Bestrijding criminaliteit door inzetten werklozen "Proficiat Albert." "Dankjewel Maggi." m Jeen <$k Da ieuwe zeezender por kust Noord wijk Verrassingsacties in stukgoedsector Alleen dooi kan Elfstedentocht nog redden £etdóc(Sotwant Dinsdag 20 januari 1987 78e jaargang no. 23710 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers. behorende tot Sijthoil Pers. Apothekersdi|k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244 Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248 Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. HET WEER Veel bewolking. Plaatselijk mist. Hier en daar wat regen of sneeuw met kans op ijzel vorming. Minimumtempera tuur -5 graden. Middagtempe- ratuur van iets boven nul in het noordwesten tot -4 graden in het zuidoosten. Zwakke tot matige wind. Zon op: 08.37; onder: 17.06; Scheveningen hoog water: 06.55 en 19.09; laag water: 02.24 en 15.01. ie aanhoudingen moordzaak Palme ICKHOLM De Zweedse poli- fceeft drie Koerdische ballingen fcehouden op verdenking van ►bereiding van de moord op pre- Olof Palme. De socialistische Snier werd bijna een jaar geleden rug doodgeschoten. De politie t eerder het vermoeden geuit de daders in kringen van Koer- gezocht moesten worden, omdat van hun leiders ooit de toegang Sweden is ontzegd. Zweedse re- cheurs zouden volgens niet be- igde berichten een Nederlander >en verhoord die vastzit in de ner Bajes, omdat deze iets zou :n van het wapen waarmee Pal- s gedood. HANDGEMEEN INKNESSET JERUZALEM Voor de ogen van offi ciële Sovjet-gasten zijn in het restaurant van het Israëlische parlement uiterst linkse en rechtse afgevaardigden met elkaar op de vuist gegaan. Een verslag- fever en twee functionarissen uit de ovjet-Unie waren op uitnodiging van de kleine communistische „Rakah"-par- tij naar Jeruzalem gekomen. Afgevaar digden in de Knesset van de rechtse „Tehiya"-partij en de militante anti- Arabische parlementariër Meir Kahane demonstreerden rond de Russische be zoekers in het restaurant voor de vrijla ting van Russische joden. De betoging liep op een gegeven moment uit de hand, waarbij rake klappen vielen. BOUTERSE WIL PRESIDENT WORDEN (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) PARAMARIBO De Surinaam se legerleider Bouterse zegt bereid te zijn om straks, in de „nieuwe democratische structuur", presi dent te worden. „Ik moet er nog wel met mijn vrouw en kinderen over praten, want zo'n job bete kent dat je veel aan privileges moet inboeten". Bouterse zei dit vandaag in een radio-interview. Hij meldde dat er zware druk op het militair gezag wordt uitgeoe fend om hem voor te dragen voor het presidentschap. Wie die zware druk uitoefent, zei hij er niet bij. Pag.5:'Geen nieuwe ambassa deur'. Intellectueel uit Chinese partij gezet PEKING De Chinese communistische partij heeft gisteren een voor aanstaand intellectueel uit de partij verwijderd. Het persbureau Xinhua meld de dat de astrofysicus Fang Lizhi uit de partij is gezet. De Chinese premier Zhao Ziyang ontkende dat intellectuelen weer het slachtoffer worden van de campagne tegen westerse liberale invloeden, zoals tijdens de Culturele Revo lutie gebeurde. EG gaat gratis voedsel uitdelen BRUSSEL De EG-commissie in Brussel heeft vanochtend van de landbouwministers het groene licht gekregen om gratis voedsel te gaan verdelen onder behoeftigen in de twaalf landen van de Gemeenschap. Dat voedsel is bestemd voor die mensen die als gevolg van de hevige koude in Europa ge brek lijden. De voedselactie mag voorlopig duren tot 31 maart van dit jaar. De EG-com missie had vorige week al besloten om be hoeftigen gratis boter, rundvlees en olijfolie te verschaffen. Maar om ook andere produk- ten, zoals bloem, suiker, rozijnen, melk en melkprodukten (kaas en yoghurt) te kunnen verstrekken was een wijziging van enige Eu ropese verordeningen nodig. Pagina 5: EG: 120 miljoen voedselhulp VOORSTEL MINISTER KORTHALS ALTES: ol HILVERSUM Minis- ter Korthals Altes van justitie wil werklozen met behoud van uitke ring laten werken als hj huismeester of toezicht houder om de crimina liteit te bestrijden. Een voorstel daartoe zal be gin februari aan de laai8?' Tweede Kamer worden aangeboden. Korthals Altes verklaarde dit gis teravond voor de Vara- televisie. Volgens de minister kun nen werklozen ingezet wor den op plaatsen waar veel vuldig gestolen of vernield wordt. „Door gebrek aan toezicht lok je vandalisme uit", zo zei hij. Als plaatsen waar werklozen ingezet kunnen worden, denkt Korthals Altes aan rijwiel stallingen, scholen en par keerplaatsen. In een aantal steden, zoals in Rotterdam, bestaan reeds door werklo zen bewaakte fietsenstallin gen. Het actieplan is volgens de minister zorgvuldig voorbe reid op de verantwoordelij ke departementen en zal aanstaande vrijdag in de ministerraad worden be sproken. De minister staat voorts achter een plan dat door de rijwielhandel is opgezet om op grote schaal fietsen te merken met het huisnum mer en de postcode van de eigenaar. De gegevens wor den in een computer opge slagen. Korthals Altes maakte ook bekend dat op lange termijn door Justitie wordt gewerkt aan een plan om het norm besef ten aanzien van stelen en vernielen te herstellen. Via bij voorbeeld scholen en sportclubs moet dit onder de aandacht van jongeren worden gebracht, aldus Korthals Altes. Brazilianen willen kou uit Europa verjagen SAO PA ULO Braziliaanse spiritisten, die gespecialiseerd zijn in het bestrijden van na tuurrampen, hebben aangebo den kosteloos een einde te ma ken aan de koudegolf in Euro pa. „Alles wat we nodig heb ben om in te grijpen in deze rampzalige atmosferische om standigheden zijn drie kaarten van Europa, waarop de landen die geteisterd worden door de strenge kou aangegeven moe ten worden in rood. Boven dien hebben we het weerrap- port van Europa voor de ko mende 72 uur nodig", aldus de organisatie. Volgens de spiri tisten kan, als het materiaal binnen is, direct begonnen worden met het verjagen van de kou. Verschillende Brazili aanse provincies stellen zoveel vertrouwen in de weer-spiri- tisten, dat ze een contract zijn aangegaan. Het telexnummer van de spiritisten in Sao Paulo is 33734. Zuid-Holland hte verhoging luchtverontreiniging HAAG Smog uit Oost-Euro- ïet Ruhrgebied en België hangt •en deken boven het oosten en aast en van Nederland, fers bre Noord-Brabant werd gisteren de rschuwingsfase verhoogde luchtver- einiging afgekortdigd, omdat de ge- v delde hoeveelheid -.zwaveldioxide in kubieke meter lucht gedurende 24 ruim boven de toelaatbare grens van ^microgram uitkwam. Met 800 micro- bleef men nog net onder het niveau 830, waarbij zoals, in 1985 nog ge le alarm wordt gegeven. In Zuid- eand is sprake van lichte verhoging de luchtverontreiniging. In Vlaar- ;n werd vanochtend om 07.00 uur tl microgram zwaveldioxide per kubie- leter gemeten. Na een uur zakte die rde naar 300. Door de kou en de ;ke wind en verschillen in tempera- in de hogere luchtlagen blijft de j^ntreinigde lucht hangen. De tempe- 1 urstijging en de naar het westen iende wind zullen smog-vorming in land tegenwerken. In België en ,rl sland is de bevolking gevraagd wat der hard (elektrisch) te stoken. Daar- zouden de elektriciteitscentrales Sc Ier hard kunnen draaien en dus ;t der lucht vervuilen. et Rijn/Maijn-gebied in Duitsland staan borden klaar voor het geval er smog- n gegeven wordt. )RDWIJK Voor de kust van Noord wijk komt illegale zeezender te liggen. Momenteel wordt in ije de laatste hand gelegd aan de inrichting van io's en zenders voor een radiopiraat, die zal gaan li inden van de in 1956 gebouwde coaster Nannell. ïieuwe zender zal zich volledig concentreren op het de fenden van muziek. igenaar van het schip, de in het Amerikaanse Pensylvania lifctigde Worldwide Broadcasting Corporation heeft voor een- e formule gekozen als Radio Noordzee ooit had. Dat bete dat de uitzenduren overdag zullen worden gevuld met Ne- indstalige programma's, terwijl in de avonduren Engelse jockeys te horen zullen zijn. Het is de bedoeling het meren- van het uitzendpakket uit bandprogramma's te laten be- i. Hierdoor wordt niet alleen de kans om in justiële handen ftllen voor degenen die meewerken heel klein, maar blijken bekende disc-jockeys eerder bereid hun medewerking te inen. Zij vervaardigen hun programma's namelijk niet voor Diratenstation, maar voor een legaal werkend bedrijf dat Uttebandjes met radioprogramma's opneemt voor winkelke- Het schip zal vanaf het strand in Noordwijk niet te zien 12: Gouden tijden herleven op de Noordzee krant ontvangen Bel 18.00 en 19.00 uur, za- js tussen 14.00 en 15.00 telefoonnr.071-122248 en trant wordt nog dezelfde J nabezorgd. ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F.PRANGEBS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. ROTTERDAM In de stukgoedsector van de Rotterdamse haven zijn vanmorgen de door de Vervoersbond FNV uitge roepen verrassingsacties uitgebroken. Volgens het actiecomité van de bond zijn in totaal 350 stuk- goedwerkers in staking gegaan. Het gaat om de dagploegen bij Seaport Terminals aan de Merwehaven (200 man) en Klapwijk (50 man). Boven dien zijn 100 man van de ar beidspool SHB, die in het zo genoemde „aannamelokaal" zaten te wachten om te wor den ingezet, in staking ge gaan. De acties zijn het vervolg op de massale actie van zo'n 4.000 stukgoedwerkers, die gisteren begon en vanmor gen om half acht is beëin digd. De Vervoersbond zal nu per bedrijf en per ploeg tot actie uitroepen op locaties De acties in het stukgoed zijn gericht tegen het door de werkgevers aangekondigde ontslag van 350 stukgoed werkers. De Vervoersbond is van mening dat dit indruist tegen het in 1985 afgesloten Van der Louw-akkoord, waarin werd overeengeko men, dat er tot 1991 geen ge dwongen ontslagen zouden vallen. Pag. 4: Havenwerkgevers zijn het onderhandelen zat. Bij aankoop van een pakje saus biedt Maggi de klanten van Albert Heijn deze week het tweede pakje saus, naar keuze, gratis aan. Leuk gebaar dus van Maggi. Sauce culinaire, diverse smaken, yQ pakje 2 halen, 1 betalen. KXXJAAR Man redt kind SASSENHEIM De heer Van der Vlugt uit Sassenheim heeft een 6-jarige plaatsgenoot gis termiddag van een zekere verdrinkingsdood gered. Het ventje was bij de rioolwaterzuive ringsinstallatie langs rijksweg A44 in een sloot gevallen, die niet was bevroren. Toen de man dat ontdekte, sprong hij hem direct achterna in het ijskoude water. Vervolgens klom hij met het jongetje op de kant. Beiden kwamen er met de schrik en een nat pak vanaf. Rioolwater golft woningen binnen LEIDEN In enkele woningen in de Surina- mestraat is gistermiddag omstreeks half zes wa teroverlast ontstaan, doordat er rioolwater uit afvoerkanalen en het toilet naar boven kwam. Het rioolwater golfde de woning binnen. Waar door de overlast is ontstaan.is nog niet duide lijk. Het duurde geruime tijd voordat men het binnenstromen van het smerige water wist te beëindigen. Ir. Jan Sipkema: „Het is deze week te gevaarlijk". LEEUWARDEN De Elfstedentocht zal deze week in elk geval niet worden gehouden. Ir. Jan Sipkema, de voorzitter van de Vereeniging De Friesche Elfsteden, maakte dat in Leeuwarden na een vergadering met de rayonhoofden bekend. De reden tot het besluit was de slechte toestand van het ijs bij Vrouwenparochie. Sipkema: „Persoonlijk heb ik me overtuigd van het ijs in de Zuidhoekstervaart. Daar ligt een erbarmelijk slecht stuk van vijf kilometer, vrijwel onbegaanbaar. Zeker voor de toerrijders in het donker". Volgens Sipkema kan alleen een dooiperiode het doorgaan van de vijftiende Elfstedentocht deze winter nog redden. „Met het huidige weerbeeld is daar geen verbetering in de ijstoestand aan te brengen. Het ijs is verraderlijk, de onge valprognoses zijn zeer hoog en het bieden van medische hulp is daar erg moeilijk. Wij vinden het bijzonder jammer, maar daarom hebben we voor deze week moeten afzien van de tocht". Wiegel Minister van Dijk heeft de commissaris der koningin in Friesland, Wiegel, 1100 man toegezegd bij een eventueel nog te verrijden Elfstedentocht. Wiegel reisde gisteren spe ciaal naar Den Haag om bij Van Dijk voor die extra politie bijstand te pleiten. De stap van Wiegel is overigens wat merkwaardig in het licht bezien van mededelingen van de Friese politie. Die verklaarde dat er vorig jaar geen sprake was van ordeverstoring en vandalisme. Wel was er drank misbruik, maar uitwassen daarbij werd voorkomen, aldus de politie. Pag 7: Onaangename verrassing in Leeuwarden. Brit zakt door ijs Veerse Meer KATS Een 24-jarige En gelsman die in het Zeeuwse Goes woont is gistermiddag op het Veerse Meer door het ijs gezakt. De man vond het een uniek Hollands idee om al trimmend over het met ijs be dekte meer van Noord- naar Zuid-Beveland te hollen. Toen hij aan de oversteek begon, had hij niet in de gaten dat de vaargeul slechts door een dun vliesje bedekt werd. De gea larmeerde politie, brandweer en ambulance wisten de Brit binnen negen minuten levend uit het ijskoude water te vis sen. (ADVERTENTIE) Jeen van den Berg, de winnaar van de Elfsteden tocht in 1954, heeft er een goede kijk op. Hij heeft gisteren op de plassen bij Maasland de Westland Marathon uitgeschaatst en en passant zijn kijk op de Elfstedentocht gegeven. Die zou volgens de nu 58-jarige schaatser niet voor volgende week dins dag worden gereden. Nou, hij krijgt gelijk, want deze week gaat het in elk geval niet door. Te slecht ijs op een deel van het traject. Merkwaardi gerwijs moet het eerst gaan dooien. Met een laagje water op het ijs, dat dan later weer bevriest kun nen we weer vooruit. En dat terwijl het in Neder land „kan vriezen en kan dooien". Hoe het alle maal afloopt lezen we wel in de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1