Hoofdverdachte bouwfraude voortvluchtig Winter toont kilste gezicht Inning en teruggave belastingen vertraagd Bon: Auto rrjh, an nenigheid in riname over twi jzing van nbassadeur foidóe Goirtamt ^v. AFFAIRE „VERANTWOORD WONEN" Woensdag 14 januari 1987 78e jaargang no. 23705 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 110. Perioden met zon. Vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur rond -15 graden. M»d- dagtemperatuur rond -8 gra den. Wind uit oost tot noord oost, matig tot vrij krachtig, aan de kust krachtig tot hard. In het weekeinde aanhouden de vorst. Zon op: 08.43; onder: 16.56; Scheveningen hoog wa ter: 03.40 en 15.40; laag water: 11.16 en 23.28. met speciale rubriek rsrsr^: [53 van de UIT-bijlage ^egtuig stort Ier: 54 doden DE iEN Een vliegtuig van de Ethio- t luchtmacht met 54 mensen aan is gisteren neergestort bij Asmara, >ofdstad van de provincie Eritrea, inzittenden zijn om het leven geko- zo heeft de Ethiopische radio be- Het ongeluk zou te wijten zijn aan tchnisch mankement. Het vliegtuig iet personeel van de luchtmacht op laar de Ethiopische hoofdstad Addis toen het plotseling onbestuurbaar „Het stortte neer toen het probeer- [landen nadat het plotseling proble- lad gekregen, drie minuten na het jk", aldus de radio. In Eritrea voeren llastrijders al 25 jaar strijd voor de nkelijkheid van de provincie. Kwestie van principes SCHIPHOL Met achtduizend gulden en een vliegticket naar Londen op zak bleef de 73-jarige ir. W. ten C. bij zijn principes geen boetes te betalen. Dus restte de marechaussee op Schiphol, die de man dit weekeinde aanhield, niets an ders dan hem de vervangende straf voor de onbetaalde boete twee dagen achter slot en grendel te laten ondergaan. Toen de man van Schiphol wilde ver trekken bleek bij controle van zijn pas poort dat hij nog 125 gulden aan de staat moest voldoen. Omdat naar zijn zeggen zijn vertrouwen in de rechterlijke macht was beschaamd betaalde de ingenieur uit principe geen boetes meer. De boete van 125 gulden was de man opgelegd omdat hij zonder kaartje gebruik had gemaakt van de trein... Deel Marinevliegkamp Valkenburg verplaatst WASSENAAR/KATWIJK Een deel van het Marinevliegkamp Valkenburg wordt verplaatst. De barakken aan bei de zijden van de S 1, de weg van Kat wijk naar Wassenaar, worden over en kele jaren afgebroken. De manschap pen zullen dan in een gloednieuw mo dern gebouw gelegerd gaan worden dat dichter bij de vliegbasis moet ko men. Wanneer precies de bouwplannen worden uitgevoerd, is nog niet bekend. Volgens een woordvoerder van de ma rine zal het vliegkamp in de toekomst intensiever gebruikt worden voor on der meer staatsbezoeken. Pag. 13: Nieuwe huisvesting voor marine in Valkenburg. Illlllllllllllllllllllllllll lonna }fe Kuip ERDAM fcr Madonna als onder- Wan haar we- Vrnee deze op in het idamse Feye- htadion. Or- I tie-bureau I/s in onder- 1ling over de I van het op- miljoe- u bliek. \zomermaan- opa aan te „Dat geeft gelegenheid ote open- concerten te was haar Ientaar. Illllllllllllllllllllllllll WASSENAAR De hoofdverdachte in de fraudezaak bij de Capelse woningstichting „Verant woord Wonen", de Wasse- naarse zakenman A.M., is voortvluchtig. Justitie zoekt M. al sedert decem ber, maar het onderzoek naar zijn woon- of ver blijfplaats heeft tot dus verre niets opgeleverd. Dat hebben de officier van justitie in Rotterdam mr. R. Gerding en enkele oud-bestuursleden van de stichting gisteren beves tigd. De zakenman, directeur van de projectontwikkelingsmaat schappijen Bomu en Muller Vastgoed BV, staat bovenaan de lijst van verdachten in de fraudezaak. Tussen 1979 en 1982 trad M. als bemiddelaar op bij de aanbesteding van bouwprojecten voor de Stich ting Verantwoord Wonen. Daarbij zou M., samen met twee oud-bestuursleden O. en A., totaal circa vijf miljoen gulden aan „commissiegeld" hebben opgestreken. Toen in december 1982 de hui dige minister van volkshuives ting Ed Nijpels tot het bestuur van de stichting toetrad, be sloot hij M. te verbieden de be stuursvergaderingen nog lan ger bij te wonen. Verschillen de bronnen weten echter te melden dat M. nog tot 1935 bij de Stichting een stevige vinger in de pap had. „Via relaties met een paar leden van het bestuur heeft hij zijn praktij ken nog drie jaar kunnen voortzetten", aldus een inge wijde in de Stichting. De advocaat van M., de Rot terdamse advocaat Velirtk, wilde vanmorgen geen inlich tingen geven over de verblijf plaats van zijn cliënt. Volgens officiei van justitie mr. R. Gerding hangt de afronding het gerechtelijk vooronder zoek naar de fraude nauw sa men met de aanhouding van de hoofdverdachte. Het ministerie van volkshuis vesting, dat de liquidatie van de Stichting Verantwoord Wo nen achter de schermen leidt, stuurt eind deze week het de finitieve proces-verbaal naar Gerding. Daarin worden be halve de drie genoemde oud bestuurders circa twintig aan nemers genoetnd, alsmede naar verluidt nog vier andere bestuursleden van de Stich ting. Pag: 15: Den Haag koopt 239 flats van Stichting Verant woord Wonen fensie vraagt vrijgestelden [jwillig dienst te nemen NDREGHT Het ministerie van defensie start binnen- len advertentiecampagne voor de ruim 63.000 jongens, die I afgelopen jaren buitengewoon dienstplichtig zijn ver- Hun wordt gevraagd of ze alsnog vrijwillig hun dienst- willen vervullen. Deze buitengewoon dienstplichtigen zul- c persoonlijk door het ministerie worden aangeschreven, ecretaris Van Houwelingen zei gisteravond op een CDA- komst in Barendrecht dat hij er op hoopt een dreigend te- Un dienstplichtigen voor de latere lichtingen dit jaar te fcmen. laar zag het er naar uit dat het tekort voor dit lichtingsjaar lienstplichtigen zou bedragen. Inmiddels zijn de maart- en Ttingen voor dit iaar geheel gevuld. Ook andere maatrege- n getroffen, zoals afschaffing van sommige vrijstellings- AAG Ondanks het den van ambassadeur fouten uit Paramaribo Ierland zich niet afzijdig i van Suriname. Dit ^linister Van den Broek ilandse Zaken) gisteren in een gesprek met isten. „Suriname is niet lelijken met een wille- derde land. Afzijdig- ons dus niet gegeven e bewindsman. laag blijft nauwkeurig wat er in Paramaribo Men is vooral be naar de uitkomst van geheten topberaad, dat zoek van de politieke i vandaag bijeen komt. als Lachmon en Arron openlijk laten weten het niet eens zijn met sluit ambassadeur Van weg te zenden. Zij wil- ierover praten met de ren en met werkgevers knemers. I Den Haag acht het niet uitge sloten dat Paramaribo bereid zal blijven de betrekkingen met Nederland te onderhou den op het niveau van ambas sadeurs. In dat geval is er de mogelijkheid dat Van Houten over enige tijd een opvolger krijgt. Maar de bereidheid van Suriname moet eerst volledig vast staan, voordat minister Van den Broek instemming zal vragen met de benoeming van een nieuwe ambassadeur in Paramaribo. Van den Broek wees op de historische relatie tussen beide landen en op het feit dat bijna tweehonderdduizend Surina- mers in Nederland wonen en zo'n zesduizend Nederlanders in Suriname. Volgens hem is het derhalve onmogelijk ge hoor te geven aan ae oproep van kabinetschef Heidweiller van Suriname, die vindt dat Nederland zich voorlopig niet met zijn land moet bemoeien. Pag.3: Paramaribo ergert zich aan vrijheid verzetslei ders. Dollar begint onder 2,10 gulden Drukte op de wisselmarkt in Tokio. De centrale bank van Japan heeft gisteren 2,5 miljard dollar gekocht om de koers van deze munt te ondersteunen. Tevergeefs, want de dollar is vanmorgen op de wisselmarkt van Amsterdam begonnen onder de 2,10 gul den. Kort na de opening van de handel werd 2,0950 gulden ge noteerd na een slotkoers van 2,1135 gulden gisteren. Gister avond kwam er in New York een slotkoers van 2,1140 gulden uit de bus. Pag.6 :Vrees voor nieuwe spanningen binnen EMS. De bewoners van de Waddeneilanden maken van de nood een deugd. Op Schiermonnikoog gaven burgemeester Boekhoven (rechts), zijn loco-burgemeester mevrouw Rutgers en wethouder De Jong het voorbeeld. Vanaf het gemeentehuis vertrokken ze gisteren voor een langlauftocht. DEN HAAG Met de Waddeneilanden als uit schieter heeft de winter vannacht zijn vooralsnog kilste gezicht getoond: temperaturen die zelfs aan de kust opliepen tot vijf tien graden onder nul en een snijdende wind, soms oplopend tot kracht zeven. Daardoor hadden de trei nen voor het eerst last van het weer. Vanochtend wa ren er op de meeste trajec ten vertragingen tussen een kwartier en een half uur; incidenteel viel er een trein uit. De Waddeneilanden hadden voornamelijk te kampen met sneeuw, veel sneeuw, die op sommige plaatsen tot twee me ter hoogte werd opgestuwd. De eilandbewoners redden zich tot nu toe goed, vaak met ar- resleeën, en profiteren met sommige avontuurlijke bezoe kers van de ruime mogelijkhe den tot langlaufen. In het wes ten blijft de pret vooralsnog „beperkt" tot schaatsen, maar dat kan dan ook bijna overal. De komende dagen komt daar geen verandering in, het blijt matig tot streng vriezen. Voor twintig vlinders in de vlindertuin van het Noorder Dierenpark in Emmen was de kou vannacht funest. Doordat een warmtewisselaar het be gaf, zakte de temperatuur in de tuin tot 10 graden onder nul en daar konden de beestjes niet tegen. In de broedruimte bleef de verwarming branden, zodat de continuïteit van de zeer bijzondere vlinderpopula tie niet in gevaar is gekomen. Hamsteren In het zuidoosten van Groot- Brittannië wordt inmiddels op grote schaal gehamsterd, aan de Franse Rivière viel sneeuw en in Parijs bleven de metros tations open ten behoeve van daklozen. Tal van elektrici teitscentrales in de Sovjet- Unie beginnen, hoewel zij nog normaal werken, door hun stookvoorraden heen te gera ken. Er zijn vooral problemen in de republiek Armenië, waar de centrales een nijpend brandstoftekort hebben. Voor wie bij al die kou droomt van een mooi, warm eilandje, is er misschien een oplossing: het atol Palmyra in de Stille Oceaan, zo'n 240 hectare groot, is te koop. De makelaar in Ho nolulu heeft de prijs er niet bij vermeld. Pag.4 Waddeneilanden be ginnen op Nova Zembla te lijken. Pag.5: Kritiek op Britse fooi voor bejaarden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Staat derft deze maand ruim 400 miljoen gulden aan belastingen door vertra ging bij de inning. Ook zullen degenen die recht hebben op teruggave van belasting deze maand voor 324 miljoen gulden niet terug krijgen. De vertraging is een gevolg van het tekort aan automatise ringspersoneel bij de belasting dienst. Dat is extra zwaar gaan wegen nu op 1 januari de voorlopige aanslagregeling In komstenbelasting is ingegaan. De reden van het personeel stekort is de grote uittocht naar het beter betalende bedrijfsleven. Ruim dertig pro cent van het automatiserings personeel heeft de overstap al gemaakt. De gevolgen worden nu in de dagelijkse praktijk zichtbaar. Behalve voor de inkomstenbe lasting gaat het ook om de ver mogensbelasting, de premie heffing volksverzekeringen en de schoolgeldheffing. De pro blemen kunnen nog toenemen wanneer per 1 april de rege ling ingaat dat belastingplich tigen die te laat betalen rente moeten gaan betalen. Het Centraal belastingkantoor in Apeldoorn heeft de inspec teurs van de directe belastin gen laten weten dat in januari geen belastingaanslagen meer in behandeling worden geno men. Volgens een woordvoer der van het ministerie van fi nanciën wordt alles in het werk gesteld om met perso neel van elders de achterstand weg te werken. Het is niet zo dat vertrokken medewerkers tegen veel hogere vergoedin gen via hun nieuwe particulie re werkgever weer worden in gehuurd. Bejaarde overlijdt na ongeluk tijdens koken ROTTERDAM De 79-jarige A.J. Platen uit Rotterdam is gisteren overleden aan brand wonden die hij eerder op de dag in zijn woning opliep na dat tijdens het koken de mouw van zijn kamerjas in aanra king kwam met de gasvlam. Volgens de woordvoerder van de Rotterdamse politie is de bejaarde man vervolgens door het huis gaan lopen in een po ging het vuur te doven. Buren die rook hadden opgemerkt waarschuwden politie en brandweer. Die troffen de man liggend in het trappehuis van zijn woning aan. ADVERTENTIE EG opent kantoor in Peking BRUSSEL De Europese Ge meenschap gaat nog dit jaar een kantoor openen in Peking ter onderstreping van de groeiende belangrijkheid van China als handelspartner. Tus sen 1979 en 1985 nam de ex port van de EG naar China toe van 1,3 naar 3,8 miljard Ecu's. De Chinese export naar de EG steeg in dezelfde periode van 2,1 naar 6,5 miljard ecu's. (ADVERTENTIE) ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON In Nederland rijden vijf miljoen auto's rond. Je komt ze dan ook meer dan op elke hoek van de straat tegen. Er wordt, zo voorspellen de deskundi gen, ook steeds meer in de auto gereden, hoewel er ook remmende invloeden zijn op het autogebruik, zoals het toenemende thuiswerken. De motoren van de auto's worden steeds schoner en zuiniger. Geen wonder, dat er vorig jaar ruim 560.000 zijn ver kocht, tegenover 496.000 het jaar daarvoor. Ze gaan weer als warme broodjes over de toonbank. Of als kranten. Want wellicht hebt u ook dit exemplaar „los" gekocht. Wel eens gedacht aan een abonnement? Probeert u het eens de komende veertien dagen. U merkt dan hoe plezierig dat is. En u hoeft uw auto niet in om even de krant te gaan kopen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1