Iran schiet Basra in brand EG: 120 miljoen voor voedselhulp Geen nieuwe ambassadeur naar Suriname Bekeerde racist George Wallace verlaat politiek Witte Huis negeerde ;;il van waarschuwingen Schandaal in Londen over antisemitisch toneelstuk Iüjitenland £eicbc6otvumt DINSDAG 20 JANUARI 1987 PAGINA 5 teisky breekt et partij HÉÉN Ex-kanselier Bruno Hfckv van Oostenrijk heeft gis- HjM gezegd dat hij definitief uu ct met de mede door hem op- hte socialistische partij van Si jnrijk (SPÖ), nu die een „gro- 10{ jalitie" is aangegaan met de 142 rvatieve Oostenrijkse Volks- 515 j (ÖVP). Kreisky is bovendien van plan zijn beschuldiging in gj ilad Profiel „bedrogen te zijn" 1291 te nemen. Kreisky is bang 165 JvP-minster van buitenlandse n Mock alles zal doen het bla- van Kurt Waldheim, ver- 551 van nazi-misdaden, weer op 10 etsen. Parijs vreest nieuwe golf bomaanslagen (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Extremistische vrienden van de door Frankrijk vastgehouden Georges Ibrahim Abdallah hebben gedreigd met nieuwe bomaan slagen in Parijs, wanneer het proces tegen de terroristen-chef op de lange baan wordt gescho ven. Dat heeft het Franse weekblad Le Point gisteren gemeld. Een Palestijnse splintergroep is ingehuurd om toe te slaan indien de Franse re gering op korte termijn geen duidelijkheid ver schaft over het lot van Abdallah, die er onder meer van wordt verdacht terroristische acties in Frankrijk te hebben georganiseerd. Deze bood schap zou aan de regering in Parijs zijn overge bracht door Bassam Abou Shariff, de tweede man van de PLO. „De vrienden van Abdallah worden ongeduldig", aldus Abou Shariff. Nicaragua wil overleg met VS MANAGUA De Nicaraguaanse president Ortega heeft gisteren opge roepen tot hervatting van het overleg tussen zijn regering en die van de Verenigde Staten. Ortega zei dat Ni caragua verdragen wil sluiten om te gemoet te komen aan de „legitieme veiligheidsbelangen" van de Verenig de Staten in Midden-Amerika. De re gering Reagan schortte alle contacten met Managua op in 1985. Washington eiste en eist dat Managua onderhan delt met de Contra's. Managua wei gert dat en wil alleen onderhandelen met Washington, omdat de Contra's zonder Amerikaanse steun niet zou den kunnen bestaan. Kerncentrale ten onrechte in bedrijf' (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De kerncentrale Philippsburg II, bij Mannheim in de Duitse deelstaat Baden-Wtlrttem- berg, is in december 1984 mogelijk ten onrechte in bedrijf genomen. De verdenking bestaat dat een aantal technische controles waarvan sommige betrekking hebben op de veiligheid nooit is verricht. Bovendien heeft het de onafhankelijke controlerende instantie, de Technische Überwa- ehungsverein (TÜV) Baden, een deel van de on derzoeken laten verrichten door een allerminst onpartijdig ingenieurskantoor in Darmstadt. Dat bureau was zelf betrokken geweest bij de bouw van de centrale. De vermoedelijke onregelmatig heden zijn in de openbaarheid gebracht door de Frankfurter Rundschau. Er zal nu een onderzoek worden ingesteld. Milovan Djilas krijgt paspoort BELGRADO Milovan Djilas, de prominentste dissident van Joegoslavië, heeft na zeventien jaar wachten een paspoort gekre gen. Hij is van plan op korte ter mijn een bezoek te brengen aan zijn zoon Aleksa, die in Londen woont. De 75-jarige Djilas was ooit de naaste medewerker van wijlen president Tito van Joego slavië. Maar hij werd in 1954 ter zijde geschoven, nadat hij open lijk kritiek geleverd had op Ti- to'a beleid. Tot dusver heeft Dji las twee keer vergeefs een pas poort aangevraagd. Hij kan niet zeggen, waarom Belgrado hem nu wel een pas gegeven heeft. VS: Sovjet-Unie breekt met Salt WASHINGTON De Sovjet-Unie heeft twee nieuwe onderzeeërs in ge bruik genomen en heeft daarmee het in het Salt-II-akkoord vastgelegde plafond voor de strategische bewapening over schreden, tenzij het twee oude onder zeeërs uit de vaart neemt. Dat heeft een Amerikaanse regeringsfunctionaris ge zegd. De Verenigde Staten doorbraken de Salt-limieten vorig jaar, toen de 131e met kruisraketten bewapende B-52 aan hun luchtmacht werd toevoegd. De VS zeiden toen zich niet meer aan Salt ge bonden te achten, omdat de Moskou het akkoord geschonden zou hebben. 3SIA Iran heeft morgen gemeld dat beschietingen heeft levoerd op de Irakese 1 Bagdad. Iran «lendien de olie-instal- 135van de stad Basra in s id geschoten, waar door giftige rookwolken worden verspreid. Veel inwoners van Basra zijn gevlucht. Irak heeft op haar beurt Iraanse steden gebombar deerd. Beide partijen zeggen elkaar zware verliezen te heb ben toegebracht. Volgens onaf hankelijke bronnen zou Irak de Iraanse aanvallen hebben teruggeslagen. De laatste da gen zijn in elk geval duizen den doden aan beide zijden ge vallen. Het Iraanse persbureau IRNA 71 Si* (Van onze correspondent Jo Wijnen) 5 JHINGTON Het Witte Huis heeft ,jgaar lang waarschuwingen tegen wa ll rerkopen aan Iran in de wind gesla- j zo blijkt uit een geheim rapport van i^enaatscommissie voor inlichtingen- dat in handen is gespeeld van de York Times. kommissie verhoorde afgelopen december "len personen die bij „Irangate" waren ':en. De New York Times publiceerde i omvangrijke uittreksels uit het rap- dat zal worden overhandigd aan de spe- Senaatscommissie die nu de Iran-affaire zoekt. Mogelijk kan het rapport ook die- Is materiaal voor de speciale aanklager, 2 kk« diefde strafrechtelijke aspecten van de affaire gaat bekijken. Een andere slotsom van de Senaatscommissie is dat de regering verscheidene wetten en proce dures voor geheime operaties heeft overtreden. Het Congres werd niet tijdig op de hoogte ge bracht, waardoor toezicht op de gang van zaken onmogelijk werd. De president had het schan daal over de wapenverkopen kunnen voorko men als hij het Congres van tevoren had inge licht, aldus de commissie. In het rapport staat verder dat de commissie geen „specifiek bewijs" heeft dat buiten de vroegere veiligheidsadviseur John Poindexter en zijn medewerker Oliver North nog iemand afwist van het omstreden plan Iraanse wapen- gelden over te hevelen naar de Nicaraguaanse rebellen. De commissie sluit evenwel niet uit dat hogere functionarissen eveneens van de contra- connectie op de hoogte waren. zei dat vroeg in de ochtend een raket was afgeschoten met als doel het hoofdkwartier van de Irakese regeringspartij Baath. Bewoners van Bagdad meldden dat zij een zware ex plosie hadden gehoord. De Irakese autoriteiten meld den later dat Bagdad inder daad door een raket was ge troffen, voor de vijfde keer in twaalf dagen. Er zouden „mar telaren en gewonden" zijn ge vallen. Iran zei dat de vier andere ra ketten gericht waren op mili taire doelen in Bagdad, maar alle raketten kwamen neer in woonwijken. Er vielen veel burgerslachtoffers. Gemeld werd ook dat het pe trochemische industrieterrein bij Basra in brand was gescho ten. Gisteren meldde Iran dat de Irakese verdedigingslinies rond Basra waren doorbroken en dat de Iraanse troepen op rukten naar de stad. Volgens de Iraakse generaal Al-Maani zouden bij de ge vechten vijf Iraanse divisies zijn vernietigd, maar hij wilde niet praten over aantallen do den. Iraanse divisies tellen 5.000 tot 10.000 man. In telefoongesprekken met president Moebarak van Egyp te en koning Hoessein van Jordanië verzekerde president Hoessein dat Irak in staat is om de „kwaadaardige plan nen" van Iran „te vernieti gen", aldus radio Bagdad. Militaire deskundigen vrezen Toonaangevende geestelijken dat een Iraakse escalatie van en politici in Teheran hebben de luchtoorlog de druk op de afgelopen dagen te kennen Iraanse leiders zal doen toene- gegeven dat het tien dagen men om het lang aangekon- oude offensief „Karbala-5" te- digde „slotoffensief" tegen gen Basra zal worden voortge- Irak te ontketenen. zet „tot de overwinning". CDA-KAMERLID GUALTHERIE VAN WEEZEL: (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN Nederland moet geen nieuwe ambas sadeur naar Paramaribo sturen. Dat heeft het Tweede-Kamerlid Gual- thérie van Weezei giste ren gezegd op een CDA- bijeenkomst in Leiden. De huidige Nederlandse am bassadeur in Suriname, Van Houten, wordt bin nenkort door Suriname teruggestuurd, omdat hij zich zou hebben ingelaten met activiteiten tegen het bewind van Bouterse. „Suriname vragen om een nieuwe ambassadeur te mogen sturen zou betekenen dat wij erkennen dat de oude ambas sadeur door het bewind te recht teruggestuurd werd, en dat terwijl Van Houten ge woon goed z'n werk gedaan heeft". De betrekkingen moe ten op het niveau van zaakge lastigde worden onderhouden, aldus het Tweede-Kamerlid, dat overigens erkende dat Su riname dan nog verder geïso leerd kan raken. Minister Van den Broek (CDA) heeft zich nog niet over deze kwestie uitgelaten. Hij wil evenmin reageren op de uitlatingen van Bouterse dat Nederland maar moet vragen om een nieuwe ambassadeur te mogen sturen, „en dan is er niets aan de hand". Van den Broek herinnerde er ook aan dat als een ambassadeur op verzoek van een ander land wordt teruggeroepen, dit niet inhoudt dat automatisch bin nenkort een nieuwe wordt be noemd. Inmiddels is duidelijk dat ook Bouterse niet gelukkig is met het door minister Her- renberg aangekondigde besluit om om terugroeping van de ambassadeur te vragen. De Surinaamse regering heeft aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, gevraagd twee waarnemers te sturen. Zij zouden zich op de hoogte kun nen stellen van de ontwikke lingen in Oost-Suriname, waar het nationale leger strijd levert met het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. Chinese treinen rattenvrij PEKING Treinreizigers in China hoeven er niet meer bang voor te zijn, dat hun tenen worden afgeknaagd door ratten. Militaire artsen hebben een nieuw vergif ontwik keld, nadat was gebleken dat de ratten immuun waren ge worden voor de vergiften die tot voor kort gebruikt wer den. Volgens het persagentschap Nieuw-China zijn vrijwel alle treinen in China nu ratvrij. inchen zorgt ir 10.000 lozen 2 an onze correspondent Rink Drost) In de Beierse hoofd- Jtlnchen zijn niet minder 0.000 daklozen, voor wie id de zorg op zich heeft nen. Ondanks de strenge r bestaan er nauwelijks Jestingsproblemen voor mensen. Een groot deel de daklozen bestaat uit bekers. Op den duur kan tad het probleem niet de baas zonder hulp van lelstaat Beieren. De stad rgt 70 procent van alle oekers in dit gebied. Om toch een dak boven het I te bieden exploiteert Ihen tien pensions en de stad 400 woningen ge- 1. Daarin zijn 4100 men- ndergebracht. In andere ons en wooncomplexen n 3000 daklozen. Van ijn 2000 asielaanvrager of ogde buitenlander", de oestaat uit mensen die hebben gekregen en uit vers. In al deze gevallen It de stad München de estingskosten, in totaal dan 30 miljoen gulden op isis. Couppoging Zwaar bewapende soldaten hebben de wegen naar het palels van de Filipijnse president Aquino afgezet: passerende auto's worden gecontroleerd. Ondanks geruchten over een coup heeft de pre sident het paleis verlaten voor een campagne voor het aannemen van nieuwe grondwet. DJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL tovèrbubbels van Kareltje Knetter "en heid houtwerk, en vlak daarop knapte met een 'ik Haverzak groeiden maar door. Het wa- daverende slag de hele auto uit elkaar. Geknak- 22 Ju al levensgrote, doorzichtige ballonnen te platen en splinterend glas vlogen het chauf- !,den, waarvan de groeikracht niet te stui- feurtje om de oren en hij zelf werd met zetel en is. Op een goed ogenblik waren ze zelfs al al enige meters hoog in de lucht geslingerd. >ot geworden, dat ze de hele ruimte van Toen de zaak weer tot rust was gekomen, lag ïvenwagen vulden. En nog hield het groei- de boevenauto in onderdelen verspreid in het 4 op, zodat al gauw bleek, dat zelfs de landschap, weshalve fopneus vreselijk hard om pantserplaten van de boevenwagen tegen hulp begon te roepen. „Ver-raad! Sabotage!!" ontembare groeikracht niet waren opge- gilde hij, en een kille, wurgende angst maakte in. Dat was de reden waarom fopneus op zich van hem meester. Hij wist immers wel: wee jegeven moment een verdacht gekraak je gebeente als je in Barreberië je gevangenen iam, dat tussen de onderdelen van zijn kwijtraakte. - Maar zijn geschreeuw bracht wei- \1^fenwagen vandaan knapperde. Eerst vlogen nig verbetering in zijn lot en daarom stortte hij .«nit schroeven en spijkertjes los. toen volg- zich nu op de resten van zijn auto om zijn ge vangenen op te speuren... Moslims in Egypte tegen moederdag KAIRO Moederdag, dat in Egypte gewoonlijk op 21 maart gevierd wordt, is volgens islamitische gees telijken onverenigbaar met de islam. De moslim autoriteiten voor religieu ze aangelegenheden in Kairo hebben hun geloofs genoten verboden deze dag te vieren. Moederdag is volgens de islamitische geestelijken een „uitvin ding van het zionisme en van de vrijmetselarij". LONDEN Geschied kundigen en de joodse be volking in Groot-Brittan- nië zijn boos over een nieuw toneelstuk, dat be weert dat zionistische lei ders met de nazi's collabo reerden bij de uitroeiing van zes miljoen joden in de Tweede Wereldoorlog. Het stuk, „Perdition", is ge schreven door de linkse schrij ver Jim Allen en beleeft zijn première op 22 januari in het Londense Royal Court Thea tre, dat bekend is om de verto ning van omstreden stukken. Allen zegt dat hij het stuk uit Geschiedkundigen die door anti-zionistisch standpunt het theater werden benaderd, heeft geschreven om een her leiden dat het stuk vol onjuist- bezinning af te dwingen op de heden zit. Twee deskundigen, rol van de zionistische bewe- onder wie de biograaf van Sir ging in de nazitijd. „Ik zie het Winston Churchill, conclu- stuk als een bijdrage aan het deerden dat het stuk „door en redden van de joden voor het door antisemitisch" is. zionisme," aldus de auteur. WASHINGTON De man die ooit de belicha ming was van de strijd te gen de rassenintegratie in de Verenigde Staten, gou verneur George Wallace van de staat Alabama, heeft gisteren de politiek vaarwel gezegd. negers dè toegang tot de uni versiteit van Alabama ver sperde en die in januari 1963 uitriep: „Scheiding Nu! Schei ding Morgen! Scheiding Al tijd!" Wallace illustreerde hoe het kan verkeren. In 1982 vroeg hij voor zijn laatste verkiezing ook de stemmen van de zwar ten en hij kreeg ze. Vorig jaar Tj.. j maakte een van de belangrijk- Hg koos de dag waarop de st„ zwart(> llnivprsitpitpn6him Verenigde Staten officieel de geboorte herdenken van Mar tin Luther King, de in 1968 Wallace was vier keer kandi- vermoorde dominee, die op de daat voor het presidentschap bres stond voor de gelijke rechten van de zwarten. De 67-jarige Wallace, die de gouverneurszetel die hij zes- 1964, 1968, 1972 en 1976. In de campagne van 1972 werd een aanslag op hem gepleegd. Hij raakte gedeeltelijk ver tien jaar heeft bezet gisteren lamd en kwam in een rolstoel afstond aan zijn opvolger, Guy terecht. Hij is grotendeels doof Hunt, is de geschiedenis inge- en ziet slecht, gaan als de man die lijfelijk de De naam George Wallace blijft Zijn afscheid van de Ameri kaanse politiek stemde George Wallace gisteren niet bepaald vrolijk. overigens in Birmingham, Alabama, in het openbare le ven circuleren. Zoon George C. Wallace junior, is de nieuwe minister van financiën. Achtendertig staten hielden gisteren de in 1983 door de re gering in Washington afge kondigde officiële vrije dag voor de herdenking van Mar tin Luther King. Wallace steunde dat idee. Hij vond dat de oude tijd voorbij was en dat je niet achterom moet kijken. Hoofdredacteur Pravda laakt emigratiebeleid MOSKOU De hoofdre- dacteur van het Russische partijblad de Pravda heeft kritiek geuit op het door de Sovjet-Unie gevoerde emigratiebeleid. Volgens Viktor Afanasjev veroor zaakt de trage verwerking van emigratieaanvragen veel negatieve publiciteit in het Westen. De opmerkingen van Afanas jev, die tevens lid is van het Centraal Comité van de com munistische partij, zijn opval lend omdat hiermee de cam pagne voor meer openheid ook betrekking krijgt op een ge voelig onderwerpen, zoals de mensenrechten. Afanasjevs publikatie had betrekking op zijn recente bezoek aan Cana da. De partijfunctionaris ver klaarde dat in gesprekken met Canadese parlementariërs vraagstukken op het gebied van de mensenrechten, zoals de emigratie van Russische jo den, op een scherpe wijze aan de orde werden gesteld. „Op dat gebied lijkt niet alles in orde te zijn", schreef Afanas jev. (Vervolg van de voorpagina) Het is de bedoeling dat chari- sproken is dat de Gemeën- BRUSSEL De EG-voedsel- tatieve instellingen, zoals het schap voorlopig een kleine 120 hulp is vooral bedoeld voor ge- Rode Kruis en het Leger des miljoen gulden aan deze hulp- pensioneerden en mensen die Heils, zich gaan belasten met actie mag besteden, bijvoorbeeld al zoveel geld de uitreiking van het voedsel. De discussie in de landbou- hebben moeten uitgeven aan De EG-commissie wil dat alle wraad, die gisteren begon, verwarming dat er geen geld kosten voor rekening komen duurde tot in de kleine uren, meer is om voedsel te kopen, van de Gemeenschap. Afge- maar niet omdat men proble men had met de door de EG- commissie voorgestelde voed- selverstrekking. Wel is einde locs gedebatteerd over de ge volgen van de jongste her schikking van de munten in het Europese Monetaire Stelsel schikking was het instellen van monetaire compenserende bedragen (mcb's) nodig. Die mcb's moeten voorkomen dat EG-landen met opgewaardeer de munten nadelen gaan on dervinden in de handel in (EMS). Als gevolg van die her- landbouwprodukten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5