Langs Omwegen LDM blijft aangewezen op aankoop Haags water Liefdewerk van Kaas-eilanders aan het molentje van Faljeril ALLER LEI(DS) EeidóeQowiant «3HOLLANDSE WINDMOLENS ZIJN ZO PRACHTIG MOOI" Irie jaar geëist tegen roofovervaller BURGERLIJKE STAND Leiden proefgemeente meting politiesterkte ■GINj "IDEN OMGEVING VRIIDAG 9IANUARI1987 PAGINA 15 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 .op toestel 10. iim een jaar geleden erd de Rijnlandse Mo- hstichting voor de som een daalder eigena- van het uitzonderlij- I houten wipstaart- of Mdemolentje op het zame, van allerlei ;hout voorziene en ir woeste wateren om- belde eiland Faljeril in I Kagerplassen. Een op wachtend bedrag: een gul-. k bij in vijftig, betaald aan de rgg^enaren, de erven Blok t wj Wassenaar die in eer de vi instantie een knaak dden gevraagd, len gi i Alk^n opvallend is de naam li het eilandje: er is geen Aar-j^bog meer te vinden die htlijsthellen ^an waar dat exoti- Wekée- een beetje Spaans aan- aanvrpHb- „Faljeril" vandaan de wf11 Maar daar heeft inmid- aanys iedereen vrede mee. Ook n (jjet liefhebberende duo Jan I Aanhaar en Rob van Asten. de^e beren Kaag-eilanders, veriJw'bigers van de Stichting, van oktober '85 tot jjtbrelPn juli '86 hun zeeën van van>jetijd besteed aan het ge- rfl en al opknappen van het prmante molentje. „Elke colldü een steek is een hemds- 'n 6611 jaar'\ zou R°b Asten zeggen. De red- is volkomen ge- de jagd. Een kort bezoek aan gemJ pareltje van vakman dat éaP- inzicht, overgave en op Faljeril. Een kwijzprsteek Per motorsloep van »ag-eiland naar het be ak dauwde buureilandje. chaprfd-molenmaker Jan Ver- Dom 311 Cl) en oud-Helmonder en V|b van Asten (58), vrijgezel gem volgens veler zeggen „een eenjrktuigkundig ingenieur k ut gouden handjes", kunnen dras'reden zijn. Met veel geest- Ift hebben zij aan „de Falje- nieuw leven geschonken, it ding maalt weer lustig, zij ljjit elektrisch gedreven. In de A-V-*\irt zijn het alleen nog maar Kok-molen en die van de ik die hun werk doen als |iiaar de wind zijn gezet. Ja de Kok-molen (men zegt wel Kogjesmolen) draait steeds: „Dat moet ook anders krijgt de mole- ir daar natte voeten", zegt -Ji Asten. De overige 16 of J windmolens in de omtrek uitgeteld en houden Hol- *Hds glorie in alle stilte hoog.. 0f geen wind. Het twee- tal had in oktober '85 net de restauratie van de Kagermo- len achter de rug. Daar had den zij twee jaar over gedaan. De Rijnlandse Molenstichting is beide vrijwilligers zeer er kentelijk voor hun inspannin gen. Jan Verhaar: ,.Op de jaarlijkse bijeenkomst van de vrijwillige molenaars van de stichting, in november van het vorig jaar, hebben wij nog een eervolle vermelding plus geschenkenbon gekregen". Rob van Asten, telg van een Brabants industrieel geslacht, is volgens zijn goede vriend Verhaar „een druk baasje". Die indruk neem ik van hem over. Als jongeman kwam. Rob hier al 's zomers zeilen en zijn vader kocht op Kaag eiland het zomerhuis dat nu nog door Rob in goeden doen bewoond wordt. Rob van As ten wil best praten, maar ik moet er wel rekening mee houden dat hij ook nog moei werken. Verder ergert Van Asten zich rot aan krantekop pen die het gemeenzaam heb ben over „Juliana en Bern- hard", in plaats van Prinses en Prins. Rob (goed voor slo ten beste koffie en gevulde koeken) zou Scrooge kunnen nazeggen: humbug! „Er schijnt, potverdomme. tegen woordig helemaal geen onder scheid meer te zijn. En mr. Lier interesseert me geen zier". Links: Rob van Asten en „de Faljeril": verwarmend molen- plezier op een onbewoond eiland. Onder: Het was warm, toen Jan Verhaar vorig jaar schaaf de aan het weidemolentje. Verhaar is weer een heel an der type. Toen hij nog molens maakte, tuimelde hij een keer in een vrije val van 12 meter hoog naar beneden. Dat was het eind van zijn carrière. Maar hij is nog dagelijks in de weer met het repareren van antiek, met houtsnijwerk; „Ik kan niet stilzitten. Je hoeft niet staan te kijken hè? Profi teren van het leven. Moet je toch doen!?" Enfin, het Faljerilmolentje be stond in '86 vijftig jaar. Het werd in '36 gebouwd door Gerrit Sepers uit Hazerswou- de en was een van de laatst gebouwde Nederlandse wind molens. Een „gouden" werk stuk derhalve. Sindsdien stond het, in zomers en win ters, Faljeril droog te houden, tegenwoordig als elektrisch gemaaltje waar de erven van dr. Blok toch wel vanaf wil den. Je moet altijd met een bootje overvaren als je er wil komen. Vandaar die symboli sche overdracht aan de Stich ting die zoveel goed werk verricht onder het resterende molenbestand in deze streken. Met de hulp van vrijwilligers, uiteraard. Wat het Faljerilletje betreft: de molen werd in onderdelen uiteen genomen en op een platboomde Westlander over gebracht naar de werkplaats van Van Asten op het grote eiland, dat met z'n prachtig geconserveerde behuizingen de sfeer ad^mt van een geïso leerd openluchtmuseum dat slechts per pont bereikt kan worden; de ringvaart is net te smal voor een hoovercraft. Een soort Virginiaans Willi amsburg ligt daar geprepa reerd op het eiland, bevolkt door autochtonen en artiesten, in oud-koloniale stijl. Maar dan heel echt Hollands. Daar werden de wieken en de kop van de Faljeril, de windvaan en al die molendingen meer onder handen genomen. Al het hout van 't zeldzame wei demolentje („Zeg niet mini- molentje, want dan word ik giftig") werd vernieuwd. Van Asten: „Een heidens werk, maar wat we doen is nuttig". Net vóór de Kaagweek van '86 was het karwei visueel vastgelegd in een foto-album geklaard. De vlag kon in top op het parmantige wipmo lentje. „De Faljeril" is veler lei, heb ik begrepen: wipwa- termolentje, weidemolentje, poldermolentje, wipstaartmo lentje, staartmolentje. Maar in elk geval een lief molentje, een dot van een molentje, met houten ondertoren, gedekt met dakleer. Een windvaan daarenboven. De vang (rem) is een stalen hoepelvang, of wel wipstok. Het troeteldier, weer kleurenfris, van Ver haar en Van Asten wordt ge dreven door een houten cen- trifugaalpomp, in stede van een schep- of schoepenrad, zo als bijvoorbeeld de Kagermo- len heeft. Maar daar zit, ge loof ik, een vijzel in; als dat niet hetzelfde mocht zijn. Ik tast blindelings rond in de molentermen en stel me bloot aan de eventuele onmin die ik onder vrijwillige molenaars en andere molenijveraars kan oproepen. Molentje met staart Maar het is ooit erg mooi ge weest met dat juweeltje op Faljeril. Ik herinner me een zinsnede uit een beschrijving: „Het molentje heeft een staart, waardoor het automa tisch op de wind gaat staan". Prachtig is dat toch. is het niet? Hier klinkt liefde uit. Molenliefde. Van Asten en Verhaar zijn van die molen liefhebbers. Er is weer een kleinood gered. Voor de rest proberen ze als vrijwilligers de Kagermolen malende te houden. Dat is het doel waar naar zij streven, met repara ties en onderhoud. Het houten molentje op het verlaten eilandje Faljeril. Een succesvolle story van polder formaat met een afstraling van een winderige en kille Duizend en één Nacht. Maar Rob van Asten weet nog meer. „In Leiden, bij de gere construeerde Rembrandtbrug over het Galgewater, zijn de oude fundamenten gevonden van de toenmalige zeventien de eeuwe Put-molen. Die mo len willen ze gaan herbou wen. Nou. in delen liggen die onderdelen al gereed. Hier en daar opgeslagen, bijvoorbeeld bij de molen d'Heesterboom van Noordman. Ze kunnen straks zó aan de slag met de Put-molen. Dat wordt schitte rend. Net zoals op 17e eeuwse tekeningen nog te zien is, voordat die molen uit het stadsbeeld verdween". Mensen als Verhaar en Van Asten vechten voor de wind molens. Niet ertegen, zoals Don Quichote in het droge Spanje. Rob van Asten ver ontschuldigt zich bijna: „Gek ke lui zijn wij hè9 Met die vreemde hobby. Maar Hol landse windmolens zijn ver domme zo ontzettend mooi!" ■n. Volkshuis asison het Leids Volkshuis gaan 1 Ize maand zes nieuwe cur- issen voor volwassenen van Iart: 'Meer leren durven', 18e°1bmpu tercursus. Spaans, s^iC\lusseneursus voor vrouwen, samégsiscursus politiek en cursus en bYereldoriëntatie. Op diverse en gbdere cursussen van het everiiolkshuis is nog plaats. In- re sórmatie is verkrijgbaar bij ooket Leids Volkshuis, Apothe- getrtfrsdijk 33a, Leiden. Tele *w? 071-149180. ts^offiebar A stranger in my forest" is uitgb titel van de film die zater- fygavond 10 januari wordt in gedraaid in de koffiebar in de Petrakerk aan de Curaca- ostraat 1. De koffie staat klaar om 19.45 uur, de film begint om 20.00 uur. Voor meer informatie: tel. 071- 221036. Cursussen De directie Welzijn de ge meente Leiden start in sa menwerking met K&O en het LVC op 2 februari een aantal cursussen bedoeld voor inwoners van Leiden die een WW-,WWV- of RWW-uitkering hebben. De cursussen tellen gemiddeld 15 bijeenkomsten, deelname is gratis maar leermiddelen moeten zelf bekostigd wcr- den. Voor een inschrijffor mulier en nadere inlichtin gen kan men zich wenden tot de direk tie Welzijn, 071- 254770. Volksdansen De volksdansgroep Tarantel la houdt zondag weer de maandelijkse volksdansin- stuif. Er wordt om 19.00 uur instructie gegeven door Yvonne Knijnenburg. De toegang aan de Breestraat 66 bedraagt vier gulden. houdt in het kader van Leidse Jazzweek op 11 janua ri een session-middag in Bo wlingresta uran t Hans Menken, Boshuizerlaan, Lei den. Aan deze middag wer ken mee: Frank Noya, Ruud Bogaards, Bob Rigter, Peter Nagtegaal, John Bas, Wil Si mons Guup Massaro en Theo van Meurs. Aanvang 15.30 uur. toegang f 7,50 (leden, f 8,50 (niet-leden) en f 6,50 (student/CJP). HAAG/ALPHEN sbestL DEN RIJN Tegen )egst{25-jarige inwoner van erlegjerswoude is gisteren de Haagse rechtbank jaar gevangenisstraf met aftrek van ^arrest wegens een tal overvallen. De man lende gisteren het hem laste gelegde. De Hazerswoudenaar, die ver slaafd is aan heroïne, had op 7 oktober 1986 in Alphen aan den Rijn met een andere man een fietsster van haar handtas beroofd. De dag erna ging de verdachte met twee anderen in een gestolen auto naar een sigarenwinkel in Rijsenhout. Hij wachtte in de auto voor de winkel, terwijl de twee ande ren de eigenaresse van de win kel onder bedreiging van een kapmes de kassa met geld plus een telmachine afhandig maakten. Nog dezelfde dag werd een benzinepomphouder in Boskoop, ditmaal onder be dreiging van een hamer be roofd van de kassa met daarin geld en cheques en enige hor loges. Eerder dat jaar. op 23 april, had de Hazerswoude naar al ingebroken in een ga ragebedrijf aan de Rijndijk in Leiden, waar hij geluidsappa ratuur en sigaretten wegnam. De officier van justitie achtte alle ten laste gelegde feiten be wezen en eiste drie jaar gevan genisstraf. Het verzoek van de advocaat van de verdachte tot schorsing om de verdachte de gelegenheid te geven in een afkickcentrum van zijn versla ving af te komen, wees de rechtbank af. Vonnis op 22 januari. Ondertrouwd: M. Schoo en A. Brouwers, C. Linschooten en Waardenberg. M. V. J. Harpe- G. M. Venekamp, J. A. F. M. A. J. Heemskerk. Max Leonardus Gerardus P. L. Ranke en J. M. Ie Large, Maria d.v. J. P. L. Ranke en J. Large, Rob z.v. R. K. van Buur- M. J. Naaktgeboren. Jarik z.v. G. L. Vliegenthart, Jacky C. van Leeuwen en H. J. Nicole d.v. C. L. Bouwmees- P. J. Schouten. Johnny Pieter z.v. J. Bruggenkamp en M. iderman, Gerardus Adrianus P. Hoek en D. G. Zwanenburg. Philip z.v. J. A. J. Karremans Sanne Vincentia A. Haasnoot. An- Everwijn en G. Gielen. P. J. M. Paulide6 en E. inkel, Johannes z.v. D. de Jong f H. Zwaan. Maryam d.v. A. Ez- xiri en A. Saidi. Jaap z.v. J. jer en D. M. van der Peet, Levine Ine Sophia d.v. C. W. E. de Zin- ger en M. H. Blonk. Peter z.v. A. van Schie. Sabine d.v. S. A. Heikens en M. M. B. van Veen. Aline Johanna d.v. J. M. van Noort en J. B. J. Tig- chelaar. Irene d.v. J. Eising en E. Ver- hoeff, Willemijn Henriette d.v. T. Balk en J. L. Haafkens, Stephanie Bianca d.v. I. Hemmes. Eveline Meja d.v. M. A. Vink en J. B. G. van Baal. Rutger Hugo z.v. H. P. J. Zwetsloot en J. A. M. Zonneveld, Floortje Charlotte d.v. M. C. van Trierum en E. C. Scheen, Stella Eline d.v. M. C. van Trierum en E. C. Scheen. Felicia Honorée d.v. F. M. Walter en A. A. Six Dijkstra, Mar- garetha Cornelia Theodora d.v. J. S. H. A. den Elzen en M. J. van Schoo- ten, Chantal d.v. C. L. P. Stikkelorum en L. Visser. Eva Petronella Catharina d.v. H. Otten en M. P. W. Zwetsloot. Ahmed z.v. T. Berdai en F. Tahiri, Sa- brina Zamira d.v. C. E. van Hennei- gen. Rachida d.v. M. Boudour en F. Boudour. Michel Sebastiaan Johan nes z.v. J. M. J. Fransen en R. H. J. Koster, Catharina Maria Elisabeth d.v. A. C. M. Slobbe en C. A. M. Wel- sink, Barbara Adriana d.v. A. A. N. Zoet en A. J. P. M. van Mil. Peter z.v. P. Hoek en P. Ruwaard, Koen Erik z.v. J. H. van den Heuvel en G. H. Vis ser. Sjoerd Cornells Quirlnus Johan nes z.v, C. J. M. Olsthoorn en S. M. Beugelsdijk. Sabine Maria Imelda d.v. Ct M. I. Oomen. Michel z.v. G. Ouwe hand en W. Jamoel. Michelle Eliza beth Lamberta d.v. J. H. Robijn en M. T. J. Gommans Wilhelmus Nicolaas Bastiaan z.v. W. N. van der Voort en J. C. P. M. Turk. Maaike Gerarda d.v. J. R. de Man en M. A. G. Stoop. Jan Jurre z.v. J. P. Miedema en K. Knob- be, Rutger Alexander z.v. IJ. van der Plas en A. N. Kraijenoord. Nathalie Maria Caroline d.v. B. van der Heij den en G. G. Keijzer, Cengiz z.v. M. Kames. Jasper z.v. R. Sinke en E. van Staverden, Mariélle Eugenie Henriette d.v. M. M. J. J. R. Jaspers en M. E. C. Raijmakers, Paulaw Elisabeth d.v. J. H. Kolft, Laura Elisa d.v. G. K. Kasteel en M. T. Turtiainen, Maria Johanna d.v. R. van Nes en J. P. Q. Oostdam. Jacqueline d.v. A. J. van der Plas en G. Sewrafimovic, Claudine Helena Eveleyne. d.v. J. J. van der Sande en J. C. Byel, Gido Martijn. z.v. W. P. M. M. van de Ven en I. R. M. Tangelder. Overleden: P. de Mooij, geb. 13-12- 1915 man. M. L. E. Bouricius, geb. 7- 8-1915 vrl.. geh. gew. met J. J. roe- lants, E. W. Fukken. geb. 27-7-1913 vrl. geh. gew. met A. J. M. Kriek. C. J. van der Nagel geb. 24-6-1946 vrl. echtg. van Ij. Verdoes, A. R. Ramdi- hal, geb, 1-11-1986 vrl.. A. W. de Kooker, geb. 8-1-1965 man. M. van der Plas. geb. 8-10-1915 man, M. H. van Kesteren. geb. 10-3-1914 man, H. A. van 't Oever, geb. 19-8-1904 man. M. C. Verhoorn, geb. 19-7-1924 vrl., H. Hofkes, geb. 4-10-1946 man. G. J. van Wensveen, geb. 7-4-1948 man, H. J. de Heiden, gebn. 8-12- 1900 man, S. Berkheij. geb. 23-1- 1914 vrl. geh. gew. met J. Plug, Raffly Rasad. geb. 21-12-1927 man. M. A. Vlaardingerbroek. geb. 14-12-1919 vrl. echtg. van L. Mieremet, C. A. van den Brand. geb. 11-6-1904, vrl. geh. gew. met J. Havelaar, J. N. Berg, geb. 9-7-1910 man, N. van Vegten. geb. 20-5-1921 vrl. geh. gew. met S. Heemskerk, M. van Houten, geb. 9-1- 1900, vrl. geh. gew. met A. Keijzer, M. Hommes, geb. 17-6-1916 vrl. geh. gew. met J. P. Stam, P. A. Vogels, geb. 25-2-1911 man, A. van den Berg. geb. 29-9-1902 vrl. echtg. van J. T. L. Hebinck, J. W. M. Kruse, geb. 5-12-1970 man. H. K. A. Kuehn, geb. 29-10-1932 vrl. echtg. van N. Fekkes, S. C. Bisschops. geb. 19-2-1981 man. C. A. Zuijderduijn. geb. 2-5-1915 man. Gehuwd: A. G. Blankestijn en K. Ot- suka, C. Holler en N. van Mastrigt. e. D. A. Przewozny en J. C. W. Saab. J. Neuteboom en J. Willemse, F. J. M. Rancuret en J. Fayier, A. K. C. van den Hoogen en E. A. E. Schulz, H. Kasteelen en C. P. M. de Graan, W. L de Koning en R. W. E. Marijnen. KLEINE VOORZUIVERING IN KATWIJK LOST TEKORT AAN CAPACITEIT NIET OP DEN HAAG/LEIDEN De Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) blijft aangewezen op de aan koop van Haags water om in het eigen capaciteitste kort te voorzien. Het be staan van dit tekort, dat kan oplopen tot twaalf miljard liter water per jaar, is duidelijk geworden nadat vorig jaar het wa terschandaal van de LDM openbaar werd en een einde werd gemaakt aan de illegale zuivering van ruw water in de duinen. De LDM en de Haagse drinkwatermaatschappij zijn het eens geworden over de levering van Maaswater voor de ko mende vijf jaar. De LDM heeft van de provincie toestemming gekregen voor de bouw van een kleine voorzuivering in Katwijk waarmee de ca paciteit enigszins ver hoogd kan worden. Daar naast zal het waterleiding net in de provincie verbe terd worden om de door levering van water in ge val van calamiteiten te ga randeren. De bouw van de voorzuivering in Katwijk strookt niet met het provinciaal beleid dat inte gratie van de drie grote water leidingbedrijven voorstaat. Onder druk van de huidige penibele omstandigheden (bij een calamiteit zou de levering van drinkwater in de Leidse regio in gevaar kömen) stemde een commissie uit provinciale staten gisterochtend toch in met de bouw ervan. De capaci teit van de voorzuivering wordt echter aanmerkelijk kleiner dan de LDM zich aan vankelijk had voorgesteld: in filaats van 40 slechts 15 miljard iter. Overwogen wordt of in de toe komst de voorzuivering kan worden uitgebreid tot een ca paciteit waarmee de LDM zon der water uit Den Haag aan te kopen, in de eigen behoefte kan voorzien. De provinciale commissie liet gisterochtend blijken daar echter niets voor te voelen. Wanneer deze bij zijn standpunt blijft, zou de LDM aangewezen blijven op de aankoop van Haags water. De LDM heeft zich, tot het waterschandaal bekend werd, hier altijd tegen verzet. Presi dent-commissaris J. Fase zei vorig jaar nog dat het water uit Den Haag niet alleen duur der, maar ook slechter van kwaliteit zou zijn. Gisterochtend werd ook beslo ten tot de aanleg van een lei ding door de duinen om de aanvoer van Haags water mo gelijk te maken. Deze aanvoei geschiedt momenteel door eer leiding die alleen bij calamitei ten gebruikt mag worden Daarnaast worden maatrege len genomen om de levering, van water van Rotterdam aar. Den Haag te verbeteren. Dc capaciteit van de bestaande transportleidingen is onvol doende, terwijl de voorraden van Den Haag te klein zijn om naast de levering van watei aan Leiden ook de eigen wa tervoorziening in geval van calamiteit veilig te stellen. Naar verwachting zijn de be langrijkste problemen in de watervoorziening jn he< voor jaar van 1988 opgelost. Met de aankoop van Haagt water en de aanleg van «de lea ding is een bedrag gemoeid van circa 6,4 miljoen guldef De bouw van de voorzuivering is begroot op 18 miljoen gul den. Volgens een woordvoer der van de LDM is het niet uitgesloten dat deze uitgaven een verhoging van de water^ prijs noodzakelijk maken Vooralsnog wordt daar echter niet van uitgegaan, aldus deze woordvoerder. LEIDEN Het politie korps van Leiden doet mee aan een proef van het ministerie van bin nenlandse zaken om de korpssterkte door te me ten. Met zeventien ande re gemeenten en de Noordoostpolder is Lei den gevraagd mee te doen aan die proef. Vol gens het ministerie wordt gezocht „naar een sterktesleutel die beter aansluit op de werkdruk in de korpsen". De korpssterkte is nu vooral afgestemd op het aantal inwoners van een ge meente en op de woning- bezettingsfactor. Het onderzoek is een vervolg op een eerder onderzoek naar de werkdruk bij de korpsen in de vier grote ste den en bij een aantal middel grote gemeenten. Om een meer representatieve verant woording te krijgen, wordt nu dit tweede onderzoek bij een aantal andere gemeenten ingesteld. Woordvoerder D. Graveland van de Leidse po litie zegt in een reactie op het verzoek dat Leiden gaarne meewerkt: „We kunnen de vele verzoeken om hulp en assistentie die vanuit de stad op ons afkomen allang niet meer aan. We zijn blij dat er nu eens serieus naar de korpssterkte wordt gekeken. Het ministerie zal nauwkeu rig in kaart brengen, wat er allemaal op ons afkomt. Daar kan alleen maar als conclusie uit komen dat de werkdruk veel te groot is". Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken kon nog niet zeggen wanneer de eerste resultaten van de proef te verwachten uk gj V bedrfl t/

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15