Yan der Valk vindt zich bijna armste Nederlander deQJbENl Iras bevestigde wording planeet Hff HP Het ziekenhuis als patiënt £eidóe@ouumt Van Zon waarschuwde Masson voor rotzooi Henk van der Meyden trouwt ex-Miss Holland PEETVADER RESTAURANTCONCERN REGELT ZAAKJES LIEFST ZELF Tien nieuwe sterrenstelsels uitdeweekbladei IXSEVIERS DE TIJD BINNENLAND/BUITENLAND DONDERDAG 8 JANUARI 1987PAGINf Hongerstaking Martsjenko overgenomen LAUSANNE Twee Sovjetdissi denten in de gevangenis van Tsjis- topol hebben besloten de strijd van wijlen dissident Anatoli Martsjenko voor vrijlating van politieke gevan genen in de Sovjet-Unie voort te zetten. Volgens het Martsjenko Co mité in het Zwitserse Lausanne zijn Valeri Senderov en Sergej Grigori- ants begin deze week in hongersta king gegaan. De twee nieuwe hon gerstakers werden indertijd veroor deeld tot zeven jaar kamp en vijf jaar interne verbanning wegens zo geheten anti-Sovjetagitatie en -pro paganda. Martsjenko overleed op 8 december in gevangenschap na vier maanden hongerstaking. MAASTRICHT „Eddie, daar moet je van af blijven, daar komt rotzooi van". Zoiets moet ing. J. van Zon volgens een getuige medio april in een telefoontje gezegd hebben te gen ABP-directeur beleggin gen mr. drs. A. Masson. On derwerp van dit telefoonge sprek waar Masson zich overigens niets meer van her innert was de aankoop van het Weena-complex in Rotter dam. Van Zon kreeg gelijk: het werd een zaak en er kwam rotzooi van. Dat was gisteren duidelijk op de eerste dag van het ABP-proces in Maastricht na het kerstreces. Masson zag in het Weena-gebouw een gunstig gelegen beleggingsob ject met goede opbrengsten uit huren. Er moest 55 miljoen gulden op tafel komen via een constructie die geen schoon heidsprijs verdiende. In de wandel heet het een „abcd-tje: op één dag ging het pand voor 49,5 miljoen gulden van de ei genaar, het Philips Pensioen fonds, naar de Rotterdamse onroerend-goedhandelaar N.H., vervolgens voor 54,5 miljoen gulden naar de AMRO-bank en vandaar voor 55 miljoen gulden naar het ABP. Hadden de twee pensioenfond sen niet beter rechtstreeks met elkaar zaken kunnen doen, zo vroeg rechtbankpresident mr. Wortman zich af. Masson liet ook nog eens bijna een half miljoen gulden aan hem over maken als bemiddelingskos- ten. Dit in de veronderstelling dat N.H. niet langer deel uit maakte van de verkoopketen en vervangen was door de AMRO. Toen het ABP vlak daarna de werkelijke verkoop keten zag met N.H. daar nog in en diens winst in het ge heel, eiste men het bedrag tot nog toe tevergeefs terug. N.H. kreeg voor zijn valsheid in geschrifte met de nota voor bemiddelingskosten vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en 50.000 gulden boete (waartegen beroep is aangetekend) en Masson staat nu voor precies hetzelfde te recht. De verklaringen in het dossier veroorzaakten echter weer de nodige verwarring. Zeker toen er opeens drie ver schillende handtekeningen van Masson onder drie fotoco- biën van een en dezelfde brief bleken te staan. De advocaat van Masson, mr. Pfeil, overweegt een klacht wegens meineed in te dienen tegen een aantal getuigen die voor de rechtbank in Maas tricht verklaringen hebben af gelegd tegen zijn cliënt en diens zakenvriend Van Zon. Bakker heeft ring terug DEVENTER De trouwring van de Deventer bakker Frans Ruhof is terecht. De bakker was zijn ring kwijtgeraakt in de werknacht van 30 op 31 de cember. De ring bleek niet met het deeg te zijn meege- bakken, zoals aanvankelijk werd gevreesd. Vanmorgen vond men het kleinood in een zak met gemengde granen. Henk van der Meyden (49), de hoofdredacteur van het weekblad Privé, van wie collega's altijd hadden ge dacht dat hij met De Telegraaf was getrouwd, is giste ren in Den Haag in het huwelijk getreden met de 33- jarige Monica („Mootje") Strotmann, een ex-Miss Hol land. De plechtigheid vond plaats in het Oude Stad huis aan de Groenmarkt, in dezelfde zaal als waarin prinses Juliana en prins Bernhard precies vijftig jaar geleden elkaar het ja-woord gaven. In hotel Des Indes volgde een feest met vijfhonderd bekende Nederlan ders. Onder de gasten bevonden zich Jaap van Zwe den, Lee Towers, Jos Brink, Llesbeth List, Seth Gaai- kema, Georgette Hagedoorn, Joop Doderer, André van Duin, Henny Huisman, Gerard Jollng, Vanessa én majoor Bosschardt van het Leger des Heils. Lenin in greppel MOSKOU Een boze voorzit ter van een collectieve boerderij (kolchoz) in de Sovjet-Unie heeft een standbeeld van Lenin, waar mee de plaatselijke autoriteiten hem hadden opgezadeld, in een greppel laten begraven. „Wij hebben het standbeeld niet be steld en er ook niet voor betaald. Wij kregen het toegestuurd", al dus de voorzitter van de kolchoz, die een bulldozerbestuurder en een partijlid onder bedreiging zou hebben opgedragen het standbeeld te begraven. Toen de zaak uitkwam werd het beeld opgegraven en wordt momenteel gerestaureerd. Het lot van de kolchozvoorzitter is niet bekend. NULAND Honderd be sloten vennootschappen, bijeen gehouden door een innige familieband. Re gelmatig doelwit van ac ties van de fiscus, de be drijfsvereniging, de FIOD en de arbeidsinspectie. Ook een gewild mikpunt van roddel en achterklap: het Van der Valk-con cern. „Alles wat wij ver dienen investeren we weer. Ik ben bij wijze van spreken bijna de armste Nederlander, maar wel eén van de gelukkigste", zegt „peetvader" Gerrit van der Valk (58). Veertig restaurants, waarvan het merendeel met motel-ac commodatie, een aannemers bedrijf, een drankfabriek, ei gen bloemkwekerijen, een zil- verfabriek, een snackfabriek, het is maar een greep uit de vele activiteiten van het con cern. Sinds kort „doet" de fa milie ook in parfums en aan verwante waren. Jaarlijks schuiven er zo'n vijftien nfil- joen mensen aan de tafels van het concern, sinds enkele we-, ken ook in het Westduitse Moers. Die eerste vestiging bij de oosterburen loopt als een trein, weet Gerrit van der Valk nu al te melden. „Mijn zoon die daar bedrijfsleider is, heeft al gezegd dat ik maar moet gaan uitkijken naar een plekje voor een tweede vesti ging in West-Duitsland". Het concern vindt zijn oor sprong in Voorschoten, waar Gerrits vader Martien naast zijn garagebedrijfje een klein restaurantje begon. Hij ont wikkelde ook de filosofie, die nu nog ten grondslag ligt aan het concern: investeer het ver diende geld zoveel mogelijk opnieuw in het bedrijf. De aandelen van de honderd ven nootschappen zijn volgens Gerrit van der Valk allemaal in handen van de „tien oud jes", de kinderen van Martien. „Ze zijn niets waard, er wordt geen dividend uitgekeerd". Geen zakkenvullers Hoewel Gerrit niet de oudste zoon is van Martien wordt hij door velen beschouwd als de leider van de familie, zeker na het overlijden vorig jaar van zijn moeder. „De familieleden komen naar mij toe om advies te vragen, ook nu mijn vrouw en ik officieel in Zwitserland wonen". Het liefst zou hij een constructie bedenken om het familiebedrijf tot in lengte van jaren bijeen te houden. „Wat door Van der Valk is opgezet moet altijd blijven bestaan. Het moet niet zo zijn dat een of andere belhamel die niet in de zaak wil, er geld aan kan onttrekken. Het geld moet in de zaak blijven. Zakkenvullers zijn bij mij aan het verkeerde adres. Niemand mag bij ons de kans krijgen om voor playboy te spelen, ze kunnen me wat". Bij Van der Valk werken on geveer vijfduizend mensen, van wie de helft in vaste dienst. De andere helft bestaat uit veelal jonge mensen die een zakcentje bijverdienen. Ze zijn té jong, is de veel gehoor de kritiek, onder andere van de arbeidsinspectie. Het part- timepersoneel dat nu bij Van der Valk werkt wil daar niet over praten; mensen die er vroeger gewerkt hebben wel. „Ik wilde wat bijverdienen. Ik kwam nergens anders aan de bak dan bij Van der Valk. Of het allemaal wel zuiver op de graat was weet ik niet, maar ik kon in ieder geval aan de slag", is de meest gehoorde op merking. ondernemingsraden. „De orga nisatiegraad van het personeel is uitermate laag. Bovendien heeft het personeel vaak boter op het hoofd. Ik denk niet dat het ons zal lukken om vol doende kandidaten te vinden voor een OR." Verhalen over zwart werken bereiken ook de Horecabond FNV, maar bewijzen daarvoor zijn er niet. „De mensen wil len er niet over praten. Als een lid van ons al eens moei lijkheden heeft met Van der Valk en bij ons aanklopt, wordt de zaak zonder omhaal meteen geregeld. Van der Valk heeft kennelijk geen be hoefte aan stennis". Weggepest Gerrit van der Valk: „Je moet rechts rijden, maar als de weg daar is opgebroken, ga je links rijden". Invallen De afgelopen jaren werden di verse grootscheepse invallen gedaan in onder andere de motels in Heerlen, Eindhoven en Gilze-Rijen. Echt veel over tredingen leverde dat overi gens niet op. „In Heerlen werd het personeel zelfs geïntimi deerd. Daar werden geen overtredingen geconstateerd, maar gecreëerd", meent Gerrit van der Valk. Er volgden des ondanks de nodige boetes. Na een inval in Eindhoven heeft de familie nooit meer iets daarover gehoord van justitie. „Ik heb de advocaat nog na vraag laten doen, maar dat heeft niets opgeleverd", zegt Van der Valk. Eind oktober werd een inval gedaan in het nog in aanbouw zijnde nieuwe motel Bijhorst in Wassenaar. Er werden processen verbaal opgemaakt en papieren in be slag genomen. Nu, ruim twee maanden later, zegt de Haagse persofficier van justitie mr. de Wit dat het nog zeker zes we ken zal duren voordat bekend is of er strafbare feiten zijn ge pleegd. Gerrit van der Valk vindt dat de arbeidsinspectie geen jacht moet maken op jeugdig perso neel dat „misschien eens een enkel keertje een uurtje te lang werkt. Die kinderen van zeventien jaar werken in hun vrije tijd bij ons om er achter te komen welk beroep ze wil len kiezen. De arbeidsinspectie kijkt er toch ook niet naar als ze tot drie uur 's nachts naar de disco gaan. De arbeidsin spectie is er om de mensen te beschermen, om er voor te zorgen dat ze niet dood neer vallen, om er op te letten dat ze niet met hun handen in een vleesmachine kunnen komen en dat er geen onmenselijke dingen met ze wordt uitge haald". Geen ondernemingsraad De Horecabond van de FNV heeft over het algemeen wei nig contact met het concern. In geen enkel onderdeel is een ondernemingsraad, behalve bij het onlangs overgenomen Rick's Brugrestaurant over de rijksweg Amsterdam-Den Haag. Daar was al een onder nemingsraad en die kon niet zomaar worden weggepoetst. „Ons personeel vormt één gro te ondernemingsraad", zegt Gerrit van der Valk. „Als er iets moet worden aangeschaft gebeurt dat in overleg met het personeel". FNV-bestuurder H. Wieffe- ring zegt dat het weinig zin heeft om bij Van der Valk aan te dringen op het vormen van Daar staat volgens Wieffering tegenover dat ook voorbeelden bekend zijn van werknemers die zijn weggepest omdat ze te veel klaagden. Hoewel hij het concern nog steeds als vak- bonds-onvriendelijk be schouwt, is er toch een licht puntje. „Heel voorzichtig valt er een ontwikkeling in de goe de richting waar te nemen. Vroeger betaalde het bedrijf de werknemers voornamelijk contant uit, nu zijn er aanwij zingen dat Van der Valk ook via de bank wil betalen en ge makkelijker loonstrookjes wil verstrekken". Van der Valk heeft niet veel op met de fiscus. Die werkt oneerlijk, vindt Gerrit van der Valk. „Wij zijn een open boek, maar ze geloven ons niet. Als wij de namen van onze part-ti mers niet willen opgeven om dat die daar zelf niets voor voelen, worden we extra aan geslagen. De belastingdienst chanteert het concern door te dreigen met ongelooflijk hoge persoonlijke aanslagen. Dat is niet eerlijk". Gerrit van der Valk zegt zijn zaakjes het liefst zelf te willen regelen. „Een kunstschilder wil dat toch ook en sportlui als Cruyff en Okker laten zich toch ook niet vanaf de kant zeggen hoe ze het moeten doen". Regeltjes moeten ook flexibel worden toegepast, vindt de peetvader van de fa milie. „Iedereen weet dat je rechts moet rijden, maar als de weg daar is opgebroken ga je links rijden. Zo simpel is dat PASADENA Twee wetenschappers van de universiteit van Maryland hebben in een ondoordringbaar gebied achter de mel kweg tien sterrenstelsels ontdekt. Na een grondige verdere be studering van dit gebied zullen waarschijnlijk nog tienduizenden andere onbekende sterrenstelsels aan het licht komen. De stel sels, die zich op een afstand van tussen de vijf en vijftig miljoen lichtjaren van de aarde bevinden, werden ontdekt toen twee astronomen voor het eerst met een radio-telescoop de zogeheten „ondoordringbare zone" trachtten te doorgronden. Deze zone be slaat een vierde deel van de hemel en kan met optische telesco pen niet worden waargenomen vanwege stof, gassen en miljar den sterren die de aarde in ons eigen spiraalvormige stelsel, de melkweg, omringen. SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard Uttgavarl). Antwerpen-Weesp. GRONINGEN Ook Eu- ropése astronomen heb ben rond de ster Beta Pic- toris een schijf donker materiaal „gevonden" waarmee nog eens is be vestigd dat er zich rond dit hemellichaam, op ruim 53 lichtjaren van de aarde, een planetenstelsel-in- -wording bevindt. De eer ste aanwijzingen in die richting kwamen in 1983 al via metingen, verricht met de succesvolle Neder landse infrarood-satelliet Iras, terwijl er een jaar la ter voor het eerst een foto van werd gemaakt door de Amerikaanse astrono men dr. Richard Terrile en dr. Bradford Smith. De materie rondom Beta Pic- toris (een betrekkelijk jonge ster, circa een miljard jaar oud, twee keer zo groot als de zon en ongeveer tienmaal zo hel der) werd gefotografeerd van uit het ESO (European Sou thern Observatory) in het Chi leense La Silla. Volgens de ESO-onderzoekers gaat het bij Beta Pictoris om een schijf materie met een diameter van zo'n tachtig miljard kilometer; het planetenstelsel waarvan de aarde deel uitmaakt, strekt zich ten opzichte van de veel oudere zon tot slechts onge veer éénderde van die afstand uit. Hoewel Beta Pictoris de laatste jaren voor planetenspeurders over de gehele wereld één van de meest in trek zijnde studie- -objecten is geworden, is het niet de eerste (laat staan: éni ge) ster waarbij planetenvor- ming wordt vermoed. Op grond van Iras-waarnemingen is onder meer materie aange toond rond de circa 27 lichtja ren van ons verwijderd staan de ster Vega (maar daar zou het ook om een „kometen- wolk" kunnen gaan), en de sterren Fomalhaut en Alfa Psa, beide op ongeveer 23 lichtjaren afstand. Complete dat wil zeggen vol tooide, planetenstelsels zoals het onze konden door Iras des tijds nét worden gemeten; daar was het instrumentarium ge woon niet op gebouwd. Dat wordt een opgave voor Iras' opvolger, de in Europees ver band te bouwen en in 1992 te lanceren ISO, en wellicht ook voor de eind volgend jaar in een baan om de aarde te bren gen grote „Hubble"-telescoop. Iras zag wel kans om betrek kelijk dichte stof concentraties rond sterren te meten, maar geen afzonderlijke planeten. Eén van Amerika's actiefste planetenzoekers, de nauw bij het Iras-project betrokken as tronoom dr. George Aumann, daarover: „Als Iras twintig lichtjaren van ons vandaan om de één of andere planeet had gedraaid en op de zon gericht was geweest, zou hij ook alleen maar een saaie doorsnee-ster hebben waargenomen en ver der niets bijzonders. En zeker geen planeten, omdat er in ons stelsel geen sprake meer is van dichte stofmassa's". Dr. Paul Wesselius, destijds leider van het Groningse astronomenteam dat een be langrijke rol speelde bij de uit voering en uitwerking van het Iras-programma, vindt de „ontdekking" van zijn ESO- -collega's niet buitengewoon opwindend. „Er was naar ons idee al lang geen twijfel meer aan dat Beta Pictoris door een schijf planetaire materie om geven is. Iras kwam met de eerste duidelijke aanwijzingen en Terrile en Smith leverden naderhand met hun beroemd geworden foto in feite het de finitieve bewijs. Ik denk dat we nu zullen moeten wachten op de Hubble-telescoop voor dat er in dit opzicht weer spra ke zal kunnen zijn van echt néuws". SJOERD VAN DER WERF De ziekenhuizen staan als gevolg van de bezuinigingen onder grote druk. Elsevier laat zien met welke proble men de ziekenhuizen wor stelen: „Het ziekenhuis als patiënt". Directeur-genees- heur Z. Stadt van een zie kenhuis in Drachten: „Je staat straks voor problemen die je niet met minder fruit kunt oplossen. Dan moet je een totale afdeling afstoten. De intensive care bijvoor beeld. Maar ben je dan nog een volwaardig zieken huis??" In Elsevier ook een verhaal over sluikreclame, die steeds meer z'n intrede doet. Al leen heet het nu „product placing". Minister Brinkman bezuinigt op de omroepen, die hun heil zoeken bij het bedrijfsleven dat, ook niet gek, zijn diensten welwil lend aanbiedt. In ruil na tuurlijk voor een zichtbaar plaatsje in een tv-program- ma. Een groeimarkt. Verder een verhaal over de Heineken-ontvoerders Cor van Hout en Willem Hollee der, die nu „eindelijk thuis" zijn: nieuwe details over hun vlucht, over de manier waarop de recherche achter hun Parijse schuiladres kwam en over het juridische steekspel om de twee naar Nederland te krijgen. De woningnood is verdub beld en weer volksvijand nummer 1 geworden, zo meldt Vrij Nederland. De hogere nood in de Randstad blijkt volgens VN uit alles: de wachttijden zijn verdub beld in Amsterdam, dure flats waar mensen tot voor kort hup neus voor optrok ken zijn nu bewoond, de be ruchte Bijlmerflats zitten vol, enzovoort. „Slachtoffers: vooral bejaarden en grote gezinnen". Volgens progno ses zou het tekort nu 29.000 moeten zijn, maar het is 60.000, meldt VN. „Steden als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zullen waarschijnlijk nooit losko men van de woningnood", aldus woningbouwspecialist prof. Priemus. Het PvdA-kamerlid Wallage in gesprek met Ischa (Meij er): „Joop kan sissen van: Sla d'rop, pak ze! En Wim Kok weegt het rustig af; die is echt een honderd procent profi". Door diplomatieke on schendbaarheid is het onmo gelijk maatregelen te nemen tegen de „slavernij" in een aantal ambassades, aldus VN. Als personeel te weinig (zwart) loon krijgt, dag en nacht moet werken, of zo maar op straat wordt gezet, is Nederland machteloos, zo blijkt uit een rapport van het regionaal Centrum Bui tenlanders. De Haagse Post bericlf over het drankgebruik in c Tweede Kamer. Het presidl umlid namens de VVI Theo Joekes, staat van har achter de formulering dat c Kamer zichzelf een alcoho f probleem aandoet. Of k; merleden en personeel t veel drinken blijkt overigei niet uit het presidiumraj port. Maar kamervoorzitte Dick Dolman herinnert zie nog maar al te goed dat h vier jaar terug voor Sintel klaas speelde. Hij vroeg i< dereen die één glas had g( dronken op te staan. Negei tig procent stond op. Na z< glazen stond minstens c helft van de zaal nog steed Dolman vond het mee daarom beter de traditione nieuwjaarsreceptie „droog i leggen". De HP meldt dat „KLft watchers" vrezen KLM het slachtoffer woi van het „Reagan-effectl Een vertrouwen dat plotsi ling wegvalt en niet teruj komt. Na het verbazingwel kende bod van de directie de keten van Hilton-hotej (2,3 miljard gulden) en hi afblazen van de hele open tie door de raad van coi missarissen zijn de KL! aandelen immers volledi ingeklapt. Een islamiet in de CDA-toj dat wekt verbazing. Tali Demirhan (43) is van ooü(\ sprong Turk, werkte in a Rotterdamse haven en zit nj in het landelijk bestuur. „1 heb altijd geleerd: twee gel< ven op één kussen, daar de duivel tussen. Ik wili bewijzen dat dat niet wa« was". En: „Ik hoor alleefo maar klachten van buiter landers, maar dan denk God heeft jullie geschal... niet alleen om te klageijet maar ook om na te denkei „Hoe kom ik eruit?" Is ons voedsel beter of slech ter dan vroeger? Die vraag legde De Tijd voor aan een aantal deskundigen. Aanlei ding: een boekje van de stichting Natuur en Milieu waarin gesuggereerd wordt dat ons voedsel vervuild is. „Onzin",, zeggen deskundi gen van overheid, weten schap en bedrijfsleven. „Het voedsel is nog nooit zo goed geweest". Maar: het land vervuilt steeds meer, en in de toekomst zou dat z'n weerslag op het voedsel kunnen hebben. Het blad publiceert een ver haal van de bekende Russi sche dichter Jevgeni Jev- toesjenko. Deze is optimis tisch: „Het klimaat is echt aan het veranderen, er is een grotere openheid, in de pers, in de kunst en in het maatschappelijk leven. We zijn de te krappe kleding van ons verleden aan het ontgroeien". Jevtoesjenko plaatst ook een kantteke ning: „We hebben veel fou ten gemaakt en doen dat nog steeds". In De Tijd ook een inter view met Robert Long, die jarenlang een strijd voerde tegen „burgerlijkheid, calvi nisme en behoudzucht", maar nu zelfs een spelletje sprogramma van de TROS presenteert en een religieus jied zingt. Hij drinkt zelfs (demonstratief?) wijn uit Zuid-Afrika. „Eindelijk wordt er weer over me heen gepist", zegt Long, die voor het grote publiek inmiddels acceptabel, ja zelfs buitenge woon populair is geworden. „Ik blijk stroop te zijn. De uitdagingen komen als vlie gen op me af. Ik doe van al les, ook triviale dingen". Hervormd Nederland pri met Antoinette van Pinxl ren, winnares van de d< het feministische blad Opi ingestelde Harriët Freezi ring en voorzitter van de ongenade gevallen secl vrouwenwerk van de Ra; van Kerken. „Ik denk als de kerken ons zo lal vallen, wij onze eigen moeten gaan. Wanneer len mannen nu eens keer bondgenoten van oi zijn?" „De meisjes van de suikei werkfabriek" was het vee| geprezen debuut van schrij ster Tessa de Loo. „Ik bli de eeuwige debutante", stelt De Loo met spijt. „Hj leek alsof ik nooit meer v; dat imago af zou komen, mensen vroegen of het bi zo'n succes was omdat zo'n mooie foto van r de achterkant stond vond ik het meest deni^ rende. Zoiets zouden men; nooit tegen een mannelijl auteur hebben gezegd". Op 18 januari komt de v« besproken schrijver W.I Hermans een lezing gevq in Amsterdam. Hermaij „schond" de culturele boyi van Zuid-Afrika en is als volg daarvan voor bepaalij groepen in de samenlevin nóg meer omstreden. Dej groepen willen hem c mond snoeren. De Groei Amsterdammer laat bekende schrijver aan woord over de culturele boj cot van Zuid-Afrika: Zuidafrikaanse auteur dré Brink, een criticus v^ het regime. Deze haalt woorden van de Duitse fi soof Friedrich Engels om te illustreren dat er pi blemen ontstaan als houdi gen (tegen apartheid) omfi zet moeten worden in actfl „Wat eruit voortkomt is i(f dat niemand wilde". De sentie van wat Brink zegt sancties zijn alleen effecti op moreel niveau, en niet de eerste plaats op het nomische of politieke veau". En de uitsmijter: „Waarc schrijven de opinieweekl den elkaar allemaal ovef De van Vrij Nederland komstige Groene-hoofc dacteur Martin van Ai rongen gaat in op een ling van „een oude keni van de Baader-Meinl groep. Die zei: „Er hc maar dat in de wereld te beuren of je hebt er een ar kei over". Van Amerong is genuanceerder, maar st dat er niets aan te doen

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4