Uniek kunstinstituut dreigt zijn betekenis te verliezen Opnieuw verlies voor FC Den Haag Zaalhockey- toernooi HDM volgens vaste formule Maarten Noijens hoopt op aanhoudende vorst Hellas-reserves in kwartfinales Kwartfinales zaalvoetbal- beker in Zuidhaghe RESTAURATIE EN CONSERVERING MUSEUMSTUKKEN IN GEDRANG Ongekende hausse op Wall Street Val van dollar lijkt op officieel beleid „Ik ben en blijf de voorzitter, SPORT fieidacSommtt WOENSDAG 21IANUAR1 1987 PAGINA 1?^ KUALA LUMPUR FC Den Haag heeft ook in de tweede wedstrijd van de trip naar Maleisië verlies moeten incasseren. FC Vevey was de eredivisio- nist met 1-0 te slim af. Na dertig minuten openden de Zwitsers, die in hun nationale competitie een middenmootpositie bekle den, de score via een counter. FC Den Haag kreeg daarna voor de cir ca tweeduizend toeschou wers nog de nodige kan sen - Karei Bouwens kop te onder andere op de lat - maar kwam niet aan sco ren toe. FC Den Haag, dat eerder al met 4-2 het onderspit dolf te gen het Maleisische elftal, is door dit resultaat uitgescha keld voor een plaats in de fi nale van zaterdag. „Wellicht", meldde technisch directeur Pim van de Meent, „dat we morgen of vrijdag nog een oe- Iwf Pim van de Meent: „Wellicht dat we nog een oefenwedstrijd spelen". fenpartijtje spelen tegen een club uit Kuala Lumpur". Van de Meent toonde zich gis teren ondanks de nederlaag redelijk tevreden. „We hebben goed gespeeld. Het gras is van matige kwaliteit, het lijkt net spinazie. Daardoor ligt het tempo wat laag. Toch is alles tot nu toe naar wens verlopen. De organisatie is perfect en ik wil dan ook spreken van een goed trainingskamp", aldus de trainer, die Heini Otto (lies blessure) als enige speler op Maleisische bodem niet in ac tie liet komen. FC Den Haag, dat vandaag een bezoek bracht aan de Ne derlandse ambassade in Kuala Lumpur, heeft wél enige last van vermoeidheid. „De tempe ratuur ligt overdag rond de dertig graden. We hebben veel getraind en ik neem nu wat gas terug. Het heeft geen zin om te forceren, want tenslotte betreft dit een voorbereiding op de tweede competitiehelft' FC Den Haag zal overigens op 1 en 8 februari bezoek krijgen van een Westduitse Bundesli- gaclub. Borussia Dortmund en Bayer Leverkusen zijn respec tievelijk de tegenstanders. De opstelling van FC Den Haag was: Stam; Van Alphen, Jol, Lankhaar, Jansen; Purvis, Danen, Groenendijk (Van Oosten); Bouwens, Schellevis (Boere), De Roode (Morley). DEN HAAG Het der tiende internationale zaal- hockeytoernooi van HDM, dat vanaf vrijdag 23 janu ari in de eigen sporthal en Overbosch zal worden af gewerkt, wordt volgens de vaste formule afge werkt. Dat wil zeggen: een aantrekkelijk deelne mersveld en veel landen teams, die overigens on der een andere naam aan treden. Trekpleister is ditmaal Au stralië, dat tijdens het WK veldhockey te Londen vorig jaar nog de wereldtitel vero verde. Voor de Australiërs geldt het HDM-toernooi als voorbereiding op het wereld kampioenschap in de zaal, dat volgend jaar de primeur zal beleven in Australië. Ook bij de dames zal Austra lië acte de presence geven. Bij de vrouwen ontbreekt ditmaal het Nederlands team, dat geen belangrijke internationale zaalevene menten op het programma heeft staan. Het team van HGC, Nederlands- en Euro pees kampioen, mag echter als een redelijk alternatief gelden. De wedstrijden beginnen op vrijdag vanaf 17.00 uur tot 22.00 uur. Zaterdag en zon dag wordt er van 10.00 tot 17.00 uur gespeeld. De finales zijn zondag om 15.00 uur (da mes) en 16.00 uur (heren) in sporthal Overbosch. Poule A van de heren is als volgt: Engeland, Nederland, Oostenrijk, Spanje en Wales. B: Australië, Frankrijk, Po len, Schotland en HDM. De deelnemende ploegen bij de dames zijn: Australië, Enge land, Oostenrijk, HGC, Schotland en HDM. Leo van Geest: trainingsachterstand., NIEUW LEKKERLAND Voor Maarten Noijens hoeft het voorlopig echt nog niet te gaan dooien. De 19-jarige Hagenaar hoopt zelfs op aanhouden de vorst, want het natuur ijs bevalt hem tot nu toe prima. Werd hij zaterdag in Numans- dorp tweede bij het Zuidhollands kortebaan-kampioenschap, gis teravond tijdens de strijd om de provinciale titels op de lange- baan te Nieuw-Lekkerland was temidden van de A-junioren de zelfde eindklassering voor Noij ens weggelegd. Op de fraaie piste van de hon derd jaar en drie dagen oude, nog altijd zeer deskundig geleide ijsclub De Molenhoek (een toe passelijke naam, zo dichtbij Kin derdijk) overtuigde Maarten Noijens de paar honderd toe schouwers van de aanwezige am bities. Met name op de sprint be hoort de student informatica tot de aanstormende talenten, het geen hij bewees met een tijd van 41,14 seconden op de 500 meter. Een baanrecord en een prestatie bovendien waaraan ditmaal geen enkele senior kon tippen. Ter vergelijking, Frank Heijerman (Zoetermeer) was in die catego rie de snelste met 42,72. Noijens reed daarna ook een ver dienstelijke 1500 meter (2.13,85) en had in het tussenklassement een ruime voorsprong op Rijns- burger Hans van Egmond. Op de afsluitende 3000 meter reden beide concurrenten tegen elkaar en bleek laatstgenoemde toch over de meeste lucht te kunnen beschikken. Van Egmond maak te zijn reputatie van de betere stayer waar (4.38,70 om 4.55,07) en hield tenslotte twee seconden over om alsnog de eerste plaats voor zich op te kunnen eisen. „Ik heb geprobeerd met hem mee te gaan. Dat ging aanvanke lijk ook goed, maar later bleek dat ik toch te hard heb gewild. Ik heb twee dagen rust gehad, dat brak me nu toch op. Maar met deze tweede plaats ben ik toch heel tevreden", aldus Noij ens die zich in de toekomst voor al op de kortere afstanden wil gaan toeleggen. Op de 500 meter bezit hij sinds de vorige winter immers het Nederlands record op natuurijs (40,4) en staat zijn persoonlijke toptijd op de kunst ijsbanen op 39,9 seconden, on langs gevestigd in Alkmaar. Bij de senioren wist Raymond Brugmans zijn gewestelijke titel te prolongeren. De Rotterdam mer maakte dan ook de meest evenwichtige indruk met een derde plaats op de 500 meter (42,93), een eerste op de 1500 me ter (2.09,07) en een tweede op de 3000 meter (4.36,77). In het eind klassement werd Marcel Hoger- vorst (Lisse) op respectabele af stand tweede en Aad van der Marei (Maasdijk) derde. Frank Heijerman, aan het begin van de avond bij de senioren winnaar' van de 500 meter, kwam door een mindere 1500 meter (2.16,87) niet meer aan de laatste afstand toe. Leo van Geest (Scheveningen) werd tweede op de sprint (42,84), was ook tevreden over zijn 1500 me ter (2.14,54), maar moest na de 3000 meter toegeven dat twee jaar afwezigheid wel degelijk tot een trainingsachterstand heeft geleid: 4.53,18 waardoor hij van de derde naar de vijfde plaats in het eindklassement terugviel. „Misschien had ik beter met Frank kunnen ruilen. Hij wilde die drie kilometer wel rijden, voor mij was het een heel eind", aldus Van Geest die als B-mara- thonrijder toch wel een langere afstand moet aankunnen. DICK KIERS EERSTE TEAM GEHAVEND DOOM BLESSURES g (Van onze handbalmedewerker) DEN HAAG De heren van Fototechniek Hellas j uitgeschakeld voor de kwartfinales van het NHV-1 kertoernooi. Gisteravond verloren zij in eigen huis i Sittardia, lijstaanvoerder in de eredivisie, met 22-19. fricl reserves van Hellas plaatsten zich echter wél voor) laatste acht, door het Arnhemse ESCA te verslaan i 25-20. Het eerste team speelde het afgelopen weekeinde al tegen Limburgers en verloor toen met 20-16. Doelman Ménno Klerk zag echter kansen voor de wedstrijd van gisteravorL Wellicht daardoor gemotiveerd vervulde De Klerk zelf dan o|j de hoofdrol bij Hellas. Naast het feit dat er knap door de gastty ren werd verdedigd stond De Klerk op formidabele wijze a doel schoon te houden, waardoor de Hellenen de rust Ingingk»* met een voorsprong van 8-7. Kampt Hellas dit seizoen met knie-blessures van Maarten L rendrecht en Leo Nieberg, vlak voor de rust viel Albert Mij link (knap tweemaal scorend uit de rechterhoek) met een kni blessure aan zijn achterste kruisband uit en op Slag van rijjRi volgde Maarten Visser met, wonderlijk genoeg, precies hetzelifl euvel. Het brak Héllas volkomen op. In de verdediging werd rekt zichtbaar van welke onschatbare waarde Visser daar is. pt ternational Lambert Schuurs van Sittardia werd aan dë cirWaa< door defensie-organisator Visser perfect aan banden gelejth maar kreeg het tweede half uur alle ruimte. De verdedigijgei klopte gewoon niet meer. Daardoor werd na 12-12 door Sittarifst een gat van vier doelpunten geslagen, waarna de thuisclub lre leen maar achter de feiten kon aanlopen. h Bij de Haagse club doet zich dus (weer) het verschijnsel voor het tweede team (op de tweede plaats in de tweede divisie X verder in de bekercompetitie, komt dan het eerste. Dat de lotijtot daarbij een essentiële rol speelt, is vanzelfsprekend. Het tweeL team stond twee seizoenen geleden in de finale tegen dezelif bi ploeg die het het eerste van Hellas gisteravond uitschakelde. 1 gen ESCA stonden de Hagenaars gisteravond halverwege wedstrijd op een kleine voorsprong van 13-12. De Arnhemmd(V die in de tweede divisie B in de competitie ongeslagen aan o leiding gaan, kwamen de tweede helft vooral verdedigen!» kwaliteiten te kort. Bart Jan Botterman en Nus Noya kondt ieder zesmaal scoren (Noya benutte vier strafworpen) en Eind Werner leverde zijn bijdrage met vijf treffers. DEN HAAG Het Haagse zaalvoetbalbekertoernooi wol vanavond voortgezet in sporthal Zuidhaghe. Acht herenploe» strijden om een plaats in de halve finale van het evenemf waaraan dagblad Het Binnenhof haar naam heeft verbondf* Bij de dames vindt reeds de halve eindstrijd plaats. Töpduel de avond is overigens het treffen tussen Alter Boys en Sands, de koplopers in de hoofdklassecompetitie. Het programma is als volgt: 19.00 uur: HS-Texas/DHB-RL •19.40 uur: BTC-Celeritas (beide dames); 20.20 uur: HMSH-fi Amusement, 21.00 uur: RAVA-Cromvliet, 21.40 uur: RKA\| SIGO, 22.20 uur: The Sands-Alter Boys (alle heren). AMSTERDAM Het Centraal Laboratorium voor Onderzoek van Voorwerpen van Kunst en Wetenschap in Amster dam dreigt zijn betekenis voor behoud, conservering en restauratie van het Ne derlands cultureel erfgoed te verliezen. Het laborato rium zal door de bezuini gingsmaatregelen van het ministerie van WVC de komende vier jaar 18 van zijn 28 arbeidsplaatsen moeten inleveren. Vol gens E. van de Wetering, hoofd van de kunsthistori sche afdeling, betekent dat een aantasting van de betekenis van het labora torium voor de 600 musea en andere instellingen voor kunst en cultuur in ons land, vooral omdat het hier gaat om hoogge kwalificeerd, specialis tisch personeel. Het labo ratorium houdt zich onder meer bezig met de conser vering van het Panorama Mesdag in Den Haag. In november van het afgelo pen jaar liet directeur-generaal drs. J. Riezenkamp van WVC weten dat van de ongeveer 2000 arbeidsplaatsen bij rijks musea en instellingen als het Rijksinstituut voor de Beel dende Kunst en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg er 230 zouden moeten verdwij nen. Deze week werd bekend dat ook het Centraal Laborato rium. in de Amsterdamse Ga briel Metsustraat daaronder zou vallen. Op het laboratorium werken onder anderen één kunsthisto ricus, zeven restaurateurs, vijf zeer gespecialiseerde mede werkers op de analytische af deling, drie natuurweten schappelijke medewerkers, zo als chemici, twee mensen op de documentatieafdeling en enkele administratieve mede werkers. „De mensen die hier restaure ren en conserveren doen dat al 16 tot 17 jaar in nauwe samen werking met collega's in het buitenland. Onze mensen rei zen naar congressen, symposia en andere bijeenkomsten op het gebied van conservering en restauratie in het buiten land en volgen de ontwikke ling op deze terreinen op de voet. Op die manier is in de loop der jaren een grote hoe veelheid kennis vergaard, die wij weer toetsen in ons werk in het laboratorium en be schikbaar stellen aan onder meer restaurateurs en conser vators van musea. Kenniso verdracht is een belangrijke taak van ons laboratorium", aldus kunsthistoricus Van de Wetering. Met behulp van de modernste technieken, zoals röntgenfoto grafie wordt bij voorbeeld ge probeerd een antwoord te vin den op de vraag of een aan Rembrandt toegeschreven werk ook een echte Rem brandt is. Verder trachtte het laboratorium antwoorden te geven op vragen als: Welke materialen gebruikten öude vioolbouwers voor hun lak ken?; Waarom roest ijzer in negentiende-eeuwse gebouwen sterker dan in de zeventiende- eeuwse monumenten? en Wat is de meest geschikte folie om kunstvoorwerpen in op te ber gen en te bewaren zonder dat er schade aan wordt toege bracht? Het antwoord op der gelijke vragen is van belang voor restauratie en conserver ing van kunst. Verdoeken Met de nieuwste methoden worden werken van Rem brandt en andere meesters „verdoekt" zonder dat de in greep ook maar een spoor ach terlaat. Deze methode werd ontwikkeld op het Centraal Laboratorium en daarmee konden de vroegere methoden met hars en was, waarbij scha de vaak niet voorkomen kon worden, vaarwel worden ge zegd. „Bij restauratie zijn soms de verschrikkelijkste dingen gebeurd", aldus Van de Wete ring. Zeer oude voorwerpen van textiel, zoals vaandels en kle dingstukken die uiteen drei gen te vallen, worden geres taureerd en onderzocht. Op grond van al deze activiteiten kan het laboratorium gericht advies aan kunstinstellingen geven en diverse vormen van kennisoverdracht opzetten, zo als studie- en voorlichtingsda gen over uiteenlopende onder werpen. Het laboratorium is betrokken bij conserveringsprojecten van het Panorama Mesdag in Den Haag, de beeldenvondst in Woerden, klimaatbeheersing van diverse musea, conditiebe schrijving van de collectie van het Van Goghmuseum in Am sterdam en het onderhoud van textilia in Kasteel Amerongen. Musea en andere instellingen wordt verteld welke wasmid delen men het best kan ge bruiken voor het wassen van oude textiel voorwerpen. Zelfs adviseert het laboratorium de overheid welk papier thans moet worden gebruikt om do cumenten voor de toekomst te kunnen bewaren. Voor de he dendaagse kunst worden ma teriaaladviezen gegeven. Uniek „Door de kennis die hier is op gebouwd en de toepassing daarvan is ons instituut uniek en heeft het een groot interna tionaal aanzien. Eigenlijk heb ben wij al een te kleine bezet ting. Verschillende afdelingen zijn éénmansafdelingen. Als Een deel van het Panorama Mesdag, een van de conserverings projecten van het Centraal Laboratorium voor Onderzoek van Voorwerpen van Kunst en Wetenschap. één van onze specialisten zou wegvallen, zou dat al een ramp betekenen. Je kunt je voorstellen wat er dan gebeurt als 18 van de 28 mensen moe ten verdwijnen. Zo'n plan kan alleen maar door ambtenaren die nergens van weten achter een bureau zijn uitgedacht. In ons land is geen enkele instel ling die die taken zou kunnen overnemen omdat daarvoor al les ontbreekt, niet in de laatste plaats de geweldige kennis die hier in de loop der jaren is vergaard. De mededeling heeft een grote schok in ons insti tuut teweeg gebracht, maar ook daarbuiten. Zoals onder de museumconsulenten, die wel weten wat ons werk bete kent", betoogt Van de Wete ring. Intussen heeft het Landelijk Contact Museumconsulenten minister Brinkman laten we ten zeer bezorgd te zijn door de voorgenomen maatregelen bij het laboratorium en het heeft er bij hem op aangedron gen dit instituut op sterkte te houden. „De Nederlandse mu sea kunnen het Centraal La boratorium in zijn huidige om vang niet missen", aldus de museumconsulenten. NEW YORK Op de effectenbeurs van New York is de Dow Jones-index gisteren voor de dertiende achtereenvolgende dag gestegen. Dat is een record in de geschiedenis van Wall Street. De index van de dertig belangrijkste industriële aandelen sloot 1,97 punten hoger dan maandag op 2.104,47 punten. Alle secun daire markten waren echter zwakker en de Dow Jones zelf daalde dinsdag verschillende keren alvorens iets hoger te slui ten. De Dow Jones-index van de dertig toonaangevende industriële aandelen is sinds 31 december met ruim tien procent gestegen. Elke dag is tot nu toe een stijging van de koersen en dus een record geregistreerd en het geld van beleggers over de hele we reld stroomt binnen. Zowel de kleine als grote beleggers worden door koopwoede beheerst. Aangezien geen hoge bedrijfswinsten worden verwacht, de eco nomische groei traag is, de tekorten op de Amerikaanse handels balans en begroting nog altijd ongekende afmetingen hebben en de dollar spectaculair is gedaald, ligt het 't meest voor de hand dat de huidige hausse voornamelijk zichzelf in stand houdt. De winsten die elke dag gemaakt worden, lokken nieuwe ko pers naar Wall Street, met name Japanse beleggers, voor wie Wall Street relatief goedkoop is omdat de koersen daar minder snel zijn gestegen dan elders in de wereld. Bovendien vinden alle aankopen plaats in een markt waar het aanbod steeds klei ner wordt als gevolg van fusies en overnemingen. Over de vraag waar en hoe aan deze opwaarste trend een einde zal komen zijn de meningen op Wall Street sterk verdeeld. Som mige voorspellen een stijging van de Dow Jones tot de grens van 3.600, anderen rekenen op een snelle korte reactie of een krach zoals in 1929. De meesten echter profiteren van de winsten die er kunnen worden gemaakt en speuren argwanend naar'de eer ste tekenen van een ommekeer. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Op de geruchten over discontover lagingen in Japan en West-Duitsland om de valuta's van deze landen minder aantrekkelijk te maken, is de dollarkoers gisteren en vandaag flink gestegen. In Amsterdam werd gisteren een slotkoers vastgesteld van 2,07 gulden precies, vier cent meer dan maandag. Vanmorgen om streeks 9.45 uur werd in Amsterdam 2,0845 gulden genoteerd. De Nederlandse banken hebben hun advieskoersen met twee cent verhoogd tot 2,13 gulden bij verkoop van dollars en 2,01 bij aankoop. De ministers van financiën van Canada en Japan voeren van daag in Washington overleg met hun Amerikaanse collega Ja mes Baker over monetaire aangelegenheden, maar niets wijst erop dat de Amerikaanse regering een vinger zal uitsteken om de waarde van de dollar op te krikken. Alles wijst erop dat de recente duikeling van de dollar die vorig jaar september werd ingezet met afspraken van de Vijf over het minder duur maken van deze munt deel uitmaakt van een nieuw Ameri kaans handelsbeleid. De goedkope dollar verbetert de Ameri kaanse concurrentiepositie en maakt buitenlandse produkten duurder, waardoor het tekort op de handelsbalans wordt terug gedrongen. Dat de Amerikaanse centrale bank tot nu toe niet heeft ingegrepen om de dollar te beschermen, is een aanwijzing dat de Amerikaanse regering geen zin heeft dat te doen. Volgens economien in Washington zitten er voor Amerika ook duidelijke nadelen aan de waardedaling van de dollar. In finan ciële zaken zijn psychologische invloeden veelal belangrijker dan economische vuistregels en een goedkope dollar kan het ge voel doen opkomen, dat het ook voor investeerders niet goed meer zit met de Amerikaanse economie. Een vlucht van buiten lands kapitaal uit de VS, zou een ramp zijn voor het land. GRAVIN VAN LIMBURG STIRUJ l\ DEN HAAG „Ik ben eif e blijf voorzitter van OrarjnJe Hofstad", aldus mevrouw M| gravin van Limburg Stil na een door haar bijeengei pen besloten ledenvergadei van de Haagse Oranjever ging, die gisteravond in hc Des Indes werd gehouden, i „De aanwezige leden", r klaart de gravin, zo'rt 42 45, ik kon ze niet precies I len, hebben besloten dat ikl wettige voorzitter blijf. Nee is niet echt gestemd, maar hebben mij gewoon verteld ze achter me staan. Verder ik met een interim-besti bestaande uit mevrouw ders en mevrouw Krai Vlugter een oplóssing deze situatie zoeken. Want vereniging met twee vooi ters, dat kan zo natuurlijk i£je, doorgaan". De gravin werd tijdens door haar niet erkende vei dering van 16 december E'r" met 42 tegen 3 stemmen voorzitter werd weggestr ten faveure van jhr. F.) Beelaerts van Blokland. De gravin: „Het dictatoi optreden van Beelaerts Blokland, die als voorzifooi van toeten noch blazen is door alle aanwezigen stengste afgekeurd. VerdèW besloten dat ik samen met Ly interim-bestuur de landeliLg Federatie van Oranjever&et gingen zal benaderen om dfcn problemen uit de wereld|aat helpen. Misschien dat er f commissie van wiize manl wordt gevormd die met twee partijen kan onderhar len. Maar nogmaals: ik benj ik blijf voorzitter tot er d; werkelijk een capabele oj ger is gevonden". fed, Aanhouding in [a smokkelzaak DEN HAAG De Amf- damse politie heeft gisterr} gen een 44-jarige Amsterdrec mer aangehouden, die eij wordt verdacht betrokken zijn geweest bij de zaak iÖTI de hasjboot „Kathe". BeginlAm vember werd m?t namfiJLuc initiatief van het Haagse jfrer tiekorps in de haven van 1 de neuzen deze boot, met achtjods Libanese hasj aan bood, aaijme ketting gelegd. Tot nu toeln c in totaal 21 verdachten in "lit. smokkelzaak aangehoiwW< van wie er nog 14 vast zituinj

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12