Tweede fase door Deetman van de tafel gewijzigd" Wie voorkind zorgtmoet ook gezag kunnen krijgen ANC wil in offensief, maar burgers sparen Nationale Onderwijs schept orde in brij van informatie Van der Dussen laat zich niet uitdagen Recordkou op weg naar westen Hoop J op levend in Rijn BINNENLAND ficidaeSomant VRIIDAG 9IANUARI1987 PAGINA^ DEN HAAG Onderscheid tussen de begrippen ouderlijke macht, oudervoogdij en der- denvoogdij dient te vervallen en moet worden vervangen door de ene term gezag. Ieder een die verantwoordelijk wil zijn voor een minderjarig kind, moet in deze tijd in aanmer king komen voor gezag. Ook wie alleen een kind wil opvoe den, dient zonder een toezien de voogd het gezag over het kind te kunnen hebben. Dit zegt de Nederlandse Gezinsraad (NGR) in een rapport dat deze week is gepubliceerd. Het vormt een com mentaar dat is opgesteld op verzoek van de minister van justitie, die de ouderlijke zorg voor en de omgang met kinderen opnieuw wil regelen. Daarnaast heeft ook de actualiteit van het onderwerp voor de tot standkoming van dit rapport ge zorgd. Beleidsmedewerker drs. F. van Wel: „Het arrest van de Hoge Raad op 4 mei 1984 was het eerste dominosteentje dat omviel. In dit arrest werd namelijk bepaald dat gezamenlijk gezag na echtscheiding kon blijven bestaan". De standpunten die de NGR in haar rapport naar voren brengt verschil len nogal met die van het concept wetsvoorstel van de minister van justitie en met de huidige wetge ving. kind dient volgens de raad nen worden uitgeoefend door een ieder die duurzaam de verantwoor delijkheid wil dragen voor de ver zorging en de opvoeding van het kind. Gezag kan dus uitgeoefend worden door een stiefouder, een on gehuwde partner van een gezags drager, zowel in homo- als in hete rorelaties, alsmede door gezagsdra gers wier relatie is verbroken. Vol gens het concept-wetsvoorstel ko men alleen familierechtelijke rela ties in aanmerking voor uitoefening van gezag. Verder dient een min derjarige ongehuwde moeder van zestien jaar en ouder van rechts wege meerderjarig te worden, aldus het rapport van de Gezinsraad. Anders dan in het concept-wets voorstel wil de NGR ook dat het ge zamenlijk gezag van ouders na echt scheiding zonder tussenkomst van de rechter doorloopt. De rechter moet wel kunnen ingrijpen als zo iets niet in het belang van het kind is. De ouders zouden voor het geza menlijk gezag ook om een proefpe riode moeten kunnen verzoeken die proefperiode kent het concept-wets voorstel niet. Voor niet-gehuwden die gezamenlijk gezag over een kind willen hebben, zou een dergelijke proefperiode ook mogelijk moeten zijn. Bij alle veranderingen in het gezag dient de rechter de kinderen die twaalf jaar of ouder zijn, te horen. Bovendien vindt de NGR dat kinde ren van twaalf jaar en ouder ook in verband met omgang en gezag in beginsel zelf rechten hebben. Ook deze bepalingen ontbreken in het concept-wetsvoorstel. Volgens de NGR komt omgang in principe toe aan ieder die een-nauwe of persoon lijke band heeft met het kind en niet alleen aan ouders of ex-gezags dragers. Maar in het belang van het kind, aldus de NGR, dient zo ie mand toch omgang ontzegd te kun nen worden. Zowel het rapport van de raad als het concept-wetsvoorstel geeft aan dat de bepaling dat kinderen eer bied aan hun ouders verschuldigd zijn uit de wet moet worden ge schrapt. De heer Wel: „Het gaat hier om een symbolische bepaling die alleen een intentie weergeeft en waarop geen sanctie bestaat". JEANNETTE VOORBIJ ABP-AFFAIRE MAASTRICHT „AI die tijd heb ik een slang aan mijn borst gekoesterd". De conclusie was strikt privé geuit in een moment van terugblikken en beïn vloed door alles wat ook hij inmiddels gelezen en gehoord had. En het was zeker niet de bedoeling van de vroegere hoofddi recteur van het ABP, dr. J.W. van der Dussen, dat de in de Maastrichtse rechtszaal verzamelde pers dit ter ore zou ko men. Maar de man die steeds ook publiekelijk zijn directeur be leggingen, nu verdachte mr. drs. A. Masson, de hand boven het hoofd heeft gehouden, be ging in de onderzoeksperiode bij het ABP de fout zijn ver zuchting te slaken op het mo ment dat de recherche nog binnen gehoorsafstand was. De Maastrichtse fraude-offi cier mr. Laumen maakte er gisteren zichtbaar dankbaar gebruik van. Hij daagde Van der Dussen zelfs uit nu „het lef te hebben" zijn woorden nog eens in het bijzijn van Masson te herhalen. Dat lukte echter niet. Drie getuigen verschenen gis teren in Maastricht: Van der Dussen als ex-ABP'er, drs. A.C. Moorman, die nog wel bij het pensioenfonds werkt, en R.W.J. Groenink, die bij de Amrobank is belast met bij zondere kredieten. De laatste kon nog eens in zijn volle om vang de rol van de Amrobank in de „Weena-transactie" dui delijk maken. Groenink houdt vol dat Masson van alles weet had. Masson ontkent dat. Getuige drs. A.C. Moorman was indertijd wel positief over de mogelijke aankoop van het Weena-gebouw. Maar diverse factoren weerhielden hem, zo vertelde hij, van zijn instem ming. Honduras ontkent adoptie kinderen om hun organen TEGUCIGALPA Er wor- den geen Hondurese kinderen geadopteerd door buitenlandse echtparen, die commerciële in tenties hebben met hun orga nen. Dit heeft de vrouw van de president van Honduras verklaard. Met haar commen taar neemt Miriam de Azcona, die behalve echtgenote van het staatshoofd voorzitter is van een Hondurese welzijnsor ganisatie, afstand van berich ten die vorige week in de we reld kwamen. Toen werd ver klaard dat in Honduras „heel wat echtparen kinderen met fysieke gebreken adopteren" om „hen in stukjes te verko pen". Deetman (Vervolg van de voorpagina) De raad voor het weten schapsbeleid adviseerde minister Deetman in 1984 al de tweede fase van het universitair onderwijs maar „te schrappen", om dat er van de oorspronke lijke opzet niets meer over was gebleven. Dat heeft Deetman zich geen twee maal laten zeggen. Lang zaam maar zeker heeft hij de tweede fase „van de ta fel gewijzigd". De verdeling van het weten schappelijk onderwijs in twee fasen is een erfenis van minis ter Pais, die in het eerste kabi net-Van Agt de portefeuille onderwijs beheerde. In 1981 ging de Tweede Kamer ak koord met zijn wetsvoorstel voor een nieuwe structuur van de universiteit. De eeuwige student werd daarmee van de collegebanken verbannen, om dat alle studies werden terug gebracht tot vier jaar. Na deze eerste fase (die tot zes jaar mocht uitlopen) zou een klein gedeelte van de studen ten een tweede fase mogen ge nieten, waarin zij zich konden specialiseren tot leraar of on derzoeker. De fasering zou met ingang van de cursus '82/ '83 moeten ingaan. En zo ge schiedde. Maar nu de eerste studenten hun eerste fase ach ter de rug hebben en zich mel den voor de tweede, blijkt die niet te bestaan. Minister Deetman heeft met plezier de studieverkorting tot vier jaar overgenomen, maar het vervolg op die korte studie heeft hij afgestoten. ,,De enige nu bestaande tweede-fase-op leidingen zijn de beroepsoplei dingen voor artsen, tandart sen, dierenartsen, en accoun tants. Maar dat is niets bijzon ders, want die studies duurden altijd al langer. Het extra stu diejaar heet nu gewoon tweede fase. De doorstroom is dan ook honderd procent, er is geen sprake van selectie. Daarnaast is er dan de lera renopleiding, maar die heeft Deetman uitgesteld tot vol gend jaar. Op dit moment ge ven we een vervolgopleiding van vier maanden; twee maanden in de eerste en twee maanden in de tweede fase. Dat is alles. De tweede fase is niets, de student moet het van de eerste hebben", zegt Van den Akker. Voor eigen rekening In plaats van de tweede fase heeft minister Deetman de universiteiten de mogelijkheid gegeven onderzoeksassistenten aan te stellen - voor eigen re kening, wel te verstaan - en beroepsopleidingen te begin nen. Van Rosmalen; „De besluit vorming hierover is echt abo minabel. Op een brief die we in juni verstuurden hebben we nog steeds geen antwoord, dat is toch te belachelijk om over te praten? Maar ja, de beroeps opleidingen die je mag verzor gen, mogen niet uit eigen mid delen betaald worden. Dus het geld van de schatkist mag er niet aan besteed worden. Hoe het dan wel moet, moeten de universiteiten zelf maar uit zoeken. Dat betekent dat be drijven de opleiding moeten sponsoren of dat cursisten zelf moeten betalen". Daardoor kan een gemiddelde student na zijn eerste fase de beroepsopleiding niet volgen. Het cursusgeld (tien- tot twin tigduizend gulden per jaar) wordt niet vergoed door de studiefinanciering en hij krijgt ook geen beurs. Als hij geen werk vindt en zijn werkgever zover krijgt de studie betalen, kan hij het vergeten. En om dat het bedrijfsleven slechts geïnteresseerd is in weten schap die winstgevend is, moe ten veel alfa-wetenschappen het maar zonder tweede fase doen. De rector magnificus van de Vrije Universiteit, prof.dr. Drenth, heeft gezegd dat dat „voor een aantal beroe pen zonder meer betekent dat er geen tweede-fase-opleiding komt". „Ja, de derde geld stroom, de financiering door het bedrijfsleven, betekent dat het vraag-en aanbod-mecha nisme zijn intrede doet", con stateert de woordvoerder van de Erasmusuniversiteit. Overigens heeft de voorzitter Gevers van de HBO-raad (waarin het hoger beroepson derwijs is verenigd) geprotes teerd tegen de opleidingen die de universiteiten samen met het bedrijfsleven op poten zet ten. „Knollen voor citroenen", noemt Gevers de opleidingen. „Het is gewoon hoger beroeps onderwijs, helemaal niet we tenschappelijk en dus concur- rentie-vervalsend". Slecht betaald De onderzoeksopleiding die Pais in petto had, heeft Deet man vervangen door het ver schijnsel „Assistent In Oplei ding", uitgesproken als „Ajo". Deze assistenten kunnen moei lijk beschouwd worden als stu denten die de tweede fase van hun studie doorlopen. Het zijn personeelsleden, die tegen een geringe vergoeding (het eerste jaar de helft van het normin- komen, daarna steeds meer, tot tachtig procent) voor de universiteit werken. Van Ros malen: „Ze krijgen betaald, en het opleidingsaspect is er in gebracht om ze zo weinig mo gelijk te kunnen betalen". De Ajo's vallen volgens Van den Akker dan ook niet onder de wet op het wetenschappelijke onderwijs; het zijn geen stu denten, maar slecht betaalde medewerkers. De universiteiten moeten hun assistenten zelf betalen, „Deet man geeft er geen cent extra voor", zegt Ruud Grondel van de Amsterdamse universiteit. De kosten voor de minister zullen de komende jaren dan ook flink dalen. Maar dat geldt ook voor het niveau van het onderwijs. Vooral de selec tie via de vraag van het bedrijfsleven is daar schuldig aan, vinden de woordvoerders van de universiteiten. Grondel: „De overheid ont loopt haar verantwoordelijk heid. Er zijn opleidingen waar geen vraag naar is, maar die toch een maatschappelijk be lang dienen. De overheid laat dat liggen. Ik hoop daarom dat er een tijdige evaluatie komt in het parlement, zodat er nog ingegrepen kan worden". STEVO AKKERMAN (Vervolg van de voorpagina) LUSAKA Het African National Congress (ANC) heeft gisteren zijn 75e ver jaardag gevierd met een oproep aan de blanken in Zuid-Afrika samen met de zwarten een front te vor men tegen het apartheid systeem. Op een viering in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka riep de voorzitter van de zwarte nationalisti sche beweging, Oliver Tambo, op tot een „strate gisch offensief tegen de bolwerken van vijand in de steden", maar vroeg hij de aanhangers van het ANC tegelijk de burgers te sparen bij hun strijd te gen het blanke minder heidsbewind in Pretoria. Tot voor kort werd het ANC nog door de blanke regering in Pretoria afgedaan als „de minst succesvolle terroristi sche organisatie ter wereld", maar de afgelopen jaren heeft de organisatie zowel bij de 25 miljoen zwarten in Zuid-Afri ka als in het buitenland aan zienlijk aan invloed gewon nen. Hoewel Pretoria het ANC nog steeds niet als gespreks partner aanvaardt, kan de or ganisatie zich er wel op beroe men dat zij na de politieke on lusten in de zwarte woonste den van de afgelopen drie jaar bij de blanke regering erken ning heeft gevonden als staats vijand nummer één. De gewapende strijd van het ANC heeft tot nog toe weinig opgeleverd, maar op diploma tiek terrein heeft het wel veel vooruitgang geboekt. Terwijl de Zuidafrikaanse regering binnen de internationale ge meenschap is vervallen tot de status van paria, vindt het ANC steeds in het Westen steeds meer gehoor als verte genwoordiger van de zwarte meerderheid in Zuid-Afrika. Overigens gaan nu ook binnen de blanke gemeenschap in Zuid-Afrika steeds meer stem men op het sinds 1960 gelden de verbod tegen het ANC op te heffen en besprekingen te be ginnen over politieke hervor mingen. Oliver Tambo. de voorzitter van het ANC. bij de viering van het 75-jarig bestaan van de verzetsor ganisatie. Eredoctor De in Wenen wo nende Tsjechi sche mensen rechtenactivist dr. Jiri Nemec heeft gisteren na mens zijn vriend, de Tsjechische fi losoof Ladislav Hejdónek, een eredoctoraat van de Universiteit van Amsterdam in ontvangst ge nomen. DEN HAAG/WAR SCHAU Na Siberië en Moskou, waar eerder deze week extreem lage tempe raturen werden gemeten, is nu ook Polen getroffen door een record-koude. Nabij de hoofdstad War schau werd gisteren een na-oorlogs dieptepunt van -34 graden celsius geme ten, waardoor er proble men ontstonden met de stroomvoorziening, ver warming en vervoer. Het personeel in de belangrijk ste warenhuizen van de hoofd stad gaat gekleed in dikke winterjassen, omdat het bin nen door de problemen met verwarming vijf graden vriest. Volgens de weersvoorspellin gen is de koude lucht uit Oost- Europa onderweg naar het Westen. Voor volgende week wordt, ook voor ons land, strenge vorst verwacht. In sommige delen van Zuid-Eu ropa, dat volgende week ook in de kou wordt gedompeld, heeft de winter zich aange kondigd in de vorm van zware sneeuwval. Zo werd een uitge strekt gebied in Noord-Grie kenland gisteren onder een meterdikke laag sneeuw be dekt, waardoor honderden dorpen van de buitenwereld raakten afgesneden. De nood toestand is uitgeroepen en mi litairen zijn ingezet bij het sneeuwvrij maken van de we gen. (Van onze correspondeni en Rink Drost) gro BONN De beneden lfe van de Rijn vanaf Bade lijkt minder ernstig di hebben geleden van Êel brand bij het chemiecf" cern Sandoz dan tot vj. kort werd aangenomi Weliswaar is alle dierli£ leven afgestorven, een deel van de vegeU en van de micro-orgaij men is in leven geblevr Er is daarom nog ste* sprake van een zelfreip gend vermogen in de i "1 vier. Dat meldt althans de Zwitse organisatie voor waterrej ging en -bescherming B WAG in Liestal. Volgens f instituut mag het komeet^ voorjaar de terugkeer van P gewervelde dieren in de worden verwacht. Over 4 jaar of drie zou dan weer kml nen worden gedacht aan fh€ uitzetten van bepaalde soorW vis. Aanvankelijk was uitL gaan van opbouwperiode I» een jaar of tien. ka ef Bejaarde overleeft dankzij bek limonade ft 1 COLUMBUS Eerfjn Amerikaanse vrouw van bi< zeventig jaar, die op OuAge dejaarsavond uit haar stoel gevallen was en nieC~~ meer omhoog kon ko+ men, heeft het zes dager uitgehouden op twee liter limonade gazeuse, dit nog net binnen haai handbereik stonden. Dt vrouw, die long- en hart patiènte is, had ook no± geprobeerd bij de tele foon te komen, maar da was haar niet gelukt. Ni een week kwam de gas m meteropnemer bij haat- aan de deur. Toen hi merkte dat er iets aan d hand was, sloeg h alarm. Wethouder geef j zijn wedde weg SUSTEREN Dank zij I tijdens de stembusslag dooB 54-jarige wethouder J. Storï van Susteren gedane bell vaart de plaatselijke gemJ schap thans wel. Storken hi de wedde plus vergoed in, die hij het afgelopen jaarfl wethouder en plaatsvervT gend burgemeester heeft vangen, in totaal 20.000 den, geschonken aan kerkt ke en charitatieve instelliné Zijn opstelling houdt verbT met een toezegging die deed toen kiezers hem miifc^ meer verweten nog meer J~'"' te'willen verdienen, terwijT als ondernemer toch slecht bij kas zat. *y Werkloosheid boven 700.000 i DEN HAAG De werkl, heid is in december gesl tot 705.300, een stijging 13.400 in vergelijking metfrvc vember. Over het hele fcn: 1986 waren gemiddeld 710|b< mensen als werklozen in schreven, 50.300 minder jtai; in 1985, aldus het ministfojd; van sociale zaken. In deer ber werden 56.800 mei»sv< werkloos en verlieten 43ltele het werklozenbestand. De (lag ging van de werklooslfelu deed zich alleen voor bijjnti mannen (met 15.900). BijHjC£ vrouwen daalde de werkljéve heid met 2500. Gecorrig^im voor seizoensinvloeden si. de werkloosheid met 2100 he 695.000. gan SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-WMO UTRECHT Onderne mers die boeken, materia len en andere praktische zaken verkopen aan het onderwijs in ons land richten zich meer en meer op de afzet van audio-vi- suele-, technische- en computerapparatuur. „De techniek is de laatste jaren sterk aan het oprukken. Een vaktentoonstelling kan voor de onderwijs mensen orde scheppen in de enorme informatiebrij die op dat gebied op hun af komt". Volgens voorzitter drs. Th. Jansen van de Stichting Natio nale Onderwijs Tentoonstel ling (NOT) kan de beurs, die van 3 tot en met 7 februari in de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden, een goed overzicht geven van wat er in onder wijsland allemaal te krijgen is. Op deze tweejaarlijkse ten toonstelling komt een groot aantal praktische onderwijsza ken aan de orde, zoals leer pakketten en -methoden, hulpmiddelen, creatieve vak ken, scholenbouw en -inrich ting, peuterspeelzalen en in formatie over schoolmanage- ment. De tentoonstelling wordt voor de vijftiende keer gehouden. Dit jaar kunnen mensen uit het onderwijs, het bedrijfs leven en andere belangstellen den kennismaken met wat 342 bedrijven en instellingen als leverancier bieden. Hoewel de stroom pessimistische berich ten over bezuinigingen anders zoud doen verwachten, is het aantal exposanten groter dan ooit Vorige keer waren het er nog 296. Ook het bezoekers aantal vertoont een stijgende lijn. Vier jaar geleden kwamen 30.000 mensen kijken, in 1985 waren het er 45.000 en voor de komende NOT verwacht men 50.000 bezoekers. „De tentoonstelling is aller eerst een commercieel gebeu ren, er worden vaak ook za ken gedaan. We hebben op de NOT jarenlang weinig expo santen gehad in de sector scholenbouw, want er was geen geld om scholen te bou wen. Dat wordt dit jaar ver moedelijk weer wat rechtge trokken", aldus Jansen. „Zo hebben we jaren gehad dat de leveranciers op het gebied van de biologie en natuurkunde niet kwamen opdagen, omdat er in het onderwijs toch geen geld aan kon worden uitgege ven. Gelukkig trekken de be stedingen ook daar weer aan, hetgeen het aantal exposanten op de NOT ook weer omhoog brengt". „Veel mensen komen kijken naar de nieuwste boeken op hun onderwijsvakgebied. Som migen komen zich oriënteren op de nieuwste onderwijsme thodes of praten met bouw kundigen over scholenb Ministeries geven op hunU rein voorlichting, en alia niet-commerciële. weinig J pitaalkrachtige organisr krijgen van ons gratis druimte omdat ze van g|) T< belang zijn voor de schflin, De NOT is dus echt weloslii meer dan alleen een com&tte cieel gebeuren". en v Op de NOT komen tiendutf' la den mensen uit het onderfcsvi een gunstige gelegenheid lijke inhoudelijk eens door te ten over allerlei onderwijfscj- ken. Jansen en de zijnen Mac ben daarom voor de beurfcek gen lezingen van tal van ftnte kundigen op het progradAcI staan onder het centrale fdje ma „Scholing werkt".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4