Principe-akkoord over Groninger kerkvluchtelingen Het verleden als getuige QeXdócOouAOAÜ VU -vereniging wil aandelen in Zuid-Afrika niet verkopen kerk wereld Sinar Harapan verschijnt onder nieuwe naam O'Connor bij paus beroepingen Joods museum in Frankfurt herinnert aan goede tijden en het grote leed )weer GEESTELIJK LEVEN/ÓPINlË" £eidóe(Bomant DONDERDAG 8 JANUARI 1987 PAGINAn Klok luiden tegen abortus niet strafbaar MILAAN De kerkklok luiden tegen abortus is geen straf baar feit. Dat heeft de rechtbank van Giussano bij Milaan be slist, die daarmee een pastoor vrijsprak die in eerste instantie was gevonnist. Don Agostino Cerri was op 1 december door de politierechter veroordeeld wegens het verstoren van de open bare rust, maar hij was in hoger beroep gegaan. Zijn advocaten zeiden dat de klokken de burgerij niet hadden gehinderd en dat alleen de pers een oorlog had gemaakt van het geschil tus sen pastoor Cerri en een ziekenhuis in de buurt, waar wordt geaborteerd. Don Agostino zei dat hij „honderden brieven van solidariteit, vooral uit Duitsland" te hebben gekregen. Ogorodnikov in strafkamp mishandeld LONDEN De Russisch-orthodoxe activist Alexander Ogo rodnikov, die wegens anti-sovjet-propaganda twee jaar gevan genisstraf ondergaat, is in het strafkamp zwaar mishandeld. Dit heeft het Engelse instituut Keston College, dat de gods dienst in communistische landen bestudeert, medegedeeld. De 36-jarige Ogorodnikov werd met vuistslagen en schoppen ge dwongen het kruis uit handen gegeven, dat hij met toestem ming van de kampleiding mocht dragen. Het kamppersoneel bewerkte hem met traangas totdat hij buiten bewustzijn raakte. Ogorodnikov heeft dit de plaatselijke overheid laten weten. Een cooie van de brief is bij Keston College terechtgekomen. Goedheid is een gave die zich zelf beloont GRONINGEN Tussen de Raad van Kerken in Groningen, de overkoe pelende Raad van Ker ken in Nederland en staatssecretaris Korte- van Hemel van justitie is een principe-akkoord be reikt over de Groninger kerkvluchtelingen. Deze verblijven reeds onge veer drie maanden in twee Groninger kerken uit vrees anders het land te worden uitgezet. Voor die vrees is nu geen re den meer, aldus woens dag J. van Tilborg van het steuncomité voor de kerkvluchtelingen. Volgens Van Tilborg heeft de staatssecretaris erin toege stemd dat de twee Tamil-fa milies nog een maand op normale wijze in Nederland mogen blijven, waarna zij in West-Duitsland de procedure kunnen starten om erken ning te krijgen als politiek vluchteling. De Tamils kwa men ook uit West-Duitsland. Verkrijgen zij die status niet mogen zij terugkeren naar Nederland. De vrees van de vijf Tamils, een echtpaar en een echtpaar met kind, was dat zij vanuit de Bondsrepu bliek naar Sri Lanka zouden worden teruggestuurd. De vijf personen tellende Ar meense familie Afsar, die eveneens in de Doopsgezinde Kerk verblijft, mag van de staatssecretaris in Nederland blijven in afwachting van de normale procedure om defi nitief te worden toegelaten. Blijdschap onder de Tamils, die gisteren naar buiten durfden te komen omdat uitzetting voorlo pig van de baan is. JAKARTA De Sinar Harapan, de gezagheb bende christelijke krant van Indonesië, mag van president Suharto op hieuw verschijnen. Het sinds 9 oktober verboden blad zal waarschijnlijk binnen enkele weken opnieuw verschijnen, zij het onder een nieuwe naam: Suara Harapan (stem van de hoop). President Suharto probeert volgens waarnemers in Ja karta met dit besluit het poli- land 'te president hem duidelijk kun nen maken. In de kring van de lezers werd het besluit tot opheffing van de krant ge zien als een poging tot inti midatie in het algemeen en om eventueel kritische gelui den ten opzichte van de rege ring te voorkomen met het oog op de algemene verkie zingen die over enkele maan den worden gehouden. Uitgever en hoofdredaktie van de Sinar Harapan komen met de Suara Harapan niet terug. De nieuwe uitgever wordt Albert Hasibuan, voor zitter van de Indonesische Juristen Associatie. Hij heeft een uitgebreid net van rela ties met politici. Sutarno, voorheen rector van de christelijke universiteit Satya Wacana in Salatiga, wordt de nieuwe hoofdredakteur. Kerstboodschap novum in Joegoslavische pers BELGRADO Voor het eerst na de Tweede Wereld oorlog heeft de door de staat gecontroleerde dagbladpers in Joegoslavië uittreksels ge publiceerd van de Kerstbood schap van de Servisch-Or- thodoxe Kerk. Deze kerk hanteert de Juliaanse kalen der waarbij het Kerstfeest op 7 januari valt. Dat de betrekkingen tussen kerk en staat gaandeweg be ter worden blijkt ook uit het feit, dat aartsbisschop Alojzij Sustar van Ljubljana in het noordwesten van het land over de radio de twee mil joen rooms-katholieke Slove- nen op 24 december een goe de Kerst heeft mogen toe wensen. Voor de televisie ge beurde hetzelfde door Jose Smole, voorzitter van de Slo veense socialistische alliantie. In Joegoslavië wonen naar schatting 11,5 miljoen ortho doxe christenen, 7,5 miljoen rooms-katholieken en 4 mil joen moslims, onder wie 1,9 miljoen mensen van Albane se afstamming. Hoewel er geen officiële statistiek van wordt bijgehouden wordt aangenomen dat rond 70 pro cent van de Joegoslaven ge lovig is. Tussen Joegoslavië en het Vaticaan werden in 1966 de diplomatieke betrek kingen hersteld. De staat er kent evenwel geen enkele religieuze feestdag. Symposium over Godsleer In de Westduinkerk aan de Haagse Hanenburglaan wordt op 23 februari van 9.30 tot 16.00 een symposium ge houden onder de titel: De Godsleer en de huidige West- europese cultuur. Een drietal theologen, prof. dr. J. Veen- hof, prof. dr. A. v. d. Beek en dr. A. Vos zullen zich over dit thema buigen. Het sympo sium wordt afgesloten onder leiding van dr. A- Spijker boer. Aanleiding tot de orga nisatie van het symposium is onder meer het verschijnen van een nieuw deel van een dogmatische studie van dr. B. Wentsel over Godsleer, mensleer en zondeleer. Uit geverij Kok te Kampen treedt als mede-organisator op. Inschrijving kan geschie den door overmaking van 15,- (studenten 7,50) op giro 225074 t.n.v. kJ. Goed- bloed-Van Oort te Beusi- chem, waarna lezingen en stellingen worden toegezon den. Peter Hintzen (links) naast de burgemeester van Wassenaar, drs. P. H. Schoute en dr. ir. F. J. Philips uit Eindhoven bij de presen tatie van het boek in de Berkenhof, het huis van de Morele Her bewapening in Wassenaar. WASSENAAR Wie zijn herkomst niet kent of erop smaalt, loopt het risico het spoor bijster te raken De betekenis van de geschiedenis is dat zij ons zicht kan ge ven op de eisen van het hoogste en op de grenzen van het mogelijke. Dat schrijft Peter Hintzen, spil van de Morele Herbewa pening in Nederland in zijn gisteren gepresenteerde boek, Het verleden spreekt mee. De auteur die zich laat ken nen als erudiet, liefhebber van de (vaderlandse) geschie denis en die graag op ove rigens ondogmatische wijze zijn (morele) woordje mee spreekt over allerlei actuele problemen, neemt de lezer mee langs een uitvoerige portrettengalerij van die fi guren uit de vaderlandse ge- schiedens die hij bewondert of die hij voor begrip van het vaderlandse verleden onmis baar acht. Een zeker cultuurpessimisme mag de auteur niet ontzegd worden. Maar dat wordt ge compenseerd door de waar den die hij als gangmaker van de Morele Herbewape ning wil uitdragen. Die om vatten in wezen een zedelijke religieuze overtuiging die, niet geheel onsuccesvol zoals uit de verspreiding van de beweging onder vooral za kenlieden blijkt, steeds weer een appel wil doen op vooral het eigen geweten. Onder het motto: verbeter de wereld, begin bij je zelf dien je het schijnbaar onveranderlijke mogelijk te maken. Er is in Hintzens wereldbeeld geen sprake van een zwart wit benadering van de we reld, maar geloof in de toe komst is volgens hem pas mogelijk, wanneer de conti nuïteit met het verleden wordt getoond. „Het verle den of we het toejuichen of verwerpen spreekt altijd mee.Indien verwerkt en aanvaard, spreekt het mee ten goede", aldus Hintzen in het slothoofdstuk van zijn boek. Ook door zijn niet na drukkelijke eruditie is het boek van Hintzen een plezie rige rondgang geworden door de vaderlandse geschiedenis, waarvan hij vooral hij de christelijke wortels wil be klemtonen. Peter Hintzen: Het verle den spreekt mee. Rond gang door de vaderlandse galerij. Uitgave Kok, Kam pen. Prijs 27,50. PAUL VAN VELTHOVEN AMSTERDAM Het bestuur van de Vereni ging voor Christelijk We tenschappelijk Onder wijs, de vereniging die in de vorige eeuw het initi atief nam tot oprichting van de Vrije Universiteit, zal haar aandelen in be drijven met belangen in Zuid-Afrika niet verko pen. Het bestuur is fel gekant tegen de apart heid, maar het is er niet van overtuigd dat wijzi ging van het beleggings beleid een aangewezen instrument is in de strijd tegen de apartheid. Het bestuur wijst erop dat het telkens op ondubbelzinnige wijze in woord en daad te genover voor- en tegenstan ders van het apartheidssys teem in Zuid-Afrika heeft la ten blijken dat het het apart heidssysteem in Zuid-Afrika afwijst, maar het trekt daar uit niet de consequentie de aandelen in bedrijven met belangen in Zuid-Afrika af te stoten. De VU-vereniging heeft 25.000 leden en donateurs. De werkgroep Kairos is „ui termate teleurgesteld" over het besluit van de VU-vere- niging. Medewerker E. van de Berg wijst erop dat in de brief van de vereniging „vol strekt geen argumenten" voor het besluit worden ge noemd. Verder lijkt de vere niging zich niets te hebben aangetrokken van uitspraken van de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, ds. C.F. Beyers Naudé aan wie de Vrije Uni versiteit een eredoctoraat heeft verleend. Ook de dis cussie binnen de Nederlandse kerken over de terugtrek king van investeringen uit Zuid-Afrika lijkt geen in vloed te hebben uitgeoefend, aldus Van de Berg. De werkgroep Kairos wil er nu bij de leden van de vere niging op aandringen druk op het bestuur uit te oefenen, zodat het besluit wordt gewij zigd. VATICAANSTAD Kardi naal John O'Connor, aarts bisschop van New York, heeft paus Johannes Paulus II in particuliere audiëntie verslag gedaan van zijn be zoek aan Israel. De kardinaal had opzien gebaard door voorgenomen gesprekken met premier Peres en presi dent Herzog. Het Vaticaan verbood hem dit echter aan gezien het Vaticaan geen di plomatieke betrekkingen met de staat Israel onderhoudt. Te elfder ure werd een com promis bereikt, waarbij de kardinaal beiden in hun par ticuliere verblijf bezocht. Volgens de paus dient Jeru zalem een internationale sta tus te krijgen met vrije toe gang tot de heilige plaatsen voor alle godsdiensten. Mgr. O'Connor meent dat hem slechts kan worden verwe ten, dat hij het bezoekproto- col niet goed heeft bestu deerd alvorens deze reis aan te vangen. aangenomen en bedankte voor Meppel. Aangepomen naar Leeu- warden-Huizum, J.H.Hamoen te Ga rijp. Bedankt voor Stolwijk, D.C.FIoor te Rouveen. Gereformeerde kerken vrijge- Nederlandse Hervormde Kerk maakt Beroepen te Warnsveld, D.C.de Beroepen te Steenwijk, drs.J.Holt- Dreu te Assen, die dit beroep heeft land kandidaat te Kampen. FRANKFURT am Main Verzakkende funda menten vormen de voor naamste oorzaak waarom de opening van het Joods Museum in het Rot schild-paleis op de oever van de Main in Frank furt dit jaar nog niet plaatsheeft. Desondanks is directeur Georg Heu- berger vol vertrouwen. Het" concept voor het museum is reeds uitge dacht. Afgelopen jaar is in een Kar melietenklooster reeds de eerste tentoonstelling („Jett- chen Geberts Kinder") ge houden. De tweede wordt in mei geopend. Deze is gewijd aan de joodse filosoof en theoloog Franz Rosenzweig, die op 25 december 1886 werd geboren. Hij stichtte in 1920 te Frankfurt het „Freies Deutsches Lehrhaus" voor joods onderwijs aan volwas senen. In deze stad is Rosen zweig in 1929 overleden. Het museum zal ook nadat het zijn intrek in het fraaie paleisje heeft genomen, zulke kortlopende tentoonstellin gen houden. Daarbij wordt vooral gedacht aan samen werking met het Diaspora- museum in Tel Aviv en het Israel-museum in Jeruzalem. Voornaamste onderdeel van het museum wordt echter de permanente expositie op ruim duizend vierkante me ter. Deze is verdeeld over drie thema's. Een deel is ge wijd aan de ontwikkeling van het joods leven in Duits land van de vroege Middel eeuwen tot de Verlichting, die voor de Duitse joden de emancipatie inhield. Dit wordt duidelijk gemaakt aan de hand van een nagebouwde „Judengasse" uit 1711 in Frankfurt. Het tweede thema behandelt het Jodendom als sociaal-re ligieus systeem. Hierbij is vooral gebruikt gemaakt van voorwerpen die gered kon den worden uit het Museum voor joodse oudheden, dat van 1922 tot 1938 in Frank furt bestond. In een derde complex wordt de geschiedenis van het Jo dendom vanaf de emancipa tie tot heden getoond. Ener zijds voltrok zich in deze pe riode de opening naar de sa menleving. In 1875 was in Frankfurt 11 procent van de bevolking lid van de joodse gemeente die een bloeitijd doormaakte. De bijdrage van de joden aan de wetenschap, de literatuur en de kunst is in die stad duidelijk herken baar in de geschiedenis van de universiteit. Anderzijds vond in deze periode ook de ergste vorm van jodenvervol ging plaats. Reeds tijdens de Eerste Wereldoorlog kregen de Duitse joden het verwijt te horen dat ze niet loyaal te genover de staat stonden. Tenslotte krijgt het museum een pedagogische dienst als mede een uitgebreid docu mentatiecentrum. Daarin komt behalve een register op literatuur over de duits-jood- se geschiedenis ook een ar chief van foto's over het jo dendom. Zelfonderzoek politie In oorverdovend stereo hebben vrijwel alle hoofdcommiss uv rissen van politie het nieuwe jaar ingeluid met onheilsboo schappen. De criminaliteit neemt nog steeds toe, verharn" zelfs, en de politie kan het allemaal al lang niet meer aan.1 veel werk, te weinig mensen en te weinig cellen; daar kon het zo ongeveer op neer. Historische geluiden uit 1986, die 1987 op compact disc lijken overgezet: want nog duidelijki j nog indringender komt de klacht tot ons. Het is waar, de taak van de politie is er niet eenvoudigP" op geworden. De kleine criminaliteit is nauwelijks meer overzien en de zware criminaliteit wordt met het jaar bedn gender. In de huidige situatie betekent dat prioriteiten ste len; zwart-wit gezien komt het erop neer dat je kiest voor h aanpakken van het voetbalvandalisme en heroïnelijnen o gemoeid laat, of andersom. Maar de politie weet zich, begr pelijk, geen raad met dat dilemma en probeert beide te doe Met als gevolg dat het op beide terreinen vaak maar half g beurt. Het voetbalvandalisme is alleen maar erger gewordi en ondanks diverse niet geringe drugsvangsten is Nederlat nog altijd een belangrijke doorvoerhaven van verdovem middelen. Er is geen reden te veronderstellen dat de criminaliteit a komende jaren zal afnemen. Integendeel, het zal alleen ma0E erger worden. De voor de hand liggende oplossing luidt: zpk meer politie in. Die moet er inderdaad komen, we kunnen lp niet meer onderuit. Maar niet met hele pelotons tegelijp want het gevaar van een politiestaat ligt zelfs in een parliUI mentaire democratie op de loer. Het aantal cellen dient evef°l eens te worden uitgebreid; terecht heeft minister KorthaPp Altes van justitie daar al een aanzet toe gegeven. Zonder hMn land te laten regeren door politie en alles en iedereen mapt op te sluiten, mag het in een rechtvaardige samenleving ni(0r meer voorkomen dat mensen als de beruchte verkracht^1"- met de hond vrij rondlopen omdat er geen cel vrij is. p1 Maar met meer politie en meer cellen alleen is het prT^ bleem geenszins opgelost. Het opentrekken van een blfn agenten blijkt slechts zelden te werken; bij risicovolle voe? balwedstrijden bijvoorbeeld. Bovendien bestaat het gevaf dat meer politie ook meer misdaad uitlokt en dan zit je vote' je het weet in een gevaarlijke, niet meer terug te draai^ ontwikkeling. De politie dient zich danook zeer terughol dend op te stellen en wel degelijk kritisch naar zichzelf jfet kijken. De dood van kraker Hans Kok in een Amsterdamse politi cel heeft aangetoond dat, misschien incidenteel, de intei organisatie niet altijd deugt. Veel algemener nog blijkt functioneren van de politie naar de gewone burger toe k niet altijd in orde. Burgers klagen er geregeld over dat weinig of zelfs helemaal geen politie is bij alledaagse crii nele situaties. En het verlenen van hulp aan slachtoffers v< misdrijven gaat de politie in het algemeen ook niet zo best Dit soort tekortkomingen zijn op te vangen zonder extra pe soneel en extra cellen. Helaas is juist dit element, ook in de recente klaagzangen van de hoofdcommissarissen, veel op de achtergrond gebleven. lich Vannacht sneeuw DE BILT (KNMI) Van avond, vannacht en morgen ochtend valt er nu en dan sneeuw. In het noorden kan de neerslag eerst ook af en toe als regen vallen. Morgen ko men er, later op de dag, vanuit het noorden enkele zonnige perioden. De minimumtempe ratuur varieert komende nacht van min 2 graden op de Waddeneilanden tot min 7 graden in het zuidoosten. De neerslag hoort bij een depres sie, die van Denemarken naar Polen trekt. Dit lagedrukge bied zorgt bij ons eerst voor een noordwestelijke wind, die in het Waddengebied nog af en toe krachtig tot hard is, el ders matig. Morgen valt de wind tijdelijk weg. 's Avonds wordt hij oostelijk en doordat zich boven Scandinavië een krachtig hogedrukgebied ont wikkelt neemt hij behoorlijk toe. Na morgen wordt het kou der, met 's nachts matige tot strenge vorst. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavië: opklaringen en hier en daar nog wat sneeuw. Aanhoudende vorst, in Zuidwest-Noorwegen en Zuidwest-Zweden licht tot ma tig, elders streng. Denemarken, Noord-Duits- land: opklaringen en bijna overal droog. In de nacht ma-r tige tot strenge, in de middag lichte tot matige vorst. Benelux: af en toe zon. In de nacht lichte tot matige vorst, overdag temperatuur om het vriespunt. Noord-Frankrijk, Midden- Duitsla nd: af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Overdag lichte, in de nacht matige tot strenge vorst. Midden- en Zuid-Frankrijk: eerst zonnig. Zaterdag veel be wolking en af en toe regen of sneeuw. Middagtemperatuur van 8 graden in het zuiden tot om het vriespunt in het mid den. Landinwaarts lichte tot matige vorst in de nacht en ochtend. Alpengebied, Zuid-Duitsland: in Beieren en de noord-Alpen veel bewolking en af en toe sneeuw. Vrijdag elders opkla ringen en op de meeste plaat sen droog. Middagtemperatuur in de zuid-Dalen rond nul, overigens vriezend weer in de nacht en ochtend mat L tot strenge vorst. Britse Eilanden Ierland: eni regen, plaatselijk ook sneeu zaterdag opklaringen en op i meeste plaatsen droog. Mir dagtemperatuur van 6 gradf in het westen tot 2 graden oost-Engeland. In Engeland Schotland 's nachts lich vorst. Spanje, Portugal: veel bew< king en mogelijk regen, vr dag in Oost-Spanje nog zoni ge perioden. Middagtempel tuur van 10 graden in li noorden en in het binnenlan tot 17 graden in het zuiden. Noord-Italië: overwegend zoL/ nig, zaterdag veel bewolkii en regen of sneeuw. Midda temperatuur rond 0 graden, nachts 3 tot 8 graden benedi nul, zaterdag minder koud. in 1 Midden- en Zuid-Italië: vera 6 n derlijke bewolking en enk<iet buien. Middagtemperatuur tot 12 graden, landinwaarts de nacht plaatselijk licht611- vorst. n* tha orci Joegoslavische kust: overujPr gend zonnig, zaterdag veel b wolking en af en toe rege Middagtemperatuur 4 graden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2