(Bowuvnt Stakingen op komst in Rotterdamse haven k'haa tsmara thon )p de Hofvijver m Winter in Europa eist al tweehonderd doden lakro-,„klanten" lieten brandbommen achter Brits p je verjaardag, Albert." 'Dankjewel,Croma!' 70 11H8 JANUARI Cetus komt, maar niet naar Leiden Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. ""uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)(. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Dinsdag 13 januari 1987 78e jaargang no. 23704 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f110. Veel bewolking en voorname lijk in het noorden nog een en kele sneeuwbui. Minimum temperatuur ongeveer -10, middagtemperatuur omstreeks -8 graden. Vrij krachtige, aan de kust harde oosten wind. Deze week aanhoudende vorst. Zon op: 08.43; onder: 16.55; Scheveningen hoog wa ter: 03.04 en 15.05; laag water: 10.50 en 23.00. Alpinist fietst van berg af NICE Een Franse bergbeklimmer, Louis Vergeon, is op 1 januari de 6.959 hoge berg Acon cagua in het oosten van Argentinië afgedaald... per fiets. Hij stopte in het basiskamp Plaza de Mu- las op 4.200 meter hoogte en had toen het wereld- d verbeterd dat op naam stond van de Zwit ser Nottaris. De 34-jarige Vergeon die al beklim mingen van bergen van meer dan 7.000 meter op zijn naam had staan, koos voor 1 januari om de symbolische betekenis. Matras voor kachel: woning brandt uit HAARLEM In Haarlem is gisteravond rond zeven uur een zelfstandige bejaar denwoning volledig uitge brand. De oorzaak van de brand was het vlamvatten van een matras, die de 72- jarige bewoner van de uit gebrande woning voor de kachel had gezet. Volgens de politie had de bejaarde man de gewoonte zijn ma tras vlak voor het slapen gaan op te warmen. Ook vier aangrenzende bejaar denwoningen liepen schade op. De gedupeerden zijn on dergebracht bij familie of in een verzorgingstehuis. Dankwoord gouden paar ,DEN HAAG Prin- ses Juliana en prins Bernhard zullen van avond om 20.20 uur in een extra NOS-uit- zending op beide tele visienetten een kort dankwoord uitspre ken voor de felicita ties en blijken van be langstelling die zij ter gelegenheid van hun gouden huwelijk heb ben ontvangen. Dit heeft de Rijksvoor lichtingsdienst kend Lot van 1,6 miljoen op de vuilnisbelt PESCARA De vuilnisbelt van de Italiaanse stad Pesca- ra is gisteren door de autori teiten afgesloten, nadat mas sa's mensen waren toege stroomd om een vermist lot te zoeken dat zo'n 1,6 miljoen gulden waard is. De mensen kwamen hun ge luk beproeven na een bericht dat Maria D'lncalci, een 65- jarige onderwijzeres, het winnende lot van de loterij van 6 januari had wegge gooid, omdat ze dacht dat het een lot was van de loterij van vorig jaar. EÉN OP TIEN AUTOMOBILISTEN NIET VERZEKERD DEN HAAG Eén op de tien auto's, vracht wagens of motoren in ons land rijdt rond zon der de verplichte verzekering. Van het totaal van 5,4 miljoen voertuigen is 565.000 onverze kerd. Dat is 10,2 procent. Deze cijfers, afkom stig van de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam, bevestigen de vermoedens die al lange tijd bestonden. Ze zullen overigens de komende anderhalve maand nog nader wor den gecontroleerd door een steekproef onder 6500 onverzekerde rijders. Minister Smit (Verkeer en Waterstaat) zal in elk geval met haar collega's Ruding (Financiën) en Kort hals Altes (Justitie) nagaan hoe de verplichte verzekering strikter nageleefd kan worden. jdeze plek zal volgende week dinsdag als de weergoden tenminste meewerken een heuse athon worden gehouden. HAAG Volgende ik dinsdag (20 januari) '■dt voor de eerste maal \le historie een schaats- •athon op het natuurijs de Haagse Hofvijver jpuden. De organiseren- lt hardrijvereniging Den g/Westland heeft voor niddaguren een korte- baanwedstrijd gepland, ter wijl 's avonds een marathon over circa 60 kilometer voor A-rijders plaats vindt waarbij vele bekenden aan de start zullen verschijnen. De organisatie heeft inmid dels alle benodigde toestem mingen, van de gemeente omtrent inzet van politie en reinigingsdiensten binnen. Tweede-Kamerleden zullen naar verwachting groten deels het buitenkansje om in „eigen" omgeving de gladde ijzers onder te bin den aan zich voorbij laten gaan op de Hofvijver, om dat het parlement met reces ROTTERDAM Bin nen een week zullen in de Rotterdamse haven stakingsacties worden gehouden. De acties zul len worden voorafge gaan door een massa bijeenkomst en de vor ming van een actieco mité dat een en ander moet voorbereiden. Dat hebben de kaderleden van de Vervoersbond FNV in de Rotterdamse haven gisteravond be sloten, aldus districtsbe stuurder Paul Rosen- möller na afloop van de bijeenkomst. Wanneer de massabijeen komst en de acties worden gehouden wil de bond nog geheim houden. Het is de bedoeling dat actie gevoerd wordt bij de stukgoedbedrij- ven waar veel werk is, en niet waar weinig werk is. De kaderleden hebben tot de acties besloten naar aan leiding van de sanerings voorstellen die de werkge versorganisatie SVZ giste ren presenteerde. Daarbij werd bekend gemaakt dat dit jaar in de stukgoedsec tor, waar 4500 mensen wer ken, ontslagen zullen val len. Dit betekent dat het Van der Louw-akkoord uit 1985 dat gedwongen ontsla gen tot 1990 uitsluit, niet langer gehandhaafd wordt. Volgens de SVZ zijn er op dit moment 350 werkne mers te veel in het stuk goed, oplopend tot 800 in 1990. De ontslagen en nieu we cao-voorstellen moeten de werkgevers dertig mil joen gulden opleveren. De ontslagen zullen worden aangevraagd door de bedrij ven Seaport, Muller Thom son, Multi-Terminals, Quick Dispatch (de vier grootsten in de sector) alsmede Klap wijk en de haven-arbeids pool SHB. Volgens Rosenmöller koer sen de werkgevers aan op een keiharde confrontatie. Hij zei ook dat de bond niet meteen tot het houden van acties heeft besloten „omdat we degenen die denken dat er nog overleg mogelijk is een kans willen geven. Mi nister De Koning (die mede ondertekenaar is van het Van der Louw akkoord in de Rotterdamse haven) zou nog stappen kunnen onder nemen". Naast de acties in de stuk goedsector van de Rotter damse haven, komt het mo gelijk ook in andere haven sectoren tot acties, echter op langere termijn. Besluiten hierover moeten nog wor den genomen, aldus dis trictsbestuurder Kees Mar- ste man van Nederland overleden r 7-jEN De oudste man van Nederland, Albert Geerlings heteiden, is vannacht in het bejaardentehuis Lorentzhof ije ^den. Afgelopen vrijdag werd hij 109 jaar. In verband teijn gezondheid kon hij toen al niet veel bezoek ontvan- 7-3jie lichamelijke conditie van de heer Geerlings was het jaar nogal achteruit gegaan. Het is niet bekend wie de man van ons land nu is. De Nederlander die momen- hoogste leeftijd heeft, is mevrouw Christina van Dru- oogakker uit het Betuwse plaatsje Randwijk. Zij werd november 110 jaar. Het Nederlandse „record" staat op 'vr(lar, vijf maanden en 20 enr If ADVERTENTIES Verrassing van Croma voor alle klanten van de op-jarige Albert Heijn: als u een pakje Croma koopt or maar f 0.70] maakt u kans op een 8-persoons 'tprmet-party-setWinkelwaarde f 140.-. Er is één set per winkel beschikbaar. (Zie het dstrijdformulier in de winkel.] Toch leuk van Croma. Roma) Croma, f pakje 200 gram Nu VOL VAKANTIE- IDEEËN-VOL ATTRAKTIES. VAKANTIEQUIZ MET DROOM - PRIJZEN. NEEM UW LEUKSTE VAKANTIEFOTO MEE! Geopend: 14 januari van 14.00-18.00 uur, 15 t/m 18 januari van 10.00-18.00 uur. Toegang f 8,- p.p. 'ORDELIGE [tf-BILJETTEN BIJ VELE NS-STATIONS VERKRIJGBAAR AUTOVERHUUR F.PRANOE1S in luxe auto's en per enbusjes vanat 30.- p.dag. OFDSTRAAT 1M LEIDERDORP Tel. 071-894040 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Auto ambassade Zuid-Afrikair» brand gestoken Onbekenden heb ben gisteravond voor de Zuidafri- kaanse ambassade aan de Wassenaar- seweg in Den Haag een auto in brand gestoken. De perso nenwagen, met een CD-teken, brandde gedeeltelijk uit. De schade bedraagt ongeveer 10.000 gulden. Volgens de politie hebben nog geen daders de ver antwoordelijk voor de brandstichting opgeëist. Er waren geen getuigen. Op het troittor bij de auto stond: „Quint, show your true co lor" (Quint, beken kleur). De nieuwe Zuidafrikaanse am bassadeur Frank Quint, die gisteren in zijn nieuwe func tie is begonnen, is een kleurling. DE BILT - De harde oos tenwind blijft ook de ko mende dagen in ons land voor onaangenaam koud weer zorgen. Weliswaar wordt in de bovenlucht wel iets warmere lucht aangevoerd, maar in de onderste honderd meter van de atmosfeer warmt de lucht nauwelijks aan. In de komende nacht vriest het ongeveer 10 graden en morgenmiddag loopt de temperatuur maar enkele graden op. Daarbij staat er een vrij krachtige, aan de kust zelfs harde oostenwind. Aan de kust kan morgen nog een enkele sneeuwbui vallen. Het aantal doden als gevolg van de bittere koude in Euro pa is opgelopen tot ongeveer tweehonderd. In Polen vroren boeren dood op het land; in Frankrijk kwamen zeven mensen om het leven bij een brand die ontstond toen de vlammen uit een overvolle houtkachel sloegen en ook in Groot-Brittannië zijn al zeven slachtoffers gevallen. Britse liefdadigheidsorganisaties waarschuwen overigens voor meer dan honderd doden per dag als de regering niet bereid is tot extra uitkeringen aan ge pensioneerden om brandstof te kunnen kopen. In de Sovjetrepubliek Georgië hebben sneeuwlawines drie dorpen bedolven. Het persbu reau Tass meldde gisteravond dat tot dusver 29 doden in die dorpen zijn geborgen. Het tota le aantal dodelijke slachtoffers als gevolg van de strenge win ter is in de Sovjet-Unie hier door tot 77 gestegen. Helikopters van het leger zijn ingezet om honderden mensen die in hun vakantieplaatsen in de Kaukasus door sneeuwstor men zijn overvallen te evacue ren. Een dertigtal dorpen in dit gebergte is van de buiten wereld afgesneden. In het oos ten van Turkije zijn dertien mensen omgekomen toen hun huizen onder vallend ijs en sneeuw werden bedolven. Pag. 3: Huisartsen maken overuren; Pag.5: Bij Siberi sche kou fluisteren de ster ren; Tien uur vast in onver warmde trein ;tjRLEN Het onder- jde naar de brand in de af ito-vestiging in Nuth 'HIt sinds gisteren van- jenjeerlen verricht door ge$5 man sterke regio- 2; recherchebijstands- Eri. De justitie in Maas- IGtt heeft inmiddels al fgen gehoord, met name de permanente be wakers van het gebou wencomplex van de Mak- ro in Nuth. Verklaringen waarin de Revo lutionaire Anti-Racistische Axie (RARA) de verantwoor delijkheid voor de miljoenen- brand opeist, zijn gisteren be halve bij het ANP ook bij de Regionale Omroep Zuid (ROZ) en bij het Limburgs Dagblad binnengekomen. Directeur Van Wersch van de Makro- vestiging in Nuth zei te veron derstellen dat de RARA-' brandstichters enkele bommen met tijdmechanisme in het be drijf moeten hebben gelegd. Volgens hem moeten zij voor zien zijn geweest van een klantenpasje, echt of vals. Ook meent hij dat de brandstich ters het gebouw verleden week vrijdag voor sluitingstijd verlaten moeten hebben. Wa ren zij namelijk daarna nog aanwezig geweest, dan had het elektronische alarmsysteem hen zeker ontdekt. Ook wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat binnenge smokkelde bommetjes via af standsbediening van buitenaf tot ontploffing zijn gebracht. De personeelsleden, in totaal 280, zijn gisteren toch naar hun bedrijf gekomen ofschoon zij wisten wat er was gebeurd. Van de ondernemingsraad vernamen zij dat hun salaris desnoods een jaar lang wordt doorbetaald. De directeur verklaarde erop te vertrouwen dat de afge brande vestiging binnen niet al te lange tijd zal worden her bouwd. Als het moet staat er naar zijn mening binnen een half jaar weer een gloednieu we groothandel. Van Wersch hoopt al eerder in een be staand pand de klanten te kunnen helpen. Pag. 3: Personeel Makro wil extra bewaking LEIDEN/DEN HAAG Dp Amerikaanse biotechnologie- onderneming Cetus corp. heeft definitief besloten zich in Ne derland te vestigen. Het is ech ter zeer onwaarschijnlijk dat de in kankeronderzoek en in fectieziekten gespecialiseerde onderneming zal neerstrijken in het Leidse bedrijvenpark De Leeuwenhoek. Van het Leidse bestuurscollege was vanochtend niemand bereid dit te bevestigen of te ontken nen, hetgeen er op wijst dat de Sleutelstad inderdaad achter het net heeft gevist. Minister De Korte van economische za ken zou vanmiddag de defini tieve gegevens bekendmaken over onder meer het investe ringsbedrag en de vestigings plaatsen). Cetus denkt in de (ADVERTENTIE) aanvangsfase enkele tientallen wetenschappers te kunnen aantrekken. Cetus (500 werknemers in de VS), moest vorige week nog kiezen tussen Schotland, Bel gië en Nederland. Mogelijk dat de onderneming uiteindelijk heeft gekozen voor vestiging nabij Amsterdam teneinde te kunnen profiteren van de na bijheid van Schiphol en van de universiteit van Amster dam (kankeronderzoek). In dat geval zal de teleurstelling in Leiden zeer groot zijn. Aan gezien Leiden en Delft een wereldnaam hebben op het ge bied van biotechnologisch on derzoek, was het 't bedrijven park en de gemeente Leiden er alles aan gelegen ook het vooraanstaande Cetus binnen de poorten te krijgen. In De Leeuwenhoek zijn reeds de Amerikaanse bio-ondernemin- gen Mogen, Centocor en Ova- blok gevestigd en is nog vol doende ruimte voor meerdere buitenlandse gespecialiseerde biotechnologische bedrijven. Groot-Brittannië schudt weer op zijn grondvesten. Prins Edward heeft er de brui aan gegeven bij de mariniers. Daarmee heeft hij wel een heel lelijke streep gehaald door een Britse traditie. De pet, die bij het prachtige buitenmodeluniform hoorde, was hem niet alleen letterlijk te groot, zeggen ze nu in Engeland. Wat dat „zeggen" daar betreft, valt er gelukkig ook te melden, dat een Britse kakatoe een heel lelijk woord is vergeten. Het dier had nogal opschudding veroorzaakt met het uitroepen van dat woord. Hij mag nu weer gewoon in het openbaar optreden. En als u tenslotte precies wilt weten hoe veel kleingeld een pas overleden rentenier in dat land heeft nagelaten, dan moet u de Leidse Cou rant maar lezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres; Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. £eidóz(Bowumt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1