Bezoek burgemeester Goekoop aan Japan trekt grote aandacht 13 Jimmy Mol behoedt grimeursvak voor uitsterven Serveersters Paleis van Justitie schonken slappe, 'zwarte' koffie Rapport moet meer ^duidelijkheid over afvalverwerking brengen CeidaeSommxt foningbouwfederatie verwerpt compromis stadsverwarming in Stevenshof Nog steeds teveel PCB's in moedermelk .EIDEN OMGEVING WOENSDAG 21 JANUARI 1987 PAGINA 11 EIDEN De federatie van in iden gevestigde woningbouw corporaties heeft het bemidde- ingsvoorstel van de gemeente in iet geschil over de stadsverwar- ningstarieven in de Stevenshof an de hand gewezen. Volgens Ie bouwverenigingen betalen de e ftewoners 00^ 'n ^et compromis voorstel te veel aan het Energie drijf Rijnland (EBR). Dit zegt federatie in een brief aan het rijkcomité Stevenshofjespolder. iver de kosten van de stadsver- •arming bestaat al jaren een ge- bil tussen bewoners, bouwver enigingen en EBR. Vast staat dat de bewoners teveel betalen, zo'n 200 gulden per jaar. Zij worden voor het vastrecht aangeslagen door het EBR, maar betalen te vens een deel daarvan ook als huurprijs aan de bouwverenigin gen. De gemeente stelde onlangs een compromis voor: bewoners moesten per jaar 105 gulden minder betalen. De federatie van bouwverenigingen heeft dit voorstel thans verworpen. Men stelt vast, dat de gemeente in het voorstel alleen rekening heeft gehouden met het vastrecht en niet met aansluitbijdrage en warmteprijs, die ook te hoog zouden zijn. Daarbij dient het vastrecht te worden vastgesteld zodat de prijs daarvan vergelijk baar is met het vastrecht bij een normale c.v.-installatie. De bouwfederatie wijst de sug gestie van bewoners om een deel van de huur maar niet meer te betalen, met klem van de hand. De huur staat volgens de federa tie volledig buiten het geschil. Voor de betrokken bewoners lijkt nu alleen een rechtszaak een oplossing van het conflict. LEIDEN Een oriënterend onderzoek van de Weten schapswinkel aan de Rijksu niversiteit in Leiden heeft aangetoond dat er nog steeds teveel PCB's in de moeder melk voorkomen. Als gevolg daarvan krijgen zuigelingen via de borstvoeding een vol gens de Wereldgezondheid sorganisatie te hoge dosis van deze stoffen binnen. PCB's (PolyChloorBifeny- len) zijn kunstmatige stoffen die zich in het lichaam opho pen en daardoor schade kunnen veroorzaken. Het onderzoek, waaraan 25 vrouwen hebben deelgeno men, laat zien dat een twee weken oude zuigeling via de moedermelk naar verhou ding 45 maal zoveel PCB's binnenkrijgt als een volwas sene. Dit is volgens de Leid- se onderzoekers 9 keer ho ger dan door de Wereldge zondheidsorganisatie aan vaardbaar wordt geacht. Bij een kind van een half jaar daalt de opname van PCB's geleidelijk tot eenzesde van hetgeen een baby van twee weken inneemt. Maar dit ligt nog ruim boven de norm van de Wereldgezondheid sorganisatie, aldus het rap port van de Leidse Weten schapswinkel. Voorts komt uit het onder zoek naar voren dat vrou wen die regelmatig vis eten meer van de genoemde stof fen in de moedermelk heb ben dan vrouwen die weinig vis consumeren. Ook de melk van vrouwen die ou der of dikker zijn of juist een periode van sterke ver magering achter de rug heb ben, bevat een hogere PCB- concentratie. LEIDSE TENTOONSTELLINGEN IN JAPAN WARE PUBLIEKSTREKKERS LEIDEN Het bezoek van burgemeester C.H. Goekoop en de directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, W. van Gulik aan Japan, heeft in dat land erg veel aandacht getrokken. Zo ook de drie Leidse ten toonstellingen, die mo menteel in Japan te zien zijn. Dit zeiden burge meester C. Goekoop en Van Gulik gistermiddag over hun reis naar Ja pan. Goekoop en Van Gulik wa ren daar vorige week om de officiële opening bij te wonen van de tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van de Japanse kunstenaar „Kawahara Keiga". Dit werk is eigendom van het Rijks museum voor Volkenkunde in Leiden. De expositie werd in het kader van het 150-ja- rig bestaan van het Rijksmu seum voor Volkenkunde ge organiseerd. De Japanse kroonprins Akihito en zijn dochter prinses Sano Miija woonden eveneens de ope ning bij. Het werk van Keiga is vanaf 9 april ook in het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden te zien. Behalve culturele doelein den, werd de reis aangegre pen om het Japanse bedrijfs leven te interesseren voor de mogelijkheden in Leiden en dan in het bijzonder wat de (bio-)science betreft. Goe koop verwacht dat die ge sprekken met het bedrijfs leven over enkele jaren re sultaten zullen opleveren voor de Sleutelstad. De ge sprekken hebben er alvast in geresulteerd dat in november een economische missie Lei den aandoet. In Japan komt er een „treinproject" waarbij Leiden zich als Museumstad zal presenteren. Het bezoek van Goekoop en Van Gulik werd door de Ja panse televisie uitgezonden en ook de Japanse landelijke pers toonde veel belangstel ling. Goekoop gaf een inter view aan de grootste krant van Japan „Azahi Shimbun" met een oplage van acht mil- J'oen kranten per dag en aan iet financieel economisch dagblad „Nihon Keizai Shim bun" met een oplage van twee en een half miljoen exemplaren per dag. De drie Leidse exposities die nu in Japan worden gehou den, zijn: „Leiden in de zes tiende eeuw" van de Laken hal, een fototentoonstelling met prenten uit de vorige eeuw, eigendom van het Leids Prentenkabinet en nu dan ook de schilderijen en te keningen van Keiga uit de collectie van Volkenkunde. Volgend jaar komt daar nog een tentoonstelling van ne gentiende eeuwse Japanse gebruiksvoorwerpen bij. Deze voorwerpen zijn in be zit van Volkenkunde en ko men uit de Qpllectie van de Leidse dr. Von Siebold. Vol gens Goekoop is het uniek in de wereldgeschiedenis dat één stad vier tentoonstellin gen tegelijk heeft in Japan. De Leidse dr. Von Siebold was 150 jaar geleden de grondlegger van het museum Burgemeester C. Goekoop begroet de Japanse kroonprins Akihito en zijn dochter prinses Sano Miija tijdens hun bezoek aan de tentoonstelling „Kawabara Keiga" in Tokio. voor Volkenkunde in Lei den. Deze Von Siebold werk te bij de Nederlandse vesti ging in Decima in Japan en verzamelde duizenden Ja- Eanse voorwerpen. Bij ge- rek aan een fototoestel (dat toen nog niet was uitgevon den), nam Von Siebold op zijn reizen de Japanse kun stenaar Keiga mee om in drukken van het landschap en het dagelijks leven vast te leggen. Deze Japanse voor werpen en schilderijen die Von Siebold mee naar Lei den nam, vormden 150 jaar geleden de basiscollectie van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. POLITIERECHTER LEGT BOETES OP DEN HAAG/LEIDEN Acht serveersters van het Paleis van Justitie in Den Haag zijn gisteren door een speciaal daarvoor ge kozen onbevooroordeelde, nieuwe politierechter be straft met geldboetes en sommigen daarnaast ook met voorwaardelijke ge vangenisstraffen wegens de verduistering van op brengsten en het schen ken van verdunde beker tjes koffie. De serveersters, ambtenares sen in de leeftijd van 21 tot 49 jaar uit Den Haag, Leiden, Zoetermeer, Rotterdam en Delft, zouden tot vorig jaar zo mer gemiddeld 15 gulden per dag extra in hun schorten heb ben laten verdwijnen door de klandestiene verkoop van slappe koffie, in de wandel gangen ook wel minder vlei end aangeduid als slootwater of bocht. De dames hadden er een ge woonte van gemaakt om tij dens hun rondes door het ge rechtsgebouw hun koffie aan te lengen met heet water, zo dat ze er meer van konden verkopen. Tegenover de poli tierechter verklaarden zij dat zij hiertoe min of meer ge dwongen waren, omdat hun chef hen zou hebben verboden de lege koffieketels bij te tan ken. „Je deed het om uit te komen. Je wilde toch ook je klantenkring behouden". Een andere verdachte: „We moes ten zuinig aandoen met de koffie. Trouwens er viel over de tekorten niet met de chef te praten. Het enige waarin hij was geïnteresseerd, was het le zen van de krant". De koffie ketels van justitie, waarin standaard elf liter verse koffie gaat, werden halverwege de rit aangevuld met een extra li tertje water, zodat de dames hun klanten aan de koffiewa- gen geen „nee" of een „Haags bakkie" hoefden te verkopen. Uit een liter koffie haalden zij normaal afgepast acht beker tjes. Het vocht dat zij door gaans schonken leverde per li ter één bekertje winst op. De opbrengst vier dubbeltjes per beker lieten ze in hun schortzak glijden. Geen verraadster „Van lieverlee is het uit de hand gelopen", vertelde een serveerster. „Er werd in de keuken wel over gepraat dat het zo niet langer kon. We wa ren er zelf ook zenuwachtig onder, maar je durfde er geen einde aan te maken, omdat je voor elkaar geen verraadster wilde zijn". Politierechter Kalbfleisch, een rechter in Den Haag die even als officier van justitie mr. H. Vos nog nooit van de ge wraakte koffie heeft geproefd, vond het feit dat de serveer sters langdurig (minstens twee jaar lang) en in georganiseerd verband hebben lopen knoeien een pittige straf dubbel en dwars waard. Hij constateerde dat de onderlinge sportiviteit van deze kantinejuffrouwen het had gewonnen van de in dividuele bereidheid om aan gifte te doen. In zijn vonnis overwoog hij daarentegen ook de persoonlijke omstandighe den van de verdachten. Twee hadden al eerder, voordat de zaak aan het rollen kwam „eervol" ontslag bij het Paleis genomen, de rest die geschorst is komt evenwel voor oneervol ontslag in aanmerking. Mr. Kalbfleisch: „De straf die ik opleg gaat bovendien diepei dan menig andere straf die in dit gebouw wordt uitgedeeld" Voor het eerste tweetal had hi; geldboetes van tweeduizend gulden in petto en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. De overigen kregen va riërende geldstraffen tot ne gen honderd gulden, al dar niet met twee weken voor waardelijke cel. De strafzaak tegen de oudste verdachte, een vrouw van 59 die in tegenstelling tot haai collega's alles ontkende, is voor nader onderzoek terug verwezen naar de rechter commissaris. Twee anderer moeten nog terechtstaan, ter wijl aan drie jonge vakantie hulpen een transactiebedrag is aangeboden. De raadslieden van de Haag» koffiedames zagen hun geza menlijke poging om de dag vaarding van de officier vu juridisch-technische argumen ten te elimineren bij dez< rechter falen. Mr. M. Mant: stelde zich evenals zijn colle ga's op het standpunt dat dt overheid zich hier niet kan be roepen op verduistering var geldbedragen. „Alles is keurif afgedragen. De staat zou me deschuldig zijn als zij geld gaa claimen dat door de verkooj van valse koffie is verkregen Er is hooguit koffie verduis terd, maar dat is hier niet ter laste gelegd". '0 olie t/ .EIDEN Eind deze week komt er meer dui delijkheid over de plaats □waar een nieuw te bou wen afvalverwerkingsin- itallatie voor onder meer Leiden en omliggende ge beenten en Den Haag moet komen. Dan ver schijnt er een rapport van lubgeen werkgroep die zich pet de toekomstige afval verwerking van de regio's gel Leiden en Den Haag bezig vi loudt. De vuilverbran dingsinstallaties in beide 'na! !emeenten moeten name- ijk in de jaren negentig vorden gesloten. In een gistermiddag gepresen- "p h ^erd rapport van het inge- x lieursbureau Haskoning s en vordt een installatie in Leiden jhet meest voordelig genoemd t evoor de gemeenten die nu de 'in ^taande vuilverbranding in iGroenoord beheren. Zij zijn r p, herenigd in de gemeenschap- Ad(Pe''jke regeling Vuilverwer- uioe tm8 Leiden en omstreken asse Gevulei). Leiden, Alkemade, n j. Leiderdorp, Oegstgeest, Sas- rjèn fcnheim. Voorschoten, War- 0 uPoncL Zoeterwoude en Wasse- j Cpaar zijn daarbij aangesloten. ra In het rapport wordt gezocht piaar een voor de Gevulei zo unstig mogelijke oplossing, 'ij vestiging in Leiden zou •oomburg een mogelijke loca- bürjl'e kunnen zijn. ;d«In het rapport wordt er voor oi gepleit om met een groot aan tal gemeenten de nieuwe af valverwerkingsinstallatie (AVI) te beheren. Men denkt aan gemeenten in het zoge naamde Samenwerkingsgebied I, dat Leiden, de omliggende randgemeenten, gemeenten uit de bollenstreek, Alkemade, Leidschendam, Voorburg, Zoe termeer, Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk en Bergschenhoek en de gemeente Den Haag om vat. Een dergelijke samenwer king zou bij bouw van een nieuwe installatie in Leiden voor de gemeenten in het Ge- vuleigebied de voordeligste ex ploitatie met zich mee bren gen. De Leidse wethouder F. Kuij- ers, voorzitter van het dage lijks bestuur van de Gevulei, liet gistermiddag echter weten dat Leiden als nieuwe locatie voor Den Haag te onvoordelig zou kunnen zijn, vanWege de extra vervoerskosten die dat met zich meebrengt. „Zoeter meer zou voor Den Haag bij voorbeeld een goedkopere op lossing zijn". Ook voor de Ge vulei zou dat volgens het rap port nog een vrij voordelige oplossing zijn. In het rapport dat eind deze week verschijnt komen de ook mogelijkheden voor Den Haag aan de orde en wordt nader op de locatiekeuze ingegaan. In de werkgroep zitten onder meer de directeur van de Ge vulei en vertegenwoordigers van Den Haag, Zoetermeer en de provincie. Kuijers wilde nog niet op de inhoud van het rapport ingaan, maar zei wel dat het niet haaks op het nu verschenen rapport van Has koning stond. De bereidwilligheid tot samen werking van onder meer Den Haag is in de keuze van de toekomstige wijze van afval verwerking voor Gevulei een belangrijke zaak. Indien de sa menwerking met andere ge-- meenten spaak loopt, zijn de alternatieven voor Gevulei zeer onaantrekkelijk. Afvoer van het vuil naar de afvalver werking in Rijnmond is door de vervoerskosten een stuk duurder en levert bovendien een kwetsbare situatie op: als het vervoer per trein om wat voor reden dan ook niet moge lijk is, zitten veel gemeenten binnen de kortste keren met een enorme hoeveelheid vuil. De bouw en exploitatie van een AVI voor Gevulei alleen is een nog duurdere aangele genheid. De vuilverbrandingsinstallatie (VVI) aan de Gabriel Metzu- straat in Leiden wordt ver moedelijk halverwege de jaren negentig gesloten. De installa tie is verouderd en levert klachten op van omwonenden in de wijk Groenoord. Volgens Kuijers wordt geprobeerd om de overlast van de vuilver branding de komende iaren zo beperkt mogelijk te houden Onderzoeken van de provincie hebben tot dusverre geen ver ontrustende resultaten te zien gegeven. Kuijers hoopt dat de betrok ken gemeenten voor de zomer een definitieve keuze hebben gemaakt uit alle mogelijke va rianten die in de twee rappor ten naar voren komen. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense grimeur Jimmy Mol heeft zijn hart verpand aan zijn vak. Met hart en ziel probeert hij dit, enigszins vergeten vak, weer in de oude glorie terug te brengen. En daarmee bedoelt hij het vak van all-round gri meur. Dat wil zeggen dat deze niet alleen moet kunnen schminken, gri meren en driedimensio naal boetseren, maar ook pruiken en haarwerken moet kunnen maken. „Een persoon die gegri meerd moet worden, moet totaal veranderen en niet slechts het ge zicht", vindt Jimmy. Dat is ook de reden waarom Jimmy in september is ge start met een dagopleiding voor het beroep van grimeur. Al eerder organiseerde hij gewone cursussen grimeren en tot zijn grote vreugde bleek daar veel belangstel ling voor te bestaan. Ook mensen van de NOS kwa men naar Alphen om hier dit oude vak opnieuw op te pak ken. Bij deze beroepsoplei ding heeft Jimmy strenge ei sen gesteld. De vier cursisten die in september begonnen waren moesten voor hun examen een aantal pittige op drachten vervullen. Zij moes ten een montuur (onder grond) voor een pruik kun nen maken, een gedeelte van de pruik kunnen implante ren, een knevel en baard vervaardigen, wenkbrauwen natuurgetrouw namaken en een vlecht in elkaar knopen. Dat wat betreft het haar- werk. Daarbij bleek dat twee cursisten niet helemaal aan de strenge eisen van Jimmy voldeden zodat alleen de 25- jarige Petra van Veen en de 17-jarige Corriene Gordijn nu de jongste grimeur in Ne derland verder konden met het andere aspect van het totaal grimeren. „Ik had daarvoor voor het maken van een weerwolf gekozen". Dat deed hij omdat het op de De cursisten Petra van Veen en Corriene Gordijn studeerden bij een weerwolf. limmy Mol af op het grimeren van examendag, afgelopen woensdag, volle maan was. Hij maakte er een samenwer kingsproject van omdat dat in de praktijk ook vaak voor komt en zo had ieder de taak die haar het beste lag. De twee dames moesten bij het model uit Leiden, de tech niek van het driedimensio naal grimeren toepassen. „Dat betekent heel veel werk en voorbereidingstijd. Eerst werd van het model een gip safdruk gemaakt van haar gezicht. Dat heet een negatie ve afdruk. Hierop wordt met was een positieve druk ge boetseerd. Vervolgens wordt op dat wassen model met rubber de snuit van de Weer wolf gemaakt. Dat gebeurt in losse stukjes die Tater met speciale lijm op het gezicht worden geplakt om dat ge zicht de juiste vormen en re- lief te geven", legt Jimmy uit. Bij het model wordt ver volgens met het hele fijne potlood streepjes op het ge zicht de plaatsen aangegeven waar de rubberen opzetstuk- jes moeten komen. Na het plakken worden deze lijntjes afgepoederd en wordt het ge zicht geschminkt. De tanden gaan erin en de wenkbrau wen komen erbij. Dan nog de speciale weerwolfpruik, klauwen aan voeten en han den, „haar" op de borst een passend kostuum met mantel en de weerwolf is gereed om op pad te gaan. Buiten de voorbereidingstijd en het ma ken van de mallen zijn de cursisten daar nog een aantal uren aan bezig waarbij het model ook meewerkt bij het plakken. „Maar het resultaat mocht gezien worden", aldus de grimeur. „Ik heb het hele transformeren op een video band opgenomen omdat je zo kunt laten zien hoe de veran dering op het beeld zou over komen. De grimeurs zien zo wat de kijkers zien als in een film een persoon verandert, zoals bijvoorbeeld bij dokter Teckyll en mister Hyde". Marie - Antoinette Toen de weerwolf klaar was kregen de twee cursisten van Jimmy hun diploma dat ver klaarde dat ze geslaagd wa ren voor het gevorderde gri- meerwerk en de basistech nieken van het haarwerk. In het voorjaar gaat Jimmy Mol door met deze twee „afgestu deerden". „Dan gaan ze his torisch werk doen en biede- meiers. Bijvoorbeeld Maria Stuart, Marie-Antoinette en de componisten met hun da mes" In september volgend jaar start Jimmy weer met zijn beroepsdagopleiding. „Ik doe het voorlopig even kalm aan. omdat ik bezig ben met een boek over vaardigheden en ervaringen in het grimeer vak". Hij tekent deze op. om dat hij één van de laatste echte grimeurs in Nederland is. „Het vak sterft langzaam uit. Zelf was ik al heel jong bezig met make-up omdat mijn moeder actrice was. Ik was gefascineerd door haar pruiken en andere toneelat tributen". Op zijn veertiende jaar al zette Jimmy de eerste stappen in het vak en werd leerling bij Gerritsen in Am sterdam. Daar leerde hij alle kneepjes en trucjes van het vak en leerde ook pruiken maken. Toen Gerritsen stierf kocht Jimmy al zijn pruiken en grime-artikelen. Na de leertijd kwam Jimmy Mol in dienst bij Michels en trok het hele land door om bij toneel stukken, opera's en operettes te grimeren. Later kwam daar het werk voor de televi sie bij. „Op een gegeven mo ment zag ik het grimeren niet meer zo zitten en begon ik een carrière als dames- en herenkapper Toch trok het theater en ik kwam er al gauw op terug. Vooral toen ik zag dat het vak aan het uitsterven was. De grimeurs die er waren hadden het ge woon veel te druk om ook nog jongeren op te leiden". Daarom haakte Jimmy daar op in door te gaan doceren en zijn kennis op jongeren over te dragen. Dat bleek een schot in de roos want Jimmy is nu in de theater en televi siewereld zeer bekend om zijn gedegen vakopleiding. Doordat hij zelf een „Pietje Precies" is, eist hij veel van zijn leerlingen. Het is voor hem dan ook niet mogelijk om meer dan zes tot acht cur sisten per jaar af te leveren. Maar hij vindt dat net genoeg om het vak op peil te hou den.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11