Centraal Comité Wereldraad moet „stevige besluiten nemen kerk wereld Bedri jfsapostolaat is ook zaak van parochies Moord op Palme onthult godsdienstigheid Zweden ficicLc GEESTELIJK LEVEN/OPINIE beroepingen brieven lezers C^idócSouxant DONDERDAG 15 JANUARI 1987 PAG] Dorenbos zoekt joodse steun in anti-holocaustcampagne AMSTERDAM De stichting „Schreeuw om Leven", waarvan de EO-direkteur drs L.P. Dorenbos voorzitter is, zoekt steun uit joodse kring voor zijn anti-holocaust cam pagne. De stichting heeft een brief gestuurd aan de minis terraad. voorafgaand aan de kabinetsvergadering over eut hanasie. De brief, ondertekend door onder meer A.J.G. Co- hen, voorzitter van de joodse school Cheider in Amsterdam, pleit voor handhaven van Nederland als „wereldhaven van Nederland". Aan meer prominenten uit de joodse gemeen schap zal worden gevraagd de brief te ondertekenen, even als aan (oud-)politici en andere prominente Nederlanders. „Het scenario van 1920 tot 1940 zien wij nu weer gebeuren". In de brief van Hitier staat dat de doktersbevoegdheid wordt uitgebreid met het doden van mensen die naar men selijke maatstaven geen kans op menswaardig leven meer hebben. „Het CDA werkt mee aan de voorbereiding van een volgende holocaust", verklaarde hij. Dorenbos hoopt dat het Nederlandse volk nu eerder opstaat dan het Duitse volk ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. De eerste gas- cellen zijn toen gebouwd voor ouden en gehandicapten, zei hij. Het Duitse volk kwam pas in opstand toen er duizenden bejaarden en gehandicapten waren weggevoerd, aldus de EÖ-directeur. De wereld lijkt op een boek, waarvan men slechts de eerste pagina leest als men nooit zijn vaderland verlaat. ACAT: christenen tegen martelen AMSTERDAM In Amsterdam heeft zich de Nederlandse afdeling ge presenteerd van Acat, een organisatie van christenen die wil opko men tegen het wijdver breide martelen in de wereld. Acat staat voor Actie van christenen voor afschaffing van het martelen. De (oecumeni sche) organisatie is van Franse oorsprong en ont stond in 1974 na een op roep van Amnesty Inter national aan kerken en andere maatschappelijke organisaties de campagne tegen het martelen te on dersteunen. Momenteel telt Acat in Frankrijk vijftienduizend le den. In de afgelopen jaren zijn ook afdelingen ontstaan in Zwitserland, Italië West- Duitsland, België, de Vere nigde Staten, Canada en nu dus ook Nederland. De organisatie zegt de wach ter te willen zijn in de Kerk 1 en samen met andersdenken den te willen strijden voor afschaffing van martelen en doodstraf. In werkgroepen worden brieven geschreven naar autoriteiten van landen die zich schuldig maken aan martelen. Daarnaast wordt er in de werkgroepen voor het welzijn van gemartelden ge bedsdiensten gehouden. Om aan het noodzakelijke mate riaal te komen gebruikt Acat gegevens van Amnesty Inter national. Acat wil geen alter natieve Amnesty Internatio nal zijn, maar waar mogelijk het werk van Amnesty on dersteunen. Amnesty hoopt dat Acat goed werk kan doen voor urgente gevallen, bijvoorbeeld wan neer iemand de doodstraf bo ven het hoofd hangt. De or ganisatie van Amnesty Inter national blijkt in de praktijk wel eens te log te zijn om daar snel op te kunnen inspe len. aldus woordvoerder I. Martens van Amnesty Inter national. Acat heeft zich nu ontfermd over het lot van de Zuidafrikaanse zwarte leider Gugile Nkwinti (38), die in de A.I-terminologie als een „urgent action" te boek staat. De organisatie van katholie ke religieuze en de Waalse kerken in Nederland hebben zich achter het initiatief tot oprichting van een Neder landse afdeling van Acat ge schaard. Inlichtingen: Secretariaat vereniging ACAT, Rijndijk 108, 2394 AJ Hazerswoude. Het lidmaatschap van de ver eniging bedraagt 25,- per jaar. Giro: 50.47.237. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Papendrecht. dr.W.Verboom te Hierden; te Lunte- ren. L.Kruijmer te Sommelsdijk; te Anna Palowna en Wieringerwaard. mevrouw A.W.E.Brokerhof te Veere en Kleverskerke; te Zwartebroek toezegging. A.P.Voets te Kootwijk; te Waddinxveen toezegging, deel gemeente hervormde Emmanuel kerkgemeente, W.v.d.Lee te Noord- wijk. Aangenomen: naar Hooge- zand-Sappemeer-Kropswolde. naar Mijnsheerenland, drs.P.W.de Noolj kandidaat te Groningen. Bedankt voor Nieuw Stadskanaal toezeg ging. G.J.van Steeg te Vriezenveen, Beroepbaar. P.F.Bouter, Bosch 19, 3353 GC Papendrecht. DS. MARJA VAN DER VEEN - SCHENKEVELD, RIJSWIJK: RIJSWIJK „Een kri tisch gespannen verwach ting". Zo karakteriseert ds. Marja van der Veen- Schenkeveld uit Rijswijk haar gevoelens aan de vooravond van de zitting van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken. Ze maakt na mens de Gereformeerde Kerken in Nederland deel uit van het dagelijks bestuur van de Wereld raad, dat van 16 tot 24 ja nuari in Genève verga dert. „Er zullen de komende tien dagen stevige besluiten moe ten worden genomen, anders zijn we niet op de goede weg. Dr. Emilio Castro, de nieuwe secretaris-generaal, moet wat dat betreft zijn kunnen nu to nen". De predikante herinnert er aan hoe voorbereidingen moeten worden getroffen voor diverse grote bijeenkom sten: de wereldzendingsconfe- rentie in 1989 en de conferen tie voor vrede, gerechtigheid en behoud van de schepping in 1990. Ook moet de algeme ne vergadering (assemblee) van de Wereldraad in 1991 in Canberra worden voorbereid. De Wereldraad van Kerken staat momenteel wat in de luwte van de publieke aan dacht. Ds. Van der Veen: „Ik merk dat heel duidelijk. Een aantal jaren geleden kreeg ik veel aanvragen voor een spreekbeurt over de Wereld raad. Mensen wilden wat ho ren over het anti-racisme- fonds (PCR) van de Wereld raad en over de invloed van de afgevaardigden van de de Russische Orthodoxe Kerk, zaken waarvoor toen nogal belangstelling was". Ze meent dat er diverse redenen zijn voor de verminderde interes se in het werk van de We reldraad. „Destijds is helaas het besluit genomen dat de staf-mensen van de Wereld raad per drie jaar benoemd moeten worden, met een maximum diensttijd van ne gen jaar. De effecten daarvan worden nu zichtbaar: je ver liest kwaliteit en nieuwe kwa liteit haal je niet zo gemakke lijk binnen op deze "oorwaar- den". Een andere ontwikke ling is dat oecumenische con tacten zich de laatste jaren meer tussen kerken afspelen dan bijvoorbeeld via de We reldraad. Ook is een factor dat de Wereldraad uit bezui nigingsoverwegingen enkele lopende zaken heeft uitge steld. Zo werd de conferentie over het Lima-rapport (over doop, avondmaal en ambt) uitgesteld. Overigens gebeurt er genoeg in het verband van de We reldraad, meent ds. Van der Veen-Schenkeveld. „Denk maar aan hoe er gewerkt wordt om de geloofsbelijdenis van Nicea in een nieuwe, ge meenschappelijke interpreta tie te verstaan en te verwoor den. En het werken aan het Lima-rapport gaat gewoon door. Er zijn ontzettend veel reacties gekomen op dat rap port en de Wereldraad bereidt nu een reactie voor op al die ingekomen reacties". Ds. Van der Veen meldt dat in Genève ook gepraat gaat worden over het instellen van een dr. Visser 't Hooft-fonds, de eerste secretaris-generaal van de Wereldraad. Bedoeling van het fonds, waarvoor men particulieren en andere fond sen wil benaderen, jonge mensen in staat te stellen zich te voor te bereiden op leiding geven in het oecumenisch werk. In Nederland zijn daar over besprekingen gevoerd met onder meer familieleden van de in 1985 overleden nes tor van de internationale oe cumenische beweging. De Nederlandse naar het Centraal Comité be staat behalve uit ds. Van der Veen uit dr. R. Mooi, secreta ris-generaal van de Neder landse Hervormde Kerk en mr. Kok, die namens de mon diale Oud-Katholieke kerkge meenschap deel uitmaakt van het Centraal Comité. LÜTSEN KOOISTRA DPR ROTTERDAM DELFT De Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam heeft deze week een gedach- tenwisseling gehouden met een aantal medewer kers van het Bedrijfsapos- tolaat in het bisdom om te komen tot beleidsad viezen voor het bisdom bestuur. Het Bedrijfsapostolaat in het bisdom werkt met drie en een half volledig vrijgestelden en een vrijwilliger en een aantal arbeider-vrijwilligers. Een minimale bezetting, aldus priester-arbeider Fred Kee- sen, als men de belangen en noden ziet. Een knelpunt is verder, dat het Bedrijfsaposto laat zich naast de basispasto- raal voelt staan. „Arbeider- spastoraal, voor allen die van loon of uitkering afhankelijk zijn, zou eigenlijk geen vorm van categoriale zielzorg mo gen zijn, maar de hele zielzorg moeten doortrekken". Zowel pastor Fred Keesen als Jaap Tuk, schrijver van het boek „Een fabrieksarbeider die de bijbel ontdekte" en thans medewerker van het Bedrijfsapostolaat, zeiden vooral te hopen, dat de DPR beleidsadviezen en praktische suggesties kan formuleren waarmee bereikt wordt dat het Bedrijfsapostolaat in de parochies niet meer als een „alibi" wordt gezien. De grote klacht van de mede werkers van het bedrijfsapos tolaat is, dat de problemen uit de wereld van de arbeid (en de werkloosheid) en de sa menleving over het algemeen moeilijk doorkomen in het beleid van de parochies. Als mogelijke oorzaken wer-den genoemd onwetendheid bij pastores, een zekere angst of een soort historisch wantrou wen, dat met het engagement de politiek wordt binnenge haald in de kerk. De viering van de Zondag van de Arbeid, komt daardoor bijvoorbeeld op te veel plaatsen niet of nauwelijks van de grond, werklozen of WAO-ers wteet men niet te bereiken enz. Enkele veelbesproken zaken van de afgelopen tijd werden ook in deze DPR-vergadering ter sprake gebracht. Doelend op het artikel in Communio van kardinaal Simonis over de feministische theologie en de brief van kardinaal Ratzin- ger over de homofilie zei een van de leden, dat hij ver wacht, dat kerkelijke overhe den bij hun formuleringen erop bedacht zijn, dat zij ook herders moeten zijn. STOCKHOLM De moord op de Zweedse premier Olof Palme heeft aangetoond dat bij veel Zweden een sterk verhuld religieus besef aan wezig is. Dit staat in een rap port van het Instituut voor de Sociologie van de Religie in Stockholm. Het feit dat kort na de moord in Stockholm op de plaats waar Palme overleed spon taan een rozenaltaar werd op gericht, getuigt van de be hoefte aan religieuze riten on der de Zweden, aldus het rap port. Eerder hadden rappor ten over de Zweedse gods dienstigheid aangetoond, dat de gemiddelde Zweed behoef te heeft aan een religeuze be leving, hoewel deze niet per definitie gericht hoeft te zijn op de god van één van de be staande wereldgodsdiensten. Volgens emiritus-hoogleraar Thorvald Kallstad, één van de auteurs van het rapport, is Olof Palme het object gewor den van het anonieme reli gieuze besef van veel mensen. „De woorden die werd ge sproken bij de verering van de overleden Palme hadden' veel weg van het religieuze taalgebruik," aldus Kallstad. Zo sprak men over "het ma ken van een bedevaart" naar de plaats waar Palme werd vermoord. „Palme was een omstreden persoonlijkheid, maar nadat hij op brute wijze om het leven was gebracht, werd hij het symbool van Zweden en van de Zweedse samenleving", aldus Kallstad. In de nacht na de moord op Palme werden de eerste rozen al neergelegd op de plaats waar hij overleed. Sindsdien wordt deze plek door duizen den bloemen gemarkeerd. Honderduizenden Zweden en buitenlanders hebben hier een bezoek gebracht. Ook het graf van Palme op het nabij- gelgen kerkhof van de Adolf Fredrik Kerk wordt druk be zocht. Het aantal mensen dat deze kerk bezoekt is eveneens enorm toegenomen, hoewel zij over het algemeen niet de mis bijwonen. De kerken in Zweden hadden gehoopt dat de jongste golf van religiositeit zou leiden tot meer activiteit in de verschil lende kerkgemeenten en een grotere deelname aan de kerkdiensten. Dit blijkt echter niet het geval te zijn, aldus de onderzoekers. //J,y.:nv^vv //VY41 i n v ki< Jaruzelski tevreden over bezoek W H I 'v k> won Generaal Jaruzelski toonde zich na afloop van zijn bezoek aan Italië een tevreden man. Aan het isolement van Polen is een eind gekomen en de verhouding met het Vaticaan is aanzien lijk verbeterd. Hier legt Jaruzelski in de nabijheid van de abdij van Montecassino een krans op het graf van de Poolse gene raal Strzelkow Karpackich, die daar in de Tweede Wereldoor log omkwam bij de strijd tegen de Duitsers. Raad van Kerken wil ruimhartig vluchtelingenbeleid AMERSFOORT De Raad van Kerken in Nederland pleit voor een rifimhartig vluchtelingenbeleid dat „riskanter" is dan het huidige overheidsbeleid. De overheid houdt te veel rekening met de als negatief ervaren gevolgen voor de eigen bevolking. Dit zei ds. W.R van der Zee, secretaris van de Raad van Ker ken, te Amersfoort bij de presentatie van de nota „Voor vluchtelingen partij kiezen". De Raad pleit voor toelating van meer asielzoekers in Neder land. Pakistan telt 1.500 vluchtelingen op 10.000 inwoners, terwijl dit in Nederland slechts 10 bedraagt. Van der Zee benadrukte dat de kerk geen asielrecht heeft. „We leven niet meer in de Middeleeuwen toen de kerk juri disch gezien een vrijplaats was." De kerk heeft wel de plicht mensen te helpen en kan tevens als ombudsman functione ren. Acties van plaatselijke kerken hebben volgens Van der Zee vooral een signaalfunctie als het overheidsbeleid tekort schiet. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- r den stukken te bekorten Vrou wen dienstplich t (2) De FNV beweert dat vrou wendienstplicht niet wenselijk is omdat vrouwen toch al een achterstandspositie hebben bij het vinderr van een baan. En zeker als ze uit dienst komen. Alsof dat voor mannen niet geldt. Bovendien is het zo, dat in veel personeelsadvertenties al duidelijk een voorkeur wordt uitgesproken voor een vrouw. Dat is toch niet wat ze met emancipatie bedoelen? P. Vermeulen, RIJSWIJK. Vrouwéndienstplicht (3) Wat wil die emancipatieraad nu eigenlijk? Men is er als de kippen bij als er in een perso neelsadvertentie wordt verge ten de aanduiding m/v te ver melden. ook al gaat het om functies die normaal gespro ken alleen door mannen of vrouwen kunnen worden uit gevoerd. Maar nu er zich een kamermeerderheid lijkt af te tekenen, die voor een dienst plicht voor vrouwen is wordt daar onmiddellijk afwijzend op gereageerd. Emancipatie is toch het streven naar volledige gelijkheid tussen man en vrouw? Dat betekent dus niet alleen de lusten maar ook de lasten. G. Dijkshoorn, ZOETERMEER. Terrorisme Nadat men eerst de nieuw jaarsreceptie op het Haagse Stadhuis in het honderd liet lopen werden vervolgens afge lopen maandagavond burge meester Havermans van Den Haag en zijn gemeenteraadsle den de raadszaal uitgejaagd door een dertigtal sujetten, die men in de media hardnekkig „krakers" of „activisten" blijft noemen. Op verzoek van Ha vermans werd de meute door de Haagse politie met zachte hand verwijderd. Er mochten geen aanhoudingen worden verricht; alsof het hier een vreedzame demonstratie be trof. Liet men hier niet een unieke kans voorbijgaan om uit te zoeken of er zich onder deze raddraaiers geen terroris ten bevonden, die al voor hon derden miljoenen schade heb ben toegebracht in ons land? Wat zegt u? „Die moet je niet onder deze jongens zoeken"? Wel het glas uit de handen van Havermans slaan en geen brandbommetje kunnen plaat sen bij een tankstation of de Makro? Kom nou! Korthals Altes laat het ene recherche bijstandsteam na het andere formeren, maar als de even tuele verdachten zich presen teren worden ze weer naar huis gezonden met een „niet meer stout zijn jongens!" Van één ding kunnen de knapen verzekerd zijn: in alle vroegte staan morgenochtend weer honderdduizenden Nederlan ders en gastarbeiders klaar, om ondanks de ijzige kou, voor hen te gaan werken. Zo werkt dat. J. Modaal. DEN HAAG. (Naschrift: Afwijkende onder tekening op verzoek van brief schrijver, omdat betrokkene geen glasverzekering heeft. Juiste naam en adres bekend. Redaktie). Feminisme Het feminisme is een tegenna tuurlijk produkt. We hoeven maar om ons heen te kijken om te zien wat het gevolg is van dit kromdenken. Wanneer de vrouw aan haar opdracht voorbijgaat, berooft ze de hele maatschappij van haar wortels, waarvan zij de draagster is. Ontsporingen zijn dan ook le gio, zoals abortus, zelfdoding, euthanasie, echtscheiding etc., om maar enkele te noemen. Wanneer de mens zijn door God gegeven redelijk verstand kwijtraakt, komt hij uit bene den het redeloze dier, dat nooit tegennatuurlijk handelt. Het feminisme verwerpt het moederschap als opdracht, weerstaat de Schepper, vernie tigt zo het menselijk geslacht wat daardoor gedwongen is vanzelf uit te sterven. Kent de theologisch feministe haar geloof in de apostolische opvolging? Neen. Ze valt in haar hoogmoed zelfs de kardi naal aan om hem te beletten zijn verantwoordelijk ambt uit te voeren, wil hem zelfs voor een burgerlijk rechter slepen. Zij heeft immers geen bood schap aan Gods Geest. In plaats van 'Uw wil geschiede' wordt gesteld: Wij vrouwen dienen niet, wij eisen. En de priester, weet hij nog wat zijn ambt inhoudt, wiens instru ment hij is? Wanneer hij dat kende, bestonden er geen Ma- riënburgers. Men is priester vanaf zijn wijding tot aan zijn dood, vrijwilig gekozen en aanvaard. Ik kan mij zeer goed vinden in de gedachtengang van kardi naal Simonis. Zijn visie laat aan duidelijkheid niets te wen sen over. Er zou voorlopig geen Landelijk Pastoraal Overleg moeten komen; er is al teveel tijd verknoeid en te veel geduld opgebracht. Chris tus sloot ook geen compromis sen. Geen bisschoppelijke vlag dus om een valse lading te dekken. M. Peeters-Reynders, ALPHEN a/d RIJN. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MH INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Tekort aan militairen ONS leger dreigt in de loop van het jaar soldaten te 1 komen. Volgens staatssecretaris Van Houwelingen is daj iswaar een tijdelijk probleem, maar het ministerie van <j sie zal toch enige jaren lang moeite hebben de NederlJ strijdkrachten wat de getalssterkte betreft op peil te hof Er zijn nu te weinig dienstplichtigen beschikbaar, mal opbouw van onze bevolking in de vereiste leeftijdsgroi de knelpunten op langere termijn vanzelf op. In afwaj daarvan wil het ministerie buitengewoon dienstplic| overhalen alsnog vrijwillig in dienst te gaan. En onder) moeten we de gaten maar stoppen met „kortverbandej desnoods door een verlenging van de diensttijd, aldf staatssecretaris. In geen geval heeft Van Houwelingen behoefte aan c voering van een dienstplicht voor vrouwen. Dat idee w£J lanceerd door de defensiespecialisten van de drie grotef tijen in de Tweede Kamer. Zij beschouwen uitbreidinjkp. de dienstplicht tot vrouwelijk Nederland niet alleen meest praktische oplossing voor het dreigend personeïjy brek in de krijgsmacht, maar ook als een logisch slup van de emancipatie. Vrouwen hebben al lang het rechtj\y| willig) een militaire loopbaan te kiezen tegenwoordij in verschillende gevechtsfuncties tot die van straaljagertQ| toe waarom zou men dan voor de dienstplicht alle) mannen laten opdraaien? TEGEN die redenering zijn diverse argumenten aan t»RE ren, maar de staatssecretaris, de Emancipatieraad en der^" hebben een aantal zinnige bezwaren opgesomd. De gelLj^. rechtiging van vrouwen en mannen in ons land is op u vj wel mooi geregeld, maar terwijl zij enerzijds in de prjidig hier en daar wel eens extreme vormen aanneemt, is zen derzijds nog lang niet overal gerealiseerd. Voordat \P 1 vrouwen opzadelen met een verplichting die een ondtL1" king vormt in de opbouw van een loopbaan, moet de enj1^ patie eerst goed zijn afgerond. Een „achterstand" vanjseu wen kan niet binnen enkele tientallen jaren worden \wenc werkt, zo redeneert men. Aan de resterende problemepiël eens een extra handicap toevoegen in de vorm van eenr taire dienstplicht een variant van de „maatschappi dienstplicht" waarmee men vrouwen ook al eens heefret len belasten is ongewenst en onverantwoord. Ln nog SOORTGELIJKE bezwaren kleven echter ook aan djev° dachte om als alternatief de diensttijd voor de volgendeL n tingen mannelijke militairen te verlengen. HoewelM 2 noodgreep wel eens tijdelijk nodig zou kunnen zijn oifcen leger op de noodzakelijke sterkte te houden, zou hij f het maar even kan moeten worden vermeden. Waai el terecht afziet van een dienstplicht voor vrouwen vanwé' stagnatie van hun maatschappelijke loopbaan, mag mannen niet extra duperen. Ten opzichte van leeftijdgef die om welke reden dan ook worden vrijgesteld van dj... plicht, lopen ze toch al een zekere achterstand op. Zo zins mogelijk mag die achterstand niet groter worden. Er zullen andere mogelijkheden moeten worden bejj tv om de personele problemen van ons leger op te losseiftru voor buitengewoon dienstplichtigen aantrekkelijk rï v alsnog vrijwillig de wapenrok te gaan dragen is er éénjer. Uitbreiding van het aantal beroepsmilitairen in kort oj| ger verband zou wellicht ook een oplossing zijn. Daa zou tevens het tekort aan technische deskundigen ki|V< worden bestreden, dat het gevolg is van de steeds verda nemende complexiteit van het leger. Iets minder wind DE BILT (KNMI) - Het blijft koud. Komende nacht ligt het minimum op de Waddeneilan den bij ongeveer min 7 graden, terwijl het in het binnenland hier en daar min 14 graden wordt. De middagtemperatuur is omstreeks min 8 graden. Het voelt wel minder koud aan dan vandaag, doordat de Wind wat luwt. Hij blijft uit oost tot noordoost waaien en neemt af tot matig, aan de kust tot vrij krachtig. Er zijn wolkenvel den, maar de zon komt er ook af en toe door. Plaatselijk kan er wat lichte sneeuw vallen. Het winterweer houdt ook het weekeinde aan, al lijkt de kou iets te worden getemperd. De wind neemt verder af. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, meegedeeld door het KNMI, geldig- voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinaviè: aanhou dend streng vriezend weer met opklaringen. Denemarken: wolkenvelden, afgewisseld door opklaringen. Plaatselijk wat lichte sneeuw. Overwegend matige vorst. Britse Eilanden: overwegend droog met flinke opklaringen. Middagtemperaturen tussen 4 graden in zuidwest-Ierland en min 4 graden landinwaarts, 's nachts lichte tot matige, lan dinwaarts ook strenge vorst. Ben elux, n oord-Dui tslan d, noordwest-Frankrijk: opkla ringen. Vooral vrijdag enkele wolkenvelden. Geen sneeuw van betekenis. Overdag in het Waddengebied en in west- Frankrijk lichte vorst, elders matige vorst, 's nachts matige tot strenge vorst. Midden- en zuid-Duitsland, noordoost-Frankrijk: opklarin gen, ook wolkenvelden. Geen sneeuw van betekenis. Aan houdend matige tot strenge vorst. Zuid-Frankrijk: perioden met zon, maar aanhoudend koud. 's Middags overwegend lichte, 's nachts matige vorst. Langs de Middellandse zee tussen 0 en 7 graden. Alpengebied: veranderlijk be wolkt. Aan de noordzijde af en toe wat sneeuw. Op vrijdag ook aan de zuidzijdjan sneeuw. Vriezend weeiLa de Alpen-zuidzijde 's rrL beneden 1000 m dichtj, graden. Spanje, Portugal: in heft j den en zaterdag ook inge gal bewolking, geen reg(,ee betekenis. Elders zonnift dagtemperatuur van 51 in het noordoosten enL binnenland benoorden L^( tot 16 graden in het zuiLn Noord-Italiè, noordelij^l Joegoslavische kust: vLje wolking. Af en toe re(oer sneeuw. Temperaturen^ x bij 0 graden, bij zee f graden daarboven. Midden-en lijk deel af en toe 1 tussen 10 en 15 graden i WEERRAPPORT HEDENMORG ?n zuid-Italié, I Joegosla vischl— buien. In de I Ma>

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2