2eidóc Soimmt financiële administratie gemeente Leiden een chaos l STAD OMGEVING Handig'miniburo' Illegale zenders uit de lucht gehaald VERTAALBUREAU WACHT OP GELD DIRECTEUR GEMEENTELIJKE ACCOUNTANTSDIENST: m' In weer en wind Autovrij maken Stationsweg past in plannen gemeente School kan boeken lezen stimuleren DONDERDAG 8IANUARI1987 PAGINA 11 jndpunt over vuil- rbranding noodzakelijk DEN De Links Leiden-fractie wil dat de êenteraad een standpunt inneemt over de toe- st van de vuilverbranding, voordat het be- f van de vuilverbranding hierover een besluit fit. „Het is van groot belang dat de Leidse ver- 1 'iwoordigers in het bestuur van de vuilver- ding zich gesteund weten door een standpunt de raad", stelt fractievoorzitter R. van Lint in FT brief aan burgemeester en wethouders. Van If# Jwil dat het door een extern bureau opgestel- ipport over de verschillende oplossingen voor ruilverbrandingsprobleem wordt besproken in gezamenlijke vergadering van de raadscom- jjS ies voor volksgezondheid en cultuur. De ver- nTli/de Leidse vuilverbrandingsinstallatie zorgt "'"stankoverlast. De installatie kan echter niet Jen gesloten, omdat het vuil nergens anders toe kan. BEJAARDE MAN IN WONING MISHANDELD LEIDEN Een 75-jarige Leidse man is afgelopen dins dagavond in zijn woning aan de Zijlsingel door een on bekende man mishandeld. De bejaarde man had een advertentie geplaatst, waarin hij een bankstel te koop aanbood. Op die advertentie meldde zich de onbekende. Eenmaal in de woning sloeg hij de oude man met een zwaar voorwerp op het hoofd, die daardoor enige tijd buiten bewustzijn raakte. Toen hij bijkwam ontdekte hij dat alle kasten overhoop waren gehaald. De ver ward geraakte man ging vervolgens naar bed. Familie leden ontdekten de volgende dag de gewonde man en ravage in huis. De man is behandeld voor zijn hoofd wond. De Leidse politie neemt de zaak hoog op en hoopt dat eventuele getuigen, die de onbekende man dinsdagavond de woning aan de Zijlsingel nabij de hoek Evertsenstraat binnen zagen gaan zich willen melden. Het signalement van de man luidt: ongeveer 1.70 meter lang, bruin jasje en een grijze ijsmuts. LEIDEN De Leidse politie heeft gister middag in samenwerking met de PTT drie illegale zenders uit de lucht gehaald. In een pand aan de Ceramstraat werd een comple te electrische radiozend-installatie gevon den. De 38-jarige bewoonster van het huis kreeg een proces verbaal. Vervolgens werd de zender Freewave van het dak van een flat aan de Arendshorst ge haald. Deze zender is nu voor 37ste keer uit de lucht gehaald. De derde zender, Radio Flamingo, werd uit een woning aan het 5- Meiplein gehaald. De 50-jarige vrouw die bij de zender zat kreeg eveneens een proces verbaal. LEIDEN De gemeente Leiden stelt voorlopig nog geen geld be schikbaar voor de Stichting Ver taalbureau Leiden en omstreken. Deze niet-commerciele stichting wil met name Turkse en Marok kaanse teksten gaan vertalen voor vooral dienstverlenende in stellingen. Bij het ministerie van WVC, de provincie en bij een particulier fonds is subsidie aan gevraagd voor het project. In to taal gaat het om bijna 90.000 gul den. De initatiefnemers hebben de gemeente verzocht een bedrag te reserveren voor het geval een van de instanties niet positief re ageert op de subsidie-aanvraag. De stichting wil namelijk zo mogelijk beginnen met de activiteiten: „Er zijn al contac ten met vertalers en toekomstige klanten". Wethouder H. van Dongen (sociaal-cultureel werk) stelde gisteravond tijdens een commissievergadering dat „we eerst moeten proberen geld te krijgen van de overheid". Vol gens haar is er contact tussen de afdeling ecomomische zaken en de provincie: „En het ziet er re delijk gunstig uit". De gemeente onderzoekt momen teel waar het niet-commerciële vertaalbureau kan worden ge huisvest. Volgens de stichting is de vraag naar vertalingen van vooral Marokkaanse en Turkse teksten in Leiden aanzienlijk groter dan het aanbod. De stich ting wil gaan werken met twee tarieven: Een gereduceerd tarief voor sociale instellingen en een hoger tarief voor commerciële in stellingen. Het is de bedoeling dat het bureau een aantal free-lance vertalers aantrekt. Volgens een woordvoerster van de stichting heeft een aantal van de ruim honderd aangeschreven instellin gen al positief gereageerd op het initiatief. „We hebben onder an dere reacties gehad van de ge meenten Leiden en Leiderdorp, van de schoolbegeleidingsdienst, de Sociale Dienst, de bibliotheek, buurthuizen en scholen". '50.- i00.- •00.- LEIDEN De financië- 100.-[e administratie van de gemeente Leiden is een chaos. Men doet maar 00.- ivat en men rommelt 00.- tnaar wat aan, er zijn 00 achterstanden van jaren en een zinvolle en goede 00 controle is onmogelijk. 00.- Dat zegt directeur W. 50.- Dudhof van de Leidse cn Gemeentelijke Accoun- tantsdienst (GAD). De GAD is de gemeentelijke lirectie die de financiële idministratie van alle di recties controleert, maar I21(y°lgens de directeur is dat vaak niet goed moge- lijk. Volgens Oudhof is Leiden overigens niet de -enige gemeente met dit ^J)robleem: „Ik ben bang dat het in veel meer ge meenten het geval is". 'olgens Oudhof is er veel te einig personeel op de finan ciële administraties. „Er ge beuren allerlei dingen die bij bedrijven volstrekt ontoelaat baar en onaanvaardbaar zou den zijn. Geen enkel bedrijf kan werken zoals de gemeen te Leiden dat doet. Maar de verantwoordelijk wethouder (P. Bordewijk) weigert dat onder ogen te zien en er wat aan te doen". Hij noemt als voorbeeld onder meer de di rectie sport en recreatie: „Daar is twee jaar lang geen financiële administratie ge voerd. Er gebeurde gewoon niets, maar ingegrepen werd er door Bordewijk niet". De directeur deed zijn felle aanval op het financiële be leid van de gemeente gister avond tijdens een vergade ring van de commissie voor de rekeningen. Zijn openlijk uitgesproken harde kritiek komt voort uit het feit dat het college van B en W over weegt de GAD op te heffen. B en W willen de accoun tantscontroles overdragen aan het zogeheten Verifica tiebureau. Dit is een organi satie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), die al voor ongeveer de helft van alle Nederlandse gemeenten op dit gebied ac tief is. Het Verificatiebureau zou ervoor moeten zorgen dat de achterstanden die de ge meente Leiden in zijn finan ciële adminstratie heeft, wor den ingelopen. Volgens B en W is de GAD grotendeels verantwoordelijk voor de grote achterstanden in de financiële administra tie. Wethouder Bordewijk zei vanochtend dat de financiële administratie van de ge meente „niet volmaakt" is, hij verweet de GAD tekort te schieten in de controle op de uitgaven van de gemeente. Bordewijk zei dat de kwets baarheid van een kleine af deling als de GAD („wanneer er mensen ziek zijn, krijgt de GAD het al gauw heel moei lijk") en het gebrek aan ken nis over specifieke subsidie regelingen als bijvoorbeeld die van Endegeest, B en W er toe hadden gebracht om te onderzoeken of de GAD kan worden opgeheven. De GAD ontkent de beschul digingen van de wethouder. „Wij kunnen de rekeningen van de verschillende direc ties niet controleren of een jaar afsluiten als niet alle re keningen er zijn. Vaak krij gen we rekeningen, waarin alle uitgaven en inkomsten van een directie over een jaar op een rijtje zijn gezet, pas jaren later. Op die ma nier kan je aan gemaakte fouten niets meer doen. Bud getten kunnen met enorme bedragen worden overschre den zonder dat iemand in staat is dat tijdig te signale ren", aldus de directeur. Volgens Oudhof willen B en W de GAD opheffen „omdat we te lastig zijn". „Ze willen hun gang gaan zonder dat ie mand er wat van zegt. Ze willen kunnen schuiven met posten zoals het hun uitkomt, zonder dat ze echt op de vin gers worden gekeken. En met het Verificatiebureau heb je die kans. Die zijn veel minder nauwkeurig". Hij be nadrukte gisteravond dat het Verificatiebureau ook grote achterstanden heeft: „Dat blijkt uit cijfers van de pro vincie Zuid-Holland. Leiden zou daar niets wijzer van worden". Het Verificatiebu reau is bereid de 16 werkne mers van de GAD over te nemen. De werknemers van de GAD wijzen de overgang naar het Verificatiebureau ook af, omdat dat hun recht- positie zou aantasten. Borde wijk zei dat de kritiek van de GAD niet heeft meegespeeld in de overweging de dienst op te heffen. „B en W had zich al op dat standpunt ge steld, voordat de GAD met zijn kritiek kwam", aldus Bordewijk. Oud hof betoogde gisteravond verder dat het opstellen van begrotingen zoals de gemeen te Leiden dat doet nauwelijks meer zinvol is. „Er zijn jaren geweest waarin de gemeente voor 20 miljoen gulden meer uitgaf dan de door de ge meenteraad goedgekeurde begroting toestond. Allerlei budgetten werden met vaak grote bedragen overschreden. Daar stonden dan wel extra inkomsten of bezuinigingen voor eenzelfde bedrag tegen over, maar de gemeenteraad kan dan weinig meer doen dan achteraf constateren hoe het allemaal is gegaan. Con trole is niet zinvol meer en bijsturen gaat nauwelijks meer". Ook deze beschuldi gingen wijst Bordewijk van de hand. Volgens hem zou de gemeente er niet aan kunnen ontkomen om in incidentele gevallen meer geld uit te ge ven dan er begroot is. „Dat is niet altijd erg, wanneer deze uitgaven bijvoorbeeld door uitkeringen van het rijk wor den gedekt. Het is juist de taak van de GAD om aan te geven, waar het structureel fout gaat. Maar dat gebeurt naar mijn mening onvol doende", aldus Bordewijk. Waarschijnlijk nemen B en W volgende maand een be sluit over de toekomst van de GAD. euwjaar 'thouder F.J. Kuijers cultuur, volksge- \dheid en groenvoor- ningen houdt een toe aak op de nieuwjaars- ienkomst van het Café Communications van 'hting Burcht. De bij- ikomst begint vrijdag anuari om 17.00 uur de Burgsteeg 14. dgement Leidse reggaegroep igement treedt vrijdag in het L VC in Leiden. is een nog jonge d die in de eigen mmers wat van de ras- 'deologie probeert ?r te brengen. Het op- den begint om 23.30 de toegang kost ,50. aconie Hervormde Diaconie iden houdt vrijdag 9 uari tussen vier en f zes een nieuwjaars- 'enkomst in De Bak- •ij aan de Oude Rijn 7. Sprekers zijn onder 'er voorzitter F. van Velde en G. Bovens, ofd directie welzijn de gemeente Leiden. rishnamurti het centrum Ex '85 or hulp en bewustwor- g aan de Koppen- iksteeg 15 wordt vrij- 'avond vanaf 20.00 weer een videolezing i Krishnamurti ge- uden. De toegang be- agt vijf gulden. Zater- 10 en zondag 11 janu- heeft in het centrum Rebirth - weeken d i ats. Deelname kost 0 gulden. Voor inlich ten 071-133494. efdrukken bekende Haagse gra- ch kunstenaar Gerd 'ntz exposeert in de land januari in anti- ariaat Van Pad den- I rgh, Dief steeg 14, Lei tri. Er worden een be- iirkt aantal zeefdrukken kleur getoond. L kunnen noemen. Sneeuw, storm of lijkt die opzet niet te hebben, getuige vroege sluitingstijden, niets kan het de lege aanblik die de boot biedt, tweetal van hun stek in het water van de Oude Rijn verdrijven. Slimme truc Temidden van een pak sneeuw zor- Terrasliefhebbers in weer en wind. van de kroegbaas, die door middel gen deze verstokte stamgasten in Zo zou je dit duo op de boot van van deze twee lokeenden op nog elk geval voor een fraai stilleven café Odessa aan de Hogewoerd wel meer aanloop hoopt. Veel succes voor de voorbijgangers. Leiden verwijdert wanbetalers nog niet van school LEIDEN De schooldeu ren van de drie rijksscho lengemeenschapen in Lei den gaan voorlopig nog niet dicht voor leerlingen die hun schoolgeld (1030 gulden) nog niet (hele maal) hebben betaald. Onderwijswethouder H. van Dongen deelde gister avond tijdens een commis sievergadering mee dat twee leerlingen nog hele maal niets hebben be taald, en dat 35 anderen de gemeente nog 800 gul den zijn verschuldigd. Voor 1 december moesten in totaal 150 leerlingen school geld betalen. In andere ste den, waaronder Amsterdam, mogen leerlingen die hun schoolgeld nog niet hebben betaald geen lessen meer volgen. In Leiden is dat nog niet het geval. „Er gaan nu aanmaningen de deur uit", zo zei Van Dongen. „Als aan het eind van de maand blijkt dat er kinderen zijn die dan nog niet hebben betaald, dan moeten we er in een gesprek met de rectoren achter ko men wat de redenen daarvan zijn. Voor financiële redenen moeten we een oplossing zoe ken. Blijkt dat er andere oor zaken zijn, dan moeten we dezelfde maatregel treffen als Amsterdam". WETHOUDER PETERS BLIJ MET OMMEZWAAI KAMER VAN KOOPHANDEL: LEIDEN Wethouder J. Pe ters van Ruimtelijke Ordening en Verkeer is blij met de uit komst van een onderzoek van de Kamer van Koophandel waarin gesteld wordt dat de Stationsweg en de Steenstraat het beste geheel autovrij ge maakt zou kunnen worden.. „Ik vind het positief dat nu ook de Kamer van Koopphan- del wat dit betreft op één lijn komt te zitten met de gemeen te. Tot voor kort leek het erop dat men het Leidse econo misch bestel koppelde aan de hoeveelheid voorbij komend verkeer en het feit dat men voor de winkeldeur zou moe ten kunnen parkeren. Dat er nu een ommezwaai in dit den ken heeft plaats gevonden, daar ben ik blij om", aldus Pe ters. Peters zegt dit in een reactie op het rapport „Nieuwe Sleu tel tot Leiden" dat in opdracht van de Kamer van Koophan del door onder meer de Am sterdamse hoogleraar in de re gionale economie, prof. dr. J.G. Lambooy, is gemaakt. In dit gisteren bekend geworden rapport, wordt voorgesteld het gebied rond het Stationsplein om te bouwen tot een centrum van medische technologie, bio technologie en farmacie. Dit omdat deze bedrijfstakken in een snel tempo terrein win nen, voor arbeidsplaatsen zor gen en Leiden met zijn uni versiteit, academisch zieken huis, sciëncepark en directe- verbinding met Schiphol veel mogelijkheden zou bieden. Be halve een ondertunneling van het Stationsplein, bepleit het rapport ook het auto- en ook bus-vrij maken van Stations weg en Steenstraat. Volgens Peters zullen de idee ën van de hoogleraren bestu deerd worden en wellicht in de ondertunnelingsplannen van de gemeente worden be trokken. „Of ook de bussen helemaal van de Stationsweg en Steenstraat moeten ver dwijnen, dat weet ik nog niet". Wel zei Peters een voorstan der te zijn van één busstation en niet twee zoals nu het geval is. Maar dat idee was ook al in de plannen van de gemeente verwerkt. Naar aanleiding van de ideeën van de hoogleraren zei Peters verder dat nu wellicht ook het bedrijfsleven en misschien project-ontwikkelaars inge schakeld zou kunnen worden, zodat ook zij een deel van de kosten van de ontwikkeling van de Statiosnbuurt voor hun rekening zouden kunnen ne men. Algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel A. Berkhout, noemde het plan om Stationsplein, Stationsweg en Steenstraat autovrij te ma ken gisteren geen echte om mezwaai: „Je moet het in het geheel van de plannenmakerij zien. Als het Stationsplein wordt ondertunneld is natuur lijk al een hele andere situatie ontstaan. Het verkeer kan on der de grond doorgang vinden en dat is een andere situatie dan wanneer zomaar alleen de Stationsweg en Steenstraat worden afgesloten". In een onderzoek van de Leidse universiteit wordt aanbevolen om leerlingen al vanaf hun twaalfde jaar op school boeken te laten lezen. LEIDEN De school kan het lezen van boeken door leer lingen positief beïnvloeden. Dit ongeacht hun geslacht en leeservaring. Door te zorgen voor een gevarieerd boekenaan bod, een goede spreiding, begeleiding en controle krijgen kinderen een positievere houding ten opzichte van het lezen van boeken. Leesgewoonten in de moedertaal hebben verder duidelijk invloed op het kiezen van boeken in een buiten landse taal. Een meerderheid van de leerlingen geeft tenslot te de voorkeur aan interessante boeken boven gemakkelijke boeken in een vreemde taal en wijst een afschaffing van „het lezen voor de schoollijst" af. Dit blijkt uit het proefschrift Boek en School waarop me vrouw A. Toussaint-Dekker deze week aan de Leidse uni versiteit promoveerde. Het onderzoek is uitgevoerd aan de Leidse universitaire lerarenopleiding bij leerlingen van het voortgezet onderwijs en richtte zich op relaties tussen leesge woonten in de moedertaal en het lezen en beoordelen van Franse boeken voor school. Uit het onderzoek bleek dat ontspanning het belangrijkste leesmotief was, met name voor regelmatige lezers. Regelma tige boekenlezers ontplooien voorts meer activiteiten en kij ken niet minder televisie dan matige en incidentele lezers. Identificatie met de personages in een verhaal is van groot belang, evenals de mogelijkheid tot nadenken over het gele- zene. Meisjes lezen veel meer en gevarieerdere boeken dan jongens. Jongens lezen meer voorkeurgenres, zoals strips en spannende boeken. Meisjes kiezen -ook vaker voor literaire boeken. Mevrouw Toussaint beveelt naar aanleiding van de onder zoeksresultaten aan om leerlingen al vanaf hun twaalfde jaar op school boeken te laten lezen. Dit zowel voor boeken in de moedertaal als in een vreemde taal. Verder zou de overheid een toetsing voor het eindexamen van AVO en VWO moeten spreiden over de laatste jaren. Dit 'miniburo1 is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voo* Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 7" fuVv^i ter j Ceidae Sommit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11