KNOV vreest nekslag voor lager beroepsonderwijs Huisartsen krijgen gelijk Jij WVC )g 750 tnen tra weg WEE VERPLEEGKUNDIGEN LANGER IN ARREST Schoo verlaat Tweede Kamer /Raardere opleiding or ru-instructeurs ierste Kamer verwerpt nderwijsvoorrangsbeleid J&p- Statief blijkt kabinet verliest geding over hoger tarief Zigeunerfamilie uit huis gezet AG WENLAND Ceidóc Sourant WOENSDAG 21 JANUARI 1987 PAGINA 3 HAAG De opleiding voor rij-instructeur zal zwaar- urorden. Op het ministerie van verkeer en waterstaat l gewerkt aan een wijziging van de Wet rij-onderricht rvoertuigen (WRM). je verbeterde opleiding zullen behaalde diploma's maar e in een bepaalde tijd geldig blijven. Daarna moet de in- kgel eur zich opnieuw bewijzen. Minister Smit-Kroes kreeg an haar P*an gisteren >n de Kamer bijval van de rege- >artijen CDA en VVD en van SGP en D66. Volgens de iass idsvrouw zijn haar voornemens een goed alternatief °^een door haar afgeblazen erkenningsregeling voor au- cholen. Er wordt nog bekeken of ook alle bestaande nj-instructeurs onder de nieuwe WRM kunnen vallen, ijk met de gewijzigde WRM zal er ook een orgaan ko- Jat toezicht houdt op de rijscholen. Ten behoeve van de 00rCment zullen rijscholen verplicht worden het percenta- ider erlingen dat in één keer slaagt voor het rijexamen te nscl ceren. Caravan en Camping Rai zakelijk succes AMSTERDAM On- danks de barre weersom standigheden hebben bijna 75.000 mensen een bezoek je gebracht aan de Cara van- en Camping Rai die van 15 januari tot en met gisteren in Amsterdam werd gehouden. Volgens de Rai-vereniging waren dat er minder dan in het topjaar 1986 (112.000). Toch waren de exposanten zeer tevreden over de be haalde zakelijke resulta ten. Heroïnehandel binnen gevangenis Veenhuizen VEENHUIZEN Twee gedetineerden van de ge vangenis Esserheem in Veenhuizen blijken maan denlang binnen de gevangenismuren gehandeld te hebben in heroïne. De 40-jarige H.F.K. en de 33- jarige A.B., beiden uit Rotterdam, lieten de drugs meebrengen door bezoekers van buiten. De man nen zijn door de rijkspolitie in samenwerking met medewerkers van de inrichting aangehouden en in afzondering opgesloten. Het is nog niet bekend of ze vervolgd zullen worden. Voor één van de twee is inmiddels overplaatsing aangevraagd. Vol gens adjunct-directeur A.V. Vroom had de inrich ting de twee al geruime tijd in het vizier, maar wilde men wachten met de aanhouding tot zoveel mogelijk bewijs was verzameld. Welke omvang de verkopen precies hadden is nog onduidelijk. Verdachten schietpartij België gearresteerd ENSCHEDE De politie van Enschede heeft gisteren een 37-jarige Zweed en een 43- jarige Hongaar gearresteerd, die ervan wor den verdacht betrokken te zijn geweest bij een dodelijke schietpartij op een Belgische politieman verleden week. Bij de arrestaties waren elf zwaar gewapende politiemannen betrokken. In het Enschedese huis werd een grote hoeveelheid automatische wapens en munitie, een kist met handgranaten, Zweeds geld en communicatie-apparatuur aangetrof fen. Verleden week werd een patrouille van de Belgische rijkswacht onder vuur genomen toen deze een auto met twee inzittenden tot stoppen maande voor controle bij de grens plaats Veldwezelt. De 29-jarige politieman Luc Verstappen stierf ten gevolge van schot wonden. Een collega raakte gewond. Werkgroep - Rost neemt meer tijd DEN HAAG De zogeheten werkgroep-Rost, die zich na mens de Tweede Kamer be zighoudt met de omstreden pensioenbetaling aan de we duwe van de vroegere NSB- voorman mr. M. Rost van Tonningen, is er gisteren nog niet in geslaagd een geheel sluitende regeling voor dit vraagstuk te vinden. Na een (besloten) bespreking van voorstellen tot beëindiging of vervallen verklaren van de pensioen betaling werd beslo ten tot een nader overleg, ui terlijk over vier weken te houden. „Aanslag" op Shell-station niet politiek MUIDEN Een poging tot brand stichting gisteren in het Shell-sta- tion langs rijksweg 1 (Amsterdam- Amersfoort) bij Muiden is vermoe delijk niet ingegeven door politie ke motieven. Volgens officier van justitie L. de Wit is eerder sprake van een „ongecontroleerde reac tie", mogelijk uit woede over het niet goed functioneren van de nachtelijke tankautomaat. De brandstichter, een 29-jarige man uit Almere, werd net op tijd tegen gehouden door medewerkers van een voor Shell werkende particu liere bewakingsdienst. ;n O luits ivitt HAAG Minister 'te l kman van welzijn, se e sgezondheid en cul- (WVC) wil zijn de ment in 1988-1990 nog eens 750 man n.ineel afslanken,, na den dit jaar al 210 banen opgeheven. C0°' J r hj ewindsman heeft giste- ™ijn ambtenaren verteld t moet gebeuren. Zo ;n de zes hoofdinspec- zou an het staatstoezicht op e w olksgezondheid samen- lanl igd. Er komen inspec- ïieuwe stijl, waarin een opgaat van de op te bureaus landelijk con- van het ministerie, die provincies bestaan, de adviesorganen voor ilksgezondheid worden eerd. deze operaties worden arbeidsplaatsen van imbtenaren opgeheven, verige 530 komen van jn $0), volksgezondheid :ulturele zaken (120), de ei"iftingsdienst van Waren het rijksinstituut van gezondheid en milieu- ne (80) en de centrale Bes va het ministerie Elk jaar moet een gelij- ren iriie worden ingeleverd, directeuren-generaal n tot 9 maart aange- no ioe ze hun personeelsbe- inkrimpen. Dan moet zijn uitgewerkt waar ekk65 kij de Rijksmusea gesneden in de perso- zet' iterkte. eek >eid RATISELKE WOENSDAG DE DEN HAAG De KNOV en de onderwij sorganisaties hebben vanochtend gezamenlijke protestacties aangekon digd tegen de voorgeno men plannen voor invoe ring van de basisvorming in het gehele voortgezet onderwijs. Zij menen dat dit uiteindelijk zal leiden tot het verdwijnen van het lager beroepsonder wijs. Want de basisvor ming „slokt" zomaar drie jaar lbo op, waarna nog maar een of twee jaar lbo als beroepsvoorbereiding overblijft. De KNOV vindt dat een combinatie van lbo met - daarin opgenomen - de basisvorming mogelijk moet worden gemaakt. De voorstellen van mi nister Deetman staan een dergelijke combinatie echter niet toe. Dit leidt volgens de KNOV tot een „sterfhuiscontructie" voor het totale lager be roepsonderwijs. Allereerst nog even terug naar het hoe en waarom van de basisvorming: het vorige kabinet besloot, nadat de plannen voor middenschool en later voorgezet basison derwijs politiek niet haalbaar of wenselijk waren gebleken, te rade te gaan bij -de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Die kwam snel met een advies, waarin zowaar ook een kant en klare oplossing werd ge presenteerd: geen wijziging van de onderwijsstructuur (politiek te gevoelig), maar voorlopig alleen inhoudelijke veranderingen in het onder wijs: de basisvorming met een breed pakket van veer tien verplichte vakken, ook voor het lbo. De plannen werden in brede lagen van het onderwijs gunstig ont vangen en Deetman is inmid dels aan het werk getogen om een en ander wettelijk vast te leggen. Kleine bedrijven Ook van werkgeverszijde, waren de geluiden overwe gend positief. Zoniet van de KNOV, die de werkgeversbe- langen van het midden- en kleinbedrijf behartigt. KNOV-onderwijsdeskundige Sabine ter Steeg legt op ons verzoek uit waarom het lbo door invoering van de basis vorming in haar bestaan wordt bedreigd en wat daar van de gevolgen zijn voor de kleinere bedrijven: „Het lager beroepsonderwijs is van verschrikkelijk groot belang voor het midden- en kleinbedrijf. Daar gaat het zowel om de doorstroming naar de bedrijfsopleidingen, als naar het middelbaar be roepsonderwijs. De kleinere bedrijven moeten het hebben van het bestaande aanbod van beroepsonderwijs, want die hebben geen eigen be drijfsopleidingen en -scholen. Een combinatie van basisvorming en beroepsvoorbereiding moet het lbo in de komende jaren overeind houden, vindt on der andere het midden- en kleinbedrijf. Daarom hebben we besloten samen met het lbo actie te ondernemen tegen de plan nen van Deetman. We willen met deze gezamenlijke actie heel duidelijk stellen dat bij het onderwijs ook moet wor den gekeken naar de wensen en noden van het midden- en kleinbedrijf". „Wij hebben op zich niets te gen een breed onderwijspak ket als de basisvorming", zegt Ter Steeg nadrukkelijk. „Maar men moet wel beden ken dat er heel wat leerlin gen zijn die zo'n pakket aan algemene vorming alleen kunnen bereiken wanneer dat wordt gecombineerd met beroepsvoorbereidend onder wijs. Waarom zou je leerlin gen. die in feite al een keuze willen maken voor het be roepsonderwijs, niet in de ge legenheid stellen al meteen vanaf hun veertiende aan be roepsvoorbereiding te doen? Een deel van de leerlingen is daardoor juist beter in staat ook die algemene vorming onder de knie te krijgen. Bo vendien zijn sommige leer lingen door die combinatie in staat verder door te groeien naar het middelbaar beroeps onderwijs" „Bovendien denken we dat zo'n combinatie van lbo en basisvorming aantrekkelijk kan worden voor een breder aantal leerlingen dan de hui dige lbo-gangers. Het is nu al zo dat lbo-scholen vakken Kunnen aanbieden op het ho gere mavo-niveau. Combi neer je lbo dus met basisvor ming op het hoogste niveau, dan is dat heel aantrekkelijk voor een bredere groep leer lingen". Naar arbeidsmarkt Een ander bezwaar tegen de plannen voor de basisvor ming is volgens Sabine ter Steeg, dat de meeste leerlin gen die anders naar het lbo zouden gaan, in de toekomst geen drie maar zeker vier jaar nodig zullen hebben om de basisvorming af te sluiten. „Die zijn dan al zestien en willen meteen de arbeids markt op. Dan hebben ze niet enige beroepsvoorbereiding gehad. Als je die leerlingen dwingt eerst die basisvor ming te volbrengen dan loop je de de kans dat men de school zo snel mogelijk de rug toekeert, met het gevolg dat het eindniveau en het animo om door te stromen naar het mbo drastisch om laag zullen gaan. En dat gaat voor onze bedrijfstak enorme personeelsproblemen opleve ren". Prognoses van het Centraal Planbureau wijzen volgens Ter Steeg nu al aan. dat ook zonder invoering van de ba sisvorming de aantallen leer lingen in lbo en mbo enorm terug zullen lopen: „De nu aangekondigde plannen zul len dat afkalvingsproces nog eens verergeren. Dan zullen in 1997, drie jaar na de alge hele invoering van de basis vorming, achter de laatste leerling de lbo-schooldeuren definitief dichtgaan, zo vrees ik". „Restonderwijs" De regeling dat de combina tie van beroepsonderwijs en basisvorming alleen mogelijk blijft voor leerlingen die nu in het individueel beroepson derwijs zitten, werkt volgens Ter Steeg averechts. „Door dat te doen versterk je alleen maar het toch al aanwezige stigma van lbo als restonder- wijs: als je nergens anders te recht kunt, dan is er nog het lbo. Als we iets moeten voor komen, dan is het wel dat het gehele lbo inderdaad reston- derwijs wordt, want dan zal het aantal leerlingen onge twijfeld nog sterker gaan da len". Wat denkt de KNOV tegen de plannen van Deetman te kunnen ondernemen? Sabine ter Steeg: „We hopen dat er van ons initiatief een sneeuwbaleffect zal uitgaan, zodat ook andere organisaties uit het bedrijfsleven zich bij ons aansluiten. We merken dat onze bezwaren in het la ger beroepsonderwijs worden gedeeld. We zullen samen de stappen in de richting van de politiek ondernemen om ge daan te krijgen dat dit wets voorstel komend voorjaar door de Tweede Kamer zal worden geblokkeerd. Want anders is over tien jaar het hele lager beroepsonderwijs verdwenen" FRANS WEERTS he l HAAG De Eerste geli er heeft gisteren het M voorstel onderwijs- 3rj rangsbeleid van mi- r Deetman verwor- De regeringspartijen en VVD en de klei- lai rechtse partijen stem- ewltegen de wet. J®n motie spraken VVD, gfjGPV, SGP en RPF uit wel vinden dat er extra acht moet worden gege- 'S?tan leerlingeri met achter- in onderwijs, maar dat zij de manier waarop Deetman het geld voor extra leerkrach ten wil verdelen afwijzen. „De systematiek zal niet leiden tot een effectief beleid Om on derwijsachterstanden op te heffen", aldus de motie. De in dieners hadden vooral be zwaar tegen het zogeheten ge- biedenbeleid in de wet. Hier door zouden scholen worden gedwongen om met andere scholen in de omgeving samen te werken om voor extra geld in aanmerking te kunnen ko men. De linkse partijen in de Senaat vonden het bezwaarlijk dat door de wet het beschikbare geld (70 miljoen gulden) op zou gaan aan scholen in de grote steden. Niettemin stemden deze partijen uiteindelijk voor het wetsvoorstel van Deetman. Volgens de minister betekent het verwerpen van de wet niet dat er geen onderwijsvoor rangsbeleid meer wordt ge voerd. Het geld ervoor is opge nomen in de door het parle ment goedgekeurde begroting. „Het is geen acuut probleem", aldus Deetman, „alleen komt er nu geen duidelijkheid over het gebiedenbeleid na 1990". TERDAM De wee ven, blijven in voorarrest. De gen geprotesteerd. Hij ontkent aanvaard. Ook de advocaat dachte wordt morgen beslist van hun berechting. Dat de cegkundigen van het rechtbank in Amsterdam heeft dat er sprake is van moord. De van de andere verdachte, mr. Het Openbaar Ministerie zei verpleegkundigen de comapa- erdamse VU-ziekenhuis hun gevangenhouding ver- verpleegkundigen verrichten L: Hamer, overweegt in be- gisteren dat de rechtsorde zo- tiënt uit humanitaire overwe- vorig jaar een 25-jarige lengd met dertig dagen. Advo- volgens hem een medische roep te gaan tegen het velen- danig is geschokt, dat de ver- gingen hebben gedood, was -Patient een dodelijke in- caat mr. C. Korvinus van één handeling die in medische gen van het voorarrest. Over pleegkundigen niet vrijgelaten voor de rechtbank onvoldoen- e-injectie hebben gege- der verdachten heeft daarte- kringen als normaal wordt het arrest van een derde ver- kunnen worden, in afwachting de grond om ze vrij te laten. knollen \NEEeNNOCS IK W/L U/£JKieT IK HÉB je HEUS. CCCR i JIJ BENT AO£EN nqs IN S w etGe veeg Gseum TWELLO Bij fotohande laar Van der Worp in Twello deed men gisteren wel een heel uitzonderlijke ontdek king bij het uitpakken van een oude doos met foto- en filmmateriaal. Rommelend in de doos haalde medewerker Ter Beek een stengun. date rend uit de Tweede Wereld oorlog, te voorschijn. Boven dien vond hij ruim honderd scherpe patronen. De doos was gisteren afgeleverd door een klant, die de stengun had aangezien voor een statief en meende dat de fotohandelaar daar nog wel wat mee zou kunnen. De politie is er van overtuigd dat de voormalige eigenaar geheel te goeder trouw han delde. Adjudant Ruesink: .Xjlier is zeker geen sprake van een misdrijf. De schoon vader van de man die d doos in de fotowinkel neer zette komt uit Deventer en heeft in het verzet gezeten. Toen hij stierf hebben de kinderen de nalatenschap maar oppervlakkig nageke ken en zo heeft de stengun jarenlang op zolder gestaan, netjes in vetvrij papier ver pakt, zonder dat iemand er iets van af wist" Eegje Schoo (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-minister Eegje Schoo (42) heeft gisteren om „persoonlijke redenen" haar lidmaatschap van de Tweede Kamer beëindigd. Leden van de VVD- fractie toonden zich zeer verrast door dit besluit. Zelfs voorzitter Voorhoeve was niet op de hoogte van het voornemen van de oud-minister van ontwikkelingssa menwerking. Sommige liberalen veronderstellen dat Eegje Schoo „er schoon genoeg van had". In de driekwart jaar dat zij kamerlid was toonde zij niet v^l belangstelling voor dit werk. Het was een publiek geheim dat haar ambitie meer uitging naar het buiten land. Een paar maanden geleden verschenen er berichten dat zij ambassadeur wilde worden in New Delhi of, als dat niet moge lijk was, in Djakarta. Op Buitenlandse Zaken heeft men echter de indruk dat een dergelijke benoeming niet op handen is. Eegje Schoo wordt opgevolgd door mr. Herman Lauxtermann, die reeds eerder kamerlid was: van 1977 tot en met 1981 en van 1982 tot en met juni van dit jaar. DEN HAAG Het kabi net moet binnen twee we ken met de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) gaan onderhande len over een verhoging van de tarieven voor par ticuliere patiënten. Voor het bereiken van een on derhandelingsresultaat krijgen beide partijen een maand de tijd. Deze uit spraak deed de Haagse rechtbankpresident mr. M.R. Wijnholt gisteren in het kort geding dat de LHV had aangespannen tegen de staat. De huisar- sten willen nu bereiken dat het huidige tarief van ƒ25,- wordt verhoogd tot ƒ34,50. Al twee jaar dringen de huis artsen bij het kabinet aan op een verhoging van de particu liere tarieven, omdat is geble ken dat particuliere patiënten de laatste jaren steeds minder vaak een beroep op de dokter doen. Het inkomen van de huisartsen is daardoor met tien a twintigduizend gulden per jaar gedaald. De overheid heeft een belang rijke vinger in de pap bij het vaststellen van de tarieven, waardoor zij de kosten van de gezondheidszorg kan drukken. Sinds 1971 gaat de overheid er bij het bepalen van de particu liere tarieven vanuit dat parti culiere patiënten gemiddeld 3,5 keer per jaar naar de dok ter gaan. Een onderzoek van de Economische Controle dienst heeft vorig jaar echter aangetoond dat dit „verrich tingengetal" momenteel niet 3,5 maar slechts 2,3 bedraagt. Dit sterkte de huisartsen in hun overtuiging dat het ge rechtvaardigd is de particulie re tarieven te verhogen. Rechtbankpresident Mr. Wijn- holt zei gisteren dat de huis artsen al jaren tevergeefs wachten op een kabinetsbe sluit over een verhoging van de tarieven. Hij verweet de staat zich niet te houden aan de „algemene beginselen van behoorlijk bestuur". Overigens heeft mr. Wijnholt de eis van de LHV om van de overheid een dwangsom te- vorderen niet gehonoreerd. UTRECHT De 18 leden van de zigeunerfamilie Duric zijn vanmorgen rond tien uur uit de twee panden in Nieuwegein ge zet, waarin zij zes jaar gewoond hebben. Vader Duric, zijn twee vrouwen, dertien kinderen en twee kleinkinderen moesten hun onderkomen verlaten omdat zij hun buren overlast bezorgd zou den hebben. De uitzetting verliep zonder problemen. Een poging van de Vereniging ROM, die de belangen van zigeuners in Ne derland behartigt, om uitzetting via de Raad van State te voor komen mislukte gisteren. Ook aan een verzoek dat de Tweede Kamerleden Van Els (PSP) en Lankhorst (PPR) gisteren deden aan de ministers Van Dijk (Binnenlandse Zaken) en Brinkman (wvc) om uitzetting te voorkomen, werd geen gehoor gegeven. Volgens woordvoerder Van Eeuwijk van de ROM heeft de ge meente gefaald in de begeleiding van de zigeuners en hun bu ren. Hij verklaarde dat de vijftien andere zigeunergezinnen in Nieuwegein hadden aangeboden een handje te helpen bij het voorkomen van de uitzetting, maar dat Duric niets voelde voor het gebruiken van geweld. De man wil zijn gezin nu huisvesten in een gehuurd busje en twee geleende stacaravans die hij vlak bij de ontruimde woningen wil neerzetten. Duric heeft gezegd dat hij van de gemeente vervangende woonruimte eist, maar die heeft al gezegd daar niet aan mee te werken omdat de familie de ontruiming aan zichzelf te wijten heeft vanwege het veroorza ken van overlast De uitzetting is eind vorig jaar al door de kan tonrechter bepaald.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3