ïeidócSowtcmt lecord aantal gesprongen waterleidingen Fraaie reiswekker ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING l£SfS°£d5 Moonboots winnen het v&n 3BKH5 pumps en bordeelsluipers De Noorderwiek houdt open dag den maakt nog kans op fabriek Cetus CcidócSouoont Volksdansen Bij Krici Krici' Ticek begint vrijdagavond 6 februari een volksdanscursus voor begin ners. Er wordt elke vrijdag gedanst van 19.45 tot 23.00 uur in de zaal in het Vliet- complex aan de Voorschoter- weg. Op het programma staan onder andere Griekse, Israëlische en Joegoslavische dansen. Voor meer informa tie: Geert Penning, Bol- praam werf 7, tel. 071-210674. Aktief Klaverjassen en sjoelen kan morgenavond vanaf 20.00 uur in het gebouw van wijk- vereniging Aktief aan de Berlagestraat 2. Leden en niet-leden zijn welkom. Zon dagmorgen is er vanaf 12.15 uur koffiesoos. De toegang is gratis. Natuurbeheer Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie afdeling Leiden houdt in januari een korte cursus over vrijwillig natuurbeheer in de polder. De cursus bestaat uit twee lesavonden op 20 en 27 janu ari en twee ochtenden op 24 en 31 januari waarop actief meegedaan kan worden aan het beheer van wilgen en hakhout in de polder. De kosten voor de cursus bedra gen een tientje. Nadere infpr- matie is verkrijgbaar bij Mi- chèle van Baaren, Gerbera- laan 8 in Oegstgeest, 071- 177175. Telefooncentrale overbelast NIEUWVEEN/NIEUW- KOOP Het telefoonver keer vanuit en naar de ge meenten Nieuwveen, Nieuwkoop, Bodegraven en Zoetermeer had gisteren de hele dag te kampen met overbelasting. „Door de kou bellen de mensen vaker en is het telefoonverkeer in tensiever. Iedereen regelt alles per telefoon", aldus een woordvoerdster van de PTT district 's-Gravenhage. De PTT kon niet zeggen hoelang de problemen zul len blijven bestaan en raadt aan „het te blijven probe- bed in één van haar cellen aanbood. Vervolgens heeft de man onderdak gekregen in het Centrum, Onderdak aan de Rembrandtstraat. Hij zou trou wens de enige zijn die vanwe ge de kou daar heeft aange klopt. Ook heeft niemand van wege de kou zijn toevlucht ge zocht bij het Leger des Heils. AZL Kou was er verder de oorzaak van dat de draaiende toe gangsdeur van de nieuwbouw van het Academisch Zieken huis gisteren buiten werking was. De olie in het hydrauli sche systeem was dusdanig af gekoeld dat de werking van de deuren stagneerde. Om de koude wind, die door het ont stane open gat het ziekenhuis inwaaide enigzins tegen te houden, werden houten schot ten geplaatst en plastic vellen opgehangen. Hoewel deze noodmaatregel de ergste kou wel tegen hield, bleven de por tieren en gastvrouwen bij de ingang de hele dag in een dik ke winterjas gehuld. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Adres: Postcode/plaats: Tele]oon:(voor controle bezorging)I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar! Naam:Voorletters: Adres Postcode/plaats:j Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 1 DONDERDAG 15 JANUARI 1987 PAGINA 9 De gemeente Leiden is nog in de race vestiging van de produktie-afdeling van de aanse onderneming Cetus. In de komende worden besprekingen gevoerd met dit be- eerder deze week tijdens een persconfe- Den Haag bekend maakte het hoofdkan- festigen in Amsterdam Zuid-Oost. rijf is gespecialiseerd in onderzoek naar me tegen kanker en infectieziekten op basis technologische technieken. Leiden en Am- waren beide kandidaat voor de vestiging Westeuropese dochteronderneming Euroce- isterdam kreeg de voorkeur, aldus deze inister R. de Korte van Economische Zaken et bedrijf het hoofdkantoor wilde vestigen uropese hoofdstad. In Amsterdam wordt nu iratorium gebouwd voor het testen van de; en. In het laboratorium zullen zo'n zestig Tiers emplooi vinden. Met de bouw en in richting is een bedrag gemoeid van ongeveer dertig miljoen gulden. De keus voor Amsterdam is in Lei den hard aangekomen. Men had met de komst van Eurocetus een nieuwe aanwinst gehad voor het Science Park, waar enkele andere Amerikaanse be drijven in de bio-technologie al gevestigd zijn (zoals Centocor, Mogen en Ovablock). Gisteren bleek, dat de Cetus-directie weliswaar had besloten het hoofdkantoor te vestigen in Amster dam, maar dat nog geen beslissing is genomen voor de lokatie waar de produktie en verkoop plaats gaat vinden. Het bedrijf wil deze fabrikage en verkoop niet in licentie afgeven aan andere ondernemingen, zoals kleinere biotechnologische onderzoekscentra plegen te doen. Leiden hoopt thans in aanmerking te komen voor de vestiging van deze produktie- plaats. Het Science Park in de Leidse Leeuwen hoek zou daar een uitstekende lokatie voor zijn. Man schaatst in wak LEIDEN Een 30-ja- rige Leidse schaatser is gisterochtend rond kwart voor twaalf bij de Oude Herengracht in een wak gereden. Een echtpaar dat de man in het wak zag verdwijnen wist de man met een auto sleepkabel uit het wa ter te trekken. In de slagerij van het echt paar werd de ongeluk kige schaatser onder de douche gezet terwijl de politie bij hem thuis droge kleren voor de man haalde. Diefstal computer en gereedschap LEIDEN Onbeken- den hebben gisternacht ingebroken bij een be drijf aan de Flevoweg. De inbrekers verniel den een ruit en ver dwenen met de hoofd unit, een terminal met beeldscherm en de printer van het compu tersysteem. Tevens werd door de dieven een keyboard, elektri sche typemachine, stof zuiger en electrisch ge reedschap meegeno- Ton Bakkenes tapt mooiste biertjes HILLEGOM Ton Bakkenes heeft gisteravond de Bierlief hebbers Biertapwedstrijden voor de Bollenstreek gewon nen. In de finale, in cafe-res- taurant Zomerzorg in Hille- gom, vergaarde hij 49,5 punten met zorgvuldig spoelen, tap pen en uitserveren. Hij won daarmee een tweedaagse reis naar Londen voor twee perso nen. Ruud van Dam kwam een halve punt tekort. Peter van Kesteren verzamelde 48 punten. Er namen 35 tappers en tapsters deel aan de finale, die veel publieke belangstel ling genoot. Inbraak in kledingzaak LEIDEN Uit een kledingzaak aan de Haar lemmerstraat is in de nacht van maandag op dinsdag voor ongeveer 25.000 gulden aan kle ding gestolen. De dieven, die binnenkwamen door de winkel ruit te vernie len, namen col berts, jacks, pullovers en broeken mee. Bewusteloos door koolmonoxyde LEIDERDORP Een 53-jarige man uit Leiden is gisterochtend bewusteloos geraakt door koolmo- noxydevergiftiging. Het ongeluk gebeurde in de ri oolzuiveringsinstallatie aan de Mauritssingel in Lei derdorp. Het slachtoffer hield de wacht bij de instal latie in de machinekamer. Enkele minuten nadat hij nog met het slachtoffer gepraat had, trof de haven meester de man buiten bewustzijn aan. Het was op dat moment erg benauwd in de machinekamer en ook de havenmeester had met misselijkheid te kam pen. De brandweer stelde later vast dat er een hoge con centratie koolmonoxyde in de kamer aanwezig was afkomstig van een defect in de installatie van de centrale verwarming. De man is met ademhalings- rnoeilijkheden naar het Academisch ziekenhuis in Leiden gebracht. V™e7 °eetjoz!]fen„ïS VEEL LEIDENAARS TROTSEREN KOU VOOR KROEGENTOCHT flauwe opmerking. „Als ze er maar niet achter komen dat -m mr -m 0 1 net als de bussen 1 en 3 tussen gisteravond negen en van- "W ~W 11* pen en worden afgezet bij een M. van de vijftig horecagelegen heden waar een jazz-band speelde. Gratis. De kroegen tocht van de Leidse jazz- week. Om kwart over twee vertrokken de borrelbussen vanaf de Breestraat om de kroegentocht-deelnemers gra tis naar hun huizen te bren gen in Leiden, Valkenburg, Katwijk, Rijnsburg, War mond, Sassenheim, Noord- wijk, Leiderdorp of Voorscho ten. Glaasje op, laat je rijden. Een slogan in praktijk ge bracht. Voor de vele Leidenaars die gisteravond van kroeg tot kroeg liepen en later zwalk ten, luidde het wachtwoord: „Brr, koud". Want koud was het. Een zeer lage tempera tuur, en een snijdende wind. Dat had gistermiddag al voor de nodige problemen gezorgd, want toen werden nog kroe gen bevoorraad met verse va ten bier. Dat bier bleek in veel gevallen echter bevro ren. „We verkopen vanavond ook bier gesneden of aan een stukje, eventueel met mes en vork", grapte een kroegbaas. Maar een paar uur later, was dit probleem uit de wereld en was het goudgele vocht ont dooid. De kroegentocht 1987: echt weer voor een warme kop koffie. Mis. Een echte kroegentocht-deelnemer drinkt blond schuimend bier. Van de kou heeft hij geen last. De drummer drumt, de pianist pingelt, de saxofonist blaast en de deelnemer aan de Leidse kroegentocht swingt zich warm. Gisteravond en vannacht werden de pumps en de bordeelsluipers verban nen, de échte dansers waren te herkennen aan grote, war me sneeuwlaarzen: de moon boots. Heel de binnenstad swingde de pan uit. Want wie niet wil de dansen, werd daartoe in sommige overvolle cafés ge dwongen. Als je met een dei nende mensenmassa één vier kante meter deelt, swing je vanzelf mee. Of je wilt of niet. In café Le Bambou trad tijdens de Kroegentocht The Jazz Pelgrims op. Het publiek luistert warm aangekleed toe. Rond half tien werd je in een kroeg nog niet omver gelopen of platgewalst door andere be zoekers. Rook en alcohol stre den rond die tijd nog niet om de meeste-stank-verspreiden- de-eer, en het was mogelijk om normaal een drankje te bestellen en op te drinken. Later werd dat anders. In vêel cafés werd met handen en armen en schouders ge werkt om een staanplaatsje zo dicht mogelijk bij de band of •bar te krijgen. Drinken en swingen en uit het raam kij ken of de borrelbus eraan komt. Als het gele gevaarte in zicht komt, het café uit ren nen en zo snel mogelijk een plaatsje in de bus bemachti gen. Dat zijn de spelregels van de kroegentocht. Zo hoort het en niet anders. Toch waren er ook Leidenaars die hun eigen spelletje speelden. Zij bleven waar ze waren: in hun stam café. Van de drie borrelbus sen maakten vooral de jonge ren gebruik. Volgens insiders, de mensen die elk jaar tot de deelnemers gerekend mogen worden, was het dit keer minder druk dan in voorgaande jaren. Toen moest je je een kroeg „invech ten", dit keer kon je in veel etablissementen gewoon bin nenkomen. Uitgezonderd dan de populairste kroegen zoals jazzcafé The Duke, Napoleon en enkele zaken nabij de Hooglandse kerk. Ook bij Barrera aan het Rapenburg stonden wachtenden buiten voor de deur. Zij verwarmden zich met enkele brandende teertonnen. ,,'t Lijkt wel carnaval", zei een meisje, toen ze de versier de borrelbus zag. In het begin van de avond hingen slingers in en ballonnen aan de voer tuigen. Een borrelbuschauf feur liet merken goed naar de nieuwjaarstoespraak van zijn hoogste baas te hebben geluis terd. De directeur van de NZH had opgemerkt dat het weer „leuk en gezellig" moest worden in de bus. Dat vond de chauffeur ook: „Het komt zeker door de kou dat jullie niet zo uitgelaten zijn. Ik heb het weieens anders meege maakt", zei hij door de micro foon. En toen had je de pop pen en de wat jongere passa giers aan het dansen. Al springend en stampend brach ten zij carnavalskrakers ten gehore. „En we gaan nog niet naar huis. nog lange niet". Hoe meer de bus wiebelde, hoe mooier het was. „Waar is het v^t", vroeg een reiziger zich af. Hij had het door. Pas als er ook bier zou worden verkocht in de bus, ja, dan pas zou het er écht gezellig wor den. JANET VAN DIJK Leerlingen van de opleiding mode-kleding van De Noorderwiek zet ten gisteren vier maal hun beste beentje voor. Hun zelf ontworpen en vervaardige creaties oogstten veel bewondering. LEIDEN De een liep wat zelfverzekerder dan de ander en de ene creatie oogstte meer bewondering dan de andere, maar ge slaagd was de modeshow van de Noorderwiek wel. Vier maal liepen de leerlingen van de rooms-katholieke school voor mid delbaar dienstverlenings- en gezondheidsonderwijs (MDGO) over het plankier. Zelfgemaakte zwart-witte kleding, kinderkle ding, jacks, jassen, japonnen, mantelpakken en fantasiekleding werd getoond voor in totaal een paar duizend belangstellenden, die naar de open dag van de opleiding waren gekomen. Niet al leen de opleiding mode-kleding presenteerde zich, ook de leer^ lingen van de opleidingen agogisch werk en van de interim al gemene schakelopleiding (intas) toonden waar zij zich dagelijks mee bezighouden. Naast vier voorlichtingsavonden in novem ber, houdt de school jaarlijks een open dag. „Op deze dag pre senteren we ons. Potentiële leerlingen kijken de demonstraties aan en beslissen dan of ze zich aanmelden bij ons", licht adjunct directeur Johan Wessels toe. „Het is belangrijk dat je je als oplei ding goed presenteert, want de leerlingen van tegenwoordig ma ken een weloverwogen keuze", zegt hij. Wessels verwacht dat het leerlingenaantal op het middelbaar onderwijs over twee jaar een dieptepunt bereikt: „Omdat dan het absolute leerlingenaan tal daalt. Nu is de daling merkbaar op de middelbare scholen. Over enkele jaren zijn de beroepsopleidingen aan de beurt". nquêtes ingevuld tierechter ekt 14 ialisten vrij g va HAAG/LEIDEN medisch specialisten irovincie Zuid-Holland ;eren door de Haagse chter vrijgesproken feit dat zij in 1985 heb- elbten een enquêtefor- in te vullen voor de ies van economische n WVC. De lijst was om inzicht te krijgen komens van de artsen. okken medici zijn af- Juit Leiden, Den Haag, igineest. Rijswijk, Waterin- orschoten, en Gouda. ichter mr. J. van Ros- iloot hen geen geldboe- duizend gulden op te zoals de officier van jhad geëist, omdat het lijst betrof met een g van vragen, geba de Wet tarieven *RIJ$szor8 en Tijdelijke "nering inkomens vrije itoefenaars. Volgens 'wet zouden de specia- rel strafbaar zijn als zij Op 3|enlijst weigerden in te volgens de andere ef, ZH ZET EXTRA BUSSEN IN xvolg van voorpagina) DEN De kou heeft voor record aantal gesprongen rleidingen gezorgd. Al- de Kooi hebben ze- 130 waterleidingen het be- n. Ook met centrale ver- ningen blijken er veel lemen te zijn. Boilers die lolder staan bevriezen en Ier hebben ook veel afvoe- van wasmachines het be-. Centrale Technische st voor Woningbouwcor- ties heeft sinds maandag telefoonlijnen in gebruik le stortvloed van telefoon- over gesprongen waterlei en te kunnen verwerken, voelen ons hier gewoon crisiscentrum. De vijf tele- lijnen zijn nagenoeg con- in gesprek. Om alle hten enigszins aan te kun- zijn zeker tien mensen de dag in de wger. Ook ge- we adviezen hoe de men- lelf hun waterleiding kun- ontdoöien, maar oudere sen bezoeken we direct", één van de medewerk- van de Technische Dienst. Ook de loodgieters kunnen het grote aantal klachten niet verwerken. „We kunnen het echt niet meer aan", aldus één van de Leidse loodgieters. De brandweer in Leiderdorp heeft vannacht de handen vol gehad aan een gesprongen wa terleiding in een kantoren complex aan het Reaal. In de gang van het gebouw stond tien centimeter water. De brandweer is geruime tijd be zig geweest het water weg te pompen. De schade is nog niet bekend. Ook het openbaar vervoer boekt records. Veel scholieren en werknemers laten de fiets thuis en nemen de bus. Dit zorgt ervoor dat vooral in de spitsuren overvolle bussen ontstaan. Door extra materieel in te zetten hoopt de NZH de toevoer van het grote aantal passagiers toch aan te kunnen. Hierdoor is het nog slechts in cidenteel voorgekomen, dat overvolle bussen een halte voorbij moesten rijden, omdat zij geen pasagiers meer kon den herbergen, aldus een woordvoerder van de NZH. Maar ook buiten de spitsuren wordt er veel meer gebruik van de bus gemaakt dan an ders. Technisch hebben de bussen weinig te lijden van de kou. Direct nadat de tempera turen als een baksteen omlaag gingen, heeft de technische dienst van het vervoersbedrijf overuren gemaakt om de bus sen aan de kou aan te passen. Tot nog toe heeft slechts één bus van de 150 NZH-bussen, last gehad van de vrieskou. Er bevroor een luchtleiding, die het openen en sluiten van de deuren verzorgt. Doordat de bussen zo zijn afgesteld, dat zij niet kunnen rijden als niet alle deuren gesloten zijn, moest de bus op zijn plaats blijven staan, totdat het mankement was verholpen. Bij de Leidse Dien stencentra voor Gecoördineerd Bejaardenwerk zijn nauwelijks verzoeken om hulp binnenge komen van ouderen die door de kou in de problemen zijn geraakt. „We horen eigenlijk alleen maar verhalen over problemen met waterleidin gen", wordt in De Kooi ge zegd. Gas In tegenstelling tot andere de len van het land hoeven Lei denaars niet in de kou te zit ten, omdat zij wegens wanbe taling zijn afgesloten van gas levering. Volgens een woord voerder van het Energiebe drijf Rijnland (EBR) zijn er geen abonnees van het EBR van energie afgesloten: „Het is ons beleid rond de feestdagen niet af te sluiten zodoende zat er niemand zonder gas toen de kou zich aandiende. Het is niet onze intentie mensen onder deze omstandigheden af te sluiten. Maar ook al zouden we dat willen, lukt dat toch niet want we kunnen door de vorst de grond niet in". Behalve dat velen in de bus bescherming tegen de kou zoe ken, proberen zij zich ook, meer dan anders, met extra kledingstukken' te bescher men. Althans dat is af te lei den uit de stormloop op hoe den, mutsen, oorbeschermers. sjaals en handschoenen. Het winkelbedrijf V&D heeft de grootste moeite om de vakken redelijk gevuld te houden en ook de kleinere winkels in de binnenstad zijn al nagenoeg door hun voorraad heen. Ook de verkoop van olie- en elek trische kacheltjes is de afgelo pen dagen fors gestegen. Extra warmtebronnen zoals deze blijken in Leiden nauwelijks meer verkrijgbaar. Een storm loop is ook ontstaan op slotont- dooiers, antivries en andere middeltjes die de automobiel in deze koude dagen rijdende moeten houden. Daklozen of zwervers, die het nu met de kou extra moeilijk zouden kunnen, hebben, laten vooralsnog niet veel van zich horen. Volgens politievoorlich- ter D. Graveland telt Leiden ook niet veel zwervers. Hoog uit twee of drie. Eén van deze zwervers had deze week zijn nachtelijke toevlucht genomen tot een lift van een flat in de Merenwijk. Een flatbewoner trof de man slapend in de lift aan en belde de politie, die de man voor die nacht een warm pn van de specialisten i-Jfgen dat zij zelf gaan JEIpitpuzzelen op welke ïjal.dan niet verplicht tegeroord te geven", aldus racht voor het houden enquête ging indertijd het Centraal Orgaan Gezondheidszorg, rvoor het accountants- e 1 Van Dien Co had pkeld. Mr. Van Rossum |t in dit geval bedenke- genoemde instelling de ring heeft, gedelegeerd 1 particuliere instantie, [ander dient bij de wet J te zijn, wat hier niet :ntn«|i was par november had de- litierechter ook al een indere specialisten vrij en. Zijn collega in deed dat eveneens, lierechter in Den Bosch pkele artsen daarente- geldboetes op. jgsé officier van justitie, mr. M. Schelfhout, £ren op de zitting door ben dat zij tegen de ken van de politierech- )oger beroep zal gaan.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9