Paramaribo: „Acties leger op verzoek van bevolking" a Fabriekshal stort in onder sneeuwvracht: tien doden Overleg in Pakistan over Afghanistan Handig "miniburo' Politie van Madrid rolt berucht ETA-commando op Vertrek Hu Yaobang ook zware nederlaag voor Deng Xiaoping Ll IGCJÏTENLAND OeidóQ-Oowumt ZATERDAG 17 JANUARI 1987 PAGINA 5 Üd-Afrika verzacht wijzing mijnwerkers [ANNESBURG Het coilec- ontslag van Mozambiquaans meel in de mijnen van Zuid- .ca is van de baan. Ongeveer 10 van hen de helft van Mozambiquaanse mijnwer- kunnen aan de slag blij- in de goud- en steenkolen- |en, zo hebben de mijneigena- verklaard. De mijnen, waar t uitsluitend zwarten uit de •landen van Zuid-Afrika een, waren bang dat het re isbesluit om alle buitenlan- uit te wijzen tot stagnatie in roduktie van goud en kolen leiden. ^seds Shell Zuid-Afrika adverteert voor persvrijheid JOHANNESBURG Shell Zuid-Afri ka heeft in een paginagrote advertentie in het Zuidafrikaanse weekblad Week ly Mail steun betuigd aan de persvrij heid. In de advertentie staat alleen de tekst „Shell steunt een vrije pers". Een Shell-woordvoerder zei desgevraagd dat Shell Zuid-Afrika gelooft in pers vrijheid en dat met deze advertentie duidelijk wil maken. De advertentie is alleen geplaatst in Weekly Mail, een weekblad met een kleine oplage dat voortdurend in de gevarenzone ver keert vanwege zijn uitgesproken opvat tingen tegen de apartheid. Braziliaanse censoren vrezen voor hun baan RIO DE JANEIRO De officiële censoren in Brazilië zijn bang dat zij met het voortschrijden van de democratisering hun baan en in komsten verliezen. Om zich daar, beter tegen te kunnen verweren hebben zij zich verenigd in een be langenvereniging. Het parlement van Brazilië begint in maart met de behandeling van een nieuwe demo cratische grondwet. Of de censuur helemaal afgeschaft of aleen be perkt zal worden, is nog een open vraag. Tot nu toe moeten films, to neelstukken, televisie-uitzendingen en dergelijke eerst voorgelegd wor den aan de censor. Sinds Kerstmis tienduizenden slachtoffers in Golfoorlog WASHINGTON Sinds 24 december zijn bij de gevechten om de Iraakse stad Basra 40.000 Iraniërs en 10.000 Irakezen gedood of gewond. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van defensie verklaar den gisteren dat de strijd om Basra de afge lopen 24 uur wat geluwd is, nadat Irak ken nelijk de Iraanse aanval op de stad had af>- geslagen. Er wordt nog wel gevochten maar de Iraakse troepen hebben een deel van het land teruggewonnen dat Iran eerder aan de Iraakse kant van de Shatt al-Arab (die de grens vormt tussen Iran en Irak) had vero verd. Amerikaanse deskundigen zijn er overigens van overtuigd dat de jongste Iraanse aanval een soort voorproef is ge weest voor een groter offensief. Trompetten van menselijk gebeente LONDEN Een rechtbank in Newcastle heeft een 20-jarige muziekstudent vijf maanden gevangenisstraf gegeven om dat hij graven had geplunderd om aan gebeente te komen waarvan hij muziekinstrument ten maakte. De man zei de beenderen te gebruiken voor „Tibetaanse trompetten". Hij was ervan overtuigd dat de geesten van de overledenen in die instrumenten weer tot le ven kwamen. De rechter noemde de nachtelijke roof tochten op de kerkhoven „walgelijk". Belgische politie jaagt op ontsnapte Nederlander BRUSSEL De Nederlandse en de Belgische politie maken sinds gistermorgen jacht op een Nederlander en een Zweed, die onlangs uit een Zweedse gevangenis zijn ont snapt. De twee werden aange houden bij een identiteitscon trole in het Belgische Lana- ken, vlakbij Maastricht. Daar bij kwam het tot een schiet partij, waarbij twee rijkswach ters ernstig gewond raakten. De daders maakten zich met hun auto uit de voeten. Er is tegen hen een internationaal opsporingsbevel uitgevaardigd. Moskou stuurt in '88 raket naar Mars MOSKOU De Sovjet- Unie heeft aangekondigd dat in 1988 twee ruimtes ondes gelanceerd worden, die in een baan rond Mars en zijn maan Phobus ge bracht zullen worden. De ruimtesonde zal de maan Phobus tot op vijftig meter naderen. Vandaar zullen foto's worden gemaakt van het maanoppervlak en twee landingstoestellen worden uitgezet. Een daarvan zal zich kunnen verplaatsen op Phobus, terwijl de tweede onge veer een jaar op een vaste positie blijft. meer ouwen willen i «rilisatie ditu gedaan 'nh jjen maken 1DEN Een groeiend il vrouwen wil een opera- nieifm ^un sterilisatie onge- te maken. Dit zegt het sh Medical Journal in zijn ite editie. „Aan iedere pa die vraagt om gesterili- te worden wordt verteld de operatie definitief is, de meesten weten dat dit altijd waar is. De verzoe- om de sterilisatie onge- te maken nemen toe", al- let tijdschrift. Volgens het geeft meer dan tien pro- van de zestig miljoen over ele wereld gesteriliseerde wen er blijk van, achteraf van de ingreep te hebben raagt tussen 0,1 en 0,5 pro-, om een herstellende ope- De grootste groep bestaat 'rouwen die jonger dan g jaar waren toen zij ge- iseerd werden, de mees- ivillen kinderen van een t*w Partner nadat hun hu- ]k of relatie met de vorige ler is beëindigd. Het suc- van vruchtbaarheid her- laai n£*e 'n8rePen is enorm 1eze nomen met de nieuwe ode van laparoscopische isatie. oombureau timistisch er Tsjernobyl udet n ht if niSKOU De Sovjet-Unie een reeks van maatrege- ■rso^etroffen om de veiligheid graf ietreactors van het kke W^nobyl-type te garanderen. 1 de s gebleken bij een bezoek elenprie leidinggevende func- rissen van de Internatio- Organisatie voor Atoome- 1 ie (IAEA) deze week aan -slai Sovjet-Unie hebben ge- tard it. Op een in Moskou ge len. persconferentie ver- rden zij, dat een gebied 'blie n tien en dertig kilometer of k de kerncentrale van ra gi nobyl, waar zich in april jjaar een ramp voltrok, in »op van dit jaar weer be-, reload zal kunnen worden, is ontsmet en er bestaat gevaar meer voor radio- ve straling, aldus de des- w ligen. Het gebied in een )1 van tien. kilometer rond :entrale kan echter nog betreden worden. De A-delegatie heeft een c lang in Tsjernobyl rond- ken. ach %evi ichteling dood uitwijzing ™je,5SEL Een 29-jarige es, die na een verblijf! ijf jaar in België kreeg te dat hij daar niet kon is overleden op het ,öent dat hij door de ndelingenpolitie op het uig naar Zaïre werd ge- tier )e man heeft vermoede- roetelfmoord gepleegd. Toen SOOL an geboeid op het vlieg net laar Kinshasa werd gezet euwde hij, dat hij bij aan- t vermoord zou worden. n'voor de start van het toe- wam men tot de ontdek- dat de man dood in zijn luigstoel zat. ede (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) PARAMARIBO De „zuiveringsacties" die het Surinaamse leger momen teel uitvoert ten zuiden van het Brokopondo-s- tuwmeer zijn niet bedoeld als wraak op de burgerbe volking, maar geschieden juist op verzoek van die bevolking. Dat is het offi ciële commentaar in Para maribo op de berichten over vergeldingsacties van de Echo-compagnie in het gebied van de Boven-Su- rinamerivier. Volgens de Surinaamse autori teiten heeft een „op drift ge raakt terreu rgroepje van Brunswijk, aangevoerd door de notoire crimineel Papatoe, het doorgaans vredige dorp Pokigron overvallen". „Deze heilloze activiteiten zijn voor. de bewoners van Pokigron aanleiding geweest om be scherming van de autoriteiten te vragen", aldus het officiële, via het staatspersbureau SNA, verspreide commentaar. Volgens een woordvoerder van de groep-Brunswijk heb ben zich echter ook verder het binnenland in gevechten afge speeld, waarbij burgerslachtof fers zijn gevallen. Vaststaat dat legereenheden bij Poki gron de rivier zijn opgegaan en vandaar stroomopwaarts zijn getrokken. Pokigron is hetzelfde dorp vanwaar vorige maand drie Nederlandse journalisten, on der wie de verslaggever van deze krant, de rivier opgingen om de mening van de bevol king te peilen. In interviews spraken de bosnegers zich toen onomwonden uit voor Bruns wijk en tegen Bouterse. De officiële lezing van het ge beurde bij Pokigron luidt dat bij de overval door het Jungle Commando drie winkels en een openbaar gebouw in brand werden gestoken en een win kelier werd gegijzeld en mis handeld. Die winkelier ligt nu „ernstig gekneusd" in een zie kenhuis in Paramaribo, aldus de autoriteiten. kele leden van het Jungle Commando overvielen in Po kigron een benzinedepot en een levensmiddelenwinkel. Zij maakten daarbij een vat benzi ne en twee zakken rijst buit. Over dit gebeuren ontstond binnen het Jungle Commando grote opschudding. De com mandant van het Jungle Com mando voor de Surinamerivier reisde nog dezelfde dag naar Pokigron om de gedupeerden zijn verontschuldigingen aan te bieden en hen schadeloos te stellen. De Nederlandse ver slaggevers konden zelf consta teren dat in Pokigron geen en kel gebouw in brand was ge stoken of op andere wijze schade had opgelopen. Bewoners van Pokigron spra ken toen wel hun angst uit dat het incident in Paramaribo be kend zou worden en dat re- pressaille zou volgen. Het is het enige dorp in dit gebied dat over een weg vanuit Para maribo bereikbaar is. LONDEN In Satu Mare, een Roemeense stad aan de grens met Honga rije, zijn gisteren tien do den en 47 gewonden ge vallen toen het dak van een fabriekshal instortte onder het gewicht van een dik pak sneeuw. Het was een van de ernstigste ongelukken in een week, waarin een koudegolf in Europa al zeker 233 le vens heeft geëist. De Franse politie trof een Brits echtpaar dood in hun ca ravan aan in de buurt van Bordeaux. Zij zouden ofwel van de kou ofwel door een niet goed functionerende gas- verwarming om het leven zijn gekomen. Terwijl het vasteland van Eu ropa voor een groot deel nog door extreem lage temperatu ren werd getroffen, zette in Groot-Brittannië voor het eerst sinds een week weer op enkele plaatsen een lichte dooi in. Die dooi bracht weer nieu we problemen met zich mee en de Londense brandweer kreeg zo'n 1.000 telefoontjes per uur te verwerken. In de meeste gevallen ging het om gesmolten ijs dat uit stukge- vroren en weer ontdooide wa terleidingen spoot. In de Bondsrepubliek breidde de chaos zich gisteren verder uit. Op de wegen raakten wa gens urenlang vast in de stuifsneeuw, vrachtwagen chauffeurs moesten in hun wagens overnachten en in oos telijk Beieren overnachtten kinderen onder dunne dekens in hun scholen. De situatie be looft nog slechter te worden: voor morgen is nieuwe sneeuw voorspeld. In Parijs blij ven enkele metrostations open om on derdak te bie den aan de naar schatting 15.000 daklo zen die de stad telt. Som migen stoken op de perrons een vuurtje om warm te blij ven. ISLAMABAD In Pakis tan zijn dit weekeinde hooggeplaatste Ameri kaanse en Russische rege ringsfunctionarissen bij een voor overleg met de Pakistaanse regering over Afghanistan. De Russische deelnemer aan de gesprekken is de eerste on derminister van buitenlandse zaken Anatoli Gavrilovitsj Koualjev. Hij zal onder meer ontmoetingen hebben met de Pakistaanse president Moham mad Zia UI Haq en de Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken Michael Ar- macost. In Afghanistan zelf hebben. ondanks het door de Afghaan se regering afgekondigde be stand, beschietingen en ge vechten plaats gevonden, zo is uit guerrillabronnen verno men. Volgens het eenzijdig door de Afghaanse regering afgekondigde bestand zouden de Afghaanse regeringstroe pen en de Sovjetmilitairen geen acties meer ondernemen, maar alleen vuur van het ver zet beantwoorden. In de hoofdstad Kaboel be trokken Sovjetmilitairen giste ren stellingen bij regeringsge bouwen en belangrijke wegen. Het op straat verschijnen van de Sovjetmilitairen stond in sterk contrast met de situatie voor donderdag, de eerste dag van het door het verzet af gewezen bestand. Toen wa ren de Russen vrijwel uit het straatbeeld verdwenen. Wes terse diplomaten geloven dat bezorgdheid over aanvallen van het verzet of ongeregeld heden in Kaboel mogelijk de reden is voor de duidelijke aanwezigheid van de Russi sche militairen. IDJE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL heli ■Mijn baas is een gewéldige vent, en hij...," areltje Knetter geestdriftig. Maar Hendrik ran£rzak onderbrak hem ruw en gromde: „Ik tre< geen boodschap aan je geweldige baas. >l me maar liever wat die toverbubbel pre- i zefooor een ding is. Geef 'es hier." - „Ik mag em alleen maar gebruiken als ik werkelijk in ■okm nood zit," zei Kareltje. - „Wel sakkerde- ze, «beer!" viel luitenant Haverzak uit. „We zijn oogfen boevepakkie met een kale kop op weg ?eu Ysberië voor levenslangl Is dót misschien m e nood of niet?" - „Ja, eigenlijk wel...," »p. eelde Kareltje. „Zullen we de toverbubbel /laaJmaar eens bekijken?" Hij maakte het pakje en zei: „Wel wel! Kijk 'es an! Twéé tover- Voor allebei één!" - „Zijn dat TO-VER- \eid iel BUB-BELSI?" vroeg de luitenant vol argwaan. „Maak dat nou gauw je grootje wijs! Gewoon bubbelgum is het!" - „Misschien is het wel de bedoeling, dat we gewoon bubbelen," zei Karel tje en meteen stak hij een der stukjes kauwgum in zijn mond. - „Nou..., geef mij er dan ook maar een," mompelde Hendrik Haverzak, en ook hij begon volhardend op het vreemde, taaie snoepje te bijten... - Ijverig knauwden de twee bubbelbijters door en na een poosje zei Karel tje: „Ik heb vroeger heel veel en heel goed ge bubbeld, mijnheer Haverzak. Ik geloof, dat ik nu óók bubbelen kan!" - En jawel, hoor! Een fraaie ballon van uittredend rubber ontsnapte aan zijn kauwende gebit... (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De anti-ter- rorismebrigade van de Spaan se politie heeft gistermorgen in Madrid zes vermoedelijke leden gearresteerd van de le vensgevaarlijke ETA-com- mandogroep, die onder de naam „Commando Madrid" meer dan tien jaar ongestraft in de Spaanse hoofdstad heeft, geopereerd. Bij de actie zijn grote hoeveelheden wapens en explosieven in beslag geno men. Het bewuste commando van, de ETA-Militar heeft tussen juli 1978 en juli 1986 in Madrid maar liefst 41 mensen ver moord, onder wie verschillen de hoge leger-generaals. Al leen al het afgelopen jaar heeft de groep in Madrid twintig personen vermoord en meer dan zestig personen verwond. De gearresteerde ETA-leden zijn drie mannen en drie vrou wen. Twee van hen maken deel uit van de vaste ETA-ver- tegenwoordiging in Madrid, die allerhande informatie naar het ETA-hoofdkwartier op Frans grondgebied doorgeeft. Om geen aandacht te trekken hebben deze ETA-leden in Madrid overdag allemaal een1 normale baan. De vier overige gearresteerde ETA-leden zijn' zogenaamde „operatieve" com mando's. Zij wonen permanent in Zuid-Frankrijk; ze werken niet maar worden betaald uit de gemeenschappelijke kas. Enkele dagen voor het plegen van een aanslag worden zij naar Madrid gestuurd, waar ze onderdak vinden in een van de vele flats die de organisatie voor dit doel in de hoofdstad heeft gehuurd. Pentagon geeft meer uit voor bases in Nederland WASHINGTON De Vere nigde Staten hebben voor bouwplannen op Amerikaanse luchtmachtbases in Nederland 71,14 miljoen dollar (ongeveer 150 miljoen gulden) op de be groting van 1988 staan. Dat be drag heeft voornamelijk be trekking op de luchtmachtba- heeft voorgelegd. De begroting ses in Woensdrecht en Soester- voor 1988, die het congres dit berg. Het is ruim 26 miljoen jaar moet goedkeuren, bevat dollar meer dan op de begro- onder meer posten die betrek- ting van 1987 voorkomt. Deze king hebben op huisvesting in cijfers staan in de defensiebe- Woensdrecht. Daarvoor is 35 groting voor 1988 en 1989, die miljoen dollar (ruim 73 mil- het Pentagon aan het Congres joen gulden) uitgetrokken. (Vervolg van de voorpagina) PEKING De 71-jarige Hu Yaobang, die giste ren in de nasleep van het recente studenten protest zijn functie van secretaris-generaal van de communistische partij opgaf, geldt vooral als een protégé van China's sterke man Deng Xiao ping. Zijn onverwachte aftreden wordt door westerse diplomaten in Peking dan ook uitge legd als een ernstige verzwakking van de machtspositie van Deng Xiaoping. De vraag is of de 82-jarige Deng ervoor kan zorgen dat zijn ambitieuze modernise- ringspolitiek ook na zijn dood zal worden voortgezet. China-kenners gingen ervan uit dat Deng in het najaar zich verder uit de politiek zou terugtrekken ten gunste van Hu. „De tegenstanders van de hervormingen zullen wel in hun handen wrijven van leedvermaak", zei een westerse diplomaat. Hu Yaobang had als taak de partij te reorganiseren en te verjongen in het kader van de door Deng in 1979 begon nen modernisering van Chi na. Hij kweet zich op de hem kenmerkende flamboy ante en energieke wijze van die taak, al wekte hij bij de conservatieve vleugel, voor al bij de strijdkrachten, het nodige wantrouwen over zijn stijl van werken. „De .haviken' hebben voortdu rend geprobeerd hem aan te vallen, maar hij overleefde dat altijd dank zij de steun van Deng", aldus een wes terse diplomaat in Peking. Slachtoffer Als secretaris-generaal van de partij, op papier de be langrijkste man in China, had Hu mede de taak te wa ken over de communistische ideologie. Hij is dan ook het belangrijkste slachtoffer van de recente studentendemon straties, die onderstrepen in welke ideologische crisis China verkeert door ener zijds vast te houden aan het marxisme en aan de andere kant de open-deurpolitiek naar het Westen te volgen. Hu heeft er nimmer een ge heim van gemaakt dat hij een afschuw heeft van link se dogmatici en van veel maoistische ideeën. Hij geeft de voorkeur aan voor Chi nese begrippen liberale idee ën, waarover hij opmerke lijk open is, boven het tradi- tionale marxisme. Van de ideeën van de in 1976 over leden Mao moet hij kenne lijk weinig hebben. Toen hem ooit werd gevraagd welke opvattingen van Mao in de kader van de moderni sering van China zouden kunnen worden toegepast, zei Hu onomwonden: „Geen enkele". Tijdens de Culturele Revolu tie, die Mao in 1966 begon om zijn wankelend leider schap te herstellen, werd Hu bestempeld als „contra-revo lutionair" en „kapitalist". De val van de „Bende van vier" onder leiding van de wedu we van Mao, Jiang Qing, waarmee in 1976 een einde kwam aan de Culturele Re volutie, maakte de weg vrij voor de opkomst van Hu en Deng, die de Culturele Re volutie ook aan den lijve had ondervonden. Deng en Hu kenden elkaar trouwens al sinds de jaren dertig en streden in de Tweede We reldoorlog samen tegen de Japanse bezetters. Komeetachtig In 1977 keerde Hu terug in het centrale comité en maakte een komeetachtige carrière binnen het partij apparaat. Hij leidde achter eenvolgens de organisatie- en de belangrijke propagan- da-afdeling. In 1980 werd hij gekozen in het permanente comité van het politburo, het machtigste orgaan van de partij. In dat jaar nam hij ook de plaats in van Hua Guofeng, Mao's kroonprins, als hoogste partijman, een benoeming die een jaar later officieel werd bekrachtigd. Van Hu wordt verder ge zegd dat hij vrij liberale ideeën heeft over literatuur en kunst in het algemeen. Hij zou persoonlijk op de bres zijn gesprongen voor de schrijver Bai Hua toen deze in 1981 door een aantal „ha viken" onder vuur werd ge nomen naar aanleiding van een omstreden filmscenario. Hu geldt als een kleurrijk fi guur, die bij buitenlandse gasten joviaal, nieuwsgierig en minder doctrinair dan de meeste Chinese leiders over kwam. Voor een Chinese partijleider maakte hij al veel buitenlandse reizen, zo als in juni vorig jaar, toen hij enkele Westeuropese landen aandeed. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CeidócSoimwit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5