Geef me de vijf! Leiden; Elam B.V., Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-121210/213341. IDEKRAÉ BRENG] DEWEREI BIJ UI THUIS. PORSCHE 924 S GEEN KLEINE JONGEN MEER Bovag wil beunhazerij rijscholen tegengaan I Philips HQ videorecordé ■DE RENAULT 5 FIRSTi AUTO £eidóe@outfMit DONDERDAG 15 JANUARI 1987 PATC Wie zich vorige maand nu eens echt had willen laten verwennen, had misschien wel een Porsche onder de kerstboom willen vinden. Om de gulle gever niet al te zeer op kosten te jagen had u mis schien al genoegen genomen met het goedkoopste type, de 924. De kenner zegt mogelijk dat dit geen „echte" Porsche is, doch sinds kort heeft-ie daarin dan definitief ongelijk: de 924 promoveerde tot 924 S. Het is wel een feit dat de 924 iets te maken heeft met een project van Volkswagen, die ooit een opvolger wenste voor de „Volks-Porsche" 914. Het is er nooit van gekomen, maar toch kwam Porsche zelf met een „instapmodel" dat beschikte over een motor die bij Audi werd geboren: de 924. Voor ware liefhebbers bleef er een aura van verraad om dat model hangen: hoe kon een pionier als Porsche zich bedienen van andermans ontwerpen? Maar ja, je moet toch wat als je geen „echte" Porsche kunt betalen, dus verstoken van succes bleef de 924 toch niet. Het probleem was dat de 924 zo afweek van de 911, toen nog de enige an dere Porsche. Want niemand kon ontkennen dat ten minste carrosserie en onderstel Por- sche-waardige creaties vorm den. Dat bleek ook later, toen op basis van de 924 de 944 ontstond die wèl een eigen motorontwerp had. Dat was in 1981; daarvoor was al de 928 gepresenteerd, die ook al meer overeenkomst met een 924 dan met een 911 had (en dus prompt evenmin als „echt" werd erkend). Hoewel Porsche de 911 tot op vandaag niet liet vallen stelden objec tieve testers toch wel vast dat de nieuwe generaties 924, 944 en 928 technische juwelen wa ren; het leverde de 928 zelfs de titel Auto van het Jaar op! Hoe goed de originele ontwer pen ook zijn, Porsche is voor al erg goed in het voortdu rend verfijnen ervan zoals de 911 van inmiddels meer dan 23 jaar oud wel bewijst. Evenzo vergaat het de op één na oudste huidige Porsche. Na elf jaar onderging die zijn meest ingrijpende wijziging in de vorm van een nieuwe mo tor voor de 924 S, afgeleid van de krachtbron die voor de 944 werd gecreëerd. De motor 2,5 liter en 110 kW/150 pk kent geen bijzondere trucs zo als drie of vier kleppen per cilinder; heel erg goed door dachte verbrandingskamers leidden bij de 944 echter toch tot prima prestaties en vooral een relatief gunstig verbruik. De bij de achteras geplaatste vierbak moest inmiddels al wijken voor een vijfbak, al ja ren is ook een automaat-ver sie te bestellen. Uiterlijk veranderde er aan de 924 in de loop der jaren erg weinig. Een spoilertje rond de achterruit siert nu de 924 S. Lichtmetalen velgen zijn standaard en een onzichtbare wijziging is de vervanging van de trommelremmen ach teraan door schijven. Bij het wegrijden doet de 924 S. wat tam aan. Bij de laagst denkba re toerentallen neemt de mo tor al lekker op, zodat je heel rustig kunt toeren zonder veel schakelen en buiten de stad zo'n beetje altijd in de vijfde versnelling kunt blijven. Van af 3000 tpm komt er pas echt gang in en kun je moeiteloos naar 6000 tpm doorgaan zon der dat de trekkracht merk baar afneemt. En daaraan voel je dat deze motor zelfs op vol vermogen nog rustig aan het werk is. Dat hoor je ook wel, want je hoort namelijk keer zo duur als de eerste 924 bijna niets. die ben jaar geleden hier ge leverd werd. Maak dan maar Hoge inruilwaarde, leuk, ineens de stap naar een 944 maar er moet wel eerst bijna dat kost nog eens twintig mil- 80 mille op tafel komen. Nu al le, maar dan heb je ten minste is een 924 S meer dan twee een echt netjes interieur zon der VW-onderdelen. In eigen schappen bepaald geen kleine jongen meer, die Porsche 924 S, maar of dat zóveel waard PETER FOKKER RENAULT VOOROP In Frankrijk is het aantal auto verkopen in 1986 met 8,3 pro cent gestegen in vergelijking met het jaar daarvoor tot in to taal ruim 1,9 miljoen stuks. Re nault verkocht de meeste nieu we auto's, ruim 603.000 stuks. Ook de buitenlandse wagens deden het vorig jaar in Frank rijk beter. In totaal werden er bijna 695.000 verkocht, 7,7 pro cent meer dan in 1985. De nieuwe voorzitter van de afdeling auto- en motorrij scholen van de Bovag, Chris tine van de Werfhorst, be treurt het dat minister Smit- -Kroes (Verkeer) niets voelt voor een erkenningsregeling in de branche. Volgens de Nij- verdalse rijschoolhoudster kan een dergelijke regeling de grootscheepse beunhazerij te gengaan. Tijdens de pas gehouden le denvergadering werd Christi ne van de Werfhorst met rui me meerderheid van stem men (92 van de 161) gekozen Naast de invoering van een erkenningsregeling voor rij scholen is ze voorstander van een nieuw rijbewijs voor tweewielige motorvoertuigen. Dat lichte rijbewijs zou haal baar moeten zijn voor veer tienjarigen. Een grotere kwaliteit van de opleiding voor rijschoolhou ders zou de verkeersveilig heid aanzienlijk verhogen. Met een erkenningsregeling kan bovendien het vakman schap van de instructeur ge toetst worden. „Het is buiten gewoon jammer dat Smit- -Kroes met haar deregule- ringsdrang de plannen van ta fel geveegd heeft", zegt Chris tine van de Werfhorst. „Die erkenningsregeling moet er hoe dan ook komen. Dat kan op twee manieren: een rege ling voor alleen Bovag-leden of een richtlijn voor de hele branche. Het laatste heefl mijn voorkeur". „In geen enkel beroep in Ne derland zijn zoveel beunha zen", typeert de nieuwe voor zitter van de Bovag-rijschool- houders de huidige situatie. „Veel rijscholen geven voor dertig gulden in de week les en houden het percentage ge slaagden in het duister. Daar door raken de erkende rij scholen hun klanten kwijt. Door de wet van vrijheid van onderwijs is de beunhazerij echter niet te verbieden. Rij scholen die nu nog niet aan voorgeschreven voorwaarden voldoen, zouden via bijscho ling de kans moeten krijgen alsnog onder de erkennings regeling te vallen". Chistine van de Werfhorst houdt van uitdagingen, „maar toen de Bovag vroeg me kan didaat te stellen voor het voorzitterschap heb ik toch lang nagedacht. Uit mezelf had ik zoiets nooit gedaan. Ik heb de gok gewaagd, omdat ik van mijn branche houd". Christine van de Werfhorst, de nieuwe voorzitter van de afdeling auto- en motorrijscholen van de Bovag, betreurt het dat minister Smit-Kroes (Verkeer) niets voelt voor een erkennings regeling in de branche. Vorstverklikker waarschuwt voor slipgev, Jaarlijks ontstaan veel slippartijen bij plotseling in tri vorst en opvriezing. Vaak hebben automobilisten niet tij de gaten dat het wegdek glad wordt. Een handige hulp ,v0 is de vorstverklikker. Deze kristalthermometer, voorzie w een zelfklevende rug, kan tegen de buitenspiegel geplak1 v den. Hij geef bij plus twee en min tien graden Celsius iiv0 tien seconden de temperatuur aan via een bruingele opli de verkleuring van het temperatuurverloop. Gelijktijdig de ijsgrens gemarkeerd. Deze Halfords-verklikker kost j Mini-kachel vooreen veilig zicht Bevroren en beslagen ruiten zorgen vaak voor gevaarlijk keerssituaties. Wie 's morgens na het ijskrabben in zijn i auto stap, is soms bijna vijf minuten onderweg voor dat tor voldoende warmte afgeeft en de achterruitverws functioneert. Een mini-kachel op de hoedenplank zorgt ID voor veilig zicht en een heerlijk verwarmd auto-interie j blower is voorzien van een gloeispiraal. Hij wordt rechfcTti. aangesloten op de 12 volt accu en produceert bij een cap van 120 watt een warme luchtstroom van meer dan vijfi~ den celsius.J De blower staat 's winters gericht op de achterruit. Hij k BIT diend worden via een driestanden-schakelaar, gemontet het dashboard, 's Zomers wordt de blower naar de achtei giers gericht. Hij werkt dan als ventilator en blaast een verfrissende luchtstroom naar binnen. Voor de mini moet een bedrag van 59,- worden betaald. Ruitewisser met wintermantel Het bedrijf 'Bosch heeft een winterwisser op de marj'^P bracht, die bij vorst en zware sneeuwval de voorruit vrij^S van modder en sneeuw. Bij zware sneeuwval doen de gt er ruitewissers eerst normaal hun werk, maar wordt na ve S van tijd het zicht vaak slechter als de wisrubbers hard ivi n Door sneeuw en vastgevroren water heeft het rubber zijn biliteit verloren, waardoor de ruitewissers niet meer zijn de voorruit afdoende schoon te houden. Bij de nieuwe winterwissers omhult een beschermende van flexibel, koubestendig rubber de ruitewisser. Sneedi water kunnen niet in het beugelsysteem binnendringe. metalen beugels zijn versterkt en het wisrubber is voor winterse omstandigheden. De prijs varieert van/i\ I Nieuw jasje Toyota vernieuwt zijn popu laire terreinwagens. De Land- Cruiser krijgt een ruimere uitrusting, vooral de modellen onder de luxueuze Custom- versies. Eveneens opgewaar deerd wordt de uitrusting van de Hi-Lux pickup, die boven dien een nieuw interieur heeft. Ze worden dus meer gericht op vrijetijdsgebruik dan op bedrijfsmatig gebruik. Daarbij zal dan ook welkom zijn dat er een Xtra Cab-ver- sie verschijnt .met halflange cabine, naast de korte en de dubbele cabine. Achter de ge scheiden voorstoelen bevindt zich in de Xtra Cab plank, die als pakjesplaiNgg, noodzitting gebruikt kan ,rrr, den. Het biedt in elk ge\B mogelijkheid kleine b mee te nemen in de afsli Dor( re cabine in plaats va^g open laadbak. De meegre, van de Xtra Cab uitvi bedraagt slechts 550, sief btw. Naast de 2.4 lite sel is er nu een 2.2 liter nemotor in plaats van de 2.0 liter en dat betekent aard meer vermogen enl pel. De tweewiel-aangedi Xtra Cab is er met de 2.' diesel of een 1.8 liter bei motor. [elij e f hoe DeRenault5First.DaarzegtuonmiddeIlijk 'ja' tegen Omdat 'ie voor zri extra vriende lijke prijs heel veel extra's biedt Om te beginnen onovertroffen rijplezier, pittige prestaties en eigenzinnige charme. Maar ook een schone 1,1 liter motor die op het milieu net zo zuinig is als op uw budget Bovendien is de fraaie First uitgerust met een verstelbare rugleuning van de bestuurders stoel, hoofdsteunen op beide voorstoelen, rode bies in bumpers en zijbescherming, achter ruitverwarming, aërodynamische wieldoppen en stijlvolle First badges. Extra's die u niets extra kosten Maak daar om snel kennis met de Renault 5 First AlsuzYi prijs hoort, zegt u: 'Geef me de Vijf, de Renault 5 First. De Renault 5 First kost f 16.975,-, (incl. BTW). Afleveringskosten f 400,-. Philips' nieuwste, volledig elei nische High Quality videorecorder vi nog beter beeld. Timer voor 2 programma's tot 30 dagen vooruit 35 voorkeurzendei ITR-toets voor blokopnamen van 30 Draadloze afstandsbediening. Scart- aansluiting. ICtfeel lilde V )VH 1 49 11 oon 1

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12