Kohl blijft schadevrij in schandalen en affaires Zware training wordt pritse prins te veel franse regering dreigt te gallen over spoorstaking Zwarte leerlingen terug naar de klas VS dwongen Honduras noodhulp door te geven aan Contra's" BUITENLAND CeidóCÊowa/nt DONDERDAG 8 JANUARI 1987 PAGINA 5 terncentrale VS ydelijk dicht „HLAND De enige* rncentrale in de VS die ge-I is aan die van TsjernobylJ de Sovjet-Unie, is gisteren or zes maanden gesloten om veiligheid te verbeteren. De rbeteringen gaan naar ver- chting vijftig miljoen dollar sten. Het Amerikaanse de- rtement van energie vindt 1 de centrale moet blijven rken, omdat de VS plutoni- i voor kernwapens moeten |>ben. Critici zouden willen I de sluiting blijvend was. [centrale ligt in de Hanford iclear Reservation in Rich- 1 in de staat Washington. Afval groeit stad boven het hoofd (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Al drie weken kan de stad Hamm in de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen haar afval niet meer kwijt. Ook enkele gemeenten in het aanpalende Unna zitten met een hun boven het hoofd groeiende huisvuilberg. Oorzaak van de misè re is een conflict met de exploitan ten van de vuilverbrandingsinstal latie in Hamm. Zij vragen meer geld per ton vuil, maar Hamm weigert te betalen. Het huisvuil moet nu naar vuilstortterreinen op grote afstand worden gebracht. Gevolg: Hamm moet alsnog voor hogere kosten op draaien. Macao in 1999 terug bij China MACAO Portugal heeft zich be reid verklaard Macao voor het jaar 2000 af te staan aan China. Het be sluit is gevallen tijdens een verga dering van de Portugese staatsraad in aanwezigheid van president Mario Soares. Portugal bestuurt Macao maar erkent sinds 1975 de Chinese soevereiniteit over deze kleine enclave aan de zuidkust van de Volksrepubliek. Peking heeft duidelijk gemaakt dat het Macao voor de eeuwwisseling te rug wil. Het krijgt dan de status van een Speciale Administratieve Regio, dezelfde status van de Brit se kroonkolonie Hongkong die de Chinezen in 1997 terugkrijgen. Deng wil iets harder optreden PEKING De Chinese leider Deng Xiaoping heeft vorige week opdracht gegeven „iets harder" op te treden tegen demonstrerende studenten. Deng staat bekend als li beraal en hem zouden de protesten goed van pas komen als drukmid del op de conservatieve partijleden. De leider wil echter zien te voorko men dat de toestand uit de hand loopt. Overigens hebben vandaag meer dan tweehonderd Arabische en Afrikaanse studenten hebben in de Chinese hoofdstad Peking gede monstreerd tegen Chinese studiege noten die hen zouden hebben be dreigd en beledigd. Anti-sandinistische betoging Nicaragua MASAYA Enige honderden men sen hebben in de Nicaraguaanse stad Masaya gedemonstreerd tegen de linkse sandinistische regering. De demonstranten eisten het einde van de „sandinistische dictatuurDe protestmars was georganiseerd door de Nicaraguaanse Democratische Co ördinatie (CDN), een samenwer kingsverband van conservatieve op positiepartijen, vakcentrales en een organisatie van particuliere onder nemers. Voor de demonstratie was geen toestemming gegeven, maar er was geen politie te bekennen. Anti- sandinistische demonstraties vinden zelden plaats in Nicaragua. FRANSE AANVAL OP LIBISCHE RADARS PARIJS Franse gevechtstoestellen heb ben gisteren de radarinstallaties bij het vliegveld van Ouadi-Doum in het noorden van Tsjaad vernietigd. Het vliegveld is in handen van Libische troepen. Dit is verno men uit betrouwbare bronnen in Parijs. De Franse aanval is een antwoord op een Libi sche luchtaanval van afgelopen zondag op de plaats Arada ten zuiden van de 16e breedtegraad, de „rode lijn" die het door de regering beheerste zuiden van Tsjaad scheidt van het noordelijke gebied waarin de opstandelingen actief zijn. Parijs stuurde gisteren verder twee grote transporttoestel len met militair materieel naar Tsjaad. Frankrijk heeft momenteel 1.400 militairen in Tsjaad, wier taak als „defensief" wordt omschreven. Ins Edward tijdens de kennismakingstraining voor de commando's in Lympstone, ct'l '(Van onze correspondent Roger Simons) DNDEN Prins Ed- i/ildord (22), de jongste telg tvaén de Britse koningin izabeth en haar gemaal ins Philip, begint ken- apeilijk te geloven dat hij gei et van het goede hout keifcsneden is om marinier worden. De prins heeft omenteel vijf maanden rde mariniersopleiding hter de rug. Volgens het itse dagblad the Sun ara ;eft de prins huilend :thtslag genomen omdat Dpi hij de commando-oplei ding te zwaar vond. De normale opleiding in Lympstone duurt twaalf maanden en veertig procent van e rekruten valty af. In die periode strijkt Edward als on derluitenant een salaris van 8.000 pond op, maar hij geniet geen enkel voorrecht, moet zelf zijn bed opmaken en zijn eigen sokken wassen. Het trai ningsprogramma van de mari niers omvat onder meer een mars van 45 km over zompig terrein, met op de rug de vol ledige uirusting, die gemakke lijk 15 kilo weegt. De toekom stige mariniers moeten ook veel akelige oefeningen doen, die hun uithoudingsvermogen zwaar op de proef stellen. Hun keiharde en vaak gemene in structeurs doen nooit conces sies. Op Buckingham Palace wordt nu toch kennelijk gehoopt, dat Edwards officieren de radeloze jongeman met goed gevolg zul len weten te beïnvloeden op dat hij bij de mariniers zou blijven. Een mislukking zoals deze die door het dagblad The Sun werd verklapt, zou een oneer zijn voor de hele ko ninklijke familie. En mocht de jonge prins het korps van de mariniers toch vaarwel zeg gen, dan zal hij nadien grote moeilijkheden ondervinden om die mislukking weer goed te maken. (Van onze correspondent Bob van Huët) LRIJS Frankrijk is toneel geworden van vjjn krachtproef tussen re- I ring en stakers, die kan lopen op een politieke sis. De spoorwegactie, is overgeslagen naar iedere sectoren, stond aan ns# begin van een sociale lijljisis. Maar van beide nten stelt men zich zo rd op, dat een politiek nflict uitlopende op ver- igde verkiezingen niet |er uitgesloten is. centrum-rechtse premier, lues Chirac, gaf dit deze k al toe, maar zei tevens !t zullen buigen voor de sta- daar zijn regering vast- ._Jt aan haar economische y leid en haar streven naar mbeheersing en bestrijding inflatie en werkloosheid, beschuldigde de commu- itisch georiënteerde vak- ïd CGT ervan het conflict politiseren en erop uit te de regering te destabilise- en ten val te brengen. Het probleem voor de conser vatief Chirac, die in maart aan de macht kwam, is dat hij moet dienen onder een socia listische president, Francois Mitterrand. Op Nieuwjaarsdag ontving Mitterrand,d ie eerder al bij demonstrerende studne- ten goed sier maakte, een dele gatie van stakende spoorwe garbeiders, wat hem het ver wijt opleverde dat hij met hen sympathiseert. Het gezag van Chirac daarentegen werd door de studentenonlusten en de stakingen danig aangetast. De Franse liberaal Raymond Barre, de gedoodverfde kandi daat van rechts voor de presi dentsverkiezingen van 1988, heeft gisteren zijn steun be tuigd aan de omstreden bezui- nigingspolitiek van premier JaCques Chirac. „Die politiek is noodzakelijk, willen we niet verder op achterop raken bij de andere Europese landen", aldus Barre, die zich erop be riep in 1976, toen hij eerste mi nister was, met bezuinigen te zijn begonnen. Tussen spoorwegstaking en bombardementen in Tjaad be leefde Frankijk gisteren de te rugkeer van Raymond Barre, die hoofdpersoon was in het veel bekeken televisiepro gramma „L'heure de vérité"; het Uur van de Waarheid. Een evenement waarnaar werd uitgekeken, want sinds het in gaan van de fameuze „samen woning" van een rechtse pre mier met de linkse president Mitterrand in maart van het vorig jaar had de afgevaardig de uit Lyon nog maar weinig van zich laten horen. „Om niet het verwijt te krijgen dat ik de cohabitation heb laten misluk ken", zo verduidelijkte hij gis teravond. In zijn ogen blijft de huidige deling van de macht een onwerkbare situatie en had president Mitterrand moe ten opstappen. De spanningen in het onder wijs en de huidige conflictsitu atie bij de spoorwegen SNCF verklaarde hij uit een „over dosis" aan hervormingen die de Fransen de laatste maan den te verwerken hadden ge kregen. „Regeren doe je niet per decreet", zo leerde Ray mond Barre, die net als oud- -president Giscard enkele da gen geleden een lans brak voor meer overleg van de kant van de regering alvorens be slissingen te nemen. MIDJE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL [bljM)) Wie nu echter gedacht had, dat smidje ,erBrholen en Kareltje Knetter zó gemakkelijk I J>uden ontkomen, kent de sluwheid niet van de eine geheime agent met zijn maskertje en zijn Lnl pneus. Gedreven door de sluwe gedachte „je s(^nt nóóit weten..." had dit ventje post gevat m het dak van de sporthal in het grote stadion. nl, esondanks verbaasde het hem wel even, dat plotseling een gat sloeg in de planken zolde- ig vlak onder hem. En nóg vreemder vond hij ?t, dat er uit dat gat een bezem tevoorschijn ^Jvam, waarop een krasse grijsaard van de st adsreiniging gezeten was. „VERRAAD!" brui- het manneke. „Hespodek Knetter zit achter een bezem en wordt ontvoerd! Amerikaan- si" - Bliksemsnel greep hij een geheime agenten-vanghaak en sloeg hij toe. Hij pikte Ka reltje precies in het elastiek van zijn sportbroek- je en smidje Verholen jammerde: „Ach lieve grutjes! Nou ben ik Kareltje alwéér kwijt!" - Toen bleef er voor smidje Verholen niets anders over dan weer terug te gaan naar Humbuksk. „Felix Nefas! Rel-del-del! Dalen bezeml Sneller! Snel!" - Dat was héél verstandig van de smid. want natuurlijk ging hij niet terug naar het sportpaleis. Daar zou men hem immers als de grote boosdoener herkend hebben. Nee nee, de slimme smid zette koers naar een afgelegen buitenwijk van de stad en even later was hij al weer op weg naar het centrum. Hij wilde nu Im mers wel eens weten wat er verder met Kareltje ging gebeuren... (Van onze correspondent) BONN Helmut Kohl rekent er op, dat zijn rege ringscoalitie van CDU/C- SU en FDP bij de Bonds dagverkiezingen van 25 januari een ruime meer derheid zal behalen. Kohl, die zich er tijdens verkie zingsbijeenkomsten op kan beroepen dat onder zijn kabinet de economie al verscheidene jaren con stant groeit, de inflatie in middels negatief is en de reële lonen dit jaar met vier procent stijgen, was tot dusver terughoudend in het doen van rooskleu rige voorspellingen. Het lijkt er op, dat de affaires rond zijn persoon de populari teit van Kohl nauwelijks de ren. Tact en fijngevoeligheid zijn beslist niet zijn sterke punten, zoals weer eens bleek met zijn opmerkingen over de „concentratiekampen in de DDR", waar enige duizenden „landgenoten" vast zouden worden gehouden. Eerder maakte hij al een ongelukkige vergelijking tussen Sovjetlei der Gorbatsjov en nazi-propa- gandaminister Goebbels. Kohl is geenszins van plan zijn uitspraken over de concentra tiekampen terug te nemen. „De SPD gebruikt hetzelfde woord herhaaldelijk om toe standen te hekelen in landen waarvan het politieke systeem haar niet zint", aldus de lijst trekker in een vraaggesprek met een krant. Op de vraag of het woord „concentratiekamp" historisch en moreel niet te zeer belast is zegt Kohl: „Daar kan men over discussiëren". Grootste kamp Kohl wordt in zijn opvattingen gesteund door de rechtervleu gel van zijn partij en door de Beierse christen-democraten van de CSU. CSU-politicus Otto von Habsburg, die lid is van het Europese Parlement in Straatsburg, verklaarde dat Kohl niet ver genoeg gegaan is. Bijval kreeg Kohl ook van zijn zeer conservatieve minis ter van binnenlandse zaken Friedrich Zimmermann (CSU) die de DDR in een interview omschreef als „het grootste ge vangenkamp ter wereld". De DDR heeft het bestaan van concentratiekampen veront waardigd ontkend en gezegd dat de enige politieke gevan genen in het land nazi-misda digers zijn. Maar die bewering lijkt in strijd met de waarheid. Jaarlijks koopt de Bondsrepu- Johannes Raü is stem kwijt BONN Het zit Johannes Rau, de lijsttrekker van de Duitse sociaal-democrati sche partij bij de komende parlementsverkieizngen, bepaald tegen. In de opi niepeilingen maakt hij nauwelijks kans om als winnaar uit de bus te ko men. Tot overmaat van r*.mp heeft hij last van zijn stem gekregen. Tijdens een verkiezingsbijeen komst in Hamburg moest Rau gisteren hulp inroe pen van een arts. Deze gaf hem het advies niet meer te praten. Deze goed be doelde raad komt de poli ticus achttien dagen voor de verkiezingen bepaald niet gelegen. bliek tegen grof en keihard Westduits geld mensen vrij die in Oost-Duitsland gevangen worden gehouden. De werke lijke cijfers worden nooit be kend gemaakt, maar schattin gen gaan uit van minstens 1200. In de overeenkomst tus sen Bondsrepubliek erf DDR worden criminele gevangenen nadrukkelijk uitgesloten. Als er geen politieke gevangenen bestaan, wat voor mensen koopt de BRD dan vrij? Onderzeeërs Er is nog een affaire, waarin Kohl een belangrijke rol speelt: de mogelijke (verbo den) verkoop van verkoop van blauwdrukken voor moderne duikboten aan Zuid-Afrika door een marinewerf die ei gendom van de staat is. De zaak gaat terug op 1985, toen de werf HDW (Howaldtswer- ke/Deutsche Werft) in Kiel voor een bedrag van 46 mil joen mark ontwerpen-op-pa- pier van hypermoderne onder zeeërs aan Zuid-Afrika zou hebben verkocht. Een dergelij ke transactie is krachtens een embargo van de VN verboden. Een commissie uit de Bonds dag stelt een onderzoek in naar deze zaak, waarbij bonds kanselier Kohl als getuige zal worden opgeroepen. Het is overigens nog niet bekend wanneer Helmut Kohl, en in zijn gevolg onder meer minis ter Wörner van defensie, voor de commissie verwacht wordt. De oppositie van SPD en Groenen is bang dat de rege ring zodanig met de agenda's zal gaan schuiven, dat Kohl pas né de verkieizngen van 25 januari voor de commissie zal hoeven te verschijnen. Aanslag op oud president De oud-pre sident van Li banon, Ca milla Cha- moen is gis teren aan een aanslag ontsnapt. Chamoen, i die momen- l§ teel minister f| van financien is, liep slechts lichte verwondin- gen op. Drie lijfwachten werden ge dood en twee auto's brand- den geheel uit. De ver- antwoorde- lijkheid voor de aanslag pi op de chris telijke minis- ter is nog niet opgeëist. Greenpeace naar Antarctica AMSTERDAM Het actieschip Greenpeace van de gelijknami ge milieu-organisatie is vanuit de Nieuwzeelandse haven Lyttel- ton vertrokken naar Antarctica. De bestemming van het schip is het Ross-eiland in de Ross-zee op 3.000 kilometer van Nieuw- Zeeland. Het ligt in de bedoeling in de buurt van Cape Evans een basiskamp op te richten, waar vier leden van de Greenpea- ce-expeditie een jaar zullen verblijven. Het doel van de expedi tie is de aandacht te vestigen op het unieke poolgebied en de verschillende ontwikkelingen waardoor het poolmilieu wordt bedreigd, zoals de jacht op walvissen en pelsrobben in het verle den, en de overbevissing en mogelijke exploitatie van mineralen de grootste bedreiging van dit moment. Mazelen „vloek van hindoe-god" NEW DELHI Tientallen kinderen die aan mazelen leden zijn de afgelopen weken overleden aan de voet van een al taar voor de hindoe-godheid Baliya Bapa. Hun ouders vrees den dat zij de god zouden beledigen als zij hun kinderen zou den laten behandelen. Het dagblad Times of India meldde vandaag dat er sinds 12 december in het dorp Khodiyarna- gar, in de buurt van de westelijke stad Ahmedebad, zeker 53 kinderen aan mazelen zijn overleden. Als een kind sterft wordt dat gevierd met het uitdelen van snoep, omdat de dood betekent dat de vloek ten einde is en dat de andere fa milieleden veilig zijn. Frans Boogaard opvolger Aad Jongbloed in Brussel Frans Boogaard is onze nieuwe correspondent in Brussel, in welke functie hij Aad Jongbloed opvolgt, die benoemd is tot chef nieuwsdienst van Eindho- vens/Helmonds Dagblad. Boogaard (34) was de af gelopen zeven jaar parle mentair redacteur voor dagblad De Stem. De Morgen ziet toekomst weer hoopvol tegemoet (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Het personeel van de Vlaamse krant De Morgen is weer uiterst hoop vol over de toekomst. De red dingscampagne, in gang gezet onmiddellijk nadat eind okto ber vorig jaar de Belgische So cialistische Partij zich uit de Raad van Beheer van krant terugtrok, heeft tot nu toe ruim 3,3 miljoen gulden opge bracht. De oplage van de krant (rond 46000) is vergele ken met de dag voor de faillis sementsaanvraag met 10 pro cent gestegen. Volgens hoofd redacteur Goossens hebben de acties resultaten opgeleverd „die niemand had durven voorspellen" en is het een „wonder" dat de krant kan blijven voortbestaan. JOHANNESBURG Honderdduizenden Zuida- frikaanse kinderen zijn gisteren weer naar school gegaan na een lange pe riode van onrust. Met name de laatste twee jaar lag het onderwijs vrijwel volledig stil. De zwarte verzetsbeweging ANC doet een beroep op de Zuidafrikaanse veilig heidstroepen, zich van de blanke minderheidsrege ring af te wenden en steun te verlenen aan po gingen een eind te maken aan het geldende apart heidsstelsel. Maar kort geleden hebben de belangrijkste politieke, gods dienstige en maatschappelijke organisaties die tegen het sy steem van apartheid zijn de zwarte ouders opgeroepen hun kinderen weer naar school te sturen. Kopstukken van deze organisaties zijn bang dat een voortzetten van de schoolboy- cot de „bevrijdingsstrijd" niet bevordert, maar veeleer tot het ontstaan van een onge schoolde generatie zwarten leidt. Het ministerie van onderwijs, dat de administratie van de zwarte scholen voert, zei te verwachten dat zich de ko mende tien dagen ruim 1,8 miljoen scholieren laten in schrijven. Uit andere delen van het land werd een goede opkomst ge meld, zowel bij lagere als bij middelbare scholen. Het is niet zeker hoeveel van de tot voor kort gesloten scholen weer open zullen gaan, omdat een aantal ervan ernstige vernie lingen opliep tijdens ongere geldheden. V9 WASHINGTON De vroegere Amerikaanse ambassadeur in Honduras heeft gezegd dat de nood hulp die Washington vo rig jaar aan Honduras gaf, in werkelijkheid bestemd was voor de Nicaraguaan se Contra's. De manoeu vre was bedacht door Washington om het ver bod te omzeilen dat het Congres had uitgesproken over het geven van steun afin de Contra's. Het dagblad Philadelphia In quirer meldde gisteren dat Washington Honduras onder druk had gezet om in maart 1986 voor 20 miljoen dollar mi litaire noodhulp te vragen. Honduras zou het geld nodig hebben gehad om Nicara guaanse troepen van zijn grondgebied te verdrijven, die de Contra's over de grens wa ren gevolgd. Maar volgens de toenmalige Amerikaanse am bassadeur in Honduras, John Ferch, was al over het geld ge sproken voordat de Nicaragua- nen de grens over staken en was het bedrag bestemd voor de Contra's. De lezing van Ferch is regel recht in strijd met de publieke uitspraken van de regering. Maar bij het onderzoek van het Congres naar de Ameri kaanse hulp aan Centraal- Amerika en aan de Contra's zijn tegenstrijdigheden aan het licht gekomen, die door de le zing van Ferch worden opge helderd. De Honduras-campagne van het Witte Huis zou volgens Ferch ook bedoeld zijn ge weest het Congres onder druk te zetten om weer toestem ming te geven voor militaire steun aan de om weer toestem ming te geven voor militaire steun aan de Contra's.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5