Daling inkomsten bij RK kerk en Gereformeerden CeicLc GoivtaiK GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Actie Kerkbalans uniek in Europa Brinkman weigert anti-euthanasiepetitie in ontvangst te nemen „Misdadiger" pater Mayer wordt zalig verklaard Tussen leuren en leven beroepingen Bazuin in nieuw jasje taidócSouaant VRIJDAG 9 JANUARI 1987PAGINi Baptisten wijzen draagmoederschap af BOSCH EN DUIN „Het is onvoorstelbaar dat een gelovige vrouw zich als draagmoeder beschikbaar zal stellen. Het is evenzeer onvoorstelbaar dat een gelovig, kinderloos echtpaar op deze wijze de vervulling van zijn wens kinderen te hebben zal trachten te verkrijgen". Dat verklaart ds. H. Ploeger in het officieel orgaan van de Unie van Baptisten Gemeenten „De Christen". Hij noemt zowel het een als het ander onverenig baar met het wezen van het huwelijk „zoals wij dat vanuit de Schrift hebben leren verstaan". Het zou ook niet juist zijn te genover het kind, aldus het blad. Elk kind heeft recht op een vader en een moeder en men moet het de latere vragen bespa ren naar afkomst en oorsprong, aldus ds. Ploeger. Naar „De Christen" meent heeft de gemeente van Jezus Christus in de zen een waardevol getuigenis „voor een verdwaasde, dolende mensheid". Wel is de auteur ervan overtuigd dat wettelijke be palingen over het draagmoederschap niets zullen uithalen. De overheid kan wel overdracht van een geboren kind aan een ander tegenhouden, maar als een zwangere vrouw abortus wil laten plegen tenzij een echtpaar het kind wil adopteren, kan niet van de vrouw worden gevergd te vertellen van wie zij in verwachting is geraakt, meent ds. Ploeger. De pen is de tong van de geest Miguel de Cervantes UTRECHT De inkom sten van de rk kerk en de Gereformeerde Ker ken in Nederland zijn in 1985 gedaald met respec tievelijk 1,82 procent en 1,21 procent in vergelij king met 1984, terwijl die van de Nederlandse Her vormde Kerk met 0,64 procent zijn gestegen. De kerkelijke inkomsten blijven dus achter bij de stijging van de kosten van levensonderhoud, die vorig jaar 2,3 procent bedroeg. Dit blijkt uit de definitieve resultaten over 1985, die gis teren te Utrecht bekend wer den gemaakt door ds. W.H. den Ouden, voorzitter van de Interkerkelijke commissie geldwerving. Deze commissie voert namens zeven kerkge nootschappen (rooms-katho- liek, nederlands hervormd, gereformeerd, luthers, doops gezind, remonstrants en oud katholiek) dit jaar onder het motto „geloofwaardig" voor de vijftiende maal de actie „Kerkbalans" ten gunste van de plaatselijke parochies en gemeenten. De inkomsten uit „levend geld" in de Rooms-Katholie- ke Kerkprovincie in 1985 (het jaar van het pausbezoek aan Nederland) bedroegen 216.350.000 gulden, bijna 4 miljoen gulden (1,82 procent) minder dan in 1984.- De bij dragen bleven in de meeste bisdommen nagenoeg gelijk, behalve in de bisdommen Den Bosch (een daling van ongeveer 4 procent) en Roer mond (daling ongeveer 5 pro cent). „De achteruitgang in deze bisdommen heeft onver wacht plaatsgevonden, ter wijl daarvoor een geringe stijging gebruikelijk was. De voorlopige gegevens over 1986 wijzen overigens niet in de richting van een verder gaande daling in deze bis dommen," aldus mr. J.M.Chr. Klok, voorzitter van de com missie geldwerving van de zeven bisdommen in Neder land. Hij had „geen enkele verklaring" voor deze daling. Er was ook geen enkele aan wijzing dat het bezoek van de paus en de benoeming, even eens in 1985, van mgr. Ter Schure tot bisschop van Den Bosch hierop van invloed zijn geweest. Hervormden In de Nederlandse Hervorm de Kerk stegen de totale in komsten van ruim 226 mil joen gulden in 1984 naar ruim 228 miljoen gulden in 1985 (plus 0,64 procent). Er- UTRECHT Enerzijds blijkt uit statistieken dat het aantal Nederlanders dat in God gelooft onder het Europees gemiddelde ligt, anderzijds lukt het de kerken in Nederland via de actie Kerkbalans enkele miljoenen te mobiliseren voor de kerk. Daarom noemde dr. Hans Vanacke- re, secretaris-generaal van het Internationaal Studie- en Informatiecentrum Pro Mundi Vita in Brussel, de situatie in Nederland uniek. Vanackere verge leek Nederland met Euro pa in een toespraak bij de presentatie van de actie Kerkbalans. De actie Kerkbalans is in Europa uniek omdat geen ander land zo'n samenwer kingsverband van zeven kerken kent en omdat het gaat om een persoonlijke bijdrage in plaats van een automatische aanslag, aldus Vanackere. Verder wees hij erop dat hoewel de meeste Europea nen nog in God geloven, het geloof in een „persoon lijke God" afneemt. „De God van de armen en de behoeftigen wordt nog dik wijls gereduceerd tot ie mand die de bestaande po litieke en sociale structuren legitimeert. Er is een nieu we catechese nodig om het gereduceerde Godsbeeld op te heffen." Om geloofwaardiger over God te spreken pleitte Vanackere ook voor een echte theologie van de man-vrouw-relatie. „Een te lange traditie van angst heeft de menselijke liefde gescheiden van de Godde lijke liefde. Voor velen is God daardoor de handha- Qver het artikel van kardi- ver van taboes." Desge- naal Simonis over de femi- vraagd zei Vanackere dat nistische theologie had ge- hij hiermee geen uitspraak daan. van uitgaande dat eenderde van het totaal aantal Her vormden financieel bijdraagt, geven de Hervormden onge veer 245 gulden per lid. Dit is een lichte stijging in vergelij king tot het voorafgaande jaar (ongeveer 240 gulden). Ook bij de Gereformeerde Kerken steeg de totale op brengst per ziel minimaal, van ruim 283 gulden naar ruim 284 gulden. De totale opbrengst in deze kerken daalde van ruim 222 miljoen gulden in 1984 naar ruim 204 miljoen gulden in 1985. De daling, die in 1984 intrad, wordt veroorzaakt door het teruglopend ledental. Boven dien hadden in 1985 meer plaatselijke kerken dan in 1984 de gegevens niet inge zonden, volgens het landelijk verband van de commissies van beheer van de Gerefor meerde Kerken. AMSTERDAM Minis ter drs. L.C. Brinkman van WVC weigert een anti-euthanasiepetitie met 275.000 handteke ningen, opgesteld door de stichting „Schreeuw om Leven", persoonlijk in ontvangst te nemen. „Ik ben van oordeel dat de verschillende standpunten op dit moment voldoende bij mij en bij de overige leden van het kabinet bekend zijn. In dit stadium van voorberei ding van een kabinetsstand punt inzake euthanasie meen ik bovendien mij op geen en kele wijze publiekelijk te moeten inlaten met, dan wel mij uit te laten over, enige actie die deze ernstige en de licate kwestie tot onderwerp heeft", aldus de minister. Drs. L.P. Dorenbos, oprichter van „Schreeuw om Leven" en directeur van de Evange lische Omroep EO, reageerde verbitterd. „De brief van de minister is het einde van de democratie. Opnieuw wordt Minister Brinkman Drs. Dorenbos bewezen dat ons leven onder deze regering niet veilig is. Wij voelen ons door het CDA, onze eigen partij, in de steek gelaten. „Schreeuw om Leven" zegt in de petitie eut hanasie in strijd te vinden met de universele rechten van de mens en de eed van Hyppocrates waarmee artsen beloven de geneeskunde niet in dienst te stellen van het doden van mensen. De ver klaring van de universele rechten van de mens heeft het veértig jaar uitgehouden. Het proces van Neurenberg is vergeten, aldus Dorenbos. Dorenbos wil in samenwer king met onder meer dr. R.G.H. Boiten van het pasto rale centrum Oudezijds 100 te Amsterdam hulpverlenings centra voor AIDS-patiënten stichten. De financiële mid delen daarvoor verwacht hij van de Evangelische Omroep en vrienden. Dorenbos noemde zijn grote voorbeeld de filosoof Geert Groote uit de veertiende eeuw. Groote ging tussen pestpatiënten wonen, „wij willen naar zijn voorbeeld huizen van liefde stichten", verklaarde hij. VEROORDELING NAZI-RECHTERS WERD NOOIT HERROEPEN BONN Jezuïetenpater Rupert Mayer, die op 3 april door paus Johannes Paulus II tijdens diens be zoek aan Duitsland zalig zal worden verklaard, blijkt nog steeds officieel als misdadiger te boek te staan. Zijn veroordeling door nazi-rechters in juli 1937 is na de oorlog nooit ongedaan gemaakt. Daarop wijst de Münchense advocaat dr Otto Gritschne- der in zijn boek over de op 1 november 1945 gestorven pa ter, dat in maart zal verschij nen. „De Beierse justitie heeft de veroordeling van de pater tot nu toe zonder een gebaar van inzicht en spijt op zijn be loop gelaten", schrijft Gritsc- hneder. In de jaren dertig, na de machtovername door Hitier, vielen pater Mayers preken sterk op. De jezuïet nam vier kant stelling tegen de vergrij pen van de nazi's jegens de katholieke kerk. Hij werd op gepakt en na een terechtzit ting voor een bijzondere rechtbank in München op 22 en 23 juli 1937 veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. De geestelijke werd echter op nieuw opgeborgen in de ge vangenis in Landsberg am Lech. Daarop bracht hij nog enige tijd door in een andere gevangenis, waarna hij werd overgebracht naar het con centratiekamp Oranienburg. In augustus 1940 sloot het aartsbisschoppelijke bestuurs college in München een com promis met de machthebbers. Pater Mayer werd overge bracht naar het benedictijner- klooster Ettal. De kerkelijke autoriteiten stonden borg voor het preekverbod. Tot het eind van de oorlog hielden de par tijen zich aan de afspraken. Volgens advocaat Gritschne- der heeft de Beierse justitie een unieke kans tot opheffing van de veroordeling van 1937 laten schieten. Op 28 mei 1946 trad in Beieren de „Wet tot herstel van nationaal-socialis- tisch onrecht in de straf rechtspleging" in werking. De officier van justitie bij de bij zondere rechtbank die Mayer veroordeelde, Groszer, had de procedure in werking moeten stellen. Maar de aanklager werd benoemd tot president van de rechtbank en had geen oog meer voor de affaire- -Mayer. In 1955 koos de Duit se rechtersbond Groszer tot voorzitter. Volgens Gritschneder, die destijds het proces tegen pater Mayer bijwoonde, hebben ook de andere magistraten die be trokken waren bij de veroor deling sindsdien carrière ge maakt. Onder hen is cie toen malige hoofdaanklager bij de bijzondere rechtbank van München, Alfred Resch, die de aanklacht tegen pater Mayer heeft ondertekend. Hij werd in 1954 president van het Oberlandesgericht Mün chen. Zijn portret hangt nog in de werkkamer van de hui dige rechtbankpresident. Paus prijst bisschoppen VS VATICAANSTAD „De bisschoppen van de Verenig de Staten hebben pastorale zorg getoond voor de noden van de minder-welv'arenden in de Amerikaanse samenle ving en de enorme aantallen door grote armoede getroffe nen in de wereld". Deze lo vende zin staat in de op schrift gestelde toespraak, die paus Johannes Paulus II gis teren heeft gehouden tot de nieuwe ambassadeur van de Verenigde Staten bij de H. Stoel, Frank Shakespeare, die in een particuliere au diëntie zijn geloofsbrieven kwam aanbieden. Klaarblij kelijk slaat deze passage op de pastorale brief over de Amerikaanse economie, waarin de armoede in de VS een wijd verbreid sociaal en moreel schandaal wordt ge noemd. De verhouding tussen de Amerikaanse rk kerk en het Vaticaan is het afgelopen jaar aanzienlijk verslechterd door het doctrinaire optreden van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer tegen de theoloog Curran en bisschop Hunthausen. Werkgroep gereed voor gesprek bisschoppen en Acht Mei-beweging DEN HAAG Een werk- groep van zes personen gaat het oktober vorig jaar aange kondigde gesprek tussen de RK bisschoppen en de Acht- meibeweging voorbereiden. Namens de Acht meibewe ging treden op pater P. Nelen, secretaris van de Acht meibe weging, dr. P. Huizing, emeri tus-hoogleraar kerkelijk recht in Nijmegen, en dr. E. Henau, hoogleraar pastoraaltheologie uit Heerlen. De bisschoppen conferentie wordt vertegen woordigd door dr. H.A. van Munster, secretaris-generaal van de kerkprovincie, dr. J. Hulshof, studiesecretaris, en dr. J. Hendriks, docent aan het grootseminarie Rolduc van het bisdom Roermond. De werkgroep komt eind ja nuari voor het eerst bijeen. (HOMO)SEXU ALITEIT VERDEELT DOOPSGEZINDEN SASKATOON De (homo)sexualiteit is een splijtzwam ge bleken in de Amerikaanse en Canadese Doopsgezinde Broe derschap. De onenigheid bleek tijdens de algemene vergadering in Sas katoon, Canada. Er kwamen er heftige reacties op een toespraak van Ron Si- der, voorman van de evangelische christenen voor sociale ac tie in de Verenigde Staten. De theoloog, een vooraanstaand tegenstander van kernbewapening, veroordeelde echtschei ding, geslachtsgemeenschap buiten het huwelijk en homo- sexualiteit. Op zijn betoog kwamen zeer felle reacties, maar de vergadering aanvaardde later een motie waarin van het personeel bij de landelijke doopsgezinde instellingen een handtekening wordt gevraagd onder een verklaring waarin wordt gezegd dat sexuele handelingen alleen binnen het hu welijk zijn toegestaan. Een kerkelijke functionaris nam tijdens de vergadering ont slag, omdat zij zich als lesbische vrouw niet kon verenigen met het beleid. Enkele dagen later maakte een predikant be kend dat hij zijn ambt neerlegt naar aanleiding van de bij beenkomst. Een groep pedagogen en theologen heeft elf me thoden voor godsdienst onderwijs geanalyseerd. Ze doen er onder re- daktie van prof. dr. J.D. Imelman verslag van in het boek „Tussen leu ren en leren". Wezenlijk voor de analyse is het uitgangspunt ervan. In dit geval is dat de triadi- sche pedagogiek, die spreekt van opvoeding als het gaat om „rational belief", om het inleiden in betekenissen die tot op zekere hoogte te beoor delen en met redenen te ver antwoorden is. Wanneer men kinderen redeloos doet gelo ven, is men niet meer bezig met opvoeden („leren"), maar met andere van beïnvloeding („leuren Het blad „Voorwerk" het tijdschrift voor godsdienstige vorming in schooi en kerk van de Unie School en Evan gelie heeft een speciaal num mer gewijd aan het boek (ok tober 1986). Onder meer prof. R. Lubbers uit Utrecht geeft zijn visie, evenals gebruikers van de onderzochte metho den. „Tussen leuren en leren" werd uitgegeven door Kok in Kampen, prijs ƒ35,50. „Voor werk" is te bestellen bij de Unie School en Evangelie, Herengracht 366, 1016 CH Amsterdam. Prijs ƒ8,- inclu sief verzendkosten. Aan de hoeveelheid boe ken die verscheen ter gele genheid van de zestienhon derdste verjaardag van Au- gustinus, voegde uitgeverij Gottmer er een toe: „Sint- Augustinus verhaalt zijn be kering", door de augustijn pater Luc Verheyen. Aan de hand van korte inleidingen en citaten van Augustinus zelf schetst de gezaghebbende auteur een beeld van Augus tinus, met diens bekering als middelpunt. Uitgave Gott mer, prijs 17,50. De IKON-televisie heeft veel eer in gelegd met de se rie „Éen spannend bestaan". Hierin staan de levensechte belevenissen van de familie Lievense centraal. Van de se rie, waarin zich uiterst her kenbare zaken afspelen, is een uitgebreidere tekstuitga ve verschenen. Uitgave An- thós/IKON, prijs 18,50. Onder de veelzeggende ti tel „Schumacher is beautiful" schreef de Gentse econoom Hendrik Opdebeeck een boek over de tien jaar gele den overleden econoom E.F. Schumacher, die bekend werd om zijn boekje „Small is beautiful". De jmhoud er van sprak velen aan, ook in christelijke kring. Opdebeeck heeft in feite een nabeschou wing gemaakt over het werk van Schumacher: het waar om, diens christelijke achter grond en de betekenis van zijn werk. Prof. dr. Bob Goudzwaard (van „de econo mie van het genoeg") schreef een woord vooraf. Uitgave DNB/Uitgeverij Pelckmans en Kok Agora. Prijs 25,90. Gereformeerde Kerken Benoemd tot geestelijk verzorger van het Zonnehuis te Amstelveen drs. J.J.A. Doolaard te Amsterdam- Zuid, die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen: te Delft H.J. Messelink te IJmulden; te Barendrecht drs. J. Holtland, kandidaat te Kampen. Doopsgezinde broederschap Beroepen te Bovenknijpe en Gorre- dijk-Lippenhuizen de heer G. ten Klooster, wonende te Nijeveen, die dit beroep heeft aangenomen. NIJMEGEN Ter gelegen heid van het feit dat het weekblad De Bazuin zeventig jaar bestaat, heeft de redactie het blad in een nieuw jasje gestoken. Het tabloid-for maat is verruild voor een be scheiden magazine. Het blad bevat met ingang van de nieuwe jaargang een aantal nieuwe rubrieken. De redac tie heeft een wervingscam pagne op touw gezet om meer mensen te bereiken „die geloven belangrijk vin den" en „willen lezen hoe anderen denken of nieuwe wegen vinden". De Bazuin heeft zich in de loop der jaren van een tradi tioneel gesloten kerkelijk blad ontwikkeld tot de spreekbuis van de progressie ve vleugel in de RK kerk. Het wil nu vooral opiniërend bezig zijn. Het blad is nauw verbonden met de Acht Mei beweging en de Mariënburg- vereniging. Morgen houdt het blad een feestelijke bijeenkomst in de Amsterdamse Dominicus- kerk, waar naar schatting zo'n duizend „aanhangers" van de Bazuin op vertegen woordigd zullen zijn. Op de bijeenkomst die om half twee begint, zullen onder meer de cabaretier Fons Jansen en de deken van Beverwijk en oud-journalist Alfred van de Weijer hun visie geven op de kerkelijke journalistiek en in het bijzonder De Bazuin. Daarnaast is er onder leiding van hoofdredacteur Karl Derksen O.P. een forumge sprek waaraan deel nemen Trudi Klein, IKON-radio, Wies Staël-Merkx, Acht Mei beweging, en Maria ter Steeg, KRO-televisie. oT Kleine kans op vrede Wanneer over een maand de speciale onderhandektig van de Verenigde Naties voor de kwestie-Afghanistan, Difbr Cordovez, zijn taak hervat, lijkt een oplossing, van het alS.1 ven jaar slepende conflict op het eerste gezicht binnen reik. Vanaf 15 januari zal het Afghaanse regeringsleger ejpe zijdig een bestand in acht nemen, dat minimaal zes maanuari gaat duren. Bovendien heeft de Sovjet-Unie, sinds 1979 meer dan honderdduizend soldaten in Afghanistan verte^ woordigd, zich bereid verklaard een tijdschema op te ste voor de terugtrekking van de bezettingsmacht. De aankondiging van het bestand en de daaraan gekopfze de onderhandelingen door de nieuwe Afghaanse partijled Najib is een feit zonder precedent in de geschiedenis vafi Afghaanse burgeroorlog. Najibs voorganger Karmal, die i behulp van de oude garde in het Kremlin in het zadel wQ geholpen, heeft nooit enige aanzet in die richting gegey Zijn vervanging door de veel jongere Najib mag dan i worden beschouwd als een Afghaanse versie van de veij ging die partijleider Gorbatsjov in het Kremlin heeft dooiT voerd. Najib kwam overigens met zijn bestandsvoorstel, nadat hij in Moskou bij Gorbatsjov op bezoek was gewee A.LS het aan de Afghaanse partijleider ligt rusten de wap een half jaar, keren de Afghaanse militairen terug naar bases en openen zij alleen het vuur als zij worden belai Ook op andere terreinen heeft hij aanzienlijke concessies daan. Zo zou de islam in een nieuwe grondwet staatsg< dienst worden; de overgrote meerderheid van de bevolk van Afghanistan is islamiet. Najib heeft verder aangeboi met alle partijen te onderhandelen. Het land zou politiek ongeboden koers kunnen gaan varen. Maar de commui sche staat moet volgens hem als-een voldongen feit woi aanvaard. Hoe communisme en een ongebonden politie! men zouden kunnen gaan, heeft Najib overigens niet duj lijk gemaakt. OMDAT na zeven jaar oorlog inmiddels duidelijk is ge1 den dat de strijd in Afghanistan niet met militaire middi kan worden beslist, hebben bijna alle betrokken partijen) lang bij vrede via de onderhandelingstafel. De Sovjet-U heeft de oorlog gaandeweg zien veranderen in een ei W' „Vietnam", dat al aan tienduizenden soldaten het leven h< gekost. Ofschoon de openheid in de Sovjet-Unie waarsch lijk niet zo ver zal gaan als in de Verenigde Staten, waai. media een belangrijke rol hebben gespeeld bij de natior sJa afkeer van de oorlog in Vietnam, is ook de Russische pub ke opinie gekant tegen de „verre oorlog". Bovendien is aanwezigheid van het Rode Leger in Afghanistan een derpaal voor betere relaties met de landen in Azië, met naj met China. Ook de buurlanden van Afghanistan, die zit opgescheept met miljoenen vluchtelingen, dringen aan een spoedige beëindiging van het conflict. dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. Er gaapt y^ bijna onoverbrugbare kloof tussen de eisen, die de betrok] partijen aan hun vredesvoorstellen koppelen. De Sovjet-U wil haar troepen alleen terugtrekken, wanneer Pakistan de Verenigde Staten de hulp staken aan het Afghaanse zet. Deze twee landen zijn op hun beurt pas bereid de mili re steun aan de islamitische guerrilla's stop te zétten/als Sovjet-leger geheel uit Afghanistan is verdwenen. En- zijn er de Afghaanse verzetsstrijders zelf, die eensgezind, in hun afwijzing van onderhandelingen met de regering Kaboel. Eén van de groepen wil wèl directe contacten me Sovjet-Unie, maar de overige zijn daar weer tegen. Ovei verdere toekomst van het land zijn alle groepen zo verde dat zij geregeld onderling in gevecht raken. In Afghanir ligt de vrede nog ver in het verschiet. Dl faó Ar Vorstperiode DE BILT (KNMI) Vandaag trekt vanuit het noordoosten geleidelijk de Scandinavische kou het land binnen. Morgen komen de temperaturen niet meer boven nul. In de komen de nacht lopen de temperatu ren nog sterk uiteen, van on geveer min 3 in het zuidwes ten tot min 10 in het oosten. In de middag kunnen temperatu ren van rond min 2 worden verwacht. Af en toe valt er nog sneeuw, hoewel de kans erop in de loop van de dag af neemt. De matige wind komt uit oostelijke richtingen, aan de kust kan er nog enige tijd harde wind staan. De komen de dagen in het nagenoeg overal droog en blijft het vrie zen, 's middags licht tot matig, in de nacht en ochtend matig tot streng. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Scandinavië: opklarin gen, vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuur tussen min 6 en min 13 graden, 's nachts tot min 20 graden. Groot-Brittannië, Ierland droog en perioden met zon. Middagtemperatuur van rond 5 graden in het westen van Ierland en het noorden van Schotland tot min 2 graden in East-Anglia. 's Nachts overwe gend lichte tot matige vorst. Benelux: droog en perioden met zon. Middagtemperatuur van min 2 graden aan de kust tot min 6 langs de grens met Duitsland, 's nachts matige tot strenge vorst. Duitslandaf en toe zon, ook wolkenvelden en plaatselijk 'mist. Middagtemperatuur van min 4 tot min 10 graden, 's nachts strenge vorst. Frankrijkin het noordwesten perioden met zon en vrijwel overal droog. In het midden en zuiden vooral morgen veel bewolking en af en toe regen bij de Alpen. In het Massif Central valt ook sneeuw. Mid dagtemperatuur van min 6 graden in het noordoosten tot 8 graden in het zuiden. Spanje, Portugalveel bev king en af en toe regen, li! dagtemperatuur van 7 in het noorden tot 16 grai in het zuiden. Italië, Joegoslavische half tot zwaar bewolkt en rioden met regen. Middagt peratuur van 7 graden in noorden tot 16 in het zuil in de Povlakte juist boven Alpengebiedwisselend wolkt en af en toe sneeuw. Middagtemperat y j tussen 0 en min 10 graden. Sneeuwbericht EN België/Duitsland (skigebieden dijjJe bij-huis): Ardennen/Eifel: juwlaag van 10 tot 30 em, op &01 ;e plaatsen redelijke langlauf ;j Togelijkheden. Sauerland, 7- Zwarte Woud: de sneeuwhoogten i 25 tot 60 c i het f :i ke Weersverwachting tot e gen middernacht: in bovengenoe J!' Duitse wintersportgebieden: von af en toe sneeuw. Ardennen: dr vriezend weer Alpengebied: in algemeen goede wintersportmoge rtij heden. Oostenrijk: vorst en af er sneeuw Zwitserland, Noord-I tali Frankrijk: kans op enige vooral in het Franse en Italiaansf" pengebied. Noordalpen: vorst; en Westalpengebied: vorstgrens i ■n ge> 'Tas n 400 n i later aaiMSI !„V an t Gemiddelde sneeuwhoogten in lj.y meters (het eerste cijfer geldt vol :Y dalen, het tweede voor de hogen tes): Oostenrijk: Vorarlberg: llffOOt 195; Tirol: 75 en 145; Salzburger 85 en 190; Karinthië: 35 en 55; seriand: Berner Oberland: 70 e.. Graubuenden. 75 en 115; Walli en 140; Noord-Italië: Alpen: 20 er ërk Frankrijk" Savoie/Haute Savoie. in b en 200; Alpes du Sud: 20 e Voor meer gedetailleerde inforr uit de genoemde landen ANWB/KNMI sneeuwlijnen sprekstarief 40 cent per minuut) dennen/Eifel/Sauerland/Harz/2 te Woud: 06 - 910 910 20; Oostei 06 - 910 910 30; Zwitserlandl\ krijk/Noord-Italië: 06 - 910 910 'E I «Ctft U-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2