\joukje Dijkstra vindt herkenning nog erg leuk sportuitslagen THB Boys onderuit tegen Van Egmond i alf miljoen auto's log niet gekeurd V Toyota Camry vernieuwd Sport Duyndam behoudt aansluiting luto )oe-het-zelf-boeken tandig en voordelig Peugeot primeur: 309 driedeurs CeidaeSouomit DONDERDAG 8IANUAEI1987 PAGINA 15 RECHT Het lijkt eeuwigheid geleden It Sjoukje Dijkstra haar Jomfen als kunstrijdster erde. Haar laatste pres- |tie van formaat dateert 1964, toen zij bij de lympische Spelen de luden medaille afhaalde, blf Nederland stond fen op z'n kop al waren al een beetje gewend [raakt aan haar unieke iortprestaties die keer op jer klinkende titels op perden. Vijf keer Euro- kampioene, drie keer fcreldkampioene en (eneens drie keer deel- ner aan de Olympische (elen. Onverslaanbaar met name door jar fenomenale sprong- acht. Later werd de dochter van een Amstel- veense huisarts gekroond tot koningin van de ijsre- vue. Om in 1972 definitief afscheid te nemen. Nu, na al die jaren, heeft haar naam nog steeds een magische klank. Inmiddels al weer lang getrouwd met ex-circusdirec teur Carl Kossmayer heet ze officieel Sjoukje Kossmayer- Dijkstra, maar het grootste deel van de Nederlandse be volking legt bij het horen van haar naam nog steeds de asso ciatie met het kunstrijden. Ze is nog steeds een bekende Ne derlander, zoals dat heet. Net zoals Ard en Keessie, verge lijkbare schaatshelden uit het zelfde tijdperk. Zelf zegt Sjoukje het „heel frappant" te vinden dat de mensen haar nog steeds (her)kennen. Leuk, vindt ze dit overigens wél. prfbal I" rgangsklasse A: KVS 6-10, Pernix VEO 6-6, HKC (Hg) 6-6, VES 6-6, 1 Roest 6-5, Antilopen 6-4, SMS Overgangsklasse B: Deto 6-11, 1 6-10, Die Haghe 6-6, Luto 6-6, 6-6, Kwiek (Hg) 6-5, Blauw Wit 6-2. Archipel 6-2, Overgangsklas- C: Fides Pacta 6-10, Trekvogels 6- prachten 6-8, Pams 6-6, HKV 6-5, [0 6-4, Rodenburg 6-4. Ritola 6-2, fete klasse A: Swift (M) 6-9, Kin- Idijk 5-6, Oranje Wit 5-5, Fiks 5-5, ;l 5-4, Animo 5-4, Vriendenschaar i) 5-3. Eerste klasse B: Het Zuiden |1, Ons Eibernest 6-8, Hoogvliet 6- jteady 6-7, De Danaïden 6-6, Sper- s 6-5, Olympiaan 6-2. Zuiderkwar- 6-1. Tweede klasse A: KOAG 5- jTjoba 4-8, Meervogels 5-6, Oran- Nassau 4-2, Tempo 4-2, ODO (M) L Velocitas 5-2, Tweede klasse B: iatros 6-11, IJsselvogels 6-10, NIO Merwede 6-7, Excelsior 6-5, knti 6-3, Fluks 5-2, Ons Eiland 5-0. èede klasse D: De Overkanters 6- Ten Donck 6-9, DKV 6-9, De Ber il 6-5, Crescendo 6-5, De Algeme- 6-4, Zwijndrecht 6-4, ALO 6-0. fde klasse A: Ventura Sport 7-11, lek 6-8, KNS 6-8, Phoenix 6-8, jndenschaar (B) 6-6, Eureka 7-4. fwic 6-2, Dubbel Zes 6-2. )rdwijkerhout: Maandag vroeg: i Breda 18-108, Invaders 18-83, Ouden Es 18-82, Crossers 18-70, E 18-67, Lelies 18-60, Juweliers- l 18-56, Ladies First 18-50; Maan- I laat: Travelers 18-108, Malle itjes 18-94, Strak en Stralend 18- Van Duivenvoorden 18-80, Lido B0, Groenheyde 18-56, De Slof 18- Drukkerij 18-32; Dinsdag vroeg: egers 18-124, Krassantjes 18-74, jar Express 18-73, De Lantaarn 18- Juffermans De Engel 18-66, La- fe 18-62, Witkop 18-52, Kleverlaan M7; Dinsdag laat: De Wit 18-105, tmdam 18-90, HBE 2 18-88, Bam (72, Video 18-68, Huis ter Duin 18- Janssens 18-49, Van der Meij )uties 18-36; Woensdag: B-team 06, Van de Aart 17-72, Van der Mey ladies 17-71, Misfortune 17-70, Haagweg 17-64, HBE 1 17-59, Nissan 17-58, 't Stippie 17-54. Holiday Inn: Dinsdag: Den Hoorn 16- 52, AAM 16-45, Holiday Inn 16-43,5, Reinessa 16-40,5, Bixby 16-38, No tenspecialist 16-38, White Plns 16- 32,5, Casino 16-22,5; Woensdag: EBR 1 13-38, GAK 2 13-34, Nationale Nederlanden 13-31, Katalistics 13-30, Olivetti 13-29, EBR 2 13-27, EBR 3 13-26, GAK 1 13-19, McDonald's 13- 19. Randstad 13-8; Donderdag: Lions 14-49, Struccon 14-40, Chemicon 14- 38, Inprocon 14-37 Ups and downs 14-37, Wesselink 14-36, O AD 14-34, Eltecon 14-29, Green spots 14-28, Florida 14-22. Zaalvoetbal Hoofdklasse: Maandag: Van der Plas - Noordwijk 12-3; woensdag: De Kuyper - ROAC '79 2-3; THB Boys - Van Egmond 2-4; Menken - Bahlmann 5-1; Hanepoel - Lugdunum 1-12; Sloos Sport - Land- wer 4-3. Van der Plas 14-23 Menken 14-22 THB Boys 14-19 Lugdunum 14-18 Noordwijk 14-15 Sloos Sport 14-15 Van Egmond 14-14 ROAC '79 14-13 Landwer 14-11 De Kuyper 14-10 Bahlmann 14- 7 Hanepoel 14-1 Topscorers zaalvoetbal Hoofdklasse: Albert Bosma (Noord wijk) 27; Wilco van der Meer (ROAC '79) 25; Laurens van der Voort (De Kuyper) 19; Henry van der Weyden (Lugdunum) en Martin de Jong (Sloos Sport) 15; Leo van Kampen (THB Boys) en Jaap van Duyn (Van der Plas) 14. Anno 1986 is Sjoukje Koss- mayer-Dijkstra weer terug in het kunstrijwereldje. 44 jaar inmiddels, doch uiterlijk nau welijks veranderd. Met een mooi woord heet ze adviseuze van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijders Bond, een functie die in het leven werd geroepen toen Nederland als kunstrijnatie had afgedaan. Met haar aanstelling (en te vens die van haar oude trainer Arnold Gerschwhiler) mikte de schaatsbond op de toe komst. Via een meerjarenbe- leid moest er weer leven in de brouwerij komen en bovenal hernieuwde aansluiting met de Europese top. Inmiddels heeft Kossmayer-Dijkstra er bijna twee jaar opzitten. De aanslui ting is er nog niet. „Het zal nog een jaar of twee, drie du- Indringer De kampioene van weleer zegt zich thuis te voelen in haar rol. „Dat was in het begin trouwens wel anders. Ze be schouwden me als een soort indringer, geloof ik. Nu gaat het goed met de LTC. We be praten veel, we smeden plan nen, komen met nieuwe idee ën". Sjoukje Kossmayer-Dijk stra bood haar diensten al eer der aan bij de schaatsbond, maar vond in de zeventiger ja ren een dichte deur. Ze koos vervolgens voor het circusle ven, samen met haar echtge noot. Carl Kossmayer zit nog steeds in die business. Met een ezelnummer treedt hij op in circussen en hij verzorgt show- nummers bij springconcour sen. Sjoukje wijdt haar tijd in tussen aan het kunstrijden en haar twee dochters, Rosalie (12) en Katja (7). Door moeders bemoeienissen met haar oude liefde hebben de dochters in middels ook de ijzers onderge bonden. „Eigenlijk wilde ik niks meer met de bond te ma ken hebben", zegt ze over haar rentree. „Maar toen ze bij me aanklopten kreeg ik met hele symphatieke mensen te doen. Daarom heb ik „ja" gezegd. Ik was er weliswaar een tijd uit, maar had wel contact gehou den. En ach, qua techniek is er in vergelijking met de jaren zestig niet zóveel veranderd. In 1962 werd de drievoudige Lutz ook al gesprongen". Dat de inmiddels bejaarde Zwitser Gerschwiler verou derde opvattingen zou koeste ren, zoals boze tongen wel eens beweren, bestrijdt de in Hilversum woonachtige Koss mayer-Dijkstra. Onder het motto „wat toen kon, kan nu nog" verdedigt zij haar ex- -trainer. „En nogmaals, er is niet veel veranderd. Gersc hwiler zelf wel, hij is niet zo streng meer als in mijn tijd. Een beetje lol trappen op de baan was er vroeger niet bij. Nu wel, al eist hij nog steeds discipline". Over de toekomst van het Nederlandse kunstrij den is Kossmayer-Dijkstra kort en bondig:„Mijn ideaal is eindelijk weer een Nederland se deelnemer afvaardigen naar de Olympische Spelen. Maar dat moet dan wel iemand zijn die kans heeft om bij de eerste tien te komen. Dat kan, we hebben er een paar die aanleg hebben, ik noem geen na men". Alles valt of staat met de instelling van de jeugd zelf. „Het is niet alleen een kwestie van talent, het gaat om dat kleine beetje extra. Mijn broer bijvoorbeeld, die had vroeger enorm veel talent. Maar in de zomer deed hij niks en dus bleef hij op een bepaald punt steken. Komen ze op een be paalde leeftijd en hebben ze meer interesse voor een vrien dinnetje of vriendje, dan kan je het vergeten. Toen ik 17 was had ik ook een vriendje. Dat was in 1959, ik was net tweede geworden op het WK. Hij vond dat ik moest stoppen. Ben je gek, antwoordde ik en ik jen doorgegaan. Wilde meer bereiken. Voelde dat het kon". Over de „affaire" Li Scha Wang, de heersend Neder lands kampioene, wil de advi seuze liever niets meer kwijt. De Apeldoomse werd uit de selectiegroep gezet omdat zij tegen de wil van de leiding in op vakantie ging. De drievou dig Nederlands kampioene werd hierop te kennen gege ven, dat zij buitenlandse toer nooien in de toekomst wel op haar buik kan schrijven. Maar wat nu als Wang komend weekeinde in Zoetermeer „on verhoopt" opnieuw Neder lands kampioene wordt? Koss- mayer-Dijkstra:„Nou, dan vaardigen we niemand af naar de Europese kampioenschap pen". RUUD DE JAGER LEIDEN De zaalvoet balstunt van de week komt op naam van Van Egmond. De middenmoter van de Leidse hoofdklasse haalde de nummer drie, THB Boys, zonder pardon en in „eigen" hal onder uit: 2-4. THB mag als ex cuus aanvoeren, dat Leo van Kampen en Gepie van Rooyen geblesseerd buiten de lijnen bleven. Zelfs een fel slotoffensief leverde de boys niet meer op dan een schot op de lat van Gerard van Beek. De thuistreffers kwamen op naam van René Griffioen en Peter Schalk. Van Eg mond zag Rob Hensing en Fred Ouwerkerk ieder eenmaal en Marcel van de Burg tweemaal scoren. Nummer vier in dezelfde hoofdklasse, Lugdunum, nam sportief revanche op zichzelf na de perikelen tij dens het LFC-toernooi en „slachtte" hekkesluiter Ha nepoel met 1-12. Leander Rietbroek redde de Hanepoe- leer in De Tweesprong. De Leidse doelpunten kwamen van Harm de Vos, Edwin Verhoogt, Henry van der Weyden en Albert Siera, die elk drie maal doel troffen. Runner up Menken had meer moeite met Bahlmann dan vooraf werd verwacht en de uitslag doet vermoe den. Het werd 5-1 voor de Noordwijkers nadat Bahl mann bij een 3-1 stand alles- of-niets ging spelen en der halve achterin „open huis" hield. Nick Verwoerd scoor de voor de Alphenaren, wat Peter Ruygrok (tweemaal), Piet Alders, Kees Nulkes en Ruud Alkemade deden voor Menken. De vierpuntenwedstrijd tus sen middenmoters Sloos Sport en Landwer werd een prooi voor de Sloosformatie. Beide ploegen vielen aan en zorgden voor een aantrekke lijk schouwspel. Op basis van een beter tweede bedrijf ver diende Sloos de 4-3 zege. De Henri van der Weyden (hier op het veld in actie) was een van de doelpuntenmakers van Lug dunum in het duel tegen Hane poel. vier doelpunten kwamen van Ronald van der Pot, Ben Heemskerk, Martin de Jong en Henry Pouw. Voor Land wer schopten Ton Arroyo, Loek van Kesteren en Hen- nie Zoet raak. ROAC '79 won met minimaal verschil van collega-staartploeg De Kuyper: 3-2. Geen van de twee teams wenste de aanval te kiezen en wachtte gedul dig op de tegenstander. Die echter evenmin haast had. De vervelende vertoning eindigde in 3-2, omdat Johan Vaneman en Ruud Weenink (tweemaal) voor ROAC scoorden en Har van der Zwet de De Kuyperdoelpun- ten maakte. LEIDEN Tijdens de late bowlingleague op dinsdagavond in Noord- wijkerhout greep Duyn dam de laatste kans om enigszins bij lijstaanvoer der De Wit „in de buurt" te blijven. Duyndam won met 6-2 en staat „nog slechts" 15 punten van de koppositie verwijderd. De op woensdag leidende for matie van Ger Lagerwey, B-team, won alle games van aartsrivaal Haagweg, terwijl runner up Van der Aart met 6-2 verloor van Van der Mey ladies. Het positieve verschil voor B- team is inmiddels opgelo pen tot 24 punten. Van Breda trotseerde „maan dag vroeg" een rechtstreekse aanval van nummer twee In vaders: 4-4. En bleef derhalve 25 punten voor op die ploeg. Later op dezelfde avond ver grootte Travelers de voor sprong op Malle Jantjes. De laatstgenoemde ging met 6-2 onderuit bij Strak en Stralend, terwijl de leider met die cijfers wori van Drukkerij. Goede persoonlijke series kwamen van Fer van der Sijden. De speler van Krassantje scoorde een fraaie 617 over 3 games. Loek Nederpelt van Strak en Stralend plaatste een goed to taal van 602. In Holiday Inn was Tony Hoeberichts van Lions de hoogstscorende bowler. De BBL-kampioen gooide 740 over zijn 4 games. Henk Plat van Chemicon nam overigens de hoogste game voor zijn re kening: 233. Team Den Hoorn zag zijn koppositie verstevigd Door zelf met 5-U van Bixby t€ winnen en het verlies van AAM bij Reinessa (5-0) staal Den Hoorn op dinsdag plotse ling 7 punten voor. GAK 2 legde het met 1-3 af tegen hel tweede van EBR, zodat Ener gie Bedrijf Rijnland nummer 1 nu met 4 punten meer op een comfortabele eerste plaats van de woensdagcompetitie bivak keert. De leiderspositie van Lions op donderdag lijkt on aantastbaar. De leeuwenfor matie won wederom met 5-0, ditmaal van OAD. Voetbal Bundesliga-degra- dant 1. FC Saarbrücken heeft zijn speler Guido Szesmi op staande voet ontslagen. De 27- jarige middenvelder werd door de tuchtcommissie van de Algemeen IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch zal op zaterdag 17 januari aan staande in Wassenaar de Olympic Order uitreiken aan de nabestaanden van Kees Kerdel. Het vorige maand overleden IOC-lid wordt daar mee posthuum onderscheiden voor de vele verdiensten, die de Nederlander voor de Olym pische beweging heeft gehad. Voetbal De Football Lea gue heeft de Britse regering namens de 92 verenigingen om belastingmaatregelen ver zocht, opdat een aantal clubs niet uit de rode cijfers in een faillissement terecht komt. Wielrennen Frits Schür (36), die vorig jaar zijn actieve wielerloopbaan heeft beëin digd, volgt Piet van de Kruys op als ploegleider bij Van Aar- le-Ecco, één van de zes gas- Sportwereld trennersverenigingen in het amateurpeloton. Hockey Egypte heeft zich op het laatste moment afge meld voor het Indira Ghandi Memorial hockeytoernooi in New Delhi.. Voetbal Penarol is kam pioen van Uruguay geworden door de strafschoppen beter te nemen dan Nacional: 4-3. Wyjan Prinses weer succesvol NOOTDORP Het ging de laatste tijd niet goed met Wyjan Prinses. Na een blessure kwam de hengst van de Rijswijkse fa milie De Wit niet meer tot een overwinning. Maar gisteren was de zoon van Arden Al uit Ella Princess weer terug van wegge weest en won verrassend De Posthoorn-prijs in handen van zijn trainer en rijder Cees de Leeuw. Na de start nam de hengst in een hoog tempo de leiding en stond de kop niet meer af. De gelukkige Cees de Leeuw: „Wat fijn voor de eigenaar. Hij heeft het vertrouwen in de hengst behou den en dat is nu gelukkig niet voor niets geweest. Ik denk op deze baan tot meer succes met Wyjan Prinses te komen". Bij Piet de Wit,die hoofdzakelijk na Nootdorp was gekomen om de zevende editie mee te maken van het leerlingklassement dat zijn bedrijf met vakantiereizen voor de eerste drie leerlingen na tien onderdelen sponsort, kon de vreugde niet op. Naast de sulky van Cees de Leeuw maakte hij een gedeelte van de ereronde mee. „Er zijn tijden dat alles tegen zit in de paardesport. Altijd win nen is nu eenmaal niet mogelijk. Ik hoop dat er met de overwin ning van Wyjan Prinses weer een nieuwe periode voor mijn stal is aangebroken". £eidóc<3omont fin goede tip om meteen iets een autotentoonstelling je te nemen zijn de boeken- hds. Voor zover het meer ir techniek dan historie ^•jt kom je dan gauw bij Klu- -^•r terecht, met een hele serie Jende titels. De Vraagbaken 3/oorbeeld, vroeger door __jslager beroemd gemaakt iedereen die aan zijn eigen lo sleutelde. Men vindt er c veel algemenere en diep- H|inder werken, zoals het advf delen nu zijn of worden len.noderniseerd. Wie zo ver it wil gaan in de autotech- }k vindt eveneens een rui- collectie meer gespeciali- de titels, waaraan er de »te tijd weer wat zijn toe- )egd. Voor doodgewone h onderweg is er „Zelf h verhelpen" van Tj. de Ja- 156 pagina's tips met kwa- ief goede illustraties voor .75. Het gaat daarbij uiter- d niet om een bepaald soort merk auto, alles is gerang- ikt naar de aard van het bleem en dus makkelijk te den als de nood aan de i 8si Evenmin „merkgebonden" is een nieuw boek over de repa ratie van carrosserieschade van Martin Franke. Met name interessant voor eigenaren van oudere auto's. Niet alleen het eenvoudiger werk zoals pla muren en spuiten komt aan bod, maar ook ingrijpender maatregelen zoals lassen en uitdeuken. Het boek telt 160 pagina's en kost 24,90. Een beetje buiten het bestel van de auto's valt een boek over bromfietstechniek. Voor al de jonge bromfietseigenaar sleutelt echter graag zelf en komt verder eigenlijk nergens aan bod. Dus noemen we hier maar het boek „Brommertech niek" van P. Klaver. Naast alle sleuteltechnieken worden ook de algemene technische principes toegelicht en zelfs staat er iéts in over de histori sche ontwikkeling van de bromfiets. Het ziet er behoor lijk actueel uit, de terminolo gie wordt niet te ingewikkeld en de aanwijzingen slaan niet alleen op het verhelpen van gebreken maar evengoed op normaal onderhoud. Hoe je het ding zover krijgt dat-ie hon derd echte kilometers per uur Wie erover leest, kan veel zelf repareren aan zijn auto. haalt staat er dus niet in, waarschuwen we maar alvast. Maar voor 19,90 word je toch een hoop wijzer. Bij de ge noemde prijzen moeten we het voorbehoud maken dat ze niet alle van uiterst recente datum zijn, dus het kan een paar dub beltjes schelen met de huidige stand van zaken. PETER FOKKER 'n half miljoen van de 4,4 joen keuringsplichtige per- ïenauto's zijn nog niet apk- keurd. Bij de zware vracht- |o's gaat het om 16.000 stuks, t blijkt uit cijfers van de ksdienst voor het Wegver- r in Veendam. Woordvoer- A.R.W. Postma verwacht het aantal ongekeurde au- de komende maanden rk daalt door strenge con ies van politie en het Cen- al Bureau Motorrijtuigenbe- ting (CBM). rijksdienst kan de gege- is van de politie en de be lasting eenvoudig controleren met het computerbestand van keuringsplichtige auto's. Op dit moment stuurt de rijks dienst het proces-verbaal naar de politie, die een bekeuring uitschrijft voor de overtreder. Vanaf 1 april denkt de rijks dienst het proces-verbaal di rect naar de overtreder te kunnen sturen. Volgens Post ma is daar overeenstemming over met jusitie. Dit jaar moe ten alle auto's ouder dan drie jaar apk-gekeurd worden. De Algemene Periodieke Auto keuring is eind '85 ingevoerd in Nederland. Vehikel '87 in Jaarbeurs De Jaarbeurs in Utrecht is op 24 en 25 januari (van 10.00 - 17.00 uur) weer het centrum voor liefhebbers van antieke en klassieke auto's (vanaf 1880), motor fietsen, rijwielen en alle bij behorende artikelen. Vehi kel '87 is een internationale veteranenmarkt die nu voor de tiende keer wordt ge houden. Voor meer infor matie: Organisatie Vehikel, tel. 030 - 328808. sa sa **ta sa Het wil met de modellen in de hogere middenklasse bij Toyo ta niet erg vlotten, ondanks dat het aanbod steeds uitge breider en hoogwaardiger is geworden. Het absolute top model Crown kon ooit door zijn zeer uitgebreide uitrusting nog wel een beperkte koper- sgroep vinden, maar is nu technisch toch wel te veel ach terop geraakt. Nu probeert Toyota het dan nog eens met een drastisch herziene Camry, die juist voor de Auto-RAI in februari leverbaar wordt. De basis vormt wel de oude Cam ry, maar nu vormt een vier- deurs sedan de spil van het programma met daarnaast een stijlvolle stationcar. Als voorheen zijn er drie mo toren in het gamma en twee uitrustingsniveaus. Was er eerst de meeste keus bij het Liftback-model (in deze klasse niet zo'n populaire carrosserie- vorm), nu biedt juist de sedan alle mogelijkheden. Er is een 1.8 XL, 2.0 XLi of 2.0 GLi met vijfbak of automaat, en een 2.0 XL turbodiesel. De stationcar heeft altijd XL-uitrusting en een vijfbak, maar biedt ook de keuze uit drie motoren. Het ui terlijk veranderde naar de heersende mode: scherpe, rechte lijnen moeten plaats maken voor een ronder en vloeiender uiterlijk. Het ziet er erg netjes uit, maar nog steeds weinig opvallend, op de sta tioncar na. De carrosserie is wat langer en breder, waarbij de passagiers ruimte naar voren werd ge bracht. De toch al forse bin nenruimte nam daardoor nog toe. ook de bagageruimte. De stationcar is nog wat langer en hoger en beschikt over een in ongelijke delen neerklapbare achterbank, evenals de GLi sedan. De spoorbreedte voor en achter nam toe door een ge wijzigde constructie van de op hanging. Met name zal het verschil maken dat tussen voorwielophanging een dwars balk werd aangbracht voor een zuiverder stuurgedrag, en dat de achterwielophanging nu aan een subframe is bevestigd voor betere geluids- en tril lingsisolatie. Het remsysteem heeft een vergrote capaciteit, doch men hield het wel bij trommelremmen aan de ach terwielen. Twee krachtbron nen zijn slechts licht gewijzigd. De 1.8 liter viercilinder levert als voorheen 66 kW/90 pk en werd voornamelijk verstevigd om het geluidsniveau te druk ken, waarbij ook een nieuwe motorophanging helpt. Evenzo Toyota Camry sedan 2.0 GLi veranderde er weinig aan de 62 kW/85 pk sterke turbodie sel. Wel kreeg die een ver hoogde compressievqrhouding voor een snellere start en lan gere voorkamer-kanalen voor schonere uitlaatgassen. Veel meer is er gedaan aan de tweeliter inspuitmotor. De oude was een vergrote versie van de 1.8 motor, de nieuwe is gebaseerd op de sportiever Ce- lica-krachtbron. Hij heeft ech ter een geheel eigen cillinder- kop, zij het dat ook deze voor zien is van twee nokkenassen en zestien kleppen, als bij de Celica. Doel hiervan is een aangepast karakter te berei ken, met meer nadruk op sou plesse dan op absolute toppres taties. Niettemin betekent een vermogen van 94 kW/128 pk een belangrijke vooruitgang ten opzichte van de oude twee- liter (met maar één nokkenas en acht kleppen). De nieuwe tweeliter heeft een aangepaste vijfbak met spor tiever karakter. Een nadruk kelijke sport versie is de tweel- iter Camry echter niet. Veel eer bleef het karakter zoals het was: een netjes verzorgde maar niet opvallend uitgeruste auto. Toch doet de modellering en afwerking van het inte rieur wel luxueuzer aan en heb je over de uitrusting niet echt te klagen. In prestaties en brandstofver bruik veranderde er weinig, al valt op dat de nieuwe tweeli ter uiteraard wel veel beter presteert en toch geen hoger ECE-verbruikscijfers oplevert dan de 1.8. Welhaast onvermij delijk is natuurlijk een prijs stijging, doch die is niet al te groot naar het zich laat aan zien. De prijzen liggen van iets boven 30.000 gulden tot iets boven 40.000 gulden. PETER FOKKER Peugeot 309 driedeurs. Het laat zich aanzien dat de Auto-RAI nog een paar aardi ge primeurtjes zal tonen, on danks dat de belangrijke auto tentoonstelling van Genève maar één maand later valt. Peugeot belooft voor de RAI vast een wereldprimeur: de driedeurs versie van de 309, die zo bijzonder goed is aange slagen. Het zou zelfs zo kun nen zijn dat Peugeot, na jaren lang sukkelen (mede onder de last van het nu vrijwel geheel „opgeruimde" Talbot), in Ne derland het op drie na meest verkochte merk was van 1986. Van de driedeurs 309 ver wacht Peugeot in Nederland weer een krachtige bijdrage aan de verkoop: meer dan de helft van de in 1987 af te leve ren 309-modellen zal naar ver wachting drie portieren heb ben (deels ten koste van de vijfdeurs versies, natuurlijk). Meer verschil dan in het aan tal portieren zal er niet zijn. De levering zal pas na de RAI- tentoonstelling beginnen, en wel vanaf 20 februari. Ferrari boekt recordproduktie De Italiaanse autofabriek Fer rari Automobili heeft in 1986 een recordaantal van 3300 wa gens gemaakt. Luca Matteoni, de directeur marketing, ver telde dat de omzet zeer was gestegen door het succes van de Testarossa. Volgens de eer ste cijfers heeft Ferrari in 1986 een omzet gehaald van 300 miljard lire (488 miljoen gul den). Fiat heeft een meerder heidsbelang van 51 procent in Ferrari.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15