►ancta Maria ontevreden >ver integratie met Sint Bavo Ejr 1 Nieuwe schilderijen voor Katwijks museum Buurthuis krijgt beter dak Wassenaarse kunstenaar steelt" naambord CeidócSomont Eerste aansluiting alarmeringssysteem Warmondse ouderen ZES AUTO'S OP ELKAAR Ecotainerin Oegstgeest IIDEN OMGEVING DONDERDAG 8 JANUARI 1987 PAGINA 13 •rstboomverbrandingen JENHEIM/VOORSCHOTEN Aan de n Philipsweg in Sassenheim werd gisteren arlijkse kerstboomverbranding gehouden, tenaar Staring van Openbare Werken stak alf 4 de vlam in 1100 bomen. Deze waren het grootste gedeelte door de jeugd bijeen icht. Alle bomen werden met een lot be- j. De jaarlijkse kerstboomverbranding in schoten vond dit keer plaats in de wijk d-Hofland. ravond stak een medewerker van de t openbare werken de brand in enige dui- |n bomen, die tot voor kort nog de huiska- gesierd hadden. De strakke wind zorgde veel rookoverlast, onder meer voor het |er op de Admiraal de Ruytersingel. De jchotense brandweer kwam uit voorzorg oeiende sirene aan, maar behoefde de ge- telijke brand niet te blussen. Wasautomaten gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een spoor wegwagon die op het be drijfsterrein aan de Ven- nootsweg in Alphen aan den Rijn stond, zijn van nacht 19 wasautomaten gestolen. De automaten stonden klaar om uitgela den te worden. De wasau tomaten vertegenwoordi gen een waarde van 21.000 gulden. De dieven hebben de deur van de wagon opengebroken en hebben de wasautomaten vermoe delijk in een vrachtwagen geladen. Koninginnelaan afgesloten OEGSTGEEST De leden van de commis sies middenstandsaangelegenheden en open bare werken in Oegstgeest hebben bezwaren tegen het plan om langs de Terweeweg, tus sen Geversstraat en het Terweeplein, twee zijdig parkeren in te voeren. Aan de orde was het basisplan voor de De Kempenaer- straat. Men ging wel akkoord met de afslui ting van de Koninginnelaan, daar waar deze op genoemde winkelstraat uitmondt. Daar door zal een verkeerscirculatie ontstaan die het verkeer naar de doorgaande Oegstgeester wegen leidt. Voorts heeft men het idee „be taald parkeren" laten varen en zal er met de invoering van een blauwe zone voor het ge hele winkelgebied een minder strak parkeer- regime komen. Gasketels gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Uit in aanbouw zijn de woningen aan de Alette Jacobs- straat in Alphen aan den Rijn, zijn vannacht drie gestolen. De gasketels za ten reeds in de woningen ge monteerd. De schade bedraagt zo'n 7.000 gulden. Auto's glijden in sloot HAZERSWOUDE/ZOETER- WOUDE De gladheid heeft ook gisteravond voor meerde re slip- en glijpartijen gezorgd. Een 25-jarige automobilist uit Alphen aan den Rijn raakte in de slip op de Hoogeveense weg en belandde in de sloot er naast. Hij bleef ongedeerd, zijn voertuig kwam er slechter van af. Een even oude Hazerswou- denaar miste door het beijzel de wegdek van de Hogebroek- weg de bocht en reed in plaats daarvan rechtuit, doorboorde een hek en kwam tot stilstand in een sloot. Ook hij kwam met de schrik vrij. Philips wil expositie op Pier Scheveningen SCHEVENINGEN Philips heeft in- teresse een deel van de Pier in Scheve ningen in te richten als permanente ex positie van elektronische apparatuur, zoals home computers, videorecorders en compact-discspelers. Het concern voert hierover onderhandelingen met het Beheerskantoor Scheveningen BV, de exploitant van de Pier. Het Beheers kantoor heeft al geruime tijd plannen de 25-jarige Pier nieuw leven in te bla zen. De vier kunstmatige „eilanden" zouden verschillende attractieve be stemmingen moeten krijgen. Behalve aan elektronica wordt ook gedacht aan de thema's „de zee" en „transport". Het vierde „eiland" is geheel bedoeld voor horeca-doelei nden Dronken Haarlemmer haalt te gretig in NOORDWIJKERHOUT Een 53-jari- ge inwoner van Haarlem wilde gister avond om half acht te graag de voor zich rijdende automobilist uit Vogelen zang (39) inhalen op de provinciale weg 1. Toen hij tijdens zijn manoeuvre een tegenligger zag naderen, moest hij te hoogte van de Corneliabrug in Noord- wijkerhout hard remmen om op tijd weer op de rechter rijbaan te komen. Door zijn haast raakte hij met zijn voorbumper de achterkant van de auto uit Vogelenzang. Beide auto's gleden hierdoor in de berm. De politie van Noordwijkerhout nam de Haarlemmer een bloedproef af. Hem werd een rij verbod opgelegd en een proces-verbaal gegeven. IRDWIJK/NOORD- KERHOUT De in- >me|tie van psychiatrisch Qts^nhuis Sancta Maria iar de Stichting Centrum skeiavo laat te lang op i wachten. Dat is de Ing van algemeen di- lur T.M.J. van der len van Sancta Maria, het bestuur van het it fum uit Noordwijker- een „terughoudende" filing verwijt. „Als we deze voet doorgaan, t er misschien pas in 1995 iets van samengaan terecht. Daar kunnen wij echt niet op wachten". Medisch directeur J. van der Lande van de St. Bavo wijst deze kritiek van de hand: „Dat ook wij willen integreren staat vast. Maar wij kunnen pas concreet over integratie pra ten, zodra bekend is welke on derdelen van St. Bavo in Noordwijkerhout blijven, en welke verhuizen naar Rijn mond". Met die laatste opmerking doelt Van der Lande op de ge deeltelijke verhuizing van St. Bavo naar Rotterdam. Op dit moment zijn reeds 200 bedden naar de havenstad overge bracht. De bedoeling is dat er nog eens 178 bedden volgen, maar zolang de overheid het sein daarvoor nog niet op groen heeft gezet, is integratie met Sancta Maria volgens Van der Lande niet mogelijk: „Het beleid van de overheid is, om grote psychiatrische centra op te splitsen in kleinere eenhe den. Als we nu al samengaan, worden we veel te groot". Volgens Van der Zanden is de vrees voor een te groot cen trum niet op zijn plaats, „om dat het de bedoeling is dat er meerdere dependances in de regio komen". Hij meent dat de onderdelen die zeker in Noordwijkerhout achter zullen blijven, het zogenaamde „rest- bestand", nu al in Sancta Ma ria kunnen worden geïnte greerd. „Tenslotte zal de over heid de toestemming voor het tweede gedeelte van de ver huizing waarschijnlijk nog dit jaar verlenen. Wat staat een gesprek dan nog in de weg?" Die laatste opmerking heeft zijn collega van de St. Bavo verbaasd. „De besturen voeren voortdurend overleg met el kaar, waarop dit soort zaken kunnen worden besproken. Zij hebben een jaar geleden zelfs een gezamenlijke brief naar de overheid gestuurd met de ver klaring dat zij willen integre ren. Maar zolang de garanties van de overheid nog niet bin nen zijn voor de tweede fase van de verhuizing, kunnen wij toch moeilijk een datum prik ken waarop wij de plannen tot integratie kunnen uitwerken". Voorlopig wacht Van der Lan de liever de vergadering van beide besturen op 4 februari af. Dan zal wellicht ook meer duidelijkheid ontstaan over de gezamenlijke brief aan de overheid. Van der Zanden zei niets van een dergelijke ver klaring af te weten. ecteur rtens rlaat ^emencorso hé,E Tijdens een spe ws! daartoe belegde be- w/kvergadering heeft het ?neur van de Stichting 'steinencorso Bollenstreek J...f!eid genomen van de H. Martens. Sinds 12 de heer Mariens di- ang* r van stichting, zf/^itter S. Bonkenburg 't ei tijdens de vergadering i. [erug in de tijd en schet- i dat de heer Martens met Me mensen contacten on- vodeld. „Jammer vinden zie et dat we nu afscheid Ad e moeten nemen, maar Z1J ïspecteren je keuze om ee heden meer tijd te wil- t e n te kunnen besteden er indere zaken, zoals het en en het maken van J i. We wensen je samen er'e e vrouw dan ook van [Sie toe dat jullie nog heel Jjaren van die beide lief- eeprijen naar hartelust 0Opn kunnen genieten", al- A-aJe heer Bonkenburg die heidende corso-man een ve/fnde en kado onder cou- zelioverhandigde. De nieu- tfaalirecteur is de heer H. yatgaal. .Materdag 25 april aan- made zal het corso onder O^otto „Veertig jaar Len- Bde" door de streek rij- ook door Noordwijker- en 's avonds verlicht 'Noordwijk. Her »°ngenoegen —er ,groting "lektrum IENHEIM Het Sassen- raadslid J.P. van Dors- 1VVD) uitte gisteravond een vergadering van de lissie voor financiële aan- inheden zijn ongenoegen de nalatigheid van de ivoorzieningsschap Het rum in Sassenheim om j de begroting voor het d jaar in te dienen, is niet de eerste keer". Van Dorssen toe. „Het tijd nu eens aan de bel ikken en het hogerop te fen". Het Spektrum is op- jnen in een gemeenschap- »2jke regeling en is mede fi- lële verantwoording ver- digd aan omringende ge- tru4ten. „Ik kan me voorstel- wipt rnen wat de investerin- itreft niet het achterste Ie tong laat zien en men inzien daarvan enige te- idendheid betracht wanneer men de bedoe- >u hebben gegevens ach- he£ houden vind ik dat een jke zaak", stelde wethou- Dreef vast. Ook C. n-Coll (D66) was de ig toegedaan dat er effec- CaPPgetreden dient te wor- d4*gen de vermeende nala- /jid of onwil van de direk- an Het Spektrum om tij- ening van zaken te ge lvorens definitieve stap- ondernemen besloot de ^ubissie echter nogmaals ~;g tot stand te brengen de gemeente Sassen- en de leidinggevende ionarissen van de Werk- :ieningsschap Het Spek- KATWIJK De commis sie voor beeldende kun sten in Katwijk adviseert het college om twee schil derijen aan te kopen. Deze schilderijen, van de kuns tenaars Koekoek en De Hoog stammen beide uit het begin van deze eeuw. Met de koop is een bedrag gemoeid van ongeveer twintigduizend gulden. Het is de bedoeling dat de schilderijen in bruikleen komen bij het Katwijks Museum, die de werken tentoonstelt in haar per manente expositieruimte. Zowel het schilderij van H.B. Koekoek als dat van J.B. de Hoog hebben de Oude Kerk als onder werp. De aanvraag om beide kunst werken aan te kopen stamt van het genootschap Oud Kat wijk, dat haar collectie graag aangevuld ziet met deze twee karakteristieke schilderstuk ken. Gezien de grote investe ringen die het Genootschap de laatste jaren had in het mu seum aan de Voorstraat van Katwijk, was zij zelf niet bij machte om de schilderstukken te bekostigen. Tien jaar gele den heeft het college de moge lijkheid echter geopperd inci dentele aankopen te subsidie- ren. De commissie van beeldende kunsten, die een adviserende stem heeft in de kunstaanko pen, stemde in met de aan vraag van het Genootschap Oud Katwijk. Vooral nadat wethouder J. Bergman liet weten, dat de benodigde twin tigduizend gulden niet uit het potje van de commissie beel dende kunsten betaald hoeft te worden, maar uit de algemene middelen komt. Het potje ter 'erfraaiing van de gemeente Katwijk dat door de commissie beheerd wordt bedraagt mo menteel vijfenzeventigduizend gulden. De commissie stemde tevens in met de aanschaf van een sokkel voor het beeld de Schutter van de Katwijkse kunstenaar Gerard Brouwer. De sokkel van ongeveer tien duizend gulden gaat het beeld dragen, dat op de hoek Veer- einde Looyerslaan geplaatst wordt. Volgens verwachting kan begin maart de plaatsing rond zijn. Het PvdA-raadslid R. Haasnoot-Van Duin had moeite met de door de Dienst Openbare Werken geraamde kosten voor het plaatsen van de sokkel. Zij vermoedt dat een particulier bedrijf voor minder dan de gereserveerde zesduizend gulden een sokkel kan plaatsen. Bergman wilde daar echter niet van weten. AfCfihfiifl \lr\ n (i i rPCtPI ir mevrouw M. Geljon prees Van Oers om zijn inzet gedurende /-VIOOI ICIU vail UIICOICUI 6 jaar. Als aandenken en symbool van laatstgenoemde kwali teiten deed voorzitter Geljon een keramiek popje, gemaakt Directeur P. van Oers van de Maatschappelijke Dienstverle- door Ineke Lieshout, cadeau (zie foto). Opvolgster van de ning Bollenstreek heeft gisteravond in het gebouw in Sassen- heer Van Oers is mevrouw G. Buijen uit Haarlem, die daar de heim afscheid genomen. Van Oers is benoemd tot directeur laatste 8 jaar projectleidster is geweest van het hulpverle- van het verpleeghuis Gaasperdam in Amsterdam. Voorzitter ning-circuit voor verslaafden. ZOETERWOUDE De leden van het Zoeterwoüdse buurt huis De Weipoort zullen ko mende zomer de handen weer uit de mouwen steken. Nadat in 1986 de gehele achterwand én de vloer van het buurthuis zijn vervangen, wordt halver wege dit jaar het dak onder handen genomen. Buurthuis De Wejpoort voor ziet in een duidelijke behoefte. Het houten gebouw is 13 jaar geleden geplaatst als kleuter school en deed dienst als de pendance van de Zonnegaar- de. Vanwege het kindertal in de Weipoort was het verant woord één lokaal in het buurt schap te plaatsen. Zes jaar heeft de kleuterschool als zo danig dienst gedaan en de kleuters hadden nog maar nauwelijks de schooldeur ach ter zich dicht gedaan of bewo ners van de Weipoort kwamen met de idee het houten ge bouw te behouden en te benut ten als buurthuis. Met de ge meente Zoeterwoude, nog steeds eigenaar van het ge bouw, werd overeenstemming bereikt en vrijwilligers gingen aan de slag om het „huis van de buurt" gestalte te geven. Vanaf het eerste begin draait buurthuis de Weipoort uitste kend. Er zijn veel activiteiten, waarvoor ook voldoende be langstelling is. Het houten ge bouw vergt veel onderhoud, maar er zijn steeds genoeg vrijwilligers bereid om het no dige werk te verrichten. Bin nenkort zal het dak van een nieuwe mastiek-laag worden voorzien. WARMOND De instal latie van de eerste aan sluiting op het alarme ringssysteem voor oude ren in Warmond kreeg gisteren een feestelijk tin tje door een taart in de vorm van een alarmtoes tel en een bloemetje voor mevrouw Weyers aan de Kerkdam. In haar woning werd het alarmsysteem officieel in ge bruik genomen in het bijzijn van burgemeester mevrouw G.H.M. Hendrickx-Vlaar, de functionaris van de Stichting Welzijn Ouderen Sassen- heim/Warmond mevrouw Köhler, de wijkverpleegkun dige mevrouw Dorrepaal en enkele leden van de alarm- commissie. Mevrouw Weyers verklaarde dat er veel rust uitgaat van de wetenschap^ dat men altijd iemand kan bereiken die snel hulp kan bieden. Zij verwacht dankzij het alarmsysteem langer zelfstandig te kunnen blijven wonen. In Warmond zijn nu vier in stallaties geplaatst en een vijfde is in voorbereiding. Belangstellenden voor een aansluiting op het alarme ringssysteem kunnen zich melden bij de huisarts, de wijkverpleegkundige, de functionaris van de Stichting Welzijn Ouderen of bij een van de leden van de alarm NOORDWIJKERHOUT Zes auto's raakten gistermiddag rond vijf uur betrokken bij een dubbele „kop-staart"-botsing op de Gooweg in Noordwijkerhout. Een 51-jarige Noordwijkerhou- ter stond voorgesorteerd om links af te slaan, met achter zich een 57-jarige Noordwijker. Een achterop komende man (20) uit Noordwijkerhout zag de auto's door de zware sneeuwval waar schijnlijk te laat staan en knalde er bovenop. Twee automobilis ten uit Noordwijkerhout, respectievelijk 28 en 24 jaar oud, rem den vervolgens op tijd voor de ravage. Dat ook zij op elkaar bot sten kwam omdat een 22-jarige plaatsgenoot zijn rempedaal niet op tijd indrukte en de vijf auto's voor zich nog verder op elkaar drukte. Bij die botsing liep de 24-jarige man een hoofdwond op. Vijf auto's moesten worden weggesleept. Het kleine chemische afval kan voortaan ook in Oegstgeest op een milieu bewuste manier worden afgevoerd. Wethouder A. Kohlbeck stelde gistermid dag officieel de ecotainer in gebruik die op het ter rein van gemeentewerken aan de Kwaaklaan 4 in Oegstgeest staat. Sinds het begin van dit jaar kun nen de inwoners van Oegstgeest daar hun bat terijen, afgewerkte olie, verven, medicijnen en an dere zaken die niet in het milieu thuishoren kwijt. De bevolking is via folders van het bestaan van dit chemi sche depot op de hoogte gesteld. Voorlopig gaat het om een proefperiode van één jaar. Als voldoende Oegstgeesternaren in 1987 bereid zijn hun schadelijke afvalstoffen apart weg te brengen zal het project na 1987 worden voortgezet. UIT PROTEST TEGEN NIET STROOIEN GLADDE WEGEN IV WASSENAAR De op het Ammonslaantje wo nende beeldende kunste naar Rob Blote is woe dend op het spaarzame beleid van de gemeente Wassenaar. „Tot midden op de dag was een groot gedeelte van Wassenaar niet veilig te berijden, om dat de gemeente niet had gestrooid, onder meer niet op het Ammonslaantje en de drukke Deylerweg waarover veel middelbare scholieren fietsen richting Adelbert college. Niet strooien van het Ammons laantje kan tot levensge vaarlijke situaties leiden", aldus Blöte, die gisteren uit protest zijn toevlucht tot diefstal nam. „Moet ik mijn twee kinderen op de fiets naar school laten gaan over een weg waar een tegemoetkomende auto geheid gaat slippen en tegen de fiet sers aanbotst? En laat niemand aankomen met het verhaaltje dat het Ammonslaantje heel erg rustig is, want dat is het niet, het is een drukke sluip route. Overal in Wassenaar wordt maar bezuinigd, maar nu neemt deze bezuinigings woede gevaarlijke vormen aan. Het gaat ten koste van de veiligheid van de inwoners. En dat pik ik niet, ik ben zie dend!", aldus Blöte. Om zijn woorden kracht te zetten schroefde Rob Blöte gis teren rond het middaguur de bordjes „Europese Gemeente" onder het plaatsbord Wasse naar, aan het begin van het Ammonslaantje eraf. Hij noemt de Europese Gemeente borden „uitsloofborden", de gemeente Wassenaar onwaar dig. De irritatie van de kunste naar dateert niet vanaf het moment dat het ging sneeu wen. „In november reden er over het Ammonslaantje dage lijks tientallen grote vrachtau to's met zand. Net daavoor had het gemeentebestuur besloten dat de verkeerssituatie op het Ammonslaantje niet veilig was en middels een reconstructie met bloembakken en snel- heidsbeperkende maatregelen het hier veiliger gemaakt zou worden. Nu is het twee maan den verder en er is nog niets gebeurt. Voor onze kinderen op de fiets of spelend is het hier zo langzamerhand een le vensgevaarlijke situatie ge worden. En nu komt het niet strooien erover heen. Daarte gen protesteer ik en daarom heb ik de Europese Gemeente bordjes eraf geschroefd". Met een blauw bordje met erop 12 gouden sterren en de tekst „Europese Gemeente" stapte Rob Blöte 's middags het politiebureau binnen om aan gifte te doen van diefstal. „Dan moet de politie proces verbaal opmaken en wordt het in bredere kring bekend. Trouwens, de politie heeft er toch ook aïlle belang bij dat het veilig is op de wegen. Niet strooien leidt tot onveiligheid en ongelukken. Moet trouwens niet iedere burgers zijn eigen stoepje schoon houden. Dan moet de gemeente de wegen schoon houden!". Blöte pro beerde op het politiebureau een dienstdoende hoofdagent zover te krijgen dat er proces verbaal werd opgemaakt tegen hem. Maar daar voelde het hoofd van de afdeling recher che adjudant van Deursen dui delijk niets voor. In dank nam hij het blauwe bordje aan en stuurde de kunstenaar weg met de toezegging dat er een mutatie wordt gemaakt die ook de burgemeester te lezen krijgt. Politievoorlichter adjudant A. De Vos: „Er kan ook moeilijk proces verbaal worden opge maakt omdat er geen strafbaar feit is gepleegd. Het opzettelijk wegnemen met het oogmerk enig goed zich wederrechtelijk toe te eigen heeft niet plaats gevonden. Hij heeft toch het bordje terug gebracht, dus kan er van diefstal geen sprake zijn en dus wordt er geen pro ces verbaal opgemaakt. De heer Blöte slaat wel eens meer op zo een wijze toe. Dat mag, maar de politie laat zich niet voor het karretje van Blöte spannen. Bij het gemeentebe stuur moeten dit soort zaken worden aangekéart. En waar gaat het nu om; het niet strooi en van een landelijk en rustig weggetje? Het is toch logisch dat eerst de doorgaande wegen worden gestrooid". Kapot Volgens een woordvoerder van de gemeente was er juist deze woensdag een strooiwa gen defect geraakt. Normaal wordt er evenveel als voor gaande jaren gestrooid en be gint men 's ochtends om zes uur al met het strooien van de doorgaande wegen. De kleine, niet doorgaande wegen wor den als laatste voorzien van een laagje zand en pekel. Maar een weggetje dat aan de rand van het dorp loopt en smal en kronkelig is heeft duidelijk geen prioriteit bij de strooi- ploeg. Rob Blöte; „Dat hebben we dus gemerkt. Bijna drie maanden geleden is er beslo ten om het Ammonslaantje te reconstueren en er een veilig laantje van te maken en sinds dien is er niets gebeurt. Eerder het tegenovergestelde. De ge meente stuurde er honderden zware vrachtwagens over. Het lijkt wel alsof het hier het ach tergebleven of vergeten gebied van Wassenaar is".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13