rovincie wil beperkte oningbouw op Zanderij nu Voorsc loten blijft bij vaste oeververbinding Conflict tussen gemeente en Noordwijkse koffieshop Verplichte externe accountants controle voor lagere overheden - {[DEN OMGEVING QeidócQoiviard VRIJDAG 9 JANUARI 1987 PAGINA 17 tdachte van grval SRV-wagen lgehouden IWOUDE De politie uit Ha- ide heeft gisteren een 18-jarige ïtistifhouaen, die op 19 december een ver ral heeft gepleegd op een SRV- de bi Hij wordt ook verdacht van een tschig t°t een overval op een SRV- Djop 18 oktober in Hazerswoude. De g nii had voor de overval tips gehad en ren 14-jarige Koudekerker, die in Ieest)aarvoor een van kuit ont" xïlleijDe Koudekerker is na verhoor op daktlvoeten 8esteid, de militair wordt 5eni,aag voorgeleid voor de arrondisse- j rorpkrijgsraad in Arnhem. Frontale botsing LEIDSCHENDAM Twee automobilistes uit Zoetermeer zijn gistermiddag met onbe kend letsel overgebracht naar ziekenhuis Antoniushove, na dat hun voertuigen op de Wils veen frontaal op elkaar waren gebotst. Het ongeluk gebeurde rond kwart over een. Volgens de politie is een van de vrouwen, 53 jaar oud, door onbekende oorzaak op de ver keerde weghelft terecht geko men, waarna zij op het tege moetkomende botste. Getuigen wordt verzocht contact op te nemen met de Leidschendam- se politie, tel. 070-209304. Twee gewonden bij ongeval LEIDSCHENDAM Twee mannen zijn gis teravond gewond geraakt bij een ongeval op de Damlaan. Rond kwart over zeven kwam een auto, bestuurd door een 38-jarige man uit Voor schoten, door onbekende oorzaak terecht op de verkeerde weghelft. Een 36-jarige Stompwijker die op dat moment uit zijn auto stapte, werd aangereden. Daarna botste de man uit Voor schoten tegen een andere auto, bestuurd door een 28-jarige Nootdorper. Ook een 51-jarige fietser uit Leidschendam werd aangereden. Hij liep een hersenschudding op en moest voor behandeling naar ziekenhuis Antoniushove. De Stompwijker is met een hoofdwond, een hersenschudding en een gebro ken been opgenomen in het ziekenhuis. Omdat de toedracht van het ongeval nog onduidelijk is, verzoekt de Leidschendamse politie getuigen contact met haar op te nemen: tel. 070-209304. Kadastertarieven niet omhoog LEIDEN De kadastertarieven gaan dit jaar niet omhoog. Dat komt doordat het ka daster, dat valt onder het ministerie van VROM, het afgelopen jaar voor het eerst kos tendekkend heeft kunnen werken in de par ticuliere sector. De hoofddirecteur van het kadaster, mr. C.J. Remijnse, heeft dit giste ren gezegd in zijn Nieuwjaarstoespraak. In februari 1986 moesten de tarieven nog met 15 procent omhoog, aldus een woordvoerder. Het kadaster is het openbare register van de onroerend goederen. Tarieven moeten onder meer worden betaald door bijvoorbeeld gemeenten, notarissen maar ook burgers voor gegevens over huizen, percelen grond en dergelijke. De positieve ontwikkeling op de onroerend goedmarkt was er de belangrijkste reden van dat in de particuliere sector vorig jaar 215 miljoen gulden werd omgezet. Eind novem ber 1986 bedroeg het bij het kadaster in dat jaar geregistreerde aantal overgeschreven notariële akten ruim 258.000, een stijging van negen procent ten opzichte van november 1985. De verzoeken om afgifte van schrifte lijke informatie steeg met meer dan 40 pro cent. Remijnse verwacht dat deze gunstige ontwikkeling zich '87 zal voortzetten. Het kadaster is met een zeer omvangrijke automatiseringsoperatie bezig. Eind 1990 zal de kadastrale registratie in het hele land naar verwachting geautomatiseerd zijn. Ver der wordt dit jaar begonnen met het automa tiseren van de hypothecaire boekhouding. Van Eesteren-Smith volgt Dijkstal op WASSENAAR Het liberale raadt- lid H. Dijkstal in Wassenaar zal op 26 januari worden opgevolgd door me vrouw Helen L. van Eesteren-Smith. Mevrouw Van Eesteren wordt de vierde vrouw in de Wassenaarse; VVD-fractie. Sinds 1963 is zij woon achtig in Wassenaar, met een onder breking van 3 jaar. Gedurende deze 3 iaar woonde zij in Heerlen, waar zij bestuurslid was van de Open Univer siteit. Politieke en bestuurlijke eva- ring deed zij op als hoofdbestuurslid van de Nederlandse Vrouwen Raad, bondsraadslid van de Consumenten bond en in diverse functies in de VVD. '.TdlWIJK Gedepu- )p Je Staten van Zuid- areaind willen tot het Ma[2000 niet meer dan erhefcroningen op de Kat- ort^)e Zanderij laten bou- Volgens de provincie woningbehoefte in rijk veel lager dan college van deze ge- ïte schetst. In een aan lind van het vorig jaar tentfesenteerde bebou- jsnota suggereert wet- p jer J. Bergman de bouw van 1000 of dertien honderd woningen op de Zanderij Westerbaan. Wil de bouw begin 1990 van start gaan, dan zullen GS dit jaar de cijfers voor Katwijk moeten bijstellen. Alhoewel de Zanderij Wester baan het laatste stukje lande lijk gebied van Katwijk is, worden sinds 1982 plannen ge maakt om de huidige tuin- bouwgrond te gebruiken voor het laatste grootschalige wo ningbouwplan van Katwijk. In een prognose gaat de gemeente Katwijk van een grotere wo ningbehoefte in de periode 1985-2000 uit dan de provincie. Het gevolg van de verschillen de prognoses is, dat Gedepu teerde Staten maximaal 650 woningen toe wil staan op de Zanderij. Het Katwijks college is met deze planning ongelukkig. Het verschil in de becijfering komt voornamelijk door verschil van mening over de mogelijke „verdikking" van de huidige wijken. Volgens de provincie kan Katwijk nog wat gaten volbouwen in bestaande wij ken, terwijl het gemeentebe stuur van mening is, dat de ge meente daar al vol is. Ook de suggestie van GS dat Katwij- kers in de regio huisvesting kunnen vinden zou de wo ningbehoefte in Katwijk doen verminderen. Het college is echter van mening dat Katwij- kers „honkvast" zijn, zodat er niet opgerekend mag worden dat Katwijkers zich bijvoor beeld tussen Katwijk en Lei den gaan vestigen. Kortom, om de aan de wo ningbehoefte te kunnen vol doen wenst het Katwijke ge meentebestuur minstens dui zend woningen te mogen bou wen na 1990 op de Zanderij. Om van de provincie groen licht te krijgen startte gisteren een campagne van de Katwijk, gericht op de commissieleden van Gedeputeerde Staten. Mocht de provincie toch geen groen licht geven, dan wil wethouder Bergman de plan nen verder uitwerken voor circa 1300 woningen en daar van voorlopig zeshonderdvijf tig plaatsen. ^drijven ^leubelplein —it de orde sroepen r>t"eJDERDORP De in htia's Stoutenbeek, n opders, Baalbergen, 1 vJpkamercentrum P v*Valhal op het Meu- J|ïlein in Leiderdorp uchgen geen zaken t ger verkopen die tret als „meubels" om- bezorgven kunnen wor- !t. Dat heeft de igse rechtbank be id naar aanleiding een kort geding, was aangespannen r de Zoeterwoudse 'JJ1-* ibelbedrijven Cas- Rijnsen Leski. Bij over ijling zal een dwang- kQ worden gevorderd (kantj 10.000 gulden tot '0 optimaal 500.000 gul- stii. Volgende week £j™jeten al die omstre- ng. i goederen verdwe- i4 0cT z^n' want ze mo" ele* ook niet meer ^.ai-den tentoonge- ,sld. K J Oud« twee Zoeterwoudse ^belbedrijven, die zich ?mK|k bebben verzet tegen ».i2^omst van het Meubel- Gein stellen nadelen te sprejben ondervonden van 106 feit dat bij de vijf be- praaren °P ^et Meubel- in ook zaken als spie- DISCI, vloerbedekking, gor- T ten. beddegoed en zo R.»r worden verkocht. 5. Kafiens bet bestemmings- j.' 14a Elisabethhof is dat toegestaan. De presi- van de rechtbank, M. Wiinholt heeft ge- Vg'olMateerd dat er inder- sprake is van een reding. De Zoeter- rskwijdse bedrijven hebben elang bij aangezien de ijven op het Meubel- jn hun aantrekkings- cht vergroten door JJf;.fdel van een meer uit- id assortiment, het- ten koste gaat van Teliibelbedrijven elders. Wijnholt heeft voor bedrijf gespecificeerd elke lKe goederen niet meer ;ocht mogen worden. TSLAG A)TERU 'ATWIJK WIJK De prijzen van j yirfemeentelijke kerstboom- 2, ifl in Katwijk zijn gevallen p volgende nummers: 50 in«dn: nummer 532 (geel) en ensi'(blauw); 25 gulden: 98 *n*iw). 721 (geel), 756 (geel), blauw), 833 (geel); 15 gul- .250 (wit), 338 (geel), 360 393 (wit), 434 (oranje), (groen). 555 (groen), 568 n), 659 (wit), 660 (wit), geel), 935 (wit). De prijzen len worden afgehaald bij |emeentehuis, ingang Ko- in Julianalaan, kamer 17 he grond, tussen 9 en 12 l's ochtends en 14 en 16 p middags. Mevrouw H. El Banna-Verkaart in haar koffieshop: „Nog nooit klachten over geluidsoverlast geweest". NOORDWIJK Me vrouw H. El Banna-Ver kaart ligt nu al ruim een jaar overhoop met het ge meentebestuur van Noordwijk. Zij exploiteert in een unit van de win kelpassage „De Dam" aan de Hoofdstraat een kof fieshop. Het gemeentebe stuur wil dat zij haar zaak, net als de andere onder nemers in de passage, da gelijks om 18.00 uur sluit. De gemeente vreest over last van bezoekers na dat tijdstip en heeft dat ook aan haar geschreven. Me vrouw El Banna is het daarmee niet eens en zij houdt dan ook de koffies hop na het winkelslui tingstijdstip open. De Raad van State moet in. het geschil beslissen. De gemeente heeft mevrouw Banna op haar vingers getikt wegens overtreding van de winkelsluitingswet. Het ge meentebestuur voert verder aan, dat mevrouw El Banna door het open houden van haar shop de voorwaarden overtreedt waaronder zij vrij stelling heeft gekregen van de voorschriften van het bestem mingsplan Kern Noordwijk aan Zee. Als de koffieshop „als een volwaardig horecabedrijf" wordt geëxploiteerd, zal de overlast in het betreffende ge deelte van de Hoofdstraat toe nemen, is de vrees van het col lege. En dat staat lijnrecht te genover het beleid van het ge meentebestuur om horecabe drijven rond De Grent te con centreren. De heer L.C. Blok, juridisch adviseur van de koffieshop- exploitante, liet onlangs geen spaan heel van de gemeentelij ke argumenten. Hij betoogde dat de koffieshop niet als een horeca-onderneming kan wor den beschouwd, omdat er geen alcoholische dranken worden verkocht. „Enkel en alleen koffie, alcoholvrije, broodjes, en andere versnaperingen", zo betoogde Blok. Daardoor is de aanwezigheid van de koffies hop ook niet strijdig met het bestemmingsplan Kern Noord wijk aan Zee en is de vrijstel ling van het bestemmingsplan in feite overbodig. Dit verbiedt horeca-bedrijven, maar staat onder meer winkeldoeleinden en verzorgende bedrijven toe. Over de openingstijden hield hij de gemeentebestuurders voor. dat de winkelsluitings wet zelf aangeeft dat de wet niet van toepassing is op be drijven als koffieshops. „De normale openingstijden voor gewone winkels gelden der-, halve niet voor de koffieshop van mevrouw El Banna", stel de Blok. Volgens hem valt de koffieshop eerder onder de, openingstijden die de gemeen te heeft vastgesteld voor in richtingen en kiosken, die al coholvrije dranken aan het Cubliek verkopen voor ge- ruik ter plaatse. Naast deze zakelijke argumen ten, voerde Blok nog aan dat het onmogelijk is de koffies hop rendabel te exploiteren als deze om zes uur dicht moet. Mevrouw El Banna lichtte toe dat 60 procent van haar omzet na dat tijdstip binnen komt. „Vooral in de late avonduren blijkt de shop in trek te zijn bij Noordwiikers, die voor het naar bed gaan nog een „loop je" maken," aldus de eigena res. Uiteraard komen er ook wel disco-bezoekers binnen, „maar met een glas melk of een kop koffie komen die juist tot rust", vond zij. De Vrees voor overlast achtte zij onge grond. „Er zijnnog geen klachten over mijn koffieshop binnengekomen bij de politie". Het wachten is nu op de uit spraak van de Raad van State. Truc met opgevoerde brommers ontdekt ALPHEN AAN DEN RIJN Door een ontdek king van de Alphense po litie kunnen nu meer op gevoerde bromfietsen van de weg worden gehaald. Alphense agenten vonden het zo vreemd dat veel opgevoerde brommers die men met een hoge snel heid zag rijden, bij contro le op de rollenbank aan de wettelijke eisen leken te voldoen. De truc is nu ontdekt. Opgevoerde brommers zijn voorzien van een kleine schakelaar (die vaak onder de tank zit) waarmee een condensator in werking wordt gezet. Deze condensa tor brengt het toerental en het vermogen van de motor weer terug tot de wettelijke normen. Zodra de bromfiet ser wordt aangehouden, zet hij het schakelaartje om. Twee hoofdagenten van het Alphense korps beschreven de ontdekking in het Alge meen Politieblad. Een woordvoerder van de politie zei niet te weten of de truc veel wordt toegepast. „Het is een handigheidje waar brom fietsers onderling wel over zullen praten". Ook is niet duidelijk of het foefje in Al phen is „geboren". Reünie Het 4e R.I. houdt zaterdag om 14.00 uur weer een reünie in het Dorpshuis te Valken burg. Tijdens deze bijeen komst worden vele foto 's ge toond die betrekking hebben op de historie van dit regi ment. Inwoners van Valken burg en omgeving kunnen deze foto's zondagmiddag tus sen 14.00 en 17.00 uur bezich tigen in het Dorpshuis. Tine Tine Ruysschaert brengt za terdagavond haar solovoor stelling „Het verdriet van België" op de planken van het Hooftstraattheater in Al phen aan den Rijn. Het door Ton Lutz geregisseerde stuk is gebaseerd op de ge lijknamige roman van Hugo Claus. Kaarten kosten veer tien gulden per stuk, CJP'ers en houders van een Pas 65 moeten tien gulden betalen. De voorstelling begint om half negen. Film Het SKAN-filmhuis in Noordwijk draait zondag de bekende film „Brutti Sporchi e Cattivi" van Ettore Scola. De film brengt het leven in beeld van mensen die de ver schoppelingen van de maat schappij zijn. Het is een ver slag van een oorlog binnen een familie, waarvan de le den op egoïstische wijze hun voordeel proberen te halen. De voorstelling in vormings centrum De Vonk begint om kwart over acht. De toegang sprijs bedraagt zeven gulden, SKAN-begunstigers en CJP'ers moeten vijf gulden betalen. Concert In de kapelzaal tegenover de St. Agathakerk in Lisse heeft zondag weer een kof fieconcert plaats. De uitvoe ring is georganiseerd door de Vrienden van het Adema-or- gel. Opgetreden wordt door het Blaaskwintet Vol-O-vent, dat een programma met wer ken van onder anderen Cam- bine, Mozart en ook lichtvoe tige werkjes zal uitvoeren. Het concert begint om twaalf uur, een kaartje kost vijf gul den, maar de jeugd tot 14 jaar oud heeft gratis toegang. Vesper In Noordwijk is zondaga vond om zeven uur in de Grote Kerk de eerste muzi kale vesper van dit jaar. Voorganger is ds. W. van der Lee die de klassieke lezingen voor de eerste zondag na Epi- fanieën verzorgt. Een blok fluitkwartet voert een „Pa vane", en een Gaillarde van een anonymus uit, ter wijl het Vesperkoor onder meer het motet „Kind waar om hebt ge ons zo gedaan" van Willem de Vogel en Psalm 84 onberijmd zal zin gen, onder leiding van Théo Tobé. Wim Jonker De Haarlemse beeldhouwer Wim Jonker exposeert van maandag 12 tot en met vrij dag 30 januari bij de Kulture- le Raad aan de Prinses Irene- laan 16 in Hillegom. De beeldhouwwerken zijn ge maakt vanuit de Mandela gedachte", oftewel: „Aan het begin en einde van ons le ven, zijn wij allen gelijk". Op werkdagen kan men tijdens kantooruren bij de Kulturele Raad terecht, op zaterdag en zondag van één tot vier uur 's middags. De toegang is gra tis. Tuinbouw en Plant kunde De Leidschendamse afde ling van de Kon. Mij. Tuin bouw en Plantkunde houdt maandag in het Dienstencen trum Duivenvoorde aan de Graaf Willem de Rijkelaan de maandelijkse bijeenkomst. Spreker is voorzitter (en chef van de gemeentelijke Plant soenendienst) P. van Deur- zen. Onderwerp is „Twee Ca- narische eilanden", namelijk Gran Canaria en Tenerife. De eilanden hebben een weelderige subtropische plantengroei en erg van el kaar verschillende land schappen. Na afloop weer de gebruikelijke verloting van planten. De afdeling gaat za terdag 24 januari op excursie naar de anthuriumkwekerij van de firma Weerden berg aan de Oude Trambaan, naast de gemeen tewerf. Vol gende maand begint weer een cursus bloemschikken voor gevorderden. Aanmel den mevr. A. van Kersber gen, tel. 278411. VOORSCHOTEN Een meerderheid van de Voor- schotense raad blijft voor een vaste oeververbinding tussen Voorschoten en Vlietland. Alleen D66 blijft tegen een vaste oe ververbinding, omdat een hoogte van 5.60 meter bo ven de waterspiegel een landschappelijke ontsie ring veroorzaakt. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de commissie openbare wer ken. Men bleek niet be reid zich in afwachting van bezwaren op voor hand te beraden over een beweegbare oeververbin ding. Aanleiding tot die discussie was de mededeling van wet houder J. Visser dat bij de pro vincie bezwaren zijn ingediend door de gebruikers van het Vlietkanaal. De vele zandtran- sporten maken een vaste oe ververbinding volgens hen na melijk onmogelijk. Voorscho ten blijft voorlopig bij een vas te oeververbinding, omdat de kosten van een beweegbare oeververbinding volgens een ruwe schatting bijna een verr dubbeling van de 1 miljoen kosten voor de vaste oeverver binding zullen betekenen. De bouw van het raadhuis in Voorschoten verloopt voor spoedig. Tot nu toe werkt de aannemer nog op schema, waardoor er alle aanleiding bestaat om aan te nemen dat het gehele complex in novem ber van dit jaar opgeleverd kan worden. Veertien Voorschotenaren hebben gereageerd op het ver zoek van de gemeente om on veilige situaties en locaties te melden. Het gaat om 8 ver keerstechnisch onveilige loca ties, 5 onveilige locaties uit cri mineel oogpunt en een combi natie daarvan. De commissie leden willen trachten de tech nische zaken zo snel mogelijk te verhelpen. Uit de discussie kwam wel naar voren dat slechts een gering aantal on veilige locaties zijn aangemeld. Er zal nog een herhaalde op roep geplaatst worden en te vens zal een verzoek gedaan worden aan de ANBO en de Vrouwenraad om deze hele zaak te onderzoeken. Voorschoten zal reageren óp de brief van de gemeente Wassenaar, waarin men pleit voor de aanleg van Rijksweg 11-West. Voorschoten is tegen de aanleg van deze rijksweg omdat het dorp in twee ge deelten gesneden wordt door die weg. Voorschoten ziet als oplossing van het Wassenaarse verkeersprobleem de door trekking van de Landschei- dingsweg en niet de aanleg van een nieuwe rijksweg. LEIDEN/GOUDA De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Midden Holland, T. Hopman, wil de lagere overheden door externe, gekwalificeerde ac countants laten controleren. Hij zei dit gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak in Gouda. Ook wil Hopman organisatie onderzoeken invoeren. Vol gens hem blijkt uit de vele pu- blikaties over oneigenlijk ge bruik en knoeierijen bij ver schillende ministeries dat de werkzaamheden van het Veri ficatiebureau Nederlandse Ge meenten en de Rekenkamer kennelijk niet voldoen. Volgens de heer Hopman zou dit kunnen betekenen dat de lagere overheden lang niet al tijd efficiënt werken en dat het financiële reilen en zeilen binnen beter moet worden ge controleerd. „Het opmaken van budgetten aan het eind van het jaar is een voorbeeld", aldus Hopman. „Deze controle zóu weieens veel geld kunnen opleveren, die dan kunnen worden gebruikt voor zaken die nu blijven liggen". De directeur van de gemeente lijke accountantsdienst in Lei den leverde deze week soort gelijke kritiek op het Verifica tiebureau, dat mogelijk het fi nanciële beheer van de ge meente Leiden overneemt van de accountantsdienst. De Sprong in Ter Weer WASSENAAR De Eindhovense dansgroep De Sprong treedt op zater dag 17 januari op in boe- derij Ter Weer aan de Deijlerweg 153 in Wasse naar. Het optreden, dat om 20.15 uur begint be staat uit drie delen: Lo kaal 01, Wega en Line Up. Na afloop van de korte voorstelling treedt het gi taarduo Edwin van Ligte- ringen en Egon Kracht op. Entree ƒ10. Dansgroep De Sprong is bij toeval ontstaan in 1983. Hun eerste choreografie, Lokaal 01, had zoveel succes dat de groep besloot door te gaan. Dat resulteerde in de twee nieuwe stukken Wega en Line Up. Lokaal 01 is ge noemd naar de plaats waar het stuk voor het eerst werd opgevoerd. Het is een perfec te combinatie van dans. mu ziek en ruimtelijke omstan digheden, een soort moment opname. Wega, uit 1985, is gebaseerd op twee principes: het collectieve en het indivi duele. De relaties daartussen worden in de dans tot uit drukking gebracht. Wega, een zonnestelsel in wording is een choreografie met een enorme interne spanning. Dat geldt ook voor Line Up, een choreografie uit 1986 ge baseerd op meetkundige wet matigheden. De stijl van De Sprong doet denken aan die van de Belgi sche groep Rosas, die twee jaar geleden in Nederland veel aandacht trok. Met deze drie choreografieën, die ie der twintig minuten duren bewijst De Sprong daar dicht achter te zitten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17