Jorbatsjov pakt KGB aan „Dit is geen staking meer, maar anarchie 99 Prins Edward is met geheimzinnigheid rond giften Contra's ITENLAND EeidaeSotwant VRIJDAG 9 JANUARI 1987 PAGINA 5 jerrillastrijder ht jaar in grot k-^JARE Een Zimbabwaanse guerril- ^Jljjder heeft meer dan acht jaar in een grot gewoond, omdat hij in de veron- jelling verkeerde dat de onafhanke- eidsoorlog nog steeds voortwoedde. irant The Herald meldde gisteren dat |am Bonga in 1978 zijn toevlucht t in een grot in het oostelijk bergge- ndenien met niemand gesproken had, tot groep jagers hem enige tijd geleden ekte. Bonga was een verzetsstrijder lenldje ZANU, die na de oorlog in 1980 E Bade macht kwam. Hij verbleef in een stig die hij alleen 's avonds verliet om fan jsel te zoeken. Hij dacht dat de oorlog -jee/Steeds voortwoedde, omdat hij regel- g schoten hoorde. Die waren afkom- 01 vvan een naburige schietbaan, nomi Pisa neemt plan inkorten toren niet serieus PISA De gemeente Pisa is niet van plan de beroemde scheve toren van de stad klei ner te maken door er de top met de klokken af te nemen. Volgens een professor van de universiteit van Pisa zou de gemeente op deze wijze van plan zijn een einde te maken aan het overhellen van de to ren. Later deze maand wordt in Rome vergaderd over wat te doen met de 15 miljard lire die het Italiaanse parlement in 1982_opzij zette voor reddings werk. Amerikaan zoekt „echte Columbus (Van onze correspondent Paul van de Voort) BARCELONA Het al eeuwen durende mysterie over de ware begraafplaats van Amerika-ontdekker Christoffel Columbus zal wellicht op zeer korte termijn worden opgelost, dank zij het on derzoekswerk van de Amerikaanse archeoloog Jonathan Ericson van de universiteit van Californie. Maar liefst vier steden Santo Domingo (Dominica), Sevilla (Spanje), Havanna (Cuba) en Genua (Italië) gaan er prat op dat zii de bezitters zijn van de „enige echte" stoffelijke resten van de ontdekker van het nieuwe continent. De Amerikaan wil door het bepalen van het strontium-gehalte in de overgebleven beenderen bepalen waar de zeeheld echt begraven ligt. De verwarring over de ware be graafplaats van Columbus begon onmiddellijk na zijn dood in 1505 in de Spaanse stad Valladolid. Volgens Samuel Eliot Morri son de meest gerenommeerde biograaf van Columbus ver voerde zoon Diego het lijk van zijn vader bijna onmiddellijk naar Sevilla. Later zou het stoffelijk overschot zijn vervoerd naar de kathedraal van Santo Domingo, de oudste kathedraal op het nieuwe continent, vervolgens naar Cuba, terug naar Spanje en uiteindelijk naar Genua, waar Colombus was geboren. „Beauty" telt niet meer bij schoonheids wedstrijd LOS ANGELES Santa Monica in Cali- fornië, het speelterrein van de zonaan- bidders van Los Angeles, heeft bekend gemaakt dat het een nieuwe betekenis heeft gegeven aan het begrip „schoon heidswedstrijd". Volgens de organisato ren staat het jaarlijkse evenement voort aan open voor vrouwen zowel als man nen en zullen de deelnemers worden be oordelen op dienstbaarheid aan de sa menleving en idealen en ambities. „Ie mand bekronen om zijn fysieke schoon heid is niet langer van deze tijd", zei woordvoerder Dan Sowders. „Dit jaar zou een grootmoeder van 80 kunnen winnen". Afghaanse verzetsleider wil met Moskou praten ISLAMABAD Een van de leiders van het Afghaanse verzet heeft een oproep gedaan voor rechtstreekse besprekingen met Moskou over de terugtrekking van de Russische troe pen en een tijdelijk bestand. Jalala- din Haqqani, leider van de opstande lingen in de oostelijke provincie Paktia, zei bereid te zijn deel te ne men aan het overleg over terugtrek king van de Russische troepen. De overkoepelende organisatie van de belangrijkste Afghaanse opstandelin genbewegingen heeft echter laten weten hier niets voor te voelen. „Muurschilder" krijgt in DDR 20 maanden cel OOST-BERLIJN Een ex-inwoner van de DDR is in Oost-Berlijn tot twintig maanden cel veroordeeld. De 23-jarige man, die begin 1985 door West-Duitsland was vrijgekocht, werd begin november aan de westelijke kant van de Muur, maar op net grondgebied van de DDR, door Oost duitse grenswachten opgepakt Zij stapten door een verborgen deur toen de man op het punt stond op de Muur met verf een dikke streep te trekken uit protest tegen het bestaan van deze grens. De Muur is aan de westerse kant volgeschilderd met graffiti, maar het was voor het eerst dat een „Muur schilder" door de DDR werd aange houden. ËSTERSE WAARNEMERS: MACHTSTRIJD IN KREMLIN varfpKOU Westerse de jjrnemers menen dat de ver 4 om de macht in het ;er kinlin over partij- en aan rheidsapparaat en het soortgt tegen de hervor- Ddefen van Partijleider foatsjov nog steeds in e gang is. Fussische partijkrant Prav- neeft gisteren voor het i melding gemaakt van plinaire maatregelen te- een functionaris van de I, de Russische geheime tiekendmaking kan wor- gezien als een aanval op a jartijchef in de Oekraïne, |imir Sjtsjerbitski, één van laatst overgebleven ü?e/£jnvianen", die weerstand van bieden tegen kritiek en Ou-ngen hem af te zetten. haati Het hoofd van een KGB-afde- ling in de Oekraïne, Ditsjenko, werd ontslagen, nadat hij een kritische journalist van een Russische krant illegaal ge vangen had laten zetten. Het bericht op de voorpagina van de Pravda was ondertekend door KGB-chef Viktor Tsjebri- kov. In de Oekraïnse stad Vorosji- lovgrad was een journalist van de krant Sovietski Sjachtyor opgepakt door de politie en dertien dagen vastgehouden. De journalist, Viktor Berchin, zou zich in zijn artikelen kri tisch hebben uitgelaten over de plaatselijke autoriteiten, die hij beschuldigde van macht smisbruik en schending van mensenrechten. Tsiebrikov schreef dat de KGB „verdere maatregelen" zal treffen om andere functio narissen in de Oekraïne te straffen. De KGB zal er op toezien dat „staatsveiligheids- instanties zich bij hun activi teiten strikt aan de wet hou den," aldus Tsjebrikov. Het was voor het eerst dat de KGB werd genoemd bij het bestrijden van misbruik van macht, een van de doelen van de anti-corruptiecampagne van partijleider Gorbatsjov. Het bericht in de Pravda ont lokte bij westerse waarnemers commentaren als „opzienba rend". Tsjebrikov heeft als hoofd van de KGB waarschijnlijk geen andere keus gehad dan „de fakkel te dragen" en het arti kel te ondertekenen waarin corruptie binnen de KGB werd erkend, zo menen wes terse deskundigen. Al eerder zijn reorganisaties doorgevoerd in de staf van an dere staats-, partij- en juridi sche instellingen zoals het ministerie van binnenlandse zaken, het bureau van de pro cureur-generaal en de „milit- sia", de geüniformeerde politie wegens in gebreke blijven bij het opsporen van misdrij ven of betrokkenheid daarbij. Westerse experts menen dat de schimmige KGB, die vol gens schattingen rond 700.000 mensen in dienst heeft, tot dusver was gespaard omdat zij nodig was om het voortouw te nemen bij de anti-corruptie campagne. Partijleider Gorbatsjov haalde Tsiebrikov in 1985 in het Po litburo en prees vorig jaar de KGB voor zijn werk, terwijl hij andere instellingen hekel de. Het ontslag van Ditsjenko is het gevolg van Gorbatsjovs „glasnosf'-beleid om over ern stige gebreken in de Sovjet maatschappij publiekelijk te discussiëren. Dat Gorbatsjovs beleid in som- r* Een Boeing 727 van de Libanese maatschappij Middle East Airlines werd gisteren op vliegveld Beiroet in brand geschoten. Er waren geen passagiers meer in het toestel; slechts een technicus raakte licht gewond. De luchthaven staat onder controle van de sji-itische Amalmilitie, die de chris tenen ervan beschuldigde de raketten te hebben afgeschoten op het vliegveld. Zij hebben ontkend. metlj-volg van de voorpagina) ele BHINGTON Volgens 71 Of bevat het Senaatsrapport n i1! de Iran-Contra-affaire Railleerde informatie over inistfijdstip waarop vergaderin- decf en wapenzendingen meiavonden. Maar volgens i ^televisiestation werpt het De flag niet veel licht op het doorsluizen van fondsen naar bijinti-sandinistische rebellen BijNicaragua. Die zaak blijft erkljèven door een muur van rr'gQimzinnigheid. 2100; het rapport staat dat gan op 6 januari 1986 de wapenleveranties aan Iran goedkeurde, in de veronder stelling dat alle Amerikaanse gijzelaars in Libanon vrij zou den komen. Na het bekend- worden van de leveranties zei Reagan, dat zij in de eerste plaats bedoeld waren geweest om via gematigde elementen binnen het islamitische be wind te komen tot een verbe tering van de betrekkingen met Iran. In rapport wordt verder geconcludeerd dat Reagan geen weet had van de overboeking van gelden aan de anti-sandinistische opstan delingen in Nicaragua. Volgens NBC slaagt het rap port er niet in uitsluitsel te ge ven over de vraag wat er pre cies gebeurd is met een deel van de winst op de wapenleve ranties aan Iran; of dit geld werkelijk naar de Contra's is gegaan en hoeveel. Wel wordt vastgesteld dat de directeur van de inlichtingendienst CIA, William Casey, er meer van afwist dan hij heeft toegege ven. Het idee om fondsen door te sluizen naar de contra's is af komstig van luitenant-kolonel Oliver North, die na het' uit lekken van het schandaal werd ontslagen als medewer ker van de nationale-veilig- heidsraad. Er zijn echter geen bewijzen dat de Contra's het geld ook werkelijk hebben ontvangen. North en Reagans nationale- veiligheidsadviser John Poin- dexter, die zijn functie neer legde als gevolg van het schandaal, komen uit het rap port te voorschijn als de sleu telfiguren in de affaire. Hij en Poindexter worden omschre ven als mannen die vaak op eigen houtje opereerden en hun superieuren negeerden of misleidden. IDJE VERHOLEN—KABELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL UToen smidje Verholen aankwam in het cen- h, was er tot zijn grote schrik al zo'n waar- Öslievend staatsblad aangeplakt. „Hespodek 'fetter ten offer gevallen aan de smerige knoei en van een imperialistische, fascistische ben- «t* las de smid. „Luitenant Haverzak smokkelt Tsvijandige straatveger stadion binnen. On- 'lijke nederlaag van Hespodek Knetter brengt Nge schande over het vredelievende Barre- 'jfeche volk. Een volksrechtbank is benoemd. Wadigers zullen streng worden gestraft! Hes- tiek Knetter reeds gevangen genomen door &nte en vaderlandslievende geheime politie!" 'HAch grutjes..., ze weten 'èlles," steunde Wje Verholen geschrokken. „Nop gaan ze me natuurlijk zoeken. Dat wordt onderduiken ge blazen. Maar wèórü?" - Haastig drong hij tus sen de morrende menigte door en snel sloop hij een rustige zijstraat in. Daar zocht hij voorzich tig een beetje dekking onder de arcade van een soort kledingmagazijn. „Nu eerst mijn straatve- gerspet kwijt...," dacht hij. „En dan moet ik ook nog zien, dat ik verlost word van die ellendige prikkelbaard. Maar hoe doe ik dat? Naar een kapper gaan is onmogelijk. Daar zou iedereen me dadelijk herkennen. Ach ach ach..., wat is alles weer misgegaan. Luitenant Haverzak heb ben ze te pakken. En Kareltje moet ook voor het gerecht. Ik weet werkelijk geen raad meer. En toch zal ik moeten proberen wat te doen..." mige Sovjet-partijkringen op weerstand stuit bleek onlangs tijdens de pompeuze begrafe nis van een corrupte functio naris. Dit meldde het Sovjet weekblad Literaturnaya Gaze- ta in zijn jongste editie. Hooggeplaatste vrienden van K. Budnitsky, die in de gevan genis was overleden, verzorg den in zijn woonplaats Rostov- on-Don een enorme rouwstoet die onder politiebegeleiding door de hoofdstraat van de stad trok. Op een krans werd de voormalige vakbondsleider in het gebied „een man met een buitengewone ziel" ge noemd. Maar de feiten waren dat Budnitsky tot vijftien jaar gevangenisstraf was veroor deeld wegens het aannemen van steekpenningen en fraude. Hij was beklaagde in een pro ces waarin rond 80 functiona rissen werden bestraft, van wie twee de doodstraf kregen. Kohl valt opnieuw uit naar DDR BONN De Westduitse bondskanselier, Helmut Kohl, heeft opnieuw een uitval ge daan naar Oost-Duitsland. Volgens Kohl kunnen geen normale betrekkingen tussen beide Duitslanden bestaan, zo lang vluchtelingen worden neergeschoten door Oostduitse grenswachten. In een vraagge sprek met de Süddeutsehe Zei- tung kritiseerde Kohl de oppo sitie, die „praat alsof de be trekkingen al zijn genormali seerd. Dat is voor mij onbegrij pelijk", aldus Kohl. „Er kan niet van normalisering wor den gesproken zolang mensen hun leven riskeren als ze van een deel van Duitsland naar het andere willen gaan". Vori ge week ontstond opschuding over de uitspraak van Kohl, dat in Oost-Duitsland politieke gevangenen worden vastge houden in „concentratiekam pen". Overigen zei Kohl wel dat hij goede betrekkingen met de DDR blijft nastreven. Ook is de Oostduitse president en partijleider Erich Honecker nog steeds welkom in de Bondsrepubliek. Sluierverbod op universiteiten ANKARA In Turkije is een verbod van kracht geworden op het dragen van tulbanden, hoofddoeken en sluiers in de collegezalen van de universi teiten. De maatregel is bedoeld om het toenemend islamitisch fundamentalisme in het land zoveel mogelijk uit het straat beeld te verdrijven. President Kenan Evren noemde het fun damentalisme „net zo gevaar lijk voor Turkije als het com munisme". Maar aan verschil lende universiteiten in het land werd het verbod door studenten overtreden. Het ver bod geldt overigens ook voor politieke onderscheidingsteke nen als (linkse) spijkerbroeken en (rechtse) snorren. 9? (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse media zijn momenteel het spoor van prins Edward bijster. Hij heeft van de Koninklijke Mariniers voor onbepaalde tijd verlof gekregen om met zijn familie en vrienden zijn toekomst te kunnen bespreken. Het schijnt Ed ward nog steeds erg te berouwen, dat hij drie iaar geleden met ward nog steeds erg te berouwen, dat hij drie jaar geleden met jeugdige overmoed/opteerde voor een carrière bij de mariniers. De Britten vragen zich af wat Edward nu zal ondernemen in plaats van carrière te maken bij de mariniers. Zal hij het beeld volgen van zijn oudere broers en ook bij de marine ondernemen in voor gaan, of wil hij nog wat studeren? Maar de cijfers die prins Edward in Cambridge heeft behaald, zijn normaal gesproken niet hoog genoeg om voortzetting van zijn hoger onderwijs mogelijk te maken. Edward is thuis wel de knapste bol, maar aan de uni versiteit was hij zeker geen uitblinker. Hij koestert enige artistieke aspiraties. Zoals vele Britten is hij dol op toneel en acteren. Als student in Nieuw-Zeeland heeft hij ook een poosje les gegeven op een kostschool. Dat was een baan tje dat hem best scheen te bevallen. Een andere mogelijkheid is, dat voor prins Edward een goede baan wordt gezocht in een of ander handelsmilieu. Een Parijse probeert een lift te krijgen op de derde dag dat het personeel van de metro zich heeft aangesloten bij de treinstaking. (Van onze correspondent Bob van Huët), PARIJS „Biensur, maar als ik moest kiezen tussen u en een mooie juffrouw, dan had u nu nog met uw duim in de lucht gestaan". Een bof dus, dat hij me heeft meegenomen, de vlotte vertegenwoordiger in huishoudartikelen uit Créteil, een zuidelijke voorstad van Parijs. Langzaam dalen we de Champs-Elysées af naar de Place de la Concorde, waar het verkeer pas goed in de knoop zit. Liften op de statige Champ s-Elysées, omdat de staking bij het Parijse openbare ver voersbedrijf RATP het on dergrondse verkeer nagenoeg heeft lamgelegd, is een van de weinige manieren om vanaf de Etoile in het cen trum te komen. „Bent u toerist?", vraagt hij Ja, zeg ik om hem niet te kwetsen met de mededeling dat ik eens wilde kijken of je deze dagen liftend door Pa rijs komt. „Ah, Nederland. Amsterdam, een prachtige stad. Bij u wordt nooit ge staakt. U bent een gediscipli neerd volk, net als de Duit- SNCF, RATP, GDF, EDF (de staatsgas- en elektriciteitsbe drijven) en PTT. Een goed deel van het Franse alfabet is in staking gegaan. Bonden en niet georganiseerd overheids personeel verzetten zich te gen de bezuinigingspolitiek van Jacques Chirac. Sinds de socialisten in 1983 met de be ruchte broekriem gingen werken, is de koopkracht van menig trein- en metrobe stuurder gedaald. Na wat al te opzichtige ca deautjes van de neo-gaullisti- sche premier aan het hem getrouwe elektoraat van boe ren, ondernemers en artsen, was voor de „linkse" ambte naar de maat vol. Bii de lo- kettiste op het Gare du Nord begon ruim drie weken gele den een werkonderbreking, die inmiddels heel Frankrijk in de ban heeft. Vooral de Parijzenaars betalen het ge lag: de metro rijdt nauwelijks of niet, het verkeer zit muur vast, de post wordt mondjes maat bezorgd en de stroom af en toe uitgeschakeld. „Dit is geen staking meer, dit is anarchie", roept onze an ders zo vriendelijk lachende bakkersvrouw in Montreuil. Haar baguettes verkoopt ze die avond bij kaarslicht. Al een uur zit onze wijk zonder licht. Om half zes is het aar dedonker. „De bakker kan CHIRAC MOBILISEERT ACHTERBAN PARIJS „Voor de ver dediging van de democratie en de republiek". In deze beladen termen, heeft de RPR, de neo-gaulistische partij van de Franse pre mier Jacques Chirac, haar achterban „en sympathi santen" gisteren opgeroe pen maandag een manifes tatie te houden tegen de stakingen. Dat moet gebeu ren in Parijs. Ook de libe rale coalititiepartner UDF wil de straat op om te pro testeren. Een confrontatie tussen de militante leden van de communistische vakbond CGT en de „ver dedigers van de republiek" lijkt niet denkbeeldig, aan gezien communistenleider Marchais heeft laten weten de „uitdaging" te zullen aannemen. De sociale on rust levert president Mit terrand in de opiniepeilin gen overigens winst op. Terwijl Chirac, die in ver band met de stakingen zijn reis naar Canada heeft af gezegd, in de peilingen ze ven percentagepunten ver loor, won Mitterrand er twee. maar geen genoeg krijgen van Kerstmis", zegt een grappenmaker. De bakkers vrouw blijkt minder heetge bakerd dan collega's in het Normandische Caen. Die go ten 250 kilo brooddeeg in de hal van het energiebedrijf. „Als het gerezen is, moeten ze maar eens zien wat een rotzooi dat geeft", zo meldde een van de bakkers trots op de radio. De middenstand heeft te lij den onder de talrijke stroom- onderbrekingen en de ver- voersstaking. „De verkoop is de laatste week met 40 pro cent gedaald", zo wordt ge- zegd in het prestigieuze wa renhuis Galerie Lafayette. Alleen de verkoop van kaar sen is ook na de kerst door gegaan. Gare de Lyon, het station van de supersnelle TG V-trei nen. Donderdagmiddag, even voor drie uur. Een vijftigtal leden van oproerpolitie CRS marcheert naar de kop van perron 18, vanwaar over een paar minuten een TGV naar Genève moet vertrekken. Stakend spoorwegpersoneel bezet naar het voorbeeld van Gandhi de rails. „De trein blijft staan", roept een man met een megafoon. „Solidari teit". De pers is ingelicht, want tot op de stopseinen staan fotografen. Een paar honderd stakers tegenover 50 agenten. De schilden gaan omhoog. „Bravo, weg met die luilakken", roept een oudere dame. Andere passagiers ap plaudisseren. Zonder dat het tot incidenten komt, laten de stakers zich wegduwen. Met weinig vertraging rolt de TGV tenslotte het station uiL De werkwillige bestuurder wordt „uitgezwaaid". De schade voor de Franse economie als gevolg van de stakingen bedraagt inmiddels honderden miljoenen gul dens. Van het spoor afhanke lijke bedrijven hebben perso neel met „technisch verlof" naar huis gestuurd. De Fran se toeristenindustrie klaagt steen en been. De winter sportcentra voorop. „Voor ons is deze periode niet ongunstig", zegt Johan Kalff, directeur van het Ne derlands toeristenbureau in Parijs. „Had dit in mei of juni gespeeld, dan hadden we gro te problemen gehad, want juist in die periode hebben we de groepsreizen naar Ne derland. Dit is een stille tiid. Voor de Fransen is het bij ons nu een beetje Noordpool. Pas in het voorjaar krijgen ze de reiskriebels". Op de Nederlandse ambassa de is men weer een beetje op adem gekomen. Met de kerst en nieuwjaar regende het vragen van mensen die niet meer wisten hoe naar huis te komen. „Maar nu is dat wat kalmer, de meesten weten dat je nu niet naar Frankrijk moet", zegt Ciska Venema van voorlichting. Ik probeer het weer eens on der de grond. Zowaar rijdt de snelle metro RER op lijn A, die Parijs van oost naar west doorsnijdt. Het kruispunt ChStelet slaan we over. De stakers hebben de stoppen eruit gehaald en bijna vijf uur is het donker onder het hart van Parijs. Uit veiligheidsoverwegingen wordt het station gesloten. Op het regionale televisienet FR3 is de ontruiming van grootste metrostation van Pa rijs te zien. Een dappere sta ker probeert geïrriteerde rei zigers nog het waarom van de aktie uit te leggen. Hij krijgt net geen klappen. Jacques Chirac houdt vast aan zijn politiek en wil niet onderhandelen. De Parijze naars ziin op zichzelf aange wezen. Velen hanteren het in Frankrijk bekende „systeem D". D van „démerde-toi", of wel 'zoek het zelf maar uit'.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5