Gouden tijden herleven op de Noordzee Forse kritiek op Wassenaarse kinderopvang Sierteeltsecto uitgebreid LEIDEN OMGEVING Surplusfonds 50 jaar noodzakelijk kwaad Botsing op Engelendaal Wassenaarse 100 Werklozen inzetten bij seizoenarbeid CcidMOowumt DINSDAG 20 JANUARI 1987 PAG Maatregelen op Lange Voort OEGSTGEEST Tegelijk met het aanbrengen van een nieuw asfaltdek zullen op de Lange Voort de nodige verkeersmaatregelen worden getroffen om de snelheid uit het verkeer te ha len. Ook wordt bekeken wat de conse quenties voor het verkeer zijn als de Haaswijklaan voor alle verkeer wordt opengesteld. Er ontstaat dan een nieu we verkeersstroom die óf door de ge meente zal lopen óf via de randwegen. Men verwacht dat de werkzaamheden in de komende zomermaanden worden uitgevoerd. De kosten bedragen zes ton. Komende donderdag wordt de gemeen teraad een krediet van 15.000 gulden gevraagd om de plannen voor te berei den. WONINGBOUW MORSEBEL NIET TEN KOSTE VAN LEIDERDORP LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp vindt dat eventuele woningbouw in de Morsebelpolder in Oegstgeest niet ten koste mag gaan van de woningbouw in Leiderdorp. Uit een wijziging in het streekplan Zuid-Holland West blijkt dat zoiets staat te gebeuren, aldus het college van burgemeester en wethouders van Leiderdorp dat een brief aan provinciale staten van Zuid-Holland heeft ge schreven om hiertegen te protesteren. Volgens het college is er sprake van een herverdeling van de wo ningbouw in het streekplan die in het nadeel uitwerkt van Leider dorp en ook Voorschoten. Het gaat om 500 woningen die in de Morsebelpolder gebouwd zouden mogen gaan worden, met daarbij een klein bedrijfsterrein. Het college constateert dat er in Leider dorp vanaf 1990 nog maar 100 woningen per jaar mogen worden gebouwd, in plaats van 170 woningen per jaar nu. Een verdere ver laging ten gunste van Oegstgeest achten burgemeester en wethou ders onaanvaardbaar, gezien het grote aantal woningzoekenden in Leiderdorp. De Morsebel is slechts een extra lokatie, stelt het colle ge. Daar zouden alleen woningen mogen komen als daar een extra contingent voor beschikbaar wordt gesteld. Sierex opent nieuw complex LISSE Bloemengroot handel Sierex uit Lisse is vernieuwd en gemoderni seerd. Burgemeester G.J. van der Kroft opent don derdag 29 januari een nieuw kantoor, de nieuwe personeelskantine en de gemoderniseerde bedrijfs ruimten van zo'n 6.000 vierkante meter. Sierex startte twintig jaar geleden als eerste met de verkoop van snijbloemen en pot planten via supermarkten en grootwinkelbedrijven. Het bedrijf heeft 85 men sen in dienst. Recordjaar voor Lisser brandweer LISSE De vrijwillige brandweer van Lisse heeft in 1986 het recordaantal van 59 branden moeten blussen. De grootste klus was de brand bij de Horeca Inkoop Centrale (HIC), waarbij voor vele miljoenen guldens werd aangericht. De 59 branden richtten in totaal voor 8 miljoen schade aan. Ook dat is een record. Deze cijfers werden bekend tijdens de jaarvergadering van de brand weer die onlangs in De Voorhof werd gehouden. Theo Timmermans besloot, gedwongen door de VUT, na 23 jaar zijn brandweercarrière. Commandant L.G. van Diemen loofde de inzet van de heer Timmermans, die op geheel eigen wijze zijn steentje aan het welslagen van de opdrachten bijdroeg. Boven dien woont de heer Timmermans naast de brandweerkazerne en was alles altijd voor elkaar als dat voor acties nodig was. „We hopen dan ook van ganser harte dat je verder wilt gaan met het verlenen van dat soort diensten aan ons korps en eigenlijk ne men we ook niet echt afscheid, want ongetwijfeld zullen we el kaar nog heel vaak treffen", aldus Van Diemen. De comman dant betrok ook het gezin van de scheidende brandweerman in zijn dankwoorden en met name mevrouw Rie Timmermans die de handen ook uit de mouwen steekt als het erop aan komt. Bezwaren tegen bedrijventerr LEIDSCHENDAM De Actiegroep Behoud La*!* Leidschendam/Nootdorp, heeft voornamelijk voor houd van „het laatste waardevolle groene gebiei Den Haag en Zoetermeer" bij het gemeentebesti a< Leidschendam een groot aantal bezwaren inged a: gen het bestemmingsplan Forepark, eerste fase. Zij verzoekt daarin met klem af te zien van de uit van het bedrijventerrein. De groep zegt dat met ev uitvoering een begin wordt gemaakt met de dei afbraak van de groene zone. De Veenweg en on 1 zijn volgens ANWB-kaarten de enige „groene ro J dit gebied en boeren en tuinders vervullen de rol bezoldigd parkwachter die kinderboerderijen ov maakt. De rijksweg A4 vormt een doeltreffende I I tussen polder en stedelijk gebied. Bij aanleg van drijventerrein zou die grens worden verlegd en bied zou eerder aan verstedelijking ten prooi vall eindelijk zou die ontwikkeling niet meer in de hi te houden. Voortbestaan 't Steuntje gegarandeerd NOORDWIJK De garan tiesubsidie aan de Stichting Mensen zonder Baan 't Steuntje wordt verhoogd van 5.000 naar 8.000 gulden. Deze verhoging geldt voor 1986 en 1987. Het met vrijwilligers bemande milieuproject kampt de laatste jaren met tegenslag. De stopzetting van de inzameling van schillen leverde een daling van in komsten op, terwijl de oud papierprijs kelderde tot vier cent per kilo. Men is in 1986 de inzame lingsacties van oud papier gaan uitbreiden tot andere woonwijken, maar dat heeft onvoldoende compensatie ge boden. Het ophalen van oud papier wordt door de ge meente gesteund door op elke kilo een toeslag te geven van vijf cent per kilo. Verho ging van deze toeslag acht het gemeentebestuur niet ge wenst, omdat verenigingen en scholen in Noordwijk de zelfde bijdragen krijgen voor het ingezamelde oud papier. Men heeft toch tot het ver hogen van de subisidie beslo ten omdat men het zou be treuren als het milieuproject zou verdwijnen. Er zijn mo menteel bij de stichting een achttal vrijwilligers actief en deze hebben met het werk een zinvolle vrije tijdsbeste ding. In het verleden zijn reeds enkele van hen door gestroomd naar een vaste baan. Anderen volgen thans een opleiding. Eind 1987 zal de gemeente een besluit moeten nemen over het voortbestaan van 't Steuntje. Auto gestolen NOORDWIJKERHOUT Een inwoner van Noordwij- kerhout zocht vanochtend in alle vroegte tevergeefs naar zijn ongeveer tien jaar oude Ford Taunus, die hij had ge parkeerd op de Leeuwerik- straat. Hij bleek gestolen. Man aangehouden wegens ontucht VOORSCHOTEN De politie van Voorschoten heeft giste ren een 37-jarige man aange houden. Hij wordt ervan ver dacht ontucht te hebben ge pleegd met zijn minderjarige kinderen. Nadere mededelin gen kon de politie nog niet doen. NIEUWE ZEEZENDER VOOR KUST NOORDWIJK (Vervolg van voorpagina) NOORDWIJK De jaren zestig lijken terug te ke ren op de Noordzee met de komst van een nieuwe (vierde) zeezender, die deze zomer met uitzendin gen wil beginnen. Vol gens een woordvoerder moet echter nog een aan tal hindernissen worden genomen. De eigenaar van het schip, de in het Amerikaanse Pensylva- nia gevestigde Worldwide Broadcasting Corporation heeft voor eenzelfde formule gekozen als Radio Noordzee ooit had. Dat betekent dat de uitzenduren overdag zullen worden gevuld met Neder landstalige programma's, ter wijl in de avonduren Engelse disc-jockeys te horen zullen zijn. Het is overigens de bedoe ling het merendeel van het uitzendpakket uit bandpro gramma's te laten bestaan. Hierdoor wordt niet alleen de kans om in justiële handen te vallen voor degenen die mee werken heel klein, maar blij ken ook bekende disc-jockeys eerder bereid hun medewer king te verlenen. Zij vervaar digen hun programma's name lijk niet voor het piratensta- tion, maar voor een legaal werkend bedrijf dat cassette bandjes met radioprogramma's opneemt voor winkelketens. Music Media International is zo'n bedrijf. Zeezender Radio Monique maakt gretig gebruik van de cassettes, die daar wor den opgenomen. De komst van de 75 meter lan ge Nannell, die geregistreerd staat in Honduras, lijkt een weloverwogen stap. Hoewel de Noordzee straks vier piraten schepen telt, is uit luistercijfers gebleken dat het aantal men sen dat wekelijks op een pira tenzender afstemt, nog altijd groeit. De luisterdichtheid bij Radio Monique ligt rond de 1,3 miljoen. Dat is voor adverteer ders een aantrekkelijk aantal. Ook de nieuwe zender zal zich volledig concentreren op het uitzenden van muziek. Vol gens een woordvoerder wordt voor de oude Radio Noordzee- formule gekozen omdat deze in het verleden zijn vruchten heeft afgeworpen. Bovendien wil de zeezender het Engelse publiek 's avonds een alterna tief bieden voor de vele dis cussie-programma's, die op de lokale radiostations zijn te ho ren. De Nannell komt in inter nationale wateren voor de kust van Noordwijk te liggen en wil zowel op de middengolf als via de FM gaan uitzenden. De kosten moeten worden ge dekt door multinationale ad verteerders of in elk geval be drijven met een hoofdvesti ging in Amerika om zo te voorkomen dat justitie de ad verteerders zal aanpakken. HANS PIËT Zo'n honderd leerlingen van de basisschool De Overplaats in Sassen- heim verschenen gister middag aan de start bij een mini-elfstedentocht. Een traject voerend langs 11 controle pos ten voorzien van de na men van de fameuze 11 Friese steden werd door de jeugdige tour- en wedstrijdschaatsers af gelegd. Het waterrijke gebied tussen de Kooi- polder en het Kager- eiland werd door de or- <jeze sportieve manifes- Martijn v.d. Vlug! ganiserende leerkrach- tatie voorop stond, wer- met 'n schaaa ten uitermate geschikt den de beste eindtijden verschil. Bij de uit en veilig bevonden voor toch als volgt geno- eindigde Nicole I e deze mini-elfsteden- teerd: bij de jongens 25 min. als snel: sd tocht, waarbij een af- bereikte Erik Landweer volgens kwam Op stand van ruim 6 kilo- johan als eerste de fi- ten later Simonei meter diende te worden njSh jn 18 mjn; twee over de eindstfoees geschaatst. Hoewel 't Werd Robbert Hersman Alison Torrancejdskl schaatsplezier tijdens met 'n tijd van 21 min.; als derde met 3({mde Hij festij WASSENAAR De Overleggroep Emancipatie Wassenaar heeft in haar rapport over de kinderop vang stevige kritiek geuit op het beleid van de ge meente Wassenaar. De overleggroep heeft het rapport vanmorgen aange boden aan wethouder V.J.W. Wensveen (CDA, Welzijn, Bejaarden, Jeugd en Jongerenwerk). „Nu de praktijk nog", zo rea geert de Overleggroep Eman cipatie op op het Welzijnsplan 1-1989 waarin burgemees ter en wethouders stellen: „Kinderopvang, als verzamel begrip voor de verschillende vormen van kindercentra wordt door de gemeente als noodzakelijke voorziening er kend". Op het gemeentebe stuur rust de verplichting, na inspraak van betrokkenen, een vierjarenplan voor de kin deropvang vast te stellen. Het vandaag uitgebrachte rapport kritiseert ook de rijksoverheid stevig met de vaststelling dat „verzuimd is om door middel van het beschikbaar stellen van de nodige financiën de ge meenten in staat te stellen de opvang in de kinderdagver blijven volledig in overeen stemming te brengen met de van 1977 worden gesteld". Volgens de samenstellers van het rapport heeft de gemeente Wassenaar tot op heden nog niet gekozen voor een hechte financiële basis voor kinderop vang. Uit de cijfers blijkt dat het kinderdagverblijf ,,'t Hum meltje" 80.000 gulden per jaar van de gemeente krijgt. In te genstelling tot ,,'t Hummeltjé" krijgen de negen peuterspeel zalen slechts een tegemoetko ming in de kosten en een sub sidie in de huurkosten. Deze subsidie wordt jaarlijks min der. Over 1986 bedroeg deze subsidie 2100 gulden en voor 1987 zal dit nog maar 1420 gul- port dat de subsidieverhoudin gen wel wat schreef zijn ge trokken. Van ,,'t Hummeltje" maken per ochtend gemiddeld 30 en per middag gemiddeld 24 kinderen gebruik. Van alle peuterspeelzalen maken per ochtend gemiddeld 163 kinde ren gebruik. De overleggroep stelt voor de subsidieregeling voor de peuterspeelzalen te verhogen zonder dat dit ten koste gaat van de subsidie aan het kinderdagverblijf. Dat de samenstellers van het rapport niet alleen staan in hun kritiek op gemeentelijke beleid rond de kinderopvang blijkt uit een brief van het Zuidhollands Overleg Kinder- op de Wassenaarse plannen om de subsidie aan peuter speelzalen af te bouwen. Met zinnen als „Het verbaast ons ten zeerste dat u een dergelij ke algemene belangrijke voor ziening van haar bestaans grond wilt ontnemen", en: krijgen wij de indruk dat u de peuterspeelzalen niet er kent in de waarde en funktie die zij vervullen in de samen leving", moet deze brief hard bij het gemeentebestuur aan komen. Volgens de overkoepe lende organisatie kindercentra is het volkomen onduidelijk waarom de gemeente Wasse naar streeft naar beperkingen van het aantal peuterspeelza len, terwijl er toch geen spra ke is van afnemende vraag. LISSE Het Bloembollen Surplusfonds is al vijftig jaar een noodzakelijk kwaad. Maar wel een noodzake lijk kwaad dat achter de hand moet worden gehouden. Dat schrijft de heer J.E.C. Spithoven, voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, in het jubileum boekje „Pluspunt" dat is uitgegeven ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Surplusfonds. Het Surplusfonds leeft van een minder goede gang van zaken in het bloembollenvak. Op het moment dat er overschotten uit de markt genomen moeten worden omdat deze niet voor een ren dabele prijs te verkopen zijn, komt dit fonds in actie. Gelukkig is het fonds de laatste jaren bijna werkloos gebleven, wat bete kent dat het goed gaat in 't bloembollenvak. Alleen de hyacinth zorgde voor problemen. Omdat er echter ook minder voorspoe dige tijden kunnen aanbreken, is het verstandig het fonds niet af te schaffen. Het jubileumboekje „Pluspunt" is geschreven door wijlen de heer Tom Lodewijk. Juist voor zijn overlijden in april vorig jaar, legde de heer Lodewijk de laatste hand aan het boekje. Hij heeft echter niet meer mogen beleven dat zijn geschrift in gedrukte vorm werd uitgegeven. Het boekje omvat de geschiedenis van het fonds, dat na moeizame discussies in h&t leven werd geroe pen en sinds de oprichting meestal met een negatieve bijklank in het nieuws kwam. Als geen ander bezat de heer Lodewijk de gave om bloembollenzaken in helder Nederlands zo uit te leg gen, dat ook schijnbaar ingewikkelde aspecten voor iedereen be grijpelijk worden. Het schrijven van „Pluspunt" was geen eenvoudige opgave. Over de halve eeuw dat het surplusfonds bestaat, staat weinig meer op papier dan lange rijen cijfers. De historie moest dus worden opgetekend uit de monden van mensen die de totstand koming en de werking van het fonds persoonlijk hebben meege maakt. Dit heeft uiteindelijk tot een zeer lezenswaardig boekjd geleid dat onldngs tijdens de bestuursvergadering van het Produkt schap Voor Siergewassen werd geïntroduceerd. Voorzitter Spi thoven overhandigde de eerste exemplaren aan de heer J.P.M. de Jonge, voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereeniging voor Bloembollencultuur en de heer R.B. van Waveren, voorzit ter van de Bond van Bloembollenhandelaren. De heer Spithoven merkte daarbij op dat bij een jubileum meestal de wens wordt uitgesproken dat de jubilerende organi satie of instelling tot in de lengte van jaren mag blijven bestaan en mag blijven groeien en bloeien. Bij het bloembollensurplus- fonds ligt dit anders. Zeker in deze tijd waarin uitspraken over meer marktgericht produceren en het voorkomen of afbouwen van overschotten niet van de lucht zijn, zouden zulke wensen voor het fonds niet passen. Daar is bovendien geen aanleiding voor. Het bloembollenvak besloot al in 1977 geen tulpebollen meer over te nemen en vanaf 1983 woren ook geen narcissen meer uit de markt genomen. De laatste jaren zijn alleen nog hy acinten overgenomen. LISSE De Nederlandse sierteeltsector is het afge jaar uitgebreid, zowel qua oppervlakte als aantal bedi Het areaal van de bloemkwekerij onder glas steeg me jen procent tot 4.407 hectare. In de teelten hebben flinke ed( schuivingen plaatsgevonden. Van de twee koplopers, d je en de chrysant, groeide het oppervlak met achtereenvc twee en acht procent tot 774 en 560 hectare. De opper anjers daalde met vijf procent tot 341 hectare. Ook d^1" van potplanten onder glas is met acht procent gegroc mp 739 hectare. Dit blijkt uit de definitieve cijfers van dehk telling 1986. |jst De teelt van bloemen in de opengrond vond plaats o oppervlakte van 1.810 hectare, zeven procent meer ini lijking met de telling in 1985. De boomkwekerijen btry® hun oppervlakte met vier procent uit tot 6.926 h< Q- Vooral het kweken van vaste planten en bos/haagplan k, nam toe. De teelt van boomkwekerijprodukten onde n steeg met zeventien procent tot 111 hectare. j Vi Alleen in de bloembollen daalde het aantal bedrijvei een procent tot 4.099. Het aantal bedrijven dat bloem! onder glas teelt steeg met een procent tot 7.740. De I ,8r' kwekerij onder glas vond plaats op 1.206 bedrijven dat acht procent). De teelt van bloemen in de opengrond, I toe kwekerijprodukten en vaste planten vond plaats op ai er eenvolgens 3.222 (plus drie), 4.435 (plus twee) en 1.135Brs drie) bedrijven. In de groothandel in bloemisterijprodukten is beroerin na^ staan over het optreden" van een aantal bloemenveilin som ons land. Ongeveer honderd bloemen- en plantengrcx evei delaren hebben in een ingezonden brief in het jongste n mer van het Vakblad voor de Bloemisterij gesteld )r j. veilingen het gezamenlijk belang van de branche schaden door hen irritant voor de voeten te lopen met promotionele activiteiten en het uitvechten van een s g linge strijd. De veilingen breken volgens de handel i erdf door eerder gezamenlijk optreden is opgebouwd. De h ider laren zijn van mening dat iedereen zich bij zijn eigen s j)( lisme moet houden. Zij vinden dat daar op korte U Qr duidelijke afspraken over moeten worden gemaakt. ze^( lts LEIDERDORP Een 48-ja- rige vrouw uit Leiden is gis termiddag gewond geraakt bij een aanrijding. Het onge luk gebeurde op de kruising Rietschans/Engelendaal in Leiderdorp. Het slachtoffer was passagier van een 47-ja- rige bestuurder uit Leiden. Een 42-jarige vrouw uit Kat wijk stak plotseling de Enge lendaal vanaf de Rietschans over en zag daarbij de Leide- naar over het hoofd. Het slachtoffer is met een hoofd wond naar het Academisch ziekenhuis in Leiden ge bracht. De beide bestuurders bleven ongedeerd. De 100-jarige mevrouw Pieternella Bahnmüller is glsft gen door burgemeester P.H. Schoute van Wassenafcegei bloemetjes gezet. Mevrouw Bahnmüller woont sinds i ning op 11 november 1960 in het Sophiekehuis in Wa! Mevrouw Bahnmüller maakt een kwieke en uiterst vP3 d druk. Zij is jarenlang apothekersassistente geweest i r.vlJ: veningen en woonde vroeger aan de Prins Hendrik"1 Wassenaar. De 100-jarige vraagt toch maar vooral ini te zetten dat zij volmaakt gelukkig is in het Sophiekeh vol dereen is hier zo aardig. Het is jammer dat ik zo moe Acf>t de kamer kom, maar ik kan geen drukte meer om a hebben". Waaraan heeft mevrouw Bahnmüller deitte z leeftijd te danken? „Dankzij een eenvoudig leven. Ni%, eer en niet drinken en altijd eenvoudig en simpel leven, der t nooit iets bijzonders gedaan, maar toch altijd plezier! vanv lei DEN HAAG/BOLLEN STREEK Er moet wat worden gedaan aan het te kort aan seizoenarbeiders in de Bollenstreek en het West leden P.A. Kruijk (CDA) uit Naaldwijk, C.A.L. van der Zalm (PvdA) uit Warmond en N.A. van Velzen (VVD) uit Schipluiden in vragen land. In de onmiddellijke aan het Gedeputeerde Staten omgeving van deze tuin- van Zuid-Holland. Het drie- bouwgebieden zijn grote aan- tal wijst erop dat tuinbouw- tallen werklozen met een werkgevers door dit gebrek laag opleidingsniveau aan- aan arbeidskrachten in de wezig die dit werk kunnen problemen komen en vraagt doen. Dit schrijven de staten- of de provincie aan deze on gewenste situatie een einde wil maken. De drie vragen naar een onderzoek dat moet verklaren waarom de hon derden seizoen-arbeidsplaat sen niet worden bezet. Vol gens het drietal kan geen en kele instantie (arbeidsbureau en stichtingen voor de werk gelegenheid) de oorzaken aangeven. Inbraken in bouwketen LEIDERDORP bouwketen zijn in d< van zondag op maand*, wit van inbrekers gewf.e" gebouwtjes stonden n bouwplan Buitenhof D, derdorp. Er is vooral schap ontvreemd. Er n niet precies bekend vol r veel geld er is gestojj g c bouwketen werden weid opengebroken.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12