Iran nog niet doorgebroken raagtekens rond oedselhulp EG Verdachten moord Palme weer vrij a Handig 'miniburo' „Vliegongeluk Machel was geen sabotage" fENLAND £eidóC@outttfit WOENSDAG 21JANUARI1987 PAGINA 5 -rokers gen hoger loon JOV Een aantal niet- in de Sovjet-Unie staat been een langer leven te jn, maar ook een hoger in- i. De directie van een land- Udrijf in Mogiljov, in de fepuoliek Wit-Rusland, besloten elke niet-roker 5 een bonus van 100 roe- »eveer een half maandsa- fit te keren. Specialisten n mening dat de kosten t programma ruimschoots I gecompenseerd door een djvan het ziekteverzuim en jging van de arbeidspro- teit, aldus de krant Seis- Plumb voorzitter Europees parlement BRUSSEL Het Europees Par lement heeft gisteren de Britse conservatief Sir Henry Plumb (61) tot voorzitter gekozen. Plumb, die de Franse christen- -democraat Piere Pflimlin op volgt, versloeg met een zeer klein verschil zijn voornaamste rivaal, de socialistische kandidaat Enri que Baron Crespo (42) uit Spanje. Plumb onderstreepte onmiddel- 'ijk na zijn benoeming zijn Euro- Sir Henry Plumb zei na zijn verkie- 6ez'ndheid met de uitspraak zing tot voorzitter van het Europees J nt geboren is, „maar Parlement: „Ik ben geboren als En- als Europeaan zal sterven", gelsman, maar zal sterven als Euro- Plumb geldt als een vertegen- peaan". woordiger van het „groene front" Ieren vroegtijdig naar de stembus DUBLIN Het coalitiekabinet van de Ierse premier Garret FitzGerald is gisteren gevallen in een geschil over de begroting. FitzGerald heeft verkie zingen uitgeschreven die op 17 febru ari zullen worden gehouden, negen maanden vroeger dan gepland. Het kabinet viel toen vier ministers van de Labour-partij, de minderheidspart ner van de Fine Gael van FitzGerald, tijdens een onderhoud met de premier hun ontslag indienden omdat zij zich niet konden verenigen met zijn bezui- nigngsplannen De terugtrekking van de Labour-partij betekende de doods- klap voor voor de parlementaire meerderheid van de coalitie. Neef Bokassa veroordeeld na diefstal BRUSSEL Jean-Pierre Bokassa, een volle neef van de voormalige keizer van de Centraal Afrikaanse Republiek Jean-Bedel Bokassa, is door de rechtbank in Brussel ver oordeeld tot zes maanden celstraf wegens diefstal van een jas en een aantal onderbroeken. Bokassa (22), die in Bangui is geboren maar in Brussel woont, nam de kleding stukken anderhalf jaar geleden zonder betaling mee uit een waren huis. De rechtbank, die hem bij verstek veroordeelde en zijn on middellijke aanhouding beval, wei gerde gisteren elk commentaar op vragen over de strafmaat en de waarde van de buit. Helms verslaat partijgenoot WASHINGTON De ultra- conservatieve Republikein Jesse Helms heeft gisteren zijn gematigde partijgenoot Ri chard Lugar verslagen bij de verkiezing voor de belangrijk ste Republikeinse post binnen de invloedrijke Senaatscom missie voor buitenlandse za ken. Helms, die de regeringen van Zuid-Afrika en Chili steunt, geldt als een vertegen woordiger van de Reagan-poli- tiek. Hij is een felle anti-com munist en wordt gezien als de voortrekker van „nieuw rechts" in Amerika. Verzekering tegen politieke aanslagen JOHANNESBURG Een verzeke ringsagent in Johannesburg heeft voor het eerst een verzekeringspaket aangeboden waarin mensen zich kun nen verzekeren tegen politieke aan slagen. Het paket, met de naam „Schild tegen tereur" (Terror Shield), keert uit in geval van dood of ver wonding als gevolg van een terroristi sche aanslag. De premie bedraagt zo n 25 gulden per jaar. Sinds 1976 zijn in Zuid-Afrika bijna honderd personen om het leven gekomen of gewond ge raakt bij bomaanslagen en sabotage daden. ih bevestigt Buckley AnGTON De Ameri- Tvice-president George Aeft bevestigd dat Willi- [ïkley, het in 1984 ont hoofd van de CIA in dood is. Bush ver- j dat Buckley is gemar- daarna vermoord. Het Heerste keer dat de dood jkley van officiële zijde 1. Men ging er al uit dat Buckley nadat de pro-Iraan- >ering Islamitische Ji- oktober 1985 bekend- I dat Buckley was ge- ierd. Zijn lichaam is «ooit gevonden. reur in theater KI Het incident vier mannelijke stu- an de toneelacademie iinki zaterdag in een in de provincie met ke uitwerpselen gooi- ir het publiek, wordt bij de kamerverkie- e in maart worden De studenten, die het podium capriolen in en het publiek met •iseerde zwepen de pioegen, werden na aangehouden. Het het publiek kunnen laims tegen hen indie- meelkringen in Helsin- n dat de academie on- 1 van revolutionaire i staat, die de samen ballen schokken. Twee i van de school heb- studenten verdedigd: ljubliek kreeg wat het VERENIGDE STATEN: WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft giste ren bevestigd dat er rond de Iraakse havenstad Bas- ra hevig wordt gevochten. De Iraanse troepen zijn echter nog niet door de verdedigingslinie gebro ken. Volgens de woordvoerder van het Pentagon, Robert Sims, heeft Iran sinds het begin van het eerste of fensief op Kerstavond tus sen de 40.000 en 50.000 man verloren. Irak heeft volgens het Pentagon in dezelfde periode minder dan 10.000 manschappen verloren. Iran heeft voor het offensief 200.000 man samengetrokken, maar slechts 60.000 daarvan nemen deel aan de gevechten. De Iraakse defensiemacht ter plaatse zou ook 200.000 man omvatten. Volgens Sims zijn er aanwij zingen dat er in de gevechten een kleine adempauze is, om dat het erop lijkt dat Iran moeite heeft de fronttroepen voldoende te bevoorraden. Iran is volgens de VS nauwe lijks verder gekomen dan een week geleden. Er zijn volgens Sims geen te kenen dat één van beide par tijen chemische wapens ge bruikt. Hij ontkende ook dat een aantal Amerikaanse mili taire eenheden in verhoogde staat van paraatheid is ge bracht om eventueel in het conflict te interveniéren. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken be streed de Iraanse bewering dat de afgelopen dagen grote winst is geboekt op de Iraakse troepen, en dat de Iraanse troepen op het punt staan de zuidelijke voorsteden van Bas- ra binnen te trekken. Volgens hem is Irak erin geslaagd de Iraanse eenheden vast te zet ten in het gebied bij het Vis- meer. De strijd om Basra is qua in tensiteit en inzet een van de grootste veldslagen van de Golfoorlog, maar de meeste westerse militaire experts wei geren de strijd te zien als het breekijzer voor een militaire oplossing van het conflict. Irak meldde dat zijn troepen vannacht bij het afslaan van drie Iraanse aanvallen aan het zuidelijke front duizenden Iraanse troepen hebben ge dood. De New York Times meldde gisteren dat vorige week voor het eerst een Russisch oorlogs schip in de Perzische Golf is verschenen, dat vier koop vaardijschepen begeleidde die op weg waren naar Koeweit. De vier schepen zouden wa pens voor Irak vervoeren. Het verschijnen van het Russi sche fregat wordt beschouwd als een waarschuwing aan Iran zich niet met de Russi sche scheepvaaart te bemoei en. In september van het vorig jaar werden twee Russische koopvaardijschepen opge bracht door de Iraanse marine en doorzocht op militaire goe deren. In de Iraakse hoofdstad Bag dad is gisteren weer een Iraanse lange-afstandsraket ingeslagen. Daarbij zijn vol gens een Iraakse legerwoord- voerder veel mensen omgeko- Iran staat op het punt nieuwe troepen naar het front te sturen. men. aanvallen op woonwijken in revolutionaire leider ayatollah De Iraanse raket was gericht Iraanse steden". Dit meldde Khomeiny gisteren familiele- op het hoofdkwartier van de het officiële Iraanse persbu- den van „martelaars, en ver- Iraakse regerende Baath-partij reau IRNA. minkten, gevangenen en ver ter vergelding van „Iraakse Radio-Teheran meldde dat de misten uit de oorlog" en gees telijke leiders in afzonderlijke audiënties ontving. Het was het eerste openbare optreden van de 84-jarige Iraanse leider sinds drie weken. 'VERLENINGSORGANISATIES VERBAASD n (onze correspondent ce vfrans Boogaard) 'e ^EL De particu- mlpverleningsorga- de ministeries idbouw èn de be- EG-instellingen nog tot maandag om de organisatie maken van de omfheepse voedselhulp koude-slachtoffers, »r de EG nu defi- miljoen Ecu (120 gulden) heeft uit- iden^en. In die paar da- nog bergen 'orden verzet. len moeten nog alle af- I met de particuliere lening (in ons land het Kruis en waarschijnlijk |er des Heils) worden K, ook de aanpak van It en distributie van de I en zuivelprodukten. Tenten en fruit moet p tijd worden rond ge- vreemd dat hulpverlenende organisaties als het Rode Kruis en het Leger des Heils ver baasd hebben gereageerd op de EG-hulp. Het is bijvoorbeld nog volstrekt onduidelijk in welke landen er behoefte is aan 3e hulp. De organisaties hebben dan ook geen plan klaar om de voedselhulp te verdelen. De EG-organen moeten maan dag de juridische obstakels uit de weg te ruimen. De Europe se Commissie in Brussel kon gisteren nog absoluut niet meedelen hoe de daklozen en andere armen voor wie de voedselhulp bestemd is, vol gende week aan hun „koude- -pakketje" kunnen komen. De Commissie beperkte zich ertoe, in overleg met de minis ters van landbouw die begin deze week toevallig toch in Brussel bijeen waren, het Rode Kruis en Charitas Europa aan te wijzen als particuliere hulp organisaties die voor het totaal van de lidstaten het meest re presentatief zijn. Maar of dat voor elk land moet gelden, wie in het alge meen met welke verantwoor delijkheden wordt belast en E VERHOLEN—KARELTJE KNETTER EN OE TOVERBUBBEL waar de rijks- en particuliere zorg elkaar aanvullen is nog volstrekt onduidelijk. Wel zijn „Brusselen „Den Haag" het erover eens, dat van het totaal-pakket aan hulp maar een klein deel in Neder land zal terechtkomen. Die be perkte aanspraak op het hulp pakket komt andere lidstaten ten goede, want Commissie en raad hebben ervan afgezien een hulpbedrag per land vast te stellen. In een toelichting op de hulpo peratie wees de Commissie er gisteren op, mede om kritiek van sommige kanten op de ac tie te weerspreken, dat niet al leen produkten worden aange boden waarvan de EG nage noeg oneindige voorraden heeft. De actie, die volgens de Com missie haar zin behoudt ook als de temperatuur weer tot boven het vriespunt is opgelo pen, wordt in principe 31 maart beëindigd. Zijn de nu beschikbaar gestelde 120 mil joen gulden voor die periode niet toereikend, dan zullen Commissie en raad zich met elkaar verstaan over een aan vullend bedrag. ineus zag natuurlijk al gauw. dat zijn ge- n zich niet meer in de overblijfselen van enwagen bevonden. Daarom wierp hij over het landschap en zo nam hij waar. wee gezochten opgesloten zaten in een re geheimzinnige luchtballon. De ballon- ten er in een flink vaartje vandoor en de ""^Jnt werd geleverd door de gevangenen v »t die liepen in hun ballonnen zo hard ze kiden. "HELP! HOOG-VERRAAD!" gilde nogmaals, maar verder kon hij niet veel n, want de ballonnen rolden veel sneller op zijn korte beentjes lopen kon... Nu .zich in de laagvlakte toevallig een post van^htdoelartillerie en daar rende fopneus eer#. "Daar... déar!" zei hij opgebonden te gen de dienstdoende korporaal "Bollen met ontsnapte gevangenen! Schiet in de pr..prak!" "Dat zal moeilijk gaan," antwoordde de kor poraal. "Organiek gezien kan ik alleen maar paffen op iets dat in de lucht is. Voor het vlak- kegrond-werk heb je heel andere kanonnen no dig. "Man, klets niet!" brulde fopneus. "Schiet die bollen In de prak!" —"Als ik zeg, dat het organiek niet gaat, dan géét het niet!" antwoordde de stoere militair. En nauwelijks had hij deze woorden gebezigd, of daar verhie ven de twee doorzichtige bubbels zich langzaam en statig in de lucht, om hoe langer hoe verder de oneindigheid in te zetten... "Nou zijn ze in de lucht! Nou kun je paffen!" brulde fopneus... Johannes Rau, de lijsttrekker van de SPD. geeft de moed voor de verkiezingen van zondag nog niet op. In de campagne-trein toonde hij gisteren de bokshandschoen, waarmee hij het zijn te genstrever Kohl in de laatste dagen van de verkiezingsstrijd nog moeilijk hoopt te maken. Kohl waarschuwt tegen negeren holocaust BONN/BERLIJN De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft gezegd dat de Duitsers de misdaden van het nazi- tijdperk „nooit vergeten, verdringen of bagatelliseren mogen, omdat wij alleen door herinnering tot verzoening in staat zijn". Kohl zei dit in een verklaring ter gelegenheid van de 45e her denking van de Wannsee-conferentie. Op 20 januari 1942 beslo ten tijdens een bijeenkomst in een villa aan de Wannsee in Ber lijn hoge SS'ers onder leiding van Reinhard Heydrich en Adolf Eichmann tot systematische uitroeiing van joden in Europa JOHANNESBURG Het vliegtuigongeluk op 19 oktober vorig jaar, waarbij de Mozambiquaanse presi dent Samora Machel en 34 anderen om het leven kwamen, was te wijten aan misverstanden tussen de luchtverkeersleiding in Maputo en de bemanning van het toestel. De des kundigen sluiten sabotage, slechte gezondheid of al cohol-gebruik door de be manning uit. Dat heeft een internationale onderzoekscommissie in Jo hannesburg te horen gekregen van de Zuidafrikaanse advo caat Cedric Puckrin. Puckrin vatte voor de commissie de re sultaten van het vooronder zoek samen, dat is uitgevoerd door deskundigen van de Sov jet-Unie en Mozambique. De zes man sterke internationale onderzoekscommissie, onder wie de vroegere Amerikaanse astronaut Frank Borman, is in Johannesburg begonnen met een reeks hoorzittingen over het ongeluk. De regering in Pretoria wil met de instelling van de speciale commissie de beschuldiging van de zwarte buurstaten weerleggen dat Zuid-Afrika een rol heeft ge speeld bij het neerstorten van de Tupolev 134 tijdens een nachtelijke vlucht van Lusaka (Zambia) naar Maputo. Op 34 kilometer afstand van Maputo sloeg het vliegtuig te pletter tegen een heuvel op Zuidafri kaans grondgebied, zo'n 200 meter van de grens. Machel was op de thuisreis na overleg in Zambia met een aantal zwarte leiders uit de regio. STOCKHOLM Drie Koerden, die gearresteerd waren op verdenking van medeplichtigheid aan de moord op premier Olof Palme van Zweden in fe bruari vorig jaar, zijn gis teren weer vrijgelaten. Zij hebben niets met de moord te maken, aldus heeft de onderzoeksrech ter op een persconferentie megedeeld. Palme werd op 28 februari 1985 in Stockholm door één man gedood is. Hoewel de politie binnen twee minuten op de plek van de moord aanwezig was, is de schutter nog steeds voortvluchtig on danks het omvangrijkste on derzoek in de Zweedse ge schiedenis. Het onderzoek zit muurvast, zo moest de politie gisteren toegeven. De drie behoorden tot een groep van ongeveer twintig mensen die gistermorgen bij razzia's in Stockholm wrfren opgepakt. Zij zijn lid van de PKK, een organisatie van Koerdische ballingen in Zweden. De PKK, die in 1984 door de Zweedse autoriteiten als een terroristische organisatie ge kwalificeerd is, heeft her haaldelijk verklaard dat zij niets te maken heeft met de moord op Palme, die zij „als een groot vriend van de Koerdische zaak" beschouwt. „Amerikaans misbruik diplomatieke status" LONDEN De echtgenoot van een Amerikaanse diplo mate in Londen is door zijn di plomatieke onschendbaarheid ontkomen aan strafvervolging wegens „ernstige schending van de openbare zeden" bij een schoolmeisje in december 1985. Dat heeft het Britse mi nisterie van buitenlandse za rken medegedeeld. De woord voerder van het ministerie zei dat de Amerikaanse ambassa de was gevraagd de diploma tieke onschendbaarheid van de man in te trekken. Dat ver zoek was tot grote ergernis van Londen afgewezen. De man is teruggestuurd naar Washington om een medische behandeling te ondergaan. Volgens de ambassade had de man zich schuldig gemaakt aan exhibitionisme. Identiteit van dader en slachtoffer zijn niet bekendgemaakt. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom. lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt rook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis Noteer als nieuwe abonnee ingaande - Naam.. Adres Posicode/plai Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23.04 0 kwartaal acceptgiro f 68.93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: NaamVoor Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5