>orzaak brand ^eidse binnenstad blijft onduidelijk a STAD OMGEVING Uitgelezen opgeruimd Derde Elfstegentocht voor zondag op het programma Raadslid Stöxen mishandeld tijdens jazzmanifestatie I Nol "MS® DINSDAG 20 JANUARI 1987 PAGINA 9 I De Leidse politie en het [tebestuur zijn verbaasd over de lngen van een onderzoekster Juniversiteit van Groningen, die lat de handel in harddrugs zich Jst van Amsterdam naar Lei- Haarlem. De onderzoekster laar bevindingen beschreven in befschrift, waarop ze vorige I gepromoveerd. (uitaten van dat onderzoek heb- i hoge mate verwonderd. Er [econstateerd dat er op sommige Ji in de stad verhoogde activiteit jjandel in softdrugs is. Bepaalde I uit Den Haag en Amsterdam h zich op de Leidse markt voor fes, maar de politie houdt dat jttend in de gaten. Van een toe nemende handel in harddrugs is ons echter niets bekend", zo liet burge meester C. Goekoop gisteravond tij dens een vergadering van een raads commissie weten. Links Leiden-raadslid R. van Lint vroeg zich af waarom de Leidse politie zich gezien de grote werkdruk zo na drukkelijk bezig hield met de opspo ring van handelaren in softdrugs. In een koffieshop aan het Noordeinde werd de afgelopen weken herhaalde lijk hasj in beslag genomen. „De prio riteit moet volgens mij bij de opsporing van harddrugs liggen", aldus Van Lint. Volgens politiecommissaris H. Mostert ging het bij de acties van poli tie echter om grotere partijen softdrugs dan normaal. LEIDEN De al gemene ledenver gadering van de afdeling Leiden van het CDA heeft gisteravond R. van Basten Batenburg en J. Struijk als nieuwe bestuursle den gekozen. Ze waren de enige kandidaten. Van Basten Batenburg en Struijk komen in de plaats van de aftredende be stuursleden A. Schrama en M. Kokxhoorn. Gewonde inbreker op toilet LEIDEN Bewoners van een huis aan de Lange Mare troffen gister avond omstreeks tien voor tien bij thuiskomst een hevig bloedende man aan op hun toilet. De man bleek een inbreker te zijn, die met zijn hand een ruit aan de achterzijde van de woning had ingeslagen en zichzelf daarbij had verwond. De aandacht van de bewoners werd ge trokken doordat er licht brandde op de W.C. Nadat de man door de Eer ste Hulp Dienst was verzorgd heeft de politie de man ingesloten voor verhoor. Hersenletsel doods oorzaak Leidenaar (17) LEIDEN Hersenletsel is de doodsoorzaak ge weest van de 17-jarige Leidse jongen, die vrij dagavond tijdens een discofeest van een voet balvereniging aan de Boshuizerkade om het le ven kwam. Het onderzoek van het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk heeft uitgewezen dat de val van de jongen met het achterhoofd op de bevroren stenen, het letsel heeft veroorzaakt. De jongen had op het feest, tijdens een ruzie een klap gekregen van een andere bezoeker. De Leidenaar raakte daarvan overstuur en sloeg vervolgens enkele malen met zijn hoofd tegen een draadglasruit. Om te voorkomen dat de jongen zichzelf nog meer zou bezeren, duw de een andere feestganger de jongen bij het raam vandaan. De jongen kwam daarbij ten val en viel met zijn achterhoofd op de stenen. as ?ut° ar deJ In( i de DEN De oorzaak de brand, die zon- ochtend in de Don- steeg woedde is on- delijk en politie en ndweer verwachten de oorzaak ook niet r achterhaald zal den. Het onderzoek de oorzaak wordt bemoeilijkt, doordat achterste gedeelte Presburg, waar de luurpd is ontstaan, geheel ngestort en in een Ier terecht is geko- ïapaji. Het Gerechtelijk sti oratorium in Rijswijk het onderzoek van inten uit de schoe- vinkel, voor zover 'r. Ifelijk, nog wel voort- - ge en. Er wordt niet van egaan dat de brand brandstichting is staan. De getroffen winkeliers in de Donkersteeg hebben onder tussen de handen uit mou wen gestoken om de gevol gen van de brand van zondag zo snel mogelijk te boven te komen. In alle winkels na men de middenstandersde schade van de nachtelijke vuurzee gisteren op en ruim den zo goed als het maar ging het puin. „Dit hoop ik nooit meer mee te hoeven maken. Ik zit hj£r nu 27 jaar en ik heb nog nooit zo in mijn rats gezeten als afgelopen zater dagnacht. Ik dacht echt dat de hele straat eraan zou gaan. Ik was direct bij de brand aanwezig. Steeds zag ik het vuur weer ergens tevoor schijn komen en dan riep ik naar die brandweermannen, hiér moet je zijn en dan kwa men ze weer met die spuit. De brandweer heeft goed werk geleverd. We zijn door het oog van de naald gekro pen", aldus gisteren de in ka- plaarsen en dikke trui gehul- #oekoop: brand bewijst ^oodzaak omvangrijk korps tje i IDEN „De brand in de Donkersteeg bewijst dat den met zijn binnenstad een omvangrijk brand- maat^rkorps nodig heeft". Dat zei burgemeester C. Goe- inke^P gisteravond tijdens de vergadering van een dscom missie. Leiden krijgt van het rijk ruim een joen gulden extra voor het op peil houden van de rkte van het korps. Dit vanwege de omvangrijke lard *e binnenstad, die extra brandgevaar met zich mee- ia af ngt. Volgens Goekoop bewezen de moeilijke om- ndigheden om te blussen in de smalle steeg dat die ra mankracht nodig was. Brandweercommandant Mark meende dat de schade nog redelijk beperkt s gebleven dankzij het feit dat al het personeel in tr korte tijd ter plaatse was en het vuur niet alleen ïuit de Donkersteeg maar ook vanaf de Stille Mare °^;treden kon worden. „Het klinkt merkwaardig, n ar voor ons was het een fijne brand, waarbij de oe- lingen in praktijk gebracht konden worden. We wa- er eigenlijk weer eens aan toe na zo'n lange win- n h' stop", aldus een laconieke Mark. de J.G. Wijgers van de schoe nenzaak Van Dalen/Bally. Het monument, waarin deze zaak is gevestigd, is nog rede lijk goed uit de vuurzee ge komen. „Een deel van het dak is eraf en acht ramen zijn gesprongen. Binnen is veel rook en waterschade. Ik denk dat ik inmiddels zo'n 200 emmers water uit mijn kelder heb gehaald. Geluk kig was het niet bevroren, want anders had ik hier een flinke ijsbaan gehad", aldus Wijgers, die de hele zondag en maandagmorgen in de weer was om een beetje orde op zaken te stellen, om zo snel mogelijk weer open te gaan. Veel schade hebben de schoenen en laarzen bij Van Dalen niet opgelopen: „Alles staat in dozen en ik heb di rect alles van de vloer ge haald en in rekken gezet". Tonnen Bij de Etos was de schade heel wat gróter. Het dak en de tussenverdieping zijn door het vuur verloren gegaan. In de winkel was het een rava ge. Zondag dreven veel spul letjes in het water, maar gis teren had men hetmeeste water de zaak al uitgewerkt. Wel was alles zwart van het roet en hing er een indrin gende rooklucht. De filiaal- hóudster mevrouw C.G. Dommelen hoorde het nieuws van de brand zondag middag pas. Gisteren had men het vooral druk met in ventariseren en schoonma ken en daar zal men de ko mende periode ook nog veel tijd in moeten steken. Voor lopig is de winkel zeker voor weken gesloten. Door de zwart geblakerde etalagepoppen, die languit op de grond tussen verkoolde balken lagen, was de aanblik in de etalage van Mac en Maggie vrij luguber. In de zwart geblakerde zaak liepen vertegenwoordigers van ver zekeringsmaatschappijen, die keurend in de zwarte omge ving rondkeken. De hele eta lage en een deel van de bene- dengevel is verloren gegaan. Enkele meters dieper de zaak in hangt nog met roet over dekte kleding die niet ver brandde. Ook deze zaak zal voorlopig gesloten blijven. Bij de nieuwe parfumerie zaak op het hoekje Oude Rijn en Donkersteeg deed gisteren een groot gedeelte van de elektriciteit het nog niet. De ruiten waren inmiddels her steld, maar het rolluik wilde niet meer omhoog. Bij bakke rij en lunchroom Hendriks was men druk in de weer om alles van roet te ontdoen. „We hebben alle koekjes. "bonbons en gebaksartikelen weg gedaan. Overal lag een dun laagje roet op of stonk het naar rook. We hebben al les moeten schoonmaken. Hier kijk zo'n glazen plaat", aldus een verkoopster, terwijl ze de zwart geworden spons omhoog stak- Aan de overkant bij de schoenenwionkel Manfield, was inmiddels een nieuwe etalgeruit geplaatst. De etala ge werd opnieuw ingericht en de zaak werd, zoals op alle maandagen in orde gemaakt om om één uur open te gaan. Werken „We mogen echt van geluk spreken". Dat zegt Tine Pas man van Art Tea House. „Het vuur is helemaal ach terin bij Presburg ontstaan, dus vlak bij ons. De brand weer heeft echt fantastisch werk geleverd. Als ze iets la ter waren geweest was de hele middenstand in het cen trum van de stad naar de knoppen gegaan. Dat weet ik zeker. Dat wij nauwelijks iets hebben opgelopen, is gewoon een wonder. Ik kon zo uit het raam achter op de rokende puinhopen kijken en dan zag ik steeds weer vlammetjes omhoog schieten", aldus me vrouw Pasman, die alleen met wat waterschade, een kapotte elektrische bakplaat, afzuigkap en wasmachine kwam te zitten. ijl Cöer H. de la Mar watlwas gisteravond in het ch gad om R. Huijsen, ii vo^r van het bestuur van k, een bedrag van twin- te overhandigen. Met hier een eenmalige van de gemeente over lub 58 is een vereni- cVip activiteiten voor ge- afeten organiseert. Het muziek, wandelen, zwemmen. De over- id. jig had gisteravond in imbad plaats, omdat g de zwemactivi- uitbreiden. Het inv)d heeft daar echter ite voor. „Het gevolg 'ij geen nieuwe leden dertünnen aannemen", al- voorzitter van de vere- Goekoop blijft burgemeester bij lidmaatschap Eerste Kamer LEIDEN Burgemeester C. Goekoop zal bij een eventuele verkiezing tot lid van de Eerste Kamer zijn burgemeesters ambt gewoon blijven vervullen. „Ik zal vermoedelijk wat ne venfuncties, bijvoorbeeld bij de VNG, moeten opgeven, maar het ambt van burgemeester laat zich zeer wel combineren met een lidmaatschap van de Eerste Kamer", aldus Goekoop, die dit weekeinde terugkeerde van een verblijf in Japan. Goekoop staat met 37 anderen op een voorlopige kandidaten lijst van de VVD. Eind maart wordt de definitieve lijst vast gesteld. De kans dat de Leidse burgemeester ook daadwerke lijk in de Kamer komt acht hij zelf „gering". De VVD heeft nu zestien zetels in de Eerste Kamer, en veertien van de zit tende senatoren willen graag terugkeren. „Maar als je bij voorbeeld over vier jaar een goede kans wil maken, dan moet je er nu in elk geval een slag naar slaan", aldus Goe koop. Hij beaamt dat zijn kandidatuur voortvloeit uit zijn on genoegen over het feit dat hij in Leiden weinig verantwoor delijkheden krijgt van de collegepartijen. LEIDEN Vanaf het water kennismaken met de stad. Op de schaats genieten van de mooie plekjes van Leiden. Met het hele gezin de kroeg indui ken en dan tot de ontdekking komen dat „dat helemaal niet zo'n vervelende plaats is om te verkeren". Dat is het doel dat Leiden Promotion, een organi satie die zich bezighoudt met tal van elementen in de Sleu telstad, voor ogen heeft met de Leidse Elfstegentocht. Een schaatstoertocht over de Leid se grachten die, als het weer niet tegenzit, zondag 25 januari voor de derde maal wordt ge houden. Er zijn. wel enkele veranderin gen ten opzichte van de twee vorige tochten: Het parcours is volgens de organisatoren op veler verzoek verlengd (van 7,5 naar vijftien kilome ter) en de oorkonde is vervan gen door een speciaal geslagen Elfstegenmedaille. Bovendien wordt dit jaar niet geschaatst over de Oude Vest. Het ijs is daar zeer onbetrouwbaar, door de invloed van de nieuwe cen trale van het Energiebedrijf Rijnland. „Heel jammer, we missen zo een schitterend stukje binnenstad", aldus H. van Woerden van Leiden Pro motion. „Het energiebedrijf vormt letterlijk en figuurlijk een heet hangijzer". Het ver trekpunt is opnieuw het Gal genwater, nabij de Rem- brandtbrug. Het eindpunt is vermoedelijk op dezelfde plaats. Het traject leidt de deelnemers van het Galgen- water naar de Rijn- en Schie- kade, Schelpenkade/Jan van Goyenkade, over de Witte Singel naar de Vliet, Rapen burg, Groenhazengracht, Wit te Singel, Zoeterwoudse Sin gel, Stadsmolensloot, Lorent- zkade, Rijn- en Schiekanaal (Kanaalweg), Utrechts Jaag pad, Utrechtse Veer, Organje- gracht, Herengracht en over het Utrechtse Veer en Zoeter woudse en Witte Singel weer terug naar het Galgenwater. Bartlehiem „De Kanaalweg is het Bartle hiem van Leiden", denkt Van Woerden. „Dat is een zwaar stuk, vooral als er een stevige noordoosterwind waait. Maar het ijs is daar nu al in prima conditie". Ijsmeester Hofman van de gemeente beaamt dat: „Het ijs van het Rijn- en Schiekanaal is elf centimeter dik. Sipkema zou daar heel blij mee zijn. Onder enkele brug gen is het ijs negen centimeter. Ook dat is redelijk". Minstens vijf stempelposten komen langs de route. Meestal zijn dat horecagelegenheden. Organi sator W. Buijteweg: „Het is een recreatieve tocht, helemaal an ders dan normaal. De mensen klunen, klauteren, wandelen over straat, schaatsen, zitten rustig in een sportkantine of worstelen in een kroeg om een stempeltje". Onder de stempe laars zijn, net als in voorgaan- gens en enkele gemeente raadsleden hebben hun mede werking toegezegd. Erwtensoep Ook kan Leiden Promotion weer rekenen op de hulp van het Rode Kruis, de politie en de gemeente. Dit jaar verricht tevens de zeeverkennersgroep Jan van Galen hand- en span diensten. Voorts roept de orga nisatie bewoners van huizen langs de route op het ijs, schoon te vegen als dat nodig is. Twee jaar geleden werd de tocht voor het eerst gehouden. De kwaliteit van het ijs was belabberd, maar dat kon de drieduizend deelnemers niet deren. Vorig jaar was de kwa liteit van het ijs beter en het aantal deelnemers steeg tot bo ven de vijfduizend. „Dat wa ren de schaatsers die hebben betaald", zegt Buijteweg. „Naar schatting waren er ook nog 5000 zwartrijders, mensen die de route geheel of gedeel telijk meereden". Er kan worden gestart van half elf tot vier uur. Kinderen tot twaalf jaar betalen een rijksdaalder om mee te doen, voor volwas senen is de prijs vijf gulden. Vorig jaar heeft Leiden Pro motion het overschot van de schaatstocht gebruikt om de opvoering van Elckerlyc mo gelijk te maken tijdens de La- kenfeesten. „Met het geld dat eventueel over blijft, willen we nu weer andere leuke din gen gaan doen voor Leiden". LWG-RAADSLID WIL RICHTLIJNEN VOOR PORTIERS LEIDEN Portiers van zalen die voor grote eve nementen worden ge bruikt moeten zich voor het evenement bekend maken bij de politie. Zij moeten dan een lijst met gedragsregels krijgen, waar zij zich aan dienen te houden. Dat vihdt het raadslid B. Stöxen (Leiden Weer Gezellig), die gister avond in de raadscommis sie algemene en bestuur lijke aangelegenheden aankondigde met een der gelijk voorstel te zullen komen. Aanleiding voor het voorstel is de mishan deling van het raadslid af gelopen vrijdagnacht bij het Waaggebouw. In het kader van de Leidse jazzweek had in het Waagge bouw de jazz-marathon plaats. „Ik moest even naar buiten om thuis wat op te halen. Toen ik om twee uur terug kwam, stond ik voor een gesloten deur. Toen ik aan de deur vroeg om weer binnen gelaten te worden, trok de portier mij naar binnen en kreeg ik een klap in mijn gezicht. Toen ik op de grond lag, kreeg ik di verse schoppen in mijn gezicht en in mijn rug", aldus Stöxen, die de commissievergadering gisteravond met een enigszins gehavend gezicht bijwoonde. „Het is werkelijk ongehoord dat er dergelijk geweld ge bruikt wordt", aldus Stöxen, die bij de politie aangifte van mishandeling heeft gedaan. Daar zijn nog twee andere klachten over de agressie die zich tijdens de jazzweek bij de deur van het Waaggebouw voordeed. De organisatie van de jazz-ma rathon heeft een andere lezing van het voorval. Dick Wan- sink, een van de organisato ren: „Het begon eigenlijk al op de eerste avond, zondag. We kregen toen veel tuig binnen. Boven werd een deur vernield en mensen misdroegen zich. Ik ben toen 's nachts gaan slapen in het Waaggebouw. Want nie mand is gediend met rottig heid. Dinsdag werd een antie ke stang gestolen en kon de Waag niet meer op slot. We hebben toen besloten wat ste vige mensen aan te nemen, die de boel goed in de hand kon den houden. Vrijdagnacht was er het voorval met het raadslid Stöxen. De zaal was vo} met 400 man en we hadden de deu ren gesloten. Hij stond buiten en schopte tegen de deur en riep dat hij gemeenteraadslid was en er in moest. Hem is toen verteld, dat de zaak vol was en dat zeker een gemeen teraadslid het goede voorbeeld moest geven. Toen hij vervol gens opnieuw tegen de deuren ging schoppen, was de maat vol. We laten de antieke deu ren van de Waag niet vernie len, ook niet door een raads lid", aldus Wansink, die overi gens zegt enkele malen bij Stoxen te zijn geweest om ex cuses aan te bieden en de zaak uit te praten. Een woorvoerder van de afde ling Culturele Zaken van de gemeente zegt een onderzoek in te stellen naar de gebeurte nissen rond de Waag. „Er zijn vervelende dingen gebeurd. Er is een eikenhouten deur vernield en een antieke ijze ren afsluitstang van 2,5 meter lengte is gestolen. We plaatsen nu vraagtekens bij het nut van zo'n marathon. Want als je 's nachts doorgaat, dan trek je automatisch bezoekers aan die nog een afzakkertje komen halen als de cafés gesloten zijn. Vorig jaar was de marathon bedoeld om een record te bre ken. Toen waren er volstrekt geen ongeregeldheden. Maar het record is nu eenmaal ge broken en daarom is zo'n ma rathon misschien niet nodig meer. Je hebt toch immers niets aan al die ellende". AbvaKabo wil sociaal directeur AZL handhaven LEIDEN Bij de voorgenomen wijziging van de topstructuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) moet de functie van directeur sociale zaken behouden blijven. Dat heeft de FNV-bond voor ambtenaren en trendvolgers AbvaKabo gisteren laten weten naar aanleiding van het advies van organisatiebu reau Twijnstra en Gudde om de huidige zeskoppige directie tot drie personen terug te brengen. Volgens het bureau verliest de huidige directie zich te veel in details, waardoor onvoldoende tijd voor beleidszaken overblijft. Ook zou de directie slagvaar digheid missen en slecht taken uit handen kunnen geven. Het instellen van een driekoppige directie (algemeen, beheer en pa tiëntenzorg) zou aan deze problemen een einde kunnen maken. De AbvaKabo wil in elk geval de functie van directeur sociale zaken laten bestaan. Daarnaast zegt de bond dat de oorzaak van de problemen te veel in de topstructuur wordt gezocht. Hij kan „zich niet aan de indruk onttrekken dat met name de capacitei ten en de uiteenlopende karakterstructuren van betrokkenen in het geding zijn". De bond acht de kans groot dat bij de invulling van een nieuwe topstructuur „bestaande conflicten wederom worden ingebakken". Daarom wil de bond zo snel mogelijk een „indringend" gesprek met het AZL-bestuur voeren. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog kosteloos - aan ons op. I Noc Noteer als nieuwe abonnee ingaande NaamVoorletters: Adres: Telejoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar: Naam:Voor, Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 250Ö Vd Den Haag (postzegel betalen wij). rw^XiNzi CeidAC Soiwa/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9