(Sowuvnt Leidse universiteit overweegt fusie met Rotterdam en Delft weede fase |p universiteit >taal mislukt Wapens voor Iran van begin af aan bedoeld als losgeld Censuur Zuid-Afrika ook op advertenties Waar woord iustralisch gezin vindt schat in boom Amsterdam wil alleen vrouwelijke school directeuren Half tot zwaar bewolkt en af en toe sneeuw. Minimumtem peratuur van -3 graden in het zuidwesten tot -10 graden in het oosten. Middagtempera- tuur rond -2 graden. Matige wind uit het oosten, aan de kust nu en dan krachtig. Zon op: 08.46; onder: 16.49; Scheveningen hoog water: 11.45; laag water: 07.10 en 19.21. Vrijdag 9 januari 1987 78e jaargang no. 23701 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45 per mm. rdachte Delftse hkoverval vrijgelaten iFT De 27-jarige vrouw, die woens- jdoor de politie in een flat aan de Nic. Jslaan in Delft werd aangehouden in Sand met een gewapende bankoverval Steravond vrijgelaten. Zij werd vastge- ïen, omdat een pompbediende had ver- td dat hij de twee overvallers haar flat [ad zien vluchten. Een arrestatieteam [daarop een inval. Door de vrijlating is ietuigenverklaring op losse schroeven fen te staan. De mannen zouden wel bij flatgebouw uit de auto zijn gestapt en [binnen zijn gegaan. Een van hen heeft fens de politie vroeger een relatie met [rouw gehad. De twee buurtonderzoe- |die de politie gisteren heeft uitgevoerd, Sen tot nu toe niets opgeleverd. SACHAROVNAAR VREDESCONGRES IN NEDERLAND MAASTRICHT De Russische Akade- mie van Wetenschappen beveelt de kernfysicus en dissident Andrej Sacha- rov aan deel te nemen aan het congres „Voor de toekomst van onze kinderen". Dit congres, bedoeld voor mensen die zich inzetten voor vrede, wordt van 5 tot 8 november in Maastricht gehouden. De bijeenkomst is voorbereid door een comité van vijf winnaars van Nobelprij zen, onder leiding van prof. dr. J. Tin bergen uit Den Haag. Sacharov kreeg in '75 de Nobelprijs voor de vrede. De Boe- kovski-stichting in Amsterdam acht de kans dat Sacharov inderdaad naar Maastricht komt „tamelijk groot". Dow Jones boven 2000 NEW YORK Na enkele dagen van koersstijgingen en re cords op de effecten beurs van New Yoik is de Dow Jones-in- dex van de dertig in dustriële aandelen gisteren boven de „magische" grens van de 2000 punten geko men. Een stijging van 8,29 punten ten op zichte van woensdag bracht de index bij het slot van de handel op 2002,25 punten. SAMENINHET ZIEKENHUIS LONDEN In de Noordengelse stad Barnsley is opschudding ontstaan over een voorstel om in ziekenhuizen tweepersoonsbedden te plaatsen, zodat getrouwde paren van wie zowel de een als de ander ziek is, bij elkaar kunnen liggen. Het voorstel is aan het ministerie van gezondheid gedaan door Graham Kyte, hoofd van de ge meentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst. Kyte's voorstel is door de voorzitter van de doktersver eniging van Barnsley, Kenneth McDonnald, als "waanzinnig" bestem peld. Alleen al het onderzoek van een zieke onder zulke omstandigheden zal uitermate moeilijk zijn, vindt hij. (ADVERTENTIES) BEKENDMAKING A.s. Zaterdag Grote Meubelshow van tenloonsleüngsmodellen, res- tantposten van fabrieken w.o. bank stelen. eken/leef/slot enz., wand- meubelen. eetboeken. slaapkamers, wandsystemen enz. enz. Prijsindicatie Lsdsrtn 2-3 zit* va. 1490,- Ale meubelen worden verkocht met enorme kortingen. Transport in overleg. Ales direkt F al kar B.V., in- en verkoopkan toor van Squdatie- en faAssements- partijen, Scriuwacht 152, Lekker- kerk, vanaf lekkerkeck onder 2e hoogspanningsmast aan de dijk achter klompenfabrtek. Twintig gezinnen geëvacueerd In verband met een brand in een landbouwbedrijf in Sprang Capelle zijn gisteravond twintig gezinnen uit hun woning geëvacueerd. In een schuur van het bedrijf lagen land bouwvergiften opgeslagen, waar door mogelijk giftige rook is vrijge komen. De oorzaak van de brand, die op zich vrij snel was bedwon gen, is niet bekend. De brandweer had maatregelen getroffen om te voorkomen dat het bluswater met de eventueel daarin opgeloste land bouwvergiften in de sloten terecht zou komen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. De woningen werden om streeks drie uur weer vrijgegeven. eidenaar Geerlings 109 jaar DEN De oudste man van Nederland, de heer Albert rlings uit Leiden, is vandaag 109 jaar geworden. Het traditio- bezoek van de Leidse burgervader C. Goekoop bleef echter erwege, omdat de gezondheid van de heer Geerlings te veel tek niet toelaat. Vooral zijn lichamelijke conditie is het laat- aar nogal achteruit gegaan. De heer Geerlings is overigens de oudste Nederlander. Dat is mevrouw Van Druten-Hoog- ers uit het Betuwse dorpje Randwijk. Zij werd op 20 novem- van het vorig jaar 110. ogelbiefstuk /ENTER - „De kwaliteit het vlees gaat toch hard ïeruit", peinsde mevrouw fendricks uit Deventer on- [s toen ze iets hards proef- terwijl ze bedachtzaam op gebraden paardelapje wde. Maar toen haar stgebit begon te proteste ren, besloot ze toch maar even te kijken. De boosdoener klet terde met een metaalachtig ge luid op haar bord en toen zag mevrouw Hendricks pas wat zij met haar kaken had willen vermalen: een geweerkogel. Ze heeft haar vondst gisteren gemeld bij de Keuringsdienst van Waren. Volgens de be trokken slager komt het vlees waarschijnlijk uit Argentinië. MELBOURNE Een gezin in de Australische stad Mel bourne dat twee maanden geleden tijdens het tuinieren (00.000 Australische dollar (150.000 gulden) in een boom rond, heeft goede hoop dat het de schat zal mogen houden. Pe gebruikte en nieuwe bankbiljetten van 2 dollar tot 100 foliar zaten netjes met elastiekjes in stapeltjes verdeeld in jen plastic tas. De politie zei dat naspeuringen aan de hand van de serienummers geen enkel resultaat hadden opgele verd omtrent de herkomst en dat het gezin het geld mocht Qouden, als zich deze maand niemand zou melden om het °P te eisen. LEIDEN/DELFT De universiteiten van Lei den, Rotterdam en Delft willen zo snel mo gelijk nauw gaan sa menwerken. Voorlopig zal dat nog in een fede ratie gebeuren, maar op de lange termijn is een fusie zeker niet uitge sloten. Daarmee zou het wellicht ooit komen tot één grote universiteit voor Zuid-Hol land, die volgens voorzitter mr. H. Zeevalking van het Delftse collegebestuur zijn weerga in West-Europa niet kent. Slechts tandheelkun de, diergeneeskunde en landbouwwetenschappen zouden in deze mammoetu niversiteit ontbreken. Leiden heeft enkele maan den geleden het voortouw genomen voor de samen werking, waardoor de in houd van de vakken beter op elkaar kan worden afge stemd. Bovendien is samen werking zuiniger. Eerder ging de medische faculteit van de Leidse universiteit al een samenwerking aan met die in Rotterdam. Het nieuwe initiatief werd vandaag openbaar gemaakt door mr. Zeevalking van de Teehnische Universiteit Delft. Hij deed dat in zijn lustrumrede ter gelegenheid van het 145-jarige bestaan van deze instelling. Zeeval king noemde Zuid-Holland staatkundig, maatschappe lijk, cultureel en econo misch de belangrijkste pro vincie van Nederland. Daarbij hoort volgens hem een onderwijsinstelling die zowel nationaal als interna tionaal voorop loopt. Zeevalking drong verder aan op samenwerking van de drie Zuidhollandse uni versiteiten met de in wor ding zijnde hogescholen in Den Haag en Rotterdam. Hiermee kan volgens hem concurrentie tussen weten schappelijk en hoger be roepsonderwijs in de be trokken steden worden voorkomen. Pag. 3: TU Delft lonkt ambitieus naar ingenieur van morgen perend biljet akker nabij de luchthaven van het Zwitserse Zürich heeft nstenaar Silvan Baer met Zwitserse precisie dit kunstwerk akt. in totaal 6305 bruine, rode en gele vlaggen zijn zo op dat zij wapperend of strak langs de mast hangend de lucht bezien een bankbiljet van duizend Zwitserse frank tellen. 3HT De tweede fase van het wetenschappe- ïonderwijs, die dit cursusjaar had moeten ingaan, is ;ens de universiteiten „volstrekt van tafel". Van de nen die minister Pais in 1981 door de Tweede Ka- J sleepte is vrijwel niets meer over èn zijn opvolger jftman heeft zijn handen van de resten afgetrokken. universiteiten moeten het zelf uitzoeken, maar mogen het 'at ze krijgen van het rijk er niet voor gebruiken", zegt van Rosmalen van de Utrechtse Universiteit. Aan de lusuniversiteit in Rotterdam praat men al helemaal niet over een tweede fase; daar is het onderwijs verdeeld in en post-doctorale opleidingen", omdat „het oorspronkelij- ïe niet meer bestaat". iost-doctorale opleidingen die verleden week aan verschil- |e universiteiten gestart zijn, kunnen nauwelijks als een >de fase binnen het wetenschappelijk onderwijs gezien wor- Het gaat niet om het vervolg van een afgeronde eerste fase, r om geheel nieuwe opleidingen. h de aanvankelijke plannen, de wet op de twee-fasenstruc- is niets meer over. Het was de bedoeling dat een bepaald lelte van de studenten na de eerste fase zou doorstromen de tweede fase voor een wetenschappelijke afronding va ludie. Maar daarvan komt niets terecht, want de tweede fas et bereikbaar voor studenten", aldus Van Rosmalen, hoofd de afdeling onderwijs en onderzoek van de Rijksuniversite 'trecht. „De tweede fase is een leeg woord, het stelt ma£ weinig voor", zegt zijn collega Van den Akker van de Vrije rersiteit in Amsterdam. Ruud Grondel, medewerker aan de •entelijke universiteit van Amsterdam: „Het is onbekend de vervolgopleiding er uit komt te zien. Het was de bedoe- dat je naadloos zou kunnen doorstromen, maar dat idee is helemaal verdwenen". 4: Tweede fase door Deetman „van tafel gewijzigd" WASHINGTON Presi dent Reagan, die gisteren „in blakende gezondheid" naar het Witte Huis is te- rugkeerd, heeft de Ameri kaanse wapenleveranties aan Iran van begin af aan gezien als een middel om de Amerikaanse gijzelaars in Libanon vrij te krijgen. De wapenhandel was niet bedoeld om contact te zoeken met gematigde krachten in Teheran, zo als hij later heeft be weerd. Dat meldde gisteren het Ame rikaanse televisiestation NBC op grond van een geheim rap port van de senaatscommissie voor de inlichtingendiensten. Het rapport ondersteunt wel Reagans verklaring dat hij niet heeft afgeweten van het mogelijk overhevelen van een deel van de winst op de Iraan- se wapenzendingen naar de Nicaraguaanse Contra's. NBC wist beslag te leggen op een kopie van het 159 pagina's tel lende rapport, dat is op talrijke getuigenissen die in december zijn afgelegd voor de inlichtingencommissie van de Senaat. Het Witte Huis pleitte voor openbaarmaking van het verslag maar de com missie besloot begin deze week het document niet voor publi- katie vrij te geven. Pag.5: Geheimzinnigheid rond giften Contra's. Klaas de Jonge feliciteert ANC Klaas de Jonge, die al achttien maanden in de Nederlandse am bassade in Pretoria verblijft, heeft giste ren voor de ramen van zijn kamer zelfge maakte protest-affi ches opgehangen. Eén van de aanplak biljetten riep op tot vrijlating van Nelson Mandela terwijl de an dere de 75-jarige ver jaardag van het ANC herdacht. Voorts plak te de gevangen Ne derlander de oproep „Free the Children" op het raam. Daarna maakte hij de groet van de zwarte strij ders de opgeheven vuist naar de Zuid- afrikaanse poltieman- nen die zijn kamer 24 uur per dag bewaken. Het Zuidafrikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft in middels bij de Neder landse ambassade in Pretoria geprotes teerd tegen de actie van De Jonge. AMSTERDAM Op de Amsterdamse openbare scho len voor basis- en voortgezet onderwijs zullen voorlopig alleen nog maar vrouwen als directeur worden benoemd. Dat is het plan van wethou der Ada Wildekamp van on derwijs. De bond van onder wijzend personeel is zeer in genomen met het plan van mevrouw Wildekamp. Na het samenvoegen van kleu ter- en lagere scholen tot ba sisscholen is het aantal vrou welijke schoolleiders aan zienlijk gedaald. Dat komt doordat vrouwen meestal aan het hoofd van een kleu terschool stonden. Bij samen voeging vielen deze meestal weg voor de functie van di recteur van een basisschool. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam; Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. JOHANNESBURG Het is Zuidafrikaanse kranten voortaan verboden adver tenties of reportages te plaatsen waarin verboden organisaties in een gunstig daglicht worden geplaatst of hun opvattingen met sympathie bejegend. Dit blijkt uit een instructie die de politie gisteren heeft uitgegeven. De maatregel kwam op de dag dat het Afrikaanse Nationale Congres (ANC), de belangrijk ste zwarte verzetsorganisatie tegen het blanke minderheids bewind, zijn 75e verjaardag viert. Ter gelegenheid hiervan plaatsten verscheidene organi saties in ettelijke Zuidafri kaanse kranten een paginagro te advertentie, waarin ze er bij de regering-Botha op aandrin gen het verbod op het ANC, sinds 1960, op te heffen. De pagina bevatte een schets van de gevangen zittende ANC-lei- der Nelson Mandela en een foto van ANC-voorzitter Oli ver Tambo. Het is verboden om foto's van Mandela te pu bliceren. De Amerikaanse krant de New York Times maakte van daag bekend dat haar belang rijkste correspondent in Zuid- Afrika te horen heeft gekre gen dat hij het land moet ver laten vanwege een „vijandige houding" van die krant ten aanzien van de regering. Zijn opvolger zal geen visum krij gen. Pag.4: ANC wil offensief, maar burgers sparen Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. „Dat is een waar woord". Dat hoor je soms zeggen als iemand vlak daarvoor iets heeft gezegd dat nog al aansprak. Wij zijn geneigd dat nu ook te zeggen na de woorden van directeur J.J. Hallewas van Westerpers BV, uitgeefster van de Leidse Courant Hij doet dat in de krant van vandaag: „Niemand beter dan de eigen regionale krant is in staat snel en diepgaand in te gaan op actuele ontwikkelingen en achtergronden in het eigen verschijningsgebied", vindt hij en als er iets is dat dagelijks wordt bewe zen dan is het dat wel. En wie dan ook nog ziet hoe de Leidse Courant daarnaast dagelijks het nieuws uit heel de wereld aan zijn lezers voorscho telt, ontdekt wat hij mist als hij per ongeluk nog steeds een andere krant leest AUTOVERHUUR F.PRAMGESSS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 CcidócSotvtcwit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1