Vuurzee in hart van Leidse binnenstad tukgoed Rotterdamse haven ligt „plat" Rayonhoofden BIETJES EN VARKENSSCHNITZEL Politie Nijmegen ontruimt gekraakt Shell-kantoor SHY „noodgedwongen" weg uit Zuid-Afrika Schaatstochten eisen twee doden £eidóG0ou/ia/nt HET WEER Wolkenvelden en een enkele opklaring. Vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur tussen -5 en -10 graden. Mid- dagtemperatuur rond -4 gra den. Zwakke tot matige ooste lijke wind. De komende dagen droog en af en toe zon Zon op: 08.38; onder: 17.04; Scheveningen hoog water: 06.20 en 18.28; laag water: 01.45 en 14.19. Maandag 19 januari 1987 78e jaargang no. 23709 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071-122244Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I J. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0.45 per mm. ERDAM In de stuk etor van de Rotterdam ven is vanmiddag het neergelegd. De staking in elk geval tot en met noch tend en is bedoeld eiding voor meer acties 't stukgoed volgende Die acties zullen niet van tevoren worden aange kondigd maar per dag worden uitgeroepen bij die bedrijven, waar op dat moment juist veel werk is. De Vervoersbond FNV, die tot de acties heeft opgeroepen, verwacht dat de actie van vandaag zeker effect zal heb ben omdat het zeer druk is bij de Rotterdamse stukgoedbe- drijven. De arbeidspool van de SHB is volledig uitverkocht: alle stukgoedwerkers zouden aan het werk moeten zijn. Volgens FNV-woordvorder Rosenmöller zijn acties in het stukgoed onafwendbaar nu de werkgevers blijven weigeren te praten over het aangekon digde ontslag van 350 man. De bond wil vasthouden aan het in 1985 gesloten Van der Louw-akkoord waarin is over eengekomen dat er tot 1991 geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De werkgevers achten zich niet langer aan deze overeenkomst gebonden omdat de situatie in het stuk goed aanzienlijk is verslech terd. Zes stukgoedbedrijven hebben aangekondigd voor 350 man ontslag aan te vragen als het niet mogelijk blijkt deze elders in de haven te plaatsen. Leden van de Vervoersbond FNV hebben vanmiddag een demonstratieve bijeenkomst gehouden in het Rotterdamse theater Zuidplein. De FNV verwachtte vanmorgen dat de massabijeenkomst door zeker drieduizend stukgoedwerkers zou worden bijgewoond. larkoers Jerp omlaag ERDAM/TOKIO Hel li herstel van de dollar- eind vorige week is van (duur geweest. In Am- i werd vanmorgen genoteerd, meer dan ent minder dan de slot man vrijdag. Ook op an- Europese wisselmarkten e de dollar fors lager en pio op het historische punt van 151,85 yen te- 53,10 yen vrijdag. Bij de h werd vrijdag/2,15 be- bij aankoop en 2,03 bij K>. De nieuwe koers e( in de dag berekend. Va- hdelaren schrijven de laling toe aan berichten Amerikaanse regering Uarkoers nog verder wil (en teneinde het handels- I te kunnen verminde- ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Gekookte ÜJ bietjes, schaal 500 gram Varkensschnitzels gepaneerd, 1 100 g ®jxs®t?9J.« 's Lands grootste kroidenierblijft op de kleintjes letten. bietjes, CO iOi7 NIJMEGEN De mobie le eenheid heeft vandaag het gekraakte Shell-kan toor in Nijmegen ont ruimd. Men had vele uren nodig om de de drie eta ges van het pand, gelegen boven een parkeergarage, binnen te dringen. Een trappehuis, de enige toe gang tot de kantoorlaag was zwaar gebarricadeerd. tievoerders. Op verscheidene plaatsen in de Nijmeegse bin nenstad zijn vernielingen aan gericht. De Nijmeegse politie neeft in de loop van de och tend verscheidene arrestaties verricht in verband met ver nieling en openlijke geweld pleging. Na in alle vroegte te zijn be gonnen was de Mobiele Een heid er om elf uur nog steeds niet in geslaagd om het ge kraakte kantoorpand binnen te dringen. Volgens de woord voerder waren in het trappen huis op tal van plaatsen barri cades te slechten, waarbij van motorzagen, slijptollen en breekijzers gebruik moet wor den gemaakt. De ontruiming van het ge kraakte Shell-kantoor is mo gelijk op basis van een vonnis van de president van de recht bank in Arnhem die de eige naar van het kantoorgebouw, de Stichting Shell Pensioen fonds, vorige maand in het ge lijk stelde in een kort geding dat de stichting tegen enkele krakers had aangespannen. DEN HAAG SHV zal met onmiddellijke ingang en „in nood gedwongen door terreur" stappen zetten tot het volledig terugtrekken van haar investeringen in Zuid-Afrika. Dit zal gebeuren in overleg met de plaat selijke directie. Dit heeft SHV-topman Fentener van Vlissingen vanmorgen in Den Haag op een persconferentie bekendgemaakt. SHV had volgens hem een keuze uit twee kwaden. „Na rijp beraad en zeer zorgvuldig afweging van de algemene belan gen, de veiligheid van het personeel en klanten en de econo misch onaanvaardbare lasten" heeft de directie, ondersteund door een eensgezinde raad van commissarissen, besloten de activiteiten in Zuid-Afrika te staken. (ADVERTENTIES) Vandaag spant het erom. Wordt de vijftiende Elf stedentocht nog deze week gereden of niet? Alles hangt af, hebben we begrepen, van het oordeel van eenentwintig rayonhoofden. Vlak voor elke Elfste dentocht zijn zij het, die zichzelf niet alleen koel houden, maar ook weten te beslissen of het ijs overal wel even betrouwbaar is om 16.000 schaat sers te dragen. De Leidse Courant staat - net als de vele rijders - in de startblokken om dit evene ment weer van A tot Z te verslaan. En wie nog niet weet hoe de Leidse Courant dat doet hoeft nu slechts naam en adres hieronder te noteren. Als de bon dan ook nog wordt ingestuurd, leest hij weldra wat de rayonhoofden allemaal voor hem in petto B: geen plannen voor terventie in Golfoorlog gen e jj De Verenigde Staten hebben plannen ge- Et voor een interventie in de Golfoorlog tussen Iran ak, op het moment dat Iran erin slaagt de Irakese pstad Basra te veroveren. Dat heeft het Westduitse Eblad Der Spiegel gemeld. Het blad meldde uit ano- e bronnen in Egypte dat hoge Amerikaanse mari- ficieren het plan vorige week in Egypte hebben oken met militaire en politieke leiders. Der Spiegel 151 at het Amerikaanse vliegdekschip John F. Kenne- >ze week opdracht zal krijgen op te stomen naar de it van Hormuz. Ook zouden 600 gevechtsvliegtuigen i Europa gestationeerd zijn dichter bij het oorlogs- d worden geplaatst. De Amerikaanse minister van nlandse zaken, Shultz, verklaarde echter in een te- e-interview dat Washington geen partij kiest in het jet. Ook het Pentagon sprak het bericht tegen, na 4: Iran nadert Iraakse havenstad Basra. Koninklijke zuilen aan diggelen De zuilen voor de koninklijke wachtka mer van het station Hollands Spoor in Den Haag zijn zaterdagmorgen vroeg omver gereden. Een 22-jarige Hagenaar, die te veel had gedronken, reed ze omver kennelijk in een poging de wachtkamer binnen te rijden. De zuilen, die voorlopig door de brandweer werden gestut, moe ten worden vervangen. De kosten daar van bedragen zestig- tot zeventigduizend gulden. De bestuurder van de auto was er aanvankelijk met zijn medepassagier vandoor gegaan, maar werd al gauw door de politie aangehouden. Niet lang daarna was er weer iets aan de hand in de koninklijke wachtkamer. Door een lek kende brandslang in een zolder boven de kamer stond de wachtkamer weldra blank. Afpersing in Raadhuisstraat ALPHEN AAN DEN RIJN Twee inwoners van Vrouwenak ker en de Kwakel van respectie velijk 15 en 16 jaar oud zijn za terdagavond op de Raadhuis straat het slachtoffer geworden van afpersing. Het tweetal werd aangesproken door twee onbe kend gebleven jongens, die om een kwartje vroegen. Toen daar niet op ingegaan werd, haalde een van de twee een mes te voorschijn om zijn eis kracht bij te zetten en bezorgde een van de aangesprokenen een scheur zijn jas. De ene jongen vluchtte, de ander gaf de bedreigers uit angst 25 gulden. LEIDEN Een wilde vuurzee heeft in de nacht van zaterdag op zondag de Donkersteeg in het hart van de Leidse binnenstad grotendeels in as gelegd, ïen winkelpand aan deze steeg werd geheel ver woest, twee andere win kels werden gedeeltelijk vernield en nog vijf ande re winkels liepen zware schade op. Niemand raak te gewond; de politie wist een gezin met drie jonge kinderen ternauwernood te redden. De schade loopt in de vele miljoenen gul dens. De oorzaak is nog niet bekend, maar brand- itichting wordt voorals- ïog uitgesloten. De brand werd zondagmorgen ïntdekt kort voor half vijf. Enkele minuten later was de arandweer al ter plaatse. Op dat moment stond het pand van schoenenwinkel Presburg in lichterlaaie. De brand weer gaf groot alarm. Al het )ersoneel werd opgeroepen en net al het beschikbare mate- ieel ging men de vuurzee in nauwe steeg te lijf. Inmid- lels trapten politiemensen de leuren van belendende pan den in om eventuele bewoners :e kunnen evacueren. In het >and naast de schoenenwinkel leek een echtpaar met drie ónderen te wonen. Juist toen dit gezin met de politie door een poort de straat op rende, itortte een deel van het dak Ook uit andere panden werden bewoners geëva- i rueerd. i De brandweer ging het vuur L te lijf met vier waterkanon- r inen, waarvan twee vanaf de r~ ladderwagens en veertien stra- f uen. Men wist daarmee onge veer 6000 liter water per mi- Iiuut in het vuur te pompen. Om kwart voor zes werd het iein 'brand meester' gegeven. Pag 5: Brand richt voor mil- oenen schade aan. De brandweer bestrijdt de vuurzee in de Donkersteeg. amt De Hofvijver van het Binnenhof bood dit weekeinde het winterse beeld dat normaal alleen nog op de prenten van Anton Pieck is terug te vinden. Folo: MILAN KONVALINKA DEN HAAG/LEIDEN Een 46-jarige man uit Veenwouden is gisteren na afloop van een 70 kilometer lange schaatstocht in Eer- newoude overleden aan een hartinfarct. De man wilde juist zijn medaille ophalen toen hij oververmoeid in elkaar zakte. Een 69-ja- rige man uit Neede overleed tijdens de Bel- terwiede-tocht vanuit Belt-Schutsloot. Een 20-jarige inwoner van Zoetermeer raakte gisteravond bewusteloos bij een vechtpartij tussen schaatsers op de Grote Dobbe in Zoe termeer. Het slachtoffer is opgenomen in het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag. Het drukke schaatsweekeinde heeft de diverse EHBO-afdelingen van de ziekenhuizen in de Haagse en Leidse regio niet zoveel extra werk be zorgd als in vergelijkbare weekeinden. Per zie kenhuis ging het om gemiddeld enkele tientallen mensen met min of meer lichte verwondingen aan knieën, polsen, enkelbanden en hoofd. Voor al de hoogte van sommige bruggetjes bleek door veel schaatsers te zijn overschat. De rijkspolitie had de handen vol aan de drukke wegen bij de populaire schaatsgebieden. Brand weer en GEB moesten de strijd aanbinden met de wateroverlast in huizen waar de waterleidingen en verwarmingsbuizen gesprongen waren als ge volg van het mildere weer. In het Drentse plaatsje Oud Annerveen (gem. Anloo) brandde een boerderij tot de grond toe af als gevolg van een heteluchtkanon in de schuur. Zes mensen, onder wie vijf kinderen, konden gis teren op het nippertje van de dood worden gered toen zij bij het schaatsen door het ijs op de grint- gaten langs de Maas waren gezakt. Pagina 3: Massale ijspret dank zij Koning Winters milde bui. Elfsteden toch t niet eerder dan donderdag LEEUWARDEN De rayonhoofden van de Veree- niging de Friesche Elf Ste den .komen mogelijk van daag bijeen. Dat houdt in dat er in de komende dagen geen vijftiende Elfsteden tocht zal worden gehouden. Het bestuur had gisteren wel telefonisch overleg met de ijsmeesters in de rayons. Aanvankelijk leek de situa tie rooskleurig, maar vooral de noordwesthoek vormt nog steeds een groot knel punt. De vorst in de nacht van zaterdag was bovendien aanmerkelijk milder (min vier) dan werd verwacht. Ook de weersvoorspellingen voor de komende dagen lo pen nogal uiteen. Daarop be sloot het bestuur de 21 rayonhoofden nog niet bij een te roepen. „Als de vijftiende Elfsteden tocht doorgaat, is het niet eerder dan donderdag", stel de ir. Jan Sipkema na telefo nisch overleg met de weer kundigen en de rayonhoof den op de knelpunten in de route en na een vergadering met het bestuur van zijn vereniging. „Om alle organi satorische zaken op orde te brengen moeten er mini maal drie volle dagen tussen de aankondiging en de wed strijd zitten". Het bestuur besprak tijdens de vergadering het probleem van de ordehandhaving. Op grond van slechte ervarin gen van 1986, toen op ver schillende plaatsen vernie lingen werden aangericht, drongen commissaris van de koningin Hans Wiegel en verschillende gemeentebe stuurders bij het Elfsteden- bestuur aan op vroegtijdig overleg met de betreffende instanties alvorens de tocht zou worden aangekondigd. Uit vrees voor ongeregeld heden met publiek, verdacht geen schaatsliefhebber te zijn, heeft burgemeester Brouwer van Ferwerdadeel, waar Bartlehiem onder res sorteert, honderd man extra politiepersoneel aange vraagd. Bartlehiem wil geen publiek meer op het ijs. Er mogen daar ook niet meer dan twee muziekbandjes spelen. Het enthousiasme voor schaatsen over lange afstan den werd vanmorgen trou wens weer aangetoond bij de Elfmerentocht. Aan de start van deze toertocht versche nen 20.000 schaatsers, die in Sneek een complete chaos veroorzaakten. Ontslag Dinus Vos heeft na afloop van de Europese titelstrijd allround ontslag genomen als coach van de dames- kernploeg. Het vertrek van Vos is veroorzaakt door te genvallende prestaties en een slechte sfeer binnen de kernploeg. Egbert van 't Oever werd aangewezen als de opvolger van Vos. Winst De voetballers van het Ne derlands amateurelftal heb ben gisteren het verblijf op de Nederlandse Antillen met een overwinning afgesloten. De derde en laatste wed strijd, tegen de Curacaose kampioen Sithoc, eindigde in een overwinning van 4-0 voor Oranje. Riemens, Van Trigt, Reglero en Kaandorp zorgden voor de treffers. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Postcode/plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om eer proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1