^ampmg- en ^aravan-RAI dit laar in twee edities Nieuw tentdoek maakt einde aan nkeldaks-fobie ZATERDAG 10 JANUARI 1987 kEEL INFORMATIE OVER CARAVANS, CAMPEREN EN TOERISME jet Centraal Bureau voor de Sta- Itiek heeft uitgerekend dat de Ne- jrlanders de vakantie het liefst jorbrengen in de vrije natuur, tmogijna de helft van de vakantiegan- irs maakt daarbij gebruik van nt, vouwwagen of caravan. Naar [t buitenland neemt 38 procent jn eigen onderkomen mee. Die ch limo blijkt ook uit het aantal ten- iedenh (één op elke veertien inwoners) 1 ons caravanbezit: tachtig toerca- (vans per duizend personenauto's, aarmee voert Nederland de Euro- »se ranglijst aan. Noorwegen en enemarken komen niet verder in 69 per duizend, terwijl het ca- c [vanland bij uitstek, Groot-Britta- jê, slechts tot 32 komt. et vroege voorjaar is de tijd waarin de ote groep kampeerders en caravanners ch orienteert en voorbereidt op de va- t intie. Dan wordt de bestemming geko- in en vallen beslissingen over vervan- ng of aanpassing van het materieel, oor veel vakantiegangers speelt de Ca- van en Camping RAI in dit hele pro- s van wikken en wegen een belangrijke il, omdat het de plaats is waar de ^^puwste ontwikkelingen te zien zijn op gebied van caravans en kampeerarti- ^Hlen. Bovendien kunnen de bezoekers ^^fth uitgebreid laten informeren over ^^Hcantiebestemmingen. Dit jaar zorgen -J 74 stands met toeristische informatie voor veel vakanticvoorpret. In totaal vijftien landen zijn vertegenwoordigd. Sommige daarvan (Nederland, Frankrijk en de Scandinavische landen) richten complete paviljoens in. Maar dit jaar wordt de Caravan en Camping RAI voor de laatste maal in ja nuari gehouden. Voortaan zal de ten toonstelling in november de tenten in Amsterdam opslaan. Dat besluit is inge geven door zakelijke argumenten. Drs. L. A. de Winkel, voorzitter van de RAI afdeling Caravans, somt er een paar op. „In het najaar zijn de nieuwe modellen net gereed gekomen. Dan is er nog de er varing van de gebruiker uit de zomer maanden en ligt de wintersport in het verschiet. Tijdige oriëntatie en daarop volgende orders zijn zowel voor de leve rancier als de klant een voordeel: er kan in het voorjaar sneller worden geleverd en de niet te vermijden „koopgolf' die in het voorjaar voor de vakanties los barst, is beter te verwerken". De nieuwe opzet gaat dit jaar al in, zodat de Cara van en Camping RAI in 1987 twee edi ties beleeft. De eerste editie is aanstaande. De Cara van en Camping RAI 1987 duurt van donderdag 15 tot en met dinsdag 20 ja nuari. De tentoonstelling in het Europa complex van de RAI is elke dag open van 10 tot 18 uur. Toegangsprijs 12,50 gulden. Kinderen en 65-plussers vijf gul den. Voor kinderen tot 8 jaar is er een crèche. Tatteljee ontving dit jaar de ANWB-prijs voor het beste tent-ontwerp. s NGx"! S AMSTERDAM - De woorden re- IJDÖen en enkeldaks zijn soms al vol- RD loende om doorgewinterde kam- SE leerders uit hun tent te lokken. 'S (elen bewaren slechte herinnerin- (en aan ouderwets tentdoek, dat Bruaielfs tijdens de miezerigste regen- i varfui voor problemen zorgde. 'N ^ubbeldaks-modellen vormden het eer- ite antwoord op de vraag naar droge enten. Later verschenen de lichtgewicht ikeldaks-tenten van gecoate nylon of ilyester op de markt. Die zijn welis- lar waterdicht, maar hebben als be- "^waar dat in de loop van de nacht in de ent condensvorming optreedt. Dit sei- loen introduceert een Nederlandse tex- ielfabrikant een nieuw tentdoek dat de tampeerder voorgoed moet verlossen tan de enkeldaks-fobie. Het is een licht jewicht katoendoek dat onder de weinig leggende naam KS 001 op de markt tornt. Een speciale coating maakt het iraterdicht, maar zorgt er tevens voor lat het doek kan „ademen", zodat er in Je tent geen condensvorming optreedt, andere sterke troeven van het materiaal f dat door de ANWB is bekroond - rijn de duurzaamheid, lichtsterkte en llasticiteit, zodat het goed is af te span- ïen. In de RAI tonen enkele tentenateliers Modellen die van het nieuwe tentdoek tijn gemaakt. Een ervan is de „Schulp", ïen tent van nauwelijks 3200 gram die roldoende ruimte biedt aan twee rugzak- lampeerders en hun bagage. Dit model kreeg van de ANWB het predikaat „het (neest originele tentontwerp van 1986". pat originele zit hem onder meer in een uniek spansysteem, dat een storm vaste verankering mogelijk maakt met slechts twee haringen, één voor en één achter. De Schulp meet op het hoogste punt 120 cm, is 90 tot 120 cm breed en 2,60 meter lang, zodat ook lange mensen goed uit de voeten kunnen. De twee ingangen zijn af te sluiten met een gaasdeur. De bekroonde tent is eind februari leverbaar en kost 945 gulden. Vouwwagens De nieuwste vouwwagens zijn krachtpat sers vergeleken met de modellen van en kele jaren geleden. Het draagvermogen van het chassis is sterk verbeterd omdat steeds meer kampeerders op hun vakan tie fietsen, surfplanken, extra bagage en zelfs lichte boten willen meennemen. En daarvoor is zo'n vouwwagen uitermate geschikt. In de auto, in de vouwwagen zelf en op het platte deksel kan aanzien lijk méér bagage meegenomen worden, dan wanneer de hele kampeeruitrusting in de auto moet worden gepropt. Maar er zijn grenzenwant zo'n wagentje is geen vrachtauto. En ook al lijkt het klein en licht, het heeft zeker zin goed na te gaan of de vouwwagen niet té zwaar is voor de trekkende auto. Bij het laden moet het door de fabrikant opgegeven maximale totaalgewicht goed in het oog worden gehouden. Wie een surfplank 9f boot meenneemt zit al heel gauw aan die limiet. Er zijn in de RAI tientallen mo dellen en uitvoeringen te zien, variërend van uitklapbare tenten tot wagens met scharnierende wanden (vouwcaravans) en ingenieuze hefdaksystemen. Ze variè- De Caravan en Camping RAI die deze maand op ongeveer 110.000 bezoekers miktwordt dit jaar ook in november gehouden. „Zonnepaneel zorgt voor meer vrijheid" Volgens Wing ziet in de vrijetijdsbeste ding de toekomst van alternatieve ener gie er zonnig uit. Het Edese bedrijf toont op de RAI zonnepanelen voor bijvoor beeld caravans en kampeerauto's. Een zonnepaneel bestaat uit in serie gekop pelde zonnecellen, die het zonlicht direkt omzetten in elektrische energie. Een zon nepaneel laadt een 12 Volts accu op. waardoor de stroomvoorziening voor bij voorbeeld verlichting, waterpompje, koel kast, radio en televisietoestel verzekerd is. Het Wing-programma omvat panelen van 5 tot 40 Watt (prijzen tussen 298 en 1595 gulden, afhankelijk van het vermo gen). Als de aanschafkosten van een zonnepa neel worden afgezet tegen de kostenbe sparing van een 220 Volt-aansluiting op een camping (minstens drie gulden per dag), dan duurt het een aantal kampeer- seizoenen voordat de alternatieve ener giebron zichzelf heeft terugverdiend. Maar volgens Wing zit de winst van een zonnepaneel niet zozeer in de portemon nee, maar in bewegingsvrijheid. „Dank zij een zonnepaneel is een caravanner volledig onafhankelijk van een externe energiebron. Dat vergroot de mogelijkhe den in de keuze van een plekje, niet al leen op de camping, maar vooral ook buiten een kampeerterrein in de vrije na tuur". Zonnepanelen zorgen er voor dat de accu van een caravan tijdens de hele vakantie vol blijft. Grillen opgasplaat Grillen op houtskool is smakelijk en ge zellig, maar kan brandgevaar en rooko- verlast opleveren. Bovendien komen tij dens hel grillen stoffen vrij die schadelijk zijn voor de gezondheid. Hilbrant helpt die nadelen in één klap uit de wereld met de kogelgrill St. Tropez. De glaskerami- sche grillplaat werkt op flessen gas (maxi maal verbruik 120 gram propaan of bu taan per uur). De gasplaat heeft een pie- zo elektrische ontsteking en een ther- mo-elektro beveiliging tegen oneiglijk uitstromen van gas. Prijs 525 gulden. Ook met de verrijdbare gas grill-barbecue Monte Carlo zorgt Hilbrant voor een pri meur. Het gasverbruik ;s 220 gram per uur. De prijs ligt net onder de 900 gul den. Koppeling voorkomt slingeren van caravan Elke caravanrijder heeft wel eens te ma ken met slingerproblemen, als de aan hanger te veel wind vangt. Westfalia ont wikkelde de SSK (Spoor Stabiel Koppe ling) die een einae aan die problemen maakt. Deze onderdrukt reeds de eerste aanzet tot slingeren. Dat gebeurt doordat twee rempadaen - die in de koppeling tegen de kop van de trekhaak worden ge drukt - de zijdelingse beweging afrem menDeze stabilisator - die door de Rijksdienst voor het Wegverkeer is goed gekeurd - komt in de plaats van ae be staande koppeling. Er zijn geen verande ringen nodig (400 gulden). Windscherm zonder scheerlijnen Windschermen zijn vaak letterlijk strui kelblokken door de vele scheerlijnen en haringen die aan alle kanten in de grond moeten worden gedreven, om het geheel stevig te verankeren. Isabella ontwikkelde een scheerlijnvrij scherm. De lijnen zijn vervangen aoor metalen steunklossen en -voeten die met twee haringen aan de grond genageld staan. De dwarsstang houdt ae slokken overeind. De construc tie is geschikt voor alle windschermen met 19 mm stokken en kost 35 gulden. Fiets-rugtas Omdat een fietstas maar moeilijk om de schouders kan worden gehangen en een rugzak niet is geconstrueerd om aan de bagagedrager te hangen, ontwierp Hoek de „Bv Bag". Deze rugzak met een in houd van dertien liter en een gewicht van nog geen drie ons, kan door middel van klittenband stevig aan het stuur of de ba gagedrager van een flets worden beves tigd (65 gulden). Caravantoilet als cassette Om de caravanner van alle gemakken te voor zien ontwikkelde Thet- ford een nieuw toilet de Cassette Porta Porti. Het bestaat uit twee delen. Het toilet gedeelte omvat een bril met deksel, elek trische doorspoelknop die tevens de afsluit- schuif regelt, ruimte voor toiletpapier en een ni veau-meter. Het cassette gedeelte zit onder het toi let: een afvalt ank met draaibare schenktuit, au tomatische ontluchting, beluchtingsknop, afsluit- schuif en handvatten. Het kan via een toe gangsdeurtje in de bui tenwand van de caravan in- en uitgeschoven wor den. Er zijn verschillende modellen met een taa kinhoud van 10 tot 22 li- Thetford voorziet de caravanner van alle gemakken met een ter en in prijs variërend nieuw soort toilet, de Cassette Porta Porti. van 139 tot 209 gulden. ren in opbouwlengte van 2 tot 4,5 meter en zijn geschikt voor twee tot zes perso nen. Die ruime sortering illustreert de grote animo die er nog steeds voor deze vorm van kamperen bestaat. De fabrikanten wedijveren in het beden ken van superlatieven en wervende re clamekreten die tot uitdrukking moeten brengen dat de vouwwagen in een hand- orrjdraai is om te bouwen tot een riant vakantieverblijf. Die bouwtijd verschilt per systeem, van twee tot twintig minu ten. Bij het kiezen van een vouwwagen is het echter beter niet te veel op de stopwatch te kijken, maar er vooral op te letten of bij het opbouwen en afbre ken de bagage en bedden wel droog blij ven als het regent. Ook is het van belang of er voor het uitklappen eerst veel baga ge verplaatst moet worden De prijzen van vouwwagens lopen uit een van vier- tot negentienduizend gul den. l.ampers Kampeerauto's zijn in Nederland nog steeds veel duurder dan bijvoorbeeld in Duitsland. Bij onze oosterburen werden alleen al in de eerste helft van vorig jaar vijfduizend campers verkocht. Neder land brengt het niet verder dan honderd wagens per jaar. Oorzaak is dat de fiscus de kampeerauto ziet als een personenau to en daarom wordt er de Bijzondere Verbruiksbelasting (BVB) op geheven. „Waardoor zo'n wagen een kwart duur der wordt dan nodig is. Die extra prijs geeft de Nederlander over het algemeen met uit", zegt RAI-voorzitter De Win kel. Hij pleit voor totale afschaffing van de BVB. Toch zijn er op de Caravan en Camping RAI meer kampeerauto's te zien dan op eerdere tentoonstellingen. In 32 stands staat een keuze uit bijna driehonderd modellen. De duurste camper op de RAI is de Area New Deal op een Fiat Ducato (122.500 gulden); de goedkoopste de Butler 300B op een Renault Trafic (45.800 gulden). Met deze tweepersoonswagen mikt im porteur Lóbker vooral op gepensioneer den. „Pickups", waarbij het woongedeelte ge makkelijk van de vrachtauto's is los te koppelen en die daarom ook wel „kam- peercontainer" worden genoemd, vallen buiten de Bijzondere Verbruiksbelasting. Daarom vormen deze pickup-campers een prijsklasse apart. Caravans Op de markt voor stacaravans is de rek er een beetje uit. Na de explosieve groei in vooral de eerste helft van de jaren ze ventig, maakt het totaal aantal stacara vans de laatste jaren een pas op de plaats in de buurt van de 130.000. Maar dat betekent niet dat de bouwers de pro- duktverbetering m de ijskast hebben ge zet. Met veranderingen aan het interieui en tal van technische vernieuwingen spelen zij in op de verlangens van de consument naar verbetering van het wooncomfort. Op de RAI tonen negen tien exposanten een representatieve keu ze uit de 309 modellen die in Nederland leverbaar zijn: van sober afgewerkte sta- wagens tot luxueus ingerichte „mobiele bungalows" en van enkelvoudige wagens tot geschakelde verblijven voor meer ge zinnen. Ook worden casco's aangeboden die door een handige doe-het-zelver kun nen worden afgebouwd en ingericht. Er zijn uitvoeringen in hout, aluminium of kunststof. De opbouwlengte loopt van zeven meter (zonder dissel) tot zestien meter. In ons land is de toegestane leng te van een aanhanger acht meter. De prijzen van stacaravans lopen naar gelang de lengte, inrichting en kwaliteit van de toegepaste materialen van rond 19.000 gulden tot boven de 90.000 gul den. Goedkope uitvoeringen zijn de Rhodos van Sunseeker, een zeven meter lange wagen met één of twee slaapka mers (17.900 gulden) en de Festival 22 van Weening (19.900 gulden). De duur ste stacaravan op de RAI is het mobiele chalet Mutteralm van Edelweiz, dat bij na 110.000 gulden kost. Lichtgewicht Voor die andere caravan geldt dat ze let terlijk en figuurlijk door de auto op sleeptouw worden genomen. Auto's wor den steeds lichter om het brandstofver bruik te verminderen. Omdat een vuist regel dicteert dat een beladen caravan niet zwaarder mag zijn dan de (lege) trekkende auto, hebben de vernieuwin gen direct gevolgen voor de caravan-in dustrie. Lichtgewicht is een argument ge worden dat bij aankoop van een caravan zwaar weegt. Datzelfde geldt voor de aë rodynamische vormgeving. De gunstige cw-waarde (stroomlijn) van een auto vervalt namelijk, als er een nukkige vier kante windvanger aan de trekhaak hangt. Alleen als de hele combinatie ge stroomlijnd is gaat het benzineverbruik omlaag. Daarom is bij alle merken cara vans thans sprake van modellen met af geronde voorkanten. De consument eist van die lichtere cara vans tegelijkertijd méér draagvermogen, omdat er steeds meer bagage mee op reis gaat: fietsen, surfplanken en zelfs kleine boten met buitenboordmotor. Door nieuwe chassis te ontwikkelen zijn ont werpers er in geslaagd de gewichtsver mindering te combineren met vergroting van het laadvermogen en verbetenng van de wegligging. Afslanking is onder andere bereikt door toepassing van zoge naamde sandwichwanden die tegelijker tijd de isolatie bevorderen. Een tweede trend is de vraag naar goed uitgeruste caravans in de hogere prijsre- gionen. Dit type koper kiest wel de onaf hankelijkheid die de caravan geeft, maar wil die graag combineren met een zo groot mogelijk mate van comfort: luxe uitvoering en inrichting en vooral een zee van ruimte. Ook wintervastheid wordt steeds meer gevraagd. In de RAI is ook op dit gebied een rui me sortering aanwezig. Ook wat prijzen betreft: er is een ruim aanbod van cara vans in prijs variërend van 10.000 tot 23.000 gulden. Uitschieters zijn er ook: de Polar 650 GLX van 55.440 gulden is bijna acht keer zo duur als de goedkoop ste caravan die in de RAI te zien is, de Prisma 310D van Adria 7500 gulden. CculócSoUAOtlt"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 25