Fraudeofficier is volstrekt onmisbaar" uit de weekblad) Qeidó&Qowuvnt Arrondissement Amsterdam bestrijdt wetenschappelijk rapport Vakantiegangers geven eigen land cijfer 6,4 'titu £l:w 5™v.J* 'pc a Ir. van Zon klaagt ABP'er Hoevenagel aan wegens laster Artsen te weinig actief voor milieu Htf DE TIJD ELSIaIFRS IÉ d0E BINNENLAND DONDERDAG 15 JANUARI 1987 PA< Minder klachten over nieuwe koopwoningen AMERSFOORT De bouwsector is meer ser- vicebewust geworden. Klachten over manke-, menten aan nieuw gebouwde woningen wor den vlotter en zonder mankeren in behande ling genomen; rechter of bemiddelingscommis sies zijn minder vaak nodig dan voorheen. Dit blijkt uit gegevens van het Garantie Instituut Woningbouw (GIW) in Rotterdam. „Er is een verandering opgetreden in het denken van de bouwondernemer", aldus woordvoerder W. Grandiet van het GIW. Na een opvallende stij ging van het aantal klachten vorig jaar zijn vol gens Grandiet veel aannemers meer klantbe- wust gaan werken. In de praktijk betekent dit, dat er niet al te moeilijk wordt gedaan als ko pers klagen over bijvoorbeeld een niet goed functionerende verwarmingsinstallatie of over de slechte afwerking van het huis. LU Wageningen overweegt inkrimping WAGENINGEN De Landbouwuniversiteit (LU) in Wageningen kan de komende jaren miljoenen guldens besparen en zich bovendien sterk profile ren ten opzichte van andere universiteiten door niet wezenlijke of minder geslaagde activiteiten af te stoten en kansrijke ontwikkelingen te verster ken. Dat blijkt uit een voorstel van het college van bestuur van de Wageningse LU om in de jaren ne gentig de betaalbaarheid van de studierichtingen te waarborgen. Het aantal studierichtingen kan volgens die plannen door samenvoeging worden teruggebracht van 20 nu naar 14 in de jaren negen tig. Hoeveel banen hierdoor zullen verdwijnen is nog niet duidelijk. Het komende studiejaar veran dert er nog niets. De inkrimping heeft niets te ma ken met de aanmeldingen. Dit aantal is opnieuw gestegen. In totaal telt de LU nu 7.547 ingeschreve nen, tegen ruim 6.900 in het vorige studiejaar. Militairen aanvaardbaar bij ME-oefening DEN HAAG De inzet van dienst plichtige militairen in de rol van de monstranten bij een oefening van de Mobiele Eenheid (ME) is volgens mi nister Van Dijk (Binnenlandse Za ken) aanvaardbaar. Hij antwoordt dit op schriftelijke vragen van de PPR- kamerleden Beckers en Lankhorst over een oefening in Appelscha. Vol gens Van Dijk had de politie verzocht om de inzet van circa honderd mili tairen. Als de rol van demonstranten door politiepersoneel had moeten worden gespeeld zou dat volgens Van Dijjc hebben geleid tot een te zware belasting van de korpsen. Wetsontwerp over seks onder jongeren DEN HAAG Het COC, de vereniging tot integra tie van homoseksualiteit, heeft minister Korthals Al- tes (Justitie) vandaag een kant-en-klaar wetsontwerp aangeboden over seksuele contacten van en met jon geren onder de zestien jaar. Volgens het wetboek van strafrecht is het verboden seksuele omgang met jongeren onder de zestien te hebben. Ook jonge pu bers onder elkaar, bijvoorbeeld twee vijftienjarigen, mogen dit in feite niet. Het COC wil dit verbod niet opheffen, maar het betreffende wetsartikel wel uit breiden met enkele uitzonderingsgevallen. Zo mogen jongeren onder de zestien wel seks bedrijven als er sprake is van vrijwilligheid. Vorig jaar trok minister Korthals Altes na een stroom van afkeurende reac ties een wetsontwerp over deze zaak in. Het COC denkt met zijn eigen wetsvoorstel een compromis te hebben gevonden tussen de verschillende opinies over deze kwestie. DEN HAAG De offi cier van justitie die frau de wil bestrijden kan net zo goed proberen met een gulden een supermarkt leeg te kopen. Zo denkt een aantal officieren er althans zelf over. De overheid daarentegen vindt het niet zinloos; en kele jaren geleden zijn er daarom in diverse arron dissementen speciale fraudeofficieren aange steld. Zij moeten probe ren er achter te komen wat er in de winkel alle maal te koop is. De politiek denkt dat de sa menleving op die manier ze ker twee miljard gulden per jaar kan verdienen/bezuini gen. Volgens twee rapporten die over deze zaak zijn gepu bliceerd gaat dat lang zo mak kelijk niet. Het eerste van het ministerie van justitie zelf toonde vorig jaar de scepsis van veel betrokkenen aan, het tweede van het weten schappelijk Willem Pompe- instituut in Utrecht had begin deze week een vergelijkbare strekking; leuk geprobeerd, maar jammer van de moeite. De Amsterdamse persofficier L.A. de Wit kan daar heel kwaad over worden. „Dat laatste rapport is bij ons abso luut in het verkeerde keelgat geschoten, en dan druk ik me nog zéér voorzichtig uit. Het is gebaseerd op zeer beperkt onderzoek, alleen Den Haag en Almelo zijn bekeken. Mijn ervaringen en waarnemingen- in zowel Rotterdam als Am sterdam staan daar haaks op. Ik zeg dan ook dat de fraude officier volstrekt onmisbaar is". De Wit wijst op de grote toe name van het aantal fraude zaken in het arrondissement Amsterdam. Dat was nooit bo ven tafel gekomen zonder drie speciale officieren die zich, met behulp van politie en andere opsporingsambte naren in de materie hebben vastgebeten. „Natuurlijk", zegt ook De Wit, „is er meer fraude dan we kunnen ont dekken en oplossen. Maar vroeger wist je nauwelijks dat het bestond, omdat er geen gecoördineerde aanpak was. Alle instanties werkten volle dig langs elkaar heen". „Nu er speciale fraudeofficie ren zijn, is alles in elk geval centraal geregeld. Alleen kan de fraudeofficier net als zijn collega's niet beslissen over de inzet van mankracht en mid delen bij de opsporing van de licten. Op dat punt ben ik het wel eens met het rapport, dat is inderdaad een belemme ring. De medewerking van politie en andere opsporings ambtenaren blijft een kwestie van rede en overtuigings kracht door de officier. Maar dat betekent nog niet dat het zinloos is en helemaal niet dat dat de politie veel mankracht en kwaliteit zal moeten inves teren om de bestrijding van fraude tot een werkelijk suc ces te maken. Hoe ver dat nog weg is, moge blijke uit het to taal aantal vacatures bij alleen al de Amsterdamse politie: bijna zeshonderd. De Wits naam- en functiege- noot bij het Haagse parket, J. Th. De Wit, wijst erop dat vooral bij fraude de opsporing het grote probleem is. Het gaat doorgaans om ingewik kelde zaken. De affaires rond het ABP of Slavenburg tonen dat, zij het enigszins extreem, heel duidelijk aan. Valsheid in geschrifte en economische delicten, het merendeel van de fraude, is niet eenvoudig op te sporen en zo mogelijk nog moeilijker te bestrijden. Daardoor, meent de Haagse persofficier, blijven er nog al tijd veel zaken verborgen. „Maar de overheid kan moei lijk bij de pakken neer gaan zitten en zeggen; pech gehad, er is niets aan te doen", zegt J. de Wit. „Dan hoef je ook niet meer op te treden als mensen door rood licht rijden. Dat kan dus niet. Het instel len van fraudeofficieren, bij ons zijn dat vier part-timers, heeft alleen daarom al zin. Wij hebben echter nooit de pretentie gehad een totaal overzicht te krijgen over de fraude, dat lijkt me ook on mogelijk. Maar we hebben in middels wel iets meer inzicht. Tegelijk moet je je afvragen of het in bepaalde gevallen wel zin heeft zoveel moeite te doen. Voor de ABP-zaak is een officier volledig vrijge steld, maar of al die moeite het resultaat waard is, waag ik ernstig te betwijfelen. Als je echt alles wilt uitzoeken heb je veel mensen nodig en die zijn er niet". De Haagse De Wit ziet meer heil in eenvoudiger wettelijke regels en een redelijke mate van toezicht en controle. Veel huidige wettelijke maatrege len zijn in zijn ogen nog te vaak zeer gevoelig voor frau de. De Amsterdamse De Wit wijst erop dat het succes van fraudebestrijding niet altijd moet worden afgelezen aan het aantal strafzaken. „Het Openbaar Ministerie kan ook heel goed het faillissement van een firma aanvragen", zegt hij. „Dan kan een curator nog proberen er zoveel moge lijk uit te halen voor beleg gers of schuldeisers die bela zerd zijn. Als je wacht tot er een strafzaak van komt, zijn de schuldigen meestal al over de aardbol uitgezwermd. Een andere mogelijkheid is het ontbinden van BV's door het Openbaar ministerie. Ook dan komt er geen strafzaak, maar het belang van de samenle ving is er zeer mee gediend. En daar gaat het toch alle maal om". DICK HOFLAND UTRECHT Vraag Ne derlanders hoe zij over hun eigen land als vakan tiebestemming oordelen en het gemiddelde rap portcijfer 6,4 rolt uit de bus. Nederland wordt op grond van z'n niet ongun stige prijzen, goede ver bindingen en slechte weer vooral geschikt geacht voor korte, extra vakan ties. Deze uitkomst van een eigen onderzoek heeft het Nederlands Bureau voor Toerisme flink aan het denken gezet. Het NBT zal bij de promotie van Nederland meer moe ten hameren op een ver hoging van het aantal va kanties in plaats van ver lenging van de vakanties. Groepen die Nederland het laagste cijfer geven zijn jon geren tussen 15 en 35 jaar, de hoogste sociale klassen en in woners van de provincies Utrecht en Limburg. Groe pen die meer over Nederland1 zijn te spreken, zijn gezinnen met kinderen tot 13 jaar, se nioren (50-plus), de laagste sociale klassen en inwoners van het noorden en oosten van Nederland en van de minst verstedelijkte gebie den. Talenkennis, leeftijd en geld spelen een grote rol bij de keuze of men in eigen land zijn hoofdvakantie door brengt of elders. Niet verras send is dat degenen die hier blijven Nederland een bedui dend hoger cijfer geven (7,4) dan degenen die altijd naar het buitenland gaan (5,4). NBT-directeur mr. J.A.T. Cornelissen merkte gisteren bij de opening van de Va kantiebeurs 87 in Utrecht op, dat het NBT en de VVV's zich zullen moeten afvragen of een regionale aanpak van de toeristische promotie wenselijk blijft. De nieuwe aanpak zou kunnen inhou den, aldus Cornelissen, dat men zich nadrukkelijk gaat richten op de groepen die volgens het onderzoek erg positief over Nederland den ken. Staatssecretaris Evenhuis van economische zaken voorspelde gisteren een zon nige toekomst voor recreatie en toerisme in ons land. In 1986 nam de Nederlandse, be volking totaal 12,3 miljoen vakanties. Daarbij werd in het buitenland 11 miljard gulden besteed. Om de toe komst ook echt rooskleurig te laten zijn, bepleitte Even huis een hogere kwaliteit van het aangeboden produkt. Tot slot: Vakantie 87 in de Jaarbeurs te Utrecht, met stands uit bijna alle landen van de wereld, duurt nog tot en met zondag. De openings tijden zijn 10.00 tot 18.00 uur. Eerste Stiba-schild Minister Nijpels (Milieu) bevestigde gisteren het eerste schild van de Stichting Belangenbehar tiging Autosloopbranche (Stiba) bij de 50-jarige fir ma Kooij in Austerlitz. ,,Er is in de toekomst geen plaats meer voor kleine autoslopers. In de eerste plaats biedt ons land slechts voor 500 be drijven in die branche economisch perspectief. Een tweede belangrijke reden is dat uit oogpunt van milieubescherming hoge normen moeten worden gesteld in deze sector", aldus Nijpels. SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN V Uaftltn w: 19 Hahnt, Uiske. Zo ten tante JLI met tin dikke rut tn r etn mout milt. Jk lust dat met fraai.. nalik niet bu io n arme steenbakker pan eten Daar verdelen je zo 'n hannf onder heel hel fezm Oan krui ik maar een klem stukje. J ut 105 (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. MAASTRICHT Mr. W. Hoevenagel, de ABP'er die zich in november als getuige in het ABP-proces tegen mr. dr. A. Masson ontpopte als de auteur van het „zwartboek" dat de ABP-affaire (mede) aan het rollen bracht, kan de komende tijd de wrange vruchten plukken van dat optreden. Gisteren werd bekend dat één van de hoofdverdachten, ir. J. van Zon, hem een proces wegens laster aan wil doen. Verder maakt hij grote kans door de verde diging van meineed te worden beschuldigd èn hij zal, ditmaal op verzoek van de rechtbank, bin nenkort nogmaals de gang naar Maastricht moeten maken om te getuigen. Volgens officier van justitie mr. Laumen hoeft deze „een ling binnen het ABP die de moed had van zich af te spreken" echter niets te vre zen, net zomin trouwens als het openbaar ministerie zelf. Het voormalige hoofd van de onderafdeling algemene za ken van het ABP (Hoevena gel houdt zich nu bezig met de voorbereiding van de nieuwe activiteit buitenland se beleggingen) kan, mocht het tot een vervolging ko men, overigens wel onder de aanklacht van laster uitko men met een beroep op de goede trouw en het algemeen belang. De rechtbank wil Hoevena gel vooral nog eens horen over de affaire met de ten nishallenexploitant Poot, waarbij de tenlastelegging van Masson valsheid in ge schrifte vermeldt. Braks wil jachtverbod DEN HAAG Minister Braks (landbouw) wil de iacht op eend, gans, fasant, houtsnip, bunzing, wezel en hermelijn verbieden. Reden vormt de aanhoudende vorst. Naar ver wachting zal het jachtverbod vrijdag van kracht worden. De minister heeft gisteren van de Jachtraad een advies gekregen om het jagen op de genoemde dieren te staken. Begin deze week is in Oosterzee nog pro ces-verbaal opgemaakt tegen vijf jagers die schoten op vo gels in een wak. Ze werden aangehouden op grond van onsportief jagen. Rotterdam haalt illegale borden van de straat ROTTERDAM B en W van Rotterdam willen alle illegale langs de weg geplaatste borden en objecten laten verwijderen. Het gaat om enige honderden verwijzings- en reclamebor den. De maatregel is onderdeel van een actie om Rotterdam een beter aanzien te geven. Bedrijven die reclame willen maken of een wegbecijfering naar hun bedrijf wensen, moe ten gebruik maken van de be staande mogelijkheden zoals het huren van lantaarnpalen, officiële reclameborden en verzamelborden. Brandweer Defensie raadpleegt commissie - Albeda DEN HAAG De ambtena renbonden en het ministerie van defensie gaan samen naar de commissie-Albeda om ad vies te vragen over de honore ring van bepaalde diensten van het (burger)brandweer- personeel bij defensie. Dat maakten woordvoerders van de bonden en het ministerie gistermiddag bekend na afloop van het overleg over deze kwestie. Bij Defensie kon geen overeenstemming worden be reikt over de „passieve uren buiten de normale dienst" of tewel wachturen die buiten de normale werkweek van 38 uur moesten worden gedraaid ter vervanging van een afwezige collega, zoals bij voorbeeld in geval van vakantie of ziekte. DEN BOSCH De ver vuiling van het milieu en de uitputting van natuur lijke hulpbronnen vormen zo'n bedreiging voor de gezondheid dat artsen zich veel meer met milieu-pro blemen zouden moeten bezighouden dan zij nu doen. Wierp honderd jaar geleden de medische stand zich nog op als mi lieu-actiegroep, nu valt van dat milieu-activisme weinig meer te bespeuren. Dr. L. Reijnders van de stich ting Natuur en Milieu heeft vandaag in Den Bosch op een studiebijeenkomst voor artsen gezegd dat er alle reden is dat de artsenorganisaties zich ac tief met het milieu bezig hou den en zich daarbij richten op de preventie van ziekte die het gevolg zijn van milieuvervui-, ling. Als voorbeeld noemde hij de aantasting van de ozon-laag door onder meer drijfgas uit spuitbussen. Boven Europa neemt de ozonlaag elk jaar met 3 procent af, zo is uit sa tellietmetingen gebleken. Ozon beschermt tegen ultra violet licht dat huidkanker kan veroorzaken. „En er is geen medische instantie die protesteert tegen het uitblijven van maatregelen", aldus Reijn ders. Agressie in gevaarlijker „Ik zie geen oplossing voor de drugscriminaliteit. De één zegt dit, de ander dat. Ze kunnen mij nog meer vertel len, maar ik weet het niet. Ik praat daar ook niet meer over. Ik heb te veel twijfels. Is dat een schande?" Dat zegt de binnenkort vertrek kende politierechter Abspoel in Hervormd Nederland. Rijden onder invloed is vol gens de rechter lang niet zo gevaarlijk als de agressie in het verkeer. „Er worden meer ongelukken veroor zaakt door agressie en onbe hoorlijk rijden dan door al cohol. Iemand die gespannen is en wild rijdt, is een groter gevaar op de weg dan nie mand die een paar glazen wijn heeft gedronken". Ove rigens bestaan over de cri minaliteit in Nederland vol gens Abspoel overtrokken voorstellingen. „Die goede oude tijd was helemaal niet zo goed. Er zijn zelfs tijden geweest dat de criminaliteit even groot was als nu". „Eens een gokker, altijd een gokker". HN interviewt een 50-jarige man die probeert van het gokken af te komen. Maar: „Gokken is de aard van het beestje. Je kunt het vergelijken met je eigen haar. Hoe vaak je het ook verft, je eigen kleur komt elke keer weer tevoor schijn". Een hulpverlener: „Een gok ker houdt van competitie. Hij wil prestaties leveren. Een gokker kan niet tegen zijn winst. Als hij wint, als hij echt presteert, gaat hij onderuit. Dan houdt hij niet op. Hij is zijn rem kwijt". het verkee dan aleohc de woningbouwsticfci Verantwoord Wonen trokken, zo meldde de cier van justitie on cl Maar hij verzweeg we d een en ander, aldus Vri tf derland. Bijvoorbeeld hij een miljoen guldei het bouwl leende en dat vervi met „adviezen" afbet B Dat wil zeggen: Kiers 1 elk jaar voor advieswe ton van zijn schuld ken. Kiers ontkend) eerst, maar gaf, gecon teerd met de VN-infori toe. VN meldt dat er binncf^ ontslagen gaan vallen musea, die niet aan hL zuinigingsmes van mi Brinkman van wvc men. Bovendien straks hele afdelingen ten en soms zelfs eei museum. Het blad meldt de garnalen-affaire. „De teit van de garnaal droevend". Een recen port van de Rijkskeu dienst van Waren dik 65 procent van landse garnaal moet w afgekeurd (zie ook pata van onze krant). Het botert niet erg minister van defensier Eekelen en zijn staat#£ taris Van Houwelinge|ee dus Vrij Nederland, twee bewindslieden i v „landje-pik" op het m rie. Er zijn persoonlijk) pathieën en hooglq competentiekwesties". en een| De opvangtehuizen in Am sterdam kunnen de stroom zwervers niet meer aan, zo bericht De Tijd in het Jaar van de Daklozen. Zo'n 5000 zijn het er nu. En volgens het blad, dat een aantal zwervers interviewt en hun achtergronden ontrafelt, drinken ze meer dan tevo ren en zijn ze aan de drugs verslaafd. De Tijd meldt in een met veël kleurenfoto's verluch tigd verhaal dat veel Rem- brandts vals zijn, of in elk geval niet van de hand van de meester. „Van de 1000 Rembrandts die een halve eeuw terug in omloop waren is een fors aantal door de mand gevallen". Dat is ook niet zo vreemd, want in het portrettenatelier van Rem brandt werkten tussen 1631 en 1634 vele leerlingen. De Evangelische Omroep komt binnenkort met een Disney-achtig pretpark. Maar natuurlijk gaat het ook hier om de bijbelse bood schap. De geestelijke vader van het project, EO-direc- teur Dorenbos: „Het wordt een bijbelexpositie-gebeuren en het gaat tientallen miljoe nen guldens kosten". Het wordt iets tussen een mu seum en een pretpark in, een christelijk-educatief pretpark. De Haagse Post over het leven in een f richting. „Is de ter 1 king-stelling van del ring de Nederlandse vf op levenslang?" vraa| blad zich af. „Een fum le hel is het", zegt die van zijn 16e tot 2 in een tbr-inrichtingl gezeten. Hij vindt datl ven daardoor kapot m maakt. „Ik was gee 1 ceerd als „debiel", eei minele psychopaat". brandmerk houd je i hele leven". „Ligt in de structuur ia ie hersenen het onder :hik tussen man en vroui n o Elseviers Magazine rekent resoluut af met de Scientolo gy Church, een duistere sec- te die in een aantal landen al verboden is. „Getolereerde waanzin. Scientology in Ne derland hoe lang nog?" Volgens deskundigen wor den mensen door Scientolo- gy-medewerkers (in hun persoonlijke levenssfeer) be dreigd. Cursisten zouden worden gehersenspoeld en bovendien moeten zij astro nomische bedragen betalen voor de cursussen. Verder zouden er aanwijzingen zijn voor een „dubbele boekhou ding" bij Scientology. EM interviewt de „tegen draadse" epidemoloog prof.dr. Knipschild, die, tot verbazing van collega's, de zegeningen van de wortel- plant ginseng telde. Hij doet dat in het blad nog eens dunnetjes over. Vooral voor bejaarden die aan futloos heid leiden zou ginseng ge neeskracht hebben. Larisa Bogoraz, de vrouw van de onlangs overleden Sovjet-dissident Antoli Martsjenko, schrijft in EM over het mysterie van zijn dood en over de leugens van het regiem. Een aangrijpend verhaal van een vrouw die veel gedaan heeft om haar man vrij te krijgen. Tever geefs. VRIJ NKOHNLAND Het Eerste-Kamerlid J. Kiers (CDA) is niet straf rechtelijk bij de fraude rond Professor Swaab Haagse Post: „Verscli sen mannen en vn vooral een hersenkwes kan daar ook het ant gevonden worden o waarom van het vers gedrag?" Of is de van cultuur en opv belangrijker? De HP viewt de hoogleraar van het Nederlands li voor Hersenonderzoel over. Swaabs cor worden hem niet door - een, en vooral niet do ministen, in dank a aar men. Hij zegt nameli de verschillen tussen nen en vrouwen vc hersenkwestie zijn. gens zegt Swaab nog mannen intelligenter De Groene Amsterda „analyseert" (het vlu) drag van) ex-premier Agt. Aanleiding is i verwachten benoemir EG-ambassadeur in Ondanks respect vo Lu mans capaciteiten over in het verhaal toch de sis. Scepsis over zijn ,j vivre", zijn trucs, zijn meende) weerzin tege mocratie en bverleg. kwinkslagen enzovoort Het blad verhaalt ov 1 „Tweede Russische Bj tie" van partijleider 1' Gorbatsjov. „Staat nieuwe destalinisatie program of is Gorbats te ver gegaan en wor 11 binnenkort tot de on roepen?" Ten slotte in de Groei verhaal over de door naar Hergé gemaakte s guur Kuifje, die er ve*c ter afkomt dan VaJJjjS trouwens.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4