Rechters in maffia-proces best bewaakte ter wereld ZATERDAG 10 JANUARI 1987 In Italië is momenteel een monsterproces gaande tegen de maffia. Onze correspondent in Rome reisde af naar Palermo, de hoofdstad van Sicilië. In deze laatste aflevering van zijn serie verhalen is de aandacht gericht op de rechters. PALERMO - Van Italiaanse lichtvoetig heid en ongecompliceerdheid is hier niets meer te bespeuren. De Ucciardone, ■het justitie-complex van Palermo, is een pan de best bewaakte gebouwen ter we reld. Het is een doolhof en in het hart ■^^rvan, achter een serie stalen deuren, ndige-werken met gevaar voor eigen leven vier 1 Pr°i«frechter-commissarissen aan de zaak te len de maffia. Leonardo Guarnotta is ■en van hen. „Ik weet dat dit een heel jevaarlijke baan is", zegt de 46-jarige ngen fynagistraat, maar het is nu eenmaal mijn m projwck. Ik ben veel meer bezorgd over de veiligheid van mijn vrouw en kinderen". jressaDe justitie van Palermo is van tactiek veranderd. Dat moest ook wel. Eerst onaVa>erd, 'n 1979, rechter-commissaris Ce- n cursfare Terranova vermoord. Vier jaar later ïspeccijn opvolger Rocco Chinnici. Beiden zaten als een spin in het web van de maffia-procedures. Beiden domineerden zo, dat toen ze wegvielen er geduchte ga ten in de opsporing vielen. Nu is er een itburejjool van maffia-rechters gevormd. Alle vier de rechter-commissarissen van de 8n io fool zijn op de hoogte van alles wat er ;en uitlegen de maffia loopt. Anders gezegd: de maffia moet vier rechters vrijwel gelijk- "rmfi tijdig vermoorden om het onderzoek een :slissende slag toe te brengen. Guamot- „We hebben natuurlijk wel een werk erdeling gemaakt om te voorkomen dat we dingen dubbel doen. Maar ieders Jaak kan onmiddellijk door een ander worden overgenomen". De vier hebben de laatste jaren slavenar beid verricht. Zij hebben het bewijsma teriaal aangedragen voor een monster proces tegen 475 maffiosi, van wie er meer dan tweehonderd nog op vrije voe ten zijn. Voor het eerst in de geschiede- lis hebben ze precies vastgelegd hoe de Mciliaanse maffia georganiseerd is en welke regels er gelden. Deze röntgenop- j'name van de misdaadorganisatie werd mede mogelijk door de verklaringen van maffiosi Salvatore Contomo en vooral Tomasso Buscetta, die besloten al hun Skennis aan de justitie te openbaren. Kogelvrij De tocht naar het kantoor van Guarnot ta en zijn collega's voert door gangen met deuren van kogelvrij glas, langs zwaarbewapende politiemensen die de komst van de journalist telkens aan de volgende controlepost in het gebouw melden. Tweemaal wordt de injioud van de aktentas nauwkeurig bekeken. Achter een zware stalen deur zijn de kantoren van Guarnotta en Giovanni Falcone, de leider van de pool. Ongezellige kleine ruimtes van cement en hout. Guarnotta is na twee en een half jaar aan de Spar taanse werkomgeving en eeuwige bewa king gewend. „De problemen die mijn gezin en ik in het begin hadden met de uitgebreide bewaking zijn overwonnen. Anderhalf jaar geleden hebben we een moeilijke periode gehad omdat er toen twee hoge politiemensen vermoord wer den. De bewaking werd nog scherper, er kon nog minder. Nu is alles weer nor maal. Tenminste", zo voegt hij er la chend aan toe, „voor wat in Palermo als normaal geldt". Hoewel hij de oprichting ervan zelf niet meer meemaakte was Rocco Chinnici de feestelijke vader van de pool. Hij verza melde de briljante juristen om zich heen die later het fameuze kwartet van Paler mo zouden vormen. Een kwartet taaie speurneuzen, voor wie ook de Ameri kaanse autoriteiten hun petje afnemen. Chinnici, bewaakt als weinig anderen in Palermo, werd gedood omdat hij op het punt stond de familie Greco aan te pak ken. De baas van deze familie, Michele Greco, was tevens voorzitter van „de commissie" waarin de hoofden van alle i,families" in Palermo de belangrijke be slissingen namen. Greco, „capo di tutti capi" (baas van alle bazen) is begin vorig jaar gearresteerd en een van de hoofd verdachten bij het proces. Michele Greco liet Chinnici vermoorden op een wijze die doet denken aan de oorlog in Libanon. Op een ochtend, toen Chinnici op het punt stond zijn woning te verlaten om naar zijn werk te gaan, werd zoals elke morgen de hele straat af gezet door carabinieri met mitrailleurs. Na het sein „okee" leidde een zwaarbe wapend escorte de rechter-commissaris van de voordeur naar zijn geblindeerde auto. Zij moesten langs een geparkeerde Fiat en op het moment dat zij dat de den, vloog de wagen de lucht in. Later bleek dat de auto met een bagageruimte vol explosieven er een dag eerder was neergezet en met afstandsbediening tot ontploffing was genbracht. Chinnici werd gedood, evenals twee bewakers en de portier van het wooncomplex. Negen tien mensen in de straat werden meer of minder ernstig gewond. Dat alles vijf honderd meter van de plek waar Chinni- ci's voorganger Terranova werd ver moord. Falcone Eén man heeft de maffia tot nu toe ech ter niet te pakken gekregen: de chef van de pool, Giovanni Falcone, de leerling van Chinnici, die de meester overtreft. Al zes jaar staat hij nummer een op de dodenlijst van de maffia. Falcone heeft de georganiseerde misdaad aangepakt bij zijn achilleshiel: het geld. Terwijl Chin nici en Terranova nog een wat traditio nele kijk op de georganiseerde misdaad hadden, ontdekte Falcone al snel het „derde niveau" van de maffia. Naast de illegale praktijken (eerste niveau) en de ogenschijnlijk legale activiteiten (tweede Boven: Een familie in een van de buitenwijken van Palermo. Het is een veelvoorkomend plaatje dat getuigt van armoede. En het zijn die armoede en de werkloosheid die een rijke voedingsbodem vormen voor de maffia. niveau), is er een derde niveau. Het in ternationale wereldje van machtige in dustriëlen, bankiers en politici. Het we reldje bijvoorbeeld van Lucio Gelli met zijn geheime loge P2 of van Michele Sin- dona, de invloedrijke bankier die de maffia-miljarden uit de heroïnehandel vakkundig door het internationale bank- circuit sluisde en het geld weer wit was te. De kapitalen werden vervolgens vaak geïnvesteerd in de bouw (tweede ni veau). Dank zij uitgebreide controles van bank rekeningen, mogelijk geworden door een nieuwe wet trof Falcone de maffiosi hard in de portemonnee. Hij wist de gro te geldstromen te onderbreken. Miljar den aan geld en onroerend goed werden in beslag genomen. Velen hebben de in druk dat met de nieuwe aanpak van Fal cone, Guarnotta en de andere leden van de pool, voor het eerst echt werk is ge maakt van de maffiabestrijding op Sici lië. Voordien was het toch vaak justitieel kruimelwerk. Falcone, de troefkaart van het recht, is de bestbewaakte man van het land. In Palermo zijn vierentwintig politiemen sen vrijgemaakt voor zijn bescherming. De fanatieke werker Falcone, die zijn in spanningen ook ziet als een posthuum eerbewijs aan zijn leermeester Chinnici, maakt zich overigens weinig illusies. Hij denkt niet erg oud te worden. De maffia vergeet immers niet en vergeeft nog minder. Isolement Juist de beste ambtenaren van politie en justitie voelen zich in hun strijd tegen de maffia vaak alleen staan. Rondom hen wordt het lcouder, ze raken in een isole ment. De steun van de superieuren be gint af te brokkelen. Het isolement was de laatste jaren in Palermo maar al te vaak het voorportaal van de dood. De doortastende prefect van politie Alberto Dalla Chiesa, die in 1982 na honderd dagen in Palermo samen met zijn jonge vrouw stierf in de kogelregen van de maffia, probeerde de laatste weken wan hopig steun te vinden bij politici in Rome. Maar hij kreeg nul op het rekest. Volstrekt alleen gelaten wendde de pre fect zich in de ochtenduren van de dag waarop hij zou sterven zelfs tot de Ame rikaanse consul in Palermo. Dalla Chie sa wilde dat de consul druk uitoefende op Rome om hem uitgebreidere be voegdheden te geven in de strijd tegen de maffia. Het mocht allemaal niet meer baten. Guarnotta en zijn gebarricadeerde colle ga's voelen zich (nog) niet door alles en iedereen verlaten. „In sociale zin is er natuurlijk sprake van een zeker isole ment ornaat je uit veiligheidsoverwegin gen niet meer kunt leven zoals voor heen. Maar wat de bestrijding van de maffia betreft geloof ik dat we toch lang zaam op de goede weg zijn. De burgers van deze stad beseffen dat we met een goede zaak bezig zijn. Zij zelf zullen er niet meer van profiteren, maar hun kin deren wel. De bereidheid om de omerta, de zwijgplicht, te doorbreken, neemt toe zowel bij maffiosi als bij burgers die er mee van doen hebben gekregen". O nzeker De vier rechters in de justitie-bunker van Palermo verdienen veel bewonde ring en respect. Maar buiten de bunker Onder: Francesco Accordingo, in het midden, de tweede man van de politie-eenheid voor de strijd tegen de maffia: „In vijf jaar meer dan negenhonderd doden gezien". vlot het niet al te best met de aanpak van de georganiseerde misdaad. De maf- fiaterreur heeft het justitiële apparaat onzeker gemaakt. De speciale eenheid van de politie voor de bestrijding van de maffia heeft in drie jaar tijds vijf chefs versleten. Niemand wil kennelijk al te lang schietschijf voor de maffia zijn. „De snelle wisselingen vinden plaats om de mensen te beschermen", zegt burge meester Orlando. Met de snelle verande ringen werd begonnen nadat twee ach tereenvolgende chefs van de eenheid vermoord waren. In de zomer van 1985 werd ook de adjunct-chef man van de speciale eenheid, Ninni Cassara, een van de beste politiemensen die de stad ooit gehad heeft, vanuit een flat tegenover zijn huis onder vuur genomen en ge dood. Cassara's opvolger is de 35-jarige Francesco Accordingo, vader van twee kleine kinderen. „Ik ben nu vijfjaar hier in Palermo bij de speciaie eenheid", ver telt hij. „In die tijd heb ik meer dan ne genhonderd doden gezien en ik heb ge zocht naar driehonderd mensen die ver dwenen zijn. In deze stad alleen zijn meer mensen in het niets opgelost dan in Chili". Toch moeten zowel Francesco Accordin go, als rechter Guarnotta en burgemees ter Orlando toegeven dat al die wisselin gen niet bevorderlijk zijn voor een goede aanpak. Nauwelijks zijn de chefs inge werkt of ze verdwijnen weer naar veili ger oorden in Toscane of Piemont. Daar komt nog bij dat in Palermo zes honderd politiemensen constant met be- wakingswerk bezig zijn. Ze zijn dus ont- trrokken aan het eigenlijke opsporings werk. Wie een paar dagen in Palermo is en van 's morgens tot 's avonds de es cortes met loeiende sirene ziet waarmee de autoriteiten zich verplaatsen, vraagt zich af wie hier wie jaagt. De jagers voe len zich gejaagden. Speculatie Weg uit Palermo. Opstijgen vanaf het vliegveld Punta Raisi, dertig kilometer buiten de stad, is even spannend. Punta Raisi geldt als een van de gevaarlijkste luchthavens ter wereld. Maffiose specu latie en politiek gekonkel hebben de luchthaven op een plek gesitueerd waar valwinden vanuit de bergen en wind van zee voor uiterst verraderlijke mctereolo- gische situaties kunnen zorgen. Een laat ste blik op Palermo dat ligt ingeklemd tussen de bergen en de zee. Zonder maf fia zou het een schitterende stad zijn. Maar alles doet hier aan de misdaad denken. De haven met de kleine scheep jes, een fraaie ansichtkaart vanuit de lucht, werd door de maffiabaas Philippo Marchese gebruikt om lijken van tegen standers te dumpen. Als zijn bakken met bijtend zuur leeg waren, verdwenen de lichamen, verzwaard met cement, in de haven. Kan een Engelsman, een Duitser, een Nederlander, ooit de maffia en Sici lië begrijpen? Dat was de laatste vraag die ik iedereen daar beneden stelde. Meestal viel er een vrij lange stilte. Dan steeds hetzelfde antwoord: „Dat zal heel moeilijk zijn". GERARD KESSELS MBR: een prik met ambities Vanaf 1 januari worden alle kinderen in Nederland ingeënt met een nieuwe prik. Tot nu toe werden ze vijf keer ingeënt: tegen difterie, kinkhoest, tetanus en po lio (het bekende DKTP) en tegen maze len. De meisjes kregen op 11-jarige leef tijd bovendien een prik tegen rode hond. Dat is nu veranderd. DKTP blijft, maar de entstof tegen mazelen en rode hond gaan nu samen met het vaccin tegen de bof in één MBR prik: voor meisjes én voor jongens, te verstrekken op de leef tijd van acht maanden en negen jaar. Waarom? Domme vraag, de MBR-prik beschermt tegen mazelen, bof en rode hond. Maar er is meer: de gezondheids- strategen van Nederland geloven dat de prik zo rond de eeuwwisseling met name bof en rode hond zal uitroeien. Nog meer: de prik zal ook bescherming bie den aan mensen die zich niét hebben la ten inenten. Niet onbelangrijk, want een paar honderdduizend Nederlanders laten zich niet inenten. Deels uit wat in de vakpers gewichtig „filosofische redenen" heet: ying en yang, macrobiotisch goed kauwen en antroposofie. En verder de mensen die om godsdienstige redenen niet willen worden ingeént, want „God brenge over mij wat Hij over mij be scheiden heeft". Mazelen is een zeer onderschatte ziekte. Het virus is uiterst virulent: word je er mee besmet en heb je de ziekte nooit ge had, dan word je gegarandeerd ziek. Vroeger was mazelen niet zelden dode lijk en in West-Afrika is mazelen dat nog steeds. In Boven-Volta bijvoorbeeld sterft jaarlijks de helft (zegge vijftig pro cent) van alle pasgeborenen aan mazelen maar in Nederland is die kans tot zo goed als nul afgenomen. Waarom dan inenten? Omdat één op de duizend ma- zelenpatièntjes een hersen- of hersen vliesontsteking krijgt; en bij een kwart van hen weer doet zich een blijvende hersenbeschadiging voor. Kleine kansen, dat wel, maar als je ze loslaat op de totale bevolking (want zon der inenten krijgt bijna iedereen maze len), leveren kleine percentages toch gro te getallen op. De bof, paroditis epidemica, is een stuk onschuldiger. Toch moeten elk jaar vier honderd kinderen ongeveer veertien da gen naar het ziekenhuis omdat het bof- virus erin slaagde de hersenen binnen te klimmen. In het overgrote deel van de gevallen loopt dat goed af. Tamelijk ge vreesd is de balontsteking door bof, maar anders dan de indianenverhalen willen, veroorzaakt dat zeer zelden on vruchtbaarheid bij de man. Dan rode hond ofwel rubella. Voor kin deren is het een vrij onschuldige aandoe ning die vanzelf wel overgaat. Maar als een zwangere vrouw die nooit eerder rode hond heeft gehad met het virus in aanraking komt, dan laat het virus pas echt zijn tanden zien. Spontane abortus of doodgeboorte kan het gevolg zijn. Of het kind komt ter wereld met het zoge heten congenitale (aangeboren) rubella- -syndroom met afwijkingen aan hart en bloedvaten, geestelijke achterstand of af wijkingen aan de ogen. Daarom worden sinds 1974 meisjes op hun elfde jaar in geënt tegen rode hond. Omdat het virus bij kinderen onder de elf toch blijft cir culeren, loopt een klein deel van de zwangere vrouwen (niet ingeënt, of nooit eerder rode hond gehad) toch nog risico. De nieuwe MBR-prik is daarom voor meisjes én voor jongens van elf maan den en negen jaar. Als de jeugd geen rode hond meer kan krijgen, kan het vi rus niet meer circuleren en is iedere zwangere vrouw veilig. Tot zover hoera. Maar massale inenting heeft onvermoe de gevolgen: zij kan aan haar eigen suc ces tenonder gaan. Wie is er nog bang voor polio, voor tetanus of difterie? Die ziekten bestaan eigenlijk niet meer en omdat de schrik er niet meer in zit, kun nen ouders overwegen hun kinderen niet langer te laten inenten. In Nederland ge beurt dat gelukkig niet, de vaccinatie graad ligt hier dik boven de negentig procent en is de trots van medisch Ne derland, maar Engeland wordt vanwege zijn lage vaccinatiegraad geregeld ge straft met een fikse epidemie. Heel merkwaardig is het effect van een mas sale inenting op de niet ingeènten. Men sen die om „filosofische redenen" zich niet laten inenten worden erdoor be schermd. Die leven meestal verspreid tussen Nederlanders die wel zijn ingeént tegen alle mogelijke infectieziekten. In feite staat om iedere niet ingeente ma- crobioot een haag van ingeénte mede burgers die voor hem het virus op af stand houdt. Wordt hij onverhoopt toch ziek, dan zorgt diezelfde haag ervoor dat de ziekte zich niet als een bosbrandje kan verspreiden. Maar bij leden van gereformeerde ker ken die inenting afwijzen, ongeveer drie honderdduizend mensen, is het effect precies omgekeerd. Die mensen leven in hechte en geïsoleerde gemeenschappen. Ze komen elkaar voortdurend tegen in dezelfde kerk, dezelfde school en in de zelfde club, en niemand is ingeent. Als iemand in zo'n gemeenschap besmet wordt, slaat de ziekte gemakkelijk over van de een op de ander en iedere nieuwe zieke is weer een nieuwe besmettings bron. Daar komt nog iets bij. Omdat bij na iedereen is ingeënt, is de kans dat deze mensen tegen een ziektekiem aan lopen kleiner, maar dat maakt, gek ge noeg, de situatie voor hen alleen maar erger. Ze lopen nu de kans op volwassen leeftijd toch een van die infectieziekten op te lopen. Polio pakt bij ouderen hefti ger uit dan bij kinderen en zwangere vrouwen van deze gemeenschappen lo pen door de MBR-prik grotere kans dat zij tijdens de zwangerschap met rode hond besmet raken, met alle gevolgen van dien. ■£eidóc Souxcmt"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 21