Él Han Kulker opnieuw Leids sportman van het jaar Ik hoop nu wel een ijdje vrij van lessures te blijven Materiaalslag in de bobsleewereld OokLSF had een goed jaar ORT LEIDEN £eidóc6omcutt ZATERDAG 10 JANUARI 1987 PAGINA 13 INDE, lijkstuüpi ss. bei bij I.T, 3000 Ellen, José en Gerard ('Pietje') Bakker konden gisteravond een vijfde prijs Incasseren. 3EN Han Kulker is ■dagavond, net als vo- jaar, uitgeroepen tot s sportman van het De middenafstands- van De Bataven Lei- kreeg uit handen van van Zijp, voorzitter Leidato, de bij de titel irende Zilveren Sleu- en een bedrag van ind gulden uitgereikt, try was zeer onder de tfuk van de vooruit- van de Leidenaar. ■ig jaar noemde zijn ir Bram Wassenaar nog een ruwe dia- Kennelijk heeft hij nodige slijpwerk ver- Kulker eindigde Ie traditionele sport- iezing voor de Indoor Irij Club Leiden (die de plek leverde 800 en op) en de Leidse ker Jeroen Piket, die voor 600 gulden in angst mocht nemen. ury was zeer te spreken het sportjaar 1986. „De op de top van het Leida- Bsement leverde binnen ry nauwelijks een woor- ipiithjd op, moeilijker werd naarmate de overige plaat- 'loesten worden ingevuld, icludeerd kan daarom en dat er in Leiden sport «i op topniveau wordt beoefend, dat staat buiten kijf". Een kritische kanttekening werd door de jury geplaatst bij de voetbalsport in Leiden. „Afgezien van UVS, ,dat ge lukkig in de hoofdklasse te rugkeerde en het daarin uit stekend doet, heeft Leiden momenteel met een terugval te kampen. De jury, bestaande uit Jan de Wolf, Wim van Duivenbode en Rob Onderwa ter, sprak de verwachting uit dat met name Lugdunum, Roodenburg en LFC na de winterstop orde op zaken zul len stellen om degradatie te voorkomen. Bij de uitreiking van de aan moedigingsprijzen stelde de jury met teleurstelling vast dat de aanwas van jonge talenten in Leiden stokt. Men kende dit jaar slechts vijf aanmoedi gingsprijzen toe tegen vorig jaar tien. Over het niveau van de Leidse sport was de jury zeer te spreken: de lijst van prijswinnaars telde vorig jaar slechts zes namen van sporters of sportploegen, dit jaar prijk ten er maar liefst twaalf na men van prijswinnaars op. Prolongatie De titel Leids sportman van 1986 ging dus naar Bataven-at leet Han Kulker, een prolon gatie van zijn titel van vorig jaar. De jury kwam tot haar beslissing op grond van de zeer goede resultaten in bin nen- en buitenland door mid- denafstandloper Kulker be haald. Hij werd derde op de 800 meter tijdens het Europees indoorkampioenschap in Stutt gart „achter cracks als Steve Cram en Sebastian Coe", na tionaal indoorkampioen op die afstand en Nederlands kam pioen op de 1500 meter out door. Voor de shorttrackploeg van Indoor Hardrij Club Leiden, bestaande uit Charles Veldho ven, Peter van der Velde, Ri chard Suyten en Monique en Simone Velzenboer is in Ne derland volgens de keuzecom missie geen concurrentie meer. Ook in het buitenland geven ze geregeld hun visitekaartje af. Reden genoeg voor de jury om de ploeg met de tweede prijs te belonen. Jeroen Piket steeg dit jaar op de Leidato-sportprijzen-ladder van de vierde naar de derde plaats. Zijn schaakresultaten pleitten voor de jury dan ook voor een hoge klassering. Vo rige week nog miste hij in Groningen het Europees jeugdkampioenschap op een haar. De successsen van voetballers Mario Faber en Hans van Leeuwen waren voor de keu zecommissie reden hen met de vierde prijs te belonen. Ze werden op het veld met hun club UVS kampioen in de eer ste klasse, behaalden in de zaal het districtskampioenschap en werden met de nationale zaal voetbalselectie officieus Euro pees kampioen. Drie Bakkers Drie kinderen van tafeltennis- peetvader Gerard Bakker gin gen strijken met de vijfde prijs. De sportresultaten waren er ook naar in 1986. José en Gerard Bakker werden in ge zelschap van Bettine Vriese- koop nationaal kampioen en Ellen won met haar club Avanti de Europa Cup. Ze werd in haar klasse Euro pees kampioen Tae Kwon Do en won de open Oostenrijkse kampioenschappen. Mandy de Jong van sportschool Leiden incasseerde daarvoor de zesde prijs. Erik van der Maas werd alge meen Nederlands kampioen waterski bij senioren en junio ren, Nederlands kampioen 1986 slalom en figuren bij de senioren en Nederlands kam pioen slalom en schanssprin gen bij de junioren en kreeg daarvoor van de jury de ze vende prijs toebedeeld. Vorig jaar behaalden de roei ers van Njord met het winnen van de Varsity een derde plaats bij de Leidatosportprij- zen. De derde overwinning bij de Varsity van dit jaar leverde Marijn Algie, Ruud Wessel, Johan de Haan, Willem de Widt en Dave Dijkhuis de achtste prijs op. De negende prijs ging naar ge- wichtheffer en powerlifter Dio Deegenaars. De keuzecommis sie was vol bewondering over de Nederlandse records die hij in 1986 verbeterde. Door het behalen van de be ker en de goede resultaten in de competitie werden de rug byers van DIOK verblijd met een tiende prijs. René Guyt, onlangs nog derde bii het Nederlands kampioen schap veldrijden voor ama teurs, kreeg vorig jaar al een aanmoedigingsprijs. Voor zijn successen van het afgelopen jaar kende de jury hem de elf de prijs toe. De twaalfde prijs viel ten deel aan het succesvolle tennisduo Jacqueline van Wijk en Jan Siemerink. De in Amerika stu derende Jacqueline won als B- speelster het A-toernooi van Roomburg, Jan is jeugdinter- national en werd in zijn leef tijdsklasse derde bij het Neder lands kampioenschap. Aanmoedigingen Aanmoedigingsprijzen werden toegekend aan tafeltennisclub Docos voor de promotie naar de tweede divisie (heren) en de promotie naar de eredivisie (dames) en korfballer Remco Molloy omdat hij geselecteerd werd voor het Nederlands ju niorenteam. Als derde werd voetballer Jeffrey van As ver blijd met een aanmoedigings prijs, omdat hij wist door te dringen tot het Nederlands elftal voor 14- en 15-jarigen. Antoine van Weerde en zijn polo-aspiranten van LZ'86 kregen voor hun eerste plaats bij de nationale zomerkampi- oenschappen eveneens een aanmoedigingsprijs, net als Niels Ouwerkerk van de Zijl/LGB, die ongenaakbaar was op de 100 en 200 meter vlinderslag. LEIDEN Het jaar 1986 was niet alleen voor de actieve sport beoefenaar een goed jaar, ook voor de Leid se Sport Federatie was het een jaar „waarover we niet treurig behoe ven te zijn". LSF-voor- zitter Carl Pries blikte tijdens de traditionele nieuwjaarsreceptie dan ook tevreden terug op dat wat 1986 de LSF en dus de Leidse sport had gebracht: de nieu we 3 Oktober sporthal, het trainingsveld bij de Vliet en de recon structie van het Per- nixveld voor voetbal van met name etnische minderheden. Daarbij noemde Pries even eens het betere en fre quentere overleg met de politiek een duide lijk pluspunt. Desondanks was er voor Pries wel degelijk reden bezorgd de toekomst tege moet te zien. De terugloop in leden, in combinatie met de in bezuinigingsron den vertaalde stagnerende welvaart, hebben sommige verenigingen al in forse (financiële) problemen ge bracht. Verenigingen die vaak toch al te maken hebben met gebrek aan kader, waardoor van steeds minder vrijwilligers steeds meer wordt ver langd. „Wanneer de sport zich niet onder de druk kan uitworstelen en de overheid onvoldoende kan bijspringen, dan zal dat ongetwijfeld de kwaliteit van het gebodene in de sport aantasten en een vi cieuze cirkel omlaag in gang zetten". Pries deed in het clubhuis van Lugdunum dan ook een beroep op B en W en de Leidse politiek om tesa- men met de Leidse sport de structurele problemen aan te pakken. „Bij de zwemverenigingen ken nen we thans reeds nijpen de toestanden. De andere sportdisciplines mogen ge waarschuwd zijn dat zon der maatregelen, soms verstrekkende, het tij niet gekeerd kan worden' ,FONS GROENENDIJK NIET ONTEVREDEN OVER 0P9<£RSTE HELFT VAN EREDIVISIESEIZOEN, MAAR: tgf buiB DEN De eerste sutatft van het voetbalsei- zit erop. Alfons enendijk die vorig onder trainer Rob in definitief een basis- its in de groen-gele fdmacht veroverde :t met gemengde ge- lens terug op zijn (en L Haags) debuut op het ste niveau van de va- andse voetbalcompe- B. Vorig seizoen was niet alleen voor de on- lagen Den Haag-trein perfect jaar. Ook II enendijk groeide in lil vierde seizoen bij de uit de Residentie uit één van de steunpila- oplerf- Van de zesendertig «strijden miste hij er ihts één wegens een orsing, scoorde hij vijf- treffers waarvan acht een directe vrije trap en bereikte hij met zijn ""leg de halve finale van KNVB-beker. „Leidse Us" werd zelfs één van meest geliefde spelers i de bloedfanatieke ïndJ 'den-Noord fans die i naam regelmatig ndeerden. tegenstelling tot deze mop IJsifi „Haagse" publiciteit is er op nationaal niveau (nog) geen sprake van'grote bekendheid. „Ik ben nog steeds hard bezig een naam op te bouwen in het betaalde voetbal. Eigenlijk is het ongelooflijk, dat spelers als Winter, Blinker en Witsche na enkele goede acties al vreselijk veel publiciteit krijgen. Ik heb bij Den Haag toch al ruim 140 wedstrijden gespeeld en enke le beslissende goals gemaakt maar op landelijk niveau ben ik gewoon nog niet in beeld geweest. Vorige maand stond ik voor het eerst in Voetbal International maar ik kon het niet nalaten om tegen die jour nalist te zeggen dat hij wel an derhalf jaar te laat was!", legt Groenendijk uit. Toch beseft Groenendijk als geen ander dat er ook in de eredevisie allereerst gepres teerd dient te worden. De start van dit seizoen verliep echter allesbehalve vlekkeloos. „In de eerste wedstrijd tegen de Eagles verrekte ik mijn knie banden en daardoor kon ik te gen Fortuna niet meedoen. Beide partijen verloren we overigens. De derde wedstrijd, tegen Ajax, was eigenlijk het eerste hoogtepunt. Ik was toen weer redelijk fit en ik mag wel stellen dat we toen met 2- 3 wonnen omdat Ajax nog niet in zijn beste vorm stak", licht de 22-jarige Leidenaar toe. In werkelijkheid vestigde de in het Jacques Urlusplantsoen geboren en getogen linksbeni ge voetballer in die partij de aandacht op zich door het eer ste doelpunt te scoren en een zeer goede partij te voetballen. Voorspoedig „Uit de serie Ajax-Utrecht- AZ-Feyenoord haalden we zes punten en alles leek voorspoe dig te gaan. Vooral de thuis wedstrijd tegen Feyenoord, dat toen nog niet had verloren, was vanwege het goede spel peil en de Italiaanse taferelen die de supporters veroorzaak ten een ware happening", al dus Groenendijk. Na deze wedstrijd leek „Fons" op de goede weg. Maar, één maal met een blessure gecon fronteerd, kreeg de ex-UVS' er opnieuw een tegenslag te verwerken: op de training scheurde hij het kapsel van zijn grote teen. Met deze bles sure speelde hij nog wel tegen Veendam maar daar hield hij zoveel pijn aan over, dat hij na die match de duels met Twen te, Den Bosch en PEC noodge dwongen moest missen. „Om dat geen enkele fysiotherapeut mij afdoende kon helpen, ben ik toen maar weer gaan bal len. Ik heb enkele wedstrijden met veel pijn gespeeld en on derging op een gegeven mo ment elke training als een kwelling", verklaart de vrije- trap specialist. Zo kwakkelde Groenendijk voort, totdat de miljoenenfor matie uit Eindhoven op be zoek kwam. In deze wedstrijd „Leidse Fons" Groenendijk (rechts): „Als we met FC Den Haag bij de eerste acht eindigen, zou dat een succes zijn". raakte hij voor de derde keer gekwetst. Hij ging bij een 1-4 achterstand met Nielsen naar de bal die een fractie van een seconde eerder bij het leer was. Omdat de Deense inter national vol doorhaalde moest „Fons" met verrekte knieban den worden gewisseld. De week daarop werd de Leide naar, die ooit bij LFC aan zijn voetbalcarrière begon, einde lijk van zijn teenprobleem ver lost. De laatste wedstrijd tegen Veendam speelde hij op een schoen met een aangepaste zool en zo ondervond hij geen hinder meer van zijn slepende blessure. Hoger tempo „Die blessures zijn volgens mij te wijten aan het onderscheid tussen de ere- en eerste divi sie. Ongemerkt loop je door het hoge tempo toch meer op de toppen van je tenen. Qua spelpeil merk ik geen verschil. Als we even vergeten dat Ajax tegen ons nog niet in vorm was, zijn we eigenlijk alleen tegen PSV onderuit gegaan. Ik dacht wel eens dat Gullit te stoppen moest zijn. Daar denk ik nu toch wel wat anders over... Hij speelt alles direct, is razendsnel in de demarrage en eigenlijk alleen door een over treding te stoppen". Op de vraag of de wantoestan den met de supporters nog van invloed zijn geweest op zijn spel, merkt Groenendijk op, dat hij „het liefst alleen over voetbal praat en de suppor- tersrellen als een maatschap pelijk probleem ziet". Het eni ge dat nem daarbij dwars zit, is het feit dat er bepaalde men sen zijn die supporters en spe lers van Den Haag over één kam scheren. „Nu beweert di recteur Van Steenis van Ho telplan nadat hij bekend had gemaakt dat zijn organisa tie definitief met sponsoring van FC den Haag stopt te leurgesteld te zijn in de spelers omdat zij volgens hem het wangedrag van de supporters verbloemden. Ik begrijp niet waar hij dat vandaan haalt", aldus een verbolgen Groenen dijk; omdat wij ons als spelers altijd uitdrukkelijk van de rel schoppers hebben gedistan tieerd. Van Steenis vergeet ze ker dat zijn organisatie door Den Haag ook voldoende posi tief in de media is genoemd". De enige reden waarom hij zo reageert, is volgens Groenen dijk omdat de spelers tijdens de actie met het spandoek te gen PSV niet alleen zonder sponsornaam op het shirt ver schenen maar ook eigenhandig de naam van de sponsor op de trainingspakken afplakten. „En dat terwijl de hele ploeg met spandoek minstens twee Plan De linksbenige middenvelder kijkt inmiddels al weer uit naar een nieuwe sponsor en hoopt dat indien er een nieu we geldschieter wordt gevon den, deze bij het begin met een bepaald plan voor de suppor ters komt. Tevens vindt hij dat de spelers zich meer met de fans zouden moéten bemoeien. Bijvoorbeeld door, zoals bij FC Utrecht momenteel gebeurt, avonden te organiseren waar zowel spelers als supporters aanwezig zouden zijn. Voorlopig richt hij zich echter liever op het tweede gedeelte van het seizoen. „Ik hoop dat de supporters zich in het be lang van de club rustig houden en als we als promovendus bij de eerste acht eindigen zou dat een succes zijn. Voor mezelf hoop ik nu wel een tijdje bles- surevrij te blijven". Allereerst staat nu (van 16 tot en met 28 januari) de trip naar Maleisië voor de deur waar we een toernooi spelen met de natio nale elftallen van Maleisië en Ook daar kan Ier die nog steeds druk bezig is om in het betaalde voetbal een naam op te bouwen, alleen maar van le ren". LOUIS HOOGENDOORN SANKT MORITZ De nieuwe bobslee van Oost- Duitsland is door de Internationale Federatie (FITB) goedgekeurd en kan komend weekeinde worden inge zet tijdens de strijd om de wereldtitel tweemans-bob in Sankt Moritz. Hansjörg Trachsel, voorzitter van de or- gansiatie van de wereldbekerstrijd, maakte bekend dat de materiaalcommissie van de FIBT deze beslissing heeft genomen na een nauwkeurige inspectie van de geavanceerde Oostduitse slee. De Oosteuropeanen presenteerden hun ultra-moderne bobslee vorige maand tijdens de eerste wedstrijd tellend voor de wereld beker in Winterberg (West-Duitsland). De technici uit Dresden hadden een gat ontdekt in de door de materiaalcommissie vast gestelde reglementen. Zij construeerden een nieuwe, onafhanke lijke achterschaats, waardoor de vering van de slee beter zou functioneren. Een investering van ruim honderdduizend gulden. In een sport waar het gaat om honderdsten van seconden heeft de bezitter van het beste materiaal nu eenmaal de beste vooruit zichten op de zege. De Oostduitse vinding leverde in Winterberg een stroom van protesten op v^n de concurrentie. West-Duitaland, gesteund door acht andere landen, diende na de wedstrijd een officiële klacht in. De nieuwe „achteras" zou in strijd zijn met voorschriften. De materiaalcommissie stond voor een dilemma. Afkeuren of toe staan. De deskundigen konden er aanvankelijk niet over eens ■worden. Na een extra vergadering in Venetië kreeg de bob als nog een voorlopig startverbod. Een beslissing die gisteren na een onderzoek van vier uur werd teruggedraaid en zeker zal leiden tot een nieuwe materiaalslag in deoobwereld. Ver, heel ver in de schaduw kijkt een handjevol Nederlanders al jarenlang met de mond open toe. Zij volgen de ontwikkelingen in hun dierbare sport, maar missen het geld en de know how, in deze volgorde, om mee te spelen. Jim Vermeulen, behalve directeur van het race-circuit op Zand- voort en deelnemer aan Parijs-Dakar ook voorzitter van de piepkleine Nederlandse Bobsleebond: „De DDR heeft zich niet laten ontmoedigen. Men bleef zoeken naar verbeteringen. Er zijn altijd wel lacunes of leemtes in de reglementen te vinden en daar profiteren ze van". „Een nieuwe slee", weet Vermeulen, „kost tegenwoordig al gauw zo'n 30.000 gulden. En het einde is nog niet in zicht. Ik zie er geen heil in om de techniek af te remmen. De toonaangeven de landen zullen zich altijd blijven roeren op dit gebied". Toch vindt Vermeulen dat het materiaal niet alleen doorslagge vend is in de internationale verhoudingen. „Als je de DDR, Sov- iet-Unie en Zwitserland op een houten stoel door het ijskanaal laat glijden, worden ze nog één, twee en drie. Zij kunnen putten uit een selectie van vier- a vijfduizend man, hebben de beschik king over kunstbanen en trainen zomers en 's winters op de start". Een aantal jaren geleden werd op een ongebruikt stuk asfalt op het Zandvoortse circuit met de nodige bombarie een start-oefen baantje voor Nederlandse bobbers opengesteld. De daartoe op de kop getikte spoorrails ligt inmiddels slechts te roesten in de zilte zeewind. In ons Nederland staan veertig bobbers geregistreerd. De bond is eigenaar van twee niet al te moderne sleeën van Ita liaanse makelij. Deze staan ter beschikking van de kernploeg die normaal uit drie tweetallen bestaat. Momenteel zijn er twee, de equipe met piloot Rob Geurts en die met Han Minjon. Komend weekeinde komen Rob Geurts en Marco Versterre te midden van het wereldgeweld aan de start in Sankt Moritz. „In een klomp temidden van de raketten", zegt het duo daarover. Een tweede Nederlandse bob wordt gevormd door Han Minjon en Jan Langeveld, maar die starten niet

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13