Kampen aan ramp ontsnapt SHV houdt goede hoop Keerzijde DE KEER Elfsteden toch t kom t dich terbij MARATHON HOFVIJVER NU OP 26 JANUARI -oecialisten bang voor tweederangs gezondheidszorg Ceidóc SouAO/nt Vrijdag 16 januari 1987 78e jaargang no. 23707 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Peis. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) pier maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f68,93, jaar f. 262,35.. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Wolkenvelden, droog, af een toe zon. Minimumtemperatuur van -5 graden op de Wadden eilanden tot -10 graden in het binnenland. Middagtempera- tuur van rond -5 graden, op de Waddeneilanden iets hoger. Matige tot zwakke wind. Zon op: 08.41; onder: 16.59; Scheve- ningen hoog water: 04.44 en 16.49; laag water: 12.14. HAAG Het is een goede on te van de Haagse politie om den toe te kijken wanneer ie- zijn auto staat te wassen, met deze kou is het verboden e auto te wassen, omdat er ge- ij voor gladheid bestaat. Zo ten surveillanten gisteravond mrfen bewoner van de Valken- Man, waar hij in 's hemelsnaam |fËbezig was toen zij hem een WÊzagen wassen. De wagen zat de ijspegels en ook de straat heen was een glijbaan gewor- Toen de man antwoordde dat ch er niet mee moesten be en kreeg hij een proces-ver- aan zijn bevroren broek. Produktschap: garnaal is niet slecht RIJSWIJK Het Produktschap voor Vis en Visprodukten is het niet eens met de aanbeveling van de Rijkskeuringsdienst van Waren aan staatssecretaris Dees (volksgezondheid) uit hy giënisch oogpunt het thuispellen van garnalen te verbieden. In een reactie op het woensdag openbaar gemaakte rapport stelt het produktschap dat de kwaliteit van de Hollandse garnaal niet slecht is. Van de 1.000 in de gehele produktieketen genomen monsters voldoet, aldus het schap, slechts een zeer gering per centage niet aan de normen. Het schap wijt dit aan het onvol doende in acht nemen van temperatuurvoorschriften. Verder meldt het produktschap dat pas na uitvoerig onderzoek een ver gunning voor het'thuispellen wordt afgegeven. Daarna is een onafhankelijk bureau belast met de controle die vervolgens ach teraf wordt verricht. Volgens een woordvoerder van de Scheveningse visgroothandel Korving-Duik gaf thuispellen in het verleden minder proble men. „Vroeger kon dat wel, maar toen kon je ook van de vloer eten bij die pellers. Alles was brandschoon. Maar tegenwoordig met al die malafide bedrijven die het niet zo nauw nemen met de hygiëne is dat niet meer vertrouwd". Huwelijksnacht in politiecel WAGENINGEN - Een jaloerse bruidegom uit Wageningen heeft zijn huwelijksnacht in een poli tiecel moeten doorbrengen. Na een uit de hand gelopen huwe lijksfeest dat in een slachtveld veranderde doordat de 23-jarige bruidegom met zijn drie broers slaags raakte, werden de vier broers door negen agenten mee genomen. Aanleiding tot de ruzie waren opmerkingen over ver meend overspel van de bruid. Te gen de bruidegom is proces-ver baal opgemaakt wegens nachtru moer en verzet tegen de politie. Vrouw stikt in berghok Kaping bleek oefening iNEW DELHI De kaping van een toestel van de Indiase luchtvaartmaat schappij op weg van New Delhi naar Bombay, vanmorgen, bleek na enige tijd een oefening van de veiligheids dienst die belast is met bestrijding van kapingen. Het toestel, dat 91 mensen aan boord had, werd gekaapt door vier gewapende mannen. De Indiase luchtvaartmaatschappij, de politie, het personeel op de controletorens en de nationale persbureaus dachten dat de kaping echt was. Het duurde onge veer een uur voordat uitkwam dat het om een oefening ging, die tot doel had na te gaan wat de „eerste reactie" van alle betrokken personen en instellin gen zou zijn. LEEUWARDEN Het bestuur van de vereniging „De Friesche Elf Steden" begint zo langzamerhand serieuze plannen de smeden voor de derde tocht in drie opeenvol gende jaren. Vandaag zijn de 21 rayonhoofden bijeen ge roepen voor een eerste oriënterend gesprek. Aan de hand van hun bevindingen kan mogelijk voorzichtig een da tum worden geprikt. Algemeen wordt aangenomen dat de tocht woensdag of donderdag kan worden gereden. De uitgangspositie is op dit moment duidelijk beter dan in 1985 en 1986, aldus „ijsmeester" ir. H. Kroes. „Er zijn wei nig knelpunten en veel minder^klünplaatsen dan de beide voorgaande jaren. Onze grootste zorg is het noordelijk traject van de route". Over de extreme kou maakt Kroes zich geen zorgen. „Dat is in principe een kwestie voor de rijders". Commissaris der koningin Wiegel heeft de organisatie gisteren gevraagd drie keer na te denken alvorens een besluit te nemen. Hij verwacht meer ordeverstoringen dan de afgelopen twee jaar. „Niet alleen de dikte van ijs is van belang", aldus Wiegel. Friese hotels en restaurants zijn al druk doende met re serveringen en het inslaan van kant-en-klaarprodukten. Vooral erwtensoep, rookworst, blikjes bier en berenburg worden in grote hoeveelheden ingeslagen. Gisteren werd tevens bekend dat de NOS-televisie ook dit jaar een eventuele Elfstedentocht van start tot finish zal verslaan. Onzeker is echter nog of het beeldverslag even uitvoerig zal zijn als in de twee voorgaande jaren. DEN HAAG De schaatsmarathon op de Hofvijver, waarvan het doorgaan onzeker was vanwege het bezoek van de Zuidkoreaanse premier gaat komende week dins dag definitief niet door en staat nu gepland voor maandag 26 januari. Dat is het resultaat van overleg tussen de or ganiserende stichting en de KNSB. Het geplande overleg tussen Ron Mulder van de verzekeringsdmaatschappij Aegon en secretaris-generaal Hoekstra van het departe ment van algemene zaken heeft daardoor gistermiddag niet meer plaats gevonden. Vooruitlopend op het mogelij ke doorgaan van de Friese Elfstedentocht hebben de or ganisatoren van de Driedaagse van Ankeveen besloten hun wedstrijd een week op te schuiven. De Ankeveense Driedaagse staat nu voor 26 tot en met 28 januari op de wedstrijdkalender van het natuurijs. (Van één onzer verslaggevers) MPEN De stad ampen is de afgelopen lacht maar net aan een 'aterramp ontsnapt. De 'aterstand in de IJssel iteeg zo onrustbarend, t gisteravond om elf het rampenplan 'an kracht werd en een irisisteam werd samen gesteld. In de loop van Ie nacht zakte de wa- ;erstand weer iets, aardoor het gevaar voorlopig geweken is. Het rampenplan wordt iriachter nog niet inge- irokken. kpoor kruiend ijs ontstond in Ie monding van de rivier ien enorme ijswal over een engte van vijfhonderd me- er. Hierdoor werd de af koer van het water zeer iterk belemmerd, waardoor axatfat waterpeil volgens rijks waterstaat in korte tijd tot naximaal 1.68 meter boven normale peil steeg. Kampen werd toen enige iren serieus bedreigd door en overstroming. Er is tverwogen de ijsprop door eden van de Genie van de andmacht uit Wezep met txplosieven op te blazen. De watermassa in de IJssel :orgde er echter zelf voor dat er weer enigszins een .troming naar het Ketel- neer op gang kwam," waar- J» loor de situatie iets minder lijpend werd. De Genie ïoudt vandaag in elk geval log 25 man achter de hand. Hoewel er ook in de andere jen eide ?c: 4Srs ^|an< Enkele mensen die de kou trotseren kijken over de dichtgevroren IJssel bij Kampen. Andere belangstellenden blijven liever in de warme auto zitten. grote rivieren sprake is van ijsvorming, doen zich niet zulke grote problemen voor als bij de monding van de IJssel. Aangezien de vorst afneemt, worden daar voor alsnog geen kritieke situa ties verwacht. Die waren er afgelopen nacht wel op Schiermon nikoog, waar door stuifs neeuw de stroom enkele uren uitviel. In Artis moes ten door de kou zelfs de ijs beren naar binnen. Het was in de hoofdstad zo koud, dat er bijna geen criminaliteit was. Veel mensen, vooral ouderen, zijn financieel in de problemen geraakt. De scociale dienst in Tilburg helpt die mensen in elk ge val ogenblikkelijk, zonder verder vragen te stellen. De Unie van katholieke bon den van ouderen heeft bij de regering aangedrongen bejaarden zo snel mogelijk een koudetoeslag te geven. Europa Bij het Britse warenhuis Harrods kunnen ze de hon denlaarsjes voor kouwelijke troeteldiertjes niet aansle pen, de verfijnde Franse cuisine heeft plaatsgemaakt voor peen en uien en het Belgische Manneke Pis staat droog. Kortom, koning Winter houdt geheel Euro pa nog steeds in een ijzige greep. Het aantal doden ten gevolge van het koude weer is opnieuw gestegen en ver spreid over heel Europa loopt dat al tegen de drie honderd. De bewoners van ■1B1 HT De meeste ci mogen een dienst and voor alle Neder- specialisten dan >ropageren als dè op- om de kosten te trsen, maar als het ide systeem niet aangepast zou dat n financiële chaos en een tweederangs gezond heidszorg leiden. Deze waarschuwing laten de specialisten W.A. Bode en B.J. Reitsma horen in het vandaag verschenen artsen blad Medisch Contact. Ze hebben zelf enige jaren erva ring in een ziekenhuis waar alle specialisten in dienstver band werken. Volgens hen zitten de dienstverbanders in een ambtelijk systeem waar bij ze ondergeschikt zijn aan diensthoofden die soms zelf geen arts zijn. Daar is ook een statuut waarin de ver antwoordelijkheden zijn vastgelegd, niet tegen opge wassen. Vaak regelt de zie kenhuisdirectie zonder in spraak allerlei zaken die rechtstreeks van invloed zijn op de zorg van de specialist voor de patiënt. De specialisten in dienstver band hebben op grond van hun cao een werkweek van 38 uur, maar ze moeten net zoveel „produceren" als vrij gevestigde specialisten voor wie een norm van 55 uur geldt. Ze moeten namelijk hun eigen salaris verdienen. In feite werken ze daarom meestal even lang als vrijge vestigde collega's. Dat bete kent dat een groot deel van hun werk niet wordt geho noreerd, aldus Bode en Reits- lB|litiehond kt HAAG Barry II, een honden van de Haagse heeft vannacht in een ooijdencentrum aan het »oh< eplein een 41-iarige Ha- 'inaw te Pak^en gekregen die was met een inbraak. 'erpleegster, die de man «cflen lopen belde de politie. 1 greep de dief in de kel- Kt aan zijn broek, waar- enten de man konden uden. (advertentie) AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van lui* auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. Elfmerentocht maandag SNEEK De Elfmeren- tocht, de traditionele voor loper van de Elfstedentocht, wordt aanstaande maandag gehouden. De toertocht neeft een lengte van ruim 115 kilometer. De start is 's morgens tussen 8.00 en 10.00 uur in Sneek. advertentie BOEKHANDEL LEIDEN - LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN Randy Newman naar Leiden LEIDEN De Amerikaanse zanger, pianist, componist M Randy Newman zal zondag 24 mei optreden in de Leidse Schouwburg. Het optreden vindt plaats in het kader van het Chanson Festival, dat vorig jaar voor het eerst in de =e schouwburg werd gehouden en erg veel succes oogstte. Be- s 5 halve Randy Newman is het zeer waarschijnlijk dat de Amerikaanse zangeres Jams Ian ook optreedt tijdens het m Chanson Festival. Zeker is verder dat Amalia Rodriguez, Mercedes de Sosa en Michel Legrand in Leiden zullen ver- schijnen. ïïiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimifiiimiiiiiiiiiiiiiirË (advertentie) DE KOU HOUDT AAN! Volop mutsen, collen, haarbanden, hoofdwarmers en handschoenen voor dames, heren en kinderen Haarlemmerstraat 80-82 Leiden. (advertentie) UTRECHT SVH, het moederbedrijf van de zelfbedieningsgroothandel Makro, houdt goede hoop op een constructieve op lossing voor de verzeke ringsproblemen die zijn ontstaan na de branden in diverse vestigingen. Deze branden zijn gesticht om Makro te dwingen zich te rug te trekken uit Zuid- Afrika. Een woordvoerder verklaarde gisteren dat SHV met de rug tegen de muur staat sinds dc Engelse verzekeraar zich heeft teruggetrokken. De Neder landse verzekeraar Delta Lloyd heeft SHV laten weten dat haar aandeel in het verze keringscontract met de Makro niet is opgezegd en normaal van kracht is. Het contract is nu per 31 december van dit jaar opgezegd. Hiermee is on geveer de helft van het risico gedekt. SHV heeft zowel de Nederlandse overheid als de vereniging van brandassura deuren om hulp gevraagd, maar men heeft nog geen rechtstreeks antwoord gekre gen. De Nederlandse verzeke raars zijn naarstig aan het zoe ken naar een oplossing. Als blijkt dat de Makro onverze- kerbaar blijft, zal het bedrijf „zwichten voor de terreur" en uit Zuid-Afrika vertrekken, zoals topman Fentener van Vlissingen al eerder heeft aan gekondigd. Afgelastingen ZEIST De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft alle wedstrijden voor de zaterdag- en zondagamateurcompetitie afge last. Ook hebben- alle afdelingen de wedstrijden voor zaterdag en zondag afgelast. De wedstrijden voor de landelijke jeugdcom- petitie zijn eveneens afgelast. (advertentie) lll/AklTir V0L VAKANTIE- lAKAN Mr ideeën-vol ,1? /ffix ATTRAKTIES O VAKANTIEQUIZ U i met droom- pwzen. NEEM UW k 87 J* LEUKSTE w dfks&Z&y VAKANTIEFOTO m 1M-18 JANUARI ZM M JAARBEURS ■f U UTRECHT/HOLLAND 1 Geopend 14 januari pfcjtp. van 14 00 -18 00 uur. 15 t/m 18 januari rcfllfl van 10 00 -18.00 uur. Toegang f 8.- p p. VOORDELIGE Q-BILJETTEN BU VELE NSSTATIONS VERKRIJGBAAR Als er één groep is in onze samenleving, die met een in de belangstelling staat zodra het extreem koud wordt, dan is het wel die van de daklozen. Mensen, die verstoken van huis en haard, vrijwillig of door de omstandigheden gedwongen hun weg door het leven zoeken op een manier, die de mees ten van ons beslist niet zouden willen navolgen. In radio- en televisieuitzendingen komen ze ter spra ke, soms ook aan het woord. De krant besteedt er eveneens veel aandacht aan, vooral ook aan de ma nier waarop ze door menslievende organisaties wor den geholpen. Immers, onze krant is er niet alleen om het plezier te beschrijven dat velen van sneeuw en ijs beleven, maar ook om de keerzijde van de medaille te signaleren. De Leidse Courant: dage lijks aandacht voor heel de mens. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1