De Belgische prinsessen zweven van kaai tot kaai Qowiant' OOSTENDE - Draagvleugelboten met de lieftallige namen Princesse Clementi ne en Princesse Stephanie zweven dage lijks heen en weer tussen Oostende en Dover. Varen zij in precies honderd mi nuten „van kaai naar kaai" of mag het vliegen genoemd worden, dit scheren bo ven de golven van Het Kanaal? De - bij volledige bezetting -278 passa- fiers hebben, als op een luchthaven, hun offers bij een check-in balie op de trans portband geplaatst. Zij krijgen de op dracht hun stoelriemen vast te maken in het soort kamerbrede cabine van een jumbo. Stewardessen voeren, als in het zwerk, een pantomime op met de red dingsvesten en duwen later hun karretjes met belastingvrije artikelen door de gangpaden. De draagvleugelboot of jetfoil verheft zich echter slechts een paar meter boven de golven, op het hydrodynamische stijgver- ZATERDAG 10 JANUARI 1987 mogen van vleugels die onder water blij ven. Het voertuig is voorzien van water pompen, die op volle kracht 90.400 liter per minuut door de buizen persen, vol doende om te zorgen voor een kruissnel heid van 80 kilometer per uur. In de twee boven elkaar gelegen cabines verbazen toeristen en zakenlieden zich over de stabiliteit van genoemde prinses sen, wier namen een hommage brengen aan de dochters van de Belgische koning Albert. De jetfoils bieden, mede door hun comfort en tarieven, een alternatief voor het echte vliegen naar de overkant. Zij vormen viermaal per dag ook een schakel in het internationale treinverkeer. Wie bijvoorbeeld 's morgens om 6.47 in Am sterdam Centraal vertrekt Den Haag 7.36 uur) komt in Oostende op tijd aan voor de eerste overtocht, kan daar bij het station op de draagvleugelboot slappen en vindt in Dover de trein klaar voor ver trek naar Victoria-station in Londen, aankomst aldaar 14.36 uur. De laatste mogelijkheid om daar te komen biedt de trein van 14.56 uit Amsterdam, aan komst Victoria 22.04 uur plaatselijke tijd. Op de stations in ons land zijn trein- -jetfoilkaartjes verkrijgbaar. In Engeland kan geprofiteerd worden van diverse, gunstige aansluitingen naar andere ste den dan Londen. De snelle passagiersbo- ten - die dus alleen voetgangers met hun normale bagage vervoeren - leveren een belangrijke tijdsbesparing op, vergeleken met de normale veerdiensten. Vandaar dat op het normale overzettarief een toe slag betaald moet worden van 28 gulden. Drie jetfoils en zeven veerboten zijn opge nomen in de maatschappij Townsend Thoresen, die de concurrentie met de Ka naaltunnel niet vreest. Als straks de trei nen beladen met auto's door deze buis rijden, zullen de schepen een aantrekke lijk alternatief blijven bieden. In rederij kringen ziet men een toenemende be langstelling voor het varen, als er maar gezorgd wordt voor een maximum aan comfort en recreatiemogelijkheden. De schepen worden steeds luxer. Townsend Thoresen beheerst nu in sterke mate Het Kanaal en de Noordzee. Tussen Calais en Dover zullen in de zomer van dit jaar twee nieuwe super-veerboten gaan varen, elk plaats biedend aan 2400 passagiers en 700 auto's. Dat zullen dan de grootste ferry's zijn, die ooit op een korte Kanaal route hebben gevaren. Zo worden nu al de wapens gesmeed, waarmee de strijd tegen de tunnel zal worden aangebonden. In het kader van deze zeeslag om de gunst van de passa giers zijn vier schepen dwars doormidden gezaagd en van een extra autodek voor zien, zodat de voertuig-capaciteit verdub beld is. De dienst Zeebrugge-Felixstowe is pas verrijkt met De Baltic Ferry en de Nordic Ferry, twee vrachtschepen die op de werj van Wilton Feijenoord verbouwd zijn tot sjieke veerboten, bijna met de allure van een cruiseschip. De inrichting voor 650 passagiers duidt al evenzeer op het feit, dat ae tunnel toch al zijn schaduwen vooruitwerpt. Sluimerend in hun verstel bare fauteuils - verdeeld over vier loun ges en een video-filmzaal - profiteren de klanten nu al van een concurrentie die nog jaren op zich zal laten wachten, net als in een exotisch restaurant als Café de Jardin, de brasserie en op de royale win kelboulevard. De draagvleugelboot, slechts dertig meter lang, mist ait uitgebreide assortiment, maar op welk ander schip wekt een ste wardess met haar trollev vol drankjes en taxfree-artikelen de indruk, dat zij hoog in de lucht haar gasten bedient? LEO LEEUWIS in Barcelona. Rechts: De Sagrada Familia, het nog altijd onafgemaakte levenswerk van Gaudi. shows, waarin onder meer een olifant, apen, een tijger, kuntschaatsers en een peloton dansers en danseressen figure ren. Amusement van aanmerkelijk min der allooi is te vinden langs het zuidelij ke deel van Ramblas, waar het overdag voor toeristen al oppassen geblazen is, laat staan 's avonds en 's nachts. Hoogstandjes - culinair wel te ver staan - zijn te bewonderen in de vele restaurants, die de Catalaanse keuken veelal hoog in het vaandel dragen. Goed en genoeg eten is het credo van de inwo ners van Barcelona, waarbij geen mo ment naar de klok wordt gekeken. Op zaterdagmiddag rond half vier met een groot gezelschap aan een uitgebreide lunch beginnen, is niet ongewoon. Het Nederlandse groepje journalisten dat Barcelona in november bezocht had de smaak hiervan overigens gauw te pak ken. Omdat er nog zoveel dingen op het programma stonden, werd om twee uur 's middags afgesproken dat de lunch drie kwartier zou duren. Toen we uitein delijk weer buiten stonden, was het bijna donker. JOS TIMMERS Himalaya. Het in de VS gevestigde So ciety Expeditions maakt met een eigen cruiseschip indrukwekkende tochten door onder meer de Indonesische archipel. Bar De vraag hoe een barre trektocht in Ne pal te rijmen is met begrippen als luxe en exclusiviteit is voor Van Doorn niet moeilijk te beantwoorden. „Op sommige trajecten in de Himalaya is het erg druk geworden. Hele groepen toeristen die een trektocht moeten maken. Wij gaan ech ter naar treks die nog niet bekend zijn, waar je inderdaad niemand tegenkomt. Wat aie luxe betreft: je moet zelf lopen, maar als je in het kamp arriveert hebben de vooruitgesnelde sherpa 's de tent opge zet. je beef openslagen en de sherry inge schonken op een tafeltje staan. Met het uitzicht over de bergen voel je je dan net een hedendaagse Livingstone". Als Van Doorn voor zichzelf een vakantie op maat zou mogen samenstellen, zou hij kiezen voor een bijzondere trektocht door de Himalaya. Postma's droomvakantie is een cruise met een klein maar luxueus schip langs de eilanden in de Stille Zuid zee. Voor wie geen plezier meer kan scheppen in dergelijke aardse genoegens, heeft Royal Hansa Tours nog één exclusiever aanbod. Wie vijfduizend dollar op tafel legt kan zich laten inschrijven als kandi daat-deelnemer aan de eerste buitenaard se vakantie: een toeristisch tripje met een Amerikaans ruimteveer. Ondanks de ramp met de Challenger en de vertraging van het ruimteveerprogramma, staat deze reis nog steeds voor 1992 op het pro gramma. De geschatte kosten van zo'n ruimtereisje bedragen vele tienduizenden dollars per persoon. JOS TIMMERS ert dL kuile ier bf wn; Itijde kend V ïiseei M ig ee Eei leristj vondpRCELONA - Wie ooit heeft ge- at beicht dat Amsterdam een serieuze emikins maakte op de Olympische Abelen van 1992, is waarschijnlijk dmlN tiooit in Barcelona geweest. En [tailed no8 steeds van mening is dat ntuuctör Boerlage de voornaamste oor- iak is geweest van het Amster- imse échec, moet nodig eens een jzoek brengen aan de Catalaanse pofdstad. Daar moet dan overi- Jjns niet al te lang mee worden ge- p' dgEicht, want het olympische virus i zij nijpt in Barcelona snel om zich l. Dïen. Gevreesd moet worden dat ristcjim vóór 1992 alle hoteleigenaren n ver' dermate door zijn aangestoken, ilevèr een tripje naar Barcelona een icha#re aangelegenheid wordt, ltuur jpreijé-olympisch Barcelona oogt on-Zuid- ;n dlropees netjes, de stad heeft brede bou- itatievards, mooi weer en een ongeremd en- itrailousiasme voor een gebeurtenis die nog ïuseas jaar in het verschiet ligt. Niet minder veen honderdduizend mensen hebben Turkph al aangemeld om als tolk of hostess 'land&n de slag te gaan. Die Spelen van '92 nal. Mn echter veel meer dan een sportief ekeiKtijn. Ze moeten de bevestiging wor- Iraifen van de onafhankelijkheid van Bar- coitlona van de hoofdstad Madrid: een varepnbool van de Catalaanse trots. Wje ehonts van die trots wil proberen te door- vooronden, moet een bezoek brengen aan :t oit stadion van de FC Barcelona. Voet- damjlliefhebbers zullen in eerste instantie ir hijin ogen uitkijken in de voetbaltempel ie naou Camp, die over enige tijd met een mketpaciteit van 160.000 toeschouwers het natupotste stadion van Europa wordt. Gro- t fouf in elk geval dan het stadion van is oirtsrivaal Real Madrid. In de catacom- uatiejn van het stadion, in het museum, ligt in dèel van de ziel van Barcelona. De ireniging - die veel meer sporten om- iUF&t dan alleen voetballen - is het niveau Hn een plaatselijke FC wel zeer ver ont- gen. Zij is een van de sleutelfiguren in grote Catalaanse familie die de rest in Spanje en de wereld in 1992 wel ins zal laten zien waartoe zij in staat is. VloNTJUICH pklim de Montjuich, de slechts 173 jeter hoge berg die het gezicht van Bar- jlona domineert, en kijk uit over de nmense huizenzee. Met een kaart van bt organisatiecomité voor '92 in de and, ontvouwt de olympische stad zich in je voeten. Aan de noordkant van de ,trekM> waar nu no8 een groot spoorwe- le acfmP'acement moet langs de kust berit olympisch dorp verrijzen. ■tievfc .Amsterdamse erfenis" is goed her- Énbaar. Naar het voorbeeld van Am- lerdam belooft Barcelona „compacte I 0I|elen", waarvan de grote accommoda- intiers ™et meer ^an een kilometer of tien in tjj elkaar vandaan liggen. De- vele taxi's, 'nsef bussen en de ondergrondse staan nu ~ranP straks borg voor een snel transport nooj0or de stad. Maar wie Barcelona gron- iatsil8 verkennen doet dat, zoals met 0j!)ke stad, natuurlijk het beste te voet. J bundelende toeristen moeten overigens b in|el op hun hoede zijn voor tasjesrovers, "tnt die zijn vooral in de nauwe straat- gj 0|erdwenen. Mogen meerijden in een t. „por de steegjes scheurende politieauto ej» zoek naar de daders en zien hoe ie j^rdhandig verdachten worden aange- ismPri lijkt avontuurlijk, maar je paspoort, Bid en andere waardevolle bezittingen jfib je daarmee niet terug. -pJerug naar de Montjuich; de blik stuit al Huw op de torens van de Sagrada Fami- ia. het onvoltooide levenswerk van An- pni Gaudi (1852-1926). Barcelona is dè tad van deze modernistische architect, jie in het begin van deze eeuw werd in- pschakeld om het aanzien van Barcelo- te verfraaien. Door de stad slenterend keni°m je z'jn curieuze scheppingen van- erejElf wel tegen: surrealistische bouwwer- ^ris-P11 van steen> ijzer en keramiek, waar af,fan de Sagrada Familia, ooit bedoeld als .van!ieuwe kathedraal maar na 104 jaar nog uur,leeds niet afgebouwd, in elk geval in aar-Etterlijke zin het hoogtepunt is. i deJet was Gaudi's plan de kathedraal drie 'oorzijden te geven, gewijd aan de ge- joorte van Christus, de hartstocht en de Jood, en de derde tenslotte aan de glorie Lijn" - was dat het signaal waar hij al enige tijd op wachtte. Van Doorn is nu als adviseur verbonden aan Royal Hansa Tours. Yuppies Exclusieve reizen op maat, verre bestem mingen, actieve vakanties: het ligt voor de hand Royal Hansa Tours te bestempe len als een, exponent van de Nederlandse yuppie-cultuur. Van Doorn bestrijdt dit ten stelligste. We hebben onze verwach tingen gebaseerd op ervaringen in onder meer Duitsland, Amerika en Groot-Brit- tanniê. Gebleken is dat er in alle leef tijdsklassen mensen zijn met veel geld, weinig vrije tijd en een voorkeur voor ser vice en bediening op het hoogste niveau. Dat is onze doelgroep. De nadruk ligt echter op de groep tussen de 35 en 50 jaar én de groep ouder dan 55. Ons on derzoek heeft aangetoond dat er bijvoor beeld in Nederland zo'n vijftigduizend mensen zijn, die aan deze criteria vol doen én die zich aangetrokken voelen tot de exclusieve reizen. Daar ligt onze markt Voorlopig zullen de Nederlandse welge- stelden het overigens moeten stellen met reizen van Amerikaans, Brits en Austra lisch fabrikaat. Waarbij de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de touroperators waarvoor Royal Hansa Tours het gene- raal-agentschap voor Nederland en Bel gië heeft verworven, tot de beste ter we reld worden gerekend. Twickers World uit Londen is specialist op het gebied van cultuur- en natuurrei zen. Veel van de - verhoudingsgewijs niet eens zo kostbare - natuurreizen worden gemaakt onder auspiciën van het Wereldnatuurfonds. Australian Himalay an Expeditions is de specialist voor A zié en Latijns-Amerika, met onder meer in zwaarte variërende trektochten door de van God. Elk van de facades zou vier to rens moeten tellen, samen de twaalf apostelen voorstellend. Uit die torens zou een nog hogere spits moeten oprij zen, als symbool van de Verlosser, om geven door vier torens voor de vier Evangelisten. Apart daarvan zou er ook nog eens een toren moeten komen voor Maria. Van die in totaal achttien torens waar van Gaudi droomde, staan er nu acht overeind. Omdat Gaudi toen hij onder een tram liep en enkele dagen later over leed geen duidelijk bouwplan had nage laten, leeft de discussie over de uiteinde lijke vorm van de kerk op, steeds wan neer er weer geld is om verder te bou wen (alleen giften, de overheid betaalt niet mee). Veel van Gaudi's scheppingen zijn door de Unesco aangemerkt als „mondiaal erfgoed". Voorwaarde daarbij is wel dat huizen, die veelal in particulier bezit zijn, op gezette tijden voor het publiek worden opengesteld. Een van die opval lende huizen is de Casa Mila met zijn vreemde gegolfde balkons en smeedijze ren ornamenten. Opvallend aan de Casa Batlló zijn de op een haaiebek gelijkende balkons en het uiterst curieus gevormde dak. Links er van staat een bouwwerk dat Nederlan ders veel vertrouwder zal voorkomen. In het door Gaudi's tijdgenoot Cadafalch gebouwde Casa Amatller zijn Hollandse trapgevels gecombineerd met elementen uit de modernistische architectuur. Wie alle monumenten van Gaudi wil aflopen kan bij de VVV van Barcelona een gids je en kaartje verkrijgen, waarop gebou wen en hun meest opvallende kenmer ken staan vermeld. Uitstapjes Een bezoekje aan Barcelona is een aar dig uitstapje voor iemand die aan de Costa Brava vakantie houdt. Maar Bar celona is ook een uitstekende uitvalsba sis voor een verkenning van het Cata laanse land, dat veel meer biedt dan de bekende stranden. Een uurtje rijden bui ten de stad bijvoorbeeld liggen de wijn gaarden van Codorniu, een van de grote Spaanse champagnehuizen, die haar pro- dukt overigens niet onder de naam Champagne op de markt mag brengen. De „Methode Champanoise" smaakt er echter niet minder om en is bovendien betaalbaar. Kloosters als dat van Mont- serrat, oude middeleeuwse stadjes, schil derachtige vissershaventjes en een vaak woeste natuur: een bezoek aan Barcelo na en Catalonié is als een onderdompe ling in het mediterrane leven, waarbij het wereldse karakter van de stad als reddingsboei fungeert. Aan het eind van de dag, via de Mont juich waar behalve een groot aantal mu sea ook het olympische stadion staat, te rug naar de drukke binnenstad. Voor La Scala, het Moulin Rouge van Barcelona, is het dringen. Van heinde en verre ko men mensen voor een van de twee voor stellingen per avond - de eerste inclusief diner, de tweede zonder. Wervelende Exclusieve reizen, op maat gemaakt. Bijvoorbeeld naar de heetwater- bronnen in Ijsland of op sledetocht in Groenland. DEN HAAG - Geen vakantieplan zo gek, of er is binnenkort een op lossing voor. Met negenentwintig vrienden in een eigen vliegtuig rond de wereld; een vakantie bij het ver zet in Afghanistan of tijdens een weekje in Wenen op zondagmiddag een lunchafspraak aan de voet van de pyramides in Egypte. „In princi pe regelen we alles", aldus Dick Postma, oprichter en directeur van Royal Hansa Tours. Vakanties op maat" moeten het handelsmerk worden van zijn pas opgerichte reis bureau, dat zich toelegt op uiterst exclusieve vakanties. Zo 'n vliegtochtje rond de wereld met een stel vrienden in een eigen vliegtuig kost al gauw een slordige zeventigduizend gulden per persoon. Een cruise aan boord van een luxueus schip met ruimte voor maximaal tweehonderd passagiers en meer dan driehonderd uiterst behulpza me bemanningsleden, is enkele duizen den guldens goedkoper. Nog goedkoper kan ook, maar een beetje vakantie in Dallas- en Dynasty-stijl komt toch al gauw op bijna tienduizend gulden per persoon. Wie nu denkt dat dergelijke rei zen alleen zijn weggelegd voor steenrijke Amerikanen, Duitsers en Japanners slaat de plank mis. Dat is althans de mening van drs. Jozef van Doorn, voormalig coördinator vrijetijdswetenschappen van de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. Hij onde markt is voor exclusieve reizen. Zijn con clusie was dat reizen voor de zeer welge- stelden in ons land nog een onontgonnen terrein is. Voor Postma - „meer dan twintig jaar ervaring in de reisbranche, onder meer bij de Holland Amerika

Leidse Courant | 1987 | | pagina 27