i Omwegen fob de Vries: „Ik had meer nodig }an een orgel met één manuaal [e kunnen onze eigen mensen niet eens huisvesten ALLER LEI(DS) "1 FSCHEID VAN EEN KERNACHTIGE DOCENT [ENGDE REACTIES OP WONINGCONTINGENT 1987: lingbouwcontingent 1987 DRIE DISTRICTSTEAMS BIJ LEIDSE POLITIE I \Glf )EN OMGEVING QeidóaQowumt DINSDAG 20 JANUARI 1987 PAGINA 11 l was een drukte van ng, afgelopen vrij- avond, in de „Leidse iekschool" (zoals de ekmuziekschool Lei en Omgeving aan Rapenburg nog s hardnekkig ge- nd wordt. Er waren dankwoorden, {gestemd of zo maar ttaan overgebracht, kiai(>lgd door een ^>mpje van geschen- legio platenbonnen, i spémstukjes die een ei- taal spraken, en en- n met te raden ud je hoorde bij- ovile aanwezigen den- hoeveel zou daar inzitten dan? Na- lijk was er ook veel iek op die avond in imziekschool, al was deze keer af- idsmuziek die hier aar de betrokkenen icht wat melancho- stemde. Scheiden immers lijden, niet- f ktf En afscheid doet Drie docenten gin- heen na hun taak- 1 ulling ergens in het 'Jumentale gebouw de vele vertrekken ïekiit de ganse dag al- 'n i instrumenten hun B men tot klinken ringtt ze niet, maar je hoort rveevel. Leerlingen produ- uit dan hun vorderingen: is da^elovende talenten die wal steken. En dan de leraar of lerares on- Leeiiaar. Maar ook zijn er vechten van de middel en of de hopelozen die ioos blijven steken in onoplosbare proble- met ademtechniek of rzettingen. Daartussen- hoor je ook de corrige- acties van docenten het lesgeld van hun leer- ?n trachten te rechtvaar- Hun zuchten en steu- de maat mee stam- :un je je voorstellen, ze zijn allemaal blij dat jrdei er zoveel animo bestaat om muziek te maken. Daar gaat het namelijk om bij een mu ziekschool. Afscheid dan. Drie docenten gingen heen. En een be stuurslid eveneens. Alle uit geluid door directeur Kunst. Zo heet die nu eenmaal. De docenten waren artiesten op hun specifiek terrein en werden derhalve bij de voornaam genoemd. Het be stuurslid had 15 jaar civiele werkzaamheden verricht: Th.Esselaar. De scheidende docenten waren Gert Winse- laar, die zes jaar blokfluitles- sen verzorgde, Nel Möhle, ongeveer tien jaar pianolera res, en Job C.de Vries, nage noeg drieentwintig jaar een voorbeeld op orgel en piano. Vergrijzend in het vak. Bij hem ben ik even blijven ste ken. Hij verdiende met z'n docerende inzet een piano. Een Steinway and Sons. Zwart, en getekend door het gebruik; uiterlijk der dagen zat. Lievelingsdier van de goede man Job. Met een flu welen touché en een volheid van klankkleur als ie weer eens gestemd was. Geen vleugel, maar een pianofor te. Geen wonder, dat de vol komen door de schenking verraste Job (61) er bij neer ging zitten in een pianisti sche pose om op de foto te komen. Heel wat anders dan de mesthoop van zijn oud testamentisch rechtvaardige naamgenoot. Straks verhuist de Steinway; op transport naar Sassenheim, waarvan Job de Vries een respectabe le inwoner is. De Steinway: „een stuk van m'n leven", zegt leraar De Vries. „Als leerling al kreeg ik erop les van Hans Men- des. Ik ben hier echt vrese lijk blij mee". En de muziek school had een en ander al verdisconteerd op de winst en verliesrekening: de Stein way ging naar Job. Ik zou het enerverend vinden als De Vries een keer zou wil len concerteren op het orgel van de parochiekerk van St.Job-in- t-Goor, in het Antwerpse. Dat ligt gewoon aan z'n naam. Maar Job de Vries heeft heel wat meer op z'n naam gebracht, zo heb ik vernomen. Sinds 1963 gaf Job de Vries orgelles aan de muziekschool in Leiden. Ook al op die Steinway. Job de Sassemer heeft inmiddels zijn sporen dubbel en dwars verdiend. Als orgel- en pianoleraar, maar ook als organist en koordirigent, in Sassenheim, Rijnsburg en Voorhout. Job stamt uit een muzikaal ge slacht. Zijn vader, bijvoor beeld, blies onder andere meer dan 40 jaar de piston in de plaatselijke harmonie. Job zelf zat al als zevenjarige knul bij Crescendo (tot z n 18e) de bugel te blazen, en nog meer trouwens. Toen Job 16 was kreeg hij al or gel- en pianoles van organist Keuning van de Geref.Kerk. In '46 ging hij naar de mu ziekschool in Leiden en kreeg daar pianoles van Hans Mendes. Hij was ook „Haarlems" onderlegd, en dat betekent een formidabe le leerschool, in de stad van Hendrik Andriessen, Albert de Klerk, Jan Mul, George Een goede herinnering aan 23 klankvolle jaren op de Streekmuziekschool Leiden en Omgeving aan het Ra penburg: scheidende maestro Job de Vries, in kunstenaarspose, achter de Steinway-piano waarop hij zolang les heeft gegeven en die nu zijn eigendom is geworden. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag 'mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 ,op toestel 10. hKj* door Ton Pirlrrs Stam en zovele andere or gelgroten. We gaan verder met Job C.de Vries, een coryfee van reformatorische stam. Uit Haarlem kwam ook regel matig Hennie Schouten over; ook al zo'n formidable didact, die ook boekjes vol theorie schreef. Schouten gaf aan Job les in de Luther se kerk in Leiden. De Vries kreeg ook, in Haarlem, les van de niet geringe organist Jac.Bijster. In '51 behaalde Job z'n laatste vakdiploma's op het Kon.Conservatorium in Den Haag. 's Mans gecer tificeerde gang door de no tenbalken mag hierbij al aardig getekend zijn. Hij had niet te klagen. Trouwens, vanaf '46 gaf Job C. thuis al orgel- en pianolessen. En daarna steeg zijn plaatselijke roem tot flinke hoogten. Onbezoldigd Zo was De Vries enige tijd onbezoldigd organist in Noordwijk in de Grote Kerk, en daarna (met hono rarium) in Lisse, Wassenaar en van '63 tot '74 in de Her- v.Kerk in Sassenheim op het vorige orgel. Dit was echter een breekpunt. Dat orgel zat hem dwars. Het was een Coltfusz-orgel met slechts één manuaal. Daar kon Job zich niet op uitle ven. Hij zei destijds zelfs: „Ik zie het niet meer zitten", vanwege de zeer beperkte mogelijkheden van het in strument. Job gaf z'n portie aan Fikkie; in zoverre, dat Hans van Nieuwkoop dat or gel van hem overnam. Maar Job de joyeuze orgelbespeler ging door. Hij dirigeerde er bovendien op los. Zes koren heeft hij geleid. Job rende van koor tot koor en haalde eruit wat er uit te halen viel. Eigenlijk te veel om op te noemen; een paar dan: Sas- senheims Chr.Mannenkoor (sinds '50, vanaf de oprich ting); het Geref.kerkkoor te Rijnsburg, het Herv.kerk- koor in Warmond (daar in '76 opgevolgd door broer Nanne de Vries); acht jaar koordirigent in Lisse, verder van „De Lofstem" in Sassen heim, en van het Wasse naars Mannenkoor. Mis schien dat ik er nog een paar heb laten slippen. Koren Toen Job de Vries zijn be trekking bij de Leidse Mu ziekschool aanging (zijn op volger daar is Rijk Jansen uit Alphen a.d.Rijn), moest hij met wat koren stoppen. Hij dirigeert nu nog het mannenkoor in Sassenheim en het kerkkoor in Rijns- burg. Maar wat hem over blijft glorieert. Job C. de Vries leidde concerten met vele nationale en internatio nale vokale grootheden: An nie Hermus, Harry Black- mon, Rijkje Wolleswinkel, ha, Marco Bakker, Cecile Moerdijk, en niet te verge ten Iwan Rebrof, de bas van Kaukasische oorsprong. Iwan was een tijdje geleden al zijn faam vooruit gesneld toen hij in Sassem moest op treden. De kerk was toen te klein om het auditorium te kunnen opvangen. Ze ston den in de rij, dus. Voor Iwan en Job. Maar Job heeft nog zoveel meer in portefeuille, op z'n koorrepertoire zeg maar: Brahms met z'n Alt- Rhapsodie, Byzantijnse hym nen, opera-fragmenten van Wagner en Verdi. Siegfried en Nabucco. Bien étonné... En dan dat vreemde gedoe, rond het zingen van Gods lof. Het was vroeger uitge sloten, dat een katholiek koor of KRO de liederen van Johannes de Heer aan de openbaarheid zou prijsge ven. Een toestand was dat altijd, als je de NCRV aan zette. De ketterse vonken vlogen er, volgens de Augs- bugser regels, bedaard van af. Dat herinner ik me nog van destijds. Maar neem nu de goed refomatorische Job. Die was, nota bene, al jaren bezig met Latijnse missen van Haydn en Da Palestrina. Een reformatorische pionier die zelfs de door en door roomse missen van Dom Pe- rosi een warm hart toedroeg en ze deed uitvoeren door protestantse koren. Mijn zeer protestantse zegsman is er opgetogen over: „Hij was een man met een eucumeni- sche instelling avant la ré gie". Andersom is het toch niet zo vreemd: in de geva rieerde katholieke kerken klinken herhaaldelijk de ge zangen die door Valerius ik denk dan maar aan de on zalige Marnix, gezegd van Aldegonde, die Willem van Oranje zeer toegedaan was, maar de rebelse zaak ver knalde toen hij 400 jaar gele den Antwerpen aan de Spaanse koning overliet. Maar we zitten nog steeds met die geuzenzangen opge scheept die we moeten mee- galmen tussen de ingewik kelde lezingen door. Maar goed, de instelling van Job is breed-eucumenisch. En hij is vooralsnog niet van plan om ermee te stoppen: „Niets doen ligt mij niet; rust roest". Dat is ook een vader lands gezegde dat het tot het een fiks eind geschopt heeft. Voorlopig gaat Job de Vries nog een hele tijd door met concerten „all over the pla ce". /STREEK De op het aantal wo- dat dit jaar mag gebouwd, lopen voorgaande jaren erk uiteen. Zo is de ite Leiden niet on- Noordwijk teleurgesteld, toont (voude zich dik te en spreekt burge- P.J. Verhoef van over een ronduit 'end aantal. Een loorde klacht in de .treek is: „We kun- ize eigen mensen is huisvesten". geeft de gemeente [ubsidie voor totaal 921 gemeente had om ien gevraagd. Het gaat huurwoningen, 223 't koopwoningen, 128 I woningen, 120 pre- foningen, 40 premie-D- i en 31 premiehuur woningen die door beleggers gebouwd worden. Premie-C womingen zijn huizen waar een eenmalige subsidie van 6.500 gulden op wordt ver strekt en premie-D woningen zijn huizen in de binnenstad waar een eenmalige subsidie van 20.000 gulden op wordt gegeven. Teleurgesteld De gemeente Alkemade is enigszins teleurgesteld over de hoeveelheid toegekende wo ningen in de sociale huursec tor. Alkemade mag er dit jaar slechts tien bouwen. „Dat aan tal wijkt nogal af van de door ons gevraagde hoeveelheid", aldus gemeentelijk woordvoer der J. van Elk. „Er is veel be hoefte aan woningwetwonin gen en daar stemmen we onze vraag op af. Het is jammer dat daar niet aan voldaan is". Over de toegekende 38 premie A-, 9 B- en 14 C-woningen zegt Van Elk „redelijk con tent" te zijn. „Het is wel wat minder dan we gehoopt had- fde: 38 premie A-; 9 premie B-; 14 premie C; 10 woning tellingen. iaan den Rijn: 82 premie A-; 58 premie B-; 150 premie iefor|emie D; 100 woningwetwoningen en 98 premie-huurwo- ven<CoorJ1beleÊgers- ag eif,°u®e: 6 premie A-; 9 premie B; 10 premie C. 40 premie A; 14 premie B; 51 premie C; 20 woning ïgen; 49 premie huurwoningen voor beleggers. :rk aan den Rijn: 17 premie A; 10 woningwetwonin ?30-f?3 premie A; 125 premie B; 120 premie C; 40 premie D AMi'e huurwoningen voor beleggers; 379 woningwetwonin orp: 46 premie A; 5 premie B; 113 premie C; 25 woning 07?fen' EN jendam: 65 premie A; 4 premie B; 24 premie C; 141 wo- koningen. a., «Ien: 2 premie C; 6 woningwetwoningen. premie A; 40 premie C; 25 woningwetwoningen. 4 premie C; 6 woningwetwoningen. pn: 7 premie A; 14 premie C; 7 woningwetwoningen, lijk: 14 premie A; 6 premie B; 32 premie C; 5 premie D; ngwetwoningen. fijkerhout: 12 premie A; 9 premie C; 27 premie huurwo- k>or beleggers. est: 40 premie A; 44 premie C; 30 woningwetwoningen, •irwoude: 8 woningen in de sociale huursector. WERjrg; 6 premie A; 21 premie C; 14 premie D; 33 woning- «ö4ngen. a afslciln: 12 premie C; 49 woningwetwoningen, centrj* 10 woningwetwoningen. 11.(wurg: 11 premie A. 1h H Premie A; 8 premie B; 25 woningwetwoningen. S3ii' en: premie C; 5 premie D; 40 woningwetwoningen, n»ets. s af^ar: 16 premie A; 8 premie C; 40 woningwetwoningen. •Kge: 14 premie C; 8 woningwetwoningen. Oven: 10 premie C; 10 woningwetwoningen toude: 5 premie C; 32 woningwetwoningen. Winkel: ..Niet ontevreden... den, maar wij kunnen ons daar wel tevreden mee stel len". Ook J. Kret, directeur van de woningbouwverenging Alke made, is niet tevreden met de toegekende tien woningwet woningen. „Ronduit bedroevend" is de reactie van burgemeester Ver hoef van Ter Aar op het wo ningcontingent voor zijn dorp. „De verhoudingen zijn geheel zoek. Er moet toch doorstro ming voor onze inwoners mo gelijk zijn. Wanneer wij alleen maar tien woningwetwonin gen krijgen, begin je daar he lemaal niets mee. Er zou min stens een gelijk aantal premie woningen toegekend moeten worden. Daar hadden we dan ook om gevraagd. En dat leek ons een heel reële vraag". Burgemeester F. Winkel van Noordwijkerhout zegt „niet ontevreden" te zijn met het aantal woningen dat zijn dorp is toebedeeld. Meer moeite heeft hij echter met de verde ling over de diverse soorten. „Het probleem is dat wij dit moeilijk in ons financiële plaatje kunnen passen. Wij hadden het liefst vooral wo ningwetwoningen gekregen, maar die zitten er helemaal niet bij". „We zullen al onze creativiteit moeten aanspreken om het ge plande programma van Oost hout vol te maken, maar dat zal wel lukken". Burgemeester M.Th. van de Wouw van Voorhout is niet bijzonder te spreken over het woningcon tingent van Voorhout, „maar je moet nu eenmaal roeien met de woningen die je hebt", luidt zijn variatie op het bekende spreekwoord. Hij is „zeer te spreken" over de 25 woning wetwoningen. Blijer gestemd dan zijn collega in Voorhout is burgemeester G.J. van der Kroft van Lisse. „Dat wil zeggen: gezien de sombere berichten die ik uit andere plaatsen heb gehoord", aldus Van der Kroft. Hij is te spreken over de 33 premie A- woningen, 13 meer dan ge vraagd. „Daar zijn hier genoeg liefhebbers voor", meent de burgemeester. „Heel erg jam mer", vindt hij het dat het ge plande premiehuurproject nu niet door kan gaan. „De Blin- kerd kan nu niet worden afge rond" Wethouder H. Drenth van Sassenheim laat zich in de zelfde bewoordingen uit. „Ge zien de sombere verwachtin gen valt het nog mee", meent hij. „Het noodzakelijkste heb ben we gekregen, maar als dit beleid wordt volgehouden, komt de Bollenstreek in de problemen. We kunnen onze eigen mensen niet meer huis vesten". „Natuurlijk zijn wij erg teleur gesteld", is de sombere reactie van V. Salman op de toewij zingen aan Noordwijk. De wethouder ruimtelijke orde ning en woningbouw denkt dat „GS een voorschot hebben genomen op het nieuwe streekplan". De strekking hiervan is dat de steden de ruimte krijgen voor woning bouw en dat de kleinere woonkernen hun landelijke karakter moeten behouden. Van de 134 aangevraagde wo ningen kreeg Noordwijk er 77 toegewezen. Daarbij zitten 32 C-woningen, terwijl de kust- filaats er niet één op het ver- anglijstje had staan. „We zul len onze plannen moeten aan passen", aldus Salman, die echter zei dat de bouw in het Vinkeveld onverminderd door zal gaan. Tevreden De gemeente Zoeterwoude is tevreden over het contingent van 32 woningwetwoningen en 5 premie-C-koopwoningen dat door het Rijk is toegewe zen. „Dat is precies wat wij no dig hebben om in 1987 verder te kunnen bouwen in het bouwplan Hoge Rijndijk West", aldus gemeentesecreta ris L. Kruithof. Zoeterwoude bevindt zich in een kwetsbare positie in verband met de lo- katiesubsidie, die van het bou wen aan de Hoge Rijndijk een dure aangelegenheid maakt. Sterke afhankelijkheid van de rijkssubsidie is het gevolg. In de afgelopen jaren kwam het nogal eens voor dat het contin gent tegenviel. „Het lijkt er op dat nu rekening is gehouden met onze positie. Als het de komende jaren zo doorgaat kunnen we in 1989 klaar zijn aan de Hoge Rijndijk. Daarna kunnen we ons gaan richten op het plan Bloemenweide in het dorp", aldus de heer Kruithof. Warmond heeft van het Rijk niets gekregen, maar dat is niet verwonderlijk aangezien het contingent wordt ingele verd ten behoeve van de re gionale bouwlokatie in Voor hout, waar ook Warmonders terecht kunnen. De gemeente Voorschoten is redelijk tevreden over het contingent van 40 woningwet woningen en 8 premiekoopwo ningen C en D voor 1987. „Dat is conform onze vraag", stelt gemeentesecretaris J. Over- bosch. Een groot gedeelte van de woningwetwoningen wordt gebouwd op de dorpswei in het centrum van Voorschoten. De gemeente vreesde dit con tingent mis te zullen lopen als de dorpswei niet werd be bouwd, hetgeen de wens was van veel Voorschotenaren. Oegstgeest kan verder bou wen in met name deelplan VI in het noorden van Haaswijk dankzij het contingent. De ge meente is tevreden over de mogelijkheid om in 1987 30 woningwetwoningen, 40 pre- mie-A-woningen en 44 pre- mie-C-woningën te kunnen neerzetten. Ook zal bekeken worden of een gedeelte kan worden aangewend voor de zogenaamde „inbreidingsplan- nen" binnen de bestaande be bouwing van de gemeente. Salman: ..Teleurgesteld.. Cursussen Eind januari begint er bij K&O aan de Oude Vest 45 weer een groot aantal cursus sen. Er zijn zeer uiteenlopen de cursussen van zangtech niek en houtsnijden tot een cursus filosofie of Grieks. Ook zijn er speciale cursus sen voor ouderen. Voor uit gebreide informatie kan men dagelijks tussen negen en vijf uur met K&O bellen: 141141. Vervoer De afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen houdt morgen in het NZH- ontspanningslokaal aan de* Rijnsburgerweg 1 een bijeen komst. Twee mensen van het Amserdamse Gemeente Ver voerbedrijf spreken over mo derne ontwikkelingen bij het hoofdstedelijke vervoerbe drijf: „Ook de Amsterdamse tram heeft het". Aanvang 20.00 uur, toegang 2,50. Open School Een tentoonstelling over de Open School is nog tot eind februari te zien in de openba re bibliotheek aan den Nieuwstraat 4. De Opens School is tien jaar geleden opgezet voor volwassenen. De expositie geeft een beeld van de inhoud van het on derwijsprogramma, de motie ven van de deelnemers, en de mogelijkheden na een stu die aan de Open School. Bingo In de grote zaal van het club gebouw van de wijkvereni- ging Aktief aan de Berlage- straat 2 wordt donderdag 22 januari een bingoavond met diverse prijzen gehouden. De bingo begint om acht uur, de toegang is gratis. De Marnix geopend LEIDEN „De Marnix". Dat is de naam van de nieuwe openbare basisschool die gis termiddag door wethouder H. van Dongen officieel is geo pend. De school staat op het voormalige terrein van de ge meentereiniging aan de Noor derstraat. De Marnix is tot stand gekomen na een fusie tussen de Marnix van St. Al degonde school en kleuter school De Goudsbloem. De nieuwbouw werd mogelijk door de verhuizing van de rei niging naar het Industrieter rein De Waard. Opmerkelijk aan de school is dat erboven huizen zijn ge bouwd. Wethouder Van Don gen betoogde gistermiddag tij dens de officiële opening dat er in Nederland nauwelijks scholen zijn die op die manier zijn gehuisvest. In Leiden is het in elk geval de enige, hield de wethouder haar gehoor voor. Zij wees erop dat het mi nisterie van onderwijs steeds moeilijker geld beschikbaar stelt voor de nieuwbouw van scholen. Afgelopen vrijdag werd nog de openbare basis school aan De Vliet officieel geopend, maar voorlopig ziet het er niet naar uit dat er nog meer nieuwe scholen gebouwd zullen worden. „De bezuini gingen worden goed zichtbaar in het overleg, dat wij met het ministerie voeren over voor- zieningen voor het protestant- christelijk onderwijs. Vrijwel alles wordt afgewezen", aldus de wethouder LEIDEN De Leidse politie gaat in drie districtsteams van elk dertig personen werken. De commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden ging gisteravond akkoord met het voorstel van politiecommissaris H. Mo3tert om nog dit jaar tot een dergelijke opzet van het Leidse politiekorps te komen. In eerste instantie hadden diverse partijen in de Leidse raad verzocht om naar Haarlems model wijkteams te vormen, die een meer zelfstandig karakter hadden. Daar zouden dan ook recher cheurs van de Justitiële Dienst (JD) aan toegevoegd moeten worden. Die zouden zich in wijkverband met de afhandeling van bijvoorbeeld diefstallen bezig moeten houden. Mostert acht een dergelijke opzet onhaalbaar. „De werklast van de JD is zeer groot. Een overheveling van menskracht en een grote hoeveel heid recherchewerkzaamheden zal met zich meebrengen dat het personeel van de drie teams veel meer tijd op het bureau zal doorbrengen. Dat staat haaks op mijn wens om de surveillance- uren op de weg uit te breiden", aldus Mostert. Een verzoek van D66-raadslid P. Langenberg om de teams in principe uit te breiden naar 35 personen, waardoor ze meer re cherchetaken op zich konden nemen, wees hij dan ook af, omdat hij geen mogelijkheden zag om 15 mensen extra aan het korps te ontrekken en bij de teams in te delen. Wel zegde hij toe dat die mogelijkheid in de toekomst open gehouden moest worden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11