Met mavo is nog van alles mogelijk Het aparte gevoel van lekker onder elkaar Broertje getuige van moord Hoog bezoek Teveel aan voorschot op beurs ingehouden Hygiëne garnalen nog onaanvaardbaar IGI; "ITenland CcidócSouoant DONDERDAG 15 JANUARI 1987 PAGINA 3 Op de traditionele nieuw jaarsreceptie in het paleis op de Dam ontving koningin Beatrix gisteren vertegen woordigers van vreemde mo gendheden in ons land. Op de foto's de aankomst van (v.l.n.r.) de heer en mevrouw Ibrahima Sylaa van Guinee Bissau, de heer Hussain Bin Mohammed Bin Ali van Oman en de heer en me vrouw Zachee Mongo SO'o van Kameroen. Laatste bewoonde wachtpost NS verlaten WIJLRE De laatste bewoon-» de wachtpost van de Neder landse Spoorwegen, wachtpost 10 in het Zuidlimburgse Wijlre aan de spoorbaan Valkenburg- Simpelveld, is gisteren door de bewoners verlaten. Omdat de betrokken wachtpost zeer geï soleerd is gelegen en niet per auto bereikbaar is, zijn de be woners met een speciale rail wagen verhuisd naar hun nieu we woning. Pierre Thoma (77) en zijn vrouw Maria (66) heb ben de wachtpost 38 jaar lang bewoond. Nieuwe apothekers organisatie opgericht UTRECHT Enkele apothekers hebben de „Vereniging van Open bare Apothekers" opgericht die spe ciaal de belangen van apothekers- eigenaren moet gaan behartigen. Blijkens een mededeling van de VOA is dat gebeurd omdat de apo theker-eigenaar binnen de overkoe pelende organisatie van apothekers, de KNMP, geen eigen vereniging heeft. Dit in tegenstelling tot de zie kenhuis- en industrieapothekers. Belangrijkste doelstellingen van de VOA zijn het bevorderen van de openbare farmacie en het optimaal behartigen van de belangen van de leden. ndef jvatie Joods )r~d'i gertorisch alli um n t$RDAM De ambas- ^glvan Oostenrijk H. Pfus- Hardtenstein heeft een cheque ter bijna twee ton ligd aan de Stichting >n van het Joods Mu- lit bedrag is bedoeld als in de kosten voor de itie en inrichting van iwe onderkomen van van|seum, het voormalige n \v|encomplex aan het Jo- mefliél Meyerplein in Am- eenj. Het geld is bijeenge- door de Oostenrijkse en het bedrijfsleven iee*fet is de bedoeling dat iuratiewerkzaamheden, nog in volle gang zijn, ivoorjaar gereed zijn. 1 ie wordt dan een om- Hdfjc restauratieproject dat weltl 23,5 miljoen gulden i oifcerond. lij j wiekampen in insdrecht ;uimd 1DRECHT De rijks an Woensdrecht heeft bei twee vredesactiekam- Jtruimd. Onderkomens rï weggehaald, evenals en slaapzakken. De ac- eei^ers zeiden in een reac- rt °ius te zijn dat de politie Da extreme koude ont- i ki Vandaag zouden de ?rde weer worden opge- erders publiceerden uitgebreide overzicht- net namen van bedrij- organisaties die huns bij de bouw van de lanse kruisrakettenba- 'oensdrecht betrokken totaal werden de na- zÜd»an 185 bedrijven be- /ee|naakt. De actievoer- ,ipen dat tegenstanders ichtl raketten de bedrijven in zullen spreken. De- »n VNO hebben steeds 9eU de namen van de be- n'geheim te houden. De leeft verklaard maatre- zullen nemen, werd eveneens be lt het raadsbesluit van en tihemse gemeenteraad i gemeentelijke op- meer te verstrekken 'e"Jprijven die betrokken vJde bouw van de basis re»ensdrecht door de irenls vernietigd. DEN HAAG Waarom kiezen scholieren voor een mavo-opleiding? Een vanmiddag gepresenteer de enquête schept enige duidelijkheid: mavo-leer lingen blijken elke dag weer met veel plezier naar school af te reizen. Een keus voor het mid delbaar algemeen vor mend onderwijs betekent bovendien dat men vele wegen open laat: na het eindexamen is nog van alles mogelijk. Volgens de enquête, uitge voerd door het bureau Inter view BV, blijkt slechts vier procent van de in totaal 358 ondervraagde leerlingen van 35 mavo's met tegenzin de school te bezoeken. Vooral de vele kleine scholen in deze onderwijsvorm en de goede opvang door de leraren blij ken bij te dragen aan de goe de sfeer. Het initiatief voor de enquête is afkomstig van de drie on derwijsvakorganisaties KOV, PCO en ABOP. Met de en quête, een videofilm en ver spreiding van folders vraagt een uit de organsaties ge vormde werkgroep aandacht voor het mavo- onderwijs. Daar is volgens KOV-verte- genwoordiger T. van Kleef alle reden voor. „In de laatste plannen van het, ministerie van onderwijs is nauwelijks nog ruimte voor de mavo. Hoewel de politici steeds weer prijzend spreken over deze vorm van onderwijs, is daar op papier niets van te rug te vinden. Met de jongste plannen voor de driejarige basisvorming in het voortge zet onderwijs is er nauwelijks nog perspectief voor de mavo in z'n huidige vorm". Volgens Van Kleef is dit ver dringen van de mavo niet te recht. „Vergeten wordt dat de mavo met 245.000 leerlin gen de meest bezochte onder wijsvorm is. Zoals bedoeld door de Mammoetwet wordt er goed algemeen onderwijs gegeven met doorstromings mogelijkheden naar andere scholen. Dat blijkt in de Omslag van de mavo-folder. Overgang Dat de mavo-leerlingen te vreden zijn over hun school blijkt overduidelijk uit de en quête. Onderzoeker A. van der Veen: „Het begint al bij de overgang van de basis school naar het voorgezet on derwijs. Deze verandering is een vrij forse ingreep in het leven van een scholier. Wan neer de school dan niet zo groot is, is de overgang min der groot. Een kwart van de ondervraagden verklaart achteraf helemaal geen pro blemen te hebben gehad. De leerlingen ondervinden in die periode een goede steun van de leraren. Die begelei ding houdt niet na twee we ken op. Dat de sfeer op de scholen goed is blijkt overi gens ook uit de grote betrok kenheid van de leerlingen bij activiteiten op school". Dat de ondervraagden de mavo niet zien als een eind- opleiding maar als tussensta tion komt pas na verloop van tijd naar voren. Uit de en quête blijkt dat in de eerste klas 42 pro^nt van de leer lingen nog geen duidelijk omschreven toekomstplan nen heeft. Ruim dertig pro cent weet dan al dat men na het eindexamen kiest voor de havo. In de vierde kjas blijkt nog steeds ruim dertig pro cent voor de havo te kiezen, maar blijkt nog slechts acht procent geen toekomstplan nen te hebben. Uiteindelijk kiezen vrijwel alle leerlingen voor een vervolgopleiding, het aantal leerlingen dat di rect gaat werken is te ver waarlozen. Van der Veen: „Uit de twee niveaus die men binnen de mavo kan volgen, kiezen verreweg de meeste leerlin gen het hoogste niveau om dat die het meeste perspectief biedt. De kleinere scholen onder de mavo's blijken er hier positief uit te springen. Vooral op deze scholen wor den de beste prestaties gele verd". Overstap De bevindingen van het bu reau Interview worden be vestigd door directeur M. Laarhoven van de Thomas More Mavo in Voorburg. Met name de keuzemogelijheden na de mavo noemt hij een. groot voordeel. „Een scholier die kiest voor de mavo laat vele wegen open, niets is in een vroeg stadium vastge legd. Na het eindexamen kan men kiezen voor de havo of uit de verscheidene vormen van middelbaar beroepson derwijs. Dat verloopt meestal zonder problemen. In de praktijk blijkt de overstap van de mavo naar bijvoor beeld het middelbaar econo misch en administratief on derwijs minder pittig dan vanuit het lager beroepson derwijs". Laarhoven: „Bovendien wor den op onze school, die met 300 leerlingen overigens niet zo heel klein is, eventuele problemen bij leerlingen eer der gesignaleerd. Een spijbe laar wordt eerder aangespro ken en ook moeilijkheden met het huiswerk komen eerder boven water". Dat er op de kleinere mavo een betere sfeer hangt dan bij de grote scholengemeen schappen staat volgens Laar hoven vast. „Regelmatig heb ben we te maken met havo leerlingen die instromen in de hogere klassen van de mavo. Die komen dan van zo'n grote scholengemeen schap en kiezen voor een an dere school om echt opnieuw te starten. Na een gewen ningsperiode laten ze vaak weten de school veel gezelli ger te vinden en beter te overzien. Leraren en leerlin gen kennen elkaar hier ten minste nog van naam, hoor je dan". FONS VAN RIJN (ADVERTENTIE) 7 Uur video op VHS °^1 Combipak met VHS E180 en VHS E 240 band. Topmerk BASF garandeert haarscherp kijkgenot ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON DEN HAAG Bij studenten die in de eerste twee kwarta len van het lopende studiejaar te hoge voorschotten hebben ontvangen, moeten het teveel uitgekeerde bedrag in negen maanden terugbetalen. Dit heeft het ministerie van on derwijs en wetenschappen be kendgemaakt. Met een mini mum van 200 gulden per maand zal het geld tussen april en december in mindering worden gebracht op de maan delijkse uitkering. Degenen die een te laag voorschot heb ben ontvangen krijgen in april de aanvulling ineens uitge keerd. Vanaf 1 april zullen de voorschotten tot het verleden behoren. «NOLLEN ÊCeEKT M[)N IClOHp! ISHEUEN mT SjttkERiNC weÊT.'eiJ iLOe NiETTGOUV^N -J3JsL (pAECIB, 10 DENK IKeftOtfeA- M/Vft iseew nenims Wma ae wer dienen is Gfeitera (Vervolg van de voorpagina) AMERSFOORT Met het later door haar vermoorde neefje, zijn vijfjarig broertje en een huishoudelijke hulp van de familie was de 31-jarige Amersfoortse gisteren gaan schaatsen op een vijver. Eerst trachtte zij de jongen met een alarmpistool dood te schieten. Toen dat niet lukte stak zij het zoontje van haar zuster zes keer in de rug en sneed zijn strottehoofd door. Daarna liep de met bloed besmeurde dader op kousevoeten naar het politie bureau, een tocht van ruim een kilometer. Het vijfjarige broertje van het slachtoffer was getuige van de moord. Hij wist zich later alleen te herinneren dat zijn twee jaar oudere broertje plotseling onder de „rode verf" zat. De huishou delijke hulp (18) zag niet alles. Zij was de moeder gaan halen toen de 31-jarige tante zich vreemd begon te gedragen. De vrouw had het kind op de grond geduwd en was er daarna bo venop gaan zitten. De politie ging er aanvankelijk van uit, dat het jongetje onder koeld was geraakt op een ijsbaan. Pas later bleek de juiste toe dracht. Onderweg naar het ziekenhuis bleek het jongetje te zijn overleden. Op het politiebureau verklaarde de dader dat ze allerlei bood schappen doorkreeg van geesten. Die hadden haar bevolen de moord op haar zevenjarig neefje te plegen. De vrouw is in het verleden verscheidene keren onder psychiatrische behandeling geweest. Deze boer leidt zijn schaapjes naar het droge. De dieren volgen hem door de straten van Ameland, op weg naar een stukje weiland waar ze nog een beetje uit de wind kunnen staan. Ameland maakt zich niet druk om kou en sneeuw NES Al ten noorden van Dokkum stuift de sneeuw mateloos over de weg, gejaagd door een strakke, ijzige wind. Die witte sneeuwmist belem mert het uitzicht op de grillige duintjes die langs de kant ontstaan. De auto lichten helpen niet. Daar doemt de steiger van Hol- werd op. Veel opgewaaide sneeuw. Het is nog maar een voorproefje van de si tuatie op Ameland. Het eiland onbereikbaar? Wel nee. De veerboten Sier en Oer zijn pas vorig jaar in de vaart genomen. Ze zijn sterk en heb ben moderne navigatie-appa- ratuur. Voorlopig varen ze nog precies volgens dienstregeling. De passagiers verlustigen zich aan het uitzicht op de Wad denzee. Op de drooggevallen platen ligt het ijs behoorlijk dik. Vlak onder Ameland doe men tientallen ijsbergjes op die de vorm hebben van strobalen. De sneeuwstorm die heerst op de pier bij Nes op Ameland, deert de buschauffeur niet. Hij heeft ook nauwelijks hinder van de dikke laag vastgereden sneeuw op de weg en van de sneeuwduintjes. „Als de men sen maar thuis blijven en ons het werk laten doen. Wij heb ben alleen maar last van een ander. Wij komen er wel door. Er zit massa achter", bromt hij. Op jezelf De taxi die voor komt rijden, is een vierwiel-aangedreven terreinwagen. Die wordt nor maal voor karweitjes voor de NAM gebruikt. De chauffeur: „Het komt nu mooi uit dat we deze auto's op de weg hebben. Je glijdt niet weg. Het belang rijkste is dat de wegen om de dorpen heen en rjchting boot berijdbaar blijven. En dat de boot op tiid blijft varen. Als we geïsoleerd raken, gaat alles door de lucht. Dat is voor de Amelanders geen probleem. Als dat gebeurt, zeggen ze: dan zijn we lekker onder elkaar. Dan heb je echt het idee dat je op een eiland zit en niet te be reiken bent. Dat is een apart gevoel. Heerlijk. Tachtig pro cent van de mensen leeft hier van het toerisme. Als je geïso leerd bent, ben je eens een keer helemaal op jezelf. Dat is heel fijn". Voor mensen is het bijna geen doen op het eiland waar de Kei harde wind vrij spel heeft en de sneeuw hoog wordt opgestuwd. Hotelhouder Sip de Jong in Nes: „Kijk, met een beetje zon neschijn is het hier schitte rend. Maar als de oostenwind aanhoudt en je krijgt meer ijs, dan zijn we zo geïsoleerd. Dan krijg je hier een heel ander soort leven, met te weinig aan voer van verse eten. Als de boot uitvalt, wordt het minder leuk, al zijn er toeristen die dat prachtig vinden. Dat zijn de echte avonturiers". Harde wind Gemeente-amnbtenaar K. Naaijer heeft sneeuwkettingen om z'n autobanden gelegd. Dat rijdt prima, al is het eigenlijk niet toegestaan. Hij kijkt uit over een witte, verlaten vlakte met hier en daar de schim van een boerderij. Hij zegt: „Als je zo over het land kijkt, denk je dat het wel meevalt. Maar gis teren lag daar nog allemaal sneeuw. Door die harde wind is het allemaal weggestoven. Het verandert hier vrij vlot op het wad. Vandaag kan het goed zijn, morgen helemaal mis". Gemeentewerken is dag en nacht bezig de wegen met KEURINGSDIENST: RIJSWIJK De hygiëne van gekookte gepelde garnalen zo als die in de detailhandel aan de consument worden aange boden is nog steeds onaan vaardbaar. Het aantal micro organismen per gram ligt ver boven het maximum dat onder andere de wereldgezondheid sorganisatie van de Verenigde Naties (WHO) hanteert. Dit blijkt uit een onderzoek van de Rijkskeuringsdienst van Waren. De hygiëne laat in de gehele produktieketen te wensen over. Het thuispellen gebeurt onder onvoldoende hygierti- sche omstandigheden. In het belang van de volksgezond heid zou het pellen in de huis industrie moeten worden be ëindigd. Ook wordt aanbevo len garnalen uitsluitend te le veren in gesloten consument verpakking met vermelding van een houdbaarheidsdatum. Ook zouden er richtlijnen moeten komen voor de gehele keten van vangst en verwer king. Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) heeft in be ginsel positief gereageerd op de aanbevelingen. Hij heeft het rapport voor overleg aan geboden aan minister Braks van landbouw en visserij, zijn collega Evenhuis van econo mische zaken en het Produkt- schap voor Vis en Visproduk- schuiven vrij te houden van losse sneeuw. Er is extra per soneel en materieel ingezet. Naaijer: „Ze moeten regelma tig afgelost worden. Ze hebben constant die witte massa voor ogen en op een gegeven mo ment zie je het niet meer. Maar het gaat om zulke grote hoeveelheden dat je het niet volhoudt als de wind er achter komt. Tot nu toe heeft ge meentewerken zich tot taak gesteld alle wegen schoon te houden, maar als het erger wordt, zullen er keuzes moe ten worden gemaakt. Dan moet je je beperken tot alleen de belangrijkste wegen". Arresleden Het meeste verkeer in de dor pen wordt gevormd door ar resleden. Ze zijn op Ameland gek op die vrolijk bellende dingen. Ze gaan zo maar voor de lol een stukje rijden of ze doen er boodschappen mee. De paarden met hun speciale sneeuwhoeven trekken wel. VVV-directeur Smit kijkt het met tevredenheid aan. Voor zaterdag heeft hij een arreslee- wedstrijd georganiseerd, die naar verwachting ruim veertig deelnemers zal tellen. Die dag is er ook een grote langlauf tocht vanuit het centrum van Nes naar het bos. In totaal is er dan een loipe van negen ki lometer beschikbaar. Ski's zijn er op Ameland niet meer te krijgen. De verhuurders van appartementen die ski's be schikbaar hebben, komen al te kort. Tot in Heerenveen en Leeuwarden hebben ze ver geefs geprobeerd extra ski's te kopen. De VV V-directeur. „Als we de garantie hadden dat we ieder jaar een paar we ken sneeuw hadden, dan werd het hier net zo druk als in een echt wintersportgebied.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3