Weigerden synodevoorzitters terecht gesprek met prof. Heyns? Kerk lijdt wereldwijd onder apathie jongeren GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen VATICAAN DWINGT ABT TOT ONTSLAG brieven lezers Een flinke hoop brokken dus in de Rotterdamse havei) afgaande op de nieuwjaarstoespraak van burgemeester i Peper, toch al op zijn hoede moet zijn om de concurrent! hoofd te bieden. Bij de bulkgoederen loopt de positie vj diepe Rotterdamse haven geen gevaar: als enige in Wes ropa biedt Rotterdam ligplaats aan de grootste tankers.|H in de belangrijke containersector, die het stukgoed mer meer heeft vervangen, zijn ook de Belgische en DuitJ vens zeer actief. Van Rotterdam zal veel inventivittl klantenzorg worden vereist om de positie van eerste Ifer te behouden, in het belang van de hele Nederlandse efcg mie. Een rustig arbeidsklimaat is daarbij een voorwaar|( Op de uitlatingen van Bouterse in het afgelopen weekj past slechts één antwoord: het is in het belang van beidt den dat Nederland een ambassadeur in Suriname heefü dat moet dan wel de heer Van Houten zijn. Bij elkl standpunt zou Nederland de schijn op zich laden te nen, dat onze ambassadeur in Suriname een verkeer! zou hebben gespeeld. En het tegendeel is het geval: did keerde rol wordt bij voortduring gespeeld door het Inn naamse dictatoriale regiem. De bevolking in Surin; daar al bijna zeven jaar het slachtoffer van. Nederlandl zich niet door de kuren van Bouterse laten ringeloren» uireer CcidocSomant Russisch-orthodoxe kerk groeit door toetreding jongeren GENÈVE De Russisch-orthodoxe kerk groeit dank zij het feit dat jongeren, voornamelijk met een hogere opleiding, tot de kerk toetreden. Dit feit het belangrijkste over de houding van de Sovjetjeugd tegenover het geloof wordt niet alleen binnen de kerk. maar ook erbuiten ingezien. Dit zegt Aleksan- der Karpenko, jeugdgedelegeerde namens de Russisch-ortho doxe kerk op de vergadering van de Wereldraad van Kerken. Hij schrijft deze groei toe aan het ontbreken van spiritualiteit in een geseculariseerde maatschappij. De mens is meer dan een lichaam, hij heeft ook een ziel die door de kerk gevoed moet worden. De meeste jongeren die tot de Russisch-orthodoxe ker ken toetreden, komen uit niet-godsdienstige gezinnen. Wijwater bevriest in Dom Keulen BONN De aanhoudende kou heeft in Duitslands grootste kerkgebouw, de Dom van Keulen, de temperatuur tot onder het nulpunt doen dalen. Het wijwater is bevroren, zodat de ge lovigen die kerk binnenkomen het met een droog kruisteken moeten stellen. Bij dit koude nieuws brengt het kerkbestuur ook een hartverwarmend bericht: de gelovigen laten zich door de kou niet weerhouden van het kerkbezoek. De diensten zijn minstens even goed bezocht als in vorstloze tijdende kerkgan gers kleden zich wat dikker. Ook het bezoek van de toeristen aan de Keulse Dom gaat onverminderd voort. Menigeen zou niet onsterfelijk zijn geworden wanneer hij niet bijtijds was gestorven. Frank Chikane DS. FRANK CHIKANE: Vreedzaam verzet haast onmogelijk' AMSTERDAM „Niet de bedreiging van het commu nisme vormt de crisis van de Kerk in Zuid-Afrika, maar dat christenen tegen elkaar oorlog voeren. Aan beide kanten sterven mensen en worden ze begraven door de Kerk van Christus. Geloven we wel in dezelfde God? Wat doet het er toe in God te ge loven? Wat betekent dat voor ons handelen? Geloven we in de God van de Mammon of in de God van de profeten? Dat is de vraag." Zo verwoordde gisteren tij dens de Dom Helder Cama- ra-lezing aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam de zwarte dominee Frank Chi kane de dramatische situatie waarvoor christenen in Zuid- -Afrika zich geplaatst zien. Frank Chikane, 36, is gebo ren in Soweto, de grote woonwijk voor zwarten bij Johannesburg. Hij is predi kant van de 'Apostolic Faith Mission'. Ds. Chikane is één van de leiders van het Vere nigd Democratisch Front. Volgens ds. Chikane heeft het regime van Botha de ideologische strijd tegen de zwarte meerderheid in Zuid- -Afrika dpfirtitief verloren. Ook de theologie die van re geringszijde werd gehanteerd heeft gefaald vanwege de communistische slogans. „Bisschoppen en dominees als Desmond Tutu en Allan Boesak werden communisten genoemd. De zwarte meer derheid is niet langer meer bereid de huidige regering op basis van de grondwet te ac cepteren. Dit regiem kan zichzelf niet hervormen, het is gekozen om de apartheid te handha ven. Botha spreekt een con servatievere taal dan ooit te- Frank Chikane waarschuwde het westen niet langer de kant van de economische machthebbers te kiezen te wille van het economisch be lang en de winst. „Dat zal zich tegen u keren. Met anti- -communistische argumenten rechtvaardigt u de wrede on derdrukking van vredelie vende massa's in de derde wereld. Dat zorgt ervoor dat onze mensen het westen als hun vijanden gaan beschou wen. Ze zullen in andere de len van de wereld hun vrien den zoeken." Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen Ie Woerden S. van den Oever te Dordrecht. Aangenomen naar Anna Paulowna en Wieringerwaard mevr. A.W.E. Brokerhof te Veere en Kleverskerke. Gereformeerde Kerken: Beroepen te Ureterp drs. A.J. Boersma te Nes Ammlm (Israël), verbonden aan de kerk van Ens (Noordoostpolder). Beroepen te Abcoude mevr. J.S. van Rijn, kandidate te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Barendrecht, drs.J.M.Wilschut te Hellevoetsluis. Christelijke Gereformeerde Ker- Beroepen te Dordrecht-Centrum J.P. Boiten te Schiedam. Beroepen te Zaamslag G. Bouw te Scheveningen. Gereformeerde Kerken Vrijge- Beroepen te Eindhoven (2e beroep). H.J.Messelink te IJmuiden. Baptistengemeenten: Beroepen te 2e Exloërmond, J H Stijkel kandidaat te Hengelo (Ov). EO VOELT ZUID AFRIKAANSE KERKLEIDER AAN DE TAND HILVERSUM De be doelingen waren anders er was een forumge sprek gepland maar de Evangelische Omroep brengt morgenavond in het televisie-programma „De toren van Babel" in ieder geval een uitste kend beeld van de ker kelijke verwikkelingen in Zuid-Afrika. Wat was het geval: de mach tige blanke Nederduits-Gere- formeerde Kejk nam in ok tober 1986 een historische be slissing. Ze brak met een ja renlange traditie waarin de apartheid werd onderbouwd met theologische argumen ten. Apartheid is voor de NG-kerk nu niet langer aan vaardbaar. De voorzitter van de synode, prof. J. Heyns was in ons land en het leek de Evangelische Omroep goed om hem met zijn twee colle ga's, de hervormde synode-- voorzitter ds. H. Huting en de voorzitter van de gererefor- meerde synode, dr. H. Kou- wenhoven, te laten praten voor de televisie. De beide Nederlandse kerken zijn im mers niet mals in hun kritiek op de NG-kerk, juist wegens de steun aan de apartheid. De beide voorzitters weiger den echter. De EO probeerde toen andere gesprekspartners te vinden, maar er waren geen geschikte kandidaten voorhanden. Toen ging re dacteur Andries Knevel maar met prof. Heyns praten. En dat werd een boeiend ge sprek, dat morgenavond wordt uitgezonden (Ned. 1 22.27 uur). Andries Knevel pakt de Zuidafrikaanse synodevoor zitter behoorlijk aan. Hij ont lokt hem de uitspraak dat apartheid zonde is, omdat het ingaat tegen de wil van God. Omdat het betreffende syno- Prof. J. Heyns derapport een compromis is, staat dat er niet met zoveel woorden in, maar de zaak is duidelijk, meent prof. Heyns. „Dus mensen als Beyers Nau- dé hadden toch gelijk met hun kritiek?" „In z'n alge meenheid kun je dat zo niet zeggen; wel moet je toegeven dat we de laatste jaren erg veel geleerd hebben van onze critici, in binnen- en buiten land. En we hadden eerder naar hen moeten luisteren, ja, dat is zo". „Waarom geen schuldbelijdenis van de blan ke kerk, zoals de zwarten vroegen?" „De erkenning dat de bijbelse fundering van apartheid fout is, mag als een schuldbelijdenis worden ge zien", aldus prof. Heyns. „Komt het allemaal niet wat te laat?" „Een schuldbelijde nis is nooit te laat, we mogen er dankbaar voor zijn dat die nu gekomen is", meent de Zuid^rikaanse synödevoor- zitter. Twee verhalen Prof. Heyns heeft het zich erg aangetrokken dat dr. Kouwenhoven hem verwijt dat hij „twee verhalen heeft": een voor in het bui tenland met erkenning van fouten en een verhaal voor de verontruste blanke kerkleden, die dreigen met een kerkscheuring, omdat de synode in hun ogen veel te ver is gegaan. Heyns zegt echter maar één verhaal te hebben en dat is wat hij voor de EO vertelt. Waar dr. Kouwenhoven op doelt, geeft prof. Heyns later zelf (onbedoeld) precies aan. Dat is wanneer hij uitlegt dat het belijden van de NG-kerk er een is van kerkelijke een heid, maar dat de structuur van die eenheid ter discussie staat. Dat betekent onder meer dat niet nu plotseling zwarten en blanken in één kerk kunnen gaan zitten. Want, aldus prof. Heyns, je kunt toch niet zomaar van een Zoeloe vragen naar een kerk te komen waar hij de. taal die daar wordt gespro ken niet eens verstaat? Er blijven dus (voorlopig) aparte kerken bestaan, zo heeft hij verontruste NG-kerkleden verteld. Een ander bezwaar van dr. Kouwenhoven, namelijk dat het besluit van de NG-syno- de eerst en vooral zichtbaar moet worden in Zuid-Afrika zelf voordat er in het buiten land op de televisie over ge debatteerd wordt, krijgt in „De toren van Babel" gaan deweg meer relief. Want ei genlijk is het een heel vreemde situatie: De NG- kerk heeft, door de vakanties in Zuid-Afrika, nog geen for meel overleg met de kerken in eigen land gehad over het synode-besluit; er zijn nog geen reacties van zwarte ker ken daar, maar nu al komt prof. Heyns zeggen dat de „oude NG-kerk" is gestorven en dat er een nieuwe is gebo ren. Gelet op de gapende kloof tussen de NG-kerk en zwarte kerken; op de bittere verwijten over en weer, op de krachtige steun die de NG-kerk gaf aan het apart- heidsbeleid; mede waardoor nu al zoveel bloed is ge vloeid, was het beter geweest tot er duidelijkheid is dat de zwarte kerken het N.G.-sy- nodebesluit ook als een begin tot verzoening zien. In het gesprek dat Andries Knevel met hem voert, laat prof. Heyns horen hoe de blanke NG-kerk de fout in ziet van het verleden, name lijk het aanbieden van een politiek model, in plaats van een politiek profiel aan de regering. Daarom wil zij ook niet nu de regering zeggen hoe het moet de thuislanden, de wetgeving gericht op ras senscheiding, registratie plicht etc.. Ook zegt hij dat zijn kerk nog niet is toegerust om met de overheid op de goede wijze te spreken over de (wan)toestanden in het land, over het lot van de ge vangenen etc. Wel voert hij hierover inmiddels gesprek ken op regeringsniveau. Solidariteitsbasis De synodevoorzitter zegt „kinderlijk optimistisch en opgewonden" te zijn over de taak van de NG-kerk zoals zij die nu ziet. Er vallen woorden als gerechtigheid en naastenliefde. Op grond van het belijden dat alle mensen zijn geschapen naar Gods beeld is er ook tussen de NG- kerk en de Nederlandse ker ken een solidariteitsbasis. Hij roept de kerken hier op om vanuit hun rijke kerkelijke traditie in critische solidari teit met de blanke NG-kerk mee te werken aan het „ge weldige experiment dat zich momenteel afspeelt in dat zuidelijke puntje van Afri ka". Zoals gezegd: het geplande forum-gesprek ging niet door, maar de EO laat in plaats daarvan vanavond Ne derland een heel goed beeld zien van wat er zich momen teel in (protestants) blank zuid-Afrika afspeelt uit de mond van een man die al veel eerder dan de meesten in zijn kerk pleitte voor een besluit zoals dat in oktober is gevallen. Het resultaat van het inter view is in ieder geval dat de kijker genoeg informatie krijgt om zelf de vraag te be antwoorden: hebben de syno de-voorzitters wel of niet te recht geweigerd met prof. Heyns voor de televisie te praten? LÜTSEN KOOISTRA Nederlandse pers uitzondering in aandacht voor Wereldraad GENEVE Het blijkt geen eenvoudige taak de afstand tussen de Wereldraad van Kerken en de plaatselijke ge meenten van de 310 lidker ken te overbruggen. Op de speciale zitting over commu nicatie tijdens de bestuursver gadering van de Wereldraad in Genève klaagden met uit zondering van de Nederland se afgevaardigde ds. M.J. van der Veen-Schenkeveld uit Rijswijk alle sprekers hier over. Het beeld dat de kerkleden van de Wereldraad hebben, is vaak negatief en wordt vaak door de (niet-kerkelijke) pers bepaald. Vooral in de Vere nigde Staten en Canada is dat merkbaar. Conservatieve tv- predikanten als Jimmy Swag- gart en Jerry Falwell maken er nog altijd dankbaar ge bruik van. In Nederland kennen de kerkgangers de onderwerpen waar de Wereldraad zich mee bezighoudt, aldus mevr. Van der Veen-Schenkeveld. De Lima-teksten en zending in zes continenten, ze weten wat ermee wordt bedoeld. Mevr. Van der Veen erkende dat Nederland in zoverre een be voorrecht land is doordat de pers verhoudingsgewijs veel aandacht aart de Wereldraad schenkt. Dat geldt ook voor deze vergadering van het Centraal Comité. ROME Na Giovanni Fran- zoni heeft het Vaticaan op nieuw een abt van de Bene dictijnenabdij „St. Paulus bui ten de muren" gedwongen ontslag te nemen. Het Itali aanse oecumenische tijd schrift „Com Nuovi Tempi" meldde dat abt Guiseppe Nar- din na zeven jaar onder druk van het Vaticaan zijn ambt heeft neergelegd. Het Vati caan zou menen dat Nardin „de sociale aspecten van het In het bijzonder zou het Vati caan er moeite mee hebben gehad dat Nardin altijd con tact heeft gehouden met de vroegere abt Franzoni. Deze werd in 1973 door het Vati caan gedwongen ontslag te nemen omdat hij te kritische opvattingen zou hebben over kerkelijke, sociale en politie ke vraagstukken. Het tijd schrift van de RK bisschop penconferentie van Italië „L'avvenire" schreef vrijdag dat Nardin „om gezondheids redenen" ontslag had geno men. Maar volgens de in Rome verschijnende krant „Paese Sera" heeft Nardin dat tegengesproken. „Men heeft mij gedwongen af te trec/en, omdat men het klooster een klassieker karakter wil ge ven, met meer interne disci pline", zo zou Nardin hebben gezegd. „Com Nuovi Tempi" noemt het „triest" dat het Vaticaan Nardin tot zijn ontslagaanvra ge heeft gedwongen kort voor het bezoek van paus Johannes Paulus II aan de basiliek van St. Paulus buiten de muren. De paus zal zondag bij een oe cumenische dienst aanwezig zijn. Nardin is op het gebied van de oecumene zeer actief geweest. (Van onze speciale verslagge ver Klaas van der Kamp) GENEVE „De oecumene is een achterhaald probleem voor ons jongeren. Het ver langen naar eenheid was sterk aanwezig bij de genera tie die de oorlog heeft meege maakt. Daaruit putten zij hun motivatie zich in te zetten voor de eenheid van de kerk. Wij missen die achtergrond en ook die sterke oecumeni sche interesse". Dat zei de jeugdige Peter Lod- berg uit Denemarken een dag nadat het Centraal Comité van de Wereldraad van Ker ken heeft moeten constateren dat de jeugd onvoldoende is vertegenwoordigd in het oe cumenisch orgaan. Gisteren stond het onderwerp weer op de agenda tijdens de discussie van de Europese afgevaardig den in het Centraal Comité. "U bent de laatste generatie die geïnteresseerd is in een onderwerp als de theologie van het ambt. Wij hebben te genwoordig een toeristen- kaart en een interrailticket. Daarmee reizen we door ver schillende landen. En zo heb ben we ervaren dat de kerk breder is dan het oecumeni sche werk van de Wereld raad. De jeugd laat zich uitda gen door onderwerpen als voedsel, een huis, een baan en een opleiding. Dat zijn sleutel woorden in een tijd dat er steeds minder werk is, dat jongeren langer op school zit ten en dat je twee banen no dig hebt om in je onderhoud te voorzien". De Deen stelde voor zich als kerk toe te leggen op het be houd van de Schepping. Hij wees op het vele werk van or ganisaties als Greenpreace, die tot de verbeelding van jongeren spreken. In de discussie werd uitge breid ingegaan op de apathie onder jongeren. Ds. Kaess- mann uit de DDR verwoord de het als ,een gevoel van hulpeloosheid'. „We zijn het moe te horen dat de jongeren in 1968 beter waren. Ze waren niet beter. Ze hadden alleen nog het gevoel dat ze iets kon den veranderen. Gesprek tussen Höffner en Westduitse Groenen BONN Na de verkiezingen voor de Bondsdag zal er een gesprek plaatshebben tussen de voorzitter van de West duitse RK bisschoppenconfe rentie, kardinaal Joseph Höffner, en de Groenen. Höffner verklaarde enige maanden geleden dat rooms- katholieken bij de verkiezin gen voor de Bondsdag niet op de Groenen kunnen stem men. Hij meende dat deze partij de bescherming door de overheid van het ongebo ren leven had prijsgegeven en dat het gezin als instituut op de tocht zou komen te staan, als het partijprogram ma van de Groenen zou wor den uitgevoerd. Vf'\\\ Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Van der Meyden (6) Prins Claus heeft eens in een interview verklaard, dat bla den als Privé en Story zijn huis niet inkomen omdat er zo veel onzin over het konings huis in wordt gepubliceerd. De meeste artiesten werken aan de bladen mee omdat ze weten dat als ze weigeren er toch wel over ze geschreven wordt en dan meestal niet op een al te positieve manier. Nog steeds zijn er artiesten en televisie persoonlijkheden, die weige ren ook maar een journalist van de roddelpers te woord te staan. Sonja Barend is daar een goed voorbeeld van. Over haar verschijnen dan ook re gelmatig verhalen waar de honden geen brood van lusten. Overigens moesten Van der Meyden c.s. enige tijd geleden nog een verhaal rectificeren, nadat beweerd was dat prins Willem-Alexander de nacht met een vriendin in een hotel had doorgebracht. Zou de briefschrijver, die stelt dat Van der Meyden nooit per soonlijk wordt en iedereen meer dan in zijn waarde laat, van dit alles nou echt niet op de hoogte zijn. H. Willemse, RIJSWIJK. Actie onderwijzers Menigeen weet vreselijk goed hoe ons land geregeerd moet worden. Dat bleek ook weer bij de actie van onderwijzers in Emmen die zich massaal ziek meldden wegens maatre gelen die minister Deetman genomen heeft. De kinderen zijn de dupe van zo'n actie, terwijl er al zoveel geklaagd wordt over de slechte kwali teit van het onderwijs. Laten die leraren zelf betere maatre gelen bedenken, als ze zo goed weten hoe het niet moet. Ik vind dat ze hun mening op een erg kinderachtige manier ken baar maken. Waarom de actie veel enthousiasme bij andere scholen gewekt heeft, is mij dan ook volstrekt onduidelijk. Een geluk bij een ongeluk is dat het idee niet is nagevolgd. Laten die leraren eerst zelf hun schoolgeld maar terugha len, voor ze hun leerlingen de kans op een goede opleiding ontnemen. B.J.G. van DAM, DEN HAAG. Emancipatie Als je de advertentiecampag nes moet geloven, hebben vrouwen bij de politie een pri ma positie. „Die pet past ook jou" staat er dan boven een la chend vrouwengezicht. Dat er in de praktijk nog heel wat schort aan de emancipatie bij de politie, blijkt wel uit uw re laas over de Schiedamse re chercheur Adri van de Maat. Bij haar op het bureau heersen blijkbaar middeleeuwse toe standen: zij moet op oudjaarsa- vond in de kantine voor olie bollen zorgen, terwijl veel van haar mannelijke collega's dat nog nooit gedaan hebben. Bo vendien nemen de mannen op haar bureau steeds de leiding tijdens het werk, terwijl me vrouw zelf toch wel de nodige ervaring zal hebben na al die jaren. Vrouwen let op, want voor je het weet zijn we alles wat we bereikt hebben weer kwijt C.G van Voorst, DELFT. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER nLMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Haven in verzet De staking in de Rotterdamse haven is begonnen ma! strijdbaarheid die een lange duur doet vrezen. De inj niet de koopkracht maar de toekomst van de werkgelli heid in de stukgoedsector. Omdat daar klappen gaan zijn de werknemers in 's werelds grootste haven i verzet gekomen. Maar de sector draait slecht en werkgevers staan met de rug tegen de muur. VAN beide zijden is de opstelling hard. De werkgever/ len - met voorbijgaan aan het Van-der-Louwakkoonf ruim een jaar geleden - nu enkele honderden arbeider» slaan. Het akkoord hield in dat dit door atv en omsclj: tot 1990 zou worden voorkomen. Maar ook een ander 01 deel van het akkoord is mislukt: het uitbannen van de dende concurrentie door middel van de fusie van drie b ven in een nieuwe onderneming: Triton. Door het verdj zakken van de stukgoedmarkt en het harde standpunt beide partijen is die fusie tenslotte onmogelijk gewordt lir In de teruglopende stukgoedsector is het daarom zaal n het conflict snel uit de wereld geholpen kan worden. i>n ving van het Van-der-Louwakkoord lijkt niet zinvol, adi' de feiten en vooruitzichten waarop het was gebaseerd ^>p dien gewijzigd zijn. Toch zullen enkele in het akkootj noemde voorwaarden moeten worden nagestreefd: herM bannen van dumpprijzen om de concurrentie in de harl^ houden, het creëren van andere werkmogelijkhedenLn herscholing. Minister De Koning van sociale zaken zouL,r nen proberen de strijdende partijen weer bijeen te njol] Het is verleidelijk hem te vragen daarbij met een aanljtgc komen dat een uitweg biedt uit het conflict. pie h Terugkeer Van Houten Nu de heer Van Houten vandaag uit Paramaribo ij land is teruggekeerd zal Nederland voorlopig geen ami deur naar Suriname sturen. Minister van buitenlandsef' Van den Broek heeft door zijn weloverwogen en rustigljn ding tegenover Bouterse voldoende duidelijk gemaafccu] ons land zich niet laat intimideren door het paniekeriAjn| zagbeleid van Suriname. hi BEGIN januari werd in Suriname nog gesteld, dat arnC1 deur Van Houten diende te vertrekken hoewel men nil gen de man persoonlijk had. Paramaribo had bezwarend het Nederlandse beleid in het algemeen. Maar toen Van! ten zijn koffers al aan het pakken was en de onenighel der de Surinaamse machthebbers over de uitwijzing nol ter was geworden, werd opeens een tegengesteld l stoken: Van Houten moest weg omdat hij leugens heel teld, maar tegelijkertijd wilde Paramaribo de betreku met Nederland graag op ambassadeursniveau voortzetll Temperaturen rond het vriespunt DE BILT (KNMI) Geleide lijk begint de zachtere oceaan- lucht wat terrein te winnen. Het binnendringen van deze lucht veroorzaakt veel bewol king. Uit deze bewolking valt plaatselijk wat lichte regen of motregen, die op de nog koude ondergrond kan bevriezen, hetgeen aanleiding tot ijzel kan geven. Gedurende de nacht zal het licht vriezen, met temperaturen tussen -1 tot -5 graden. Overdag lopen de temperaturen op tot iets boven het vriespunt. De wind komt uit overwegend westelijke richtingen en is zwak. Tijdens het weekeinde zullen de tem peraturen nog iets hoger wor den. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: half tot zwaar bewolkt. Af en toe sneeuw, in Zuidwest-Noorwe- gen ook regen. Landinwaarts meest lichte tot matige vorst, in Zuidwest-Noorwegen dooi. Britse Eilanden: overwegend droog. Plaatselijk opklaringen. Op veel plaatsen mist. In het westen en noorden 4 tot 9 gra den. Landinwaarts en in het oosten min 2 tot plus 4 graden. Denemarken: half tot zwaar bewolkt. Af en toe regen ot natte sneeuw. Overwegend lichte dooi. Noord-Duitsland, Nederland: veel bewolking. Hier en daar wat neerslag. Temperaturen overdag iets boven nul, 's nachts lichte vorst. België, Midden- en Zuid- Duitsland, Frankrijk, (uitge zonderd de Franse Middel- landse-Zeekust): aanhoudend rustig en overwegend b winterweer. Plaatselijk Geen neerslag van belt Lichte tot matige vorst. Spanje, Portugal: in he ten bewolking en mogeli ter regen, elders zonnig. M ivo temperatuur van 8 grac ra] het noordelijk gelegen b land tot 16 graden den. Alpengebied: in het la fee plaatselijk mist of bewi te{ overigens vrij zonnig. I Merendeels lichte vorst rond 2500 meter hoogte, boven pas lagere tenif ach Kopenhagen ijiel Zurich Casablan Cyprus ;p= e-ir if -t//

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2