Hoongelach voor plan van Korthals Altes „We kunnen die arme Polen toch niet vragen minder te stoken?" Duitsland blijft binnen na smogalarm Minister Braks: export varkens naar Duitsland met 6% gedaald ficidac6owant WERKLOZEN NIET GEBRUIKEN ALS GOEDKOPE ARBEIDSKRACHTEN UNIEKE WEERSOMSTANDIGHEDEN ZORGEN VOOR SMOGDEKEN Premier Lh&,e van Z.-Korejjc streeft naar democratie BINNENLAND/BUITENLAND WOENSDAG 21 JANUARI 1987 PAGI1 [T UTRECHT Het plan van mi nister Korthals Altes van justi tie om werklozen in te schake len bij de bestrijding van de criminaliteit, is met hoongelach ontvangen door organisaties van uitkeringsgerechtigden. Ook de politiebonden zijn er niet bijster enthousiast over. „Ik krijg steeds sterker het gevoel dat de minister zijn eigen falend vei ligheidsbeleid probeert toe te dekken met dit plan", zegt voorzitter G. Kof- feman van de Algemene Christelijke Politiebond. Het kost Koffeman geen moeite een actueel voorbeeld te geven van het falen van Korthals Altes. „Om meteen maar met een kanon te schieten: de Makro-zaak komt spontaan bij me op". Inderdaad heeft Makro-eigenaar SHV zich in felle bewoordingen over de minister beklaagd, omdat hij 's ochtends ex tra maatregelen beloofde, terwijl 's avonds de politiebewaking op een laag pitje werd gezet. Voor Koffe man is het slechts één voorbeeld. „De minister heeft, samen met zijn collega van binnenlandse zaken, zo veel flexibiliteit aan de politie ont trokken dat hij nu een koekje van eigen bezuinigingsdeeg krijgt. Het komt mij voor dat hij daar een wat goedkope oplossing voor zoekt". Hoewel Koffeman „elke mogelijk heid om werklozen aan werk te hel pen toejuicht" en ook graag een ein de zou zien aan „het grote probleem van de criminaliteit", lukt het hem niet gelukkig te zijn met het idee werklozen met behoud van uitke ring als bewakers van fietsenstallin gen, flats en dergelijke te laten op treden. „Het heeft geen enkele zin zoiets op poten te zetten zonder de mensen perspektief op echt werk te bieden. Een paar weken fietsen be waken zet geen zoden aan de dijk. Bovendien, en dan moet ik oppassen dat ik niet al te cynisch word, is het een illussie om te denken dat je daarmee de criminaliteit oplost. Dat doe je niet door je te richten op der gelijke randproblemen". Ook voorzitter L. van der Linden van de Nederlandse Politiebond zet vraagtekens bij Korthals' plan. „Ik heb nogal wat bedenkingen bij dit beleid. Aan de ene kant sluit men buurthuizen, waardoor je kunt ver moeden dat de criminaliteit toe neemt en waarmee men werkloos heid creeërt, en vervolgens wil men beide weer bestrijden. Dat kan ik niet plaatsen. Bovendien heb ik mijn twijfels over de rechtspositie van de werklozen die dat bewakingswerk zouden moeten doen. Worden ze niet misbruikt als goedkope arbeids krachten?" Overigens juicht Van der Linden meer controle op straat toe. „Het verdwijnen van de controleur op de tram en de huismeester in de flat heeft inderdaad bijgedragen aan de criminaliteit en het vandalisme. Alleen hun aanwezigheid zou al een preventief effect hebben, dus daar ben ik wel een voorstander van". Het „samenwerkingsverband van mensen zonder betaald werk" laat kort en krachtig weten „tegen" het vrijwilligerswerk van Korthals Altes te zijn. „Het is onjuist om mensen die voor hun eigen kinderen geen fiets kunnen kopen, de fietsen van ande ren te laten bewaken", aldus een woordvoerder. Hij ziet helemaal niets in het plan, ook niet als het wordt uitgevoerd in het kader van het zogenaamde jeugdwerkgarantie- plan van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. „Dat is niet meer dan een doekje voor het bloeden. Je werkt dan een half jaar lang, zonder garantie op een vol waardige baan en zonder volwaardig inkomen". Theo van Loon van de landelijke vereniging van vrijwilligerscentrales kan geen touw meer aan het beleid van de overheid vastknopen. „Wat wil de regering nu eigenlijk? Het mi nisterie van sociale zaken wil het werken met behoud van uitkering aan banden leggen en minister Kort hals Altes wil er van profiteren. Dan denk ie toch al gauw aan een dubbe le bodem als men zegt de werkloos heid te willen bestrijden. Uiteinde lijk gaat het om niets anders dan de goedkope oplossing van een maat- De Vereniging van Particuliere Be veiligingsorganisaties is bang voor concurrentievervalsing. „Wij zitten in een strak keurslijf van wettelijke voorschriften over herkenbaarheid, controle en opleiding. We krijgen nu het gevoel dat dat aan de andere kant wordt afgebroken", aldus woordvoerder Boer. Rijwielstallin gen, scholen en parkeerplaatsen worden al geregeld in de surveillan ce meegenomen. „Als de behoefte aan bewaking blijkbaar zo groot is, kan de minister ons vragen meer mensen in te zetten. Het inzetten van onopgeleide werklozen leidt er toe dat de overheid zelf een beveili gingsorganisatie wordt en dat kan in deze tijd van privatisering toch niet de bedoeling zijn", aldus Boer. In politiek Den Haag weet men niet goed raad met het voorstel van Korthals Altes. Vooral PvdA-kamer- lid Kosto is ontstemd over de manier waarop de minister het naar buiten heeft gebracht. Hij vraagt zich af waarom de bewindsman op televisie praat over een plan dat nog moet worden goedgekeurd door de minis terraad en nog moet worden toege stuurd aan het parlement. Een woordvoerder van het ministe rie van justitie erkent dat het „in be ginsel" mogelijk is dat de minister raad vrijdag niet akkoord gaat met het voorstel. Voor die tijd wil het CDA in elk geval niet reageren en wacht ook de VVD liever af. Maar fractiewoordvoerder Dijkstal is op voorhand sceptisch. „Ik weet niet of we die kant wel opmoeten. In elk geval moeten we dit plan niet op zichzelf bekijken, maar het betrek ken in het hele beleid van het wer ken met behoud van uitkering". STEVO AKKERMAN BILTHOVEN Wie de zer dagen de anders nooit voorkomende nei ging heeft na jaren eens te stoppen met roken, bevindt zich in goed ge zelschap. Zeker in het oosten en zuiden zullen meer mensen dat gevoel hebben gehad. Het leek er gisteren en vandaag benauwder dan anders, hetgeen niets met ket tingrokerij of hyperven tilatie van doen heeft. Smog is de boosdoener, een verschijnsel waar ze in het Ruhrgebied en in de Rijnmond alles van weten. Het komt maar heel zelden voor dat gro te delen van Nederland zozeer onder de rook van buitenlandse industrién zitten. „Regelmatig contact met het Ruhrgebied leert ons dat de verontreiniging de komende dagen nog wel erger kan worden. Of we daarmee te maken krijgen en of het met smog gepaard zal gaan hangt helemaal van de windsnel heid en -richting af. Bij een zuidoostenwind konden we wel eens letterlijk en figuur lijk in de rook van onze oos terburen komen te zitten", zegt ir. N.D. van Egmond, hoofd van het laboratorium voor luchtonderzoek van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven. Op de meeste plaatsen kwam de gemiddelde hoeveelheid zwaveldioxide gisteren en vandaag niet hoger dan 200 tot 300 microgram, toch ge noeg voor het RIVM om de provincies Overijssel en Gel derland alvast te waarschu wen. In Noord-Brabant en Limburg waren de concen traties aanmerkelijk hoger (tot zelfs 790 microgram, net onder de alarmwaarde), re den om de provinciebesturen daar om extra waakzaamheid te vragen. „Gevaarlijk is deze vorm van luchtverontreiniging geens zins, dus binnen blijven is nog niet nodig. Als de waar den de komende dagen nog hoger komen te liggen dan kunnen kinderen en astma- patiënten enige hinder on dervinden", aldus Van Eg- mond. Hij houdt met dr. D. Onderdelinden (hoofd lucht kwaliteit van het lab) van uur tot uur de meetresultaten in de gaten die permanent op honderd plaatsen in ons land worden verzameld. „Zo bleek vorige week al dat de uitstoot van zwaveldioxide in de lucht wat aan de hoge kant begon te worden. De zwavel damp dreef vanuit het Ruhr gebied deze kant op, maar ook verdergelegen indus trieën droegen bij. Dat het niet tot echte smogtoestanden leidde kwam vorige week door de krachtige wind". Tamelijk uniek Uitstoot van zwaveldioxide uit het Ruhrgebied maar ook uit Oost-Duitsland en zelfs Polen en Tsjecho-Slowakije wil in de winter wel Vaker deze kant op waaien. Maar tot de vorming van echte smog komt het maar eens in de paar jaar, hert laatst in 1979 en in 1985. Ditmaal Medewerkers van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne houden de smogvorming in Nederland nauw gezet in de gaten. Links van de monitor: ir. N. van Egmond, rechts: dr. D. Onderdelinden. treedt smogvorming op door de tamelijk unieke weersom standigheden van de laatste dagen. Het sneeuwdek dat grote delen van het land nog bedekt, zorgt er voor dat de bodem de hoge concentraties zwaveldioxide nauwelijks kan opnemen. Daar komt bij dat de temperatuur tot een hoogte van 700 meter vrij laag blijft, maar daarboven plotseling sterk stijgt tot waarden die ruim boven nul uitkomen. Onderdelinden: „Zo is op 700 meter hoogte een soort deksel ontstaan, dat de koude lucht beneden houdt. Nu de wind is wegge vallen wordt de hoeveelheid vuiligheid onder het deksel steeds hoger". Onderdelinden heeft het over een „typische niet-Rijn- mond-situatie". „De smog-si- tuaties in de Rijnmond gaan gepaard met heel weinig wind, waardoor de ter plekke gemaakte luchtverontreini ging daar blijft hangen. De smog in oost en zuid-Neder land is van elders geïmpor teerd en blijft bij gebrek aan wind in Nederland hangen. Doordat de temperatuur en de vochtigheid hier wat ho ger zijn dan in het oosten, verbindt zwavelstof zich met luchtdeeltjes. Dót leidt tot smogtoestanden Uitstoot Zwaveldioxide komt vrij bij verbranding van olie of ko len. Wanneer dé vervuiling in bepaalde delen van het land te hoog mocht worden, waarschuwen de provincies de producenten van zwavel dioxide (industrieën en elek triciteitscentrales) hun uit stoot te verminderen en zo mogelijk over te schakelen op andere, milieuvriendelij ker brandstof. Zo heeft de Belgische overheid de bevol king gevraagd wat minder hard (elektrisch) te stoken. Daardoor hoeven de elektri citeitscentrales minder hard te draaien en vervuilen dus minder lucht. In West-Duits- land maakt men zich klaar voor een smog-alarm, maar in Nederland is het nog lang niet zover. „Minder hard sto ken heeft in Nederland niet veel zin, want wij hebben mooi schoon gas", zegt Van Egmond. Oostbloklanden als Oost- Duitsland, Polen en Tsjecho- Slowakije hebben géén of bit ter weinig schoon gas voor de verwarming van particuliere huizen, en zijn dan ook mede verantwoordelijk voor de smog in Nederland. Aange zien deze landen geen deel uitmaken van de Europese Gemeenschap, wordt het RIVM maar vrij karig van informatie over de zwave- luitstoot ter plaatse voorzien. Mogelijk dat daar in de toe komst via bemiddelin van de Verenigde Naties nog verbe tering in komt. „Maar", zegt Van Egmond, „echt veel mo gen we nog niet verwachten. In een land, als Polen komen de mensen rond deze tijd bij na om van de kou. De bevol king steekt zowat alles in brand om het warm te hou den. We kunnen die arme Polen toch niet vragen om wat minder te stoken? En overschakelen op milieu vriendelijker brandstof gaat niet één, twee, drie. De tech nologie is niet direkt voor handen. Nóg een voorbeeld dat genoeg zegt. In de DDR staan bruinkoolcentrales die elk evenveel zwaveldioxide uitwerpen als heel Nederland in een heel jaar!". ARJEN VAN DER SAR (Vervolg van de voorpagina) BILTHOVEN/BRUSSEL/ BONN Ernstige smogvor ming heeft gisteren vooral West-Duitsland, maar ook België in de problemen ge bracht. Onder meer in Gent, Antwerpen en het oostelijke deel van de provincie Lim burg werd een sterk ver hoogd niveau zwaveldioxide gemeten. Het kwam echter niet, zoals in Duitsland, tot een verbod op bepaalde in dustriële activiteiten en op particulier autogebruik In Nederland drong de smog in nog relatief lage concentra ties door tot in Gelderland en Zuid-Limburg. In vier Duitse steden werd de bevolking gisteren in ver band met de onrustbarend hoge concentraties giftig zwaveldioxide zware beper kingen opgelegd. Zo werd in Oker, Harlingerode, Kassei en Giessen een verbod uitge vaardigd op het autorijden en het stoken van open haarden. Het bedrijfsleven werd gelast ovens en verwarmingsinstal laties met duurdere zwavel- arme brandstof te stoken en er ging een dringend verzoek uit de verwarmingen in de huizen zo laag mogelijk te zetten. Vanmorgen bedroeg de con centratie zwaveldioxide per kubieke meter in Oker, Har lingerode, Kassei en Giessen nog 1100 microgram; bijna 300 microgram boven het alarmniveau. Mensen met ziekten aan de luchtwegen en met hart- en vaataandoe- ningen het advies krijgen, zo weinig mogelijk buiten te ko men. Dat advies geldt ook voor de zwangere vrouwen en zogende moeders. In een twaalftal andere steden geldt sinds gisteren de zogenoemde voorwaarschuwingsfase. Het gaat om onder meer Ddssel- dorf en omgeving, Essen, Gladbeck, Recklinghausen, Frankfurt (Hessen) en Hof (Beieren). Daar zit meer dan 600 microgram zwaveldioxi de in elke kubieke meter lucht. In deze steden zijn de bevol king nog geen verplichtingen en verboden opgelegd, maar is wel het dringende verzoek gedaan de auto thuis te laten, de verwarming enkele gra den lager te zetten en geen open haarden te stoken. De industrie is opgedragen over te schakelen op zwavelarme brandstoffen. Minister Wallmann (CDU, milieubescherming) vroeg het Duitse bedrijfsleven gis teren de uitstoot van schade lijke stoffen voorlopig tot het minimum te beperken. Hij zal dezer dagen bij de EG, DDR en Tsjechoslowakije aandringen op maatregelen ter bestrijding van de lucht vervuiling. epu DEN HAAG De Zubes koreaanse premier ei Shin-Yong heeft gistejgev in een onderhoud met j lit mier Lubbers en minii n i van buitenlandse zalft p Van den Broek gezegd het aftreden van presid v Chun Doo-Hwan in lfjgir en de daaropvolgende p teil sidentsverkiezingen „qi: belangrijke stap voor ontwikkeling van de mocratie" zullen zijn. De premier beschuldi Noord-Korea van voordurende uitbreid van zijn militair appan Zuid-Korea is volgens I NC vastbesloten om vit (Noordkoreaanse) dreig left te weerstaan door de eij 1 economische, sociale politieke toestand van land verder te ontwik) len Net nu de Zuidkoreaaieer SUSKE EN W1SKE DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weeep. BRUSSEL Landbouwminister ir. Gerrit Braks heeft in Brussel Westduitse verwijten van de hand gewezen als zou de slechte situatie op de Westduitse varkens- markt veroorzaakt worden door Nederlandse exporten. Voor Westduitse demonstraties aan de Nederlandse grens is volgens de bewindsman dan ook geen reden. Braks heeft zijn Westduitse collega Ignaz Kiechle de volgende cijfers laten bezorgen: In 1986 is de Nederlandse export van var kens en varkensvlees naar de Bondsrepubliek met zes procent gedaald vergeleken met een jaar eerder. Vorig jaar daalde de uitvoer van levende Nederlandse varkens naar West-Duitsland met 20 procent in aantal. Ook dit jaar blijkt de export achter te blijven bij die van vorig jaar. In Brussel werd vannacht een compromis bereikt over wat er na de recente pariteitsaanpassingen van de munten van enkele EG- landen moet gebeuren met de handel in varkensvlees. De minis ters hebben unaniem besloten dat er zogeheten negatieve mone taire compenserende bedragen (mcb's) gaan gelden voor var kensvlees en eieren in die landen die de pariteit van hun mun ten niet veranderd hebben. Volgens Braks zal de nu bereikte op lossing marginale effecten hebben voor het Nederlandse bedrijfsleven. Op de concurrentiepositie van de Nederlandse varkensmesters heeft het compormis volgens Braks vrijwel geen invloed. lim De Zuidkoreaanse prei i Lho legde vanmorgen vill krans bij het graf vann patriot Lee Joon op de sti graafplaats Nieuw Eylubli duynen in Den Haag. de" premier in Nederlanqr i doet zich in ZuidkoreaLJ affaire voor. De presid Chun Doo Hwan, naar aanleiding van dood door marteling een student, zijn mil van binnenlandse en het hoofd van de po ontslagen. Minister van binnenlar zaken, Kim Chong-hoh het hoofd van pol Kang Min-chang, nai gisteren de verantwoo lijkheid voor het gnr incident op zich en den hun ontslag in. De president bood verontschuldigingen voor het „gruwelijke val" van vorige waarbij de 21-jarige Chong-chul tijdens onf^ vraging door twee ageJ*U' van een anti-commi sche politie-eenheid verstikking om het li kwam. Kang Min-chang mee dat sectie op hi chaam van de student uitgewezen dat hij oml leven was gekomen k( hij met zijn keel tegei >or rand van een badkuip gedrukt toen de ager zijn hoofd onder w probeerden te houden dens verhoor. voi Lady Diana vindt zichzelf te dom voor spelletjes- LONDEN De prinses van Wales, echtgenote van de troonopvolger in Groot-Brit- tannië. heeft gisteren bij een bezoek aan een ziekenhuis te gen kinderen gezegd dat zij dom is wat zij overigens als een eerder had gedaan. Prin ses Diana werd gevraagd of zij een spelletje „Trivial Pursuit" wilde meespelen. „Nee, dank je, ik ben er te dom voor,was haar antwoord. De prinses voegde er aan toe dat haar zoons, William en Harry, thuis halma, mens-erger-je-niet en wat dies meer zij speelden, maar dat zij het grootste deel van haar beschikbare tijd doorbracht met het bestuderen van de spelregels. Wadlaufen Biel Het waddeneiland Terschelling is een waar wintersportgebied geworden. In de straten vanbcli Terschelling wordt gelanglauft, al zal dat misschien niet lang mee* duren nu volgens de weerlj. ten de dooi inzet.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4