og geen 'Leidse' interesse voor oonwagenkamp Sassenheim SEÏÏHül estuurscrisis bij Woningbouw- ïreniging Sint Willibrordus CRIMINERENDE PASSAGE UIT HUISREGELS GESCHRAPT Dagbehandeling ouderen van start in Mariënhaven Ruimtestation Jolumbus niet ||iilitair gebruikt 'AG DEN OMGEVING CeidócGomrmt DONDERDAG 15 JANUARI 1987 PAGINA 11 1'. tuinvereniging koopt w voor één gulden 3* DND - Voor het symbolische be- één gulden zal een gebouw op creatie-eiland Koudenhoorn als worden overgedragen aan de nvereniging Koudenhoorn. Dit werd gisteravond in de raadscom- 'inanciën aangenomen. De Moes ik eniging zal wel jaarlijks de helft pjdoor de tuinders betaalde huur aan ueente moeten afdragen, terwijl de helft kan worden gebruikt voor erhoud van het complex en vere- costen. Van de 120 beschikbare jjn er 90 verhuurd en daarvan zijn veer 50 verhuurd aan Warmondse ■tuinders. Er zal naar worden ge- io snel mogelijk alle tuinen te ver- owel aan inwoners van Warmond anderen. Sikkens opent nieuw trainingscentrum SASSENHEIM Sikkens Au- toreparatielakken in Sassen- heim opent morgen een nieuw trainingscentrum. In dat cen trum kunnen medewerkers hun vakkennis en vaardigheid op peil houden. De belangstelling hiervoor is de laatste jaren dermate ge groeid, dat besloten werd tot de bouw van een nieuw en groter centrum. De naam hier-, van luidt: Car Refinishes In formation Centre (CRIC). De opening wordt verricht door de heer H.C. Ekker, vice-pre sident AKZO Coatings. HUISARTSEN WILLEN INVLOED BEHOUDEN KATWIJK De raadscommissie voor zorg, volksgezondheid en economische za ken dient zich vanavond uit te spreken over het nieuwe huisvestingsbeleid voor huisartsen. Gelet op de geldende norm voor het spreiden van de patiënten over de huisartsen blijkt dat er in Katwijk in principe plaats is voor minstens nog drie huisartsenpraktijken. De Katwijkse artsen willen hun invloed op het vestigingsbeleid behouden, maar de gemeente Katwijk mag een zelfstandig beleid voeren. Aan het eind van vorig jaar kon de com missie geen oordeel vellen over de stuk ken die vanavond onveranderd opnieuw aan de orde komen. Vooral onder druk van de plaatselijke huisartsen is gevraagd om met spoed een goede regeling te tref fen, omdat Katwijk nu geen daadwerke lijk beleid kan voeren. De dit jaar ingega ne nieuwe wetgeving geeft de gemeente de gelegenheid een eigen beleid te voeren, zij het dat de voorstellen voorgekookt die nen te worden door een nieuwe te benoe men vestigingscommissie. Inmiddels hebben verschillende groepe ringen in Katwijk een plaatsje opgeëist in de vestigingscommissie. Behalve de plaat selijke afdeling van de Nederlandse pa tiëntenvereniging is dat ook de afdeling Koninklijke Vereniging Homeopathie Ne derland. Onder leiding van wethouder R. Hietkamp dient de commissie vanavond tot een ontwerp te komen voor het instel len van een vestigingscommissie. De openbare vergadering in het Katwijkse gemeentehuis begint vanavond om zeven Hervormd en gereformeerd Voorhout gaan samen verder VOORHOUT De hervormden en gereformeerden in Voorhout hebben vanaf 1 januari 1987 een federatie ge vormd onder de naam Hervormd- Gereformeerde Kerkgemeenschap Voorhout. In tegenstelling tot veel andere plaatsen in Nederland is de verstandhouding tussen beide ge meenschappen in Voorhout al jaren uitstekend. Zo'n drie jaar geleden is een commissie, bestaande uit drie vertegenwoordigers van beide rich tingen, begonnen met de voorberei dingen. In het kader van „Samen op Weg" is de fusie nu een feit. De gere formeerden in Voorhout vormen overigens een wijk van de gerefor meerde kerk van Sassenheim. VOGELS VOEREN IN DE WINTER NOORDWIJK Nu de strenge vorst al enige tijd aan houdt, komen vooral veel kleinere vogels moeilijk aan hun eten. De vereniging voor natuur- en vogelbescher ming in Noordwijk raadt aan om deze vogels bij te voeren met zaden, vetbollen en brood. Dit moet op een plaats ge beuren waar de vogels ongestoord kunnen eten. Wie in Noordwijk en omgeving constateert dat er op bepaalde plaatsen groepen grotere vogels zoals eenden in de proble men komen, kan contact opnemen met het Comité Win- tervoedering: 01718-20490, 01719-10210 en 01719-16371. Loods uitgebrand LISSE Bij een uitslaande brand is gisteravond een bol- lenloods aan de Loosterweg Noord in Lisse geheel ver nield. De zoon van eigenaar Van Haaster was op zo'n vijf tig meter afstand van het huis vuil aan het verbranden toen de wind enkele vonken naar de loods blies. De brandweer slaagde er in de auto van de eigenaar uit de loods te rijden voordat deze ten prooi kon vallen aan de vlammen. Door het snelle optreden van de brandweer werd ook voorkomen dat een andere loods vlam vatte. Ma thi1de San ting In het jongerencentrum De Sater aan de Koningin Julia na weg in Leidschendam treedt morgenavond het Ma- thilde San ting Ensemble op. Kaarten hiervoor zijn voor acht gulden in de voorver koop verkrijgbaar. Aanvang tien uur. Expositie Wethouder C.M. van der Klauw (welzijn) opent zater dagmiddag in De Schelft in Noordwijkerhout een ten toonstelling van het schil derscollectief De Stalmees ters uit Delfzijl. Het collectief bestaat uit J. Smid. D. Dijk, T. Drenth en A. Harkema- Smit. De tentoonstelling duurt tot en met 21 februari en is op werkdagen 's mid dags geopend van twee tot vijf en 's avonds van acht tot tien uur. Op zaterdag kan men er 's ochtends van tien tot twaalf uur terecht en op zondag van tien tot vier uur. Muziek Het gezelschap John and the Gel Iers treedt zaterdag op in café-koffiehuis De Twee We zen in Sassenheim. Zij spe len muziek uit de zestiger ja ren. Aanvang half elf, toe gang gratis. Jeugddisco Tafeltennisvereniging De Treffers houdt zaterdag een alcoholvrije jeugddisco voor kinderen van twaalf tot en met zestien jaar in het Tref fersgebouw bij de sporthal in Roelofarendsveen. De disco wordt door de Jubileumcom missie van de Treffers geor ganiseerd in het kader van het vijftigjarig bestaan van de vereniging. De entree be draagt twee gulden en het feest duurt van half acht tot elf uur 's avonds. Boerendisco In hotel Van der Geest in Noordwijkerhout wordt za terdag het boeren bal gehou den. Om elf over elf wordt daar het nieuwe boerenecht paar bekend gemaakt dat tij dens carnaval de grootste bruiloftsmaaltijd van Neder land zal voorzitten. Powerplay De Nederlandse popgroep Powerplay treedt zaterdag op in Centrum Remina aan de Weeresteinstraat 2 in Hille- gom. De zaal is vanaf half negen open. Kaarten kosten een tientje (reductie zeven gulden vijftig). Telefonische informatie is verkrijgbaar via nummer 02520-22118. Dansavond In het Zoeterwoudse Mu ziekcentrum wordt zaterdag de boerenkielendansavond gehouden. De hofkapel de Zwetschgenbub'n uit Boxtel verzorgt de muziek. Iedere betalende bezoeker maakt kans op een diner voor twee personen ter waarde van honderd gulden. Bij binnen komst wordt gratis een lot verstrekt. De organisatie van de boerenkielendansavond is traditiegetrouw in handen van carnavalsvereniging De Hangkonten. De dansavond begint om half negen. Meneer Kaktus Meneer Kaktus, mevrouw Stemband en Kweetniet zijn zaterdagmiddag vanaf 14.00 uur te gast in De Bron aan Alphen aan den Rijn. On der de titel „op visite bij me neer Kaktus" wordt slap stick, humor, spanning en sensatie afgewisseld met een aantal liedjes. Kaarten kosten vijf gulden per stuk en zijn vanaf half twee aan de zaal verkrijgbaar of telefonisch te bestellen bij de Kulturele Raad, 01720-94583. Vlinders Het Geestgrond Theater speelt zaterdag in 't Trefpunt aan de Schoolstraat 11 in Lis- se het stuk „Vlinders zijn vrij" van Leonard Gersche. Aan de orde komen onder meer de generatiekloof en stands- en opvoedingsver- schillen. Het stuk wordt ook zaterdag 24 januari opge voerd. Op beide zaterdagen begint het optreden om acht uur en bedraagt de toegang sprijs vijf gulden. SNAAR Rond de irsstoel van de Wasse- he woningbouwvereniging I illibrordus zijn al enkele Ti schermutselingen aan die op de komende ex- envergadering, donder en ebruari, tot een ontkno- j zullen moeten leiden. 3 ter drs. W.M.A. Lam- elt dat zijn bestuursleden ,eci label zijn en moeten op- A de bestuursleden daar- vinden dat zij door lènP1* autonome en autori- ef0 itreden niet langer met nl innen samenwerken. mij niets te verwijten. Ze kun nen dan ook geen enkel argu ment of bewijs vinden om mij de laan uit te sturen. Natuurlijk hadden ze graag gezien dat ik een greep in de kas had gedaan, dan was ik gemakkelijk weg te sturen. Maar de bestuursleden geven ieder voor zich toe dat mij niets te verwijten valt en dat ik van niets te beschuldigen ben. Dus waarom willen ze me weg hebben?". De moeilijkheden begonnen toen de voorzitter in het nieu we onderkomen van de vereni ging aan de Hofcampweg begin 1986 een bureau wilde laten plaatsen. Lammers wendde zich niet tot penningmeester A. de Vos, maar bestelde het bureau rechtstreeks bij de technische dienst. Het bureau was er na tw?e maanden nog niet. De Vos, die Lammers te autonoom optreden verweet, kondigde een aantal maanden later zijn aftreden aan. Een ander be stuurslid, secretaris A. van der Wal, deed dat ook. Hij wilde meer doen voor de vereniging, maar Lammers liet dat volgens hem niet toe. Op 3 december schreven De Vos en Van der Wal echter een brief waarin zij het bestuur meedelen dat zij als bestuurslid aanblijven tot de eerstvolgende buitengewone le denvergadering in februari 1987. Ook op 3 december ontving Lammers een brief, onderte kend door alle bestuursleden, waarin staat dat de voorzitter moet aftreden. „Het bestuur is unaniem van mening, dat uw functioneren als voorzitter zo- ve$ kritiek veroorzaakt, dat u, bij het eindigen van uw huidige zittingsperiode, n.l. in 1987, niet voor herverkiezing zult worden voorgedragen. De genoemde kritiek op uw functioneren is uitvoerig met u besproken en wij kunnen derhalve thans vol staan met een korte samenvat ting: uw optreden wordt door het bestuur als autonoom en au toritair bestempeld; u wekt voortdurend ergenis bij de be stuursleden en bij medewer kers; u bepaalt de beeldvorming van de vereniging naar instan ties en huurders op een voor het bestuur niet acceptabele wijze", aldus de brief. Al lezend gelooft Lammers zijn ogen niet. „Ik zou autonoom en autoritair zijn? Hoe komen ze erbij. De voorzitter heeft toch tot taak de vereniging naar bin nen en buiten toe te vertegen woordigen. En ik heb altijd me debestuursleden willen meene men, maar die zijn er gewoon niet capabel toe. Een secretaris die al de jaren dat hij in het be stuur zat, niet één brief zelf heeft kunnen schrijven, nim mer een jaarverslag heeft kun nen samenstellen. Dit alles moest door de voorzitter wor den gedaan. En een penning meester die niet in staat was een financieel overzicht te ma ken. De rekening en begroting werd altijd door de administra teur opgesteld. Wat heb je nu aan zulke bestuursleden?". „Met de heer Van der IJssel, die nu alles in het werk stelt om zelf voorzitter te worden, heb ik het Paard van Troje bin nengehaald. Vanaf de eerste dag in het bestuur heeft hij ge probeerd met de heer van He- mert de poten onder mijn stoel weg te zagen. Mevrouw Hakke ling, vertegenwoordigster van de vrouwenadviescommissie in het bestuur, van haar heb ik nog nooit enig positief geluid gehoord. Mevrouw Graafland, oud CDA-raadslid, heeft nog nooit enige zinnige bijdrage aan de discussie geleverd. Hooguit een keer in negatieve zin", al dus Lammers. FRANS MICKLINGHOFF WARMOND Ouderen met lichamelijke en psychische problemen kunnen door we kelijkse bezoeken aan een af deling dagbehandeling nog zo lang mogelijk thuis of in een verzorgingstehuis blijven wo nen. Burgemeester mevrouw G.H.M. Hendrickx-Vlaar van Warmond opent morgen 't Ba ken, de afdeling dagbehande ling in het verpleeghuis Ma riënhaven aan de Mgr Aenge- nentlaan 1-3 in Warmond. Zij zal de naamplaat van de nieu we afdeling onthullen. De dagbehandeling is feitelijk al op 1 september van start ge gaan in Mariënhaven met ze ven plaatsen voor psychogeri atrische patiënten. De ouderen woeden medisch onderzocht en behandeld, krijgen een warme maaltijd, lichte verzor ging, hulp van maatschappe lijk werk, zinvolle tijdsbeste ding en begeleiding bij aller hande activiteiten Dagbehan delingsbezoekers worden tus sen 8 30 en 9.30 uur thuis met een busje opgehaald en tussen 15.30 en 16.30 uur weer thuis gebracht. Verpleeghuis Ma riënhaven is ervan overtuigd met deze voorziening de hulp en opvang voor ouderen in de regio te verbeteren. In de ge hele regio zijn er namelijk veel ouderen die wachten op een plaats in een verpleeghuis. Vele van deze ouderen zouden echter ook geholpen zijn met een aantal dagen dagbehande- De nieuwe voorziening richt zich op de gehele kust- en bol lenstreek, de stad Leiden en de gemeenten daar omheen. Aangezien in het verpleeghuis een groot deel van de patiën ten afkomstig is uit Leiden verwacht Mariënhaven dat de patiënten met name daar van daan zullen komen. Met de ge meente Leiden wordt al enige tijd overlegd over een uitbrei ding van de dagbehandeling in Leiden. Mariënhaven ligt na melijk gunstig ten opzichte van Leiden. Tot nu toe zijn veel positieve reacties binnengekomen op de mogelijkheden voor dagbehan deling in Warmond. Behalve van de kant van de professio nele hulpverleners bestaat er ook veel belangstelling van mensen die thuis met veel in spanning een ouder familielid vt rzorgen. ENHEIM Het lagencentrum Wel len aan de Concor dat en de Kastanje- 1 binnen afzienbare gebruik genomen worden. Het ter- waarmee een bedrag |iim 385.000 gulden moeid, heeft vier laatsen. Met dit is bedrag van ruim gulden gemoeid, ipig is het nog onze- er belangstelling is bij de huidige bewoners van het woonwagenkamp in Leiden om zich in Sas senheim te vestigen. De gemeente Sassenheim sluit dan ook niet uit dat er zich geen gegadigden vanuit dit centrum zullen aanmel den. Een aantal personen af komstig uit Pijnacker tij delijk verblijvend aan de Oosthaven heeft inmid dels kenbaar gemaakt met 4 woonwagens op het centrum een standplaats te willen be zetten. Gisteravond werd tijdens de commissievergadering voor strafverordeningen de „Ver ordening Woonwagencen trum" ter visie aangeboden. Een vergunningsstelsel voor het innemen van een stand plaats op het centrum in Sas senheim en een aantal „huis regels" zijn hierin opgeno men. De commissie was una niem van oordeel dat er een passage wegens zijn discrimi nerende strekking uit de verordening geschrapt dien de te worden. Inhoud van dit artikel luidde als volgt: „Het is verboden zich op het centrum zodanig te gedragen of zodanige han delingen te verrichten dat aan de andere bewoners, hun gezinsleden of daarmee ge lijk te stellen personen, om wonenden of derden gevaar, schade of hinder wordt toe gebracht of kan worden toe- gebracht. Mevr c Kuijsten_ Cool D66 hierover: „Dit is ronduit tendentieus te noe men, dat moet eruit". Burgemeester A. J. Kret be nadrukte bij deze gelegen heid overbevolking van het woonwagencentrum aan de Concordiastraat te willen vermijden. Hij verwees daar bij naar de problemen waar mee het woonwagencentrum aan de Haarlemmertrekvaart in Leiden dat volgens Kret duidelijk te vol is mee te kampen heeft. „Er komen daar klachten binnen van de brandweer die niet meer efficiënt kan optreden in geval van nood. Niemand kan er meer bij. Een dergelij ke situatie willen we in Sas senheim allerminst in het le ven roepen". Nu de gemeente Sassenheim de aanleg en exploitatie zelf ter hand heeft genomen is het niet langer noodzakelijk lid te blijven van de gemeen schappelijke regeling inzake woonwagencentra in het rayon Leiden. Bij uittredi w zal de gemeente Sassenheim echter nog 3 jaar een bijdra ge moeten leveren aan de exploitatiekosten van het woonwagencentrum te Lei den. «STER DE KORTE STELT JNSTMATIGE ZON IN WERKING ZOETERWOUDE Gebo- ren: Markus Petrus Maria van Latum; Denise Hensen; Liesbeth Nagtegaal; Maria Adriana Johanna van der Meer; Jelle Wilhelmus Maria de Boer; Rafael Winograd; Daphne Reibel; Ramses Aram Gras. Overleden: Ge- rardus Petrus van der Lelij. VOORSCHOTEN Gebo ren: Desmen von Kriegen- bergh; Jaap Bakker; Laura Kasteel; Stefan de Weger; Jozua Vonk; Sekou Dembélé; Carlijn de Zwart. Getrouwd: R.E. Braun en I.M.E. van Bennekom; H.J. Geerligs en H.M. Hulleman. Overleden: J.P. Meijer; M.L. van den Bon; H. Noort; C.M. Nuberg. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. kaanse militaire plannen met Columbus. „Laten we eerst maar afwachten met wat voor voorstellen de Amerika nen in februari kon\en", stel de hij. De minister •hoefde gister morgen alleen maar een knop in te drukken om „het solarium voor satellieten", zoals hij de Large Space Si mulator noemde, in werking te stellen. Op dat moment floepten de negentien hoge druk xenonlampen van de LSS aan, waarvan het licht via een spiegel wordt ver sterkt tot een uiterst felle ima n vt ,r "DRDWIJK Het te oo#en ruimtestation defcnbus zal niet wor- d. [gebruikt voor mili- -i doeleinden. Minis- dr. R.W. de Korte, i ster van economi- }on zaken en prof. R. B35directeur-generaal het Europese ruimte- iQtschap ESA verze- """"Jen dat gisteren op persconferentie. Die »-d gehouden naar Kj Biding van de inge- L (kname van de Large Simulator (LSS), ;rootste kunstmatige I ter wereld die bij het ttiisch onderzoekcen- ESTEC in Noord- is gebouwd. ruimtestation Columbus )orfi samenwerkingsproject i de ESA en de Ameri- se NASA. Volgens onbe- !de geruchten zouden de hisfikanen Columbus ook willen gebruiken, Aai lijk als onderdeel van Amerikaanse ruimte- rwe tegen kernwapens. De i zal daar echter geen [^werking aan verlenen. ESA richt zich op het Izame gebruik van de ;e. Er is geen enkele iding om standpunt te stelde prof. Lüst en. Ook voor minister lorte staat het vast dat uimte door Europa, en ook door Nederland, Izaam zal worden ge it. Hij had zijn twijfels het bestaan van Ameri- Minister R. De Korte (links) stelde de kunstmatige zon in werking. In het midden professor R. Lüst, rechts Wubbo Ockels. tensiteit van de zon buiten de aardse dampkring. Satellie ten krijgen aan verlichte kant te maken met de hoge temperaturen van de onge temperde zon, terwijl aan de schaduwzijde de temperatu ren tot 200 graden onder het vriespunt kunnen dalen. Om satellieten te kunnen bouwen die goed functioneren bij deze extreme temperatuur schommelingen is de simula tor ontworpen. De omstan digheden in de ruimte kun nen er bijna perfect worden nagebootst en een satelliet die ongeschonden uit de LSS komt zal het vrijwel zeker goed doen in de ruimte. Het is de bedoeling dat in Noord wijk met name de grote satel lieten en andere grote con- tructies voor de ruimte wor den getest. Voor kleinere sa tellieten zijn er testfacilitei ten bij ESA-onderdelen in Duitsland en Frankrijk. Bij ESTEC, dat speciaal voor de LSS een energiecentrale moest bouwen, worden satel lieten al langere tijd getest op zogenaamde trillingstafels, die het transport vanaf de lancering op aarde naar de ruimte nabootsen. „Alle sa tellieten die hier getest zijn zijn een succes geworden in de ruimte", aldus prof. Lüst die daarmee aangaf dat de testfaciliteiten nu nog opti maler zijn geworden. De ESA heeft er bij ESTEC 70 mil joen gulden in geïnvesteerd. Het eerste apparaat dat in de kunstmatige zon wordt getest is overigens geen satelliet, maar de zogenaamde Italian Research Interim Stage (IRIS). Daarmee zullen in de jaren negentig kunstmanen vanaf een ruimteveer in een hogere baan om de aarde worden gebracht. De grootste kunstmatige zon ter wereld werd gisteren in gebruik genomen terwijl bui ten een ijzige storm langs het Noordwijkse strand blies, die de temperatuur tot een onge kende laagte deed dalen. „In tegenstelling tot wat wordt beweerd zal de zonnesimula- tor niet ter beschikking wor den gesteld van het Noord wijkse gemeentebestuur om als aanvulling te dienen op het wisselvallige zomerweer hier aan het strand", grapte de directeur-generaal van de ESA gisteren. zonnestraal met een doorsne de van zes meter. Deze straal is te vergelijken met de in- Een kijkje in de Large Space Simulator. De „zon" is op de achter grond te zien.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11