lekUe Soimrnt Verhoging OGB kost bedrijven twee miljoen STAD OMGEVING Under ruimte voor uto 9s in Breestraat Dierenarts houdt vast aan uitspraken over dierenbescherming De Leidse Courant is een krant met prima service Been gebroken bij schaatsen ALLEGE BEDENKT VIJF VARIANTEN gpOR VERKEERSAFWIKKELING: MOGELIJK FUSIE K&O EN STREEKMUZIEKSCHOOL Kans groot dat WVC beroeps opleiding huisartsen betaalt WOENSDAG 21 JANUARI 1987 PAGINA 9 J umenische dienst in drie kerken ;N De RK Jongerengroep Leiden organiseert van een oecumenische dienst voor jongeren die achter- *ens in drie verschillende kerken wordt gehouden, el is om de jongeren de sfeer te laten proeven bij de /7s' richtingen die zij niet kennen. De drie voorgangers iTRA trachten in de korte gebedsdiensten de visie van de nde geloofsrichting op de eenheid van de christenen ker te maken. Dit omdat het deze week tevens de jftionale gebedsweek voor de eenheid der christenen eerste gebedsdienst wordt gehouden in de Lutherse Jan de Hooglandse Kerkgracht 26 en begint om 19.30 ■G Aorganger is hier ds. J. Mostert. Om 20.00 uur volgt de ^iin de Lodewijkskerk aan het Steenschuur 19, waar %drs. A.M.E.Th Vreeburg voorganger is. Om 20.30 uur de dienst in de remonstrantse/doopsgezinde Lok- ■rk aan de Pieterskerkstraat 1. Voorganger is me- ds. E.H. de Clerq. Na afloop wordt er een bijeen gehouden bij de RKJGL om nog wat na te praten, van handeling is de recreatiezaal van het St. Jacobs- jezastraat 25. Zwerver in school LEIDEN De directeur van het Stedelijk Gymna sium aan de Fruinlaan trof gisterochtend bij binnen komst in het gebouw een slapende man aan. Het ging om een 30-jarige Lei- denaar, die wel een wo ning heeft in de Meren- wijk, maar geregeld rond zwerft. Hij bleek geen kwaad in de zin gehad te hebben. Na een kop koffie en een paar boeterham- men op het politiebureau is de man weer vertrok ken. LEIDEN Een 13-jarige jongen brak gisterochtend zijn linker been tijdens het schaatsen op de Zoeterwoudsesingel. De jongen kreeg daar met zijn klas een alternatieve gymles. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Een 23-jarige Leidenaar en een 19-jarige Leidse liepen gisteren hoofdwonden op, toen ze op de Nieuwe Rijn en het ijs langs de Morsweg met hun hoofd te gen een brug botsten. De politie waarschuwt er overigens voor dat het ijs op Maresin- gel, Haarlemmertrekvaart, Rijnsburgersingel, Oude Singel, Zijl singel, Apothekersdijk, Oude Herengracht en Galgewater le vensgevaarlijk is. Dit komt door de invallende dooi en door stro ming van het warme koelwater van het Energiebedrijf Rijnland. Hierdoor wordt het ijs aan de onderkant steeds meer afgevreten. Hier en daar zijn zelfs gaten in het ijs ontstaan. Heel wat men sen zijn daardoor gisteren door het ijs gezakt. Dit gebeurde bij de Oude Singel, Herensingel, Zijlsingel en Oude Herengracht. De enige plek die nog veilig is, is volgens de Leidse politie de ge meentelijke ijsbaan op de Zoeterwoudse Singel, omdat daar de dikte van het ijs elke dag wordt gecontroleerd. Flats voor opvang vluchtelingen LEIDEN Het D66-raadslid J. Hoekema heeft de wethouders D. Tesselaar (volkshuisvesting) en H. de la Mar (sociale zaken) verzocht om na te gaan of kort leegstaande panden, bijvoorbeeld moeilijk verhuurbare flats, in Leiden benut kunnen worden voor de tijdelijke huisvesting van asielzoekers. Het pand Hooigracht 16 wordt momenteel gebruikt voor de op vang van asielzoekende vluchtelingen. In de toekomst wordt het pand echter verbouwd ten behoeve van jongerenhuisvesting. Een nieuw tijdelijk onderkomen voor asielzoekers is nog niet ge vonden. Hoekema suggereert dat als tussenoplossing moeilijk verhuurbare flats voor de opvang van vluchtelingen gebruikt kunnen worden. Hij verwijst naar een brief van de afdeling Lei den van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland, waarin B en W om aandacht gevraagd wordt voor de kwestie. Voorts wil Hoekema weten hoeveel permanente woningen voor vluchtelingen er komen. Leiden heeft er onlangs vier voor de opvang van Tamils ter beschikking gesteld. Bij de begrotingsbe handeling werd echter een motie aangenomen, waarin zes wo ningen voor vluchtelingen werden toegezegd. Bruggetje in Japanse stijl voor Volkenkunde LEIDEN Voor de huidige in gang van het Rijksmuseum voor Volkenkunde en over het water van Morssingel komt waarschijnlijk een in originele Japanse stijl ge bouwde voetgangersbrug. Het ont werp voor de brug komt uit de Ja panse bibliotheek van het museum. Een keuze is echter nog niet ge maakt. Het bruggetje vormt een onderdeel van de gehele renovatie van het museum voor Volkenkun de. Het is de bedoeling dat de Ja panse brug over ongeveer een jaar gerealiseerd zal zijn. Zowel ge meente als museum zijn erg en thousiast over het idee. it aan het college van B en W ligt, wordt het in de Breestraat een stuk rustiger. •EN De auto krijgt ?r ruimte in de Bree- maar de bussen ver en in elk geval niet uit an de drukste winkel- n van Leiden. Dat is itgangspunt van het be- lat het college van B en isteren over de Bree- heeft genomen. Of de traat helemaal autovrij is echter nog onduide- let besluit van het colle- It in dat de raadscom- verkeer op 28 januari 'arianten krijgt voorge- waaruit gekozen mag :n. De vijf varianten tn grotendeels overeen le situatie die afgelopen dag ten behoeve van ipnamen tijdelijk in de itraat werd geschapen. mei moet één van de varianten bij wijze van voor een periode van lalf jaar van kracht wor den voor fietsers. In beide gevallen zou de Breestraat 24 uur per dag en zev«n dagen in de week afgesloten zijn voor doorgaand autoverkeer. „Dan moet je steeds op de je horloge kijken om te kijken of je erdoor mag". Over het handhaven van de bus in de Breestraat merkte de wet- Wethouder Peters zei gister-* houder op „dat dat alleen al middag in een toelichting op het besluit van B en W dat weren van fietsters uit de Breestraat „in de praktijk niet eenvoudig zal zijn". De drie overige varianten worden door de gemeente de „Osnabrück-oplossing" ge noemd. In alle drie de geval len rijden de bussen stap voets door de Breestraat zoals dat in de Duitse stad Osna- brück gebeurt. „Je kan dat op verschillende manieren doen", aldus Peters. „Eén va riant is dat de Breestraat 24 uur per dag, zeven dagen in de week, voor alle verkeer behalve voor fietsers en bus sen wordt afgesloten. Een an- Het'gaat daarbij om het dere mogelijkheid is dat al- van de Breestraat tussen leen op maandag tot en met iteeg/Mandenmakers- zaterdag van 12.00 tot 18.00 te en Gangetje. doen. Op de andere tijden zou dan wel autoverkeer mo etje eerste twee varianten gelijk zijn. Een derde moge- 3 t ervan uitgegaan, dat lijkheid en dat zou de reestraat een zogeheten minst ingrijpende zijn is «straatprofiel krijgt. De de bussen alleen op zaterdag straat wordt in die ge- stapvoets laten rijden". voetgangersgebied In alle vijf de gevallen blijft in het midden een smal- (voor zover nodig) tot 12.00 aan. Bussen kunnen el- uur gelegenheid voor laden maar op een enkele en lossen, passeren, net zoals de Wethouders Peters wees er dat in Amsterdam bij altes doen. Het onderlin- |rerschil tussen de twee sestraatvarianten is, dat i het ene geval kraamp- Itiosken en bloembakken lomen moeten komen en liet andere geval juist lite geschapen zou wor- gisteren op dat in elk geval de politie niet blij zou zijn met een variant, die inhoudt dat de verkeerssituatie op verschillende dagen en uren anders zou zijn. Dat zou zepi verwarrend werken. Ook zijn eigen voorkeur lijkt niet naar die variant uit te gaan: om financiële redenen nood zakelijk is". „Het uit de Bree straat halen van de bus kost jaarlijks 1,2 miljoen gulden, omdat er dan meer bussen en meer chauffeurs nodig zou den zijn. Bovendien zou de binnenstad te slecht bereik baar worden met het open baar vervoer". Als de com missie volgende week een besluit heeft genomen zal tij dens de proef de Breestraat voor zover nodig provisorisch worden aangepast aan de ge kozen variant. Met bloem bakken, tonnen en eventueel plankieren wordt de straat tijdelijk veranderd. De proef moet een half jaar duren en tijdens de proef zal de ge meente een onderzoek doen naar de gevolgen van de af sluiting. Ook zullen enquetes gehouden worden onder het winkelend publiek. De winkeliers in de Bree straat hebben gisteravond vergaderd over de plannen met de Breestraat. Eerder hadden ze wethouder Peters al laten weten dat ze het liefst ook de bussen willen weren.' Nu de gemeente daar van afziet, hebben de winke liers in meerderheid een voorkeur uitgesproken voor een Leidsestraat-variant, waarbij de straat wordt her schapen in een aantrekkelij ke wandelpromenade met een smalle strook voor stap voets rijdende bussen. Ook de fietsers zouden dan ge weerd moeten worden. n bemoeit zich jet irsmaatregelen Het gemeentebe- Leiden gaat niet met van Leiderdorp praten verkeerssituatie bij de dbrug in Leiderdorp, idslid M.B. van der oplhad hierom gevraagd. p)j]Js hem is de weg „der- ^blokkeerd dat een ge- verkeerssituatie" is Ondernemers, geves- de Lage Rijndijk en industrieterrein de :ouden volgens hem te- van het klantenbe- rezen. Het Leids colle- op de hoogte te zijn ge- - van de plannen van de fite Leiderdorp om het F op de Van der Valk weg te verminderen betere doorstroming verkeer op de Enge- te bevorderen. De Lei maatregelen sluiten de mogelijkheden tot luw maken van de jndijk, die worden ge- het Verkeerscircula- aldus het college. de recente stelselherziening zullen tot vermindering van het aantal arbeidsplaatsen leiden. Ook in de streekmuziek- school en creativiteitscentra zoals K&O wordt flink het mes gezet. Het college is van plan daar bijna zes ton min- (Vervolg van voorpagina) OGB gaan betalen, terwijl LEIDEN De bezuini- daar voor hen geen voordeel gingsoperatie die Leiden ^oor verlaging vari de reini- Hp kompnrlp iarpn tP gingsrechten tegenover staat, de Komende jaren te Behalve die oÖB-verhoging wachten staat, betekent wd ^et college nog een mil- onder meer een flinke joen door andere belasting- lastenverzwaring voor maatregelen binnen krijgen, het bedrijfsleven. Een B en W overwegen daarbij verhoging van de onroe- een verhoging van de hon- rpnri 0nprihpla«?tintT denbelasting. De gemeente der aan uit te geven. Men wil hoopt verder twee miljoen te dat bereiken door leerlingen /TomAAn bezuinigen door een zoge- boven de achttien jaar een naamde selectieve perso- kostendekkend tarief in re- neelsstop. Dat houdt in dat er kening te brengen, hetgeen •regelmatig kritisch bekeken een forse verhoging van het wordt of vacatures bij de ge- lesgeld betekent. Het aantal meente op dat moment wel leerlingen zal daardoor te- vervuld moeten worden. ruglopen, hetgeen tot inkrim ping van het lerarenkorps tot Bezuinigingen op specifieke gevolg zal hebben. Ook voo? onderdelen van de gemeente- creativiteitscentra overweegt men kostendekkende tarie ven in te voeren. Verder wil het college bekijken of een samenvoeging van K&O en de streekmuziekschool tot be sparingen kan leiden. Ook wil het college bezien of een afslanking van de ambtelijke top mogelijk is. Dat moet twee ton opleveren. Samen voeging van de directies ruimtelijke ordening, stads vernieuwing en bouw- en (OGB) moet de gemeente bezuinigen door een zoge- in totaal twee miljoen gulden extra opleveren. Dat geld zal worden op gebracht door bedrijven en instellingen met grote gebouwen als het Acade misch Ziekenhuis en de universiteit. De verhoging van de OGB heeft voor de burgers weinig effect, omdat de reinigings rechten verlaagd zullen wor den. Mensen met een huis tot 90.000 gulden gaan er daar door zelfs iets op vooruit, de eigenaars van duurdere wo ningen moeten in totaal wat meer gaan betalen. Bedrijven en andere instellingen moe ten echter beduidend meer lijke begroting moeten in to taal ruim vier miljoen gulden opbrengen. De grootste be zuiniging vindt plaats bij de gemeentelijke sociale dienst, die 1,3 miljoen gulden min der ter beschikking zal heb ben. De verantwoordelijke wethouder H. de la Mar ver zekerde gistermiddag dat dat geen gedwongen ontslagen bij de GSD tot gevolg zal hebben. Automatisering en woningtoezicht zou verder enkele tonnen besparen. Ve- dere bezuinigingen over weegt het college onder meer ten aanzien van het sociaal- cultureel werk (100.000 gul den), diverse maatschappelij ke activiteiten (200.000 gul den) en de sociale werkplaats (100.000 gulden). Behalve op specifieke onder delen van de begroting zullen de afzonderlijke wethouders nog eens elk 2,8 procent van hun budget moeten inleve ren. Daarbij zullen onder meer de kinderopvang, be jaardenzorg, volwassenene ducatie, milieubeheer, het onderhoud van monumenten, de straatveegdienst, de bi bliotheek en een deel van budget voor cultuur worden ontzien. Deze maatregel moet bijna tweeëneenhalf miljoen opleveren. Ook dat deel van de bezuinigingsoperatie zal mogelijk tot gedwongen ont slagen kunnen leiden. Ver der bespaart de gemeente door de lagere investeringen in de komende jaren uitein delijk een half miljoen aan rentelasten. De bezuiningsoperatie is no dig omdat de gemeente in 1986 allerlei kortingen van het rijk opgelegd kreeg. Het college toont zich ook in het bezuinigingsvoorstel weer zeer verontwaardigd over het feit dat het rijk daar pas zo laat in het jaar mee kwam. Wethouder Bordewijk denkt dat de voorliggende bezui ningsoperatie in deze college periode voldoende zal zijn, zodat nog een extra pakket bezuiningsmaatregelen niet nodig is. Problemen zouden er wel ontstaan als het rijk na 1988 geen extra fianciële steun wil verlenen. De wethouders krijgen nu tot april gelegenheid om met hun ambtenaren hun aandeel in de bezuinigingen vast te stellen. Daarna zal er een in spraakronde worden gehou den, waarna eind juni de raad zich over de bezuinigin gen zal uitspreken. „De druk om het voor 1 april rond te breien zal gigantisch zijn", al dus Bordewijk. „Aan de an dere kant zal de onzekerheid voor het ambtelijk apparaat niet lang duren". DEN HAAG/LEIDEN „Ik ben ervan overtuigd dat de beweringen op waarheid berusten". Dat zei de Leidse dierenarts F. Muurling gisteren tijdens een kort geding dat dien de voor de Haagse recht bank. In onder meer de Leidse Courant beschul digde de heer Muurling penningmeester en vice- voorzitter L.C. Schouten van de afdeling Leiden van de Dierenbescher ming ervan, dat deze zich zou hebben ontfermd over een antiek bureau uit een erfenis. Voorts zou Schou ten namens de dierenbe scherming een huisje te koop hebben aangeboden LEIDEN De kans is groot dat het ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur de kosten op zich gaat nemen van de beroepsopleiding voor stu denten huisartsengenees- kunde. Binnen het ministerie is hier al overeenstemming over, be gin februari wordt het voorstel behandeld in de ministerraad. „Als WVC de beroepsopleiding gaat financieren, kan dit grote consequenties hebben voor de vakgroep huisartsengenees kunde in Leiden", betoogde decaan prof. dr. G.J. Tamme- ling gisteravond tijdens de raadsvergadering van de me dische faculteit. „Dat scheelt immers zes ton bezuinigin gen". P. Lens van de vakgroep huis- artsengeneeskunde was daar niet zo zeker van: „Er wordt gewoon zes ton doorgeschoven van het ministerie van onder wijs en wetenschappen naar dat van WVC". In het kader van de bezuinigingsoperatie van 7,5 miljoen gulden van minister Deetman, besloot de faculteit deze,maand de vak groep huisartsengeneeskunde op te heffen. Na overleg met de Erasmus-universiteit in Rotterdam is er een nieuw voorstel uit de bus gekomen: Het handhaven van twee for matieplaatsen voor studente- nonderwijs. Lens: „Na ge sprekken met de Erasmus-uni versiteit is men erachter geko men dat het goedkoper is om iemand in Leiden te houden dan om iemand uit Rotterdam hier naar toe te laten komen om les te geven". De facul teitsraad neemt volgende week een definitieve beslissing over de voorstellen die de ex terne adviseur van de minister worden aangeboden. Het faculteitsbestuur reageert een dezer dagen in een brief op de vele tientallen reacties die de afgelopen weken zijn binnengekomen naar aanlei ding van het voornemen om huisartsengeneeskunde op te heffen. De Leidse huisartsen voeren al een maand actie te gen de plannen. Zo worden patiënten zo min mogelijk doorverwezen naar het AZL en verwijsbrieven worden tra ger doorgestuurd. Ook is opge roepen de medewerking aan onderzoek en onderwijs stop te zetten. dat 25.000 gulden moest kosten en daarvan zou 5.000 gulden zwart moe ten worden betaald. Het kort geding tegen Muur ling was aangespannen door mr. W. Kalkman, advocaat van penningmeester Schouten. Kalkman eiste namens zijn cliënt dat Muurling zijn be schuldigingen onrechtmatig verklaart en een advertentie plaatst waarin staat dat hij de beschuldigingen niet hard kan maken. Doet Muurling dat niet, dan zou een dwangsom van 25.000 gulden moeten worden betaald. Volgens Mr. Kalkman heeft Muurling onwaarheden ver teld over zijn cliënt, „die be slist niet door de beugel kun nen". Schouten is in Leiden en omgeving „een zeer bekend persoon", aldus de advocaat. „Niet alleen omdat hij deel uit maakt van het bestuur van de vereniging, ook door zijn func tie bij de Leidse politie". De man is volgens zijn advocaat „zo uit zijn evenwicht ge bracht, dat hij zijn beroeps werkzaamheden tot op heden niet heeft kunnen uitoefenen, ook omdat hij vreest dat de uitspraken van de dierenarts kwaad zaad van verdenking hebben gestrooid in de geesten van ontelbare Leidenaren". De ruzie binnen het bestuur van de Dierenbescherming kwam naar buiten door een advertentie in onder meer de Leidse Courant waarin de ver eniging aankondigde, dat alle banden met dierenarts Muur ling werden verbroken. Deze advertentie was weer het ge volg van een ruzie tussen twee zonen van Muurling en de heer Schouten. De gebroeders Muurling lieten in de nacht van 1 op 2 januari een band van de auto van de penning meester leeglopen en er vielen over en weer klappen. Dierenarts Muurling zei gister morgen dat hij zich door de advertentie van de dierenbe scherming „zwart gemaakt" voelde. Verder betoogde hij dat hij zich niet verantwoorde lijk voelde voor zijn uitlatin gen over Schouten, omdat hij alleen maar uitspraken van anderen herhaald zou hebben: „Voor een krante-artikel is de redactie verantwoordelijk. Ik heb de beschuldigingen niet geuit. Ik heb alleen nog eens gezegd wat anderen eerder zeiden. Zij zeggen overigens dat dat de waarheid is en niets dan de waarheid. Daarvan ben ik ook overtuigd. De secretaire is onder een deken meege smokkeld en potentiële kopers van een huis hebben ver klaard dat dat huis 25.000 gul den moest opbrengen, en dat daar 5000 gulden zwart geld bij zat". Schouten ontkende de be schuldigingen. Zijn vrouw zou een „niet antieke kleine secre taire ter waarde van nauwe lijks honderd gulden" hebben gekregen als dank voor werk zaamheden die zij voor de Die renbescherming verrichtte. Ook ontkende Schouten „enig voordeel te hebben getrokken uit enige verkoop van enig huis uit enige nalatenschap". Rechtbankpresident P. Offers wijst op 27 januari vonnis. Verkeerde foto WASSENAAR De foto die gisteren werd geplaatst bij het bericht over de 100-jarige me vrouw Pieternella Bahnmüller uit Wassenaar is niet de juiste. Op de foto staat mevrouw A. Donkers-van der Waard uit Den Haag. Zij werd deze week ook honderd jaar oud. Dat vindt Thea den Duik (van de Abonnementen Service) van 'haar' krant. Elke dag staat Thea abonnees te woord die verhuizen, die hun krant tijdelijk op een ander adres willen ontvangen, of die een nieuwe abonnee willen opgeven. Zij neemt overal notitie van en werkt met behulp van een beeldscherm de administratie in de computer keurig bij. De administratie van een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9