Zware gevechten in Oost- Suriname Dure telefoon [oskou wil tijdschema voor terugtocht uit Afghanistan Commissie Albeda: 20 miljoen meer toeslag politie Gigant Alcatel telecommunicatie naar Den Haag CeidócSouAa/nt Ccidóc Somont Donderdag 8 januari 1987 78e jaargang no. 23700 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. Eerst veel bewolking en hier en daar sneeuw, later van het noorden uit opklaringen. Mi nimumtemperatuur van -2 graden aan de kust tot -7 in het binnenland. Middagtempe- ratuur -2 graden. Matige wind uit noordwesten, 's avonds uit oosten. Zon op: 08.46; onder: 16.47; Scheveningen hoog wa ter: 10.38 en 23.14; laag water: 06.15 en, 18.25. iCHIPHOLLIJN ,ANG GESTREMD ,EIDEN Het treinverkeer tussen Lei- len en Schiphol is vandaag tot laat in de niddag danig gestremd geweest door een lein ongeluk. De passagiers moesten aardoor vrijwel allemaal met bussen wor- len vervoerd. Slechts af en toe reed er een rein, omdat één baanvak urenlang ge-; ilokkeerd was. De oorzaak was een defec- bovenleiding bij de Kaagbrug tussen loofddorp en Warmond. Daardoor brak anochtend een stroomgeleider van eeni iasserende trein af, die precies op de voor uit van de tegemoetkomende sneltrein Amsterdam-Brussel terechtkwam. De ma- hinist daarvan kreeg glassplinters in het ezicht. Hij reed nog wel door naar Lei en, maar moest direct naar Amsterdam oor behandeling. Libanees vliegtuig in brand geschoten BEIROET Een vliegtuig van de Libanese luchtvaartmaatschappij Middle East Airlines is vanochtend op de luchthaven van Beiroet in brand geschoten. Voor zover be kend werd niemand gewond. Een half uur voor de beschieting had den tachtig passagiers het toestel, dat afkomstig was uit Ivoorkust, verlaten. De luchthaven, die vroeg in de ochtend werd bestookt met granaten, is gesloten. Het is niet duidelijk wie verantwoordelijk is voor de beschieting. Palestijnse guerrilla's en christelijke strijders beschuldigen elkaar over en weer. Huishoudelijk personeel op ambassades slecht behandeld DEN HAAG Het is bedroevend gesteld met de ar beidsomstandigheden van het buitenlands huishoude lijk personeel op menige ambassade in Den Haag. Dit stelt het Regionaal Centrum Buitenlanders in een rap port over de behandeling van dit personeel. Werkwe ken van zeventig tot tachtig uur, een salaris dat schom melt tussen een paar honderd tot 1700 gulden per maand, nauwelijks of geen vrije dagen en doorwerken bij ziekte uit angst voor ontslag komen veelvuldig voor. Het Regionaal Centrum, gevestigd in Den Haag, schrijft onder meer: „Het valt op dat diplomaten zich blijkbaar een bejegening van hun huispersoneel kunnen veroor loven die in hun eigen land op een of andere manier zou worden afgestraft". Pag. 7: Lager personeel ambassades schrijft angst met heel grote A Haagse wielerfusie leidt tot Trias DEN HAAG De fusie tussen de drie Haagse wielervereni gingen Sparta, De Kampioen en Hollan- dia is een feit. De nieuwe combinatie krijgt de naam Haag se Sport Kombinatie TRIAS. Als voorzitter van de vereniging is oud-voorzitter van Hollandia Toon Kal- kers gekozen. De nieuwe vereniging krijgt over enkele maanden een eigen wielerparcours nabij het schaatscentrum De Uithof. Van ene proefrit naar de andere ROTTERDAM len nog onbekende nan heeft zich de pfgelopen weken poofdzakelijk ver plaatst in auto's die pij bij garages in 'erschillende plaat- en in het land :wam halen voor het maken van een proefri t. Voorzo ver politie heeft ;unnen nagaan neldde de man zich irie weken geleden pij een garage in ''iel waar hij een \udi 100 meekreeg, leze auto liet hij mige dagen daarna chter in Dordrecht pij een garage die een Rover meegaf om een ritje n te maken. De Ro- <er is niet meer te uggevonden. Ver- f 'olgens kreeg de ■j nan van een garage n Amsterdam een Hazda 323 mee, die pij na een paar da rn bij een andere p rage achterliet n in een Mazda )6 te gaan proefrij den. De Mazda 626 en slotte werd in lotterdam achter- daten in ruil voor m Ford Escort. PARAMARIBO In het oosten van Suriname wordt sinds maandag zwaar gevochten tussen het nationale leger en het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. De strijd concentreert zich rond Albina, de grens plaats aan de Marowijneri- vier, en rond Moengo, waar het bauxietbedrijf Suralco is gevestigd. Van ochtend werd via de Avro-radio bekend dat ook nabij Langetebbetje en Stoelmanseiland hevi ge gevechten plaatsvin den. In verband met „de nieuwe ontwikkelingen", zegde de commandant van de militaire politie, Lew Yen Tai, gisteren een persconferentie af. Daarbij zou een bewakingsbeambte van de Suralco, die op 30 de cember door de groep-Bruns- wijk vanuit Moengo werd ont voerd, vertellen hoe hij eerder wist te ontsnappen uit handen van de opstandelingen. Maar volgens de politiecommandant is de informatie van de Sural- co-employé, een oud-sergeant van het Surinaamse leger, te belangrijk om nu in de open baarheid te brengen. Het leger zal van die gegevens gebruik maken bij de huidige strijd in Moengo. De politie heeft een belangrijk medewerker van Ronnie Brunswijk gearresteerd. Dat meldde gisteren het officiële Surinaamse Nieuwsagentschap (SNA). Het zou gaan om de 32- jarige Robby „Pakosi" Pika. Tijdens het verhoor door de militaire politie heeft hij vol gens SNA gezegd dat leden van de guerrillagroep van Brunswijk onlangs naar het buitenland zijn gereisd om „aanvullende instructies" in ontvangst te nemen. Details gaf SNA niet. Vergeefse klopjacht op bankovervallers DELFT De politie van Delft heeft gisteren tot twee maal toe vergeefs een inval gedaan in een flatgebouw aan de Nicolaas Beetslaan. Men was op zoek naar twee man nen die rond elf uur een filiaal van de Rabo-bank aan het Mi- nervaplein hadden overvallen en daarbij 120.000 gulden buit maakten. Een pompbediende had de twee overvallers het flatgebouw zien binnengaan. De politie hield daar "twee mensen aan. Een van hen, een 27-jarige vrouw zit nog vast. De vrouw, en een man die voor de flat werd aangehou den, woonden in de flat waar de getuige de overvallers bin nen had zien gaan. Van de da ders ontbreekt tot nu toe nog elk spoor. Pag.7: Pantserglas houdt overvallers niet tegen. Benzine en LPG duurder ROTTERDAM De prijs van een liter benzine gaat morgen voor de tweede keer deze week omhoog. De benzineprijs stijgt wederom met twee cent. De verhoging is nodig in ver band met de doorgaande stij ging van de olieprijs. LPG gaat met drie cent omhoog. MOSKOU De Sovjet- Jnie is bereid bij de vre- lesonderhandelingen over tfghanistan, die gevoerd vorden onder auspiciën ran de VN, een tijdsche- na vast te stellen voor de erugtrekking van haar roepen uit dit land. In en officieel communiqué, lat in Moskou is uitgege- en, staat dat de Sovjet- Jnie de regering in Ka- )oei steunt in het zoeken ran een politieke oplos- ing van het Afghaanse onflict. Vorige maand verklaarde VN- onderhandelaar Diego Cordo- vez dat een tijdschema voor de terugtrekking van de Sovjet troepen nog het enige punt was, waarvoor een oplossing moest worden gevonden. Het Russische communiqué bevat te overigens geen enkele aan wijzing wanneer een volledige terugtrekking van Sovjettroe pen kan beginnen of hoelang deze kan duren. De mededeling uit Moskou valt samen met het bezoek aan Kaboel van Sovjetminister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze. Hij verklaarde dat een oplossing alleen kan worden bereikt als ook een einde komt aan de Ameri kaanse en Pakistaanse steun aan de Afghaanse opstandelin gen. De Verenigde Staten staan sceptisch tegenover de Russi sche aankondiging van een tijdschema. Ook Pakistan heeft zich weinig enthousiast uitgelaten over de Russische ideeën. Het Afghaanse verzet eist een volledige terugtrek king van Sovjettroepen, alvo rens gehoor kan worden gege ven aan de oproep van de Af ghaanse leider Najib voor een bestand. Simon Carmiggelt bekendste schrijver DEN HAAG Simon Car miggelt is Nederlands meest bekende schrijver, zo blijkt uit een onderzoek van de NIPO. Na Carmig gelt volgen Jan Wolkers, Hugo Claus, Herman Heij- ermans, Harry Mulisch, Multatuli, Louis Couperus en Willem Elsschot, in die volgorde. Van de onder vraagden had 65 procent wel eens van Carmiggelt gehoord en daarvan wist 95 procent dat hij schrijft. Carmiggelt: „Dat is heel vleiend, maar niet helmaal zuiver. Ik verschijn inmid dels 22 jaar met de regel maat van één keer per maand op televisie en ook al is dat laat op de avond, dan krijg je toch natuurlijk enige bekendheid". De schrijver voelt zich gevleid, maar niet erg geschokt. „Nou, als ik nummer tien had gestaan, misschien had ik dén gereageerd. Nu niet". Hoofdkantoor Canon in Nieuw-Vennep NIEUW-VENNEP Canon vestigt zijn hoofdkantoor voor de distributie in de Benelux van foto- en videoapparatuur in in Nieuw-Vennep aan de Hoofdweg 1212. De firma start voorlopig met 30 man personeel die grotendeels betrokken zullen worden van Borsumij Foto B.V. in Roelofarendsveen. Wat de precieze consequenties zijn voor deze dochteronderneming van Konink lijke Borsumij Wehry in Den Haag, is nog onduidelijk. Canon verwacht dat de nieuwe vestiging in Nieuw-Vennep nog zal groeien. UTRECHT De ministers van binnenlandse zaken en van justitie moeten 20 miljoen gulden meer uittrekken voor de inconveniëntenregeling voor onregelmatig en onaangenaam werk bij gemeente- en rijkspolitie. Poli- tie-ambtenaren die geen onregelmatig of onaangenaam werk verrichten, moeten voortaan buiten de inconve niëntenregeling vallen. Dit advies heeft de commissie-Albeda uitgebracht in het conflict tussen de politieministers en -bonden over het budget voor de inconveniëntenregeling. Ministers en bonden verschillen van mening over het bedrag dat jaarlijks voor deze regeling beschikbaar moet zijn: de minis ters willen uitgaan van de 250 miljoen gulden die bij de totstand koming van de in 1985 ingevoerde regeling is afgesproken, ter wijl de bonden uitgaan van de 300 miljoen gulden die de rege ling daadwerkelijk heeft gekost. Omdat overleg over het budget geen uitkomst meer bood, heb ben de politiebonden (ACP. NPB. ANPV en VHPA) de commis sie-Albeda in oktober 1986 om arbitrage gevraagd. De advies- en arbitragecommissie is tot een soort overigens niet bindend compromis gekomen. Bij de kostenraming van de huidige rege ling is een rekenfout gemaakt van ongeveer 20 miljoen gulden. De commissie vindt het onjuist deze fout op de politie-ambtena- ren af te wentelen en stelt daarom voor, het bedrag bij het „bud gettaire kader" van 250 miljoen gulden te voegen. Gijzeling in gevangenis Twee gemaskerde gevangenen staan bovenop het dak van de gevangenis in het Schotse Glasgow. In totaal houden daar zestien gevangenen sinds maandag drie bewakers in gijzeling. De gevange nen protesteren tegen de levensomstandigheden in het overvolle cellencomplex. DEN HAAG/BRUSSEL Het nieuwe Europees-Ame rikaanse telecommunicatieconcern Alcatel krijgt een hoofdkantoor in Den Haag. Alcatel bundelt de tele- communicatie-activiteiten van ITT en het Franse CGE en wordt met een omzet van 12 miljard dollar na ATT de grootste telecommunicatie-onderneming ter wereld. Dat het concern een NV naar Nederlands recht is geworden heeft vooral te maken met het gunstige fiscale klimaat in ons land, aldus een woordvoerder van ITT. De operationele hoofdzetel komt in Brussel, maar de raad van commissaris sen zal 12 keer per jaar in Nederland vergaderen. In Den Haag zullen ook enkele taken voor de totale holding worden verricht. De voorzitter van de raad van bestuur van het nieuwe be stuur, de Fransman Pierre Suard, sprak gisteren bij de pre sentatie van het bedrijf aan de wereldpers in Brussel van „het belangrijkste industriële akkoord in Europa sinds de op richting van de gemeenschappelijke markt". Volgens hem is Alcatel een van de weinige industrieën die in alle landen van dé gemeenschap stevig voet aan de grond heeft. ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdaqs tussen 14 00 nabezorgd*1"' tele'oonnr07*"122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond Hoewel het wel degelijk in de krant heeft gestaan, compleet met advertenties van de PTT, komen toch veel mensen er nu pas achter dat de lokale tele foongesprekken duurder zijn geworden. Althans wie langer dan vjjf minuten belt betaalt nu per vijf mi nuten vijftien cent En dat kan aardig oplopen. Steeds meer mensen gaan zich daartegen verzetten, vooral in het belang van de sociaal zwakkeren. De eersten die dat verzet nu opmerken zijn de perso neelsleden van de PTT. Die komen nu zelf ook in verzet tegen de bijzonder „klant-onvriendelijke" ta riefsverhoging. Én de Leidse Courant is „klant vriendelijk" genoeg om daar vandaag aandacht aan te besteden. Of dit telefoonmuisje nog een staartje krijgt kunt u mooi volgen als u daarna de Leidse Courant voorgoed in huis haalt.. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om eèn proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1