riminaliteit sterk gestegen a Sjaal met kranten iJeidae gowum\1~# 3£ m il ui 4 Stichting wil beeld van Laurens Koster behouden ^■October ballon in Joegoslavië gevonden „We hollen steeds meer achter de feiten aan' Nieuw voorschotje op autovrije Breestraat JAW DINSDAG 13 JANUARI 1987 PAGINA 9 jijden kernwapenvrij skr»N Een meerderheid van de teraad heeft Leiden gister- ;ernwapenvrij verklaard. Met i 14 stemmen werd een be- in een meerderheid van het I van B en W aangenomen. Te mden de VVD, een deel van fractie, D66 en ook Leiden lezellig was tegen. Gevolg van jtspraak is dat er bij de ge- igrenzen bordjes komen met ^-apenvrije gemeente". rstanders willen met deze ver- de strijd tegen kernwapens TStU eunen, ook al bestaan er heie een plannen in Leiden kern- te plaatsen „Het heeft meer' ibolische waarde dan dat het kspn' ^EEL MEER AANGIFTEN VAN MISDRIJVEN Cï superpraktisch is", verklaarde Links Leiden wethouder H. de la Mar gis teravond. De tegenstemmers meen den dat een gemeente zich niet met dergelijke onderwerpen moet bezig houden, maar dat moet overlaten aan het parlement. VVD-fractievoorzitter M. van der Nat noemde het voorstel een illusie. Het zou ook onrechtmatig zijn. Een SP-voorstel om bedrijven te gaan boycotten die in Woensdrecht bouwen, kreeg alleen de steun van Links Leiden. Een voorstel van Links Leiden een oproep te doen niet mee te werken aan Woensdrecht werd behalve door de indieners door een deel van de PvdA-fractie en door CDA-raadslid D. van Duijn gesteund en met 21 tegen 15 verworpen. Leidse verkrachter geeft nog twee pogingen toe LEIDEN De Leidse verkrachter, die op 30 december bij het Diaco- nessenhuis werd aangehouden, heeft gisteren nog twee pogingen tot verkrachting bekend. De 19-jarige Leidenaar, die in huis van bewa ring De Sprang in Scheveningen zit, gaf toe dat hij op 2 augustus 1985 in een huis aan de Arendshorst was binnengedrongen en geprobeerd had de bewoonster te verkrachten. Hij was het huis door een open staand raam binnengeklommen, omdat hij een stereotoren, die hij in de woning zag staan, wilde stelen. Toen hij echter de slapende be woonster zag pakte hij in de keuken een mes. Hij bedreigde daarop de vrouw met het mes, bond haar op een stoel vast en probeerde haar te verkrachten. De vrouw wist zich echter los te rukken, waarop de verkrachter op de vlucht sloeg. De tweede poging tot verkrachting werd op 6 juni 1986 gepleegd. Hij sleurde op de Johan Kosterweg een vrouw van haar fiets en probeerde haar na een korte worsteling te verkrachten. De vrouw wist echter, met achterlating van fiets en tas, aan de verkrachter te ontkomen. In totaal heeft de man nu 7 ver krachtingen of pogingen daartoe bekend. Tien mille voor Lakenfeesten LEIDEN Het Leidse kantoor de Tombe /Mei- se Groep geeft komende vrijdag 10.000 gulden aan de organisatie van de Leidse Lakenfeesten. Wethouder J. Fase (economische zaken) zal de cheque tijdens de viering van het 85-jarig jubi leum van het kantoor in ontvangst nemen. Die viering van het jubileum vindt in de Leidse Pieterskerk plaats. De Tombe/Melse Groep is een maatschap van accountants, belasting- en organisatie-adviseurs met 25 vestigingen ver spreid door heel Nederland en één in België. De heer G.W. de Tombe startte in 1902 met een accountantskantoortje in de Leidse Kaiser- straat. In de Leidse vestiging van de Tombe- /Melse Groep werken op dit moment 110 men sen. Sinds 1985 werken in de 26 kantoren totaal fco'n 700 mensen. lOr 'EN De crimina- it is in 1986 in Leiden k gestegen. De politie streerde vorig jaar i20 misdrijven, terwijl er in 1985 nog maar 7 waren. Nog nooit Ier werden in Leiden POLITIECOMMISSARIS H. MOSTERT: LEIDEN „We hollen steeds meer ach- tie jaarlijks nog maar 75.000 gulden be ter de feiten aan. Het scheelt niet veel schikbaar heeft om overwerk te vergoe- *^OC 1 misdrijven geno- meer of het enige dat we nog doen is het ;d. Deze Stijging van registreren van misdrijven. Met zeer veel ïl 2500 wordt in onge- inspanningen kunnen op heterdaad aan- duizend gevallen gehouden verdachten nog binnen de wet- 6 telijke termijnen worden gehoord. Aan het oplossen van zaken en opsporen van daders komen we steeds minder toe". Dat zegt politiecommissaris H. Mostert in een sterk gestegen crimi- oorzaakt door een an- manier van regis- in, maar dan resteert een stijging van ruim reactie op de in 1 misdrijven. Het naliteitscijfers. kentaee opgeloste Volêens Mostert dient een aantal zaken I. op korte termijn te veranderen om verbe- Wrijven daalde van terjng te kunnen bereiken. Zo zou de I P procent naar 19 pro- rechtspositieregeling van de politie zo ge- I it. De politie werd vo- wijzigd djenea te worden, dat meer agen- jaar 15.841 maal te ten 's avonds ën 's nachts ingezet kunnen ^Hn pprnenen en dat cii- worden. „Pe meeste misdrijven worden delen gaan voeren. Vooral coffeeshops if ook eenrecord dan en in het weekeinde gepleegd, terwijl is OOK een recora dan maar 5 of g procent van het korps en ander blijkt Uit werkt kabinet zou de financiële het jaarverslag van ruimte moeten scheppen voor een drasti- Leidse politie over sche verandering op dit punt". De werk druk van de politie ging door het sterk gestegen aantal aangiften ook in 1986 ver- missaris H. Mostert te- der omhoog^ Het aantal overuren ging Kt bij die cijfers aan, den, terwijl dat een paar jaar geleden nog zo'n drie ton was. Het gevolg is dat over werk met vrije tijd moet worden gecom penseerd en ook dat leidt weer tot een grotere werkdruk. Verder zou de politie volgens Mostert de mogelijkheid moeten krijgen eenvoudige vermogensdelicten zelf af te handelen door boetes op te leggen. Dat zou op een zelfde manier moeten functioneren als nu bij parkeerovertredingen gebeurt. De Leidse politie hoopt de stijging van de criminaliteit dit jaar enigszins in te dam men door meer aandacht aan heling te ge ven. „Verder zullen we een veel actiever beleid ten aanzien van verdovende mid- Ide indruk heeft dat Jgiftebereidheid dit jaar legen is. Dat zou mede 1 veroorzaakt door de ver- ping van de Leidse politie r de Langegracht. De po- zou daardoor beter he fbaar zijn geworden. Vol- js het jaarverslag steeg het fctal inbraken sterk (van Kl naar 5087). Dat geldt J voor het aantal mishan- ingen (van 243 naar 572) vernielingen (749 naar |7). Bij de politie werd in zullen vaker worden gecontroleerd". Mos tert kondigde gisteren een scherpere con trole op de horeca in het algemeen aan. Men wil onder meer geluidsoverlast har der aanpakken. Ook op het gebied van het verkeer voorspelde de commissaris meer controles. Dat geldt voor het ge- lc- 0...0 bruik van alcohol, te hard rijden en het dat van ruim"lToOO naar ruim 14.000. Mostert door rood licht rijden. Ook fietsers zullen wees er gistermiddag bij de presentatie van het jaarverslag op, dat de Leidse poli- Politiecommissaris H. Mostert. 1986 145 maal aangifte ge daan van zedenmisdrijven, terwijl dat in 1986 nog maar 72 maal gebeurde. Het aantal gemelde ver krachtingen steeg van 17 naar 29. In 12 «gevallen bleek de dader het slachtoffer te kennen.' Er werd 101 maal melding gemaakt van vrou wenmishandeling (was 44). Er werden vorig jaar 901 winkeldiefstallen genoteerd, terwijl dat er een jaar eerder 748 waren en 1005 eigenaren van auto's werden door in braken in hun vervoermid del gedupeerd (was 623). Ook op het gebied van de verdo vende middelen is sprake van een stijging. Het aantal aangehouden handelaren steeg van 17 naar 47 en het aantal gebruikers van 14 naar 23. Er werden 653 men sen op heterdaad betrapt bij het plegen van strafbare fei ten. In 1986 werden door de Leid se politie 80 vreemdelingen Vooral door de invoering van het strengere parkeersyteem en de stevige uitbreiding van het aantal parkeercontroleurs deelde de politie vorig jaar veel meer bekeuringen uit dan in 1985: van 23.483 naar 35.701. Volgens de politie is uit controles gebleken dat ongeveer 11 procent van de auto's in Leiden niet is verze kerd. De politie werd bij 3076 aanrijdingen te hulp geroe pen (was 2959); het aantal ge wonden bij verkeersongeval len daalde van 417 naar 397, maar het aantal doden steeg van 3 naar 8. De meeste aan rijdingen deden zich voor op Rijksweg 4 ter hoogte van Leiden en de op- en afritten van de A4: 122. Vorig jaar waren dat er nog maar 74. Inmiddels is een onderzoek gestart naar deze sterke stij ging en een mogelijke oplos sing van dit probleem bij deze snelweg. In de stad blij ken het Stationsplein en de kruising van het Levendaal met de St. Jorissteeg gevaar lijke punten met respectieve lijke 62 en 54 aanrijdingen. Doorrijden na een aanrijding gaat steeds meer tot het „nor male" verkeersgedrag beho ren, aldus het jaarverslag: 592 maal werd dat vastgesteld wat overigens een daling met 52 betekent. Er werden 570 wrakken van de weg ge haald. Dat waren er in 1985 325. De belangstelling voor kra ken lijkt af te nemen: van 47 naar 22 meldingen. Vorig jaar werd maar één maal de ME ingezet: dat was bij de officiële opening van het nieuwe bureau aan de Langegracht. Tegen het op treden van de politie werden vorig jaar 20 klachten inge diend (was 19). Daarvan wer den er 14 niet terecht ver klaard, 3 terecht, 1 gedeelte lijk terecht en zijn er 2 nog in behandeling. UNIEK KUNSTWERK IN GEVEL HAARLEMMERSTRAAT Wethouder F. Kuijers (rechts) neemt voor het huis met het beeld van Laurens Koster, de Koppermaan- dagprent in ontvangst. LEIDEN De Stichting Drukwerk in de Marge heeft gistermorgen aan wethouder F. Kuijers gevraagd, alles in het werk te stellen om het uit 1630 daterende beeld van Lau rens Koster, in de gevel van een pandje in de Haarlemmer straat. te behouden. Volgens de stichting is dit het oudste beeld dat er van de Haarlemse uitvinder van de boekdruk kunst bestaat. Onder het motto „Laat Koster niet in de kou staan" werd gis termorgen voor het pandje met het beeld aan wethouder F. Kuijers (cultuur) een zoge heten Koppermaandagprent aangeboden. De prent werd aangeboden door G. Post van der Molen in bijzijn van B. van Selm, beiden lid van de Stich ting Drukwerk in de Marge. De stichting noemt het een klein wonder dat het beeld van Laurens Koster al meer dan 350 jaar aan de openbare weg bestaat en onbeschadigd is gebleven. Zij pleit ervoor het beeld te vervangen door een replica en het origineel ver volgens permanent tentoon te stellen in het stedelijk mu seum De Lakenhal. Op die manier zou eventuele schade door zure regen of door on voorzichtigheid van mensen, voorkomen kunnen worden. De Stichting Drukwerk in de Marge, werd in 1975 door een aantal amateur-drukkers op gericht. Deze liefhebbers van de drukkunst, wilden de on derlinge contacten verstevigen en de gemeenschappelijke be langen behartigen. Het aantal leden bedraagt thans 400. Eén van de uitgaven, die de stich ting verzorgt, is de Kopper maandagprent. Koppermaandag, de maandag na Driekoningen, wordt in drukkerijen al sinds eeuwen als een feestdag gevierd. Het was vroeger de dag waarop de zetters en drukkers hun baas of patroon een heilwens aan boden, vaak in de vorm van een zelf gedrukt gelegenheids gedicht. Van de baas werd dan verwacht dat hij die dag met de geldbuidel rammelde en zijn personeel beloonde met drinkgeld. Vandaag de dag wordt de feestdag van de drukkers wel aangegrepen om ergens de aandacht voor te vragen, zoals nu voor het beeld van Laurens Koster in de gëvel aan de Haarlemmer straat 86. Het beeld diende, voordat de Fransen in 1796 de huisnum mering invoerde, als merkte ken. In het pandje woonde na melijk Arent of Arnoldus Ho- genacker, die in het huisje een grafisch bedrijf had, waar hij mogelijk mét zijn broer Bar- tholomeus, Arabische letterte kens sneed en goot voor de privé-pers van de Leidse hoogleraar Arabische taal. Deze professor Thomas Erpe- nius leefde van van 1584 tot 1624. De lettergieterij aan de Haarlemmerstraat moet in die tijd een zekere faam gehad hebben, want toen Arent Ho- genacker in 1636 overleed, kwam de Londense boekver koper Samuel Brown naar Leiden om uit het nalaten schap van Hogenacker, oriën taalse lettertypes te kopen voor de Oxfordse universiteit. De stempels en matrijzen van deze letters werden voor het aanzienlijke bedrag van 2300 gulden gekocht, waardoor de erfgenamen niet onbemiddeld achterbleven en het huis met het beeld van Laurens Koster tot 1746 in bezit bleef van de familie. 'N Meer dan 12.000 ien kleurden 22 sep- vorig jaar de lucht Leiden rood en wit. ining van het Scho- ïject '86 „Leiden: Het k van Nederland" or- Tde de 3 October-Ver- g een balonnenwed- raal,Voor Leidse school- De hoofdprijs, een einflucht boven Leiden, is ballonnen van Radboud Fransen (5) en Eva Souverijn (4) bereikten Joegoslavië. Zij wonnen respectievelijk de derde en tweede prijs. De 56 deelnemende scholen stuurden elk een zogenaam de schoolbalion de lucht in. De ballon van de Haanstra- school vloog snel en ver. Nog dezelfde dag werd de ballon nen door de 9-jarige gevonden door Stefanie die Harmsen. Zijn ballon woont in het Duitse Neukir- chen. Burgemeester Goekoop liet een speciale burgemees tersballon op. Het kaartje van zijn ballon werd echter nog niet teruggestuurd. In totaal werden 1601 ballonnen gevonden; ruim dertien pro cent. Volgens de ballonnen- fabrikant is dat een „zeer fraai getal". Gewoonlijk be draagt het percentage terug gestuurde kaarten niet meer dan tien procent. In Neder land kwamen 484 ballonnen tèrecht; drie kaarten werden door Leidenaars terugge stuurd. Meer dan 1100 bal lonnen bereikten West- Duitsland, elf ballonnen haalden Oostenrijk en drie Kaarten werden terugge stuurd vanuit Joegoslavië. Opmerkelijk is dat het ijze ren gordijn kennelijk ook ba- lonnen weert. Want niet één kaartje is teruggestuurd uit Oost-Duitsland, Tsjechoslo- wakije of Hongarije, terwijl juist aan de landsgrenzen wel balonnen werden aangetrof fen. De 3 October Vereeniging heeft van het scholenproject een video-produktie laten maken. Alle Leidse scholen ontvangen deze maand een exemplaar van de band, die een fraai beeld geeft van de stad Leiden en van de activi teiten die in het kader van het project werden onderno men. De fraaie video-pro duktie, gemaakt door Kees v.d. Burg, is gekozen als eva luatie van het scholenproject en werd door de 3 October- Vereeniging verkozen boven het houden van een tentoon stelling of het vervaardigen van een boekwerkje. Dansvoorstelling LAK gaat niet door LEIDEN De produk tie „Blues" van het Dan serscollectief, die mor gen- en overmorgena vond in het LAK-theatei te zien zou zijn, gaat niet door. De twee voorstel lingen zijn afgelast omdat één van de danseressen van het Danserscollectief bij een vorig optreden gewond is geraakt. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ZATERDAG FILMOPNAMEN VAN STAPVOETS RIJDENDE BUSSEN LEIDEN De automobilist die zaterdag Leiden wil be zoeken, zal de Breestraat moeten mijden. Van elf uur 's morgens tot vier uur 's middags zal de gehele Bree straat voor autoverkeer worden afgesloten. Fietsen en bromfietsen mogen wel doorrijden, evenals de bussen die stapvoets zullen gaan. Doel van deze tijdelijke verkeers maatregel is louter het maken van filmopnamen, die moeten bijdragen aan de discussie in een raadscommis- sieVergadering van 28 januari over het verkeer in de Breestraat. Dan moeten besluiten vallen over hoe het voorlopig verder moet met de Breestraat. Dat is de ten minste de uitleg die verkeerswethouder J. Peters aan de tijdelijke afsluiting van zaterdag geeft. Of hij daarmee de hele waarheid vertelt, is echter de vraag. Dat zaterdag filmopnamen in de Breestraat worden ge maakt, komt voort uit de discussie over de Breestraat zoals die zich in het najaar van 1986 ontwikkelde. De Winkeliers vereniging Breestraat openbaarde in september nogal ver rassend een plan waarin werd voorgesteld van de Breestraat een wandelpromenade te maken. Ook het openbaar vervoer zou uit de Breestraat moeten verdwijnen, meenden de win keliers. De wethouder prees het voorstel van de winkeliers onmiddellijk de hemel in: hij was aangenaam verrast door het feit dat de winkeliers zo positief wilden meepraten over een eventuele afsluiting van de Breestraat. Jarenlang be toogden de winkeliers dat de auto nooit uit de Breestraat zou mogen verdwijnen en nu plotseling was dat bespreekbaar. Dat was toch een hele vooruitgang, sprak de wethouder. Alleen het ook schrappen van het openbaar vervoer kwam Peters minder goed uit. Voor een goede bereikbaarheid van de binnenstad acht hij de aanwezigheid van bussen in de Breestraat noodzakelijk. Peters besloot het ijzer te smeden nu het zo gloeiend heet was. Zijn plannen om de Breestraat bij wijze van proef voor het autoverkeer voor een tijdje af sluiten die proef had eigenlijk eind vorig jaar al gehou den moeten worden werden uitgesteld. Onmiddellijk de auto's weren en de bussen handhaven zou de zo broze ver houding met de winkeliers opnieuw ruw verstoren. Dat moeten we geleidelijk doen, moet op het Stadsbouwhuis zijn overwogen. Belangrijk onderdeel van de promotiecampagne van het standpunt van Peters, die vervolgens met nieuwe energie in gang werd gezet, was een bezoek van een Leidse delegatie aan een aantal steden in West-Duitsland. Eind vorig jaar presenteerde de verkeerswethouder in een stampvolle raadszaal aan vele tientallen belangstellenden de resultaten van het tripje. Een video toonde bussen die stapvoets door drukke Duitse winkelstraten sjokten. Peters wilde met die film duidelijk maken, dat het weren van auto's, maar het handhaven van het openbaar vervoer in een straat als de Breestraat goed mogelijk is. De teneur van het resultaat waar het Leidse gezelschap mee thuiskwam, was onmisken baar: onze oosterburen zijn zeer tevreden, de winkeliers daar zijn zeer tevreden, eigenlijk is iedereen zeer tevreden. Een betere promotiefilm voor het standpunt dat de bussen in de Breestraat moeten blijven, maar de auto niet langer welkom is, was haast niet mogelijk. Tijdens de vertoning van die video uit Duitsland kwam als kritiek uit de zaal on der meer naar voren, dat het maar de vraag was of dat in Leiden ook zou kunnen. Voor Peters staat allang vast dat het kan, maar in het kader van de permanente lobby voor het autovrij maken van de Breestraat kan nog een specifiek Leids filmpje blijkbaar geen kwaad: het wekt opnieuw de indruk dat de gemeente mogelijke alternatieven voor een oplossing van de Breestraat uiterst zorgvuldig afweegt. Tijdens die raadscommissievergadering van 28 januari zal niet alleen die nieuwe film aan de orde komen, maar ook een besluit van B en W om een proef van enkele maanden met het verkeer in de Breestraat te houden. „Drie tot zes maanden, dat lijkt een goede tijd, dan kan je de effecten goed meten", zei Peters gisteravond. Op de mogelijke in houd van het nog te nemen collegebesluit over de Breestraat wilde hij verder weinig concreets loslaten. Eerst nog overleg met alle betrokkenen, aldus de wethouder. Ongetwijfeld zal de basis van dat collegebesluit zijn dat bij wijze van proef de auto wordt geweerd uit de Breestraat en de bus blijft. De raadscommissie mag dan alleen nog bepalen hoe hard de bussen zullen rijden en op welke dagen van de week de Breestraat voor auto's verboden gebied is. De proef van zaterdag wordt overigens gehouden in overleg met de busmaatschappij en de winkeliersvereniging. Deze laatste organisatie heeft inmiddels al wat vraagtekens ge plaatst bij het evenement. „Moet je zoiets doen op een win terse dag in januari. Wanneer er dus weinig publiek is. Geeft dat wel een reëel beeld", zeggen winkeliers. Met de weersverwachtingen van vorst en sneeuw in het vooruit zicht, lijken de winkeliers op voorhand al gelijk te krijgen. MARCEL GELAUFF Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonn Saam:. Adres Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar Naam:Voor Adres: Postcode/plaats:. Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). jnz| - - -VSj CeicLeSomcwit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9