Buitenland i Jk zou niet in de schoenen a van Sacharov willen staan Sjaal met kranten Suriname: reactie op protestnota stelt teleur £eidóc6otuont Uitbreiding stakingen Frankrijk KREMLIN ZOEKT ROL VAN VREDESTICHTER IN AFGHANISTAN Onlust studenten door zwakheid partijleden China WOENSDAG 7 JANUARI 1987 PAGINA 5 fcrenigde Staten plaatsen Lnzichtbare" kruisraket j^SHINGTON Het Amerikaanse jiiisterie van defensie treft voorbe dingen voor de plaatsing in 1988 een „Stealth"-raket die radars n ontwijken. De luchtmachtbasis I. Sawyer bij Marquette, Michigan, uitgekozen om als eerste de Ste- h-raket te krijgen, die formeel de jvanced Cruise Missile heet. lalth is een term die voor allerlei fhnologieën wordt gebruikt die het bmen mogelijk moeten maken aan [ardetectie te ontkomen. Het Pen- n heeft over de „onzichtbare" menwerper en raket alleen wil- erkennen dat ze bestaan. Britse prins huilend weg bij marine LONDEN Prins Edward, de 22-jarige zoon van koningin Eli zabeth, heeft na vier maanden de Britse mariniers vaarwel gezegd omdat hij de opleiding voor de stoottroepen te hard vond. Dat heeft de Londense krant The Sun bericht. De krant schreef dat Edward drie uur lang huilde toen hij zijn besluit had genomen. De jonge prins zou bovendien ruzie hebben gekregen met zijn vader prins Philip, die de erefunctie van generaal-kapitein bij de ma riniers vervult. Edward is de jongste van de vier kinderen van de koningin. Vietnam slaat aanval China af BANGKOK Chinese troe pen zijn in de nacht van zon dag op maandag onder dek king van artilleriegeschut de grens met Vietnam overge trokken, maar door het Viet namese leger terug gedreven. Volgens de Vietnamese pers hebben de Chinezen daarbij vijfhonderd man verloren. Chinese divisies zouden drie aanvallen hebben ingezet om enkele heuvels in de noordelij ke Vietnamese grensprovincie Ha Tuyen te veroveren. In het gebied vinden wel vaker grensgeschillen plaats. PARIJS De stakingen van spoorwegpersoneel en zeelieden in Frankrijk zijn overgeslagen naar andere sektoren. De arbeidsonrust breidde zich gisteren uit naar het gas- en elektriciteitsbedrijf, de me tro in Parijs en de PTT. In vele delen van het land werden bedrijven van stroom afgesloten, de post werd niet bezorgd, telexapparatuur werd uitgeschakeld. In het hele land, met name rond de grote steden vormden zich geweldige files, hoewel gisteren meer treinen reden dan de laatste dagen het geval was geweest. De directie van de spoor wegen deelde mee dat gisteren opnieuw grote aantallen stakers hun werkzaamheden hadden hervat. Ongeveer de helft van de diensten functioneerde normaal. Stakingsleiders daarentegen zeiden dat de ac tiebereidheid nog steeds toeneemt. Ondanks de uitbreiding van de akties heeft premier Jacques Chirac gisteren opnieuw geweigerd af te wijken van zijn economische beleid en zijn streven naar looncontrole en inflatiebestrijding. Chirac onder streepte dat het beleid de regering in eerste instantie is gericht op het terugdringen van de werkloosheid. Verloofde van model eist censuur affiche MILAAN Een Italiaans reclame-af fiche voor nieuwe schoenen wordt, ter voorkoming van een rechtszaak, deze week gedeeltelijk gecensureerd. De meer dan 45.000 reuze-affiches die overal in het land zijn opgeplakt tonen een deel van de borst van het Milanese fotomodel Lorella Soranna. Veel man nelijke voorbijgangers toonden zich verheugd over de plaat. De verloofde van Lorella dreigde echter met een proces, omdat de fotograaf zou hebben beloofd dat de foto „niet-provocerend" zou zijn. Als compromis heeft de ver antwoordelijke firma beloofd om de 50 posters die in de omgeving van Soran- na's woning hangen, met een zwart-ge- schilderd vierkant te censureren. larta '77 heeft haar tienjarijg bestaan gisteren luis- 1 bij gezet door een verklaring uit te geven waarin przichtig de hoop wordt uitgesproken dat de her- rmingen in de Soviet-Unie invloed zullen hebben het Tsjechoslowaakse bewind, larta dringt er bij de burgers op aan „de historische [gelijkheid van dit moment te begrijpen en te be tten door zowel in het openbaar als thuis de iarheid te zeggen, zodat de samenleving wordt opengebroken. Volgens Charta roepen de communis tische leiders wel veel over over democratie, maar zijn dat „lege woorden waar achter dictatoriale wille keur schuilgaat". Tegelijkertijd signaleert de dissidente beweging ech ter dat ook binnen de regering steeds meer ontvan kelijkheid voor hervormingen is. Charta maakt ge wag van „een besef dat uit sommige toespraken lijkt te spreken, dat veranderingen noodzakelijk zijn". Waarschijnlijk wordt daarmee verwezen naar com mentaren van Jan Fojtik, de ideoloog in het secreta riaat van het Centrale Komitee. Hij heeft vorig jaar in een toespraak erkend dat de communistische partij sinds haar machtsovername na de Tweede Wereldoorlog fouten heeft gemaakt en pleitte voor grotere maatschappelijke openheid. Foj tik wordt beschouwd als één van de potentiële opvol gers van de 74-jarige partijleider Gustav Husak. EDERLANDS EREDOCTORAAT VOOR TJECHISCHE DISSIDENT HEJDANEK LAAG De Tsjechische Dsoof en dissident La- $lav Hejdanek, die mor- p een eredoctoraat ijgt van de Universiteit n Amsterdam, benijdt p Russische collega Sa- arov niet. „Sacharov be- hdt zich in een uiterst compliceerde situatie. !s hij niet kritisch ge- ieg is verliest hij zijn ge- g, maar als hij te kri- ph is verliest hij zijn ijheid. Nee, ik zou niet ^ag in zijn schoenen tan". jjdének kan zijn eredocto- It in de wijsbegeerte, hem door de Amsterdamse univer siteit op grond van „zijn bij drage aan de hedendaagse filo sofie, het openhouden van de dialoog tussen de filosofie in Tjechoslowakije en die in het Westen en zijn verdediging van de vrijheid van de filoso fie", niet zelf in ontvangst ne men. „Ik heb geen paspoort (dat is me afgenomen), ik ben bang dat ik mijn land niet meer in kom als ik vertrek en boven dien ben ik niet gezond genoeg om naar Nederland te reizen", laat hij telefonisch weten. Zijn vriend Jiri Nemec, die als bal ling in Wenen leeft, zal bij de uitreiking als plaatsvervanger van Hejdanek optreden. Nadat de Tjechische toneel schrijver Vaclav Havel in no vember de Erasmusprijs kreeg, ontvangt nu een tweede man uit de gelederen van Charta '77 een Nederlandse onder scheiding. En net als Havel be trekt hij direct zijn medestan ders in die eer. „Het is de uit drukking van solidariteit met de activiteiten van alle men sen die met mij samenwer ken", aldus Hejdanek, die de situatie in zijn land direct kop pelt aan de ontwikkelingen in de Sovjet-Unie, omdat de Tje chische autoriteiten helemaal op Russisch kompas varen. De vrijlating van Sacharov is één van de gebeurtenissen in de Sovjet-Unie die in Tjechos lowakije een „politiek inter mezzo' veroorzaakt hebben, zegt Hejdanek. Volgens hem is de Tjechische regering in ver warring geraakt door het be leid van Gorbatsjov. „De politieke top is niet zeker van de betekenis van de nieu we lijn in Moskou. De autori teiten wachten af, ze doen niets, misschien in de hoop op die manier geen fouten te ma ken. De politie manifesteert zich echter wel, om te laten zien dat de regering wel dege lijk aanwezig is en alles onder controle heeft". Maar hoeveel de Tjechische politie zich ook laat zien en noe hard de autoriteiten ook optreden tegen elk dissident geluid, de geest van de vrij heid krijg je nooit onder con trole. Die is sinds de oprich ting van Charta '77 niet meer in de dictatoriale fles te krij gen. Hejdének was een van de in tellectuelen die zijn naam aan Charta verbond en werd één van de eerste drie woordvoer ders. Dat was een logisch ver volg van zijn eerdere dissiden te activiteiten, die bestonden uit het publiceren van filosofi sche en politieke artikelen. Later kwam hij in de gevange nis terecht. De verklaring waarmee Char ta '77 het leven zag staat voor Hejdanek nog steeds als een paal boven water. In aanslui ting op de akkoorden van Hel sinki, die in 1976 ook in Tje choslowakije rechtsgeldig wer den, wordt in de verklaring gepleit voor niets meer dan fundamentele zaken, zoals de vrijheid van meningsuiting. „Ik ben er ten zeertste van De Tsjechische dissident Ladislav Hejdónek (op archieffoto): „Ik ben er ten zeertste van overtuigd dat het tot een dialoog van heel het volk komt". overtuigd dat het tot een dia loog van heel het volk komt; In de basisverklaring van Charta is het uitgangspunt voor een komend gesprek zo gedefinieerd dat ook vertegen woordigers van het huidige re giem niet worden uitgesloten, want al vóór het ontstaan van Charta hebben zij zichzelf er toe verbonden om al de door Charta geformuleerde ver plichtingen na te komen". STEVO AKKERMAN erdachte toord ederlands I leisje voor pchtbank (Van onze correspondent Roger Simons) INDEN De 28-jarige rdenaar van het Ne- landse schoolmeisje ftartje Tamboezer (15) is vs Heren in Guilford, nabij '■J® inden opnieuw voor de 1,55 chter verschenen. De J-2J mi, die vroeger bij de B25 loorwegen werkte en af- i90 lopen jaar door de poli- van Guilford beschul- H|d was van drie moor- Un en vier verkrachtin- ■■n, werd ditmaal beticht |n nog drie andere sek- 3540le misdrijven. it overschot van Maartje ^Imboezer, dochter van een iüiellwerknemer in Londen, érd afgelopen april aange- ^^iffen in struikgewas nabij spoorwegstation van East irsley, niet ver van Guil- [d. De rechter gaf gisteren de vijfde maal opdracht >411/2 P P^ie nog niet rond is. 351/4 F man, die de moord op 221/Uartje heeft bekend, moet 471/4 tjn volgende maand op- 403/4ruw voor ^et gerecht ver- ynen. Reagan weer op de been Vanuit een raam van het Bethesda marineziekenhuis bij Was hington zwaaiden president Reagan en zijn vrouw Nancy gis teren naar journalisten en andere belangstellenden, die zich voor het ziekenhuis hadden verzameld. Volgens zijn artsen is de president zo gezond als een 75-jarige kan zijn. Later deze week zal hij het ziekenhuis mogen verlaten. IDJË VERHOLEN—KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 9) Triomfantelijk wierp Duster Folies de kleine ireltje Knetter weer terug in de ring. „Sla d'r 1 Joe!" riep hij. „Laat die beren hier maar 'es in wat bikkunrits Amerika waard is!" - „Oki- fki. Duster!" juichte Bruine Joe. „Ik droog lm wel even af!" - En eilaas..., we moeten het jrlijk toegeven..., Bruine Joe beperkte zich niet a afdrogen. Hij veegde ook de vloer met Ka ftje aan en dat deed hij zó goed, dat er voor ringveger der eerste klasse J. J. F. Verholen ïts te vegen overbleef. - Toen voelde ook fidje Verholen een panische angst naar zijn 31 grijpen. „Dat overleeft Kareltje nóóit," lunde hij. „Ik moet hem redden. Op de be- n met dat jong, en dan wègl!" Daarom deed de smid een plotselinge greep tussen de tou wen. greep Kareltje bij de arm en slingerde hem achter zich op de bezem. Toen riep hij: „Felix Nefas! Rel-del-del! Vlieg naar huis toe, razend snel!" - En ja hoor, de bezem gehoorzaamde op slag van de toverspreuk. Met de snelheid van een straaljager verhief hij zich in de lucht en koos loeiend hoogte. Toen sloeg hij met een da verende klap door de dakbedekking van de sporthal heen. Grote brokken versplinterd hout werk vielen neer op de hoofden van de verbou wereerde toeschouwers en in de dakplanken was een gat te zien, dat precies de omtrekken vertoonde van smidje Verholen op een heksen- bezem... DEN HAAG/PARAMA RIBO De regering in Den Haag heeft zeer te leurstellend gereageerd op het krachtige protest van Suriname tegen de „voortdurende duidelijke inmenging van Nederland in de binnenlandse aange legenheden van Surina me". Dit staat in een ver klaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Paramaribo. Nederland ontkennen vanaf Nederlands grondge bied activiteiten worden on dernomen gericht tegen de zelfstandigheid van regering, land en volk van Suriname", aldus het Surinaamse minis terie. Op de Surinaamse beschuldi gingen dat er op Nederlands grondgebied „strafbare fei ten" worden gepleegd, rea geert Den Haag met de „loze bewering" dat het geen han delingen toestaat die „gericht zijn op de omverwerping van de regering van een andere staat", aldus Paramaribo. Nederland gaat in de nota ook niet in op de „concrete beschuldiging dat het terro risme beschermt door zich niet te houden aan de regels inzake bestrijding daarvan". Van de Nederlandse „bewe ring" dat het zich sinds de cember 1982 richt op een constructieve dialoog met het doel de betrekkingen te nor maliseren „blijkt in de prak tijk bitter weinig", aldus de verklaring. „Lastercampagnes bij inter nationale organisaties en met Suriname bevriende landen gaan door". Dit gebeurt on der meer door middel van „valse beschuldigingen" dat Suriname de mensenrechten schendt en door verspreiding van „gefantaseerde lijsten van slachtoffers van stan drechtelijke executies". In afwachting van een ver betering van de situatie in Suriname worden door Ne derland geen vreemdelingen van Surinaamse nationaliteit teruggestuurd naar dat land. Dat antwoordt staatssecreta ris Korte-Van Hemel (Justi tie) op vragen van PSP-Ka- merlid Van Es. Het huidige bezoek aan Ka boel van Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sjevard- nadze en Kremlin-adviseur MOSKOU De Sovjet-Unie wil af van haar imago als oor logvoerende partij in Afgha nistan en probeert zich nu te presenteren als een mogend heid die het streven naar vre de in dit land vooropstelt. Een snelle terugtrekking van de in Afghanistan gelegerde Sovjet troepen is echter hoogst on waarschijnlijk. Dat is de me ning van westerse deskundi gen in Moskou. Dobrynin is volgens deze des kundigen vooral bedoeld om publicitaire ondersteuning te geven aan de recente vredesi nitiatieven van de Afghaanse partijleider Najib. Deze heeft bekendgemaakt dat 15 januari een eenzijdig bestand zal in gaan. Alle Afghaanse rege ringstroepen zullen dan op hun vaste bases worden terug getrokken. Het bestand zal ten minste zes maanden kunnen duren op voorwaarde dat de moslem-rebellen, die het com munistische bewind in Kaboel al acht jaar bestrijden, zich er bij aansluiten. Najib heeft ver der de vorming van een natio nale regering voorgesteld waarin ook leden van het ver zet plaats kunnen nemen. De deskundigen menen dat Najibs voorstellen waarschijnlijk vo rige maand zijn uitgebroed in het Kremlin tijdens besprekin gen tussen Najib en Sovjet-lei der Gorbatsjov. Minister Sje- vardnadze zei bij aankomst in Kaboel dat een politieke oplos sing van het Afghaanse con flict kan leiden tot een soeve rein Afghanistan, dat een niet- gebonden status heeft en een neutrale buitenlandse politiek voert. PEKING Het Volksdagblad, de officiële krant van de Chine se communistische partij, heeft gisteren het studentenprotest van de laatste tijd geweten aan de zwakke houding van sommi ge partijleden in de strijd naar liberalisering. In een hoofdartikel schrijft het blad dat de demonstraties „het onvermijdelijke ge volg' zijn van deze zwakheid en dat „bepaalde kameraden" hun ogen sluiten voor het feit dat sommige personen proberen China naar het kapitalisme te leiden. Het Volksdagblad was één van de officiële kranten die de studenten maandag in brand staken uit protest tegen de naar hun oordeel negatieve berichtgeving over hun betogingen voor meer democratie. Het studentenprotest wordt door de Chinese media afgeschilderd als een gebeurtenis waarbij jammerlijk misleide jongeren overtroefd worden door relletjesschoppers. Frankrijk wil Libië tot orde roepen PARIJS De Franse premier Chirac heeft gisteren ver klaard dat Frankrijk zal rea geren op de Libische aanval in het zuiden van Tsjaad, maar hij zei niet of dat een militaire actie betekent. „Frankrijk zal respect afdwingen bij Libië," zei Chirac in een interview voor de radio. Hij voegde er aan toe dat Libië „tot de orde geroepen" moet worden. Libië gaf dinsdag voor het eerst toe dat het een aanval had uitge voerd ten zuiden van de door Frankrijk vastgestelde demar catielijn in Tsjaad. Peen en uien maken straatventers in Nicaragua rijk MANAGUA Van tijd tot tijd rijdt een bus vol stedelingen of toeristen de kleine stadjes rond de Ni caraguaanse hoofdstad Managua binnen. Plotse ling wordt het in de inge dutte, saaie dorpjes dan een drukte van belang rondom de bus. Tussen de wirwar van uitgestrekte armen kan men zakjes ei gengebakken koekjes, bossen uien en plastic zak jes met gekoelde vruch tensappen ontwaren. Ie dereen schreeuwt om het hardst om zijn waren aan te prijzen. De goederen worden door de bus raampjes naar binnen ge hesen en geld vliegt over en weer. Even later ram melt de bus weer uit het zicht en het dorpje kan rustig verder slapen. In Managua zie je overal tus sen de rijen wachtende auto's voor de stoplichten mannen lopen die aardappelen en avo cado's venten. Zij zijn het lich tende voorbeeld van de „infor mele sector"; een groot aantal Nicaraguanen leiden een be staan als straatventer, am bachtsman of manusje-van-al les. Dit verschijnsel is typisch iets wat voorkomt in Derde- Wereldlanden, omdat de werkloosheid er zo hoog is. Het verschil is echter dat er in Nicaragua genoeg werk te krijgen is. Maar je kunt veel meer verdienen als venter van groente en fruit dan als volle dig gediplomeerd vakman die een glansvolle carrière volgt. „Ik was een accountant", ver telt een marktvrouw, „maar ik verdiende daarmee lang niet genoeg om mijn gezin te on derhouden. Er is werk zat, maar een marktkraampje op de straat levert veel meer op' Een boerenknecht verdient ongeveer zestig cent per dag, terwijl een straatventer slechts Voor de regering en de econo men is het een nachtmerrie om te constateren dat meer en meer hooggekwalificeerde ar beidskrachten hun beroep in de steek laten om uien te gaan verkopen. De informele sector maakt nu al de helft uit van het totale arbeidspotentieel in de Nicaraguaanse steden en breidt zich voortdurend uit. De groente- en fruitmarkt kan floreren, net als de zwarte markt voor allerhande goede ren, omdat er door de oorlog distributieproblemen en chro nische tekorten zijn ontstaan. De boerenbedrijven vormen echter het hart van de econo mie en het voortbestaan hier van wordt bedreigd door een tekort aan arbeidskrachten. De regering heeft inmiddels maatregelen genomen het platteland te bevoordelen bo ven de steden; dit moet tevens de trek van platteland naar stad tot staan brengen. Maar zolang er oorlog is, bloeit de zwarte markt en zolang zullen er mensen met hun bossen uien en penen de straat op gaan. DUNCAN GREEN Copyright The Guardian Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar. Naam:Voor Adres: Postcode/plaats:. Stuur deze bon ingevuld *""1,2500 Vd Den evuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 1 Haag (postzegel betalen wij). I jMrrtJNZ -\g8&£%1 £eidóe.Qowuvnt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5