ËGSD kraakt plannen regering Meunfraude De Leidse Courant scoort op sportgebied STAD OMGEVING ieuwe telefooncentrale [ïiversiteit in gebruik WEEK EINDE Bt 0Ww)EN De Leidse universiteit is sinds gistermiddag alleen nog maar greiken op een nieuw telefoonnummer: 071-272727. Dat als gevolg van .n gebruik name van een nieuwe, digitale telefooncentrale. Met de W'ljchaf van deze zeer moderne centrale is een bedrag van tien miljoen (en gemoeid. De vernieuwing maakt het thans onder meer mogelijk [systeem met doorkiesnummers in te voeren. De centrale bestaat in uit twee delen: een deel aan het Rapenburg en een tweede deel op ïï^errein van het Academisch Ziekenhuis. De dertien telefonistes van 1980,iude centrale, zijn inmiddels met de nieuwe centrale aan het werk 00%.|an. De bediening heeft centraal plaats in het universitaire gebouw op AZL-terrein; de beide delen zijn onderling verbonden door een glas- 79, flkabel. Totaal kunnen 4600 toestellen op de nieuwe centrale aangesloten wor- j Enkele uren na de wisseling van de centrales, deelde een woord voer- j^~Van de universiteit mee, dat de omschakeling zonder grote problemen pr.' verlopen. Studenten diensten naar Marekerk LEIDEN De oecumenische stu dentendiensten zullen vanwege de lage temperatuur in de Hooglandse Kerk tot en met 15 maart op die plaats worden stopgezet. De dien sten worden gedu rende die periode gehouden in de Marekerk aan de Lange Mare 48. Ze beginnen om 12 Directeur schouwburg in praatshow van LWH LEIDEN De Leidse werkgroep Ho moseksualiteit houdt zondag weer een praatshow in het zondagmiddagcafé De Roze Kater in het LWH-pand aan de Langegracht 65. Gasten in het program ma zijn Frans Boelen, directeur van de Leidse Schouwburg, Pim de Bruijn, be geleider van Aids-patiënten voor de Schorerstichting en acteur Eddy Brug man, die een rol speelt in het stuk 'Een Nieuwe Dood' van Jos Brink dat op 29 januari wordt opgevoerd in de Leidse Schouwburg. In het programma komt de ziekte Aids aan de orde, de grote be langstelling voor de Leidse Schouwburg en het culturele aanbod in Leiden. Het praatprogramma duurt van vier tot vijf uur, de toegang is gratis. Bestuur halveert directie AZL LEIDEN De directie van het AZL wordt gereorganiseerd. De directie die nu uit zes mensen bestaat, wordt teruggebracht tot drie. Dat meldt het universiteitsblad Mare. Voorzit ter van de directie wordt hoogstwaarschijnlijk de huidige algemeen directeur J. Peters. Als directeur patiëntenzorg wordt genoemd A. Schweizer, die daarmee zijn huidige functie zou behouden. De derde directeur krijgt het beheer van het ziekenhuis als zijn belangrijk ste taak. De reorganisatie is een gevolg van een onderzoek dat het bureau Twijnstra en Gudde heeft ingesteld naar de topstructuur van het AZL. Dat onderzoek kwam tot stand in opdracht van het bestuur van het AZL dat van oordeel was dat de directie, die uit zes per sonen bestond, niet goed functioneerde. De re organisatie moet onder meer leiden tot een be tere taakverdeling. Volgens Twijnstra en Gud de werkt de huidige directie te detaillistisch. Tien procent van auto's onverzekerd LEIDEN Bij vier nachtelijke con troles is de Leidse politie deze week op 139 onverzekerde auto's gestuit. Er werden in totaal 1391 auto's ge controleerd. De politie vindt het aantal onverzekerde auto's erg groot. Men denkt dat het onverzekerd rondrijden de reden is voor het vaak doorrijden van automobilisten na het veroorzaken van een ongeluk. De rijksdienst voor het wegverkeer kan door de grote politiecontrole die eind november door de Leidse politie is uitgevoerd ruim 40 duizend gulden aan achterstallige wegenbelasting in casseren. Bij de actie werd gecontro leerd of de eigenaren van de auto'" wegenbelasting hadden betaald. loo d JL 9 „SOCIALE RECHERCHE WORDT EEN KIND MET EEN WATERHOOFD' «AeIDEN De rege- j^pjingsplannen om uitke- vrpJingsfraude te bestrijden pet de aanstelling van N 'jo'n 700 sociale recher- r fheurs hebben grote raagtekens opgeroepen »°bai>ij directeur J. Kleijne 76(ran de Leidse Gemeen- lijke Sociale Dienst ïSD). „Het instituut so- autdale recherche wordt op leze manier een kind iet een waterhoofd", al- us Kleijne. De regering Irerwacht dat de bestrij king van uitkeringsfrau- =4e een miljard oplevert ogpfegen een investering lra /an 55 miljoen gulden, ter. jnaar volgens de direc- [^ïieur van de Leidse GSD iet frs dat nog maar de vraag. 179-6 Iet kabinet gaat uit van één ociale rechercheur per dui zend uitkeringsrechtigden. De Leidse GSD heeft nu vier sociale rechercheurs in dienst en dat zouden er als het aan het kabinet ligt, acht moeten worden. Volgens Kleijne is dat aantal „een slag in de lucht". „Het aantal van acht lijkt me wat overdreven. De huidige vier zijn genoeg". Kleijne wijst erop dat er geen enkel deugdelijk onderzoek is gedaan naar de omvang van fraude met uitkeringen die de GSD verstrekt. „De aantallen van de regering zijn nergens op gebaseerd. Men wil bezuinigen en als één van de middelen bedenkt men meer sociale recher- cheurs. Zonder echt na te denken over de vraag of dat zinvol is". Volgens de directeur zijn er betere manieren om te bezui nigen op de kosten van de so ciale diensten. „Er moet pre ventief gewerkt worden en dat gebeurt nu juist niet. De wetten waarin de sociale ze kerheid is geregeld, zijn zeer ingewikkeld en op een aantal punten fraudegevoelig. De voordeursdelersregeling is daar een bekend voorbeeld van. Men kan beter op dat punt verbeteringen aanbren gen al ben ik bang dat eerder het tegenovergestelde ge beurt. Zo is de invoering van het nieuwe stelsel van sociale zekerheid gepaard gegaan met nog eens zeven nieuwe wetten en regelingen". Verder zouden volgens de di recteur de sociale diensten geld moeten krijgen om meer personeel aan te nemen dat. zorg draagt voor de normale uitvoering van alle wetten.en regelingen. „Ook dat züu tot minder fraude leiden.,'Nu moet alles vlug en half, om dat er door de grote werk druk geen tijd is om meer aandacht te besteden aan alle individuele gevallen. Jaren lang vragen veel sociale| diensten al om meer perso neel, maar dat kon nooit. Ni^ blijkt er wel opeens geld sociale rechercheurs". Hij wijst er overigens op datj de uitbreiding van het aantal I sociale rechercheurs nog niet vaststaat en pas in 1988 zijn beslag zou moeten krijgen. Kleijne sluit met zijn opmer kingen aan bij kritiek van! onder meer de Haagse GSD op de plannen van het kabi 1 net. Volgens de Haagse GSD? hebben administratief onder zoek en vergelijking van offi ciële gegevens meer effect en zijn die minder privacy-be dreigend. „Als we zien hoe veel werk er verzet moetf worden om fraude in één ge val te achterhalen en te be wijzen, dan vraag ik me af of de veel moeilijkere zaken die nu aangepakt gaap worden wel de optimistisch geraamde opbrengsten zullen halen" aldus de Haagse GSD. Bouwrijp Zo'n zes weken zal het duren voordat het Ir. Driessenplein bouwrijp is. De bestrating van het plein dat vele tientallen ja ren dienst heeft gedaan als parkeerterrein, wórdt verwij derd en het wordt bouwrijp ge maakt. Deze week is met het karwei begonnen. Hoelang de werkzaamheden precies gaan duren, is niet helemaal duide lijk omdat de vorst voor vertra ging kan zorgen. Bovendien is niet duidelijk wat in de grond zal worden aangetroffen. Ver wacht worden wel funderingen van vroegere bebouwing van het plein. Als het plein eenmaal bouwrijp is, zal met de bouw van de Marcaparkeergarage en de bijbehorende woningen en kantoren worden begonnen. Het gedeelte van het plein tus sen de Oude Rijn en de Mid delstegracht blijft voorlopig als parkeerterrein beschikbaar. Leiden moet telematica bedrijven werven LEIDEN De gemeente moet de suggesties in het rapport van de Kamer van de Koop handel over de Stationsbuurt ter harte nemen en zich gaan richten op andere sectoren bij het werven van bedrijven. Dat schrijft het D66-raadslid P. Langenberg in schriftelijke vragen aan het college van B en W. In het rapport wordt ge pleit voor het naar Leiden ha len van bedrijven die actief zijn op het gebied van de in formatica. Deze Telematicabe- drijven zouden zich nu met name in Amsterdam en Den Haag vestigen. Volgens Lan genberg is dat met name van belang, omdat de vestiging van kantoren op de Plesmanlaan nu stagneert. Langenberg vraagt van het college een oor deel over het rapport van de Kamer van Koophandel. - Gemeente haalt stutten Groenhazen- gracht weg LEIDEN De gemeente heeft opdracht gegeven dé stutten bij een aantal wonin gen aan de Groenhazengracht weg te halen. Gebleken is dat de woningen niet meer ver zakken. Bij twee huizen blij ven de stutten staan, omdat daar nog procedures over lo pen. De gemeente overweegt één van die twee woningen aan te kopen omdat de schade aan het huis de waarde ervan overstijgt. De stutten werden enige jaren geleden aange bracht nadat bleek dat de wo ningen aan de Groenhazen gracht als gevolg van riole- rings- en walwerkzaamhedén gingen verzakken. Over de vraag wie er precies verant woordelijk moet worden ge steld voor de opgelopen scha de, is men het nog niet eens. Dat zal aan de hand van de schouwrapporten die werden opgemaakt toen in 1982 mét het karwei werd begonnen, nader worden bekeken. De ge meente is wel bereid de schade die hersteld moet worden voordat de stutten kunnen worden weggehaald, vooruit lopend op een definitieve re geling op eigen kosten te her stellen. V.' V et bijdragen van Wil- m Buijteweg, Pieter Irelein en Marcel Ge- I uff. Foto Wim van port. eidse Cees ndeeijte burgemeester zou het rven presteren, wat ons al- J' Leidse Cees Goekoop afge- en maandag ten tonele rde. Niemand toch zeker, illega Ed van Thijn van €St^isterdam kan dan wel een llle Olympische Spelen-bril J zijn toet zetten om de la- ers op zijn hand te krijgen, r. Bonnike van Noordwijk 1 weieens breed en amusant [halen, Scheenstra van etd. gstgeest laat zich zelfs door politie opbrengen om een' 1 imlach te verwekken. Maar vallen allemaal in het niet ndej de presentatie van afgelo- n maandag door Leidse oor [ïgen kan hij niet, maathou- h is hem vreemd, maar het d over Goeie Mie is nu al n lokale evergreen. De pin- ge conference was al niet jnder. Een groot aantal cita- (i stond deze week al in de ant. Voor de volledigheid jg maar een paar: jHet valt niet mee, 1987 aan P6 breien. Het is elk jaar Ier hetzelfde. Je zag het aan Inselier Kohl. Het duurde buten voordat men merkte, It een speech van een jaar yoren werd uitgesproken, is toen hij zei: „Gelukkig 86" veerde iedereen op". IE' r vafkenspest in de IC benoordhallen: „Hij had de ejn(Jllen maar moeten ontsmet- n met LDM-water" (met a—Ji knipoog naar de drinkwa- T-affaire van afgelopen zo- er). ,Een nieuw begrip doet dit Ir zijn intrede: sociaal veilig oen. Geen bosjes, maar kale ien zijn het best". 'ver de 3 October Vereeni- ig: „Niemand kan meer ;en, dat ze geen geweldig :st in elkaar kunnen tim pen (een knipoog naar de 'rkloze timmerman, die 'f. Rörsch zo graag in het •tuur van de vereniging zou len hebben). Wethouder Bordewijk fft zijn bezuiniging in de- iber al gevonden: hij le- het CDA in. Hij meldde dat het CDA alleen bestaat om na de kerk onder de kof fie de baantjes te verdelen. Hoe zou hij dat weten, hoe kan hij dat weten: Bordewijk. die altijd al vóór de collecte de kerk uit is". Wethouder Kuijcrs levert niets in. Hoewel hij de verkie zingen heeft verloren, wordt zijn portefeuille steeds dikker. Een echte kapitalist, die VVD-er". En zo schudde Goekoop vele grappen uit de mouw, de een w.at puntiger dan de ander, maar zo gaat dat nu eenmaal. Ook de grappen van .een ech te conferencier zijn 'ti'iet altijd even puntig. Maar "een ding staat vast. De vergelijking met Wim Kan was op zijn plaats. En met een variant op een bijna vergeelde slogan: Wat Kan kon, kan in Leiden Cees alleen. Slceppartij (1) Het werd door middel van een fraaie folder gepresen teerd als een warm broodje van de banketbakker, maar blijkt bij nader inzien meer gelijkenis te vertonen met het pijnlijke kiezelsteentje dat zelfs daarin wel eens wordt aangetroffen. Waar hebben we het over?' Over de zogenaamde verza- melcontainers in Oegstgeest. Een soort betonnen bunkers met een grondoppervlak van 155 bij 160 centimeter en een hoogte van 135 centimeter, waarin bewoners van flats en ouderen hun vuilniszakken kwijt kunnen. Voor hen is de al langer bekende mini-con tainer een ondoenlijke zaak: flatbewoners zitten te krap in hun ruimte en voor ouderen is zo'n ding vol vuilniszakken te zwaar om aan de straat te zetten. De oplossing die de gemeente Oegstgeest daarvoor heeft be dacht, is echter verre van ge lukkig. De bedoeling zal wel goed zijn, maar de praktijk wijst anders uit. Zo hebben de verzamelcontainèrs voor de flats aan de Van Wassenaer- laan al voor bijzonder veel er gernis gezorgd: niet alleen zijn het bijzonder lelijke, betonnen kolossen, ze staan ook nog erg ongelukkig opgesteld en zijn onhandelbaar. Sleeppartij (2) Iemand die de pech heeft niet dicht bij zo'n bunker te wo nen, moet soms 30 meter met zijn vuilniszak sjouwen voor dat hij deze kwijt kan. Dat is te zeggen, èls hij ze kwijt kan, want die dingén willen nogal snel volraken en worden maar één maal per week ge leegd. Is er nog plaats in de contai ner, dan moet het niet al te lichte deksel op dè bovenkant worden opgetild en de zak De nieuwste uitvinding om het huishoudelijk afval af te voeren. Niet iedereen is er even blij mee (zie sleeppartij). erin worden gegooid. Zelfs het speciale opstapje met een hoogte van 15 centimeter kan niet verhinderen, dat dat voor een ouder persoon een hele ruk is. Misschien niet erg voor mensen met een lengte van 1 meter 90 of meer, maar niet direct ideaal voor de mensen die het met minder centimeters moeten stellen. Er is geen reden om te twijfe len aan de goede bedoelingen van de gemeente Oegstgeest. Deze heeft immers zelfs een onderzoek laten instellen voordat de mini-containers werden ingesteld. Die blijken redelijk aan hun doel te be antwoorden en zijn een zegen voor de zwaarbelaste ruggen van de vuilnismannen. Alleen Jammer dat niet is bekeken ïoe de ruggen van de gebrui kers van de^verzamelcontai- ners zich nu houden. Voorschriften (1) Het gebeurde een paar maan den geleden in Lisse. Een bankdirecteur kon in de vroe ge morgen zijn bankfiliaal niet in omdat het slot defect was. Met wat personeelsleden ging hij een bakje koffie ha len bij de buren in afwachting van de inmiddels gealarmeer de slotenmaker. Op de deur hing hij een briefje met de tekst: Slot kapot. Korte tijd later was de paniek compleet. Men vermoedde een gijzeling in het bankge bouw. Honderden politieman nen waren uitgerukt, alle we gen waren afgezet en scherp schutters waren onderweg. Alleen maar doordat de bank directeur was vergeten even de politie van zijn afwezig heid op de hoogte te stellen. En daarbij natuurlijk de poli tie die zich hield aan de voor schriften: niet persoonlijk poolshoogte nemen bij de bank, maar proberen telefo nisch contact te zoeken en ver van het bankgebouw te blij ven. Want wat zou er wel niet kunnen gebeuren, als er echt een gijzeling aan de gang was en een agent aan de voordeur belde... Voorschriften (2) De afgelopen week gebeurde in Noordwijk iets waarbij de voorschriften opnieuw om de hoek kwamen kijken. Op een trottoir van de Oranje Nas- saulaan werd een plastic zak gevonden. Iets in de zak ver spreidde een gegons. De zak bewoog zelfs. Paniek alom: men vermoedde de aanwezig heid van een bom. Politie zette de straat af, stro balen werden geplaatst en de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) uit Culemborg werd te hulp geroepen, die glibberend over spiegelgladde wegen naar Noordwijk uit rukte. Omwonenden werden gewekt en gezegd achterin de woning te blijven. Uren na de ontdekking maakte een EOD- personeelslid een gaatje in de zak. Hij ontdekte, naast wat viezigheid, een paar roomsoe zen en een werkende vibra tor. Ook nu waren het weer de voorschriften die een belang rijke rol speelden. Nieuwsgie righeid is uitgebannen. Maar kennelijk ook het gezonde verstand: want wie heeft im mers ooit gehoord van een bom die gonst en beweegt? Slim (1) Onverbiddelijk sloeg hij weer toe, voorzitter Koningsveld van de Leidse Kamer van Koophandel. Zoals elk jaar hield hij zijn traditionele nieuwsjaarsspeech in de La kenhal en zoals elk jaar viel het uitzitten van zijn vele pa gina's lange verhaal ook nu weer niet mee. Prachtige vol zinnen met als „hoekpunten" onder meer „maatschappij en ondernemen, markt en over heid" moest de zaal genodig den aanhoren, voordat men zich op de drankjes en hapjes mocht storten. En dan was het dit jaar nog niet zo erg. Koningsveld beperkte zijn verhaal tot 24 kantjes, omdat er nog een tweede spreker op het programma Stond. Prof. dr. J.G. Lambooy hoog leraar te Amsterdam, was aanwezig om iets te vertellen over een rapportje dat hij in opdracht van de Kamer op stelde over de toekomst van de Stationsbuurt. Behalve Lambooy had de Kamer ook nog prof. dr. M. de Smidt, hoogleraar te Utrecht, en prof. dr. E. Wever, hoogleraar te Nijmegen, voor het karwei gestrikt. Slim (2) Voorwaar een gezelschap dat de indruk geeft dusdanig in telligent te zijn, dat ze een verhelderende visie zou kun nen géven op de Leidse pro blemen met het station. Bij een nauwkeurige lezing van hun rapport viel dat echter nogal tegen. De naam die ze hadden be dacht voor hun toekomstbeeld was weliswaar imponerend (Smart Station Leiden: Tele- medica Centrum Leiden, dat zou het moeten worden) maar verder bestond hun epistel uit een opsomming van al be- taartde voorzieningen en be- rijven met de toevoeging, -dat Jat allemaal meer en beter moet worden. Zonder dat was gekeken naar de mogelijkhe den om het te realiseren. Zo passeerden achtereenvolgens de medische technologie (het AZL), de biotechnologie (het Academisch Bedrijven Cen trum) en farmacie (de univer siteit) de revue. Een mooie naam dus voor iets dat allang bestaat. Slim (3) Gelukkig bleek het rapport nog een tweede deel te bevat ten dat een stuk verrassender van inhoud was. Zo verras send zelfs dat het hoofdstuk over het slimme station bijna over het hoofd werd gezien. Namens de Kamer van Koop handel werd namelijk voorge steld de Stationsweg en de Steenstraat voor autoverkeer en voor de bussen af te slui ten. Wie zich de ruzies van een oaar jaar geleden over de af- vikkeling van het verkeer in de Stationsweg en directe om geving herinnert, zal dat toch niet verwacht hebben. Twee winkeliers onder de namen Kok en Van Dam vielen plaatselijke pers en politiek vrijwel dag en nacht lastig met hun acties voor het be houd van zoveel mogelijke auto's op de Stationsweg, een staatssecretaris moest bemid delen en de Kamer blies bij dat alles zijn partijtje mee. De auto's mochten niet verdwij nen, meende ook de Kamer. Voorzitter Koningsveld zei het al tijdens zijn nieuwjaars- speech: „Politiek haalbaar is een relatief begrip. De levens cyclus van politieke leuzen en keuzen blijkt meestal maar kort te zijn". Hij zei dit met een vermanend vingertje richting plaatselijke politici, die zo kortzichtig zouden zijn. Na lezing van het rapport over de Stationsweg blijkt, dat ook hier de pot d$ ketel niet terecht verwijt dat hij zwart ziet. Dat vindt Frank Werkman (van de Sportredactie) van 'zijn' krant. Sportverslaggeving, vooral ook over amateurs in ons eigen gebied, krijgt ruime aandacht in de Leidse Courant. En daar werkt hij met volle inzet aan. Aan een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit -een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, tiiaar wel kritisch en gedegen. zaterdag 10 januari 1987 pagina 9

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9