Spaanse Costa's ontkomen niet kan ijzige kou Israël en VS trachtten gijzelaars te bevrijden Zuidkoreanen vergeten verzetsheld Joon niet Idninistratie lokumentatie inanciën Janning fekst- uerwerlting Liberale Chinese schrijver Wang uit de partij gezet Irak stuit opmars Iran BUITENLAND EcidócScnvtant DONDERDAG 15 JANUARI 1987 PAGINA 5 kistan geeft land I [jan India aan China DELHI Pakistan heeft een k land van 4.500 vierkante kilome- dat tot de Indiase deelstaat Kash- behoorde, aan China heeft over- Iragen. Dat heeft de opperbevel- l/))ber van het noord-Indiase leger, ^eraal Vadehra, gisteren gezegd. De klaring van de generaal aan de iravond van de Dag van het India- vsticLeger zal de spanning tussen India, cistan en China over het omstre- verhogen, zo wordt ver- on cht. China en India zijn al verwik- we d in een grensconflict in de noord- Vri telijke Indiase deelstaat Arunachal ,desh. Ider Skipolitie in Zermatt (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Skiërs op de pistes rond de Matter- horn, in het Zwitserse wintersportoord Zer matt, moeten op hun tellen passen. Ze kun nen voortaan worden aangehouden door de ski- en bergspoorbaanpolitie. De nieuwe „ski-sheriffs" hebben weliswaar geen verbali serende bevoegdheid, maar ze mogen bij eventuele ongevallen wel de personalia van de betrokkenen opnemen en mensen die zich in de kabelbanen niet weten te gedragen hun abonnement afnemen. Notoire pistezondaars kunnen ze bij de kantonspolitie aangeven. In andere Zwitserse wintersportplaatsen is af wijzend gereageerd op de instelling van de skipolitie in Zermatt. Sommige ervan gebrui ken het niet-hebben van een skipolitie nu als een wervingsargument. Belgische heldin mag in VS blijven WASHINGTON Door per- soonlijk ingrijpen van presi dent Reagan mag de Belgisch vrouw Anne Brusselmans per manent in de Verenigde Sta ten blijven wonen en werken. Mevrouw Brusselmans is in het bezit van een hoge Ameri kaanse presidentiële onder scheiding omdat ze gedurende de Tweede Wereldoorlog geal lieerde piloten heeft helpen onderduiken. Brusselmans kreeg in eerste instantie van de immigratieautoriteiten geen toestemming om permanent bij haar dochter in Florida te blijven wonen. Geen resultaat voor Murphy JERUZALEM De Ameri kaanse diplomaat Richard Murphy heeft gisteren zijn rondreis van een week door het Midden-Oosten afgeslo ten, zonder dat hij enige vooruitgang heeft geboekt. Hij zei vandaag naar Was hington te zullen terugkeren in de overtuiging dat „stille diplomatie een kans moet krijgen". Het is niet duidelijk of de vredesconferentie voor het Midden-Oosten waaraan onder anderen Israël en de Sovjet-Unie zouden meedoen, nog op korte termijn door gang kan vinden. Grote coalitie in Oostenrijk WENEN De Oostenrijkse socia listen en de conservatieve Volks partij hebben overeenstemming be reikt over de vorming van een gro te coalitie. De socialist Franz Vra- nitzky blijft bondskanselier. Het is voor het eerst sinds 1966 dat Oos tenrijk weer geregeerd zal worden door een „Grote Coalitie". De on derhandelingen tussen de twee par tijen volgden op de verkiezingen van november, waarin zowel de so cialistische partij als de Volkspartij flinke verliezen moesten incasse ren. De socialisten beschikken over 80 parlementszetels, gevolgd door de Volkspartij met 77. Condooms naar Oeganda tegen spreiding aids KAMPALA De eerste zen ding van een partij van twee miljoen condooms is gisteren in Oeganda aangekomen. Functionarissen van het Ame rikaanse Bureau voor Interna tionale Ontwikkeling zeiden dat 600.000 condooms in Kam pala waren afgeleverd. Zij ma ken deel uit van een gift van twee miljoen stuks beschik baar is gesteld als bijdrage te gen een snelle verspreiding van aids. Overal zijn posters opgehangen waarin wordt aangespoord „voorzichtig bij het vrijen" te zijn. Verkiezingen met meer kandidaten in Sovjet-Unie MOSKOU In de hoofdstad van Kazachstan, Alma Ata, zijn, naar be kend voor het eerst, -verkiezingen gehouden voor een partijfunctie waarbij meer dan één persoon kan didaat stond. Het persbureau TASS meldde gisteren dat bij de verkiezing van een secretaris van de communis tische jeugdorganisatie Komsomol zich drie personen kandidaat hadden gesteld. Na een debat en geheime verkiezingen werd de Kazach Sjis- jingarid gekozen. Volgens diploma ten zijn dergelijke verkiezingen op zo'n hoog niveau in de Sovjet-Unie nog nooit vertoond. on ni keu ewlg van voorpagina) djs PALMAS/LONDEN De Canarische Eilan- pajn en het zuiden van Ita- naar buiten. Maar de overwinteraars op het Spaanse vasteland hebben het veel kouder. De Cos ta's blijven niet voor de Griekenland en Tur-. Europese „ijstijd" ge- zijn de enige plekjes spaard. In Barcelona viel aats r0Pa- die n°g nie* i° de gisteren opnieuw een pak nge iep van de winter zijn. Palermo op Sicilië leen gisteren de zon en nden de thermometers 22 graden. Ook op de narische Eilanden kon- de toeristen zonder jas sneeuw. Gisteren, een van de koudste dagen in Europa sinds het be gin van de temperatuurregi- stratie, lagen de uiterste tem peraturen in Europa ruim veertig graden uit elkaar. Ex- kritiek heeft de regering Thatcher alsnog extra hulp be- tobaar gesteld voor de slachtoffers van de koude. Onder hen pook de honderden „dossers" (foto), zwervers die de nacht prbrengen in de open lucht. treem koud was het opnieuw in Polen. In Hongarije, Tsje- choslowakije en Polen is het leger ingezet om behulpzaam te zijn de schrijnende situatie waarin miljoenen gezinnen zich bevinden, te verlichten. Het Tsjechoslowaakse dagblad Rude Pravo berichtte dat geï soleerde gemeenschappen op het platteland bedreigd wor den door uitgehongerde wol ven die op zoek zijn naar eten. De beesten zouden het vooral op het vee van de boeren ge munt hebben. Groot-Brittannië wordt behal ve door kou geteisterd door hevige sneeuwval, omdat bo ven het relatief warme water van de Noordzee zware buien ontstaan. In grote delen van het land kwam het verkeer tot stilstand. Auto's liepen vast in de sneeuw en de Britse spoor wegen staakten vrijwel het ge hele forensenverkeer rond Londen. Automobilisten die waren blij ven steken in Hampshire, 120 kilometer ten zuidwesten van Londen, werden blij verrast met een kop warme soep die hen per hondenslede werd be zorgd door Jenny Manley, een fokster van huskies die de slee eerst had gebruikt om haar vier kinderen naar school te brengen. In verscheidene de len van het land adviseerde de politie de mensen thuis te blij ven, omdat het „een zaak van leven of dood" was. Britse soldaten en helikopters Parijs werd gisteren bedekt met een vers pak sneeuw. Omdat de stad slechts over twee sneeuwploegen beschikt, werd het leger ingeschakeld bij het schoonmaken van wegen. De Parijzenaar op de foto had nergens last van: hij ging per ski naar zijn werk. m Noord-ltalië, dat tot voor kort met een tekort aan sneeuw kamp te. is nu goed voorzien. In Turijn zorgde een pak van dertig centi meter voor een ontwrichting van het verkeer. van de luchtmacht voerden al- uitersten. Terwijl in het noor- lerhande spoedacties uit, waar- den van het land de kou onder negen vluchten met heerst, kunnen de joggers in zwangere vrouwen. Een van de vrouwen werd opgehaald van een snelweg in Norfolk, waar de ambulance die haar naar het ziekenhuis, moest brengen was blijven steken achter een sneeuwruimer die de sneeuwhopen niet meer kon verwerken. Italië beleeft een winter van een lauwwarm Rome nog zon der trainingspak uit de voeten. Verder naar het zuiden heb ben stormen voor honderen miljoenen schade hebben aan gericht aan havens en dijken en aan het fameuze eiland Ca pri, waar tal van luxueuze strandpaleizen compleet zijn vernield. foor alle toepassingen wijst et Infocentrum u de weg aar de 130 stands. !0-24 januari lelijks 10-17 uur «Amsterdam ral rein Toegangbiljetten bij NS-stations PEKING De liberale Chinese schrijver Wang Ruowang is uit de communistische partij gezet omdat hij het „burgerlijk libera lisme" heeft aangemoedigd. Het officiële persbureau Xinhua meldde gisteren dat Wang de laatste twee jaar in woord en ge schrift heeft gepleit voor het kapitalisme contra het Chinese so cialisme, dat hij ziet als een illusie en iets feodaals of semi-feo- daals. Wang weigerde ondanks kritiek zijn leven te beteren en wilde niet voldoen aan de normen van de partij, aldus Xinhua, waar door de partijafdeling in Sjanghai, waar Wang vandaan komt, besloot hem te royeren. Wang is het eerste partijlid dat uit de partij wordt gegooid na de recente studentendemonstraties. Vol gens Xinhua heeft Wang studenten en andere jongeren ertoe aangezet om zijn „liberaliseringskoers" te volgen. WASHINGTON Met medeweten van de Ameri kaanse president hebben de Verenigde Staten en Israël bijna het hele vorige jaar gewerkt aan een plan om Amerikaanse commando's in te zetten bij de bevrijding van de Amerikaanse gijzelaars in Libanon. Dat heeft de Amerikaanse tv-maatschappij ABC gemeld met een verwijzing naar diplomatieke bronnen en getuigenissen die voor de Senaatscommissie zijn afgelegd. Overste Oliver North, voormalig medewerker van de Nationale Veiligheidsraad, vertelde Israëlische functionarissen dat presi dent Reagan „een grootscheepse poging" wilde om de Amerika nen op te sporen die gevangen worden gehouden in Beiroet of in de Oostlibanese Bekaa-vallei. Israël, onder leiding van premier Peres, zond een speciale eenheid van de inlichtingendienst naar Libanon maar deze kon in de vallei niet de precieze plaats ont dekken waar de gijzelaars worden vastgehouden. Tezelfdertijd onthield Israël zich van aanvallen op sji'ietische strijders van de door Iran gesteunde sheikh Hussein Fadlallah, die verantwoordelijk zijn voor veel van de ontvoeringen, aldus ABC. Maar de hoop op een bevrijdingsactie werd de bodem in geslagen toen de voorbereidingen voor de bevrijdingsactie uit lekten. Volgens NBC vragen de Israëliërs zich nu af of het ver zoek voor hun hulp daadwerkelijk kwam van Reagan of dat North de naam van de president liet vallen en in feite op eigen houtje handelde. Volgens de Washington Post heeft president Reagan op 9 januari 1986 een ultra-geheime order getekend, waarbij de Nicaraguaan se Contra's 13 miljoen dollar hulp ontvingen. Bronnen die de Post hierover ondervroeg verschilden van mening over de wet tigheid van de hulp. In het door Reagan getekende document werd de (inlichtingendienst) CIA toestemming gegeven de anti- Sandinistische rebellen te voorzien van informatie, adviseurs en communicatie-apparatuur. Acht dagen later zette Reagan zijn paraaf onder een order, waarbij toestemming werd gegeven wa pens te verkopen aan Iran en deze handel geheim te houden. Volgens andere publicaties heeft luitenant-kolonel Oliver North bij de hulpverlening aan de Contra's ook nauw samengewerkt met Elliott Abrams, onderminister van buitenlandse zaken voor inter-Amerikaanse zaken. Daarbij was ook een CIA-functionaris betrokken. Dit driemanschap zou alle beslissingen hebben geno men inzake de Contra's, onder meer om hen uit „particuliere middelen" van wapens te voorzien op een moment dat het Con gres de regering had verboden de Contra's direct of indirect mi litair te steunen. BLOEMEN OP HAAGS GEDENKTEKEN KOREAANSE PATRIOT DEN HAAG Een gra nieten monument met bronzen borstbeeld op de Haagse begraafplaats Nieuw Eykenduynen wordt wekelijks opgesierd met een bos bloemen af komstig van de Zuidko- reaanse ambassade, 's Zo mers komen bussen vol Koreanen, die op excursie zijn door Europa, naar de Haagse begraafplaats om hun verzetsheld Lee Joon te eren. Ook de premier van het huidige Zuid-Ko- rea, Shin Yo.ng Lho, legt komende woensdag, tij dens zijn tweedaags be zoek aan Nederland, een krans bij het voormalige graf van de patriot. Lee Joon kwam naar Den Haag als leider van een drie koppige delegatie, om op de tweede Haagse Vredeconfe- rentie (1907) te protesteren te gen de Japanse bezetting van hun land. Hij stierf in datzelf de jaar in zijn hotel aan de Wagenstraat, het huidige Bil jartpaleis, na het operatief ver wijderen van een abces in zijn wang. Koreanen hebben wel gesuggereerd dat Lee Joon is vermoord door de Japanners, Tijdens een sobere plechtig heid werd hij begraven op Nieuw Eykenduynen, maar in 1969 werd het stoffelijk over schot overgebracht naar de Zuidkoreaanse hoofdstad Se oel, waar momenteel een groot gedenkteken wordt gebouwd. Het Haagse graf werd een „must" voor Koreaanse reizi gers in Europa. Bloedig Volgens de geschiedschrijving stond de Chinese wijsgeer Ki- Dzja in 1122 v. Chr. aan het begin van de Koreaanse be- aanse schiereiland en Japan was een bloedige: door de eeu wen heen probeerde Japan Korea te veroveren en eind zestiende eeuw probeerde het zelfs via Korea een aanval op China op touw te zetten. De bewoners van het Koreaanse bergland werden daarbij onder de voet gelopen. De tweede Haagse Vredescon ferentie in 1907 op initiatief van Theodore Roosevelt had, evenals de eerste in 1899 het doel oorlogen te voorko men. En nog belangrijker om te lobbyen voor een on afhankelijk Korea. De deur bleef echter gesloten voor Lee Joon en zijn mede delegatieleden. Het drietal had een kans gemaakt wanneer het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken hen alsnog officieel wilde uitnodi gen. BZ ging er echter vanuit dat de buitenlandse aangele genheden van Korea moesten worden geregeld via Japan, omdat het daarvan sinds 1905 stellen voor het geval wel oor log zou uitbreken. De Kore- maar enig bewijs daarvoor is schaving. De band met China aanse delegatie kwam naar de er niet. Volgens de officiële le- was tot het begin van de twin- zing heeft Lee zichzelf ver- tigste eeuw een zeer hechte; men en gedragscodes op te een protectoraat was. En Ja- waarloosd en kon hij het bo vendien niet kon verdragen dat zijn missie dreigde te falen. vanaf de negende eeuw was Hofstad, namens het nationaal (en elitaire) verzet dat boos was niet te zijn uitgenodigd Korea een vazalstaat van Chi- voor de Conferentie waaraan na. De relatie tussen het Kore- door 44 staten werd deelgeno- pan, die tevens de voorzitter leverde voor de Conferentie, zei natuurlijk „nee". Lee Joon heeft het niet meer mee mogen maken, anders was zijn hart waarschijnlijk helemaal gebroken toen in 1910 Korea geheel werd inge lijfd door Japan. Negen jaar later kwam het Koreaanse volk in opstand en werd onder meer een regering in balling schap opgericht. Toch zou het nog tot na de Tweede Wereld oorlog duren eer Korea zich •van de Japanse overheersing kon ontdoen. De Japanners ten noorden van de 38ste breedtegraad gaven zich over aan de Sovjets, die ten zuiden aan de Amerikanen. Helaas leidde dat uiteindelijk tot de opdeling in een Noord- en Zuid-Korea waartussen zich meerdere bloedige oorlogen hebben afgespeeld. Er zijn vooralsnog geen aanwijzingen dat de beide Koreaanse staten het eens kunnen worden over een onafhankelijke eenheid. JOOS PERSOON MIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL jv 6) Ik heb je hulp nodig, kameraad," zei fop- Ri us. „Aan mij is de eervolle en verantwoorde- M taak opgedragen deze twee weerzinwek- er 'nde staatsvijanden naar Ysberië te brengen. e c°oi werk natuurlijk..., maar eh...," - „Nou wét gromde smidje Verholen nors. - „Ik..., ik oi !n te klein om het slot op de deur te doen," 0de fopneus nerveus uit en onder zijn masker- K kleurde een diep schaamrood zijn wangen... ■Dat is mijn kans!" juichte het diep in het bin- |nste van smidje Verholen. Maar uiterlijk bleef I doodkalm, en hij zei wat vriendelijker: „Je nt op me rekenen kameraad. Ga jij maar vast /an stig achter je stuurtje zitten en start de motor, sluit die twee afschuwelijke schurken dan wel in je wagen. En rij maar meteen weg, want eerder dat gespuis in de loodmijnen is, hoe eerder ze aan het werk kunnen voor de glorie van ons vaderland!" - En nu wist smidje Verho len precies wat hem te doen stond. Hij zou Ka- reltje Knetter de toverbubbel geven! - Om nu geen argwaan te wekken, smeet hij de twee ver oordeelden eerst met kracht en geweld de boe- venwagen in. Toen smeet hij de deur dicht en liet de sloten klikklakken. Doch daarna fluister de hij gauw door de tralies van het kleine ven stertje: „Kareltje! Ik ben het! Ik..., SMIDJE VER HOLEN! Jammer genoeg is die truuk met de heksenbezem mislukt, maar hou goede moed! Hier is de toverbubbel! De bubbel van Boltje!" - En onder het uitspreken van deze woorden, wierp hij de toverbubbel door de tralies naar binnen AFGHAANS PROTEST Compleet met traditioneel Af ghaanse pathu (een soort de kentje) en chitra- ii (een pet) en in aanwezigheid van enkele me destanders meldde de Rot terdammer Hugo de Oude zich vanmorgen bij het paleis van justitie in Den Haag. De Oude moest voorko men wegens het in brand steken van een dienst auto van de am bassade van de Sovjet-Unie op Tweede Kerst dag. De 43-jari- ge Rotterdam mer protesteer de met zijn actie tegen de Russi sche bezetting van Afghanistan. RAPPORT VS: Beperking SDI-onderzoek sleutel tot wapenbeheersing WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan moet proberen met de Sovjet-Unie over eenstemming te bereiken over een vergaande re ductie van de kernwape narsenalen in ruil voor een beperking van het SDI-onderzoek. Dit staat in een rapport dat is gepresenteerd door de voor malige onderhandelaar bij de ontwapeningsbesprekingen, Paul Warnke, en de oud-direc teur van de CIA, William Col by. Volgens het rapport is de be perking van het onderzoek naar een verdedigingsschild in de ruimte de sleutel tot een nieuw wapenbeheersingsak- koord. Het SDI-onderzoek zou zich binnen de muren van de labo ratoria moeten afspelen en de VS zouden de Sovjet-Unie moeten garanderen dat zij niet van plan zijn op korte termijn het verdedigingsschild ook echt te plaatsen. Het rapport is opgesteld door het Comité voor Nationale Veiligheid, een particuliere or ganisatie die voornamelijk on derzoek verricht op het gebied van de defensie. Het SDI-onderzoeksprogram- ma van de Amerikaanse rege ring vormt het grootste obsta kel bij de tot standkoming van een wapenbeheersingsakkoord tussen de VS en de Sovjet- Unie. De Sovjet-Unie vindt dat zo'n akkoord alleen kan worden bereikt als de VS bereid zijn het SDI-onderzoek tot de labo- ratotria te beperken. De VS hebben dit tot nu toe gewei gerd. Vandaag zijn in Genève de besprekingen over wapen beheersing hervat. WASHINGTON Iraakr se strijdkrachten lijken met zware artilleriebe schietingen en luchtaan vallen erin geslaagd te zijn de opmars van Iran naar de Iraakse havenstad Basra tot stilstand te heb ben gebracht, zo meldden Amerikaanse defensie- functionarissen gisteren. Aan de andere kant wij zen zij er evenwel op dat er nog steeds hevig ge vochten wordt in het zui delijke gebied. De functionarissen bevestig den daarnaast berichten dat de Sovjet-Unie de laatste weken Mig-29 vliegtuigen naar Irak heeft gestuurd, waardoor het overwicht in de lucht van Bagdad in de Golfoorlog nog groter wordt. Om hoeveel vliegtuigen het gaat wilden zij ■niet zeggen. De berichten volgden op de bekendmaking van Iran dat het gisteren een tweede front heeft geopend en een nieuwe raketaanval heeft uitgevoerd op Bagdad, de derde in vier dagen. Iran meldde gebied in de centrale sector van de oor log op Irak te hebben hero verd. Bagdad hield dat gebied sinds het begin van de oorlog ïn 1980 bezet. Irak heeft daarentegen laten 'weten dat de Iraanse troepen aan het nieuwe front zijn te ruggeslagen en dat zijn lucht macht voortgaat met het besto ken van vijandige eenheden langs het front. Bovendien meldde Irak gisteren nieuwe luchtaanvallen, op de Iraanse steden Qom en Ilam als ver gelding voor de jongste Iraan se raketaanval op Bagdad. Beide partijen zeiden gisteren elkaar grote verliezen te heb ben toegebracht. Amerikaanse militaire functionarissen kon den de beweerde verliescijfers niet bevestigen. Wel zeiden zij dat het aantal doden en ge wonden aan Iraanse zijde waarschijnlijk aanzienlijk is sinds Iran voor de tweede keer binnen een maand een opmars begon naar Basra. Bij de eerste (vergeefse) opmars naar de zuidelijke Iraakse havenstad kwamen eind december vol gens Amerikaanse inlichtin gen 10.000 Iraniërs om en raakten 15.000 gewond.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5