidóc Somcmt VRIIDAG 23 JANUARI 1987 PAGINA 11 - kenroller ■ehouden N Een 25-jarige man zonder zoon- of verblijfplaats is gisteren e politie aangehouden wegens rollen op het Leidse station, ling voor de arrestatie was een op woensdagavond. Uit de ertas van een 26-jarige Leidse ien om zeven uur een portemon- stolen. In de portemonnee zat jrag van 70 gulden en wat post- Aan de hand van het signale- on gisteren door de spoorwegre- t op het Centraal Station van im de 25-jarige man aangehou- >rden. Hij wordt verdacht in de tijd meerdere malen als zakken- ictief te zijn geweest op het Leid- Oude muziek in Oudheden LEIDEN Het blokfluittrio La Fontegara Amsterdam speelt een gevarieerd program ma met in hoofdzaak oude muziek vanaf de dertiende eeuw, met onder meer werk uit het Baldwin-manuscript, een Engelse verza meling van omstreeks 1600, waarin vogels als de nachtegaal, leeuwerik en koekoek de in spiratiebronnen vormen voor sommige com posities. Het trio speelt 28 januari om 20.15 uur in het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden. La Fontegara Amsterdam werd in 1979 opgericht. Het ensemble ontwikkelde in de loop der jaren een zeer eigen speelstijl en programmering. De drie blokfluitisten zijn Saskia Coolen, Peter Holtslag en Han Tol, die alle drie blokfluit studeerden aan het Amsterdams Sweelinck Conservatorium. Het trio treedt op in binnen- en buitenland, zoals onlangs in Keulen en Napels. Expositie in Raadsherenbuurt LEIDEN Tekenin gen, schilderijen en andere kunstwerken van acht bewoners van de Raadsheren- buurt zijn morgen te zien in de LAG-garage aan de Van Oldenbar- neveltstraat. Tevens wordt een videofilm vertoond van het stuk „Krapps laatste band" van de Haagse Come- die. Ook is er een de monstratie van kant klos-technieken. De expositie wordt gehou den van 15.00 tot 19.00 Slagwerkers op Stadhuisplein LEIDEN Een drumbattle op het Stadhuisplein, zo wordt de opening van het Slagwerkfestival op zaterdag 21 maart omschreven. Het festival heeft 's avonds plaats in het Waaggebouw, maar in de middaguren wil de Directie Cul turele Zaken van de gemeente Leiden 20 amateurdrummers/s lagwerkers met enige speelerva- ring uitnodigen om aan de drum battle deel te nemen. Belangstel lenden kunnen bellen naar 071- 254180. Het Slagwerkfestival heeft voor de tweede keer plaats; vorig jaar trokken vijf min of meer bekende slagwerkgroepen grote belangstelling. Mariënburg in Vlietstreek LEIDEN Het dekenaat Vlietstreek krijgt binnenkort ook een afdeling van de lande lijke Mariënburgvereniging. Deze vereni ging wil ijveren voor het behoud van de vernieuwing in de rooms-katholieke kerk. Op maandag 23 februari wordt in de Sint Maartensschool aan de Wijkerlaan 10 in Voorburg een vergadering gehouden voor de totstandkoming van een eigen afdeling. Mr. F. Daams, contactpersoon van de Ma riënburgvereniging voor het bisdom Rotter dam, zal dan een inleiding houden over de doelstellingen en verwachtingen die leven rond de Mariënburgvereniging. Degenen die al lid zijn van deze vereniging maar ook anderen die geïnteresseerd zijn in vragen rond geloof, geweten en maatschappij zijn uitgenodigd de bijeenkomst bij te wonen. IDEN Bewoners het Morskwartier ei- dat de gemeente een onderzoek laat richten naar de ge- Ishinder van de orbaan die door hun k loopt. De spoorlijn de Vink wordt de ko- hde jaren verdubbeld de .omwonenden vre- een toename van de rlast. De gemeente kent dat, maar vol- s de bewoners klop- de onderzoeken irop de gemeente zich eert niet. „Wij hebben indruk dat er met de oergegevens gesjoe ld wordt", aldus voor- r M. Goudzwaard de vereniging Spoor- i, waarin een groot 1 van de bewoners verenigd hebben, gens een vertegen- )rdiger van het buurt- ité Transvaal is de eente de NS te veel ville en komt ze niet voor de belangen van Dewoners. er grote belangstelling leg- omwonenden van de irlijn gisteravond hun be- ■en voor aan de raadscom- ie ruimtelijke ordening, isme bestond er vooral ten chte van de conclusie van eente en de NS dat na de ubbeling van de spoorlijn [eluidshinder zelfs zou af- Oorzaak: er wordt de nieuwe spoorlijnen en ipoorbrug beter materiaal uikt en de verbrede spoor- heeft een hogere geluid- pende werking, jewoners geloven dat niet vijzen er op dat er wordt ïgaan van het treinver- in 1984. Volgens hen is het inmiddels al drukker ge worden en zal dat na de ver breding alleen nog maar erger worden. Een woordvoerder van de NS zei nog niets te kunnen zeggen over de fre quentie van het treinverkeer na 1994. „Dat hangt er vanaf hoe de markt jvoor het reizen met de trein zich ontwikkelt", aldus de woordvoerder. Vol gens de NS dient de verbre ding voorlopig om vertragin gen te voorkomen. Voorzitter Goudzwaard van de vereniging Spoorleed had ern stige twijfels over het rapport het onderzoeksbureau Van Dorsser over de te verwachten geluidshinder. In dat rapport werd er volgens een toelich ting vanuit gegaan dat de twee extra sporen aan weerszijden van de bestaande sporen wer den gelegd. In werkelijkheid komen de twee nieuwe sporen aan de kant van de huizen te liggen. „Een tekstuele fout", aldus ambtenaar J. Vellekoop van de directie Stadsvernieu wing, die volhield dat de re sultaten wel klopten. Ook advocaat J. Landman eis te namens het buurtcomité een nieuw onderzoek, omdat rap porten van Van Dorsser vol gens hem vaak afwijken van andere rapporten, bijvoorbeeld van TNO. De opvatting dat de NS de frequentie vèn de trei nen op het verbrede traject niet zou verhogen was volgens hem „lariekoek". „De gemeen te is de NS te veel terwille en komt niet op voor de belangen van de bewoners. De NS krijgt geen harde eisen gesteld". Bewoners van met name de Morsweg klagen bovendien door verhoging van de spoor dijk over verminderde lichtin val en eisen dat de geluids schermen hoger worden en verder doorlopen dan in de plannen van de gemeente. Landman eiste dat de NS of de gemeente de woningen aan de Morsweg zou aankopen en slo pen. een mogelijkheid die al eerder geopperd is en door de gemeente wordt onderzocht. ,.U hebt zelf gezegd dat de si tuatie daar onleefbaar is", zo hield hij Peters voor, een uit spraak die de wethouder later ontkende. De vereniging Spoorleed meent dat de NS niet hard kan maken waarom de spoorlijn nu veel dichter bij de huizen moet komen dan enkele jaren geleden werd gedacht. „De technische bezwaren zijn voor ons oncontroleerbaar, maar we zetten er wel grote vraagte kens bij", aldus voorzitter Goudzwaard. Hij hield wet houder J. Peters voor dat voor zijn vereniging maar twee mo gelijkheden aanvaardbaar zijn; de oude plannen worden ge handhaafd, of de gemeente legt voor afgifte van de beno digde vergunningen vast dat de bewoners een royale scha devergoeding krijgen. Goud zwaard opperde verder dat de gemeente informatie had ach ter gehouden en rommelde met verschillende ministeriële voorschriften voor de toegesta ne geluidshinder. Ook directeur A. Mulder van de Woningbouwvereniging Leiden vond dat er een nieuw onderzoek moest komen om wille van de duidelijkheid. „Als je gaat renoveren op plaatsen van geluidsoverlast moet je aan waanzinnig veel eisen voldoen. Nu moet de wo ningbouwvereniging er» voor opdraaien, maar ik zeg: de vervuiler betaalt". Wethouder Peters wilde na af loop van de commissieverga dering nog niet ingaan op de vraag of de gemeente bereid is een nieuw onderzoek te laten verrichten. „Ik moet er nog eens over denken en het hangt er vanaf wat de commissie wil". Hij wees op de kosten die een dergelijk onderzoek met zich meebrengt en twijfelde ook aan het nut daarvan. Ko mende maandagavond zullen de commissieleden hun oor deel over de bezwaren geven. EXTRA PERSONEELSADVERTENTIES IN HOMOBLADEN topgroep Golden Ear- treedt zaterdag 31 pri op in de Leidse Isgehoorzaal aan de istraat 66. Door een :atieve ingreep is [ist Rinus Gerritsen, i onlangs zijn arm toch in staat te Bn. Zij het met een jepaste gitaar. Het ïert begint om acht l>t ontvangen Bel tussen 18.00 en f. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 poonnr.071-122248 en uw krant P «Jezellde avond nabezorgd. LEIDEN De nieuwe folder van de Leidse Christelijke Kampeervereniging is uitgekomen. Er staan 37 zomerkam pen op het programma. In totaal is er plaats voor 1400 deel nemers. Voor jongens en meisjes tussen de 8 en 15 jaar zijn er tentenkampen in Heerde, Ernst, Diever en op Terschelling. Ook is er dit jaar de mogelijkheid mee te gaan naar boerde rijkampen in Bergeijk (Brabant). Voor jongeren tussen de 15 en 21 jaar zijn er kampen in Meddo, Bergeijk en Die ver en zeilkampen in het Friese Joure. Ook kunnen zij deelnemen aan een fietstrektocht door Luxemburg en Duitsland. Boven dien zijn er buitenlandse kampen in België en Luxemburg. Ook dit jaar worden weer speciale kampen in Heerde en op Terschelling georganiseerd voor lichamelijk gehandicapte jongeren. Met een kamp kunnen ruim 40 jongens en meisjes mee. Zij worden begeleid door 15 vrijwilligers. Ouders en verzorgers die het volledige kampgeld niet kunnen betalen, kunnen een beroep doen op het reductiefonds. Voor meer in formatie: Hans Streefland, telefoon 071-892587. LEIDEN De gemeente Leiden wil dat meer ho- mosexuelen, mensen uit etnische minderheden en vrouwen op de Leidse openbare scholen gaan werken. Om dat te berei ken gaat de gemeente meer adverteren in „bij voorbeeld tijdschriften van de homobeweging". Bovendien komt in de ad vertenties de zin: „In het kader van eerlijke verde ling van werkgelegenheid en vanuit onderwijskun dig belang is het belang rijk dat meer leden van etnische minderheidsgroe pen werkzaam zijn in het onderwijs. Geschikte kan didaten wordt derhalve verzocht te solliciteren". Ook vrouwen krijgen voor rang bij sollicitaties, behalve als zeventig of meer procent van de werknemers op een school vrouw is. In totaal is nu 63 procent van de personeels leden vrouw. Zolang vrouwen echter ondervertegenwoordigd zijn op de arbeidsmarkt, wil de gemeente in het onderwijs de voorkeur geven aan vrouwen. Dit staat in de nota „Benoe men, beoordelen, nascholen. Aspecten van het personeels beleid onderwijs" van de di rectie Onderwijs van de ge meente Leiden. Verschillende instanties kunnen nu advies geven over de in de nota ge noemde beleidsvoornemens. De al dan niet bijgestelde of aangevulde nota wordt bespro ken en voorgelegd aan de commissie onderwijs en aan de gemeenteraad. De gemeente wil het voor leerkrachten gemakkelijker maken van baan te verande ren. Daarom wordt in de nota gesteld dat vacatures bij de ge meente Leiden moeten wor den gemeld aan alle openbare onderwijsinstellingen. Onder wijspersoneel dat solliciteert, wordt als een „interne kandi daat" behandeld. Interne kan didaten genieten de voorkeur boven mensen die nog niet bij de gemeente Leiden werken. De gemeente wil deze maatre gel nemen om de mobiliteit onder het onderwijspersoneel te vergroten en om de leer krachten meer mogelijkheden te bieden. Ook kunnen men sen die in het onderwijs wer ken, worden geplaatst op de gemeentelijke herplaatsings lijst. Bij elke vacature bij de gemeente wordt in eerste in stantie bekeken of een werk nemer die voor herplaatsing in aanmerking komt om medi sche of sociale redenen of van wege reorganisatie of bezuini gingen, geschikt is voor de functie. De gemeente neemt deze maatregelen om de mobi liteit van het onderwijsperso neel te vergroten en om de drempel om van werk te ver anderen kleiner te maken. De Directie Onderwijs zegt in de nota van deze maatregelen geen wonderen te verwachten. Want: „Veel werknemers bin nen het onderwijs hebben een zeer specifieke opleiding geno ten waarmee zij voor andere functies vaak niet benoembaar zijn, ook gezien hun salaris". Onderwijspersoneel kan wel een beroep doen op „studiefa ciliteiten en op het cursusaan bod van de gemeente". Dat geldt alleen voor opleidingen en cursussen die betrekking hebben op functies buiten het onderwijs. In de nota wordt bovendien voorgesteld de leerkrachten minstens een maal per drie jaar te laten beoordelen door de directeur of rector van de instelling. Dit is volgens de ge meente „in het belang van het onderwijs en het personeel". De beoordeling kan worden gebruikt bij beslissingen over promoties, overplaatsing en vaste aanstellingen. Bovendien is een beoordeling belangrijk voor het functioneren van het personeel en van de school in het algemeen. De directeur voert een gesprek met zijn personeelslid en woont lessen bij. Tegen de beoordeling kan de medewerker bezwaar aan tekenen bij het college van burgemeester en wethouders. ELFSTEGENTOCHT IN DE KOELKAST LEIDEN „Wij houden ons niet bezig met ijsvorming; wij zet ten ijs juist om in water". Adjunct-directeur technische zaken G. de Boer van het Engergiebedrijf Rijnland (EBR) vindt niet dat zijn bedrijf verantwoordelijk is voor de kwantiteit en kwaliteit van het ijs in de Leidse grachten. Zoals bekend was het ijs de afgelopen vorstperiode slecht in het noordelijk deel van de binnenstad. Onbetrouwbaar was het ijs vooral op de Oude en Nieuwe Rijn, de Apothekersdijk, de Oude Vest en de Oude Herengracht. Oorzaak was de vernieuwde elektriciteitscentrale van het EBR, die in december in gebruik werd genomen. Door de lozing van koelwater steeg de tempera tuur van het water in de grachten twee graden. Dat is volgens De Boer een graad minder dan de door het Hoogheemraadschap toegestane stijging. „De oude centrale, die tot 1979 werd ge bruikt, veroorzaakte een temperatuurstijging van twaalf graden. Er is nu dus al sprake van een aanzienlijk kleinere tempera- tuursverhoging". Volgens hem is deze temperatuurstijging on vermijdelijk. Wel kan de stijging minder worden: „Hoe meer warmte je afzet, hoe minder koelwater je hoeft te lozen en hoe minder warmte in het water terechtkomt. Door een verdere uit bouw van de Stadsverwarming in de Stevenshof wordt de tem- peratuursprong minder". Als mogelijke andere oplossing om in elk geval een deel van de Leidse binnenstad ijsveilig te maken, noemt De Boer een „zuiver technische": „We kunnen met min der water met een hogere temperatuur, dezelfde koeling berei ken. Als je minder koelwater loost, bestrijk je minder grachten. Die liggen dan weliswaar helemaal open. maar andere wateren zijn in dat geval echt veilig". De Boer vindt overigens dat de verantwoordelijkheid voor het ijs ligt bij de vergunningenver- strekker, het Hoogheemraadschap, dat volgens hem ook mogelij ke oplossingen moet aandragen. Elfstegentocht De derde Elfstegentocht die voor zondag op het programma stond, gaat uiteraard niet door. Vanwege de nieuwe centrale van het EBR en de gevolgen daarvan voor het ijs, had de organise rende stichting Leiden Promotion al een andere route moeten kiezen. Door de ingevallen dooi is de tocht voor zondag hele maal van de baan. „We hopen de tocht later in het seizoen als nog te kunnen houden", zei H. van Woerden van Leiden Pro motion gistermiddag. Vorig jaar werd de Elfstegentocht immers ook pas begin maart gehouden". Leiden Promotion hoopt dat in het overleg met de betrokkenen (Hoogheemraadschap, gemeente, energiebedrijf en politie) de mogelijkheid wordt overwogen om damwanden in de grachten te plaatsen, zodat het koelwater alleen in een beperkt aantal grachten terecht komt. Gemeenteraadslid L. Beijen (PvdA) heeft het Leids college inmiddels schriftelijke vragen gesteld over de kwaliteit van het ijs in de binnenstad. LEIDEN/DEN HAAG De Haagse politie meent met de aanhouding van twee Hage naars (van 24 en 21 jaar) de daders gegrepen te hebben van een overval op een super markt aan de Leidse Stations weg op 15 december van vorig jaar. Daarbij werd 54.000 gul den buitgemaakt. In Den Haag wordt het tweetal verdacht van enkele overvallen op geldlopers. Bij de aanhouding in een flat woning aan de Haagse De- demsvaartweg ontstond gister morgen nogal wat opschud ding. Het tweetal vluchtte na melijk het doos ijs spiegelglad de dak op. Om ze daar toch in hun kraag te kunnen grijpen werd een hoogwerker besteld. Voordat dit hulpmiddel echter was gearriveerd, was een van de mannen uit eigen beweging al van het dak afgekomen. Zijn maat wist de politie, on der de ogen van opgeschrikte buurtbewoners, ook naar be neden te praten. In de woning aan de Dedems- vaartweg is ook de echtgenote (21) van de 21-jarige Hagenaar aangehouden. Een 20-jarige partner van de andere ver dachte bleek al eens eerder te zijn aangehouden. Beiden wor den van medeplichtigheid ver dacht. Dinsdag is in Den Haag een echtpaar aangehouden, van wie de 22-jarige vrouw werkte bij de supermarkt in Leiden. Deze vrouw en haar 33-jarige echtgenoot wordt po ging tot overval en/of uitlok king daartoe ten laste gelegd. Op de twee hoofdverdachten na, hebben de gearresteerden hun aandeel bekend. Prijzen kerstpuzzel LEIDEN Mevrouw A. de Jong-Hoek uit Katwijk aan Zee heeft gisterochtend in hotel Nieuw Minerva in Leiden de hoofdprijs van de Kerstvignettenpuzzel, die deze krant in december hield, in ontvangst genomen. Zij kreeg een fotoca mera. De tweede prijs, een radiocassetterecorder, was weg gelegd voor Marjan Schrier uit Warmond. Renée Tjitske van der Zaag uit Sassenheim sleepte de derde prijs in de wacht: een cassetterecorder. en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor A dres: Postcode/plaats: Stuur [LI)UC/|IIUUII. - ur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 1, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11