Leidse huisartsen breiden acties uit Fraaie reiswekker 'atiënten geen last van ruzie gynaecologen 'reventieplan egen inbraken n scholen ZeidaeSotwa/rit 4r 10UWENKLINIEK MAG GEEN GYNAECOLOGEN MEER OPLEIDEN Uitgaven wethouders worden onderzocht Rijnland berekent daling gaspri jzen deze maand al door Jansen, Jansen en Jansen CcidaeSouoa/nt IDEN De patiënten- op de afdeling gynae- ogie van het Academi- i Ziekenhuis lijdt niet Ier de ruzie tussen de igleraren prof. dr. E.V. Hall (gynaecologie) prof. dr. J. Bennebroek avenhorst (verloskun- Dat concludeert de eemanscommissie be- ande uit de Groningse igleraar E. Mandema de gepensioneerde hoogleraar J. Nauta in haar rapport. Deze commissie werd begin dit jaar ingesteld om over de pro blemen tussen beide hooglera ren te adviseren. Het advies van deze commissie, om prof. Van Hall op non-actief te stel len, hebben de besturen van Academisch Ziekenhuis en universiteit naast zich neer ge legd. Aan de commissie was gevraagd een constructieve oplossing te zoeken en de bei de besturen vinden het ontslag van een hoogleraar niet con structief, vooral omdat in het rapport niets wordt gemeld over een eventuele schuld vraag. Hoewel de patiënten in de vrouwenkliniek niet veel mer ken van het conflict is de Spe cialisten Registratie Commis sie, belast met de controle op de kwaliteit van de opleiding van medische specialisten, van mening dat de werksfeer dus danig is verslechterd dat de opleiding tot gynaecoloog niet langer in de kliniek van het AZL kan plaatsvinden. Tegen deze beslissing van de Specia listen Registratie Commissie is prof. Van Hall als hoofd van de afdeling gyneacologie, in middels in beroep gegaan. Het bestuur van het Academisch Ziekenhuis neemt volgende week de beslissing of zij tegen het ontnemen van de oplei dingsbevoegdheid in beroep gaat. Maar aangenmomen wordt dat dit wel zal gebeu ren, omdat het AZL het niet eens is met dit besluit. Wordt de beslissing niet terugge draaid, dan hebben de acht arts-assistenten, die momen teel een opleiding tot gynaeco loog volgen in de vrouwenkli niek, nog een jaar de tijd om hun opleiding af te maken of een andere stageplaats te vin den. Zolang de beslissing van Specialisten Registratie Com missie niet is terug gedraaid, zal het AZL geen nieuwe arts assistenten mogen aannemen. Naar aanleiding van het con flict tussen de hoogleraren werden onlangs reeds de afde lingen Gynaecologie en Ver loskunde van elkaar geschei den. Om de verdere verzelf standiging van beide afdelin gen te begeleiden en het oplei dingsklimaat in de kliniek te herstellen is nu een externe gedelegeerde aangetrokken. Deze gedelegeerde, de heer J.M. Bal van het organisatie bureau Twijnstra en Gudde, gaat proberen de verhoudin gen op de afdelingen te her stellen. /VRLIJKS MILJOEN SCHADE IN LEIDEN IDEN Inbraken, idalisme en brandjes >ben de scholen in Lei- vorig jaar ruim een joen gulden schade be- ;d. Om besturen te ad eren dergelijke misdrij- i tegen te gaan, hebben Bureaus Voorkoming Irijven in Zuid-Hol- 1 een preventieplan sa- ngesteld dat de komen- maand aan 800 scholen de provincie wordt aan- )oden. 'boekwerkje: „Inbraak op olen: een effectief pre- itieplan" is een initiatief i de bureaus Zuid-Holland Iden, Rijnmond en Haag den. Schoolbesturen de- zo vaak een beroep op Bureau Voorkoming Mis-, ven dat werd besloten brochure samen te stel- |met ideeën om het aantal Uien en inbraken te hinderen. feens een woordvoerder k de politie is het voor in fers erg aantrekkelijk om |i school met een bezoek te feren: „In de scholen zijn ^vonds geen mensen. Bij veel gebouwen hoef je alleen een ruitje in te slaan om bin nen te komen. Ze zijn boven dien vaak omgeven door veel groen, dus het zijn idea le werkomstandigheden voor een inbreker. Daar komt nog bij dat het tegenwoordig zeer lucratief is. In scholen staan spullen die veel waard zijn, zoals computers met alle bij behorende apparatuur, kleu- ren-tv's en video-recorders. Het handboek geeft een dui delijk overzicht van de wijze van handelen wanneer wordt besloten het gebouw te gaan beveiligen. Van hele simpele maatregelen als in braakwerende deuren en speciaal hang- en sluitwerk tot en met complete alarmin stallaties. Zo wordt bijvoor-, beeld de suggestie gegeven om in plaats van alle lokalen te beveiligen, slechts één in braakwerend lokaal te ma ken waar kostbare appara tuur kan worden opgeslagen. Zo'n lokaal moet zich bij voorkeur niet op de begane grond bevinden, maar op een etage die het moeilijkst be reikbaar is. Elektronische beveiliging van het gebouw is ook een mogelijkheid. I jaar ruim een miljoen schade door In de brochure staan verder adviezen voor maatregelen als het merken en registre ren van goederen, verlich ting, de verantwoordelijk heid door het personeel en dergelijke. Volgens Hooger- vorst kan een school voor zo'n vierduizend gulden goed zijn beveiligd. Deze investe ring is binnen één twee jaar terugverdiend. Een enquête moet uitwijzen of het preventieplan in goede aarde is gevallen. Over zes maanden zijn de resultaten bekend. Wanneer de actie aanslaat wordt overwogen om de brochure landelijk te lanceren. LEIDEN Wethouder P. Bordewijk wil de commis sie financiën inzicht ver schaffen in de kosten die wethouders maken voor representatie, etentjes en het gebruik van taxi's. De begroting voor dit soort uitgaven werd in 1985 ruim overschreden. Ge bleken is dat in dat jaar door B en W voor 35.000 gulden met de taxi gereisd werd terwijl aan etentjes zo'n 21.000 gulden werd uitgegeven. Bordewijk deed zijn toezegging op verzoek van het Links Lei- den-raadslid R. van Lint nadat hij enkele maanden geleden een soortgelijke vraag afwees. Bordewijk zei toen dat nieuws gierige raadsleden hun vraag aan de betreffende wethouder moesten stellen. Hoewel zowel PvdA als VVD zich gister avond tegen een onderzoek uitspraken, wenste Bordewijk het verzoek van Van Lint ver wijzend naar „het recht op in formatie van individuele raadsleden" toch te honoreren. VVD-fractievoorzitter M. van der Nat beschuldigde Van Lint er van „een populair nummer ten gehore te brengen. Uitein delijk komt het er op neer dat wij de declaraties van de wet houders hier op tafel krijgen en dat kan niet de bedoeling zijn". PvdA-raadslid S. de Vreeze zei dat het hem niet in teresseerde „hoe vaak wethou der Fase in een taxi heeft ge zeten of hoe regelmatig er uit eten wordt gegaan. Als er maar goed beleid wordt ge maakt zonder dat de begroting wordt overschreden". Nog onzekerheid over bestemming buurthuis LEIDEN Het is nog niet bekend of en wanneer buurthuis In de Bocht in de Merenwijk wordt opgeknapt. Aan het gebouwtje, eigendom van de Stichting Zijlwijk, werden vorige week zware vernielingen aangericht door een groep jongeren. Zij deden dat uit jaloezie ten opzichte van andere jongeren, die tijdelijk hun intrek hadden genomen in het voormalig onderkomen van peu terspeelzaal Harlekijn. Gisteren is overlegd over de toekomst van het buurthuis. „We gaan nu bekijken of het de moeite waard is om het op te knap pen", aldus een woordvoerder van de gemeente. Voorzitter H. Tuinhof van de Stichting Ziilwijk hoopt dat de gemeente het ge bouw herstelt. „Wij zijn zelf maar een armlastig groepje vrijwil ligers, die in feite niets kunnen doen. Maar het gebouwtje staat daar open en bloot, de mensen kunnen nu nog meer vernielin gen aanrichten". Óver andere opvangmogelijkheden voor de vele jongeren in de Merenwijk heeft de gemeente nog geen be slissing genomen. „Ik kan niet anders zeggen dan dat het pro bleem onze grote aandacht heeft", aldus de woordvoerder. LEIDEN De klanten van het Energiebedrijf Rijnland merken de landelijke daling van de gasprijzen al deze maand. De directie van Rijnland heeft besloten de gas- prijsverlaging van 15 procent al door te berekenen in de rekening van januari. Volgens het energiebedrijf gaan de gas- en stadsverwarmingsverbruikers dertig tot vijfen dertig gulden per maand minder betalen. Per jaar bete kent dit een voordeel van tussen de drie- en vierhonderd gulden. Dat is minder dan de verlaging van vijfhonderd gulden die de heer Groenewegen van de Vegin in zijn nieuwjaarstoespraak aankondigde. Volgens het Energie bedrijf Rijnland bestaan er grote verschillen per regio. „Door een gematigd kustklimaat en een sterk stedelijk karakter is het gemiddeld gasverbruik hier in de Rand stad aanzienlijk lager dan bijvoorbeeld in de provincie Friesland", zo zegt het energiebedrijf. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol I Sao Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Saam: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Saam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 1, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). JNZ| "^OO VRIIDAG 9IANUARI1987 PAGINA 13 i 15 MAANDEN TEGEN RSLAAFDE HEROïNEROVER I HAAG/LEIDEN De officier van justitie eiste ren tegen een 27-jarige man uit Aalsmeer 15 nden gevangenisstraf met aftr.ek van het voorar- De Aalsmeerder zou op 4 september 1986 in een ing aan de Van 's Gravensandestraat in Leiden line geroofd hebben van een dealer door hem te eigen met een pistool. De verdachte is al 12 jaar laafd aan drugs en wil niet naar een afkickcen- i. Hij zei zich van de roof niets te kunnen herin- n, omdat hij onder invloed zou zijn geweest van Ine en methadon, maar getuigen hebben ver- rd dat hij de roof gepleegd heeft. Het wapen dat ebruikt zou hebben, kon volgens de Aalsmeerder its een antiek exemplaar zijn geweest waarmee geschoten kan worden. De officier eiste tegen de achte, rekeninghoudend met het feit dat hij nog t voor roof is veroordeeld, een gevangenisstraf 15 maanden met aftrek van voorarrest. De recht- i doet 22 januari uitspraak. Politie neemt drugs in beslag LEIDEN De politie heeft gisteren bij twee koffieshops in Leiden in totaal 690 gram hasj en 410 gram marihuana in beslag genomen. De po litie nam naar aanleiding van geruchten bij kof fieshop Leidse Plein aan de Pieterskerkchoor- steeg en bij koffieshop Happy aan het Noordein de een kijkje. Bij Leidse Plein werden 380 gram hasj en 130 gram marihuana en enige tientallen spacebonbons in beslag genomen. Een 22-jarige Leidse en een 32-jarige Leidenaar werden ter plaatse gehoord. Bij Happy nam de politie 310 gram hasj en 280 gram marihuana in beslag. Een 27-jarige Leidenaar werd gehoord. De politie stuitte niet op hard drugs. F reewave weer uit de lucht LEIDEN Radio Freewave is gisteren weer uit de lucht gehaald. Aan de Arendshorst werden door de politie de zendmast en de onbemande zender weggehaald. Freewave is nu al bijna veertig keer uit de lucht gehaald. Ontruiming van woning Driftstraat geëist DEN HAAG/LEIDEN Een huiseigenaar heeft giste ren in kort geding bij de Haagse rechtbank de ontrui ming geëist van zijn woning aan de Driftstraat in Leiden. De twee gedagvaarde bewoners, die de woning begin no vember samen met een andere bewoner kraakten, moe ten het pand ontruimen omdat de eigenaar het huis ver kocht zou hebben en de koper de woning wil betrekken. De advocaat van de bewoners vond dat de eigenaar niet alles had gedaan om de bewoners bij naam te dagvaar den, waardoor veel tijd verloren is gegaan. De termijn tot de gevraagde ontruimingsdatum (15 januari) is daardoor volgens de advocaat voor de bewoners te kort geworden. De eiser stelde dat de bewoners zelf de rechtsgang ge frustreerd hebben door zich af te sluiten. Namens de be woners werd gevraagd om een ontruimingstermijn van zes weken. Daarbij werd opgemerkt dat het pand door nog een derde persoon wordt bewoond die niet is gedag vaard. De rechtbank doet op 15 januari uitspraak. jidenaren en vaker ;tand van ïisdieren DEN De Leidse bevol- doet vaker afstand van huisdier dan vroeger, zijn er meer zwerfdie- Dat blijkt uit het jaaro- icht van het Leids Die- siel. In 1986 kwamen meer afstandsdieren en vers binnen dan het ervoor. In totaal wer- 646 zwerfdieren en 339 andsdieren naar het I gebracht. Dit is ten op- te van 1885 een stijging 26 procent. staat echter tegenover, het asiel vorig jaar ook meer dieren heeft weten laatsen. Vooral konden dieren weer terugge- tit worden naar hun baas. In verhouding men veel honden en lig katten weer bij hun baas terug. De zwerf- en werden ook nagenoeg geplaatst Het laatste jaar wist het asiel ge- deld 45 katten per □d aan een nieuwe baas elpen. Het aantal dona- zou verder zijn geste en er zouden meer giften binnengekomen: 150 en in 1985 en 2000 gul- ïn '86. Voor het volgende is het asiel van plan in- te verbouwen. Het wil tleine ziekenboeg en en- quarantaine ruimtes in- en. Door zieke dieren gescheiden te kunnen en, hoopt het asiel be- tingsgevaar nog meer te kunnen houden en erblijfsduur van de die- in het asiel te kunnen orten. OVERLEG MET UNIVERSITEIT IN IMPASSE LEIDEN De Leidse huisartsen breiden hun acties uit tegen de voor genomen opheffing van de studierichting huisart- sengeneeskunde bij de Leidse medische facul teit. De artsen vinden dat de universiteit de bezui nigingen die minister Deetman het wetenscha- pelijk onderwijs heeft opgelegd, ergens anders vandaan moet halen. De leden van de huisartsen- vereniging hebben nu ook besloten de mede werking aan onderzoe ken stop te zetten. Woordvoerder dr. R.W.M van Velzen: „Wij en onze pa tiënten werken bijvoorbeeld mee aan een onderzoek van het Astmafonds en aan een onderzoek onder 85-piussers. Die medewerking wordt op- gezegd". Bovendien overwegen de huisartsen niet langer mee te werken aan het onderwijs. „Studenten zijn verplicht een aantal co-schappen te volgen voordat ze hun bul krijgen. Huisartsengeneeskunde is verplicht. Als we onze con tacten met de opleiding op schorten, kunnen bepaalde artsen niet afstuderen". Ook gaan de huisartsen door met de actie om patiënten niet door te sturen naar het AZL maar naar het Diaconessen- huis of het St. Elisabeth Zie kenhuis. Tevens blijven de huisartsen verwijskaarten trager doorsturen, wat vol gens hen financiële conse quenties heeft voor het aca demisch ziekenhuis. De huis artsen blijven actie voeren omdat het het overleg met de directie en het faculteitsbe stuur tot nog toe niets heeft opgeleverd. „Er zit geen mil limeter beweging in hun standpunt", zegt Van Velzen. „Wel deed men de suggestie de huisartsengeneeskunde te privatiseren. Maar dat lost nu niets op". De huisartsen hebben geen afspraak gemaakt voor een nieuw overleg. Van Velzen verwacht dat uiteindelijk het kabinet zich over dit conflict zal buigen en de knoop zal doorhakken. Inmiddels zijn er vanuit de Tweede Kamer ook vragen gesteld. Hij heeft de indruk dat zijn collegae goed meewerken aan de actie om patiënten, tenzij ze er zelf op staan, niet door te sturen naar het AZL. Woordvoerders van het St. Elisabeth Ziekenhuis, het Di- aconnessenhuis en het AZL zeggen echter dat er in de ziekenhuizen niets van de, boycotactie is te merken. Volgens Van Velzen is dat lo gisch: „In verband met de wachtlijsten zullen de gevol gen van de actie pas aan het eind van deze maand merk baar zijn". Volgens hem heb ben bepaalde specialismen zoals urologie en interne ge neeskunde in het Diacones- senhuis en het Elisabeth zie kenhuis het wel drukker ge kregen als gevolg van de ac- Het gemeentebestuur van Leiden heeft de faculteit een brief gestuurd waarin de ver ontrusting wordt uitgespro ken over het voornemen. Het college vindt dat de faculteit „niet eenzijdig tot deze stap mag overgaan" omdat de op heffing van huisartsenge neeskunde ten koste gaat van de kwaliteit van de eerste lijns gezondheidszorg. En dat strookt volgens het college niet met eerder gemaakte af spraken. B en W verzoeken de faculteit contact op te ne men met de verantwoordelij ke wethouder. Tot nog toe is nog niet op deze brief gerea geerd. Van Velzen is blij met de bemoeienis van de ge meente. „De wethouder heeft op deze manier meer dan ge noeg zijn verontrusting laten blijken. De zet is nu aan het faculteitsbestuur". Echt bijzonder is het niet, wanneer twee mensen elkaar voor de ambtenaar van de burgerlijke stand voor eeuwig trouw belo ven. Opmerkelijker wordt het als op het zelfde tijdstip en op dezelfde plaats het ja-woord klinkt uit zes monden. Dat was gistermiddag het geval in het Leidse stadhuis. Ambtenaar M. Schaap chef van de burgerlijke stand verbond drie broers in de echt: Michel (26), Robert (27) en Daniël (32) Jansen. Ze trouwden gis termiddag om vier uur met respectievelijk Gwenny Frans (23), Mar ja Lepoeter (25) en Bemadette van Krimpen (26). Aan de jongste bruidegom de vraag waarom de broers besloten op dezelfde dag te trou wen. „Ach, het is eigenlijk allemaal toe val. Alle drie de vrouwen zijn zwanger ge worden. Eentje moet in maart bevallen, de andere twee in mei. We wilden alle maal trouwen en toen dachten we: Laten we het maar op dezelfde dag doen. We hebben namelijk nogal een grote familie: negen zusters en nog drie broers. Het is een stuk goedkoper om met z'n drieën een feest te geven".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13