'men gelauwerde positie in Japan Nog hoop op ■ompromis in kwestie uthanasie lEUWi ONGEWENSTE BRIT WIL NIET NAAR ENGELAND VANAGT: VOOR EX-PREMIERS GAAN DEUKEN OPEN Prinses Juliana:9Ik zou nee hebben gezegd9 ÜSNNENLAND Ceicbe Commit DONDERDAG 8 JANUARI 1987 PAGINA 3 i wwte v> Lier ook verdacht van verduistering -= EL Mr. A.L. Lier (68) uit Boekei, die eerder week heeft bekend dat hij zijn 59-jarige vrouw ift vermoord, wordt er nu ook van verdacht geld te jben verduisterd dat hij als curator bij faillissemen- onder zich had. L. schoot zijn vrouw op 18 decem- f dood terwijl ze lag te slapen. Hij zegt zijn vrouw te bben gedood om haar de gevolgen van de verduiste ren te besparen. Ook de gezondheidstoestand van l slachtoffer zou een rol hebben gespeeld. De ver- [hte heeft tegenover de politie verklaard dat zijn '|uw aan een ongeneeslijke ziekte leed. De feitelijke ji zijn nog niet bekend. verdachte kwam enkele jaren geleden in de publi- lit toen hij zichzelf annonceerde als buitenechtelijk slijk^j van prins Hendrik. Hij maakte ook enkele jaren uit van het hoofdbestuur van de Centrumpartij. mdigf teer 3edr< n st* >or h Diosynth te passief in bestrijding vervuiling DEN BOSCH Het chemieconcern Diosynth in Oss heeft zich tot nu toe te passief opgesteld in de bestrijding van de milieuproblematiek. Dat staat in het rapport dat de provincie Noord-Brabant gisteren bekend maakte. Vol gens het rapport is de vervuiling van het grondwater bij het bedrijf ernstig en is Dio synth daarmee een van de grootste vervuilers van de provincie. Volgens bestuurder A. Voer man van de industriebond FNV heeft het be drijf beloofd de gezondheid van de circa 400 werknemers aan een uitgebreid onderzoek te zullen onderwerpen. Directeur Vis van Dio synth heeft dit echter ten stelligste tegen ge sproken. Volgens hem is toegezegd dat de luchtkwaliteit in de werkruimtes extra vaak gecontroleerd zal worden. PTT'ers oneens met verhoging telefoontarief DEN HAAG PTT-personeel werkzaam bij de directie telecommunicatie heeft zich ge keerd tegen de per 1 januari ingevoerde tijdtel- ling bij het lokaal telefoneren. Volgens de be trokkenen worden vooral sociaal zwakkeren en mensen die zich moeilijk kunnen verplaat sen door de maatregel getroffen. De betrokken PTT'ers, verbonden in de Bond van telecom- municatie-personeel PTT, aangesloten bij het Ambtenarencentrum, menen dat de maatregel alleen maar bijdraagt om de winst van de di rectie telecommunicatie binnen de PTT te ver groten. Overigens helpt de maatregel niet om werkgelegenheid daarin stand te houden. Vol gens de bond leidt de maatregel ook tot frus traties. PTT'ers zouden worden aangevallen door klanten. Plan voor traverse bij station Utrecht UTRECHT Om de omgeving van het centraal station van Utrecht toegankelijker, aantrekke lijker en veiliger te maken, is het plan opgevat om tussen het Vre- denburg en het Jaarbeursplein een 530 meter lange, kaarsrechte voet gangerstraverse te bouwen. De tra verse zou dwars door het winkel centrum Hoog Catharijne moeten lopen om bij het Stationsplein langs het stationsgebouw te worden ge leid tot aan het Jaarbeursplein. Door de aanleg van de traverse zou een eind komen aan de „scheiding" van twee stadsdelen, namelijk de oude binnenstad (Vredenburg) en het Jaarbeursplein en omgeving. Aangespoeld lijk van Belg WEMELDINGE De po- litie is dank zij aandacht in de media achter de identi teit van de man wiens lijk zaterdag op het strand van Kamperland (Noord-Beve land) is aangespoeld. Het is de 34-jarige J. van H. uit het Belgische Beernem. De man is door. nog onbeken de oorzaak te water ge raakt en verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd door een wandelaarster aangetroffen en heeft waarschijnlijk enige maanden in het water ge legen. Uitbetaling studie beurzen komt later ZOETERMEER De studiebeurzen zullen met ingang van april tussen de 20e en 30e van de maand worden uitgekeerd. Volgens een woordvoer ster van het ministerie van onder wijs is mede hierdoor de betaling voor het eerste kwartaal van dit jaar opgeschoven en komt deze ongeveer veertien dagen later. De studenten kunnen hun beurs tusssen 12 en 14 januari op hun giro- of bankreke ning verwachten. Het wordt deze maand de tweede maal dat studen ten en scholieren onder het nieuwe stelsel van studiefinanciering drie maanden basisbeurs ontvangen. Degenen die ook nog de aan vullende financiering hebben aangevraagd krijgen automa tisch het maximale aanvullen de bedrag als voorschot. (door ANP-redacteur Joop van Dalfsen) ma )EN BOSCH - „Ex-pre- dt: zjiiers hebben in Japan nenlen gelauwerde positie geiijjn die houden ze tot aan parljun laatste ademstoot", evefolgens de Brabantse irthAmmissaris van de ko er hlingin mr. A. van Agt ma]bt de invloed van zijn trige functie als minis- achtjer-president in eigen id veel sneller weg in het buitenland. In t Japan, zo heeft hij erva- x yjen, gaan de deuren van \ooggeplaatsten gemak kelijker open, juist van- ege die vroegere func- :elf Het gesprek, dat eerder deze veek plaatsvond, ging echter roornamelijk over Noord- Irabant. De provincie moet :h nog jarenlang extra in- innen om nieuwe werkge- ;enheid te scheppen. De ivincie kent een relatief pnge beroepsbevolking *at yaardoor er een grote toe- orn is naar de arbeids- kt. Daar komt bij dat de est jfridbouw het erg moeilijk a Defaat krijgen, met name de in- pTensieve veehouderij, aldus weVan Agt. ^n» Eind deze maand vindt op het provinciehuis in Den poseh een manifestatie plaats ^Onder het motto „Brabant ■Knipt zijn kansen". Het is de ^Kaioeling op die dag ant- ^Bwoord te geven op de vraag Hp1 hoeverre de provincie zijn VANDAAGi IN HET economische mogelijkheden te baat heeft genomen. Eind vorig jaar zei Van Agt dat zijn provincie op tal van terreinen de beste moet wor den. „Het is goed om de men sen een hoog ideaal voor ogen te stellen, om hege eisen aan jezelf op te leggen, om al dus anderen en jezelf te moti veren tot een uiterste inspan ning", vult hij aan. Voor wat betreft de economi sche ontwikkeling heeft Bra bant die eerste plaats al vol uit bereikt, aldus de commis saris. „Uit het jaarlijkse on derzoek van de Kamers van Koophandel blijkt duidelijk en overtuigend dat wij het hoogste scoren. Noord-Bra bant heeft vorig jaar verre weg de meeste werkgelegen heid gecreëerd. In onze pro vincie is het investeringsni veau duidelijk het hoogst ge weest en het exportvolume van Brabant ligt een heel eind boven het nationaal ge middelde. Het is zaak om dat zo te houden". Erg kwetsbaar Maar dat zal niet gemakke lijk zijn, verwacht Van Agt. Brabant niet verbaasd DEN BOSCH - Politiek Bra bant heeft niet verbaasd ge reageerd op het besluit van commissaris mr. A. van Agt zich beschikbaar te stellen voor de vacature-Brinkhorst in Tokio. CDA-voorzitter P. Wagtmans noemt het jammer als Van Agt zo snel zou ver trekken. „Ik respecteer zijn beslissing, maar vind een ambtsperiode van drie jaar wel erg kort. Hij heeft echter een snelle keuze moeten ma ken. Hij kan nu van een an der soort luwte gaan genie ten Mevrouw J. Baartmans- Van den Bogaart van de PvdA denkt dat de kwalitei ten van Van Agt in zijn eventuele nieuwe functie be ter tot zijn recht zullen ko men. „Hij hoort in de wereld van de internationale han del". Zij zegt de indruk te hebben dat de manier waar op Van Agt in de media is gevolgd hem is gaan dwars zitten. „Hij is er naar toege groeid om weg te willen". Daar komt volgens haar bij dat Van Agt de laatste tijd steeds verder is afgegroeid Buitenlandse reizen door een oud-premier hebben in Japan hun waarde, daarvan is Van Agt overtuigd. Vorig jaar bezocht hij met andere voormalige ambtgenoten de Japanse hoofd stad. Voor het Amerikaanse persbureau AP dat deze foto ver spreidde was de rol van Van Agt minder duidelijk. Temidden van de met name genoemde prominenten werd de tweede persoon van links niet geïdentificeerd. van een democratisch func tioneren. En ook dat leidde tot allerlei confrontaties. „Het gevaar dreigt - dat ligt nu eenmaal in de natuur der dingen - dat bestuurders en ambtenaren nu tevreden achterover gaan leunen in hun stoel, in de veronderstel ling dat het werk is gedaan en dat Onze Lieve Heer het verder wel zal regelen. Dat zou een slechte zaak zijn". Te meer, aldus Van Agt, om dat de provincie de komende jaren nog moeilijke economi sche perikelen te doorstaan zal krijgen. Door de jeugdige leeftijdsopbouw van de Bra banders zullen zich meer dan elders in het land jonge men sen op de arbeidsmarkt aan melden. Daar komt bij dat bepaalde delen van de Bra bantse economie erg kwets baar zijn. „Ik denk in het bijzonder aan de landbouw en de daaraan verbonden verwerkende in dustrieën. Als gevolg van de overschotten, de budgetkrap- te bij de EG en de Brusselse maatregelen krijgt de land bouw in Brabant het gaande weg moeilijker. Daar komt Uit heel Brabant Van Agt heeft zich in het verleden sterk gemaakt voor een verruiming van de be voegdheden van het college van Gedeputeerde Staten. Dat college moet slagvaardi ger kunnen optreden, zo vindt hij. Eigenlijk zou hij bij de samenstelling van het col lege van GS ook niet gebon den willen zijn aan de geko zen statenleden. „Ik zou het een aanmerkelijke verbete ring vinden als het dagelijks bestuur van de provincie zou kunnen worden gerecruteerd uit heel Brabant. De keus aan bekwame en kundige men sen zou veel ruimer worden en dat mag best in een grote provincie als de onze". Deuren gaan open Van Agt is er vast van over tuigd dat hij bij zijn promo tionele activiteiten in het buitenland altijd wol heeft gesponnen met zijn status als voormalig minister-presi dent. „Het is waarachtig niet anders. Als ik zomaar een commissaris van de koningin zou zijn of zomaar een burge meester zouden mijn buiten landse reizen evenzeer te be kritiseren zijn als die van menig ander. Ik zeg het niet graag zelf omdat het sommi gen pedant toeklinkt, maar dat ik de former prime-mi nister ben, verleent aan mijn expedities een eigenheid en een specifieke waarde. Deu ren van hooggeplaatsten gaan daardoor open en daar heeft Brabant soms vroeger soms later, soms duidelijk aanwijsbaar en soms meer bij vermoeden zijn baat bij". In het verleden heeft Van Agt bewezen een dikke laag eelt op zijn bestuurlijke ziel te hebben. Forse aantijgingen lieten hem uiterlijk in elk ge val vrijwel onberoerd. De laatste tijd lijkt daarin veran dering te zijn gekomen. Zijn reacties op het bekend wor den van de betrokkenheid bij de beleggingsmaatschappij Orco en de inmiddels be ruchte rood-licht-affaire wa ren veel emotioneler van aard. Van Agt zelf vindt niet dat hij is veranderd. „Het ging om heel andere zaken. Dat niét door rood licht rijden. Dat had niets te maken met mijn functioneren als ambts drager. Het ging om een per soonlijk optreden van mijn vrouw en mij. Daarom heb ik anders gereageerd, zo simpel is dat". ma L WORDT 16 JANUARI NIET GEHAALD dda ïed (Van onze larlementaire redactie) f HAAG VVD-voor- in Voorhoeve heeft de moed erafS niet opgegeven dat het ka- nk, iet binnenkort met een ook *>r zijn partij aanvaardbaar thanasiestandpunt kan ko liek- De fractievoorzitter er- nt dat de datum van 16 ja- lari, die in het regeerakk- ord is afgeproken als limiet TW or het kabinet, waarschijn- •1 b i niet gehaald wordt, maar ege vindt dat niet zo'n bezwaar, ye moeten ons niet blind sta- op die datum", aldus Voor- leve gisteren in reacties op richten dat CDA en VVD niet eens kunnen worden. Igens Voorhoeve is de zaak og steeds in beweging" en is kans op een compromis- öfrorstel van het kabinet zeker >g niet verkeken. Hij zei niet indruk te hebben dat CDA- o ictievoorzitter De Vries on- ikbaar vasthoudt aan het indpunt dat actieve euthana- thans niet op enigerlei wij- wettelijk vastgelegd mag orden. „Als dat zo was, zou- n wij namelijk niét meer et elkaar in gesprek zijn", al- is de VVD-fractievoorzitter. het overleg over een eutha- "Mi nasievoorstel van het kabinet zijn allereerst betrokken pre mier Lubbers en de ministers van justitie (Korthals Altes, VVD) en WVC (Brinkman. CDA). Maar ook de fractie voorzitters Voorhoeve en De Vries nemen intensief aan de gesprekken deel. CDA en VVD achten het van groot be lang dat het kabinet met een voor beide fracties aanvaard baar compromis komt, omdat de zaak anders wederom via een initiatiefwetsvoorstel van de Tweede Kamer aan de orde zou komen. In de vorige kabinetsperiode steunde de VVD een - nog steeds op tafel liggend - initia tief van D66 voor legalisering van euthanasie, hetgeen bijna een kabinetscrisis tot gevolg had. De liberalen zijn nu ech ter bereid de benadering van de Raad van State, die forse kritiek heeft geuit op het D66- voorstel, tot de hunne te ma ken. Aangezien er ook „zeer voorname" CDA'ers hebben meegewerkt aan het advies van de Raad, meent de VVD dat ook de CD A-fractie uitein delijk bereid zal zijn water bij de wijn te doen. SOESTDIJK In een NCRV- radio-uitzending hebben prin ses Juliana en prins Bern hard gisteravond teruggeblikt op hun huwelijksjaren. Het pro gramma was zaterdag op Soestdijk opgenomen. Over de inzegening van hun huwelijk door hofprediker ds. Weiter zei de prinses: „Toen Feestdrukte hij tijdens de inzegening bleef steken, dacht ik als hij nu maar geen formule gaat ge bruiken waarin ik gehoor zaamheid beloof, want dan zeg ik nee. Gelukkig gedroeg hij zich braaf zoals was afgespro ken Over hun vierde dochter Ma rijke die in 1947geboren werd, zei prinses Juliana wat ook al in onze krant van j.l. zaterdag uit een eerder vraaggesprek was geciteerd: „Ik was doods bang dat het een jongen zou zijn. Ik had niet geweten hoe ik die had moeten opvoeden". En over haar aftreden in 1980: „Dat deed ik lekker niet op mijn zeventigste, om geen pre cedent te scheppen, maar op mijn enenzeventigste. Toen voelde ik dat echt het moment was aangebroken dat ik te oud werd". Het programma is vanmiddag tussen drie en vier uur her haald. Juliana en Bernhard ook in het zilver DEN HAAG Er komt een speciale zilveren munt van vijftig gulden ter ere van het gouden huwelijk van princes Juliana en prins Bernhard. De munt zal in een oplage van 1,5 miljoen stuks in circulatie worden gebracht. Op 29 april, de dag voor het gouden huwe- lijskfeest, zal de munt te ver krijgen zijn bij postkantoren: en banken. Naast de 1,5 mil joen munten die in circulatie komen, zullen er ook exempla ren voor verzamelaars komen. Deze kunnen besteld worden bij de Rijksmunt in Utrecht, de munthandel en bij banken. Be stellingen kunnen in april ge plaatst worden. De munt is ontworpen door de Schiedam- se vormgever Gerard Hadders., Eerdere exemplaren werden in 1982 (ter ere van 200 jaar banden met Amerika) en 1984 (ter ere van de vierhonderdste sterfdag van Willem I) uitge geven. Het gouden hu welijk van prin ses Juliana en prins Bernhard zorgde gisteren voor veel drukte op Paleis Soest dijk. De vele boeketten wer den via het raam van de veilig heidsdienst in ontvangst geno men om eerst nauwkeurig te worden onder zocht. Ook arri veerde er een hele zak felicita- tiepost en kwa men er de hele dag telegram men binnen. In de buurt van het paleis stond gis terochtend een rijdend postkan toor, waar tallo ze filatelisten de speciale herden kingspostzegel lieten afstempe len. >E KNOLLEN 2 on dag komt mk) dochter ME HASLQJ.1 ja,m£Na32,-Tl5 WW CAAf&lMOS WEL (niet lang meea in ons midcln \uemn IK Woe 0'R net 2bbseh OfL JENJ0. PR KOMT HALEN- Geen bedenktijd bij overtijd behandeling DEN HAAG - Abortusklinie ken hoeven geen vijf wachtda- gen in acht te nemen bij een zogenoemde overtijdbehande ling. Minister Brinkman van WVC antwoordt dit op schrif telijke vragen van de kamerle den Van Dis en Van der Vlies (SGP). Onder een overtijdbehande ling wordt verstaan een afbre king van een eventuele zwan gerschap in de eerste zestien dagen na de gebruikelijke menstruatiedatum. Indien dit zou worden aangemerkt als een abortus, dient de arts de behandeling op te houden tot vijf dagen nadat de vrouw erom heeft gevraagd, dit krachtens de Wet afbreking zwangerschap. De minister was aanvankelijk van mening dat overtijdbehan delingen ook onder de strek king van de wet vielen. Hij is daarvan teruggekomen na be studering van schriftelijke stukken die bij de wetsbehan- deling naar het parlement zijn gestuurd. De geneeskundige inspectie meldt in haar jaarverslag over 1985 dat met name de Amster damse kliniek MR'70 veel overtijdbehandelingen uit voert. Dat leidde tot een me ningsverschil: de kliniek wei gerde vijf dagen wachttijd in acht te nemen terwijl de in spectie daarop stond. De er kenning van het standpunt van de Amsterdamse kliniek houdt in dat een derde van de zwangerschapsafbrekingen bij Nederlandse vrouwen niet on der de regels van de abortus wet valt. CDA-fractie krijgt ombudsvrouw DEN HAAG De CDA-frac tie in de Tweede Kamer wordt met ingang van 1 maart ver rijkt met een ombudsbureau. De huidige secretaresse van fractieleider De Vries, Wille- mien Vroegindeweij, is bezig met de oprichting van het bu reau en zal als ombudsvrouw gaan fungeren Het ombudsbu reau is bedoeld voor iedereen die in de knel is geraakt bij een overheidsinstantie. Vroe gindeweij denkt een bemidde lende rol te kunnen spelen tussen de burger en de over heid. Daarbij zal het dikwijls gaan om doorverwijzen naar de juiste (hulpverleningsorga nisatie. Verder kan het om budsbureau een adviserende rol spelen. Tenslotte kan het bureau zijn diensten bewijzen door naar de fractie toe te sig naleren als bij voorbeeld door wetgeving een probleem ont staat. Ook de Partij van de Ar beid werkt met een ombuds- team. Lijntje CS naar Spoorwegmuseum DEN HAAG Er komt een rechtstreekse railverbinding tussen het Centraal Station in Utrecht en het Spoorwegmu seum in die stad. Staatssecreta ris Evenhuis (Economische Za ken) heeft dit mogelijk ge maakt door 685.000 gulden te willen bijdragen in de kosten van dit project, die in totaal ruim twee miljoen gulden be dragen. Volgens Evenhuis zal de aanleg van de spoorlijn zo wel de bereikbaarheid als de toeristisch-recreatieve waarde van het Spoorwegmuseum, dat gevestigd is in het oude Malie- baanstation, vergroten. Geen Krant ontvangen Bet tussen 18.00 en 19 00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. tetefoonnr 071- 122248 en uw Krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DÉN HAAG De 38-jarige Brit Allan Reeve heeft giste ren voor de Raad van State beroep aangetekend tegen het feit dat hij in ons land tot on gewenst vreemdeling is ver klaard. Reeve, die eind 1982 tot vijftien jaar gevangenis straf werd veroordeeld voor het doodschieten van een Am sterdamse Dolitieaeent (271 en de ernstige verwonding van diens collega (29), zou in 1992 op vrije voeten komen. Vlak voor zijn arrestatie was hij ontvlucht uit de Engelse Bnadmoor-gevangenis, waar hij vastzat wegens de moord op twee landgenoten. De Engelsman stelt dat hem krachtens EEG-bepalingen niet het recht kan worden ont zegd na zijn vrijlating samen met zijn 35-jarige vrouw in Nederland te gaan wonen. Zijn advocaat, mr. A. Willems, voerde aan dat Reeve hier eco nomische activiteiten heeft ontplooid door onder meer een boek te schrijven. In april hoopt zijn cliënt aan de Leidse universiteit af te studeren in de politicologie Mr. Willems stelde verder dat Reeve geen gevaar voor de openbare orde zal opleveren als hij maar niet na zijn vrijla ting het land wordt uitgezet. Volgens justitie daarentegen zou ook in 1992 weldegelijk gevaar van de Brit kunnen uitgaan Reeve is ongewenst vreemdeling en op grond hier van kan zijn vrouw met wie hij in Nederland trouwde bo vendien geen verblijfsvergun ning worden verleend. Ook te gen deze beslissing heeft mr Willems beroep aangetekend. De Raad van State doet uit spraak op 25 februari

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3