Bowuvnt Gulden en mark meer waard Vorst heerst over Europa Bon: Koudste plek Suriname wil vertrek ambassadeur Van Houten ïtslagen enten ;gen er val: loden in jskou ikoud iter :aal voor agen (6) KOOL EN GEHAKT kilo Oi7 500 g §25398 CQQ kilo 100I £eidóeGoina/nt Maandag 12 januari 1987 78e jaargang no. 23703 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofi Pere, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Half tot zwaar bewolkt. Vooral in het noorden kans op sneeuw. Minimumtemperatuur van -8 graden in het Wadden- febied tot -14 plaatselijk in het innenland. Middagtempera- tuur rond -6 graden. Matige noordoosten wind. Zon op: 08.44; onder: 16.53; Scheveningen hoog water: 02.22 en 14.26; laag water: 10.12 en 22.28 leurde vogels er bereikbaar HELLING De zoekactie kei en Terschelling naar met psmeurde vogels is dit week- Jemstig bemoeilijkt door de I sneeuwval. De laag sneeuw Jongeveer veertig centimeter ■ooral op Terschelling onder men veel hinder van ijsvor- Hierdoor konden de mede van de Vogelwacht veel Ichtoffers niet bereiken. On- ^het barre weer kon men toch eidereenden vangen. Rijks- itaat onderzoekt momenteel die op de vleugels van veel j is aangetroffen. Waar de olie an komt is nog steeds een Britten kiezen huisdier boven partner of baan LONDEN Vele Britten verkiezen hun huisdier boven hun man of vrouw, hun kinderen, hun baan en zelfs hun geld. Het tijdschift Options hield een rondvraag en uit het resultaat blijkt dat één op tien ondervraagden zijn huisdier belangrijker vindt voor zijn geluk dan de huwelijkspartner. Eeén op vijf vindt huis dieren belangrijker dan kinderen en meer dan eenderde van de ondervraagden vindt huisdieren komen vóór een baan. Bijna de helft van de ondervraagden plaatste huis dieren boven geld. Vierennegentig procent bleek liever op te trekken met zijn huisdier dan te kij ken naar de televisie en meer dan de helft van de ondervraagden met huisdieren verklaarde dat als ze de keus hadden tussen thuisblijven bij de die ren of op bezoek gaan bij vrienden, zij thuis zou den blijven. Deken oververhit HELMOND Waar- schijnlijk door een over verhitte elektrische deken is afgelopen nacht in een woning in Helmond brand uitgebroken. Door de brand liepen ook drie aan grenzende woningen ern stige schade op. Persoonlij ke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De brand werd ontdekt door de bewoner van het be treffende pand. Hij had de deken aangezet ruim voor dat hij van plan was naar bed te gaan. De schade is aanzienlijk. USSEL De Neder- gebrilndse gulden wordt, in et kielzog van de Duit- i mark, voor de tweede laai in goed negen mnjaanden opgewaar- eerd. Dat is de uit- omst van langdurig be- janujad van de EG-minis- irs van financiën, afge- ipen nacht in Brussel, e gulden en mark wor den elk drie procent duurder, de Belgische en Luxemburgse frank elk twee procent. De overige munten in het Europese Monetaire Stelsel (EMS) verande ren niet in waarde. Met deze monetaire operatie wordt getracht devalua tie van de Franse frank te voorkomen. Ook in april vorig jaar, destijds in Ootmarsum onder Nederlands voorzitter schap, werden de mark en de gulden opgewaar deerd ten opzichte van de Franse frank. Minister Ruding van finan ciën zei vanmorgen tijdens een persconferentie dat de gevolgen van de herschik- ■■Hli A.-;.- king binnen het EMS voor Nederland beperkt zijn. De Bondsrepubliek is onze grootste handelspartner en de D-mark is evenals de gul den drie procent opgewaar deerd. De valuta's van Bel gië en Luxemburg worden twee procent opgewaar deerd, zodat de Nederlandse gulden daar één procent duurder wordt. Ruding verklaarde vanmor gen dat de vorige week ont- stane EMS-crisis in de eerste plaats te wijten is geweest aan de zwakke dollar, die de Westduitse mark en de Franse franc uit elkaar heeft gedreven. Grootscheepse in terventies op de valuta markten met miljarden mar ken moesten de Franse franc binnen het EMS hou den. Volgens Ruding heeft voorts de sociale onrust in Frankrijk gezorgd voor „po litiek getinte" uitspraken aan Franse en Westduitse kant. Ook het achterwege blijven van rente-aanpassin gen in zowel Frankrijk als de Bondsrepubliek hebben volgens Ruding geleid tot het uit de hand lopen van de EMS-valuta's. Pag.: 4 Herschikking mun ten na moeizaam overleg. U Een groep ont- agenten heeft in no- r in Moskou een roofo- prï gepleegd waarbij zeker mensen om het leven -Ejjen. Dat heeft minister bei binnenlandse zaken ekingejider Vlasov gisteren ge- ^Vlasov zei dat een aan- irmalige officieren van interes|4e militie-eenheid van iu na hun ontslag in 1984 ingenvi,eer gevaarlijke, gewa- I van cd bende" had gevormd, dtespéannen overvielen een arbeiders die de dagom- ivamen ophalen bij de vozjny winkel in Mos- Bij de overval werden het Arbeiders en een dienst- e militie-agent gedood, innen f,daders waren gevonden an een (liet duidelijk. Vlasov zei r vermibende nu -onschadelijk v maakt", maar details hij niet. [WARDEN De 6-ja- Jeroen Walsweer uit 'arden is gistermiddag Academisch Zieken- in Groningen overle- Tet kind zakte eerder op de Dokkumer Ee (uwarden door het ijs. oorbijganger kon de uit het ijskoude water In bewusteloze toe- werd hij overgebracht het Diaconessenhuis in garden en later naar icademisch Ziekenhuis pningen. Daar overleed kele uren later. landicapte öngelukt ift (ELHARNIS In het voor geestelijk gehan- en „Hernesseroord" in ilharnis is gisteren de ige A.J. Mouthaan om iven gekomen in een Iet slachtoffer, dat in huis woonde, liep fataal dig letsel op toen de :h in beweging zette en klemd raakte tussen de •wand van de lift en ienskarretje. tent ontvangen Bel tussen n 19.00 uur, zaterdags tussen >n 15.00 uur, teletoonnr.071- en uw krant wordt nog dezelf- •d nabezorgd. De zevenjarige herdershond Sampo, een vierpotige inwoner van Helsinki, wordt uitgelaten met trainingsjack en wollen pet: 34 graden onder nul is zelfs voor zijn vacht iets te koud. DE BILT De winter heeft een groot deel van Europa in een ijskoude greep. Tot dusver zijn ze ker zeventig mensen om het leven gekomen door bevriezing of ongelukken. Ook in ons land blijft het voorlopig flink koud. De aanvoer van koude lucht uit het oosten blijft ge staag doorgaan, zij het dat morgen in de bovenste luchtlagen ook vochtige warmere lucht uit het zui den wordt aangevoerd. Daardoor is wat sneeuw te verwachten en wordt de vorst iets getemperd. In het noorden van het land ondervindt de scheepvaart al hinder van de ijsvorming. In Friesland wordt morgen beke ken of er voor de vaarwegen een vaarverbod zal worden in gesteld. Vanochtend is een convooi schepen achter een ijs- breker aan vanuit Lemmer richting Groningen vertrok ken. Het is de bedoeling zowel het Prinses Margrietkanaal en het Van Harinxmakanaal (LeeuwardenHarlingen) open te breken. De koudste plek in Europa was in het weekeinde het plaatsje Drevsjö in het uiterste noorden van Noorwegen. Hier daalde het kwik tot 49,7 gra den onder nul. Dit is nog niet de laagste temperatuur op de hele wereld: in Jakoetsk in Si berië daalde het kwik dezer dagen nog iets verder, tot 64 graden onder nul. In de Sovjet-Unie zijn in de af gelopen week 49 mensen om gekomen als gevolg van onder meer defecte kachels. In ver scheidene delen van de zuide lijke republiek Georgië ligt de sneeuw vijf meter hoog. Zwe den en Polen hebben gewaar schuwd voor de mogelijkheid dat brandstof op de bon gaat als de koude lang blijft duren en het Oostduitse persburau ADN maakte bekend dat sol daten en politie-agenten wa ren ingeschakeld om de kolen- bevoorrading op gang te hou den. Pag. 3: Wegenwacht kan drukte niet aan; pag. (buit): Winterse koude ontregelt Europa WEGENS „ONGEOORLOOFDE INMENGING" DEN HAAG De be trekkingen van ons land met Suriname zijn dit weekeinde nog verder verslechterd 'dan ze de laatste tijd al waren. De Nederlandse ambassadeur D.J. van Houten zal op last van de Surinaamse re gering uiterlijk 25 januari uit Paramaribo moeten vertrekken. De Surinaam se zaakgelastigde in Den Haag zal ook vertrekken. Volgens de Surinaamse minis ter van buitenlandse zaken, Henk Herrenberg, heeft Van Houten door zijn „ongeoorloof de inmenging in de Surinaam se aangelegenheden de ernsti ge verstoring van de betrek kingen helpen veroorzaken". Herrenberg verklaarde dit vannacht voor de Surinaamse televisie. De Nederlandse reactie volgde prompt. Nadat de Surinaamse zaakgelastigde in Den Haag, drs. Carlo Spier, zaterdag de nota van de Surinaamse rege ring had overhandigd op het ministerie van buitenlandse zaken, maakte de regering za terdagavond bekend dat Suri name was verzocht de zaakge lastigde terug te roepen. Nederland protesteerde tevens ernstig tegen de motivering van het Surinaamse verzoek, namelijk dat de ambassadeur zich heeft ingelaten met de in terne aangelegenheden van Suriname. Minister Van den Broek zei gisteren de gang van zaken zeer te betreuren. Hij gaat er niet van uit dat de af faire gevolgen heeft voor de humanitaire hulpverlening aan Suriname. Een nadere re actie op de rede van Herren berg is niet te verwachten. Den Haag wil niet met Surina me communiceren via de me dia maar via de gewone diplo matieke kanalen. Volgens ingewijden wordt am bassadeur Van Houten vooral verweten dat hij in december een lijst naar Den Haag heeft gestuurd met de namen van slachtoffers van de acties van het leger tegen de burgerbe volking. Deze lijst werd half december door de Nederlandse pers openbaar gemaakt. Kort daarna begon de Surinaamse regering beschuldigingen te uiten aan het adres van de Ne derlandse regering en van haar vertegenwoordiger in Pa ramaribo. Pag. 3: Van Houten zette zich in voor goede betrek kingen (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Rode en witte kool, CQ Gehakt half-om-half, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Hooizolder uitgebrand Een hooizolder boven het ach terhuis en een aangebouwde varkensstal van een boerderij aan de Hondsdijk 21 in Koude kerk aan den Rijn zijn gister avond omstreeks zes uur volle dig uitgebrand. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. De varkens werden met de hulp van de buren gered. Het woon huis liep waterschade op. De brandweerkorpsen van Koude kerk en Hazerswoude hadden het vuur binnen drie kwartier onder controle. Na de blus werkzaamheden veranderde de boerderij gedeeltelijk in een ijspaleis. Het verkeer werd door blusslangen die over de weg lagen lange tijd gestremd. Ook moest de rijbaan, die door het bluswater was veran derd in een ijsbaan weer be rijdbaar worden gemaakt. Pas om half negen kon er weer vol op worden doorgereden. Sipkema houdt de boot af LEEUWARDEN Hoewel overal in het land gisteren al uitgebreid is geschaatst op natuurijs is de Elfsteden tochtkoorts vooralsnog slechts te bespeuren bij aspi rant-deelnemers, weerman nen en de media. Na twee nachten matige tot strenge vorst en het vooruit zicht dat de winter^nog wel even zal voortduren wordt ir. J. Sipkema weer van alle kanten belaagd. De voorzit ter van de Friesche Elf Ste den drukte vanochtend nog alle optimisme de kop in. Hoewel alle vaarten en slo ten in Friesland inmiddels al aardig zijn dicht gevroren is de organisatie, die de afgelo pen twee jaar schaats- en folklore minnend Nederland op zijn kop zette met het groene licht voor de mon- stertocht, nog geenszins stand-by. „Met dat alles moet je niet te vroeg beginnen", verklaarde Sipkema. „Het weer is het enige dat voor ons werkt. Er zijn zeven tot negen dagen strenge vorst nodig om het hele parkoers geschikt te maken voor een Elfsteden- tocht". Als ook dit jaar een klassieker langs de Friese elf steden wordt gereden is het de tweede keer in de historie dat er drie jaar achtereen wordt geschaatst. Ook in 1940, 1941 en 1942 gebeurde dat. Gisteren werd er in Fries land al op uitgebreide schaal aan wedstrijden op natuurijs gedaan. De komende dagen neemt dat aantal slechts toe en breidt zich over de rest van het land uit. Het Hoogheemraadschap Rijnland is afgelopen week einde gestopt met het malen van water. „Alleen ons ge maal in Gouda maalt nog enigszins om het kwelwater te verwijderen. Halfweg, Spaarndam en Katwijk zijn stilgelegd", aldus een woord voerder van het Hoogheem raadschap. Het ijs is momen teel nog uiterst onbetrouw baar. „De echte kenners kunnen misschien al wat schaatsen op de plassen. Maar het blijft zeer gevaarlijk. Er zijn thans drie verschillende soorten ijs. Stukken op de kleinere sloten en hoeken van de plassen die in de nacht van zaterdag op zondag zijn dichtgevroren, grote vlak ken die zondag zijn dichtge gaan en de windhoeken die vannacht zijn dichtgevroren. Over de stukken die al twee dagen dicht zijn, kan nu al geschaatst worden, maar bij na niemand ziet het ver schil", aldus J. Wansinck van de KNSB die eenieder met klem afraadt het ijs op te gaan. Winst voetbalama teurs Het Nederlandse amateur voetbalelftal heeft gisteren voor 4.000 toeschouwers in Willemstad met 1-0 gewon nen van de selectie van Cu racao. De ruststand was 0-0. Het doelpunt viel in de 50e minuut van de wedstrijd en kwam van de voet van Rini de Groot (Wilhelmina, Den Bosch). Leo Rontberg (DHC) kreeg tijdens de wedstrijd een elleboog tegen zijn neus en wordt vandaag onder zocht in het ziekenhuis van Bonaire, omdat men ver moedt dat hij een neusfrac- tuur heeft opgelopen. Van Boeckel exit Huub van Boeckel is van daag al in de eerste ronde van de open Australische tenniskampioenschappen uitgeschakeld. De Hagenaar verloor in drie sets van de Brit Nick Fulwood: 3-6, 4-6, 5-7. In Friesland werd gisteren bijna als om de woorden van Ir. Sipkema te logenstraffen al overal geschaatst. Bevroren wa ter bij Paterswolde leverde dit sfeervolle plaatje op. Pag. 7: Toertochten beginnen over enkele dagen Terwijl wij hier ons hoofd breken over een datum voor de Elfstedentocht, gebeuren er elders in Euro pa wel andere dingen om over in de krant te schrijven. De winter heeft nagenoeg heel Europa in zijn ijzige greep. Het koudste plekje was dit week einde het plaatsje Drevsjo in het uiterste noorden van Noorwegen, waar het 49,7 graden onder nul was. Maar dat haalt het nog niet bij de koudste plek ter wereld in Siberië Jakoetsk, waar het nor maal in deze tijd zestig graden is, maar waar de thermometers nu zelfs nog vier graden kouder aan geven. Wat die winter allemaal verder nog voor nieuws brengt lezen we vandaag in de Leidse Cou- De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1